I J STADSNIEUWS. De Prins te Petten en.Schcorl. Uit Oudkarspel. Uit „de Egmonden". Uit Grootebroek. Ambachtsschool voor de Zaanstreek. Havenmuur ingestort. Kievitseieren. De prijzen liepen zeer uiteen; de doorsnee-prijs be droeg omstreeks 75 cent, tegen 521/2 tot 65 cents ver- lest— jaar. Slechte woningtoestanden. „Kunst zij ons doel". Voetbal. De Fransche revolutie. Gepensionneerd. „God is mijn lied." „De Prins." Laatste Berichten ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND. voor het het be- T» Oudkarspel vergaderde de oommissie spoorplsn Noordscharwoude dorp-station en stnur van den Noorder marktbond. In deze vergadering besloot genoemde commissie nogmaals bij de besturen der gemeenten en polders Iïeer-Hugowaard, Oude- en Nieuwe Niedorp aan te dringen om een of meer leden toe te voegen aan de permanente comm. voor genoemd spoorplan, terwijl stoer het bestuur van den Noorder-marktbond een open bar» vergadering zal worden uitgeschreven op Terdick, vraarin voor het spoorplan en daarmee gepaard gaande verplaatsing der markten te ijveren. Naar we vernemen, zal bij de Egmondsche Schelp kalkbranderij van den heer G. Euigewaard te Egmond aan Zee een derde oven gebouwd worden. Dit is wer kelijk een verblijdend teeken van vooruitgang; te meer is dit opmerkelijk, waar men leest dat elders kalkbran derijen stop worden gezet. Het huis van den heer J. Boon, winkelier te Grootebroek, in huishoudelijke artikelen, is tot den grond toe afgebrand. Het huis en de inboedel waren bij verschillende maatschappijen verzekerd. De goederen waren op beurspolis verzekerd bij den assuradeur Jac. 6b Meijer, Alkmaar. Door de afdeeling Zaanstreek der vereeniging „Volksonderwijs" is een commissie benoemd bestaande uit da heeren A. Noordanes, Wormerveer; dr. E. van de Stadt Kz., Zaandam, en P. Walig, Krommenie, aan wie is opgedragen de stichting van een centrale a: beohtssokool aan de zaanstreek voor te bereiden. Een groot gedeelte van den Oostehjken muur van den havenmond te Nijmegen is gister ingestort en avonds liet het zich aanzien, dat het bij dit gedeelte ai et zou blijven. Afdoende herstelling zal een belangrijke uitgaaf vor- dercaa. onzijdig terrein. Ieder speelt dus drie wedstrijden. De elftallen, die als no. 1, 2 en 3 in deze competitie van 4 clubs eindigen, verwerven het recht promotie wedstrijden te spelen tegen de 3 vereeni gingen, die in de 3 verschillende* tweede-klasse-afdeelingen elk de laatste plaats innemen. Op die wijze is men zeker, dat het werkelijk de drie allersterkste elftallen der gan- sche derde klasse zijn, welke tot het spelen der promo tiewedstrijden uitverkoren zijn. Voor Alcmaria Victrix is het thans zaak alle krach ten in te spannen ten einde de vierde en laatste plaats in deze competitie te vermijden, ze competitie te vermijden. Gemakkelijk wordt het Alcmaria hier nu juist niet gemaakt. Immers haar tegenstanders in deze belang rijke, nieuwe competitie zijn alle bijzonder sterk. Voor- ai de Hagenaars en Haarlemmers beschikken over com binaties, welke hoogst moeilijk te verslaan zijn. In elk geval komen hier vier elftallen aan den start, die alle hetzelfde ideaal voor oogen hebben: het twee de-klasseschap, dat hun zulke belangrijke voordeelen zou brengen; vier clubs, die alle met vurige begeerte naar de zegepraal elkander zullen gaan bestrijden. De beste wenschen van tal van Alkmaarders zullen zonder twijfel morgen het Alcmaria-elftal naar Am sterdam vergezellen. Reeds is zeker, dat velen het elf tal in de hoofdstad zullen gaan aanmoedigen. Aan de Zandersloot speelt morgenmiddag Alcmaria Victrix II tegen K. V. V. van Krommenie haar laat ste competitiewedstrijd, wat waarschijnlijk tevens haar laatste match van het seizoen zal zijn. De eerste maal, dat deze twee elftallen elkander bestreden was een ge lijk spel het resultaat. Ook thans kan het dus span- ze van Te Leeuwarden werden gisteren aangevoerd circa 15 tot 18 «tuks kievitseieren, welk getal niet groot is te noemen vergeleken bij de overeenkomstige week van verleden jaar, toen dit getal 70 a 80 bedroeg. (Leeuw. Ot.) Men schrijft uit Winschoten aan het N. v. d. D. Aa» den ingang van de stedelijke begraafplaats staat een oud schoolgebouw met twee lokalen, welke Sedert een aantal jaren buiten gebruik zijn gesteld en titans drie gezinnen huisvesten, die anders dakloos «ouden zijn- Heli heale huisraad, voor zoover het nog op dien «aam aanspraak kan maken, bestaat uit een paar oude stoelen, tafel, kachel en legerstroo, terwijl eenige oude zakken dienst doen als gordijnen. Van opvoeding is fee* sprake, en de Voogdijraad heeft reeds besloten drie kinderen aan de ouderlijke macht te onttrekken, epdat van deze stumperds nog iets terecht zou komen. Teen echter twee agenten van politie de kinderen kwamen halen, verzette de moeder zich hevig daarte gen, en men moest onverrichter zake terugkeeren. fieret later is de politie er in geslaagd de kinderen me de to nemen en hun een beter thuis te bezorgen. Gisteren wapperde weer de vlag met de kleuren der kunst van het gebouw „de Unie", ten teeken dat zij hier haar zetel had opgeslagen. Het was de por tefeuille 'yan het genootschap „Pictura Veluvensis" die hier hare scha'ten ontsloot voor het oog der kunst liefhebbers. De groote zaal zag er echt gezellig uit. Kranige teekeningen en prachtige aquarellen boeiden onm ddellijk het oog der binnentredenden. Vooral de ar tistieke schetst n van Vaarzon Moerel, Jan Sli ijters en Louis Raemakers trokken onmiddellijk ieders aan dacht. Doch ook de etsen en de vele teekeningen in wit en zwart, waaronder in 't bijzonder de eigt naar- dige uitstekend geslaagde reproducties van Scbafer, ■evens eigen oorspronkelijk werk, waren de belang stelling ten zee-ste waard. Er was te veel om alles in bijzonderheden op te noemen. Wie lust heeft kan Xoedsg zelf gaan kijken, daar dan, des namiddags vsj» 11/|41/2 uur, een e ander voor belangstellenden ter feeziehtiging wordt gesteld. Neven» deze expositie werd op de kleine zaal eene tentoonstelling gegeven van werken op het gebied der psaligraphie. Dit is eene interessante verzameling van kunst-knipwerk, vol elegantie en variëteit. Prachtig e». zwierig krulwerk, naast eenvoudig opgevatte voor stellingen. Er is werk van wijlen den Heer T. de Jongh, in leven werkend lid van „Kunst zij ons doel", en van diens zoon, thans nog woonachtig te Haarlem, dia nog dagelijks met dezelfde virtuositeit de schaar hanteert. H-.t portret van den vader s aat er naast het werktuig waarmee dat ragfijne kantwerk geknipt werdt ligt er bij en ook eenige proeven van begonnen W*rkatukken. Een groot interessant schilderij, doch ook geheel uit papier geknipt, wekt tevens ieders bewon dering. Het stelt een maskerade-op'ocht van arre sleden veor, langs een onzer oud-Hollandsche grachten in den wintertijd. Er meet bijna een menschenleeftijd aan besteed zijn em zoeiets te voleinden. De maakster, wijlen Neeltje Pjjs, had bepaald engelen-geduld. Daar ook deze collectie morg n ter bezichtiging wordt gesteld, zeo zullen we ons in verdere beschouwingen maar niet verdiepen, doch hopen dat velen dit buiten kansje op prjjs zullen stellen door een kijkje te nemen naar wat hier door het genootschap zoo welwillend aan het belangstellend publiek wordt aangeboden. Van de gratis-verloting onder de leden gehouden werd de le prijs, ets van Obbes, gewonnen door den heer Mr. C. J. de Lange, de 2e prijs 2 litto's door Kening en Moulijn, vielen ten deel aan den heer W. Kluitman, en de 3e prijs, etsje, door Kramer aan den hoor Mr. M. E. J. Lidth de Jeude. Aangekocht werd, voor de verloting in het volgende jaar, eene aquarel van W. v. d. Vliet. Roods morgenmiddag zal Alcmaria Victrix I tegen B. V. V. v. d. Haag den eersten van haar drie te spe ten wedstrijden voor de kampioens-competifie spelen. Jammer genoeg zal geen dezer ontmoetingen hier ter stede plaats hebben; alle drie matches worden op enzijdig terrein gespeeld. Morgen, tegen D. V. V., zal hot terrein van A. F. C. te Amsterdam het tooneel van «len strijd zijn. De regeling dezer kampioenscompetitie is als volgt: De vier kampioenen der verschillende derde klasse af deelingen D. V. V. (den Haag), Haarlem II, Alcmaria Victrix en ten laatste een der twee Amsterdamsche vereenigingen V. V. A. of Blauw-Wit (dit is nog niet beslist), zullen een z. g. halve competitie spelen; d. w. z. allo vereenigingen ontmoeten elkander eenmaal op Vrijdagavond 3 April zal mej. Veer de Vere, officier d'Acadérnie te Parijs in „de Unie" spreken over de Fransche revolutie. De voordracht wordt met vele lichtbeelden toegelicht. Gisteren werd de heer J. L. Klugt, na 42 jaren werk zaam geweest te zijn als arbeider in de plantsoenen, gepensionneerd. Hij werd toegesproken namens de ge meente door den wethouder, den heer Boelmans ter Spill en door den opzichter van de plantsoenen, den heer Hoek. De gezamenlijke werklieden boden hem een goed geslaagde foto van een gedeelte van het plantsoen aan, vervaardigd door d.en heer L. Vlaande- De christelijke zangvereeniging „God is mijn lied," directeur de heer J. F. de Haas, geeft Dinsdagavond den 31 Maart, een uitvoering in de Kapelkerk. Een 13-tal nummers zullen wOrden uitgevoerd. Meegewerkt zal worden door mej. Ph. M. RuijghKrens, sopraan, mej. S., harmonium, en de heeren W. H. Slinger, or gel, en A. Indruisen, viool. „De Prins" van deze week bevat verscheiden aardige foto's, waaronderde Czaar, de Czarina en de kroon prins van Rusland, die in streng incognito op hunne doorreis, enkele historische punten van Duitschland en Nederland per auto bezoekende en voor het Amstel- -hotel te Amsterdam aankomende, a. s. Woetisdag van uit een bezoek zullen brengen aan het Czaar Peter huisje te Zaandam; de brand in bet gebouw van „d Telegraaf;" de 70-jarige generaal Booth, de stichter en leider van het heilsleger; Louise Stratenus t; Hui ze „'t Velde"enz. enz. IJ. H. N. Bij den IJsbond Holla ds Noorder wartier" zijn heden twee nieuwe afdeelingen aangesloten, n.l.de Rijp (de 111e) en Hsiarlemmerliede-Spaarnwoude (de^ll2e). Het was aanvankelijk een diep geheim dat Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden den 28sten Maart zou voldoen aan den lang gekoesterden en den reeds twee jaar geleden geuiten wensch: een bezoek te brengen aan de Hondsbossche zeewering. Zóó stipt was het insigne van incognito dat zelfs de paar ingewijden daarover niet spraken met hunne huisgenooten. Wij kunnen ons de verbazing dier heeren voorstellen toen hunne kinderen hun Dinsdag-avond uit de Alkmaar- sche Courant voorlazen, dat de Prins Zaterdagochtend per auto de duinbeplanting te Schoorl en de Honds bossche zeewering zou bezoeken. En we kunnen ons de eenigszins spijtige gezichten der heeren begrijpen die hun geheim nu zoo ineens aan de openbaarheid zagen prijsgegeven. En ook kun nen we ons indenken, dat ons verzoek, gisteravond op het perron aan den dijkgraaf, jhr. mr. P. van Foreest, die met den trein uit den Haag kwam en per rijtuig' naar Petten zou gaan, om met hem te mogen lijden, aanvankelijk op bezwaren stuitte. Maar deze dijk graaf is een uiterst welwillend en hoffelijk man w:j mochten het heden bij herhaling ondervinden on toen wij zijn bezwaren hadden wegg. ecteneerd stond hij ons verzoek gereede toe. In het welingerichte Gemeenelandsh is, vonden een uiterst zorgzamen concierge, wier echterr.c^te o weldra op'een frissche logeerkamer een bed had ge spreid. Dank zij deze welwillendheid en inschikkelijkheid konden we van ochtend reeds vroeg bij „den Waker' zijn. Wat trof de Prins het! Er scheen een helder zonnetje en een stevige bries uit het Zuid Zuid-Oos ten deed de vele vlaggen op de huisjes vroolijk wappe ren. Geen woning zoo klein of de driekleur was er op geplant. En het zijn kleine huisjes daar. In vorm en tint lijken het huisjes uit een Neurenberger speelgoed doos en het is precies of een kinderhand ze er neerge' zet heeft. Scherp is dan ook het contrast tusschen die peuterige woninkjes en dien massalen dijk, die daar zwaar en stevig als een besteend en begroeid pantser het lage Holland beschermd tegen zijn altijd-weer-op nieuw-aanvallenden vijand: de zee. Het is een reuzen werk, die dijk, en voortdurend zijn er hoofden en han den bezig om hem in stand te houden en te verstevigen. Hoe dit gebeurde wilde de Prins graag zien en daarom was het noodzakelijk, dat hij vroeg aanwezig was, daar er bij hoog water natuurlijk niet gewerkt kon worden. Zoo bad hij reeds vóór half acht huize Marquette te Heemstede verlaten in de auto van baron van Pal- lancjt van Wassenaar. Men had nog al wat last gehad van de wagens die ter markt gingen, die men voor Alkmaar moest inha len en na Alkmaar moest laten passeeren. In de Zijjjo waren de boeren erg bang voor die auto geweest en enkelen hadden zelfs hun paarden uitgespannen. Pre cies half negen hield de auto voor het Gemeeneland huis stil. De Prins was gezeten links van den bestuur' der, baron van Pallandt, terwijl achterin hadden plaats genomen den adjudant van Z. K. H., de kapi tein jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare, mr. P. ba ron van Zuylen van Nijevelt, jagermeester en jhr. mr. H. Gevers. De Prins was gekleed in de uniform van admiraal klein tenue. De dijkgraaf jhr. mr. van Foreest heette Z. K. H. welkom. Eventjes werd getoefd in het gebouw waarin zich de burgemeester van de gemeente de Zijpe, d' heer G. C. Hulst bevond, die werd voorgesteld. Spoe dig' daarop stapte het gezelschap weer in de auto, voor afgegaan door een rijtuig, waarin de dijkgraaf, de hoofdopzichter, de heer H. G. T. Man en uw verslagge ver. We reden langs den Waker en kwamen voorbij den Slaper en den Droomer, de beide andere dijken, die een stille rust zijn ingegaan, waaruit zij naar te hopen is nimmer zullen ontwaken. De helft van den 41/2 K.M. langen dijk was afgelegd toen we uitstap ten tusschen de hoofden K. en L. Het zonnetje was middelerwijl schuil gegaan achter de wolken. Voor laag water was de zee bijzonder hoog, maar er kon toch wel gewerkt worden. In den stormachtigen nacht van 8 op 9 Februari heeft de zee haar macht hier geducht laten voelen. Zij heeft net zoo lang gebeukt totdat ze een gat in den voorberm, waar een paalscherm ont brak, had geslagen en wel een gat van 260 M2. Maar de stoere mannen waren op hun hoede. Met stormlan taarns hadden ze den vijand bespied en niet zoodra hadden ze gezien, dat hij een bres geschoten had, of ze togen aan den arbeid. En in hun duikerpakken zijn het woelige water ingegaan en ze hebben de kracht de golven gebroken door stortsteen en ze hebben het geteisterde gedeelte door palen beschermd. Er is hard gewerkt en Zondagsrust kende men dien dag in Petten niet. „De mannen hebben zich kranig gehou den" zeide de dijkgraaf met voldoening. Aandachtig luisterde de Prins naar het verhaal van het gebeurde dien Februari-nacht en nam toen de herstellings werken in oogenschouw. De mannen in hun bruine werkpakken, meest jonge, zwaar gebouwde kerels, die s zomers ter haringvisscherij gaan of elders brood ver dienen en 's winters aan den dijk werken of aan den dijk staan als er geen werk is arbeidden rustig door. Men was bezig den voet der glooiing te verbree- den. Vier mannen stonden te pompen aan een brand spuit en drie waren er bezig palen in den grond te spuiten. Vier anderen zetten steenen in. Een eindje verder wareq vijf rnannen aan het werk met wagen tjes, die geladen werden met groote stukken stortsteen, brokken van 1 M. maal 0, 80 maal 0.50. Langs rails lie pen die wagentjes naar het eind van een hoofd, waar ze gekanteld werden. De Prins vroeg hoeveel steen er hier wel was en met verbazing hoorde hij het ant woord: 25 Hectare. Men deelde hem verder mede, dat het bazalt door aken van den Pijn gebracht wordt in het Kanaal tot aan de Jacob Claassensluis.vanwaarhet met kleine vaartuigen naar den loswal wordt gebracht. Toen bleef men even staan bij het maken van het vlechtwerk voor de zinkstukken. Twee oude mannen draaiden wiepen, vlochten banden van teenen. Dit was niets nieuws voor den Prinshij had het vaak door Scheveningsche visschers zien doeD, zeide hij. Van die wiepen wordt een rooster gemaakt, aan de kru-'s- ounten touwtjes bevestigd en er wordt dan een staak ingezet. Op zoo'n rooster wordt rijs in 3 lagen gelegd, de touwtjes worden aangesnoerd, de stak' n er uitge haald, nadat er een rooster bovenop gelegd is. Dan worden deze zinkstukken later in zee gelaten en met steenen belegd. Terwijl de Prins stond op de plaats, waar zoo'n stortstuk werd gemaakt, vroeg hij, turende over de zee: Wat is dat voor een paal? De dijkgraaf vertelde hem dat dit een ove blijfsel was van een schip, dat daar gestrand was. Of er hier vele schepen strandden? Het antwoord luidde, dat dit gelukkig niet vaak gebeurde. Met name werd herinnerd aan de stran ding van de Addistone in 1876 en de Love my dear in 1889. De Prins vertelde toen van zijn bevindingen op Terschelling. Ook daar waren strandingen zeld zaam. In vijftig jaar waren er dertig schepen ge strand, had men hem medegedeeld. Als vanzelf kwam het gesprek op de „Berlin-ramp", De Prins deelde mede dat er toen bij kalm weer zulk een hooge zee had gestaan. Aan den hoofd-opzichter vroeg hij in erband hiermedeHoe verklaart u toch grondzeeën De hter Man gaf zijn verklaring, waarna de Prins weer bijzonderheden vroeg omtrent den dijk. Wan neer was die gelegd Dat was moeilijk te zeggen verklaarrde de dijkgraaf. Vroeger waren ook hier duinen geweest, maar de zee had eerst gegeven, doch later weer genomen. De duinen waren verdwenen en de dijk was er voor in de plaats gekomen. Eerst in 1889 was de teendijk bevestigd door een gesloten paalscherm. De Prins was bijzonder hupsoh en monter en het ging alles zeer gemoedelijkenkele heeren van het gevolg hadden intusschen een pijpje opgestoken. Het werd tijd om weer te vertrekken. De Prins verzocht den dijkgraaf en den hoofdopzichter naast hem in de auto plaats te nemen en vroeg tijdens den rit inlich tingen over den Slaper en den Droomer. In het Gemeentelandshuis gebruikte de Prins een kop bouillon. Hij vroeg of dit nieuwe gebouw .een Rijksgebouw was. Neen, werd geantwoord, bet is van het hoogheemraadschap. „Wel, zeide de Prins, dat hééft het college geld gekost. Dit gebouw kost zeker wel vijf en twintig duizend gulden? „De Dijkgraaf kon Z. K. H. met een gerust geweten de verzekering geven, dat hij niet slecht had geraamd. Terwijl de Prins zich geruiinen tijd minzaam met den burgemeester onder hield en vroeg naar de ordeteekenen, welke diens borst sierden, de gouden medaille van de Koningin van En geland en de groote zilveren medaille van Willem III, geschonken voor 't redden van drenkelingen, liepen de Pettenaars te hoop. Of eigenlijk is het niet goed te spreken van Pettenaars. Wanneer een buitenlandsch journalist de wachtende menschen had aanschouwd zou hij zeker zooiets hebben neergeschreven als: Er wonen in Petten veel vrouwen, heel veel kinderen en slechts drie mannen. Natuurlijk zullen de echtgenoo- ten en vaders allen aan den arbeid zijn geweest en hadden slechts de vrouwen en kinderen gelegenheid om aan hun begrijpelijke nieuwsgierigheid te voldoen, Die nieuwsgierigheid werd nog al even op de proef ge steld. Er was veel te kijken in het gebouw. Zoo had de hoofdopzichter verscheiden profielkaarten van de zee wering en statistische gegevens betreffende de peilin gen opgroote tafels uitgespreid, waaromtrent de Prins uitlegging en bijzonderheden wenschte. De fraaie zil veren drinkbeker werd door hem zeer bewonderd en ook las hij de oorkonde. Oude privilegie (die aan alle Nieuwe comparanten op den Hontsbossehe wert gege ven) die den Hengstbeker hebben uitgedronken. In het Gemeentelandshuis behoudt men echter een aandenken van den Prins in den vorm van een hand- teekening, welke hij wel heeft willen plaatsen in het bezoekersboek, dat verscheiden namen van bekende landgenooten en vreemdelingen bevat. Z. K. H. wenschte ook nog even het Kamperduin te bezichtigen. Toen hij was ingestapt, steeg er een luid hoera uit de menigte op. Wat klonk dat vreemd uit louter vrouwen- en kindermonden 1 Ofschoon de Prins zeker weleens luider toejuichingen heeft ge hoord, dankte hij vriendelijk, buigend en salueerend. Onderweg zagen we overal weer vlaggen. De lucht was inmiddels betrokken en toen we te Kamperduin aankwamen regende het een beetje. Staande nabij het koffiehuis „Kamperduin" van Wognum vroeg de Prins inlichtingen. De Dijkgraaf vertelde hem, dat hier waarschijnlijk] de hoofdoorzaak te zoeken is van het steeds dieper worden van de zee vóór de zee wering. Werd er hier ook een dijk gemaakt, da,p zou de zee ginder niet zooveel schade aanrichten en zou het onderhoud aanzienlijk goedkooper worden. De Prins meende, dat het verlengen van den dijk naar het zuiden wel vijf milioen gulden zou kosten, maar de dijkgraaf zeide dat dit niet zoo duur was. Hiermede was het bezoek geëindigd. Men daalde het duin af. Alvorens weer in te stappen schudde de Prins den dijkgraaf hartelijk de hand en zeide zeer duidelijk „Mijnheer van Foreest, ik dank u zeer ervoor, dat u mij alles zoo mooi hebt getoond. Daarna nam hij met een handdruk afscheid van den hoofd opzichter, nam plaats naast baron van Pallandt en rrrt, daar stoof de auto weg. Uit haist elke woning tot aan Bergen was weer een vlag gestoken. Te Bergen bij het café Duinzicht wachtte de heer E. D. van Dissel uit Utrecht, inspecteur der staats- bosschen en ontginningen. Onder diens geleide werd een tocht door de duinen ondernomen. De zon was weer door de wolken gebroken, zoodat het een pret tige wandeling was. Hier en daar was een rustieke bank geplaatst Ook naast den observatie-toren, waarop ook* de driekleur wapperde, was een bank aange bracht. De Prins bezocht de aanplantingen, de kweekerijen en de bosschen van Staring. Het bezoek duurde niet bizonder lang. Het gezelschap tufte na afloop naar huize Marquette, waar geluncht werd. Heden avond zou de Prins naar 's Gravenhage terugkeeren. Wat hij heden heeft gezien is zeker niet het minst belangrijke 'van hetgeen hij op zijn vierdaagsch uit stapje heeft aanschouwd. Zoo>,ls men uit dit verslag gemerkt zal hebben, was het Z. K. H. niet alleen te doen om te zien, maar ook om te leeren, om te be grijpen hoe de bewoners van deze lage landen zich beschermen tegen het water, met opoffering van veel geld en veel moeite. Ons regt ten slotte nogmaals een woord van erken telijkheid en dank voor de welwillendheid, ons door den dijkgraaf betoond, waardoor onze taak zoo verge makkelijkt en tevens zoo veraangenaamd werd. Bestaande in 't oude regt van dit Gemenelant Dat successief gelevert is van d'een tot d'andre kant Van Oom Neef Teunis oppermagt en over lange [tijdt Den inhoud is de vrije jagt, 't zij dat gij gaat off [rijdt; Van Petten tot Jarmuyden toe de heele Noordzee [door Te voet te Paart (op os op koe) op al dat uw komt [voor enz. Daar waren tevens uitgestald symbolische bekers een gespoorde laars en een hoorn. Wanneer de dijk in gevaar was, werd er op den hoorn geblazen en dan trok men gelaarsd en gespoord er op uit dat is de beteekenis van deze attributen. Ieder nieuw lid moest deze bekers ledigen en dat was een heele toer zoodat menigeen 'den wijn inplaats van in den keel over zijn vest kreeg. Nog stond er een fraaie tulband op de ta fel maar de Prins had blijkbaar nog geen eetlust. Jammer voor het eigen baksel van den concierge, den heer Heslinga. En jammer waarschijnlijk óók voor den Prins, want wie het brood van het Gemeenelands- huis proeft zal zijn leven lang een aangename herin nering ervan bewaren. AMSTERDAM, 28 Maart. In de heden alhier ge houden vergadering van de Groep Nederland van het Algemeen Nederlandsch Verbond in bet American-ho tel, waarvan voorzitter was dr. H. J. Kiewiet de J011- ge, bracht de secretaris, de heer C. van Son, het jaar verslag over 1907 nit, waaraan wij het volgende ontlee- nen: Over het afgeloopen jaar valt veel te boeken, waar uit de stage groei van het Verbond blijkt. Groep Nederland telde op 1 Jan. 1907 binnen de landpalen 5124 leden. Op 1 Maart 1908 bedroeg het aantal leden van Groep Nederland 6092, of met het aantal leden in het buitenland, die niet tot een Groep of Afdeeling en dus volgens de statuten tot Groep Ne derland behooren, 6612. Het aantal afdeelingen klom van 24 tot 32. De het vorig jaar verkregen samenwerking met de leden der ontbonden vereeniging „Jong-Nederland en Zuid-Afrika," heeft dit jaar mogen leiden tot de stichting van afdeelingen Jong-Nederland, wier ver houding ook in het Groepsreglement werd vastgelegd. Te Haarlem kwam de eerste jongelieden-afdeeling tot stand, weldra gevolgd door die te Amsterdam. 's-Gra- venhage en Alkmaar. Waar deze afdeelingen nog van zoo jongen datum zijn, heeft het Groepsbestuur ge meend een samenkomst hunner besturen te moeten voorbereiden, om door gezamenlijk overleg de juiste verhouding tot de afdeelingen der ouderen en de Groep te regelen. Tijdkwestie. De vorige jaarvergadering droeg het bestuur op te overwegen, of het aanbeveling verdiende te ijveren voor een eigen nationalen tijd. In de be stuursvergaderingen is het punt meermalen ter sprake gekomen. Besloten is het oordeel af te wachten der Staatscom missie a. h. Taalstrijd. Al is de strijd voor de handhaving van onze taal tegen het insluipen van onnoodige en nutte- looze vreemde elementen, tegen de dwaze aanstellerij van neringdoenden om hun winkelramen te ontsieren met allerlei vreemde opschriften, slechts een onderdeel van het streven naar een verhoogd stambewustzijn, toch blijft het bestuur zijn volle aandacht er aan wij den en mag het ervaren, dat ook in dezen de beginse len, zij het langzaam, doorwerken. In opdracht der laatste Groepsvergadering te Dord recht werd een commissie in het leven geroepen tot sa menstelling van een lijst van vreemde woorden met hun passende vertaling en omschrijving. Verschil lende bij het bestuur inkomende vragen en opmerkin gen over vreemde woorden werden haar toegezonden en een enkele maal mocht het gelukken den inrichter van een „Lunchroom" te bewegen ook „Ontbijtzaal" op zijn pui te doen aanbrengen. De commissie heeft zich echter tot haar leedwezen genoodzaakt gezien, de taak neer te leggen, daar bestudeering en herhaalde bespre king haar telkens meer en meer overtuigd hebben van de onuitvoerbaarheid der haar gegeven opdracht. Door allerlei omstandigheden en door bij verschil lende personen ondervonden weigering, is het aan 't bestuur tot heden niet mogen gelukken een commissie in het leven te roepen, die een onderzoek zon willen in stellen naar de wenschelijkheid der afschaffing van het Fransch als toelatingseisch voor Gymnasia en H. B. S. Getracht zal worden, de commissie alsnog in het leven te roepen. Door het Groepsbestuur werd een onderzoek inge steld, in hoeverre het Nederlandsch in diplomatieke aangelegenheden hier te lande wordt gebruikt. De uit komst was niet bemoedigend. Men kan veel doen om de moedertaal te eeren, door met Vlaanderen altijd in het Nederlandsch te brief wis selen en zaken te doen. Om dit te bevorderen werd door het D. B. een rondschrijven gezonden aan dei' Ned. Bond van Vereenigingen van den Handeldrijveil den en Industrieelen Middenstand, de Maatschappij van Nijverheid en de Kamers van Koophandel, met verzoek in die richting mede te werken. In „Neerlandia" werd reeds een begin gemaakt met het afdrukken van een lijst, waarin worden opge nomen handelaars en neringdoenden, die in dezen eer bied voor onze gemeenschappelijke taal willen toonen. En in een der volgende nummers van „Neerlandia zullen voor elk lid briefzegels worden gelegd, waarmee men zijn Nederlandsche gevoelens ten opzichte der taal aan anderen kan bekend maken.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2