DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. HET ONDERWIJS IN DE CONCURRENTIE. No. 75 Honderd en tiende jaargang. 1908 ZATERDAG 28 MAART. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Eerste Kamer. Tweede Kamer. Vereeniging van kaashandelaren. GEMENGD NIEUWS. Bezoek van Prins Hendrik aan Terschelling. Uit Ursem. Uit Purmerend. Voorjaarswerk. Uit Winkel. De staking te Krommenie. ^Benoemingen. Het zou uilen naar Athene dragen zijn om in -den tegenwoordigen tijd aan te komen met bewijzen voor de wenschelijkheid van het geven van veel en goed vakonderwijs in het licht te stellen, omdat het onder wijs niet meer die groote, algemeene en enthousiaste waardeering vindt, welke eenige jaren geleden zijn deel was. Wat van dien achteruitgang in algemeene waardee ring de aanleiding is, kan niet met een qnkel woord gezegd worden, al zal men zeker de oorzaken moeten zoeken in een reactie tegen de vroegere overdrijving van de beteekenis van het algemeene onderwijs en in het optreden van een deel der onderwijzers, die voor een niet gering gedeelte weer het gevolg is van vaak onvoldoende betaling. In elk gevalhet vakonderwijs heeft het minst gele den onder die vermindering van sympathie voor on derwijs in het algemeen en dat is bizonder gelukkig. Want dit onderwijs kan nog sterk uitgebreid en ont wikkeld worden ten bate van de welvaart van ons land. Aan de vakonderwijzers (en aan de handelsreizi gers) heeft Duitschland zijn grooten voorspoed van de laatste jaren te danken zoo heet het tegenwoordig nog altijd in Engeland. En in Duitschland laat men geen gelegenheid voorbijgaan om het vakonderwijs te verbeteren. Ja het is alsof het Engelsche oordeel de belangstelling voor dit onderwijs in Duitschland nog vermeerderd heeft en alsof onze Oosterburen nog met grooter volharding dan vroeger aan de vervolma king van dit onderwijs werken. Hoe onmiddellijk Duitschland dit vakonderwijs met zijn welvaart in ver binding brengt blijkt uit een beweging voor een nieu we verheffing van een belangrijken tak van industrie als den scheepsbouw, die in den laatsten tijd weer op den voorgrond komt. Het loont de moeite dit voor beeld van naderbij te bekijken. Duitschland heeft in den laatsten tijd moeten con- stateeren, dat ondanks de ongeloofelijke inspanning op het gebied van den modernen scheepsbouw Enge land, het nog de baas is. En nu niet alleen om sche pen als de groote mailbooten Mauretania en Lusitania en als de befaamde oorlogsbodem Dreadnought. Dit mogen niets _dan recordprestaties schijnen, zij zijn in derdaad niet uitzondering maar regel. De Engelsche scheepsbouw staat nog op een hooger plan, men werkt in Engeland vlugger en beter, Duitschland kan op de wereldmarkt nog niet zoo coneurreeren als men dat ginds wel zou willen. Hoe nu dien voorsprong in te halen, hoe nu wat bij een betrekkelijk nieuwe industrie als de Duitsche groote schepenbouw uitermate moeilijk is te zorgen, dat men even goed ingericht is als de menschen aan de andere zijde der Noordzee, die meer geschoolde krachten en meer ervaring hebben? Met vertrouwen wekkende zekerheid verklaart men: Wij zullen de Engelschen inhalen. Doch die verklaring is den bevorderaars der Duitsche industrie niet voldoen de. Zij willen niet alleen die zekerheid hebben, zij willen ook weten, dat men Engeland zeer spoedig zal inhalen. En dat kan men alleen doen door.verbe tering van het hooge vakonderwijs. Reeds nu wordt aan de Technische Hoogeseholen heel wat gedaan voor de wetenschappelijke ontwikkeling van de scheeps bouwkundige ingenieurs. Doch naar het oordeel der deskundigen hebben die ingenieurs nog te veel te doen met vakken, welke voor hun hoofdvak niet absoluut noodig zijn. Zij moeten zich meer op den scheepsbouw concentreeren, zij moeten een school hebben waar zij moderne schepen leeren bouwen en niets anders dan dat. Leert men aan die school ook physica, chemie en andere techniek, het is best als die vakken maar alle zoo gedoceerd worden, dat zij op scheepsbouw betrek king hebben. Alle specialiteiten op dit gebied zou men dan aan één hoogere vakschool bij elkaar brengen, zoo dat van hun besprekingen het grootst mogelijke nut verkregen werd voor den vooruitgang van de scheeps- bouwtechniek en omgekeerd zou zulk een school ge makkelijker voeling kunnen krijgen met de geheele practijk, dan een reeks over geheel Duitschland ver spreide faculteiten. Zulk een school zou dan in een groote havenstad moeten worden opgericht en zij zou het middel kunnen worden om Duitschland in dit vak op één lijn met Engeland te brengen. Het lijkt een eigenaardig omslachtig middel om te trachten Duitschland langs zoo'n grooten omweg voor uit te brengen. Geen wonder dan ook, dat men vele opmerkingen daarover hoort. Men gelooft niet, dat men het in de theorie moet zoeken, die gelijk bekend is, zoo erg grijs is. Men kan niet aannemen, dat het verstandig zou zijn zich met volle borst op de studie te werpen als er sprake is van een concurrentie in de praktijk. Men vraagt zich met schrik af of door deze specialiseering niet zeer eenzijdige menschen zullen worden gekweekt, uitstekend goed voor hun vak maar dan ook voor niets anders. Doch dit raakt de bevorderaars der industrie niet. Zij zijn geen opvoedkundigen, geen onderwijs-monoma- n,un. Het onderwijs op zichzelf interesseert hen niet, Z1J gevoelen alleen voor het onderwijs als middel om beter en vlugger Lusitania's en Dreadnoughts te bou wen dan Engeland. En dat dit middel doel treft too- nen zij aan door een voorbeeld, waarvan de beteekenis voor niemand en nergens is te onderschatten. Er was in de vorige eeuw een industrie, waarin En- land de wereldmarkt beheerschtede chemische indus - trie. Engeland had een voorsprong, Engeland had be kwame geleerden. Engeland had goedkoope grondstof fen, Engeland had kapitaal en beheerschte de markt. En toch heeft Duitschland Engeland van de eerste plaats weten af te dringen. En waarom is dat gelukt? Eenig en alleen door de buitengewoon groote ontwik keling van de Duitsche chemische wetenschap. De Duitsche wetenschap heeft de Engelsche voorbijge haald en spoedig volgde toen de Duitsche industrie. Datzelfde moet nu weer gebeuren ten aanzien van de industrie. En daarom moet Duitschland zijn uiter ste best doen om het onderwijs in descheepsbouwkunde zoo hoog mogelijk op te voeren. Inderdaad, nuchterder en duidelijker kan het niet gezegd worden. En het beroep op de chemische indus trie is werkelijk wel zeer overtuigend. Nu moet men niet uit het oog verliezen, dat men er met onderwijs alléén niet komt. Er is geen durf en geen energie, gaat men liever uit speculeeren dan dat men zijn geld belegt in industrieele ondernemingen, ziet men er te gen op om door het aanbieden van flinke salarissen en hooge werkloonen de beste werkkrachten in velerlei richting aan zijn zaak te verbinden dan komt men er met het beste onderwijs nog niet. Doch werkt alles op dit gebied samen, dan kan men inderdaad aan de Duitsche chemische industrie zien, wat nationale ener gie vermag, wanneer de wetenschap niet voor de prak tijk den neus ophaalt, zooals helaas in ons land nog zoo vaak gebeurt. In de zitting van gisteren herdacht de Voorzitter het overleden Kamerlid mr. E. van Zinnicq Bergmann, die 16 jaren deel der Kamer heeft uitgemaakt en zich een algemeene hoogachting en vertrouwen had verwor ven. De nieuwbenoemde leden voor Zuid-Holland baron Van Voorst tot Voorst en voor Limburg de heer Haff- mans, werden na eedsaflegging geïnstalleerd. Ingekomen was een dankbetuiging voor de condole- antie der Kamer aan de Portugeesche regeering met den koningsmoord te Lissabon. De Kamer komt vermoedelijk Maandag 2 uur weder bijeen. Bjj de behandeling van het den 16en Mei 1907, :it de Vereenigde Staten van Amerika gesloten handelsver drag, betoogde gisteren de heer Van Bylandt dat wij te conservatief waren in de handhaving onzer handelspolitiek. Tegenover elke van onze gevraagde concessie moeten wij een equivalent hebben gevraagd. Daarvan was in dit verdrag g en sprake. Wij trokken aan het kortste eind en gaven Amerika de voorwaar den der meest begunstigde na.n, tie ons onthouden werd. Dat ging spr. te ver. Het bev emde spr. niet, dat de minister, wien hij als oud-collega welkom heette en gelukwenschte, dit ontwerp niet had inge trokken, want de miuister had deze overeenkomst als gezant zelf genegotieerd. Hij achtte het tractaat niet in 's lands belang. De heer Nolens sloot zich hierbij aan. Spr. had twe# bedenkingen, in de eerste plaats, dat te veel was gelet op speciale, te weinig op het algemeen be lang, te veel op het algf meen belang van vleeschhan- delaars en likeurstokers. De tweede bedenking is, dat hij den invoer van Amerikaansch vleesch niet iu het belang van de volksgezondheid acht. De heer Van Citters betoogde, dat ons land bij het tractaat veel geeft, maar weinig terugkrijgt, min der zelfs dan andere lauden, die meerdere voordeelen geven aan Amerika. Ons land wordt door Amerika achtergesteld bij andere en dit gt toogt 's lands waar digheid niet weshalve spr. aanneming van 't tractaat ontried. De hoer Plate verdedigde het tractaat. Hij had geen bezwaar tegen de voorgestelde geringe verlaging van het recht op Amerikaansch vleesch, en zag in de oppositie een' verkapte poging om verhooging van tarief te verkrijgen. Hij hoopte d t me i niet zou streven naar difforentieele rechten, die leiden tot de immoreelste politiek. De heer R e y n e sloot zich bij den heer Plate aan, ont kennende, dat de NederlanJsche veehouderij van dit tractaat uadeelen zal ondervinden. Na de pauze werd besloten de interpellatie-Helsdin- gen omtrent het optreden van den burgemeester van Krommenie Donderdag aanstaande na de pauze te houden. Bij voortzetting van het debat over het handelsver drag met Amerika verdedigde Min. M a r e e s van Swinderen het tractaat, uit welks handha ving echter niets mag worden gepraejudicieerd, om trent de toekomstige handelspolitiek van het nieuwe kabinet, waaromtrent de regeering zich alle vrijheid voorbehoudt. Uit volle overtuiging ried de Minister de aanneming aan. Het wetsontwerp werd aangenomen met 47 tegen 14 stemmen. Voorts werd goedgekeurd na eenig de bat, het tractaat van Genève tot verbetering van het lot der gewonden en zieken bij veldlegers en een sup- pletoire justitiebegrooting, in verband met de uitvoe ring der Kinderwetten. In antwoord op de vraag van den heer Eood- h u ij z e n of de regeering wil bevorderen de indie ning van een ontwerp tot vermindering van het finan cieel nadeel, geleden door onderwijzers, wegens de op heffing der rijksnormaalscholen, antwoordde Minis ter Heemskerk dat op het oogenblik bij den Raad van State aanhangig is de vraag of de betrek king van onderwijzer aan rijksnormaallessen is een be trekking van burgerlijk ambtenaar, aanspraak gevende op pensioen en eventueel dus ook op wachtgeld. In af wachting d.er dienaangaande te nemen beslissing, moest de minister zich van het geven van een bepaald antwoord onthouden. De heer De Stuers vroeg den waamemenden minister van Koloniën, of de regeering iets bekend was van anti-belasting-bewegingen en maatregelen daartegen op Sumatra's Westkust en de Padangsche Bovenlanden. Minister Heemskerk, minister van Kolo niën ad interum antwoordde, dat na de publicatie van het gisteren aangekomen telegram, de regeering geen nadere berichten meer ontvangen heeft. Dinsdag 11 uur behandeling der interpellatie- Drucker, over den achterstand bij de rechtscolleges. De Nederlandsche Vereeniging van Kaashandela ren heeft hare 4e algemeene vergadering in het hotel „De Zalm" te Gouda gehouden. Een 40-tal leden wa ren tegenwoordig. Nadat de rekening en verantwoor ding, welke sluit met een batig saldo van 93.28, en het jaarverslag waren goedgekeurd, werden tot be stuursleden herkozen de heeren J. L. van Eijk te Gou da, W. Laming te Rotterdam en A. J. Schilt te Gou da. Daarna kwam aan de orde het voorstel van het be stuur om, op verzoek van de leden te Bodegraven, het volgende goed te keuren, dat van 1 Januari 1908 af de „Vereeniging van Kaashandelaren van Bodegraven en Omstreken," onder een door hare leden gekozen be stuur, eene afdeeling uitmaken van de „Nederlandsche Vereeniging van Kaashandelaren." De voorzitter, de heer J. F. W. S. Middelbeek, licht te het voorstel toe en beval de oprichting van meer al- deelingen als die te Bodegraven aan. Het voorstel wordt aangenomen. Eveneens de volgende voorstellen van het bestuur: a. Door het bestuur zullen, zoo dikwijls dit noodig blijkt, lijsten worden rondgezonden aan de leden der N. V. v. K. (vertrouwelijk), bevattende de namen van firma's (in binnen- en buitenland), waarmede het ge- wenscht is, geen zaken te doen, alvorens nadere in lichtingen bij het bestuur te hebben ingewonnen. b. Door het bestuur zullen maandelijks aan de le den der N. V. v. K. lijsten worden gezomjen, bevatten de de namen van kaasmakers, wier kaas, in de daar- voorgaande maand, zéér belangrijke fouten toonden (blauw, knijperig, enz.) en daardoor groote verliezen gaven of zullen geven. Ten slotte werd medegedeeld, dat door het bestuur een schrijven was gezonden aan den directeur-gene raal van Landbouw, betreffende de waterhygiëne ten plattelande. Prins Hendrik kwam gistermiddag om één uur aan van Terschelling en Vlieland in Den Helder. Z. K. H. de Prins bevond zich met zijn adjudant, baron Van Asbeck, aan boord van de torpedoboot „Johan van Brakel," commandant-luitenant ter zeer Hoogenraad, begeleid door de torpedoboot „Willem Willemsze," commandant, de luitenant ter zee Sluijs. Van de meeste schepen en vaartuigen, van alle openbare en vele particuliere gebouwen werd druk gevlagd, terwijl honderden zich aan den Havendijk bevonden om den Prins te verwelkomen. Nadat de torpedoboot onder luid gejuich der menigte bij de Paleispoort was ge meerd, werd de Prins, die in admiraalsuniform was gekleed, ontvangen door den schout-bij-nacht Van den Bosch, directeur en commandant der marine, en diens adjudant, de luitenant ter zee Van Wageningen. Te voet begaf het gezelschap zich nu naar de woning van den schout-bij-nacht Van den Bosch, waar gedejeneerd werd. Voor het directiegebouw bevonden zich de schippers van ie Nieuwedieper reddingsboot, de bekende Dorus Rijkers met al zijn reddingsmedailles op de borst, en Adrianus Kuiper van de Heldersche reddingsvlet. Bei de mannen werden den Prins voorgesteld en hartelijk toegesproken. Belangstellend werd door den Prins naar verschillende bijzonderheden den redders betref fende, geïnformeerd. Prins Hendrik bracht voor zijn vertrek nog een kort bezoek aan de marinewerf, waar de onderzeesche tor pedoboot „Luctor et Emergo" en het pantserdekschip „Utrecht," met veel belangstelling door hem werden bezichtigd. De Prins daalde met den schout-bij-nacht Van den Bosch in de onderzeesche boot af, waar hij zich door den commandant de inrichting liet verkla ren. Na afloop van het déjeuner kwam tegen 3 uur de automobiel voor, waarmede de Prins langs de rijkbe- vlagde straten en grachten de gemeente verliet, om door het Koegras zich naar het buiten van jhr. Gevers te Heemskerk te begeven, waar de Prins overnachtte. Alhier is eene dameszangvereeniging opgericht. Mej. A. Bakker, organiste der Ned. Herv. Kerk zal zich met de leiding belasten. Een bestuur is reeds gekozen, de secretaresse der vereeniging is Mej. A. Wonder. Het door de gemeente in orde gemaakte bouwter rein in het verlengde van de Heerengi-acht werd heden opnieuw in het openbaar ten verkoop aangeboden. 32 strekkende meters werden verkocht tegen 4.50 tot 5.40 per nieter. De voorjaarswerkzaamheden te St. Pancras, zijn nu met de betere weerstoestand daarvoor, reeds druk aan den gang. Overal zijn de rietbeschuttingen voor de wortelen en aardappelen verrezen, wortelen en uien zijn deze week al veel gezaaid en het aardappelzetten is in vollen gang, ook zijn overwinterde koolplanten gezet. Het is nu op de tuinbouwakkers weer een en al bedrijvig leven. Door de vereeniging „Handenarbeid" alhier, is aa* den heer S. Vonk, (onderwijzer voor kartonbewerking) om gezondheidsredenen ontslag verleend. Uit Harenkarspel. Iu verband met de jongste wijziging der wet op het lager onderwijs, wordt door B. en W. dezer ge meente aan den Raad voorgesteld de jaarwedde van de onderwijzers te regelen'als volgt: Hoofden. Ouderw. met minder dan 5 dienstjaren 900.600.— 5—10 950.650. 10—15 1000.- 700.— 15-20 1050.— 750.— boven 20 1100.825. Door 't bezit der hoofdacte f 100 vergoeding voor huishuur, aan gehuwde onderwijzers eveneens f 100. Moordaanslag. Een zoon van burgemeester W. te Broek in Water land heeft gisterenavond den waarnei nendeu secreta ris Van Engelenburg op straat met oen bijl aangeval len en ernstig verwond. De dader is ter beschikking van de justitie gesteld; de gewonde is ter verpleging naar Amsterdam ge transporteerd. Bond van Gemengde Zangvereenigingen in Noord-Holland. Deze Bond is 20 Januari 1907 opgericht. Zijn doel is bevordering van den volkszang in het algemeen en van den gemengden koorzang in het bijzonder. De zangersbond wil leiding geven bij het kiezen en voor dragen van geschikte liederen, liefst van Nederland sche componisten. De ervaring, op het eerste zangers feest en vervolgens gedurende het eerste bestaansjaar opgedaan, heeft het bestuur geleid tot het opstellen van een verbeterd werkprogram, dat een meer doeltref fende verdeeling van den omvattenden arbeid beoogt. Het hoofdbestuur deelt daaromtrent het volgende me de De vijftien aangesloten vereenigingen zijn in drit» groepen verdeeld, die ieder afzonderlijk onder de di rectie van een beroepsmusicus een vijftal liederen ia studie zullen nemen. De aangewezen leiders der groe pen zijn de heeren J. Sluis te Amsterdam, J. Paarde- koper te Purmerend en A. C. Provily te Krommenie. De zanggezelschappen der eerste groep (Assendelft, Aalsmeer, Broek in Waterland en West zaan) zullen hun kringrepetitiën houden onder de directie van den heer Sluis; die der tweede groep (Beemster, Edam, Schermerhorn en Purmerend) zijn gesteld onder lei ding van den heer Paardekoper, terwijl de derde groep (Anna Paulowna, Barsingerhom, Hoogkarspel, Scha- gerbrug en Zuid-Scharwoude) aan de directie van den heer Provily is toevertrouwd. Langs dezen weg hoopt het bestuur het doel van den Zangersbond te zullen be reiken of althans naderbij te komen. Aldus voorbereid, mag het tweede Zangersfeest, dat op 14 Juni. e. k. te Purmerend zal gehouden worden, met vertrouwen op een goeden uitslag tegemoet wor den gezien. Ter besparing van groote kosten zal de samenzang der onderscheiden groepen zonder begeleiding van or kest worden uitgevoerd. Hierdoor ontvalt den zan gers (essen) een niet te versmaden steun bij het zingen en wordt hun derhalve een ernstige studie aanbevolen, wat al weder den a capella-zang ten goede moet komen. De stakende drukker Erkens, die door de Haarlem- sche rechtbank is veroordeeld tot 14 dagen gevange nisstraf, zal in hooger beroep gaan. De daaraan ver bonden kosten zullen worden betaald door den Litho- Eotobond. Van 1623 Maart is voor de stakers en uitgeslotenen ontvangen op lijst 54.371/2, aan diverse bijdragen 271.82, samen 326.391/J- In het geheel i* nu ontvangen 9013.48. Benoemd is tot heemraad van den Schardam en Keu- kendijk, P. Bark te Oosthuyzen; tot heemraad van den polder Wieringerwaard, D. W. Jans, te Wieringerwaard. Uit de diamantindustrie. Do Bondsraad van den Alg. Ned. Diamantbewer- kersbond heeft de volgende motie aangenomen „De bondsraad van den A. N. D. B. vergaderd op 27 Maart 1908 kennis genomen hebbendo van het feit, dat door de A. J. V. alle loonovereenkomsten per haar schrijven van 26 Maart 1908 zijn opgezegd, besluit met ingang van 4 April allen rrbeid in de diamantindustrie te doen eindigen tot den 2en Mei 1908, besluit verder dat degenen die bij het bestuur van den A. N. D. B. bekend zijn als bona fide werkgevers vóór dien datum in overleg kunnen treden met dat bestuur ten einde regelingen te kunnen tifeffen voor hervatting van den arbeid óp of na genoemden datum, dat zulke regelingen voor het brillantslijpen zullen worden gebaseerd op den grondslag van een minimum tarief, 20 pCt. hooger dan het door de A. J. V. op gezegde, waarbij de verstellers-loonen tevens zullen geregeld worden voor het brillantsnijden op dien van het opgezegde minimum tarief, verhoogd met den vroegeren toeslag van 25 pCt.voor het roosjesslijpen op den grondslag van de thans opgezegde tarieven, en draagt het bestuur op, alle zulke maatregelen te nemen als het noodig mocht oordeelen tot uitvoering van hetgeen in deze resolutie ia vervat."

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1