STADSNIEU Wa Opening Oeineenteslachthuis. GEMENGD NIEUWS. Uit Schermerhorn. Alweer de inktwerper Internationale tentoonstelling te 's-Gravenhage. De toestand in de diamant. Levensverzekering-Maatschappij „Haarlem." De Inbreker-uitbreker Richter. „Zanglust." Nationale Bond van Handels- en Kantoor bedienden „Mercurius." „Kunst zij ons doel." Kinderkleeding en kindervoeding. „Alcmaria." blik en geen voorbode van reactie. De heer Duymaer van Twist (a.-r. Steenwijk) deed aanhalingen uit de brochure van den heer Thomson ten betooge, dat deze tien jaren geleden sterk gekant was tegen een korten oefeningstijd. De heer Thomson repliceerde, dat zijn verblijf in Transvaal hem zijn vooroordeelen van beroepsmilitair uit Atjeh heeft ontnomen. De Regeering verdedigde vervolgens het ontwerp. De noodwet betreffende het blijvend gedeelte is aan genomen met 51 tegen 41 stemmen. De Yereeniging „Schermerhorn's Belang," welke het vorig jaar zoo weinig voldoening had van den boom- aanplant op het verbreede straatgedeelte bij de Herv. Kerk heeft, thans tien nieuwe iepenboomen doen planten. Deze boomen zijn minder zwaar dan de vorige, terwijl de grond thans goed met zand is ver mengd, zoodat beter slagen verwacht mag worden. Het lijdt geen twijfel of het aanzien van het kerkplein zal zeer veel verbeterd zijn, indien deze boomen een maal flink in het blad zullen zitten. Gisteravond omstreeks halftwaalf is na afloop eenet voorstelling in den Stadsschouwburg een dame uit de Jan Luijkenstraat tot de ontdekking gekomen, dat haar witte kleed met groote blauwe vlekken bezoe deld was. Gedurende de maanden Juli, Augustus en Septem ber van dit jaar zal eene Groote Internationale Ten toonstelling gehouden worden te 's Gravenhage, welke belooft een enorm succes te hebben. Alle takken van Handel, Nijverheid, Wetenschappen, Schoone kunsten, enz. zullen vertegenwoordigd zijn. Meer speciaal zal de tabak-industrie, de distilleerderij, de Zuivelproductie, de Brouwerij, speciale afdeelingen vormen. Ten einde deze Handelsmanifestatie behulpzaam te zijn hebben de Direction der Staatsspoorwegen en H. S. M eene korting van 50 0/0 toegestaan op hunne gewone ta rieven, voor alle goederen voor deze Tentoonstelling bestemd. Deze welwillende beschikking zal zeker door alle Tentoonstellers worden goedgekeurd en strekt die maatschappijen tot lof. Voor inlichtingen betreffende deze Tentoonstelling kan men zich wenden tot het secretariaat, Nieuwe Haven 13, 's Gravenhage. In de diamant-industrie wordt de toestand steeds slechter. De werkloosheid heeft nu veroorzaakt het opzeggen van de loonsovereenkomsten door de Juwe- liers-Vereeniging aan den Algemeenen Ned. Diamant- bewerkersbond. Door de juweliers is Woensdagavond de volgende motie aangenomen die gisteren aan den Diamantbe- werkersbond bekend gemaakt werd. De algemeene vergadering van de Amsterdamsche Juweliers-Yereeniging, gehouden op 25 Maart 1908 in het American-Hotel „overwegende dat door het bestuur reeds van 5 November 1907 af bij den A. N. D. B. is aangedrongen op het doen eindigen der ongewenschte eigenwerk makerij „overwegende dat, ondanks door den A. N. D. B. de noodzakelijkheid van het beëindigen daarvan is erkend, door hem niets kon gedaan worden dan het houden vau eindelooze beraadslagingen, terwijl van eenige ernstige daad geen sprake is geweest „overwegende, nu den leden gebleken is, dat de arbeidsovereenkomsten tusschen de beide organisaties gesloten, door de werklieden tot groote schade der industrie, thans met hetzelfde gemak worden ontdoken als zij i.j gunstige omstandigheden werden genegeerd om hoogere loonen af te dwingen „besluit %lle met don A. N. D. B. gesloten loon- overeenkomsten op te zeggen, met dien verstande dat van heden af de leden der A. J. V. dezelfde vrijheid van handelen verkrijgen ten opzichte dier loonovereen- komsten, als de werklieden zich hebben veroorloofd te nemen." Uit de door den Directeur der Levensverzekering- Maatschappij „Haarlem" opgemaakte en door Commis sarissen goedgekeurde rekening en verantwoording over 1907, is weder gebleken dat die Maatschappij zich in steeds toenemenden bloei mag verheugen. In dat jasr werd ontvangen aan premiën f 106820.235 en aan renten van belegde gelden en huishuren f 22564.435. De uitkeeringen wegens overlijden, af koop, afloop en lijfrenten bedroegen f 47624,925. Het getal verzekerden is vermeerderd met 1804 en bedro- g ai zoo op 31 Dec. jl. 43169 met een verzekerd kapitaal van f 3.546494.235, terwijl het kapitaal der Maat schappij is toegenomen met f 46927,425 en alzoo ge klommen is tot f 552928,48. De wiskundige balans toont aan een actief van f 552928,48, tegenover een passief van f 375.106,38 en eene extra reserve van f 177822,10. Inbraken. Gisternacht is te Den Haag op twee plaatsen inge broken. Bij een wijnhandelaar in de Annastraat is door middel van breekijzers de straatdeur geforceerd. Ver volgens hebben de nachtelijke bezoekers zich toegang verschaft tot bet kantoor en daar getracht de brand kast open te breken. Zij I ebben daartoe de kast ge ka teld en zijn aan de achterzijde er van aan het boren gegaan. Het is hun echter niet gelukt, hun doel te bereikenwant hoewel de achterzijde sporen van beschadiging draagt, heeft het metaal aan de aangewende pogingen weerstand geboden. De inbrekers hebben verder blijkbaar niets van hun gading gevon den althans er wordt niets vermist. Een rijwielhand-laar in de Pieterstraat kwam er minder goed af. Daar het ft men, vermoedelijk door middel van een valschen sleutel, ingebroken in de werkplaats. Door een zijdeur zijn de inbrekers in den winkel gekomen en hebben daar uit den uitstalkast een nieuw rijwiel genomen. Ook uit den winkel namen zij een nieuwe fiets mee en uit de werkplaats een tweetal gebruikte rijwielen, zoodat in het geheel een viertal fietsen zijn ontvreemd. De inbreker-uitbreker Richter is jaar Haarlem ge bracht voor het uitzitten van zijn straftijd, f Deze zangschool, bestaande uit leerlingen van den heer J. F. de Haas, vindt bij hare uitvoeringen steeds een groot en dankbaar publiek. Gisteravond was het 't derde concert. Een uitge- breid programma een en twintig nummers werd """met veel ambitie afgewerkt. Onder die nummers wartea. liederen door klasse A en klasse B gezongen, solo's vWr zang en voor viool, een duet voor zang en een klaviersolo. 't Was er dus op toegelegd, veel af wisseling in dat programma te brengen, en het publiek heeft dan ook zeer genoten. Bijna alle jeugdige solisten moesten een toegiftje geven; ook van een koornummer „Het Angelus" van Catb. van Rennes werd een h haling verlangd en verkregen. De klavierbegeleiding dier solo's werd door eenige jongedames vervuld. Ondanks dit lange programma was de uitvoering toch niet te laat geëindigd. De afdeeling Alkmaar van bovengenoemden bond hield Woensdagavond eene drukbezochte vergadering in het hotel „Wijnkamp" aan de Paardenmarkt. De nieuwe leden, op 2 na tegenwoordig, werden met een toepasselijk woord door den voorzitter geïn stalleerd en hem werd dank gebracht voor de opkomst. Het verslag van den op 15 Februari 11. gehouden feestavond vond algemeenen bijval. Tot afgevaardigde naar de bondsvergadering die op 4 en 5 April a.s. te Utrecht "gehouden wordt,'werd gekozen de secretaris G. W. Kortenschijl en tot diens plaatsvervanger"J. Th. Haasbroek Jr. Besloten werd "om "een wandeltocht te organiseeren op Hemelvaartsdag; 't doePvan den tocht zal nader worden bekend gemaakt. Ten slotte hield de secretavis'eene causerie over de Bedriifsbelasting,s"waarna de gezellige vergadering door den Voorzitter werd gesloten met eene opwekking tot bijwoning van de lezing, die Zaterdagavond wordt ge houden door den heer Jean II. Odink van Amsterdam. Zondagmiddag van D/g tot"41/2*uur bestaat er ge legenheid voor belangstellenden om op de bovenzalen van „de Unie" de tentoonstelling van teekeningen uit ile portefeuille Veluvensis "en kunstknipwerk te bezichtigen. Door verschillende personen in en buiten de stad zijn schilderijen, letters en voorwerpen van kunstknipwerk s afgestaan', voor deze tentoonstelling, die zeker een bezoek overwaard is. Predikbeurten. 29 Maart 1908. Groote Kerk10 puur, Ds. Vinke. Bevestiging van nieuwe leden. Kapel, 10 uur, geen dienst, 6 uur, Ds. Verwaal, Woensdagavond 6 uur, Ds. van Leeuwen, Voorberei ding voer het II. Avondmaal. Evang.-Luth. Kerk, 101/2 uur, geen dienst, avond 71/2 uur, voordracht van Gewijde' Poëzie. Doopsgezinde Kerk, 10?uur, Ds. Glasz. Geen godsdienstoefening voor jongelieden. Rem.-Geref. Kerk, 101/2 "uur," Dr. A. II. Ilaentjes, Rem. pred. te Haarlem. Gereform. Kerk, 10 uur,-Ds. Wechgelaer, Avond 6 uur, Ds. Wechgelaer catech. Zondag 38. Chr. Ger. Gem. Gebouw „Reboboth", Koningsweg. Voormiddag 10 uur en 's avonds 6 uur'godsdienst oefening. Gebouw Waakt en Bidt, Laat, Zondagmiddag^ van 31/o5 uur, Vergadering van de Christel. Jongelings- vereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag 51/27 uur Vergadering van de Christel. Knapenvereeniging „Timothetls", voor knapen van 1216 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, no. 6. Voorm. 10 uur en avond 5 uur en Donderdagavond 8 uur godsdienstoefening. Hervormde Gemeente - te 'Oudorp, 10 uur, Ds. Pool. Afscheidswoord. Herv. Gem. te Stompetoren, Ds. Werner. Herv. gemeente te Bergen, Ds. Natzijl. Gisteravond om 8 uur werd ten stadhuize eene alge meene vergadering gehouden van de vereeniging voor kinderkleeding en kindervoeding. Na opening door de presidente, mevrouw H. Boelmans ter Spill, werden door de secretaresse, mejuffrouw J. M. Cohen Stuart, de notulen der vorige vergadering en het jaarverslag voorgelezen. Uit het jaarverslag bleek o. a, dat na de opgaven van de hoofden der scholen, het huisbezoek volgde en in November met de uitdeelingen werd be gonnen. Tien uitdeelingen werden gehouden, de eerste 13 November 1907 en de laatste 5 Februari 1908. Alle gezinnen werden tweemaal opgeroepen en ontvingen evenveel. In het geheel werden geholpen 177 gezin nen met 409 kinderen, verdeeld als volgt over de ver schillende scholen: le Gemeenteschool 79 kinderen; 5e Gem. school 83 k., 2e Gem. school 81 k., R. K. jon gensschool 90 k., R. K. meisjesschool 76 k. Aan de leerlingen der Christelijke school is dezen winter geen hulp verstrekt, daar het Bestuur der Christelijke school verklaarde, dat, wanneer er voorziening noodig mocht zijn, in eigen kring tegemoet wordt gekomen. Met lof wordt in dit verslag gewaagd van de trouw en den ijver der voor de vereeniging naaiende dames en van de altijd tot hulp bereid gevonden commissie van bijstand. Aan gaven in geld of kleedingstukken heeft het de zen winter ook niet ontbroken. De voorraad kinder goed, vervaardigd op de gemeentescholen, was bijzon der groot. De linnenkast van de vereeniging is dan ook nog ruim voorzien. Door den penningmeesteresse werd de rekening en verantwoording gedaan, welke door 3 leden, n.l. door de dames J. de Lange C. Jz., J. Eits en F. J. Aukes reeds was nagezien en in orde bevonden. Aan contri buties was in het vorige jaar ontvangen 525.50, aan vrijwillige bijdragen en giften 51.44; dit jaar wa ren die inkomsten 547.50 en 52.25' benevens even als 't vorige jaar de subsidie der gemeente 300. De laatste post, geboekt aan de zijde der ontvangsten „op genomen kasgeld" spreekt van een tekort, maar ten ge ruststelling ltan worden medegedeeld, dat al zijn de gelden schaarsch, het kapitaal aan kleedingstukken niet minder groot is dan vorige jaren. Aan de orde was verkiezing van een bestuurslid we gens aftreding van mevrouw C. van Buijsen, die herko zen werd. De dames J. de Lange C. Jz., J. Eits en F. J. Au kes werden vervolgens gekozen om de rekening en ver antwoording het volgend jaar na te zien. Bij de rondvraag werd door mevrouw Eits gevraagd of er niet wat meer op gelet kan worden, dat de klee- ren, die de kinderen krijgen, wat meer passend zijn. Haar zijn kinderen bekend, die veel te groote kleeding stukken ontvingen. Een tweede vraag door haar ge daan was, of er wel eens iets aan kindervoeding ge daan is. Door de presidente werd hier op geantwoord, dat reeds vroeger de kindervoeding een puni^van bespre king uitmaakte, maar dat totnogtoe geen geld beschik baar is voor de uitvoering van dit plan. Door mej. J. de Vries werd medegedeeld dat zij on langs t volgende bericht in de courant had gelezen: „Het theelood en zilverpapier, dat gedurende het 2e halfjaar van 1907 op de lagere scholen te Amsterdam, ten behoeve der Amsterdamsche Vereeniging voor Ge zondheids- en Vacantiekolonies is verzameld, heeft 490.121/2 opgebracht. De geheel© opbrengst over 1901 bedroeg alzoo ruim 1000, een aardig sommetje, waarvoor heel wat arme kinderen kunnen worden uit gezonden. Haar voorstel om ten behoeve van de vereeniging „Kinderkleeding en Kindervoeding" hier ook theelood en zilverpapier te verzamelen vond bij de aanwezigen veel bijval. Allen zegden haren steun toe. Niets meer aan de orde zijnde, werd door de presi dente onder dankzegging aan de aanwezige dames voor hare opkomst, de vergadering gesloten. De vereeniging tot bevordering van het vreemdelin genverkeer „Alcmaria" vergaderde gisteravond in ho tel „de Toelast." Aanwezig waren bij den aanvang 5 bestuursleden en 3 gewone leden. In den loop der ver gadering kwamen er nog een zestal gewone leden bij. Na opening door den voorz. den hr. H. J. Vonk, werden de notulen door den secr. voorgelezen, welke onder dank zegging werden goedgekeurd. Aan de orde was de reke ning en verantwoording, die door de heeren W. Teengs, J. Cock en P. Kluitman was nagezien en in orde bevonden. Het bleek, dat de rekening in ont vangst en uitgaaf sloot met 780.57'. Door den secretaris werd het jaarverslag over 1907 uitgebracht, waaruit bleek, dat er in Januari te Alk maar 592,'te Bergen 23 en te Heiloo 13 leden waren. Den heer C. Bosman, voorzitter der vereeniging werd bij gelegenheid van zijn gouden huwelijksfeest het eerevoorzitterschap aangeboden, wat door dezen aan vaard werd. De heer Bosman werd in zijn functie op gevolgd door den heer II. J. Vonk. Aan de vereeniging „Aves" werd 10 gegeven door een tentoonstelling, aan de vereenigingen „Alcmaria Victrix" en „Ons Ge noegen" medailles. Voor de afdeeling Alkmaar van de Holl. Maatsch. van Landb. was door het bestuur 50 uitgetrokken! Door een aantal leden, die dit be drag te laag vonden, werd een algemeene vergadering aangevraagd, waar de donkere wolken, die zich samen pakten weder verdwenen. Op verzoek van de Zuster- vereeniging 't Koggeschip te Amsterdam werden eeni ge foto's naar daar verstuurd voor een dame, die in Hongarije lezingen wilde houden over Nederland. Dooi den heer van der Aa werden er nog een 4-tal foto's bij gevoegd. Ten slotte vermeldde het jaarverslag nog, dat de heer jhr. P. van Foreest, welke in het bestuur vervangen werd door den heer A. J. Stikkel, met alge meene stemmen tot lid van -verdienste werd benoemd. De heer J. M. De Sonnaville werd als lid herkozen. Aan de orde was een voorstel van het bestuur om le den, die voor de vereeniging bedanken en opnieuw lid worden een entreegeld te laten betalen. Herhaaldelijk is het voorgekomen, dat leden, zoodra er een jaar geen feest wordt gegeven, voor hun lidmaatschap bedanken. Zij verliezen uit het oog, dat „Alcmaria" ook verfraai ing ten doel heeft. Na een breedvoerige discussie werd besloten, dat iedereen, die lid wordt van Alcmaria een entrée-geld van 1 betaalt en telkens, wanneer hij lid wordt, dit entree opnieuw betaalt. Artikel 4 van de statuten wordt nu in dien zin gewijzigd. Het volgende punt n.l. het houden van een wedstrijd voor fanfare-corpsen lokte ook eenige discussie uit. Door een der leden werd gevraagd, waarom de vereeni ging nu feest ging vieren, terwijl hem op de vorige vergadering is toegevoegd, dat „Alcmaria" geen feest vierende vereeniging was. De voorzitter antwoordde, dat het bestuur gezwicht was voor den drang, die door de algemeene vergadering was uitgeoefend. Er is een drom van leden die zeggen: „Wij moeten publiek trek ken door het houden van feesten." Door een dergelij- ken wedstrijd zullen niet alleen personen uit de meest bijgelegen gemeenten worden gelokt, ook uit verder af gelegene. De vergadering verklaarde in beginsel voor een der gelijk feest te zijn. Geïnformeerd zal worden naar een gebouw, dat in de maand Juni voor een kegelaars- feest in den tuin van het gebouw de „Unie" zal gezet worden. Misschien is dit na afloop dier feesten n. 1. 28 Juni te gebruiken voor den wedstrijd waar ook har moniekapellen aan deel zullen kunnen nemen. Drie prijzen zouden bijv. uitgeloofd kunnen wordenle prijs een gouden medaille met 100, 2e prijs een zilveren lauwerkrans met 50, 3e prijs een zilveren lauwertak met 25. De wedstrijden zullen hoogstwaarschijnlijk op Zondag gehouden moeten worden. Een commissie van 3 leden werd benoemd, die met het bestuur de zaak zal regelen en een begrooting op maken. Gekozen werden de heeren J Lutterot, J. Cock en D. Visser. De heer Cock moest bedanken we gens gebrek aan tijd in de maand Juli. In zijn plaats werd de heer P. Preijer gekozen. Bij de rondvraag werd door den heer J. Cock aan het bestuur in overweging gegeven meer publiciteit aan de algemeene vergaderingen te geven door b. v. ook in andere couranten dan in de „Alkmaarsche Cou rant" advertenties te plaatsen en ter algemeene verga dering verslaggevers van eenige couranten uit te noo- digen. De hr. J. M. Jansen vroeg, hoe het staat met het plan Oud-Alkmaar, waarop de voorzitter antwoordde, dat dit plan totnogtoe wegens te groote onkosten (onge veer 3000) nog niet uitvoerbaar is. De heer Jansen zou gaarne in de toekomst in Alkmaar eens een nati onale nijverheidstentoonstelling zien, gesteund door in- dustriëelen en gemeenten, welke uitging van „Alc maria." De voorzitter beloofde dit op een bestuursvergade ring ter sprake te zullen brengen. De heer Jansen vroeg nog, of het niet op den weg van „Alcmaria" lag om de op te richten openbare lees zaal en boekerij een subsidie b. v. 25 te verleenen, daar zeker 20 van de bezoekers vreemdelingen zul len zijn. De heer Bosman vond het niet op den weg liggen van „Alcmaria" om een subsidie te verleenen. Even als bij de vereeniging Physica zou men hier z. i. buiten het doel der vereeniging omgaan. De algemeene ver gadering zal moeten beslissen. Het voorstel zal op de agenda voor de volgende al gemeene vergadering worden geplaatst. ITiema sloot de voorzitter onder dankzegging aan de opgekomen leden de vergadering. Hedenmorgen, ruim elf uur, had de officieel© ope ning van het gemeenteslachthuis plaats. Hoewel hier aan geen feestelijkheden waren verbonden, waren ver schillende personen tot bijwoning uitgenoodigd en ve len hadden van die uitnoodiging gebruik gemaakt. Zoo zagen wij behalve het Dagelijksch Bestuur ver schillende leden van den Raad, hoofdambtenaren dezer gemeente, leden van de Kamer van Koophandel, van de gezondheidscommissie, bestuursleden van de afdee ling Alkmaar der Ned. vereen, tot bescherming van dieren, van de afdeeling Alkmaar en aangrenzende ge meenten van de Noord-Hollandsche vereeniging ,,'t Witte Kruis" en verschillende slagerspatroons. Gok waren uitgenoodigd 3 inspecteurs der volksgezondheid en de heeren dr. J. W. Jenny Weijerman secretaris en TT- 7^an v.an ^en Centralen gezondheidsraad. Uit het administratie-gebouw wapperde in den hel deren zonneschijn vroolijk de vlag en het monumentale ijzeren hek stond wijd open. Ook de eerstvolgende da gen zal dit hek wijd openstaan en het loont de moeite binnen te treden en kennis te maken met het complex van gebouwen, eenvoudig opgevat maar voldoende aan de eischen van de praktijk. De directeur, de heer dr. Stuurman die morgen •juist drie jaar geleden benoemd werd was zoo wel willend ons rond te leiden en ons haarfijn alle ge- wenschte bijzonderheden te geven. Voordat wij van die wandeling door de gebouwen en over de terreinen het een en ander mededeelen, willen we echter eerst even de officiëele opening vermelden. Toen alle aanwezigen waren bijeengekomen in de slachtzaal voor de koeien, heette de burgemeester hen welkom en sprak daarbij ongeveer het volgende: Mijne heeren, leden van den gemeenteraad, secreta ris der gemeente en andere aanwezigen, die gehoor hebben gegeven aan de uitnoodiging tot bijwoning van de opening van dit gebouw, ik zal u niet vermoeien met een beschrijving van de voor- en nadeelen, welke er aan een slachthuis zijn verbonden. Het komt me voor dat in den tijd, voordat tot oprichting van deze inrichting werd besloten, de zaak in zoo ruime mate ia besproken en beschreven, ook in de gemeentelijke bla den, dat het nut dezer inrichting niet nader behoeft te worden aangetoond. Ik wil er slechts op wijzen, dat men 10 jaar geleden in deze gemeente begonnen is met het werk, dat aan de tot stand koming van deze instelling moest vooraf gaan. In het laatst van December 1897 bereikten den Raad adressen, waarin werd verzocht te willen over wegen of het oprichten van een gemeentelijk slacht huis te Alkmaar mogelijk was en zoo ja, tot de spoedi ge oprichting daarvan te willen besluiten. Het prae-advies van B. en W. verscheen in April 1898. Van dat prae-advies was de eindconclusie, dat B. en W. door den Raad zouden worden gemachtigd om ten spoedigste de noodige voorstellen te doen tot onver wijlde oprichting van een openbaar slachthuis. Bij de voorbereiding zijn groote diensten bewezen door den gemeente-secretaris, den heer Donath, die een speciale studie van dit onderwerp had gemaakt, waarvan de vruchten grootendeels waren neergelegd in een rap port, dat den Raad bereikte. De Raad nam evenwel niet dadelijk een definitieve beslissing. 6 April 1899 benoemde hij een speciale commissie, bestaande uit de heeren Vonk en de Groot, aan wie werd toegevoegd de heer Looman, toen gemeente-architect. Inmiddels was evenwel mijn ambtsvoorganger over leden en in verband hiermede besloot de Raad dit punt aan te houden tot na de benoeming van een nieuwen burgemeester. Een nieuwe aanleiding tot de vertra ging toen ik was benoemd, was dat ik kwam uit 'n ge meente waar men niet zoo geavanceerd was als hier, zoodat ik van slachthuizen nog geen studie had ge maakt en mij eerst op de hoogte moest stellen en mij er in moest werken. In Juni 1902 werden B. en W. door den Raad uitge noodigd opnieuw een uitgewerkt plan voor een slacht huis met koelhuis in te dienen, na een of meer deskun digen te hebben geraadpleegd. Als deskundige werd benoemd de heer Quadekker, directeur eener dergelij ke inrichting te Nijmegen. Met diens hulp werden door B. en W. zoodanige plannen ontworpen, dat zij geen bezwaar meer ontmoetten zoodat 17 Januari 1909 tot uitvoering werd besloten en in Juni 1906 de aanbe steding plaats had, waarbij het hoofdwerk werd ge gund aan den heer Wienhoven te Schiedam. Wanneer men zich afvraagt of die tien jaren van af het oogenblik waarop het eerste adres werd ingediend tot heden, verloren jaren zijn, dan meen ik, dat die vraag gerust ontkennend mag worden beantwoord, in dien men nagaat hoeveel verbeteringen er sedert zijn aangebracht. Die tien jaren zijn zelfs nuttig besteed. De techniek van de slachthuizen heeft in dien tijd groote sprongen gemaakt. Het was bijv. aanvankelijk ons voornemen om het vuile water op zeer eenvoudige wijze te loozen en thans heeft men veel verbetering, heeft men zelfs een complete inrichting voor biologi sche reiniging van het afvalwater. Met genoegen denk ik terug aan de reis van B. en W. naar Tilburg, waar de heer Jenny Weijerman ons de biologische reiniging van staatswege heeft laten zien en waar we hebben kunnen constateeren, dat het vuile afvalwater der fabrieken in zuiver water werd veranderd, zoo zuiver, dat er zelfs goudvisschen in konden leven. Kortom er is heel wat gebeurd in die 10 jaren, heel wat gewijzigd en verbeterd. Nu de inrichting thans staat geopend te worden, dient allereerst vermeld, dat er hier nog één persoon van het dagelijksch bestuur van destijds aanwezig is, de heer Bruinvis, destijds oudste wethouder en gerui- men tijd waarnemend burgemeester. Hij heeft een grondig onderzoek ingesteld, op de wijze, zooals wij die van hem kennen, en hierdoor is hij geworden van een tegenstander een warm voorstander. Dank dient ook te worden gebracht aan de commis sie van voorbereiding, de heeren de Groot, Vonk en Looman, en den heer de Man, die zoo krachtig heeft gesteund hij de inrichting der reiniging. Het is moeielijk alle namen te noemen van perso nen, die in deze zaak hebben medegewerkt en ik zou vreezen, dat ik enkele personen zou vergeten, indien ik een poging daartoe deed. Laat ik dus volstaan met te zeggen dat wij veel zijn verschuldigd aan zeer veel personen. Toch dien ik de gemeente geluk te wen- schen met den aannemer den heer Wienhoven, die steeds een ruime opvatting heeft getoond en altijd klaar stond om te helpen. Ook den heeren Smulders te Utrecht (voor de installatie), de Vries Robbé te Gorkum (voor de transportbanen) Alberts en Kluft (voor de electrische installatie) moet ik dank zeggen voor de wijze, waarop zij aan de opdracht hebben vol daan. De gemeente is dank verschuldigd aan de twee deskundigen, Pot en Brouwer. Tien jaren geleden zonden we zeker ook niet een di recteur hebben gekregen zooals we nu hebben. Dr. Stuurman toch heeft zijn opleiding genoten van den j heer de Jong te Leiden, wien onlangs een professoren- zetel is aangeboden. Ruim een jaar is dr. Stuurman f hier nu werkzaam. Met hart en ziel heeft hij zich in dien tijd aan de zaak gegeven. Ook heeft hij getoond naast de belangen der gemeente ook die der slagers in hooge mate te willen behartigen. Dat is een eerste ver- eischte en daarom mogen we vol vertrouwen deze in richting toevertrouwen aan dr. Stuurman, verwachten de dat over niet te langen tijd vele tegenstanders in voorstanders zullen veranderen. Een goed voorbeeld is in dezen gegeven door den heer Luiting, die zich destijds als tegenstander duide lijk heeft doen kennen, maar, begrijpende dat de tot standkoming niet meer kon worden tegengegaan, heeft medegewerkt om te maken, dat de inrichting voldeed aan billijke eischen. Mag ik TT nu uit.noodigen onder deskundig geleide van den directeur van het slachthuis en den directeur van openbare werken de inrichting te bezichtigen? Hiermede verklaar ik het gemeentelijk slachthuis voor geopend." Nadat deze woorden met applaus waren bezegeld, werd een rondwandeling door het gebouw ondernomen. Het terrein beslaat een oppervlakte van 200 maal 70 M. Er zijn behalve ambtsgebouwen (directeurs- en een tweetal ambtenaarswoningen) drie afdeelingen: een dienstgebouw, een nevengebouw en een hoofdgebouw. In het dienstgebouw zagen we een kantoor voor de ge meenteambtenaren, een voor rijksambtenaren, een lo kaal waar ingevoerd vleesch wordt gekeurd, een maga- zijntje, een directeurskamer, een lokaal voor bacterio logisch onderzoek en een laboratorium, met bijzonder goed licht. Behalve het administratieve gebouw en de ambte naarswoningen heeft men overal electrisch licht en voor reserve gaslicht. Het gebouw is gebouwd volgens het hallen-systeem, dat bijzondere aanbeveling verdient. In het lange nevengebouw zijn onder dak gebracht: de eantine, waar de slagers hun natje en droogje zul len kunnen krijgen, een verkooplokaal voor gestereli- seerd vleesch, dat voor zeer geringen prijs onder toe-

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2