STADSNIEUWS. De Haarlemmerl.outkwestie. Diefstal. Uit Harencarspel. Bloembollen. Te zwaar. De Bouwmeesters. Oud-Bussem. Burgeravondschool. !Uit Oudcarspel. Aanbesteding hulpmest. uit Een Staatsloterij. le lijst. Trekking van heden 1500, No. 6768 f 1000, No. 10181, 1977, 2375, 7494, 8025, 10112, 10160, Nieuws uit Hoorn. Van Texel. De Amsterdamsche beurs. Een flink legaat. Handels- en Kantoorbedienden. Aan laatstbedoelde voorwaarde is voldaan en daar de minister van waterstaat zich met het door zijn ambtsvoorganger ingenomen standpunt vereenigt. stelt hij thans de toestemming van het voorschot voor. I)e ontworpen lijn zal nabij de Koedijker vlotbrug aan den bestaanden spoorweg AlkmaarBergen aan sluiten, van welken spoorweg het gedeelte Alkmaar Koedijker vlotbrug ten behoeve van beide lijnen ge meenschappelijk zal worden gebruikt. Be nieuwe lijn blijft dan den Westelijken dijk van het Noordhollana- sehe kanaal volgen tot nabij Schoorldam, gaat aldétar het kanaal over, buigt aan de oostzijde of langs War- menhuizen, volgt het kanaal weder van de Jacob Klaassensluis tot ter hoogte van de Burgerbrug, loopt dan in noordelijke richting door den polder Zijpe langs den zoogenaamden Ruigeweg, om nabij Schager- brug oin te buigen en in zuid-oostelijke richting naar het station Schagen van den Noordhollandschen Staatsspoorweg te loopen. De lijn zal in de eerste plaats ten goede komen aan de bewoners van de gemeenten Zijpe (t. w. de buurt schappen Schagerbrug, St. Maartensbrug, Burgerbrug en Mennistenbuurt), Warmenhuizen, Sehoorl (waartoe mode behoort het dorp Groet) en Koedijk en voorts, ofschoon in eenigszins mindere mate, aan die van de gemeenten Petten, St. Maarten en U aren c ars pol Voort-s wordt in de Memorie het belang uiteengezet, dat de lijn heeft ten opzichte van het marktverkeer en hel schoolbezoek (ambachts- en industriescholen te Alkmaar, winterlandbouwschool te Schagen). Maar vooral zoo wordt betoogd zal de lijn van belang zijn voor het goederen- en veevervoer. De teelt van groenten kan wegens het gemis van goede verkeerswe gen slechts op enkele plaatsen en op kleine schaal ge schieden. Vooral te Warmenhuizen ziet men verlan gend uit naar de spoorwegverbinding, die de koolteelt op ruimere schaal zal mogelijk maken; ook in de Zijpe verwacht men een belangrijke uitbreiding van deze cul tuur, welke belangrijke vermeerdering van welvaart kan ten gevolge hebben. De Raad van Haarlem stond Woen&dag een credief toe, voorloopig van f 100, opdat de commissie over den Hout en de plantsoenen zich boschbouwkundigen zou kunnen assumeeren voor het opmaken van haar rapport over de protesten, ingediend tegen het op treden van den tuinarchitect, den heer L. A. Springer. Door een combinatie van ingezetenen zal eveneens advies worden gevraagd en wel van d« meest bekende boschbouwkundigen in binnen- en buitenland, en zal dat advies eveneens aan den Raad worden overgelegd, opdat het college, zoo volledig mogelijk ingelicht een oordeel zal kunnen vellen. Toen mevrouw de wed. J. H. Drenth, eergister- middag in haar woning aan de Pieter Vlamingstraat te Amsterdam terugkeerde, bemerkte zij dat de deur, die zij bij haar vertrek gesloten had, openstond. In het alkoof vond zij op het bed voorwerpen liggen, uit hare in het alkoof staande en niet geslo'en linnen kast afkomstig en bij nader onderzoek bkek het haar. dat een aantal gouden en zilveren sieraden uit de linnenkast verdwenen waren. Do ongewenschte be- zoeler ad als e nig spoor een schaar achtergelaten. De politie is van dezen diefstal in kennis gesteld. ste en 'evens het laatste uit te brengen jaarverslag. Is de I inanciëele toestand niet erg rooskleurig te noemen, toch moet men ten zeerste tevreden zijn over de verkregen resultaten. De vereeniging toonde krach tig leven te bezitten, terwijl bij velen de lust tot het houden van pluimvee is opgewekt en verlevendigd. De nieuw opgerichte algemeene Bond zal ook de konijnen fokkerij onder zijn bescherming nemen. Telde de vereeniging bij den aanvang van '07 slechts 70 leden, nu is dit getal 83 en 1 donateur en 15 begun stigers. De tentoonstelling is voor de vereeniging, hoewel geen .financieel, toch een moreel succes geweest. De geldelijke offers, reeds gebracht en nog te brengen, zullen niet te vergeefsch zijn. Het vertrouwen van de pluimveehouders is gewonnen, de vereeniging heeft zich er door gegrondvest. De tentoonstelling werd be zocht door 1187 betalende bezoekers. Het nadeelig saldo bedroeg 229.00®, een bedrag reeds verminderd, doordat verschillende leden hun aandeelen aan de ver eeniging ten geschenke hebben gegeven. De wenschelijkheid wordt bepleit om in het bezit te komen van een orgaan, tot het richten der be- In de laatste vergadering van den gemeenteraad werd medegedeeld dat 4 sollicitanten zich hadden aan gemeld voor onderwijzeres te Kerkbuurt, waarvan r een wellicht tijdelijk in dienst zou komen, tegen den tijd dat de andere onderwijzeres vertrekt, althans on derhandelingen daaromtrent waren gevoerd, die waar schijnlijk daartoe zouden leiden. Voorts werden gele zen verslagen van het herhalingsonderwijs voor jon gens en van de volkshuisvesting. Een en ander werd voor kennisgeving aangenomen. Overeenkomstig de opdracht van de vorige vergade ring werd heden een voorstel ingediend en aangeno men tot wijziging der verordening op het onderwijs in dezen zin, dat ontslag aan hoofden van scholen en on derwijzers verleend wordt na eene te voren gedane aan vrage van resp. twee maanden en zes weken. Daarna was de salarisregeling der onderwijzers aan de orde. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wei-den de salarissen als volgt geregeld: met minder dan 5 dienstjaren voor hoofden 900 voor onderw. 600, met 5—10 dienstjaren voor hoof den 950, voor onderw. 650, met 10—15 dienstjaren voor hoofden 1000, voor onderw. 700, met 1520 dienstjaren voor hoofden 1050, voor onderw. 750, boven 20 dienstjaren voor hoofden 1100, voor on derw. 825. Voor de hoofdacte 100 en vergoeding voor huis huur aan gehuwde onderwijzers eveneens 100. De heer Burger achtte het beter 50 voor huishuur U geven en direct bij het eindcijfer te voegen met hüt Men schrijft uit Sassenheim Nauwelijks heeft de lente haar intrede gedaan, of het bloembollenland geeft ree 's teekenen van leven. Een onzer kweekers heeft een groote en prachtige collectie Darwin en Cottage-tulpen geëxposeerd in df serre van het hotel Het Bruine Paard. Voor eiken belangstellende, vakman of liefhebber is deze t. Ipenverzameling kosteloos te zien. Wie per rijwiel of per tram ons dorp door komt, zal zich een bezoek aan deze belangrijke collectie niet beklagen en voor liefhebbers is zij' stellig wel een extra-uitstapje waard. loteling Van der Meer, te Spijkenisse, ingedeeld nnllicien te Bergen-op-Zoom, is voor de keuring t< Rotterdam en te Bergen-op Zoom afgekeurd, omdat hij zwaar werd bevonden zoo maar eventjes 128 kilo! te Dit verviel intusschen na de op- vergoeding voor huishuur voor oog op het pensioen, merking, dat ook de pensioen meerekent. Voorts zal worden voorgesteld de huurwaarde der woningen van de schoolhoofden te verhoogen en wel voor Dirkshorn op f 300 en voor Kerkbuurten Waar land op f 250. Nadat waren goedgekeurd eenige af- en overschrij vingen op de begrooting voor 1907 werd wederom be handeld de verbetering van den weg te Kerkbuurt wel ke in de vorige vergadering voor nader onderzoek was aangehouden. ^Na een vrij uitvoerige discussie hieromtrent we, i besloten tot het doen maken van een paardenpaden tevens te zorgen voor behoorlijke rioleering. De uit voering van dit werk zal worden aanbesteed onder de metselaars in de gemeente. Eindelijk werd nog besloten tot publieken verkoop var. eemg hakhout en voorts tot reperatie van enkele brug gen, waarna de vergadering in comité ging voor de vaststelling van het kohier van den hoofdelijken om slag. De heer Louis Bouwmeester heeft besloten, begin April een reeks voorstellingen te geven in het Rembrandt-theater. Donderdag 2 April zal de eerste voorstelling plaats hebben. Opgevoerd wordt „De koopman van Venetië", met Louis Bouwmeester als Shylock. Adolf Bouwmeester vond eergisteravond in het Paleis voor Volksvlijt he. 1 veel belangstelling. Heel de Amsterdamsch© tooneelwereld was tegenwoordig, benevens de gewone première-autoriteiten, die bij kunstevenementen nimmer op het appèl ontbreken. En afgaande op het buitengewoon gunstige onthaal, dat onze jonge Shylock vond, moet het enthusiasm? van het publiek zeer groot zijn geweest. Bij zijn op komst een langzaam aanzwellend applaus, dat weldra den vorm van eene ovatie aannam. En voorts na ieder bedrijf, waarin Shylock optrad, een niet spoedig ver stervend applaus. Zijn optreden getuigt van dergelijke leiding en van eigen studie. Hij speelde in het Duitsch en volgens in de zaal aanwezige Duitschers sprak hij hun taal volkomen zuiver en zonder accent. In zijn geheele optreden was hij een Bouwmeester. Zjjn gang en gebaren herinneren aan Fritz, zijn vader. Zijn stem, ietwat heesch, doet soms denken aan die van Louis, zijn oom. De modelboerderij Oud-Bussem is verkocht voor f 450,000 aan de heeren Floris Vos en J. Verbeek. De overige gro iden zijn voor bouwterrein voor f 200,000 verkocht aan Amsterdamsche makelaars. orgaan, tot het opnemen van de vereeniging en van een bibliotheek van werkjes betrekking hebbende op den Bond en zijn be langen. Eenige standaardwerken bezit men reeds. ITet verslag eindigt met den wensch, dat de nieuwe algemeene bond spoedig zeer veel afdeelingen zal tellen en dat het nieuwe hoofdbestuur even krachtig door de leden zal worden gesteund, als dit met het oude het geval was. Het verslag wordt met een woord van dank goedge keurd. De rekening en verantwoording sluit ten bedrage van 349.81 in ontvang en 109.55® nadeelig saldo. De begrooting wordt vastgesteld ten bedrage van J 200 in ontvang en uitgaaf. Tot leden van het Hoofdbestuur van den nieuwen nlgemeenen Bond worden gekozen de heeren J. van den Burg (voorz.), J. Reek Pz. (vice-voorz.), Jhr. Sandberg (le seor.), J. O. Groot (2e seer.), J. G. E. C. Dibbits (penuingm.), de eerste 4 te Hoorn, de laatste burgemeester van Zwaag. Tot leden der commissie van onderzoek voor de re kening over 1907 en de begrooting over 1909 worden gekozen de heeren B. Welkers. L. Jonker, D. Jonkman en S. Vlaar plaatsverv. lid.) De eerstvolgende algemeene vergadering zal te Hoorn worden- gehouden in de maand December, sa menvallende met een eventueel te houden tentoonstel ling. Besloten wordt de contributie te stellen op 1.50 en geen entree meer te heffen. De leden vrijlatend wordt als orgaan aanbevolen Ploralia met Avicultura, waar in zullen worden opgenomen de berichten der vereeniging. De voorzitter, wijzende op het vele door het oude bestuur gedaan, brengt in het bijzonder dank aan den eersten secretaris den heer Pijl en stelt namens het be stuur voor hem te benoemen tot eerelid van den nieu wen bond. Deze dankende voor de ondervonden medewerking, gevoelt zich zeer erkentelijk voor de onderscheiding en neemt haar aan. Niete meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. (Cursus 1907—1908). De overgang- en eindexamens der leerlingen bovengenoemde inrichting hebben plaats gehad, zoover het schriftelijk gedeelte betreft, op Maandag, Dinsdag en Woensdag, den 23, 24 en 25 Maart, het mondeling gedeelte op Donderdag en Vrijdag 26 en 27 ommissie van C. H. de Lange. S. de Leeuw. A. de T.ouw. Jae. Ne- lisaen. J. Clir. Pater. J. P. v. d. Post. P. Rolie. ,J. Smiers. F. X. J. Schouten. J. S. Schuit. L. de Wit! G. Zorgman. J. A. Zwaag. G. Beelenkamp. M. Bos man. W. Jloebe. J. Koeman. J. Langenberg. R. Zwart, .Niet bevorderd 5 leerlingen. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse. C. Broek, R. v. d. Burg, O. ,1. Castrienm. J. N. van Diepen. S. H. J van Drunen. G. J. Genefaas. N. Gijzelaar. C J Habicht. J. Koeten. J. Koorn. W. O. F. Michels! I' 1:1, van Riel. G. Schenk. A. Schoonewil. A. J. Smits. J. P. Tesselaar. S. Swart. E. Beke. A. Blokhuis. N. Kossen. J. Schoonhoven. J. Zuurbier W. Abelskamp, J. Bakker. H. Bierman. R. A. Blad! G. van Broekhuizen. G. II. Held. P. Kooijman Leegwater. O. Prins. J. Plas. II. J. Reurslag. Sluijter. W. A. Visser. A. Vries. H. Zwart. A. Blok. \YJansen. A. J. Overdijk. H. Stikkel. van Dijk. Niet bevorderd 1 leerling. Diploma toegekend aan: W. Keesoin. J. Laan. P. C. van Marie. W. jes. A. O. Mooij. P. Schermer. Th. Schouten. D. Vader. J. G. Veltkamp. P. Vennik. T. (1. V aal. M. de Waard. P. Brouwer Pzn. P M. Hardorff. J. Koppe. H. Loots. R. Chr van Ree. W. Ruijs. T. Tromp. J. de Vries. Bregman. JRoom. C. Burger. E. Harder. Niet toegekend aan 2 leerlingen. Voortgezette klasse. Loffelijk vermeld. P. J. Koster. D. van Putten. P. de Vries. Meuter. Jan Baas. B. B. Crone. O. J, W. Maas. Rentenaar. Niet loffelijk vermeld 7 leerlingen. H. J. J. F. J. Tolle, Ph. v. Grootes. Moe- J. F. J. G. P. J. nieuwe vau voor Drijvende gevonden. Zaterdag werd te Enkhuizeu door het visschers- vaartuig B U 168 een nieuwe tjalksloep aangebracht, in de Zuiderzee drijvende gevonden. Nadere bijzonderheden ontbreken. Door stemgerechtigde lidmaten der Ned. Hervormde Kerk zijn tot notabel enk gekozen de heeren M. Kroon Cz M. Rootjes Cz., C. Jonker" Dz. De commissie voor gezamenlijken aankoop van hulp- meststoffen, daar voor benoemd door de Tuinbouw- en Handelsvereeniging „Langedijk en Omstreken", heeft Zaterdag hare derde aanbesteding gehouden. Er w s ingeschreven voor: 2 K'G' ChiIi SalPeter 16 3/io a f 0.85 p. 0/0 stikstof 19600 Ammoniak 20 0/0 a f 0,75 p. 0/0 ?^90 Superphosphaatl40/Oaf0,19p.0/Ophosph.zuur SS Patent Kali 26 0/0 af o,22l/2 0/0p. Kali 1550 Chloorkali 50 0/Q a f 10 p. 100 K.G. 1300 Kaïniet 124/10 0/0 a f 2,50 Onvoorzichtig. Het tienja ig dochtertje van den Rijksambtenaar Thomas te Assen werd in een werkplaats zoodanig door een schot hagel uit een geweer, dat een leer jongen repareerde, getroffen, dat de dood spoedig inlrad. Brand. Te Oude-Pekela is in den nacht van Zaterdag op Zondag afgebrand de winkelbehuizing van den heer J. J. Levie. De bewoners waren afwezig. Alles ver brandde, o. m. een hoeveelheid goud en zilver den winkel, alsmede een voorraad dameshoeden en ander aan- aange- was verzekerd, doch te laag oin de schade geheel te dekken. le klasse, No. 17044 f 14041 f 200, No. 16718 elk f 100. 89300 K.G., welke levering door de commissie werd gegund aan de firma K. Bakker te Grootebroek. 50 mud roet h f'1.50 en 400 baal turfstrooisel h f 1.00 per 100 K.G. werd gegund aan de firma Joh. E. Morra te Alkmaar. Hiermede heeft de Commissie voor dit seizoen hare laatste aanbesteding gehouden. Gedeettelijk zal deze partij moeten worden geleverd 1 t.ot 10 April en een ander deel in de laatste helft Mei. Onder leiding van den heer dr. Wagenaar werd te Den Burg eene vergadering gehouden, die ten doel had de oprichting van eene vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer. Als spreker trad op de heer Muller, van Amsterdam. Het resultaat der vergadering was, dat een 50tal personen zich voor het lidmaatschap aanmeldden. Aan de heeren Wagen maker en Ruibing werd de samenstelling van een ontwerp-reglement opgedrageD. Niettegenstaande de vele reeds aangebrachte ver sterkingen schijnt de Amsterdamsche Beurs nog steeds te werken. Althans is er weer een scheur gekomen boven den tweeden dwarsboog (Beursstraatzijde) vai den ingang der goederenbeurs, en men heeft dezen boog weer moeten stutten. Aan de „Ziekenverpleging" te Scheveningen is door wijlen mevrouw Gildemeester fe Den Haag een som van f 50,000 gelegeteord. Feestelijkheden. De Wilhelmina commissie is voornemens, de 10- jarige regeering van H. M. de Koningin, samenvallende met het 10-jarig bestaan der vereeniging, op 31 Aug. a.s. zoo luisterrijk mogelijk te vieren. O.a. zal worden gegeven een Kinderfeest, waaraan alle kinderen zullen kunnen deelnemen. Rijksnormaallessen Hoorn. Bevorderd van de eer te tot de tweede klasse: Jan ten Boekhorst (Hoorn), Bertha Boelhouwer (Midwoud), C. Rentenaar (Wijdenea), Maart je Hoekstra (Twisk), Dieuwei'tje v. d. Gragt (Nieuwe Niedorp), Betsy Prins (Grosthuizen). Bevorderd tot de derde klasse Lien Hettersc! ij (Hoorn), Jan van Berkel (Hoorn), Nelly Winkel (Hoorn), Everdine Veltmeijer (Medem- blik), Annie van Albada (Hoorn). Bevorderd tot de vierde klasse Jansje Sanders, Cor Bruin, Annie Offringa, Klaas Koetsier (Zwaag), Suze Lange reis en Cath. v. d. Veen (Hoogwoud). Het „Rashoe n." Onder voorzitterschap van den heer J. van den Burg-h, vergaderde gisteravond in de Witte Engel de Noord-ITollandsche pluimveevereeniging het „Ras- hoen." De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom, hoewel hij had gehoopt, dat, met het oog op de belangrijke agenda, meerderen waren opgeko men. Hij dringt aan, de besprekingen niet te veel te rekken, opdat nog tijd zal overblijven onderling gedachten te wisselen over de hoenders in het meen, iets, wat z. i. nog te weinig geschiedt. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Aan het jaarverslag, uitgebracht door den heer Pi 11 ontleenen we het volgende Door de omzetting van de plaatselijke vereeniging „Het Rashoen in een algemeenen Bond, is dit het van alge eer- Maart in tegenwoordigheid van de O. Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. rif Zaterdag 28 Maart, des avonds 8 uur, werd in het bijzijn van Burgemeester en Wethouders en den secretaris dezer gemeente, de Comm. van Toezicht, de directeur, de leeraren en alle leerlingen de uitslag der examens medegedeeld, en werden de diploma's aan de leerlingen, die den 4-jarigen cursus met vrucht ge volgd hadden, uitgereikt. De Voorzitter der Commissie, Mr. M. E. J. J. van Lidth de Jeude deelde mede, na vooraf het Dagelijkse!) Bestuur welkom te hebben geheeten, 'lat bij den vang van den cursus 227 leerlingen zich hadden geven. 16 leerlingen voor de le klasse, die niet in het bezit waren van eene verklaring of getuigschrift, waaruit moet blijken, dat de lagere school met vrucht is door- loopen, moesten zich aan een toelatingsexamen onder worpen. waarvan 8 slaagden en 8 werden afgewezen. Tot de eerste klasse werden toegelaten 55 leerlingen, tot de tweede kl. 72 1., tot de derde kl. 45 1., tot de vier de kl. 30 1., tot de voortgezette kl. 17 1., het onderwijs begon alzoo met 219 leerlingen. 18 leerlingen hebben in den loop van den cursus om de een of andere reden de school verlaten, zoodat bij het einde van den cursus nog aanwezig waren in de lr- klasse 47-, 2e klasse 68-, 3e klasse 43-, 4e klasse 28- en m de voortgezette klasse 15 leerlingen. De leerlingen, die niet vóór eene bevordering tot eene höogere klasse in aanmerking konden komen, zeide cle voorzitter, hebben dit voor het meerendeel aan zich zelf te wijten. Hij spoorde hun aan, het vol gende jaar meer lust en ijver te betoonen en beter te beseffen, dat het onderwijs niet anders dan in hun be lang wordt gegeven. Spr. hoopt, dat het de jongelui, die de school gaan verlaten, wel moge gaan en dat zij het odel, dat zij zich voor oogen stellen, zullen berei ken. De leeraren Groen en Caspers werden geluk ge- wenscht, de eerste met het herstel van zijne gezondheid en de laatste met zijn behaalde Middelbare acte. Ver- der bracht spr. hulde aan den directeur en leeraren voor hun ijver en toewijding aan de school besteed. Na een woord van dank gebracht te hebben aan het .Jagoujks Bestuur voor zijne tegenwoordigheid en de steeds betoonde belangstelling in deze inrichting van onderwijs, werd de bijeenkomst gesloten. De uitslag was als volgt: Bevorderd van de le naar de 2e klasse. P. van DrieL W. H. Genefaas. P. A. Messelaar. t?1- JL J' Vis" J' Wansink. H. W. Koopmei- ners. 14. Kroon. N. Wagemaker. C. Tromp J Zwart. F Coppens. J. G. Vis. B. F. Hosson. A.' Kollmer. F. Pekelharing. M. Schouten. J. Bakker. J. erbeek. G. Verbeek. L. Dijkkamp. H. E. Bek. J Bos V Botter. T. Groot. M. v. d. Kamer. J. Kemp G. J. van Maarleveld. W. F. Nap. J. D. Schrier. C. 4 Vaske. J. Vermeulen. G. van Vliet. J. Wehnes. W. -N. C. Zomerdijk. A. Verbeek. Niet bevorderd 11 leerlingen. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse. D. Appel. P. Breed. W. Boldewijn. W. C. Bus. K If Dekker. W. E .J. Doedens. D. Holman. 4. Kok. C. F Koning. A. Koopman. G. Koopman. M Kramer. D. Langenberg. H. J. Lemmers. C Oudes. A. Wijnberg. G. Th. v. d. Tdsert. Jac. Haker! C. Zandvoort. H. Habicht. C. Rentenaar, G. de Kuiter G. Rijnhart. N. P. Wortel. Th. Bakkum. 5. Jonker. J. Bezaan. A. de Groot. A. Coppens. G. Selhorst. W. Timmer. K. Millaard. J. N. Bleeker J. ri. de Boer. P. Breek. C. H. Dekker. H. van Dru nen B. I. Fuhrmann. P. Groen. Kl. de Haan. J. F. Hagmeister. D. H. TTorsim ttshoff. B. J. Koops Zaterdag hield de afdeeling Alkmaai van Mercurius", Bond van Handels- en Kantoorbedienden, een propa- gandavergadering in het lokaal „de Unie", waar als spreker optrad de heer Odink, vice-voorzitter van het hoofdbestuur. Na opening van de vergadering door den voorzitter den heer Rike, die het betreurde, dat de vergadering zoo slecht was bezocht en het vooral jammer noemde, dat zoovele niet-aangesloten collega's geen gebruik hadden gemaakt van de hun gezonden uitnoodiging, werd den heer Odink het woord gegeven. Spr. had zich ten doel gesteld, dezen avond te spreken over het onderwerp: „Wat de handels- en kantoorbedienden missen." Aan onze hoogescholen, zoo begon spr., wordt den doktoren de grondstelling geleerd onderzoek in de eerste plaats de oorzaak der ziekte en zoek daarna de middelen om de kwaal te beperken of te stuiter. Zoo is het ook in de vakbeweging der handels- en kantoorbedienden. Men moet nagaan, wat aan den toestand ontbreekt, en daarna de middelen beramen om dien te verbeteren. Daarom zou de inleider, die, naar hij meende, niet veel nieuws zou vertellen, allereerst aanwijzen, wat de handels- en kantoorbedienden missen, om dan aan te toonen, hoe een gezond en krachtig vereenigingsleveii noodig is om te verkrijgen wat men heeft. Wij missen zei spr. wetten, regelende onze rechtspo sitie, vakopleiding, eiken vorm van salaricering, toe zicht op kantoorlokalen en wettelijke voorschriften dienaangaande, regeling van vacantiën en rusttijden, ouderdoms- en invaliditeitspensioen, pensioen voor we duwen en weezen en ten slotte beroep op een of ander lichaam, in geschillen met onze werkgevers. Ziedaar een schema voor een werkprogramma, waar op allen kunnen samenwerken, een lijst van desiderata die evenwel nog niet is uitgeput, maar voorloopig groot genoeg mag heeten. Verwondering mag het wekken, ging spr. daarop voort, dat in ons land, dat door zijn ligging als was aangewezen op den handel en dat dientengevolge voor een groot deel daarvan bestaat, de handelsbedienden stelselmatig zijn uitgesloten geweest van alle wettelij ke regeling hunner positie, ook zelfs in de nieuwste wetten. Voor de arbeiders heeft men tal van wette lijke bepalingen gemaakt, in zake loon, arbeidsduur, inrichting der werkplaatsen, de regeling hunner rechts positie is een onderwerp van voortdurende zorg, voor de kantoor- en handelsbedienden doet men niets. V\ at de vakopleiding betreft wees spr. erop wat er door de vereenigingen zelf wordt gedaan, door het op richten van cursussen, die hier en daar door gemeente of rijk worden gesubsidieerd, hij wees op het loffelijk streven van de nationale vereeniging voor handelson derwijs, en noemde dat alles een stap op den goeden weg. Noodig is het echter, dat staat of gemeente zorgen voor goede opleiding, dat er worden "ingesteld diplo ma s van den staat, dat alleen zal het middel zijn te gen onderkruipers. Daarnaast moet er zijn een minimumsalaris voor e vp categorie, evenals dit bij de onderwijzers bestaat, 'tn loend salaris moet ons zei spr. gewaarborgd zijn, opdat wij niet genoodzaakt zijn door een avond betrekking onzen geheelen vrijen tijd productief te maken. Bij deze verbeteringen van arbeidsvoorwaarden, sluit zich aan liet wettelijk toezicht op kantoorlokalen, die vooral m de groote centra zooals spr. aantoonde, nog veel te wenschen overlaten; die toestanden zijn mede oorzaak van het groote percentage der kantoorbedien den lijdende aan tuberculose en andere ziekten. Daarna werd door den spr. het nut betoogd van den wekelijkschen rustdag, die ook nog niet eens overal voor de handels- en kantoorbedienden bestaat en van eenige vacantiedagen. Dat ten opzichte hiervan bij vele patroons gebrek aan inzicht bestaat, en ook vele collega s nog de noodige energie missen om daarvoor te werken was spr. bij een enquête in Amsterdam maar al te duidelijk geworden. Na de pauze behandelde spr. de pensionneerine, buiten bespreking latende, wat het meest noodig was, eigen pensioen of weduwen- en weezenpensioen. Hij ging van de stelling uit, dat pensioen is wel ver diend, maar niet uitbetaald loon, en toonde op dien grond aan, dat bij een goede pensioenregeling, het pensioenfonds moet zijn het eigendom der bedienden doch niet het eigendom van de werkgevers. Daarom moet ook de kantoorbediende gedwongen worden een gedeelte van zijn loon te storten in dat fonds, evenals de werkgever eigenlijk verplicht is, zoo goed als voor neel 6S t6 sohrijven VCK>r versleten" perso- f ?U een en^e^e maal een pensioen wordt ver leendis dat een gunst van den patroon, die echter ten opzichte van den leeftijd waarop hij het verleent, kan handelen zoo h;j wil. Den toestand der weduwen en weezen besprekende, toonde spr. aan, dat die in ons land nog veel lichter is dan van den ouden bediende zelf; na den dood van den bediende, heeft elke verplichting van den patroon opgehouden. Ten slotte toonde spr. aan hoe noodig het is, dat ook voor den handels- en kantoorbediende beroep mo gelijk is, m gevallen van slechte behandeling of wille keurig ontslag. Er moet, zoo betoögde spr., een raad of dergelijk lichaam komen met dwingend recht, daardoor alleen is verbetering mogelijk, er moet ook komen voor de han- rtels- en kantoorbedienden een collectief arbeidscou- tract, maar voor dat alles is noodig een krachtige vak- ru inging, die zoo toonde hij aan ook met verschil lende aanhalingen uit een rede Treub, gehouden op het van den heer Prof. congres te Rotterdam, voor

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2