STADSNIEUWS. BUITENLAND. Amsterdamsche Beurs. Uit Graft. Uit Purmerend. Van den Langedijk. Uit Heer-Hugowaard. Louise Stratenus. f De strijd tegeiTden lintworm. Groenteteelt onder glas. De eerste kievitseieren. Geslaagd. Aanbesteding. Heropening van een Slagerszaak. Nieuw Feuilleton. Voordracht van Gewijde Poëzie. Gemengde Mededeelingen. Noordhollandsch Landbouwcrediet, Laatste Berichten EEN MOORDENAAR VOOR DE RECHTBANK. I a ten Wesproeien door middel van da aangeschafte ma chine daaryoor. Bij de usliting- werden de leden opgewekt, om trouw de genomen besluiten uit te voeren en door eendrach tig samenwerken het vereenigingsleven te doen bloei en en daardoor sterk te kunnen staan in den strijd om bet bestaan van den tuinbouw. Door Burgem. en Weth. der gemeente Graft is aan besteed het herstellen en het jaarlijksch onderhoud der gemeente-eigendommen voor 1908. Voor perceel 1 (Graft en Woordeind) werd ingeschreven door de hee- renK. Humer voor 805, O. Besse voor 810 en P. Mulder voor 818. Voor perceel II (Oost- en West-Graftdijk) was slechts een inschrijver: de heer P. Boldewijn voor 501. De besteding voor perceel II is gegund, doch van perceel I niet, omdat de inschrijvers boven de begroo ting waren. Bij de heden gehouden aanbesteding van de leveran tie van 105000 straatklinkers waren 26 inschrijvingen ingekomen. De leverantie is gegund aan den heer Mijnlief te Scheveningen voor 14 per 1000 stuks. Binnen enkele dagen is er in den koolhandel aan den Langedijk en omstreken, heel wat meer leven ge komen en de verzending is daardoor ook merkbaar vooruitgegaan. Van 2 tot 7 Maart werden van Broek op Langedijk verzonden 125 wagons kool en van 9 tot 14 Maart 155 wagonladingen. Het bericht van de publieke aanbesteding van 100000 straatsteenen door het polderbestuur in het nummer van gisteren verlangt eenige wijziging. Wiet aan de heeren Terwindt en Veerkamp te Arnhem werd de levering daarvan opgedragen a 14.95 de 1000, doch aan den aannemer C. de Wild te Alkmaar voor 15.65 de 1000. Te Prinoenhage is overleden de bekende novellen- schrijfster Louise Stratenus. De overledene bereikte den ouderdom van 55 jaar. Zij schreef onder eigen naam of onder pseudo: „Prinses Elsa", „Meta van Zweimark." Reeds op zevenjarigen leeftijd vertaalde zij een kin derboek uit het Fransch. In ©en officieel stuk, uitgegeven door het ministerie van binnenlandsehe zaken wordt melding gemaakt van den strijd van ridder St. George tegen den lintworm. Bedoeld wordt de draak (Duitsch: Lintwurm.) Gisteravond werd een openbare vergadering gehou den door de tuinbouwvereeniging genaamd „Alge meen belang," in het café van den heer Mooij aan de Koorstraat. De voorzitter, de heer T. Wortel, opende de vergadering, constateerende dat er op het gebied van den tuinbouw veel vooruitgang is te bemerken. Met vele oude zaken is gebroken en de regeering kelpt mee de belangen van den tuinbouw te bevorde ren. Het teelen van groente onder glas komt hier nog weinig voor. Toch is er groote vraag naar vroege groente. IJit het Westland wordt veel jonge groente, onder glas geteeld, naar het buitenland verzonden en daar zit een mooie winst in. Hier ter plaatse moet er daarom meerdere bekendheid aan gegeven worden, 't zou van veel belang zijn als men er hier ook meer aan ging doen. In Heiloo heeft men een mooi voorbeeld van samenwerking gegeven met mestaanvoer. Spr. hoopt dat dit navolging vinden zal. Men is al op den goeden weg want de bloemkweekers hier spreken al over een tentoonstelling van afgesneden bloemen. Hierna werd het woord gegeven aan den heer J. G. Hazeloop, rijkstuinbouwleeraar voor Woord-Holland, den spreker voor dezen avond, die bovengenoemd on derwerp behandelde. De spr. begon met er op te wijzen dat ons klimaat maar een klein gedeelte van het jaar geschikt is om in de open lucht groente te teelen. Het is jammer voor al hierom daar groente en vruchten juist artikelen zijn, die men dagelijks noodig heeft. Ook in den win ter is daar veel vraag naar. Geen wonder daarom dat men is gaan zoeken naar kunstmatige middelen om groenten in dat gedeelte van het jaar dat zij niet op den kouden grond geteeld kunnen worden, te bekomen. Eén van deze middelen is het fabriekmatig conser- veeren van groenten. Een ander middel is het product in versche toestand te bewaren in schuren, zooals bijv. sluitkool die zeer lang goed kan blijven. Met schorse- neeren en knolselderij gaat het bewaren ook goed. In het buitenland wordt veel gebruikt gemaakt van koel- kamers om fruit en groente in verschen toestand te bewaren. In Amerika wordt dit al vele jaren gedaan. De Oalifomische appelen, waarvan wij tegenwoordig eten, zijn op die manier bijv. bewaard. In Amsterdam hebben wij ook een koelkamer, behoorende aan de Naaml. Vennootsch. het Friesche Veem. Meerderen zijn er hier niet, wat weer een gevolg is van het Hol- landsche „langzaam-aan." Deze middelen zijn echter nog niet voldoende. Er zijn veel groenten die niet be waard kunnen worden. Bovendien zijn de bewaarde groenten veel minder aangenaam van smaak dan de frissche. Het is om aan deze bezwaren tegemoet te komen, dat men meer en meer gaat doen aan de ver vroegde teelt van groente. Sommige tuinbouwstreken zijn daarvoor veel geschikter dan andere, een der rede nen waarom men op die plaatsen anderen zoo ver vooruit is. In Alkmaar en omgeving wordt er nog niet veel aan gedaan. Toch is het verbruik van vroege groenten en fruit hier vrij groot, wat blijkt uit de vele groentemannen die hier een bestaan vinden. Die arti kelen moeten dus van elders worden aangevoerd, wat ze voor de verbruikers zeker niet goedkooper maakt. Het zou daarom van veel belang zijn als men hier eens meer aandacht ging schenken aan het teelen onder glas. Wat wordt voor deze teelt vereischt? In de eerste plaats moet de grondsoort geschikt zijn. Op kleine schaal is het soms mogelijk grond aan te voeren om die met den aanwezigen te vermengen en zoodoende den ge- wenschten bodem te verkrijgen, doch dit gaat moeilijk in het groot, daar dan de kosten van grondaanvoer te hoog worden. Daarom kan men de grond met blade ren bewerken of met andere stoffen. Noodig is dan dat de grond gemakkelijk te verwarmen is. Kunstmatig kan men wel, door middel van paardenmest bijv., veel warmte bijbrengen, doch in hoofdzaak moet de zon helpen. De grond moet daarom niet zwaar zijn en gemakkelijk water doorlaten. Katte grond is ook kou de grond, want het meerendeel van de warmte gaat verloren voor het verdampingsproces van het water. Geen grond, die beter water doorlaat dan zandgrond. Zware klei is het slechtst, doch veen is ook te veel wa terhoudend. Behalve gemakkelijk te verwarmen moet de grond niet te licht van kleur zijn. Alles wat licht gekleurd is heeft langen tijd noodig om warm te wor den. Dit is dus een nadeel van zand, daar donkere grond beter is, doch dit nadeel wordt grootendeels op geheven door het voordeel hier voor genoemd. Om dit zand nu aan dit tweede vereischte te laten voldoen, moeten er stoffen bijgevoegd worden die een donkere kleur aanbrengen, plantaardige stoffen. Kunstmest is daar dus niet het geschikte middel voor, beter is na tuurlijke mest. Een ander vereischte is, om alle in vloeden die de temperatuur kunnen verlagen te weren. Dit kan bijv. met behulp van schuttingen. In den zo mer is een haag ook goed, doch in herfst en winter laat die te veel wind door. Beter is daarom een houten schutting of als dit te duur wordt een van riet. Waar de schuttingen geplaatst moeten worden hangt af van plaatselijke omstandigheden. Aan Noord en Oostkant zullen ze meestal het meest noodig zijn, en hier mis schien ook aan den Westkant met het oog op den zee wind die zoo vaak waait. De Zuidkant mag nooit af geschut worden, want 't zonnetje moet geheel vrij spel gelaten worden. Wat verder noodig is voor de vervroegde groenteteelt zijn de bakken waar spr.'s onderwerp eigenlijk over gaat. Het gebruik van kassen is nog zeer gering. De ze waren tot nu alleen te gebruiken voor vruchten en groenten die duur zijn. De bakken kunnen op verschillende wijze worden sa mengesteld. Spr. maakt een verdeeling in losse en vaste bakken. De vaste bakken worden sterk gemaakt en zijn bestemd om jaren lang op een zelfde plek grond te staan. Losse bakken zijn gemaakt van los hout, zijn verplaatsbaar en gemakkelijk uit elkaar te nemen. Zij kunnen ieder jaar op een andere plaats gezet worden. Spr. geeft de voorkeur aan losse bakken. Bij de vaste bakken toch wordt de grond spoedig uitgeput en wordt z.g. „zuur." De grond in de bakken moet begoten wor den en dit heeft ten gevolge dat de bovenlaag vast wordt ineen gedrukt, zoodat de toetreding van lucht zeer bemoeilijkt wordt. Bij losse bakken heeft men daar geen last van en steeds weer frisschen grond. Wisselbouw is een der voornaamste vereischten bij de teelt onder glas, omdat dit uit een oogpunt van voe ding goed is en omdat de schade van insecten en plan tenziekte er door tot een minimum wordt terugge bracht. De meeste schadelijke insecten en zwammen zijn aangewezen op bepaalde soorten van planten of naverwante soorten daarvan. De kiemen van de scha delijke dieren blijven gedurende den winter in de na bijheid van den bak waar ze het vorige ja ar geleefd heb ben en in het volgend jaar zoeken ze hun voeding weer in den bak. Wordt nu een ander gewas dan dat waar op zij kunnen leven geplant, dan zijn de dieren öf ge doemd om te sterven öf moeten naar elders vertrekken. Spr. gelooft dat men lang niet genoeg aan wisselbouw doet en dat men daardoor zooveel last heeft van scha delijke insecten. Bij vaste bakken vooral hebben de dieren een goede schuilplaats gedurende den winter. Losse bakken zijn er minder geschiktvoor, die kan men bovendien beter schoonmaken, het houtwerk ver ven, teren of met carbolineum bestrijken en op die ma nier de kiemen dooden. Een losse bak zou een bezwaar zijn als hij moeilijk te maken was, doch dit is geens zins het geval. In het Westland, vooral in de gemeen te Loosduinen heeft men ze zeer veel en gebruikt een zeer practisch soort. Men maakt den bak als volgt. Noodig zijn eenige planken van ongeveer een voet breedte, voorts een paar paaltjes van pl. m. 10 cM. dik. De paaltjes worden in een rechte lijn in den grond ge slagen aan het boveneind van de te maken bak. De planken worden er tegen aan bevestigd aan den buiten kant, het raam met het glas erin wordt met de eene zi.ide daar opgelegd en met de andere op den grond, zoodat het een hellend vlak vormt. Daar waar het op den grond rust wordt er een balkje onder geschoven voor het luchten. Beide kanten van den bak kunnen dan ook met een paar planken dicht gemaakt. Wordt het koud zoo brengt men een laag aarde tegen de plan ken aan, zoodat de bak in een aarden wal komt te staan. Hierdoor is het geheel steviger en blijft de grond droger daar het water gemakkelijk wegtrekt, waardoor de verwarming gemakkelijker wordt. Voor de ramen zijn verschillende soorten in gebruik geweest. In den beginne had men ramen waarin het glaswerk uit kleine ruiten was gemaakt, die in looden roeden waren gezet. Door gl die roeden die zoowel in de breedte als in de lengte liepen en dus vierkantjes vormden waar het glas ingezet werd, werd veel zonlicht verhinderd binnen te dringen. De kleine ruitjes wer den spoedig vuil en groen vooral bij de naden van lood en waren moeilijk te reinigen. Veel zon kwam er niet in die bakken. Later kwamen er ramen waar de loo den roeden alleen in de lengte waren aangebracht, zoo dat het glas in lange strooken moest bevestigd wor den. Een strook bestond echter niet uit één stuk, doch uit vele kleine ruitjes die dakpansgewijze over el kaar waren gelegd. Ook hier was het bezwaar dat het glas, vooral het gedeelte van een ruit dat over een an dere ruit lag spoedig vuil werd en moeilijk was schoon te maken. In den laat.sten tijd zijn ramen in gebruik lang pl.m. 1.50 M. en breed 0.85 M., waarin één groot glas is bevestigd. Dit is niet zoo spoedig vuil en ge makkelijk te reinigen. Zoo'n glas kost pl. m. 1, ie lijst van het raam pl. m. 0.75. De andere ramen zijn duurder. Wegens plaatsgebrek het slot Maandag. Bijlagen. B. en YVstellen den Raad voor een wijziging der verordening op het heffen van straatbelasting aan te nemen zóó, dat deze belasting voortaan heet „plaatse lijke belasting op de gebouwde eigendommen" en an derhalf ten honderd van de belastbare huurwaarde be draagt, goedkeurend te beschikken op een verzoek van den heer J. Asjes Ezn., om een smalspoor te mogen leggen over gemeentegrond bij Klein Hargen, onder zekere voorwaardeninzake verbetering van den toe stand op Scharlo als beschikking op hun adres aan J. (xöddeke c. s. te berichten dat het Scharloo in den loop dezes jaars van éen klinkerbestrating zal worden voor- Vanmorgen is het eerste kievitsei gevonden door Jan Kraakman te Egmondermeer. Het is aangekocht door W. v. d. Pol, Breedstraat alhier. Verleden jaar werd het een dag vroeger gevonden. Kort nadat men ons dit bericht had gebracht, meldde men ons dat „de twee eerste kievitseieren" gevonden waren door P. Giijnis van Akersloot en verzonden door den koopman J. Smit. Fnidsen alhier. Te 's-Gravenhage z\jn voor het examen nuttige handwerken geslaagd de dames A. H. Scalée alhier en N. de Jong te Stompetoren. Voetbal. Morgen komen de Krommenieërs (K. V. V. I) tegen V. V. I een voetbalwedstrijd spelen voor de N.-H. Voetbalbond 2e klas. Het is de laatste competitie wedstrijd van A. V. V., die feitelijk te Krommenie behoorde gespeeld te worden. De wedstrijd begint om 2 uur op het terrein aan de Zandersloot rechts. Door Burgemees'er en Wethouders dezer gemeente werd 19 dezer, ten stadhuize, aanbesteed lo. Het uitvoeren van eenige rioleeringswerken. Voor dit perceel werd ingeschreven door Gebrs. Groot te Akersloot voor f 3387, J. Schoen voor f 3333, P. Meyer voor f 3275, N. van der Voort voor f 3000, (jebrs. Apeldoorn te Egmondbinnen voor f 2825, Gott- mer en Zentveldt voor f 2729, T. Kaandorp voor f 2686 en J. Huiberts voor f 2480. Gegund aan den heer J. Huiberts voor f 2480. 2o. De afbraak van het Klompje Gouds met boven woning en daaraan belend pakhuis, Waagplein No. 8 en 7 en Houttil No. 6 en die van het woonhuis aan het Ritsevoort No. 20. Voor dii perceel werd ingeschreven door Jacob d Boer en Zonen te Oostzaan voor f 450, Gebrs. Groo 6 te Akersloot voor f 400, C. Bol voor f 275, A. Slo't te Beverwijk voor f 244, welke bedragen door de ge meente zouden moeten worden toebetaald, terwijl door S. Veen f 50 jen J. Habbé f 65 aan de gemeente zal worden toebetaald. Gegund aan den heer J. Habbé voor f 65, door hem aan de gemeente toe te betalen. Door den heer Job. Hellenthal is gisteravond ge opend de Haagsche Slagerij,' Payglop 5. Men verzoekt ons de aandacht hierop te vestigen. Voor goede be - diening zal gezorgd worden. Zoowel rund- als var- kensvleesch en fijne vleeschwaren zijn hier verkrijgbaar Maandag beginnen wij met een nieuw boeiend Feuil leton, getiteld: „Alpen-Koningin." INGEZONDEN STUKKEN. Dank zij de bemoeiingen der dames, die den grond slag legden van den opgerichten EvLuth. kring", zal in het kerkgebouw der Ev. Luth. Gemeente op Zondag 29 Maart te 71/2 uur precies, Mevrouw Holtrop van Gelder dezelfde voordracht houden waarmee zij op andere plaatsen aan zeer velen een uur van stich ting heeft bereid. Ook hier wordt aanstonds uitgesproken, dat de inhoud van het programma een zuiver godsdienstig karakter draagt. Immers zij zal ons doen hooren behalve een bedrijf uit Vondels „Lucifer", een gedicht van ten Kate, Twee Kerstreien uit Vondels „Gijsbregt van Aemstel" en liedereu van Gezelle en Verwey stukken uit het Oude en Nieuwe Testament. Uit het O. T. de Boetprofetie Jezaja 1 220de Klaag- profetie Jeremia 8 13i> 9 1,1922, de Troostprofetie Jezaja 40 en uit het N. T. Math. 8 1411. Niet weinigen zullen met groot genoegen de adver tentie, betreffende deze voordracht, in dit blad lezen, en 'k twijfel er geenszins aan of zéér velen zullen opgaan naar het kerkgebouw, om dfiér te willen door brengen een avond van wijding en stichting. Het is wel aan te bevelen om, zoo mogelijk, het voor te dragene vooraf te lezen. J. F. TERNOOY APÈL. BURGERLIJKESTAND. GEBOREN20 Mrt. Johannes Jacobus, z. van Cor nelia Meijer en Theodora de Goede. Petrus Antho- nius, z. van Lodewijk Gilles en Anna Elisabeth Thot s. Daniël Adrianus Christianus, z. van Adrianus Chris- tianus den Hengst en Barendina Sophia Lantermans. De Duitsche R ij k s d a g j o u r n a listen hebben besloten de Rijksdagzittingen niet te bezoeken alvorens het door den heer Gröber gesproken scheld woord is ingetrokken of voldoende verloochend. Zij achten die uitdrukking onder alle omstandigheden een zware beleediging en achten zich aan de waardigheid van hun beroep verplicht, zich als één man daartegen te verzetten. De directies der bladen gaan hiermede accoord: zij zullen geen verslagen opnemen, zoolang hun vertegen woordigers de tribunes niet bezoeken. Het zijn onge veer 70 a 80 personen die staken. Ook de buitenland- sche pers is solidair. De Engelsche k i e s r e c h t v r o uwen heb ben wat voor de goede zaak over. Er is een vergade ring te Londen gehouden, waarin het plan besproken werd om in Juni door een betooging in Hijdepark met vrouwen uit geheel Engeland bijeengebracht, te toonen, dat men met den eisch van het stemrecht een behoorlijk aantal vrouwen achter zich heeft. Staande de vergadering werd er voor ruim 80.000 geteekend. Een onbekende dame beloofde 12.000 's jaars. Een mevrouw Lawrence zei: Mijn man en ik gevén ook 12.000. De penningmeesteres deelde mede, dat de week van zelfverloochening 30.000 had opgebracht. In Kroatië is men tegenwoordig fel gebeten op alles wat Hongaarsch is. Dus ook op den banus, den stadhouder, baron Rauch. Men heeft hem op straat te Agram uitgefloten en men wilde hem zelfs te lijf. Hij liep een apotheek binnen, waarvoor men nu begon te schreeuwen: „Weg met Rauch, weg met de vreem delingen, met de tyrannen, met Kossuth en Wekerle" (Hongaarsche ministers.) De politie kwam met blan ke sabels tusschenbeide. Er werden velen gewond, ook een wachtmeester. Uit verscheiden huizen werd met steenen naar de politie geworpen. Het schijnt ineens tusschen de Vereenigde Staten en Japan botertje tot den boöm te zijn geworden. Japan heeft de Amerikaansche slagsche- penvloot uitgenoodigd op de thuisreis, alle havens van Japan, die hij mocht verkiezen, te bezoeken. De uitnoo- diging werd aangenomen. Het is op Haïti verstandiger meisjes op te eten dan aan oppositie te doen. De deelnemers aan oppo sitie toch worden zonder vorm van proces doodgescho ten en een neger, Saint Elme, die een klein meisje heeft opgegeten, is wel ter dood veroordeeld, maar blijft leven, omdat zijn gruweldaad, volgens president Nord Alexis, slechts „een godsdienstige plechtigheid" was. De gevangene is een buitengewoon mooie neger, hij bevindt zich in een goedingerichte gevangenis en krijgt erg veel bezoek, want het is onder de dames mo de geworden hem te bezoeken en met hem te etenl De Lok. Anz., waaraan we dit verhaal ontleenen, staat voor de waarheid in. Heijermans op expeditie. In den Berlijnschen stadsraad is het Donderdag stormachtig toegegaan bij de bespreking van de be grooting voor het tehuis van dakloozen, waarover Her man Heijermans een artikel heeft geschreven in het Berl. Tagebl., waarin blijkbaar voor de Berlijners veel nieuws heeft gestaan. Er werd beweerd dat Heijer mans, die de instelling als schooier had bezocht, zijn fantazie had gebruikt en naar aanleiding hiervan werd er op heftige wijze gesproken. Heijermans zelf verde digt zich in het nummer van gisteravond van het Berl. Tagebl. Hij vertelt nog eens dat hij met honderden op een viezen, bespuwden steenen vloer heeft „geslapen," hij dikt zijn feuill. nog aan met een staaltje van groo te onzindelijkheid, en verklaart, dat hij over het geheel den toestand nog wat te mooi heeft geschilderd om niet al te veel van zijn lezers te eischen 1 Een soldatenbeul. In Posen is een onderofficier veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf en degradatie, wegens solda- tenmishandelingen in tweehonderd negen en twintig gevallen. Een ge vja a r 1 ij k e proef. In een school te Kattowitz had men loos brandalarm gemaakt, om de kinderen te leeren, hoe zij in geval van brand moesten handelen. In plaats van naar de wijze woorden dar meesters te luisteren, geraakte het kleins goed in paniek. Op de trappen kregen vele kinderen kwetsuren. Elf jongens van zeven tot tien jaar kwa men in doodsgevaar, maar werden op het laatste oogenblik nog door hun onderwijzer gered. Er werd da delijk doktershulp gehaald. Vier jongens moesten ver bonden worden. Een winstgevend baantje. Blijkens hetgeen bij een proces te Brugge tegen den bekenden exploitant van de Kursaal te Ostende, Mar- quet, aan het licht gekomen is, werd er door dezen met spelen in 1906 1.1.00.000 gulden en in 1907 5.040.000 gulden verdiend I Gevaarlijke inwoners. De politie van Brussel is sedert eenige dagen aan een grooten drijfjacht begonnen. Verscheidene herher- gen van verdacht allooi worden door haar bezocht en telkens worden er personen gevonden, behoorende tot de soort, die men te Parijs met den naam van apachen heeft gedoopt. Eergisteren heeft de politie er weer een dozijn aangetroffen, die allen voorzien waren van revolvers, dolken, Amerikaansche boksijzers, enz. Ve len van hen dragen op het gelaat litteekens, kneuzin gen enz., sporen van gevechten onder elkander en mis schien ook al met personen, die zij aanranden en die zich niet goedschiks laten uitplunderen. Opgave van het Voordam 0 1218, Alkmaar. Koers van: Staatsleeningon 20 Mrt 21 Mrt, NEDERLAND. pCt. Ned. Werkel. Schuld 2% 75% BUITENLAND. Bulgarije Tabaksleening .5 96% Brazilië Funding .5 104 China 1898 6 96% Mexico binnen5 48% Japan4 88 Oostenrijk Jan./Juli 4 98»/i» Rusland Hope4 77y% Consol4 78Va 1906 5 88IA 1894 6e Em4 77 Finano. en Industr. ondernemingen. Nederl. Handelmaatschappij resc. dir. Cultuur Vorstenlanden Winstbew. Westersuiker aand A'dam Langkat Idem pref. A'dam Serdang Bindjey Deli-Maatschappij aand. Langkat tabak A Medan N. Asahan tabak Rotterdam Deli Senembah Tabak-Mij.» Kon. Mij. t. expl. v. Petroleum aand. Moeara Enim Sumatra Palembang Perlak Petrolenm-Mij. Zuid-Perlak Redjang Lebong Great Cobar Pittsburgh Coal r Common Steels Aand div. Car Foundry Amerik. Stoomv.-Mij. Common Marine Preferent Common Peru Preferent Spoorwegleeningen. Holl. IJz. Sp.-Mij. Mij. tot expl. van Staatsspoorw. Deli spoorweg AMERIKA. Atch. Top. Cert. v. Convert. pCt. 4 Denv. enjR. Gr. Cert. Aand div. Erie Kansas City South. pref. Miss. K. Texas C. v. New-fork Ontario Norfolk Western C. v. Southern Railway Southern Pacific Union Pacific cert. v. Wabash gew. Rock Island gew. Warschau Weenen Wladikawkas 1885 4 Iwang Dombr.4% Premieleeningen. NEDERLAND. Stad Amsterdam /100 3 Gemeente-crediet 3 Antwerpen 1887 8% Theiss 4 Staatsleening 1860 5 Staatsleening 1864 5 1866 5 Koers van het geld. Prolongatie 8 pCt. MEDEDEELINGEN. De Staatsfondsenmarkt prijs houdend. Russen wederom vast. Tabakken flauw met weinig affaire, sloten echter iets beter. Mijnen kalm. Olie onveranderd. Culturen iets flauwer. Ame rika opende vast, had een kalm verloop en sloot prijs houdend DIEFSTAL. HAARLEM, 21 Maart. Hedennacht is. er gestolen uit de brandkast van den heer Mooy, welke openge maakt was als een blikje sardientjes en vernield. Een geldkistje werd gevonden op een kar met boéken in een steegje in het midden der stad. De dieven zijn niet ontdekt. POLEN. RUSLAND. BELGIE. HONGARIJE. OOSTENRIJK. RUSLAND. 167% 114 f44.80 130 141 187 78 77 430 96 247 147 385 405 277 188% 9DA 188 86% 925 127% 9 88i*/is 80*/i» 141% 7 20 8% 88% 95 104 195 787/m 86U/1» 20%, 15w/i» 22 50% 2211/]» 88»/» 64% 12% 78 125»/]» 9% 14% 109% 79% 86% 107% 108% 98% 151 158 384 255 76% 95% 104 96% 48% 98% 77% 79 88% 77 157% U8% f44.80 180 187 180 70 78% 428 90 285 144% 875 896 276 188% 91% 182»/» 88 925 128»/» 9 84«/m 81 141% 7% 20 8% 84 104% 78% 20% 16% 23 51% 28% 88 64 12% 78% 1267/, 911/], 15»/i» 106% 108% 97% 151 158 334 ROTTERDAM, 21 Maart. Ter terechtzitting werd 15 jaar gevangenisstraf geëischt tegen den drogist Halmann de Jong, die zijn stiefzoon in December in de Jacob-Catsstraat doodschoot, De beklaagde ontken de. INBRAAK. ZAANDAM, 21 Maart. Vannacht is ingebroken iïi de beschuitbakkerij „De Witte Olifant" van G. KlUo en Zoon. De dieven zijn vermoedelijk gestoord. Bij de brandkast, die sporen van braak droeg, lag een breek ijzer. Niets wordt vermist. UIT DE ITALIAANSOHE KAMER. ROME, 20 Maart. De Kamer heeft het voorstel be handeld aangaande de maatregelen ten aanzien van de begrooting van koloniën. De minister van buitenland- sche zaken Tittoni gaf een verklaring van de maatre gelen en betoogde, dat ze genomen zijn om de veilig heid te waarborgen van de kolonie Benedir tegenover de veelvuldige rooverijen. De Kamer heeft het wetsvoorstel aangenomen. DE MACEDONISCHE KWESTIE. SOFIA, 21 Maart. In verband met de Engelsche en Russische voorstellen betreffende Macedonië, en om het Bulgaarsche standpunt in deze kwestie juist uit een te zetten, heeft de Bulgaarsche minister van büi- tenlandsche zaken aan alle vertegenwoordigers van Bulgarije bij de groote mogendheden een nota gezon den, met lastgeving de verklaring af te leggen: dat de Bulgaarsche regeering met erkentelijkheid ieder ont werp tot hervorming in Macedonië begroet dat tan doel heeft het lot van Macedonië te verbeteren.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2