DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. No. 69 Honderd en tiende jaargang 1908 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ZATERDAG 21 MAART. Drankwet. GEMEENTE-SLACHTHUIS. Een belang voor den Langendijk. BINNENLAND. Telefoonnummer 3. Brengen ter kennis van de.aanstaande gebrui kers dezer inrichting, dat hun van Maandag 23 Maart a.s. af tot en met Donderdag 26 Maart d.a.v., telkens tnsschen 10 en 12 nur, des voor middags. gelegenheid zal worden gegeven om zich en de in hunnen dienst zijnde personen, ter verkrijging van de vereischte vergunning van toegang, ten kantore van den Directeur van het Slachthuis te doen inschrijven, waarbij o.m. nauwkeurig opgave zal moeten worden gedaan van naamvoornaamouderdom eu woonplaats. Tweede Kamer. Voor bewezen diensten. Vergiftiging. Een ongelukkige. Ongelukken. Uit Sint Pancras. ALKMAARSCI COURANT BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat bij hun college is ingekomen een verzoekschrift van K. SMIT, aldaar, om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Heiligland C No. 24. Binnen twee weken na deze bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van vergunning schriftelijk bezwaren indienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 20 Maart 1908. DONATH, Secretaris. BUGREMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar, Gelet op artikel 3 der Verordening op het gebruik van het Gemeente-Slachthuis, (Gemeenteblad No. 242), Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 20 Maart 1908. DONATH, Secretaris. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALK MAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad Nó. 22) ter kennis der inge zetenen, dat bij hem ingekomen en aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven het kohier der personeele belasting No. 21-, voor het dienstjaar 1907, executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam, den 19 Maart 1908dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Het Hoofd van het plaatselijk bestuur voorn., G. RIPPING. Alkmaar, den 20 Maart 1908. Bij het lezen van het uitvoerige verslag (in de num mers van 26 en 27 Februari van ons blad) over de al gemeene vergadering van de Naamlooze Landbouw- en Handelsvereeniging „Langedijk en Omstreken" trof het ons, dat er daar zooveel was besproken dat in ver band staat met de veilingen. En dit is eigenlijk ook geen wondereen der meest voordeelige vruchten, wel ke de organisatie den tuinbouwers heeft opgeleverd is wel de veiling. Het nut dier veilingen zal dan ook door de belanghebbenden zeker niet licht worden onder schat. Er is een einde gekomen aan de concurrentie, welke de tuinbouwers elkaar aandeden, er zijn verschil lende misbruiken en onbillijkheden opgeheven, wijl de verkoop reglementair is vastgesteld, waardoor zoowel de producent als de koopman is gebaat. De tuinbou wers hebben zich met den handel bemoeid en daardoor hebben ze eenerzijds zich zelf, maar anderer zijds ook hun vak bevoordeeld. Immers wat voorheen niet ieder voor zich zelf kon doen, kan thans gemeenschappelijk tot stand worden gebracht, terwijl aan den anderen kant de organisatie mogelijke knoeiërijen van den en keling, waardoor de gezamenlijke tuinbouwers ge schaad kunnen worden, tegengaat. Het behoeft ons dus niet te verwonderen, dat het vereenigingswezen aan den Langendijk bloeit al kan ook hier nog altijd, méér gedaan worden en dat de vereenigingen zich m het bijzonder bezighouden met de veilingen. Maar wat wel eenigszins verbaast, is, dat men niet tracht in het buitenland tot stand te brengen, wat in den binnenlandschen handel zoo wenschelijk is gebleken. Hetgeen naar het buitenland wordt uitgevoerd het blijkt uit berichtjes, welke onze ijverige corresponden ten in die streken ons af en toe zenden is van niet- geringe beteekenis en de uitvoer is steeds aan het toe nemen. Met regeeringshulp is men zelfs voortdurend in de weer om hem te bevorderen, om afzetmarkten te vinden. Wij herinneren slechts aan de reizen van eeni- ge practische tuinders naar Duitschland, waarbij de lieer J. G. Hazeloop, rijkstuinbouwleeraar alhier als officiëel vertegenwoordiger van de regeering hen ver gezelde. De h®r Hazeloop een van het groote, hard werkende corps, dat onder hoogstbekwame leiding zulk voortreffelijk werk voor den landbouw verricht, waar door ons jongste departement zich zoo loffelijk van Z1JU oudere broeders onderscheidt is een warm voor stander van die buitenlandsche veilingen en in ver schillende redevoeringen, welke hij in ons land heeft gehouden, heeft hij klemmend de wenschelijkheid daar van betoogd. Desgevraagd was hij zoo welwillend een zijner redevoeringen, getiteld „De Nederlandsche tuin bouwproducten als artikelen van uitvoer," welke hij onlangs te Utrecht heeft uitgesproken, ter onzer be schikking te stellen. Waar het hier ook geldt een be lang, en zeer zeker een groot belang van den Lange dijk hebben wij gemeend, goed te doen op dat betoog de aandacht te vestigen en een en ander er aan te ont- leenen. Tegenwoordig komen de Nederlandsche producten langs een langen weg in het bezit van den buitenlan der. De tuinbouwer verkoopt zijn waar aan een com- missionnair van een Nederlandschen groot-handelaar, die ze op zijn beurt weer verkoopt aan een buitenland- schen groothandelaar, van wien ze gekocht worden door den kleinhandelaar, die ze tenslotte naar de ver bruikers brengt. Dikwijls is de weg nog langer, im mers het gebeurt, dat in Nederland de eene groothan delaar de waar nog weer verkoopt aan een andeTen Nederlandschen groothandelaar. Op dien langen weg gaat veel verloren. In de eerste plaats en direct na tuurlijk geld. Maar ook zijn er andere nadeelen, welke eveneens financiëel verlies opleveren. De tuinbouwers weten niet, welke eischen de verbruikers stellen aan het product, omdat er tusschen hen geen directe aan raking is. In de tweede plaats is het gevolg van het feit, dat de verbouwers niet bij den verkoop betrokken zijn, dat de wijze van verzending, de verpakking, te wenschen overlaat, waardoor de producten schade lij den, terwijl ook aan de sorteering niet voldoende zorg wordt besteed. En tenslotte leeren de verbouwers hun concurrenten op de buitenlandsche markt niet kennen. Om al deze redenen is het gewenscht, dat op elke markt in het buitenland, waar de producten in belang rijke hoeveelheden worden verkocht, zooal niet veilin gen dan toch centrale verkoopplaatsen worden opge richt, beheerd en gevoed door de tuinbouwvereenigin- gen. Daardoor wordt allereerst voorkomen, dat dfe pro ducten onzer landgenooten in den vreemde onderling scherp moeten concurreeren, waardoor de prijzen wor den gedrukt. Tusschenpersonen zijn natuurlijk ook dan nog noodig, maar zij worden aangesteld door de ver eenigingen, zoodat er voor gezorgd kan worden, dat al leen deskundig personeel wordt aangesteld, hetgeen een betere behandeling van de waar waarborgt. Het aantal tusschenpersonen wordt bovendien beperkt, zoo dat ook de onkosten aanzienlijk worden verminderd. Op de sorteering en op de verpakking kan beter toezicht worden gehouden, want als daaraan iets hapert, zullen de marktmeesters er onmiddellijk kennis van geven aan de besturen der vereenigingen, en die dan de nood- dige maatregelen kunnen nemen. De waar wordt natuur lijk vooraf gecontroleerd door keurmeesters, terwijl door het geven van een nummer aan elk lid, eventueele fraude of slechte sorteering in het buitenland kan worden geconstateerd. Er wordt reeds iets gedaan voor den buitenland- schen handel: hier en daar zijn verzendVereenigingen opgericht, maar dat is niet voldoende. Wil men afdoen de verbetering aanbrengen, dan moeten de verzendver- eenigingen worden ondersteund door eigen verkoop plaatsen op de plaats van afzet. Daarop vooral moet de actie der tuinbouwers worden gericht. Dit is, in korte trekken weergegeven, het gronddenk beeld, dat de heer Hazeloop zich ter verbetering van den afzet der Nederlandsche groenten en vruchten heeft gevormd. De moeielijkheden, welke bij de verwe zenlijking van dit denkbeeld zich zullen voordoen, ont kent hij niet. Maar hij is ervan overtuigd dat met ver eende krachten in de naaste toekomst deze belangrijke arbeid zal worden verricht. De heer Hazeloop sprak voor den Nederlandschen tuinbouw in het algemeen. Maar wat hij gezegd heeft, geldt, dunkt ons, in het bijzonder voor den Langendijk, waar zooals boven gezegd, door de tuinbouwers reeds veel uitgevoerd wordt eu waar onder hen het vereeni- gingsleven zich krachtig ontwikkelt. Zij gaan zich niet alleen toeleggen op de cultuur, doch zich ook be moeien met den handel. Men is op den goeden weg. Wij verwachten dan ook, dat er vele toekomstige tuin bouwers de Alkmaarsche handelsschool zullen bezoe ken, om hier de kennis op te doen, welke zij later zoo productief kunnen maken. Maar zouden de practische Langedijkers niet reeds eerder het bovenbedoelde plan kunnen verwezenlijken? Een paar mannen, die het initiatief nemen zijn er daar zeker wel te vinden. Eu als de anderen het groote belang dat zij bij de verwe zenlijking van een dergelijk plan hebben, begrijpen, zullen zij gaarne steun verleenen en krachtig mede werken. Doch er moet een begin gemaakt worden. Komaan, Langendijkers, wie slaat de hand aan de ploeg, waar het geldt een terrein te ontginnen, dat U in de toekomst veel vruchten belooft? Zou men bijv. niet beginnen, met een vergadering ran belanghebbende^ en belangstellenden uit te schrij ven, om daar de zaak te bespreken en te overleggen? De besprekingen werden gisteren voortgezet over de wijziging van de Boterwet. De heer SassevanIJsselt(K. 's-Hertogenbosch) trok zijn amendement om kleine bedrijven niet te be tasten met kosten van rijkstoezicht, innadat de Minister van Landbouw, de heer T a 1 m a, het betrekkelijke artikel betreffende het rijkstoezicht had gewijzigd in dezen zin, dat de margarine-fabrikant, die tevens in hetzelfde perceel boter bereidt, niet aan een voortdurend door hem te bekostigen Rijkstoezicht zal zijn onderworpen, maar aan den door hem te be talen bijzonder toezicht door de Kroon te bepalen- De minister stelde in het licht, dat zoodoende beter rekening kan worden gehouden met het bedrijf van een dusdanigen margarine-fabrikant. Besloten werd Dinsdag elf uur te behandelen het Noodwetje voor het Blijvend Gedeelte. Loopt de beraadslaging Woensdag niet af, dan is er ook Woensdagavond zitting, en wel in de allereerste plaats voor de behandeling van de aanvulling op de suikerconventie. Hierna werd gelegenheid gegeven om vragen te stellen. De heer Hugenholtz (S.-D., Weststellingwerf) richtie tot den minister van Justitie- de volgende vrageu lo. Is de minister van Justitie bereid een gestreng en onpartijdig onderzoek in te stellen omtrent de ter zitting van het Haagsche gerechtshof op 20 Februari door een aantal getuigen medegedeelde ernstige mis handelingen welke zouden zijn gepleegd door de politie te Papendrecht. 2o. daarvan mededeeling te doen aan de Kamer, De Minister van Justitie, de heer Nelissen, antwoordde Op de eerste vraag kan ik antwoorden dat ik bereids ben aangevangen een ernstig onderzoek in te stellen omtrent de ter terechtzitting van het gerechtshof te 's-Gravenhage op 20 Februari 11. door een aantal ge tuigen medegedeelde ernstige mishandelingen, welke door de politie te Papendrecht zouden zijn gepleegd. Dit onderzoek werd door mij vastgesteld. Uit den aard der zaak zal onpartijdigheid daarbij worden betracht en op zijn tweede vraag dat ik bereid aan de Kamer mededeeling te doen van de uitkomsten van dit on derzoek en daarbij over te leggen alle bescheiden die voor mededeeling aan de Kamer zullen blijken vat baar te zijn. „Ik heb gemeend met deze bereidverklaring niette moeten wachten tot de afloop van het onderzoek daar dit zal het volledig zijn eenigen tijd zal vorderen. De heer Passtoors (K., Beverwijk) richtte tot den minister van Binnenlandsche Zaken de vraag Is de minister van Binnenlandsche Zaken bereid een herziening te bevorderen van art. 23K der Ge meentewet in dien zin dat alleen worden uitgesloten van het lidmaatschap van den gemeenteraad de be roeps-krijgsman in werkelijken dienst, als gevraagd aan H. M. de Koningin door het gemeentebestuur van Velsen. DeMinistervanBinnenlandscheZaken, de heer Heemskerk, antwoordde dat hij bereid is een wijziging van de Gemeentewet te bevorderen strek kende om aan de bezwaren in het adres van den ge meenteraad van Velsen uiteengezet en welke blijkens adressen van adhaesie door vele andere gemeentebe sturen worden gedeeld, tegemoet te komen. Een wetsontwerp in dien zin is in voorbereiding. Uit de S. D. A. P. Uit het finantieel verslag der S. D. A. P. over 1907, opgenomen in Het Volk, blijkt dat de ontvang sten in dat jaar bedroegen f 13744.841/2, waarbij aan contributie f 4338.63. Het jaar eindigde met een na- deelig saldo van f 43.04. GEMENGD NIEUWS. Beetgenomen. Een boertje uit Loon-opZand had een hit, een beestje, dat hem jaren lang trouw behulpzaam was geweest, doch dat nu wat oud begon te worden, zoodat ons boertje besloot het paardje op de Bossche markt te verkoopen en tevens een ander jonger en beter hitje „in te slaan". Woensdag, toen het begon te lichten, kwam de goede man de stad ingeleid en al aanstonds ontmoet hij een roskammer uit de Bommelerwaard. die hem staande houdt en voor 59 gulden zijn paardje afkoopt. Na 't gebruik van een stevigen borrel slaat ons Lounsch boertje den weg in naar de veemarkt, waar een goed uur later zijn vorschend oog een hit ziet van dezelfde taille en kleur als zijn verkochte. „Heiboas, wê zuukte", roept hem een oolijke snuiter toe. „Ikke, ik zuuk een jonge vlugge ponnie veur nie te veul geld", antwoordt 't boertje. „Nou, baas, bè mijn kunde tereht, 'k hè hier een vèftehalfjoarig mak en vlug ding, krek iets dê ou poast". De hit wordt losgemaakt, afgedraafd en na heel wat handgeklap, eenig loven en bieden voor 78 gulden overgegeven aan 't Loonsche boertje, dat opgetogen over zijn gedanen koop onderweg hier en daar eens aanlegt, om zijn paardje een stuk brood en zich zei ven een schnapsje te geven. In Loon terug slaat de hit uit eigen beweging den zijweg naar 's boertjes woning in en loopt regelrecht naar den stal, waar moeder de vrouw, tienmaal meer pinter dan de man, den suffenden, halfdronken sukkel onder liefelijkste bewoordingen aan 't verstand brengt, dat hij zijn oude knolletje had teruggekocht en zijn beursje, behalve zijn niet zuinige vertering, 19 gulden lichter was geworhen 5, De oolijke roskammer uit de Bommelerwaard had, alvorens hij zijn zoon den hit liet markten, deze eerst netjes opgeknapt. Een blad uit 't Land van Altena vertelt 't als historisch. De Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschap pij heeft hare gouden medaille toegekend aan kapitein J. Roosendaal, oud-gezagvoerder van de sleepboot Her cules, te Nieuwediep, ter erkenning van diens verdien sten bij de redding van de equipage der in de Haaks- gronden verongelukte Engelsche stoomboot Turbo. De Stoombootreederij voor het sleepen vaD schepen te Nieuwediep en te TJmuiden (directie Zur Muhlen), in wier dienst kapitein Roosendaal 40 jaren werkzaam was, schonk hem als blijk van waardeering een kost baar uurwerk, tevens barometer en thermometer. In het huisgezin van De J. te Langezwaag deden zich bij vijf personen vergiftigingsverschijnselen voor, vermoedelijk door het gebruik van koffie. Na voorloo- pige behandeling door de doctoren van Kortezwaag en Tijnje, bleek de toestand der patiënten niet zonder zorg. Te Hoek van Holland heeft de politie alhier aange houden een Duitscher die zichzelf in arrest heeft ge steld. Hij zei een slecht mensch te zijn en behalve de gepleegde bankbreuk ook nog een moord op zijn gewe ten te hebben. Bij nader onderzoek blijkt van de ge heele geschiedenis niets waar te zijn. De ongelukkige is zenuwziek en heeft zich dit drama zoo in het hoofd gezet, dat hij zelf gelooft zoo'n misdadiger te zijn. Gisteren werd hij naar Duitschland teruggebracht. Te Volendam is een tweejarig kind van W. Jonk, dat uit een pot met kokende koffie had gedronken, aan de daardoor verkregen brandwonden overleden. De afdeeling St. Pancras van de Tuinbouw- en Handelsvereeniging „Langedijk en Omstreken," hield Vrijdagavond eene algemeene ledenvergadering in het lokaal van den heer Jn. Ruys. Met een opgewekt woord kon de voorzitter de heer A. Nobel deze bijeenkomst openen, daar de opkomst goed was te noemen. 57 personen waren opgekomen. Bij het punt mededeelingen gaf de voorzitter aan de vergadering in overweging, of de afdeeling als zooda nig een algemeene inzending van tuinbouwproducten zou willen doen, op de in September te houden tentoon stelling te Texel. Als punt van behandeling zou dit een volgende bijeenkomst kunnen ter tafel komen. Verder werd mededeeling gedaan van een ontvan gen schrijven uit Workum en wel van een fabrikant in aardewerk, waarin eene aanbieding werd gedaan om te leveren een soort verglaasde potten tot het vangen van ratten bestemd. Deze potten werden in den grond gezet en halverwege met water gevuld, waarover wat hooizaad werd gestrooid. Wanneer een rat daar in komt, kan hij door den bizonderen vorm van den pot er niet meer uitkomen. De prijs werd opgegeven als 12.50 per 100 stuks. Ook dit kan later een punt van behandeling worden. Hierna kwam aan de orde het bestellen van aard appelmanden en wel om deze dan voor gezamenlijke re kening aan te koopen. Er werden 510 stuks manden opgegeven, alle witte manden, inhoudende 1/t Hecto liter. Punt 3 van de agenda, was een voorstel van het be stuur om te komen tot het algemeen veilen van kool- planten. Dit had voor de afdeeling St. Pancras, volgens het bestuur veel voor, daar hier groote hoeveel heid planten voor den verkoop geteelt worden. Na veel discussie werd met 32 stemmen voor, 14 tegen en 10 blanco besloten hierop in te gaan. De veiling zal geschieden volgens het algemeene marktreglement a contant over den betaalmeester. Er zal drie maal per week Maandag, Woensdag en Vrijdag worden geveild en wel bij aanvoer van de geheele par tij welke elk lid dien dag wil verkoopen en niet op monster. De uitvoering werd aan het bestuur opgedragen, waarbij op de trouwe uitvoering van de leden wordt gerekend n.l. dat niemand na dit gevallen besluit, planten uit de hand zal verkoopen, voor de noodige publiciteit zal door het bestuur zorg worden gedragen. Hierna kwam in behandeling het in blokken verpach ten van de graskanten aan de akkers, bij de afdeeling9- leden in gebruik. Ook dit punt werd aangenomen met 33 stemmen voor, 19 tegen en 5 blanco. Het bestuur werd ook hier van de uitvoering opgedragen, waarbij door middel van de kadastrale kaarten de akkers in blokken zullen wor den verdeeld. Het loopen op de wallen der akkers wordt hierbij en ook voor de visschers verboden, waar voor politietoezicht zal worden gevraagd. Het vijfde puntkiefteieren zoeken, werd daarna behandeld. Algemeen werd het voorstel van het be stuur goedgekeurd, om bekend te maken, dat door alle leden van de afdeeling ten strengste wordt verboden eieren op hunne akkers te zoeken, of daarop te loopen. Ook hiervoor zullen politiemaatregelen worden geno men. Bij de rondvraag werd er door den voorzitter op ge wezen, dat alle leden weer ter bekwamer tijd in de ge legenheid zouden worden gesteld, hun aardappelen te

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1