DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 77 1908 DINSDAG 31 MAART. Kiezerslijst. Gemeentescholen. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Eene verordening, houdende vaststel ling van den das- der opening van net eem een te-slachthuis te Alkmaar, Toelating van leerlingen. De gelegenheid bestaat daartoe aan de school lokalen op Dinsdag 7 en Donderdag 9 April a. s. van des namiddags 45 uur enjWoensdag 8 April a.s. van des middags 12—1 uur. Eerste Kamer. Gisting in Indië. Vereenigde Tuinbouwers. Een sergeant-milionair. Minister Talma als taalzuiveraar. De Kamerleden op de school gekenschetst. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeen te Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar, No. 258, is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente, genomen in zijne vergadering van 4 Maart 1908, waarbij is vast gesteld welke verordening, heden afgekondigd, gedurende drie maanden voor een ieder ter lezing is nederge- legc en aldaar tegen betaling van 0.05 in afdruk is verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 28 Mrt. 1908. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen, overeenkomstig art. 28 der Kieswet, ter al- gemeene kennis, dat de Kiezerslijst en de alpha- betische lijsten van de namen en'voornamen van hen, die van de Kiezerslijst zijn afgevoerd en van"jhen, die daarop zijn gebracht, door hun college" zijn*;vastgesteld en) van heden af tot en met den 21 April e.k. ter secretarie voor een ieder ter in- zage zijn nedergelegd en tegen betaling^der kosten in afschrift of afdruk verkrijgbaar gesteld. Verbetering der kiezerslijst kan tot en met den 15 April door ieder worden gevraagd,"die meent dat hij zelf of een anderfin strijd met de wet daarop',voorkomt niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. Burgemeester enVWethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 23 Maart 1908. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ,A 1 k maar noodigen belanghebbenden, die met 1 Mei a.s. kinderen op eene der vijf gemeentescholen toegelaten wenschen te zien, uit, daarvan 'vóór 153April 1908 aangifte te doen bij de hoofden dier scholen, onder overlegging van het geboortebriefje en het inëntings- "ewijs der kinderen, waarvan"de toelating"gevraagd wordt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 24 Maart 1908. DONATH, Secretaris. ALKMAAR, 31 Maart. Gisteren is blijkens onze laatste berichten in het Engelsche Lagerhuis nog eens weer de lersche kwestie ter sprake gekomen. Dat gebeurt tegenwoor dig eenige malen per jaar. In vroegere jaren werd de kwestie hoofdzakelijk in Ierland zelf behandeld. Dan hadden er op het „groene eiland" betoogingen plaats, welke wel eens een dreigend karakter aannamen. De maand Augustus was daarvoor uitverkoren. In de eer ste plaats wijl de kans groot was, dat men kon betoo- gen met een „slechten oogst" en ten tweede, wijl in die maand de lersche parlementsleden uit Londen wa ren teruggekeerd. Ook nu wordt er in Ierland af en toe wel eens gemanifesteerd, maar toch vinden de meeste demonstraties tegenwoordig plaats in het West minster Palaoe, in het Lagerhuis. De Ieren zenden 82 nationalisten naar de tweede Kamer. Hun leider is ■John Redmond. Onder de leien zelf is reeds bij herhaling getracht hem het leiderschap te ontnemen, maar gisteren heeft hij in het Lagerhuis toch weer het woord gevoerd er. een motie ingediend, waarin de wenschelijkheid werd uitgesproken om aan Ierland zelfbestuur te geven. Reeds in de troonrede van verleden jaar heeft Koning Eduard uitbreiding van zelfbestuur toegezegd. Het osheen toen in de bedoeling van de regeering te lig gen Ierland een eigen parlement te geven. De heer Redmond heeft destijds zijn volle vestrouwen in den minister-president uitgesproken. De heer Oampbell- Bannerman is een buitengewoon eerlijk en rechtvaar dig man. Transvaal en O ra n j-erivierkolon i e hebben cnder zijn ministerschap een eigen bestuur gekregen. Maar de heer C. B. zooals hij gewoonlijk wordt ge noemd is ernstig ziek en nu heeft de heer Red mond zeker de regeering aan hare belofte willen herin neren. Zijn motie werd gewijzigd. Volledig zelfbe stuur wil het Lagerhuis dus voorloopig nog niet aan Ierland geven. Men wil zelfbestuur toestaan onder handhaving van de opperheerschappij van het rijks- parlement. Deze beperking was noodzakelijk gevon den door den heer Asquith, de minister van financi en door den heer Asquith, de min. van financiën, die thans de vervanger is en zeker de opvolger van den neer C. B. zal worden. Zelfbestuur in plaatselijke aan gelegenheden, zei de minister, is de eenige oplossing der lersche kwestie. Maar dat is waarschijnlijk ge rekend huiten de Ieren zelf. Men heeft hun een raad van bestuur willen geven, doch daarmede waren ze niet tevreden. Zij zullen ook niet tevreden zijn met het geen thans namens de regeering is beloofd. Hebben ve le Teren indertijd niet te kennen gegeven, dat ze niets van een wetsontwerp willen weten hetwelk geen volle dig zelfbestuur waarborgt, omdat daardoor de kracht der lersche nationale beweging wordt gebroken? Gladstone Asquith was onder hem minister heeft eens verklaard dat het lersche vraagstuk slechts kan worden opgelost, als de Ieren niet aan een beslissing deelnemen, als dus zonder de Ieren over de Ieren wordt beslist. The grand old man, die op lateren leeftijd lie ver boomen omhakte dan regeerde, heeft geen ongelijk gekregenhet blijkt hoe langer hoe moeielijker met de Ieren in overeenstemming te komen. Waren ze allen van het slag van John Redmond dien men wel eens den lerschen Botha heeft genoemd dan zou de ler sche kwestie zeker spoedig langs geleidelijken weg zijn opgelost. Maar nu dit niet het geval is, nu de Ieren alles wenschen of niets, zouden zij zich nog wel eens geruimen tijd met „niets" tevreden moeten zijn. Alvorens de werkzaamheden gisteren aanvingen, deed de Minister van Binnenlandsche Zaken (de heer Heemskerk) mededeeling van het optreden van het nieuwe Kabinet. Hij hoopte op vruchtbare samenwerking tusschen de Eerste Kamer en het Kabinet en gaf overigens te kennen, dat hij na de ministerieele verklaring, in de Tweede Kamer afgelegd, geen aanleiding vond tot een gelijkluidende verklaring in de Eerste Kamer. Hierna kwam in behandeling, na goedkeuring van eenige naturalisatie-ontwerpen, het ontwerp betreffende toetreding van Rusland tot de Suikerconventie. De Minister van Financiën beantwoordde het eindverslag, waarbij hij o.a. wel is waar betreurde et afzonderlijke tusschen Rusland en Duitsehland gesloten verdrag, doch betoogde, dat de vaderlandsche industrie van dat speciale tractaat niet veel nadeel zal ondervinden, doch als er nadeel dreigt door be deeld verdrag, zal de regeering niet nalaten maat regelen voor te stellen. De Minister zeide nog, dat het best mogelijk is, dat de regeering met een voorstel zal komen tot verlaging van den suikeraccijns, zonder equivalent te zoeken in verhooging van den drank accijns. De heer Van der Biesen drong aan op surtaxe- heffing, waarvan niemand nadeel ondervindt en de Staat slechts voordeel van heeft. De Minister achtte surtaxe niet noodig, daarbij opmerkende, dat de vrees, in vroeger jaren uitge sproken, nooit is verwezenlijkt integendeel, de beet- wortelsuikerfabrikanten maken betere zaken, als vroeger, en overstrooming van Russische suiker is niet te duchten. Het ontwerp werd zonder stemming goedgekeurd. Heden komt de noodwet blijvend gedeeltte aan de orde, indien althans gisteravond het eindverslag daar omtrent nog de Kamer heeft bereikt. Officieel wordt uit Batavia medegedeeld Patrouilles in Oud-Agam vonden alles rustig. De controleur Westenenk bezocht het brandpunt der gis ting. Alle familiehoofden waren aanwezig, vroegen vergiffenis tn verstrekten gegevens betreffende den aanslag in de belasting. GEMENGD NIEUWS. De Coöperatieve Vereeniging „De Vereenigde Tuin bouwers" hield gister in „Krasnapolsky" haar 12e al- gemeene vergadering, onder voorzitterschap van den heer W B.alk Wzn. uit Hoorn. Blijkens het verslag over het zevende boekjaar nam dé omzet toe, steeg het ledental, werd het aantal zen ders van producten grooter en hield de opkomst der koopers op de veilingen daarmede dan gelijken tred. Slechts in één opzicht is er achteruitgang. Het be drag n.l. dat in 1907 aan eieren werd omgezet is aan merkelijk lager, dan dat over 1906, wat toegeschreven moet worden aan het niet tot stand komen van de aansluiting der eierenschouwinrichting aan het ge meentelijk electrisch kabelnet. Nu dezer dagen de ge legenheid werd opengesteld om de zoozeer gewenschte aansluiting te verkrijgen, is in 1908, onder heel wat gunstiger omstandigheden dan in beide voorafgaande jaren, andermaal met het veilen van eieren aangevan gen. In het geheel werd in 1907 voor een bedrag van 1919.60 aan eieren geveild, tegenover 6319.601/, in 1906. De omzet in de overige producten steeg met een be- diag van J 20.994,4o1/2- De totaal-omzet bedroeg in B'OT 91.919.081/., tegenover 75.324.631/2 in 1906. De grootste vooruitgang wordt hij de bloemenveilin gen geconstateerd. Daarop werd in 1907 voor een be drag van 35.051.50 verkocht, terwijl dit in 1906 22.320.64 bedroeg. Hoezeer deze cijfers ook tot tevredenheid mogen stemmen, de omzet is nog niet groot genoeg om zon der heffing van hoofdelijken omslag met een winstcij fer voor den dag te kunnen komen. De hoofdelijke omslag, welke in den loop van dit jaar zal worden ge ïnd, bedraagt J 2.15 per lid. Ileel wat minder dus dan in beide voorafgaande jaren. Het bestuur hoopt dat het den laatsten keer is, dat een dergelijke omslag' moet worden geheven. Het ledental bedraagt 307. De heer P. Teunissen drong aan op een zoodanige - inrichting van het jaarverslag, dat daaruit blijkt hoe de Vereeniging treilt en zeilt. Thans is dit z. i. niet het geval. Met name zou hij o. a. wenschen een over zicht van de geveilde producten en van de opbrengst. De voorzitter was het met die opmerking eens en stelde verbetering in uitzicht. Het jaarverslag werd na eenige discussie goedge keurd. De balans op 31 December 1907 bedraagt in debet en vredit j 12.663.16, de winst- en verliesrekening 6761.941/2. De hoofdelijke omslag beliep 660.05, de winst 1.23Y2- Balans en winst- en verliesrekening, door een fi nancieele commissie onderzocht en in orde bevonden, werden goedgekeurd. lot bestuursleden werden gekozen: in de plaats van den heer 1). Baarse Kzn. uit Aalsmeer de heer J. van Leeuwen Czn. uit Aalsmeer; en in de plaats van den heer A. Nobel uit St. Pancras de heer Jb. Tensen IV zu. uit Andijk, na herstemming met den heer P. Teunissen uit Amsterdam. Voorts werd in een vaca ture in het bestuur voorzien door de benoeming van den heer Jochem van der Hout jr. uit 's-Gravenzande. Tot commissarissen werden benoemd: in de vacatu re J- Keessen Czn. uit Aalsmeer de heer D. Baarse Kzn. uit Aalsmeer, en in de vacature A. Weeshoff uit II aarlem de heer J. Th, Droog uit Beemster, Na de pauze was aan de orde het bestuursvoorstel om met 1 April a.s. het veilingspercentage met 1 te verhoogen voorgroenten en fruit voor leden 6 niet leden 9 bloemen voor alles-zenders 6 voor an deren 9 terwijl de bepaling gehandhaafd blijft om geen bloemen te veilen voor niet-leden. Dit voorstel werd met 26 tegen 22 stemmen goedge keurd. Voor eieren blijven de onkosten 5 voor leden. Niet-leden betalen 3 meer. Op voorstel van het bestuur werd voorts besloten om met 1 Mei a.s. van nieuwe leden een entrée van 2.50 te heffen. De contributie over 1909 werd wederom op 1 be paald. Besloten werd aan den directeur, den heer Joh. E. Akkerhuys te Amsterdam, uit het eventueele saldo der kas aan het einde van het vereenigingsjaar een toelage boven zijn salaris te verleenen tot een maxi mum van 300. De s' H.b. Ct. heeft den sergeant den heer E. W. Cretier die een suikeroompje in den Oost had, geïnter viewd. i oen we hadden plaats genomen, kwam er de eerste vraag uitZijn de geruchten omtrent een u ten ac-l gevallen reusachtige erfenis waar? Glimlachende kregen we daarop een bevestigend antwoord. Toen we dan onze tweede vraag stelden: hoe groot de erfenis wel was, vertelde hij ons, op zeer kalme wij ze, als gold het de doodeenvoudigste zaak ter wereld het volgende: Voor zoover tot heden vaststaat, bedraagt de erfe nis, die we met ons drieën moeten deden 4,400,000 gulden, benevens plantages ter uitgestrektheid van de provincie Limburg. We hebben aan een notaris te Batavia opdracht gegeven die te verkoopen. En wie was die beste man, die u dat alles heeft nagelaten? Het was een neef van mijn vrouws vader, O. G. van Dek, die als gewone burgerman naar Ned.-Indië was getrokken, daar had gewerkt en in het bezit was gekomen van groote plantages. Hij was getrouwd en had een zoon, die luitenant werd van het Indische le ger. In geen zes jaren is hij meer in Holland geweest. Van het overlijden van zijn vrouw en zijn zoon hebben wij nooit iets vernomen, zoodat wij ook nooit iets van eene erfenis vermoedden. •■Eien n'est impossible a celui qui a bonne envie." Aan dit Fransche spreekwoord dachten we, toen we den sergeant-millionnair hoorden vertellen van dien gewonen burgerman," die zonder kapitaal naar In dië vertrok en door een wil en door arbeid zich een for tuin heeft weten te veroveren. Waren er nog meer erfgenamen? waagden we nog te vragen. O, er duikten van alle kanten zoogenaamde erf genamen op, doch mijn schoonvader (de heer Van Dijk, manufacturier te Zalt-Bommel) bleek de eenige wettige erfgenaam. Daar hij, hoewel nog zaken doen de, van zijn geld leeft, besloot hij de erfenis onder zij ne drie kinderen te verdeelen. Eene daarvan is mijne vrouw, liet andere is eene nog ongehuwde dochter en het derde een minderjarige zoon. ('n Ideale schoon papa - En hebt u al plannen voor de toekomst gemaakt? 1 verlaat zeker den militairen dienst, vroegen we, al hoewel we zelf wel een antwoord op die vraag hadden kunnen geven, want uit de vertrouwelijke, kalme ma nier waarop de heer Cretier ons te woord stond, 'kon den wij wel opmaken, dat hij niet voornemens was groote dingen te doen of zich als kapitalist op te wer pen. Ik ben voornemens, antwoordde hij, spoedig mijn ontslag aan te vragen uit den militairen dienst en ga me dan met mijn vrouw en eenig kind in Zalt-Bommel vestigen. Ik heb daar reeds een huis doen koopen, niet te groot en niet te klein, waar ik mijne verdere le vensjaren denk door te brengen. Wat ik met al het geld doen zal, weet ik zelf nog niet juist, doch voor eene belegging wordt reeds gezorgd. U hebt nu zeker wel heel wat vriendjes gekre gen, vroegen we lachend. O, van heinde en verre, zelfs uit Zeeuwseh- aanderen, heb ik al brieven ontvangen, waarin me lilisten worden hangeboden of steun wordt verzocht. Veel meer had de heer Cretier, die nog geen 32 jaar zijnde, dus nog lang van zijn plotseling verworven for tuin zal kunnen profiteeren, ons niet meer te vertel len. Alleen deelde hij ons nog mede, dat een notaris te Zalt-Bommel de zaakjes in orde maakt en het geld spoedig verwacht wordt, misschien deze week nog. Ook hoopte hij „dat er nog veel meer van die gelukki gen zouden zijn, zooals hij." De hoefijzer-correspondent in den Haag van het Hbld. schrijft o.a. Minister Talma is dezer dagen lid van de Witte Sociëteit geworden. Geballoteerd is hij, voor zoover wij weten, niet, maar dat hoeft ook niet, want als mi nister heeft hij recht op buitengewoon lidmaatschap, zonder ballotage. Op zichzelf is het al merkwaardig dat een predikant va ndes heeren Talma's richting lid is van de V itte; zelfs dr. Kuyper, die zich toch nog al eens emancipeerde van ouderwetsche stroeve vormen, is nooit lid van de vermaarde Sociëteit geweest, en misschien zullen diegenen onder de Kleine luyden, die aanstoot namen aan den hofdans van de heeren Van Lynden en de Marez Oyens, nu ook wel weer ontsticht zijn over het feit dat een rechtzinnig predikant lid is van een gelegenheid met vergunning, waar bovendien allerlei paganistische spelen als domino, schaak, hom- bre, whist, biljart, enz. worden beoefend. Hoe dat zij, ds. 1 alma, vermoedelijk verleid door mr. Heemskerk, die al lang lid was, is over dergelijke kleineduydsche scrupules heengestapt en geniet sedert kort het ge mak, dat de V itte aanbiedt als gelegenheid om in de pauze van de Kamer, en in 't algemeen op 't koffie- uur, rustig met collega's-ministers een dejeuner po litique te houden. Ook in deze zet het ministerie- I-Ieemskerk de paeifieke traditie van het ministerie- De Meester voort. Maarnauwelijks was minister Talma lid van de Witte of hij werd geërgerd. Door. de taal der spijslijsten. Niet dat er iets onzedelijks op die menu's zou staan. Maar ze zijn in 't Fransch geschreven! Dit heeft minister Talma dermate gehinderd, dat hij onmiddellijk een adresbeweging aan commissaris sen op t touw heeft gezet om te verkrijgen, dat de me nu's, alias spijslijsten, in 't vervolg in 't Hollandsch zullen, worden geschreven. liet verzoekschrift wordt druk geteekend. De heer Talma heeft trouwens, wat het beginsel be langt, o. i. schoon gelijk. Behalve dat al dat potjes- (en pannetjes-) Fransch belachelijk is in een Hol landsch land, is het lastig ook. Want men kan be hoorlijk in zijn Fransche dichters en schrijvers thuis zijn en toch voor die keukenliteratuur volkomen vreemd staan. Maar het adres moet toch een aantal handteekenin- gen derven. Namelijk van diegenen, die vinden dat iemand, die pas lid werd (en nog wel op grond van een uitzonderingsbepaling voor personen, die bepaalde functies bekleeden) niet zoo dadelijk haantje-de-voor- ste moet spelen. De Voorhoede geeft de volgende leuke mop Meester Pennewip is een democraat en tevens hoe onwaarschijnlijk sommige conservatieven dat ook znllen vinden een practisch man. Als democraat wil hij, dat de kindertjes de namen der Volksvertegenwoordigers kennen. Als practisch man doet hij dat zoo: „Jantje, sta e6ns op, en zeg me: Wie is 't tamste Kamerlid Jantje: „Schaper, Meester." En wie 't onwilligste? Nolens, Meester. Wie 't mannelijkste Lohman. Wie 't meest duivelsche? Helsdingen. Wie 't knapste Bolsius. Wie 't onschuldigste? Reyne en Lely. Wie de smakelijkste? Bogaard, Fruytier en Aalberse. Wie 't edelste? De Ridder. Wie 't hoogste? Van de» Heuvel. Wie 't klassiekste Borgesius. Wie 't koppigste? De Vries. Wie 't draaierigste Van der Molen. Wie 't gezondste Arts. Wie de beste hengelaars? Pierson en De Visser. Wie 't meest man van de klok Tydeman. Wie de beste schipper Zijlma. En wie 't kerklijkste Pastoors. „Mooi zoo, Jantje, je kent je les al goed, ga nu maar weer zitten." Uit Schagen. Op Zaterdag 28 Maart 1908 had aan de Rijksland- bouwwinterschool te .Schagen het mondeling eindexa men plaats in tegenwoordigheid van den heer P. van Hoek, Inspecteur vau het landbouw-onderwijs en de heeren A. D. Kaan, D. Govers, P. Buis, H. J. Pot en B. Koolhans, leden der Comm. van Toezicht, welker voorzitter, de heer J. L. T. Groneman te Wieringer- waard, door ongesteldheid verhinderd was, aanwezig- te zijn. Na afloop werd door den heer van Hoek aan 13 van de 17 leerlingen der tweede klasse een getuigschrift uitgereikt en wel in alphabetische volgorde aan: J. Broersma te Schagen; D. Jongejans te Uitgeest; J. Keijser te Texel; P. J. Kistemaker te Waardpolder; II. Kok te BinnenwijzendJ. A. Mijts te N. Niedorp; IJ. Pijper te Hoogwoud; C. Raap te Harenkarspel; J. Schenk te Schagen; J. Sijp te Berkhout; D. P. Tim merman te Schagen; J. Verfaille te Helder; R. L. Waiboer te Anna-Paulowna. Bevorderd van de le tot de 2e klasse werden de leer lingen: (alphabetisch) G. C. van Balen Blanken te Anna-Paulowna; J.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1