DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nationale Militie. voor In het Laboratorium van Europa. No. 69 Honderd" en tiende jaargang 1908 ZATERDAG 21 MAART. FEUILLETON. Nationale Militie. Huishoud- en Industrieschool. ALKMAAR. HERFSTSTORM, ONDERWIJZER, Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij froote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Aantal dagen. 21 21 21 21 21 21 14 28 28 28 28 28 28 1905 28 28 20 85 35 28 28 35 35 35 35 35 20 Als een schaduw in den mist zag hij reeds den dichtstbijzijnde. HINDERWET. Haver op zandgrond. m* 3JL9 W -ri.-r -a v filAVÜ De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden den navol genden 'staat, aanwijzende voor hoelang de daarin vermelde verlofgangers van de militie te land in 1908 krachtens artikel 111 der Militiewet 1901 voor her halingsoefeningen in werkelijken dienst komen Lichtin gen. 1901 KORPSEN. de regimenten Infanterie de compagnieën Hospitaalsoldaten het Korps Pontonniers de regimenten Vesting-Artillerie het Korps Pantserfort-Artillerie het Regiment Genietroepen met uitzon dering van de vesting-telegrafisten, die hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van artikel 6 van het sedert ingetrokken Koninklijk Besluit van 29 Februari 1884, no. 13 1902 het Korps Torpedisten de regimenten Infanterie de compagnieën Hospitaalsoldaten de regimenten Veld-Artillerie met uit zondering van de treinafdeelingen het Korps Pontonniers de regimenten Vesting-Artillerie 1908 l het Korps Pantserfort-Artillerie het regiment Genietroepen met uitzon dering van de vesting-telegrafisten, die hebben voldaan aan het bepaalde, in den eersten volzin van artikel 6 van het sedert ingetrokken Koninklijk Besluit van 29 Februari 1884, no. 13 1904 het Korps Torpedisten ld. de miliciens-telegrafisten De Minister van Oorlog heeft voorts bepaald 10. dat de tot de Compagnieën Hospitaalsoldaten behoorende verlofgangers der lichting van 1901, in 1908 onder de wapenen moeten komen die van de 1ste en van de 2de Compagnie van 30 Maart tot en met 18 April die van de 3de en van de 4de Compagnie van 21 April tot en met 9 Mei 20. dat voor de Israëlietische miliciens, behoo rende tot de 3de en tot de 4de Compagnie Hospitaal soldaten, de datum van opkomst wordt bepaald op 2*7 April en die voor vertrek metgroot-verlof op 15 Mei 30. dat de tijd van oproeping van de verlof gangers der overige lichtingen en korpsen, op den bij de regimenten Infanterie de compagniën Hospitaalsoldaten de regimenten Veld-Artillerie met uit zondering van de treinafde.dingen hst Korps Rijdende-Artillerie het Korps Pontonniers de regimenten Vesting-Artillerie het Korps Pantserfort-Artillerie het regiment Genietroepen met uitzon dering van de miliciens-telegrafisten 1906 het Korps Torpedisten ld. de miliciens-telegrafisten ROMAN door IDA BOY-ED. vertaling van S. 8. 68) Zij hielden zich allen flink kordaat. nog een minuut. nog een halve. en de man, die het kind droeg, en de mannen, die hem hand in hand te gemoet kwamen, grepen elkaar. Maar daar kwam andermaal een geweldige golf, die zich over de hoofden der mannen heenstulpte om daar na mët donderend geraas uiteen te spatten De ketting was bijna gebroken, maar zij hadden stand gehouden. Ondertusschen nam de storm hand over hand toe, slag op slag werd de kleine loods gebeukt door het zwalpende water. Brita lag op haar knieën. zij zag niets meer. Zij weende. en zij wist het niet. zij bad. en zij wist het niet. Zij was radeloos van angst terwil- le van dien eenen.Middelerwijl had Hagen het doel bereikt. nog maar twee, hoogstens drie schre den Hij zag een handIn zijn linkerarm hield hij het kind, dat zwaar als lood aan zijn borst hingde rechterhand stak hij reeds uit om de andere te grijpen. Hij werd reeds gewaar wie het was, die zoo dicht bij hem stond; hij kon zien, hoe deze alle krachten in spande om hem te redden. Ja, het was dezelfde als wien aangaande hij gisteren bedoeld Koninklijk Besluit behoorenden staat vermeld, nader zal worden vastgesteld. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 16 Maart 1908. G. RIPPING. De BURGEMEESTER der gemeente A Ikmaar gelast, krachtens bekomen aanschrijving, den onderstaanden hier wonenden verlofganger, om zich ter bijwoning der herhalings-oefeningen, 's namiddags vóór 4 ure, bij zijn korps te vervoegen: le Compagnie Hospitaalsoldaten, lichting 1901, gar nizoen Amsterdam 30 Maart 1908, PIET RAUSCH. .Alkmaar, De" Burgemeester voornoemd, 19 Maart 1908.G. RIPPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR, Gelet op art. 8, al. 2 der Hinderwet Overwegende, dat eene beslissing op het adres van den heer J. DE GROOT, om een herstelplaats voor rijwielen uit te" breiden, door het plaatsen van een gasmotor van 2 P.K., tot het in beweging brengen van een draaibank en een boormachine in het per ceel Ridderstaat, wijk A, No. 18, niet binnen den in het eerste lid van het bovengenoemde wetsartikel be paalden tijd kan genomen wordenomdat hun nog niet bekend is of de inrichting zal voldoen aan de eischen krachtens art. 6 der Veiligheidswet gesteld Besluiten de bedoelde beslissing te verdagen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 19 Maart 1908. DONATH, Secretaris. Aan de VIERDE GEMEENTESCHOOL, (Hoofd de heer C. J. REIZIGER) wordt'gevraagd een bevoegd tot het geven van onderwijs in vak j. De jaarwedde bedraagt f 700 met vier 5-jaarl. verhoo gingen van f 50 voor dienstjaren in de gemeente Voor hoofdakte f 100 meer. Eventueele vergoeding huishuur f 100. Stukken in te zenden aan het Gemeentebestuur vóór 6 April a.s. AANGIFTE van LEERLINGEN voor den nieuwen CURSUS, aanvangende Mei 1908, op iederen werk dag van 94 uur, gedurende de maand Maart en April. De leeftijd van 12 jaar moet bereikt zijn. Schoolgeld, Huishoudklasse f 15 per jaar, en Industrieklasse f 25 Onvermogenden kosteloos. Nadere inlichtingen geeft gaarne de Directrice M. W. ARBEITER. In het laboratorium voor sociale proefnemingen in het centrum van ons werelddeel is een nieuw potje op het vuur gezet, waarvan de lotgevallen zeker heel de wereld zullen interesseeren: een nieuwe poging om langs wettelijken weg te komen tot arbitrage in ar beidsgeschillen. Een nieuw potje het is maar betrekkelijk waar. In 1363 vinden wij deze instelling in Straatsburg al in werking. Ook daar was een scheidsgerecht in arbeids- nog den wensch gekoesterd had, dat hij maar door de zee ware weggevoerd geworden. Toen kon hij een oogenblik niet meer. Reeds te,lang had hij al zijn krachten moeten bij eenrapen, want het kwam er op aan den dood te trot- seeren. Hij verloor zijn evenwicht. De kolossale golf, die hij in den rug kreeg, wierp hem neder ontrukte hem het kindvoerde het verder. Maar hij richtte zich weder op. Hij trachtte nog de hand te grijpen, maar hij zag haar niet dadelijk. Op eenmaal gevoelde hij een ontzettenden stoot in zijn rug, alsof zijn lichaam zou doorbreken. Daar na niets meer Efi der mannen zag het kind en greep het, voordat nog het teruggaande water het had kunnen medevoe ren De ketting was gebroken. De voorste mannen namen den gevallene op. Zij gingen met hem terug. hadden nog twee- of driemalen stand gehouden tegen de slagen van de gol ven, die zich op hen geworpen hadden. zij bereikten den oever, en zelf druipnat, proestende, met bevende knieën droegen zij hun last verder. Het dak van de loods dreef op het water, het deed in de verte denken aan do ribbekast van een groot dier. „Achter de heg er mede. bralde de burgemees ter met zijn zware basstem. Zij droegen hem er heen. De burgemeester trok zijn jassen uit en spreidde ze op den grond,» om er het lichaam op te kunnen leggen. Hij commandeerde: „Naar 't dorp. Draagbaren halennaar het kasteelde automobiel naar de stad. Hij dacht aan alles. Hij bestuurde alles. Maar voortdurend was daarbij zijn oog gevestigd op het geschillen tusschen de meesters en de gezellen in de bepaalde gilden. Doch de meesters wilden van die nieu wigheid niets weten en zoo vinden wij haar dan ook al gauw in den doofpot. Daaruit wordt zij in Engeland in 1849 gehaald. Toen al werden die scheidsgerechten bij werkstakingen enz. met succes in Engeland toegepast en sedert is dat suc ces steeds toegenomen. Het zijn de heeren Kettle en Mundella, die zich op dit gebied in Engeland een groo- ten naam verworven hebben en daar dit soort arbitrage zeer sterk ontwikkeld hebben. Langzamerhand is dit instituut in Engeland in beteekenis toegenomen en zoo kon er in 1896 een wet worden ingevoerd, waarin werd voorgeschreven hoe het ministerie van koophandel in arbeidsgeschillen het initiatief tot het voorstellen van arbitrage had te nemen. Hoe nuttig de werkzaamheid van dit ministerie is, blijkt o.a. wel daaruit dat groote stakingen in den laatsten tijd door dit ministerie zijn voorkomen wij herinneren vooral aan het voorkomen van een spoorwegstaking onlangs door het bemiddelend optreden van den minister Lloyd George. Intusschen Engeland is, waar het arbeidsverhou dingen aangaat, een zeer bizonder land. De organisa tie der werklieden is er zoo diep geworteld en zoo de gelijk als nergens elders en zoo heeft men dan ook ge constateerd, dat het Engelsche voorbeeld niet gevolgd kan worden, door landen, waar de basis voor deze nieuwe instelling de goede organisatie ontbrak. Alleen in het vijfde werelddeel heeft men het Engel sche voorbeeld gevolgd en hier en daar nog zooveel ver der uitgewerkt, dat men zelfs tot verplichte arbitrage is gekomen. Doch van deze nieuwe landen geldt in nog veel hooger mate dan van Engeland, dat zij den anderen landen niet ten voorbeeld kunnen dienen. Duitschland, dat anders in zekere kleine landen met voorliefde gebruikt wordt als voorbeeld voor sociale hervormingen, heeft op dit gebied nog niet veel tot stand gebracht. En wat elders ook in ons land, gedeel telijk bereikt, gedeeltelijk in voorbereiding is, kan niet van zoodanig belang geacht worden, dat het in de ze het voorbeeld van een afdoende oplossing is. Nu ons dus het bericht bereikt, dat men in Zwit serland en wel in het kanton Ziirich bezig is eene nieuwe regeling in het leven te roepen, die anderen landen wel ten voorbeeld zou kunnen dienen, is er al le aanleiding om met groote aandacht de pogingen te volgen, die ginds worden gedaan om deze bij uitstek moeielijke kwestie op te lossen. Het is waar, zij is op het oogenblik in ons land niet bepaaldelijk aan de or de, er is, hier in die richting, zooals bekend is, al het een en ander gedaan en bovendien is er zooveel dat onze aandacht meer gespannen houdt, dat men nau welijks den tijd heeft om ook nog aan dit gewichtige punt eenige belangstelling te schenken. En toch ver dient het die in de allerhoogste mate. Immers het is duidelijk dat iedereen, werknemer, werkgever en con sument het allergrootste belang heeft bij de vermij ding van arbeidsconflicten, wanneer het ten minste mogelijk blijkt op een wijze, die door haar strikte on partijdigheid alle partijen bevredigt, een scheidsrech terlijke beslissing in zulke gevallen aan te bieden, ja op te leggen. Men mag dus gespannen zijn naar het resultaat van het Ziirichsche wetsontwerp, dat nu aan den kanton- nalen raad is aangeboden. Want al zal men van zulk een regeling natuurlijk niet, als sommige enthousias ten doen, den socialen vrede mogen verwachten, tooh ilgt het voor de hand dat vermijding van strijd betee- kent vermijding van direct financiëel nadeel voor alle belanghebbenden, zonder dat op eenige wijze de rech ten van werkgever of werknemer gekrenkt worden. Hoezeer dit directe financiëele nadeel kan gaan, was juist weer in hetzelfde Ziirich gebleken, waar tenge volge van een hardnekkige staking van werklieden in de aanverwante bedrijven van het bouwvak de werklie den in dat vak het zwaar te verantwoorden hebben, doodsbleek gelaat. En de trouwe vriend weende, Want hij zag wel, wat er op dit gezicht te lezen stond. André bewoog zich niet. Hij was een steenen beeld gelijk. Hij kon zijn oogen niet gelooven En langzaam keerde hij zich om, als moest hij aan die eene ook vragen: „Zie je het ook. kan het waar zijn?. Reeds sloot zij hem in hare ai-men, wierp zich aan zijn hals en weende zij uit aan zijne borst. Geen won der. zij behoorden bij elkander. Al hadden zij het dan ook elkander niet met zooveel woorden gezegd. Brita gevoelde, dat haar iemand bij den arm greep. Het was haar vader. Hij wees op den man, die daar roerloos, languit nederlag. Brita knielde naast hem neder, boog zich over hem. André knielde naast haar. Vurig wensch ten de twee, dat hij nog eenmaal de oogen zou opslaan. nog een enkel woord mocht spreken. Hendrick Hagen deed de oogen open. Lang rustte zijn blik op hen. Hij had volstrekt geen pijn. Hij gevoelde niet eens meer, dat hij nog een lichaam had. Hij gevoelde niets meer. en had ook geen kracht meer. Hij keek Brita aan. zag, hoe het haar fladderde en hoe haar blik volteederheid op hem gevestigd was Hij wist, waar hij Was en dat hij het kind uit het schuimende water, uit de kaken des doods gered had. Daar was maar ééne gedachte, die hem bezig hield Daden ja daden alleen zijn in staat het hart- eener vrouw te veroveren André zag hij niet, evenmin, hoe twee jonge men- schen hand in hand stonden, elkander moed inspreken de. Hij zag alleen maar dien teederen blik, alleen maar dat lieve, dierbare gelaat. doch ook de woningzoekende derden, die tengevolge van den heerschenden woningnood niet dan voor veel geld een bescheiden onderdak kunnen vinden. Boven dien vermijdt men door het op deze wijze onnoodig maken van staking van het werk ook al de nadeelige gevolgen, aan een oorlogstoestand en aan de ledigheid verbonden. Dwang en bedreiging worden evenzeer verhinderd als straatrumoer en opgewonden betoogin- gen. Het nerveusmakende niet-werken, dat (in tegen stelling met een behoorlijken rusttijd en eesn geregelde, jaarlijksche vacantie) evenals alle langdurige ledig heid voor alle individuen des duivels oorkussen is, kan dan geen ongunstige gevolgen hebben. Visschers in troebel water kunnen hun vischtuig wel opbergen ge lijk ook de autoriteiten zullen worden verlost van den zorg voor deze quadratuur van den cirkelde bescher ming van hen die willen doorwerken. Was het dus mogelijk om een geregeld werkende in stelling te vinden, die het vertrouwen van beide par tijen heeft, zichzelf kan aanbieden als scheidsgerecht, over voldoende vakkennis en kennis van lokale om standigheden beschikt om een goed-gemotiveerd, on partijdig oordeel te vellen en de macht heeft om "als de partijen eenmaal zijn arbitrage hebben aanvaard nu ook de uitvoering van zijn uitspraak te verzeke ren, dan zou zulk een instelling heel veel nut kunnen verspreiden. De instelling, waarover men in den kantonnalen raad van Ziirich binnenkort de debatten zal openen, voldoet nog niet geheel aan al die eischen, ook al gaat deze regeling veel verder dan de Nederlandsche. Het bestaat uit. een permanent college van drie personen, door de regeering voor den duur van drie jaar benoemd als een soort omgaande rechtbank, met een vasten secretaris. Deze commissie kiest voor ieder geval een aantal experts als bijzitters en raadgevers uit lijsten van experts, welke door de betrokkenen voor verschil lende beroepsgroepen worden gekozen. Een verplichting om een arbeidsgeschil voor dezen rechter te brengen wordt niet voorgesteld; evenmin zal er een verplichting "bestaan om zich aan de beslis sing te onderwerpen. Wel is er verplichting tot getui gen en verplichting tot overleggen van loonlijsten enz. Ook bestaat de mogelijkheid dat partijen, die zich aan de uitspraak onderwerpen, verplicht kunnen wor den daaraan uitvoering te geven. Is een vergelijk ge troffen, dan wordt er een contract gemaakt, bindend voor beide partijen. De beteekenis van dat contract kan verhoogd worden door het stellen van een waar borgsom, terwijl men tegen eventueele contractbreuk publiciteit wil aanwenden. Zooals men ziet radicaal of afdoende is het ont werp niet, wat trouwens ook de warmste voorstanders niet beweren. Maar het is in elk geval een belangrijke stap in de goede richting, veel verder dan in ons land gedaan is, een ernstige poging om langzamerhand te ontkomen aan de nadeelige gevolgen van al die werk stakingen en uitsluitingen, welke evenzooveel schok ken zijn in de geleidelijke ontwikkeling van onze te genwoordige maatschappij. Met groote belangstelling zal men dan ook zeker die proefnemingen in het soci ale laboratorium van Europa volgen. Onze deskundige medewerker schrijft: Haver kan en wordt op alle gronden zoowel op klei- als zandgrond verbouwd. Daar echter tijdens den groei veel water wordt gebruikt is het dus noodig, dat de grond voldoende vocht houdt. Op zandgrond gebeurt het dan ook meer dan eens, dat bij lang aanhoudende droogte de oogst mislukt. Loopt echter het weer mee, dan geeft haver bij een goede bemesting een ruim be schot. Zoo kreeg men op het Rijksproefveld te Odoorn met een stalbemesting, aangevuld met kainiet-slakken- meel en een weinig chili 150200 Kg. gemiddeld van de 7 verschillende variëteiten 72 H.L. haver en 6400 Hij wilde iets zeggen, maar hij kon niet. En toch dacht hijIk wil het haar zeggen Alles had hij kunnen zeggenalles wat zijn harte leed en deed jubelen. Maar van dit ééne leed, wat hem zijn laatste liefde had gebracht, en van dat eene geluk zou hij niets meer zeggen Noch aan de beminde noch aan iemand anders ter wereld. Andermaal sloot hij zijn oogen. En hij verzonk in dat groote stilzwijgen, dat nog door geen menschelijk woord ooit verbroken is. Zij. die om hem heen geknield lagen, zij, die om hem heen stonden, waren vol gespannen verwachting. De storm loeide. de zee brulde.de wind huil de. Zilte droppels sloegen hun tegen het gelaat en ver oorzaakten een ondragelijke pijn aan de oogen. Zij luisterden.... zij wachtten.... zij' zagen.... En eindelijk zagen zijdat was de dood Brita wierp zich in de armen van den man, die haar trachtte te troostenofschoon hem zelf de tranen over de wangen liepen. Naast hen stond iemand, die het uitsnikte en door zijn tranen heen het gelaat bedekkende met zijn zak doek, voortdurend niets anders uitriep dan dit„mijne beste kerel.mijn beste kerel. Als wilde hij hem nog herinneren aan de vroolijke dagen uit hunnen jongen tijd. Lang uitgestrekt lag daar de doode. Het hoofd met het grijze haar lag ©enigszins achterover, zoodat het trotsche, thans sprakelooze gelaat hemelwaarts ge richt scheen. En uit de duistere wolken, die de herfststorm wild en woest voor zich uitdreef, vielen dwarrelend de eer ste sneeuwvlokken neer. EINDE.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 9