DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en tiende jaargang DONDERDAG 2 APRIL. Drankwet. BINNENLAND. No. 79 1908 I APRIL'! Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. jggjT^Onbestelbare Brieven en Briefkaarten. POSTKANTOOR-TE ALKMA AR LIJST van de aan dit kantoor en de daaronder be- hoorende hulpkantoren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de ge adresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Mr. Al vroeg in den morgen werden de voorbijgangers in de Spiegelstraat staande gehouden door het zien han gen van een nummer van „Het Nieuws van den Dag" in een sigarenwinkel, een nummer, waarin de Direc tie aankondigde, dat er staking onder de typographer was uitgebroken en dat, ingevolge de overeenkomst on der de toegetredenen tot het Comité van Verweer, gis teravond geen nummer van dat blad zou verschijnen. Tweede Kamer. Visscherijwet. sfwi 13, KENNISGEVING. Il< f 1OFD van het Plaatselijk Bestuur te ALK- MA A 1> engt, op grond van artikel 1 der Wet'van 22 Mn' j 45 (Staatsblad No. 22) ter kennis der inge Ketenen, dat bij hem ingekomen en aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven: In t kohier der Bedrijfsbelasting No, het dinstjaar 1907/8 executoir verklaard door den Directeur der directe beln'lings-n in Noordholland te Amsterdam, den 30 MaaitS' 1908'; dat ieder verplicht is zijn aanslag, rp don 1 ij de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat hed«n ingaat* de termijn van zes w»ken binnen welken dam 11 i bezwaarschriften kunnen worden ingediend, i f "t Hoofd van het plaatselijk bestuur voorn., G. RIPPING. Alk tr, den 1 April 1908. 1 URG .MEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat bij hun college zijn ingikomm verzoekschriften van: 1. C.|HEIJNIS te Heer-Hugowaard om vergunning tot den verkoop van klerken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van erkoop in het perceel Heerens raat, C No. 7 2. A. KORVER aldaar om verlof tot den verkoop van 'alcoholhoi.denden anderen dan sterken drank in het perceel Luttik-Oudorp, C No. 63 f 3. P. //KRANENBURG aldaar om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank in' het perceel Houttil, B No. 40. Bi i: twee weken na deze bekendmaking kunnen hiertegen bezwaren worden ingebracht. Burgemees er en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter, 1 April 1908. DONATH, Secretaris. E 2e Helft der maand Maart, 1908. ^gfjgt Brieven. Mr. Kamphuijs, Amsterdam. J.IW. Vredenberg, Welzenbach,-'™1 f'Mej. Jonker, Joh. Schouten, J. Peters, 'Houtrak polder. Eecen Jn., Oudkarspel. Grietje Schreuder. Van Spijk, Schagerbrug. Briefkaart en. H. H. Buers,™" Amsterdam. W. Bakkum, N. Scharwoude. Buitenland. N. M. Duijn, Mont na (U. S. A.) D. Mulder,Bathgate Aan de af zenders" wordt aanbevolen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze',bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. ALKMAAR, 2 April. Het is de gewoonte om elkaar op 1 April voor den gek te houden. Vanwaar komt zij? Dat is moeielijk te zeggen en de geleerden zijn het zooals zoo dik wijls hierover niet eens. In verschillende landen komt die gewoonte voor. Het is in den regel een onschuldig genoegen: men stuurt bijv. een ander om een boodschap, welke moeie lijk te volbrengen is. Men moet evenwel voorzichtig zijn met de keuze van zijn slachtoffer. Soms wordt degene, die' er tusschen genomen wordt boos, een an dere maal snapt hij het opzet. Zoo herinneren we ons het geval van een timmerman, die zijn loopjongen 's ochtends om elf uur uitzond om „waaiboomhout." Eerst tegen den avond kwam de jongen terug: hij had alle houthandelaren afgeloopen zeide hij, maar nergens bet gevraagde hout kunnen krijgen. De baas had schik maar later bleek, dat de jongen, die onmiddellijk aan 1 April had gedacht, een vrijen namiddag had ge nomen en met de militairen naar buiten was getrokken De f opper was dus gefopt. Verschillende geleerden zijn van meening, dat de oor sprong der gewoonte te vinden is in de passie-spelen, of liever in de lijdensgeschiedenis van Jezus, die, naar in Luc. 23 staat te lezen, van Pilatus naar Herodus en van Herodus naar Pilatus (en niet zooals de volks mond zegt van Pontus naar Pilatus) werd gezonden. Anderen beweren, dat het gebruik zijn ontstaan te- danken heeft aan Karei V, die in 1530 den rijksdag te Augsburg bijeenriep, waar op 1 April het muntwezen zou worden behandeld. Doch dit gebeurde niet, zoodat allen, die op dezen dag gespeculeerd hadden, bedrogen uitkwamen en dientengevolge bespot werden. Weer anderen geven de eer aan Karei IX. Toen deze het nieuwjaarsfeest van 1564 verschoof tot 1 April zonden vele personen, die de nieuwe tijdregeling veinsden te vergeten, voor de grap aan hunne beken den op 1 April gelukwenschen en cadeaux. Langza merhand namen deze verkeerde geschenken een iro nisch karakter aan en daar in April de zon het teeken der Visschen verlaat, noemde men ze „Apxil visschen." Volgens een andere verklaring echter is de „April- visch" (poisson d'Avril) de makreel, welken men elkaar op 1 April zendt of waarop men elkaar ten eten noodigt, terwijl er dan onder den maaltijd grappen worden verkocht. Men schrijft die grappenmakerij toe aan het feit, dat de Aprilvisch wel eens wegbleef, zoó- dat de feesten niet konden doorgaan. Ook wordt de volgende anecdote wel eens ter verklaring gegeven Een prins uit Lotharingen, die bij Lodewijk XT11 in ongenade was gevallen, zat op een kasteel te Nancy gevangen. Hij wist evenwel de wacht te verschalken en zwom als een visch op 1 April door de Meur- the. Nog een andere verklaring men ziet er zijn er velebrengt de gewoonte in verband met het April weer, dat de menschen („April doet wat hij wil) zoo dikwijls fopt. In ons land heeft men langen tijd de Aprilgrappen geschreven op rekening van het feit, dat Alva 1 April 1572 zijn bril verloor. Dat er zoovele verklaringen zijn bewijst reeds dat de gewoonte diep ingeworteld is, zoowel in de Germaan- sche als in de Romaansche landen. Vooral in vroege re tijden werd zij veelvuldig toegepast de twintigste eeuwers zijn een beetje al te ernstig, of te beschaafd, te lichtgeraakt? Tsaar Peter moet een bijzonder liefhebber ervan ge weest zijn. Zoo liet hij eens bekend maken, dat in den schouwburg te St. Petersburg een beroemd acrobaat uit Duitschland zou optreden. Het geheele hof en de aristocratie was op het aangegeven uur aanwezig en de spanning nam toe, toen men allerlei toebereidselen zag maken. Eindelijk zweefde er een groot bord over een gekleurde draad, waarop het woordje „April" stond geschreven Een ander jaar liet de Tsaar, voor de poorten der stad een grooten houtstapel oprichten en dezen in den nacht van den eersten April in brand steken. De bur gers stroomden angstig naar de vlammenzee, maar merkten spoedig dat zij gefopt waren. De Tsaar be zat echter een goed hart en om de menschen eenigs- ziris schadeloos te stellen voor den schrik, konden zij gratis eenige ververschingen krijgen in tenten, welke hij in de nabijheid der poort had laten oprichten. In de laatste jaren doen de couranten braaf mede. De redacties, die dag in dag uit hun lezers in- en voor lichten, meenen één dag in het jaar wel eens een loop je met hen te mogen nemen. Wanneer men den geest van zijn lezers een weinig kent en zelf niet van geest ontbloot is, is een dergelijke grappenmakerij ongevaar lijk en aardig. Maar voldoet de redacteur niet aan die edschen, dan kan hij zijn lezers kwetsen of vervelen hetgeen geen van beiden bijzonder aangenaam moet zijn. Verschillende Nederlandsche bladen hebben zich dit jaar aan een Aprilgrap gewaagd. In Amsterdam voor hebben zij veel succes gehad. De „Telegraaf" had honderden menschen naar den N. Z. Voorburgwal bij de St. Nicolaassteeg gelokt, die meenden dat zij het in drie weken in elkaar gezette nieuwe gebouw van glas en beton per auto zouden zien overbrengen en vervol gens op het door brand geteisterde gebouw zouden zien plaatsen. Lezers van de „Echo" stroomden samen in het Vondelpark, waar een geneeskrachtige bron was ontdekt. De redactie had het haar lezers dan ook sma kelijk voorgedischt „Om een zoo spoedig mogelijke populariseering der bron te bewerkstelligen, en de geneeskrachtige wer king in allerijl wereldkundig te maken, zal dit eerste jaar geen zoogenaamde kurtaxe, geen entrêegeld wor den geheven, en kan een ieder vrijelijk het water ko men drinken. De feestelijke opening door den oudsten wethouder (men meent te weten, dat de burgemeester de nieuwe bestemming van het park niet sympathiek gezind is) zal hedenmiddag om drie uur plaats hebben, bij welke gelegenheid de inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht in Overijsel, dr. Pijnappel, een rede zal uitspreken over „het nut van warme geneeskrachtige bronnen in een groote stad," en de badmuziek zich zal doen hooren. Het zal een vreemden aanblik opleveren, mettertijd het park in een kurtuin herschapen te zien, de lijders voortwandelende met hun glaasje heilkrachtig water- in de hand, zooals we dat in Karlsbad, in Ncuenahr, in Ems en elders gewoon zijn. Het zal er vanmiddag wel druk en gezellig zijn voor het Paviljoen, tegen een uur of drie. Als blijk van de groote verkeerssnelheid, waarvan de pers zich heden ten dage bedient, voegen wij aan het bovenstaande nog toe, dat de meeste buitenland- sche ochtendbladen van heden vooral de Duitsche, reeds een Reutertelegrain bevatten, melding makende van de Amsterdamsche ontdekking. Sommige voegen er hatelijkheden aan het adres van den „Amsterdam mer Badeort" aan toe. Waartoe de concurrence de métier al niet leidt!" De lezers van de „Prins" trokken naar het Damrak, waar de Tsaar van Rusland in het Amstelhotel incog nito zou logeeren, of naar de AUschhal aan de Nieuw- markt waar een reuzenvisch, welke het blad gekocht had, zou worden verloot. De lezers van „Het Leven" stonden vol ongeduld te wachten op de Amstelbrug, waar een voorstelling zou worden gegeven door een in den Amstel duikend acro batenpaar, volgens de foto bijzonder belangwekkend. Het nummer was echter veertien jaar oud en dus zuinig bewaard In Haarlem kwamen de menschen op de Groote Markt samen, om te zien hoe Coster's standbeeld ge bronsd zal worden. Dat zou, volgens het „Haarlemsch Dbld.", geschieden door „de" Crookesche Electrode uit Teyler's Museum met behulp van tot koken gebracht zeewater en bronspoeder, hetwelk dan langs electri- sehen weg onder hevig geknal zich over het beeld zou uitstorten. In Groningen was het vol op het Martinikerkhof, waar een proef genomen zou worden met den elec- trisch-hydraulischen brandwagen, tevens sproeimachi- ne en sneeuwopruimer. Er waren er jelfs menschen, die door middel van een fotografie de proef wilden ver eeuwigen In Gouda zou blijkens advertenties in de bladen de La Granche, te 12x/4 op de Markt met zijn vliegmachi ne neerdalen. Deze grap ging niet op: zij was al te doorzichtig, hoe kon de tijd zoo precies te voren worden bepaald? De „Haagsche Courant" meldde dat bij de steen- kolenboringen achter Helenaveen een Graphosaurus (een „drukkersdier") zou zijn gevonden uit het „Azoi- sehe" (d. i. levenlooze) tijdperk! Onze Amsterdamsche correspondent zond ons een heel gewichtig bericht, meldende dat niet een Grapho saurus maar een lapsus communis was gevonden. Wij hebben ons voor die „fout" wel gewacht! Misschien weten onze lezers nog andere verklarin gen van deze of een andere 1 April gewoonte, of hebben zij van goedgeslaagde grappen gehoord. Mocht dit zoo zijn, dan houden we ons voor toezending aanbe volen. Krijgen wij aardige inzendingen dan zullen wij deze als de St. Maarten versjes in ons blad op nemen. Gisteren werd de instelling eener consignatiekas besproken. Bij de algemeene beschouwingen dekte de heer Pierson de lange lijdensgeschiedenis dezer aangelegenheid, die zoo lang reeds om afdoende rege ling vraagt, u teen. Men dient echter deze zaak niet te zwaarwichtig op te zetten. Het gaat hier om zeer kleine bedragen en als gift van Carnegie nu niet in de consignatiekas was, dan zou hij ten hoogste een groot millioen bedragen. In hoofdzaak kon spreker zich zeer goed vereenigen met dit ontwerp en eene enkele technische /opmerking kan bij de artikelen terugkomen. De heer Bos gaf na eenige historische opmerkingen zijne bezwaren te kennen tegen eene renteuitkeering voor geld, waa op feitelijk door het rijk wordt gepast. Het is alsof men huur zou betalen voor een huis, dat men bewaakt. En dan zou spreker afzonderlijke be legging wenschen der beschikbare fondsen. Van risico kan men toch niet spreken. Voor de Rijkspostspaar bank belegd het rijk wel 150 millioen en nu praat men bij dit eene millioen van risico En evenmin klemt het bezwaar, dat men veel geld steeds beschik baar moet hebben voor opvragingen. Van de 12 ton staan 2 ton reeds 30 jaren en de rest gemiddeld zes jaren. De belegging gaat dus gemakkelijk genoeg. We hebben hier een deposito en we moeten het als zoodanig behandelen. Spreker zal echter geen ingrij pende wijzigingen voorstellen ten einde niet nog langer de invoering/jdezer wet verdaagd te zien. De Minister van Financiën (de heer Kolk man) begon na een woord van dank voor den ge boden steun, uiteen te zetten, dat de heer Bos te veel alles over een kam scheert. Volstrekt niet vóór alle gelden keert' de staat rente uit. Nooit, wanneer de Staat door'jde opname in de kas eigenlijk voor de belangen (van anderen opkomt, wordt rente betaald. En wat de belegging aangaat, die levert wel degelijk risico op. Solide effecten bestaan er niet meer. ^Trouwens, men4. heeft contanten van noode in de staatskas, voor den staat zoo m'n als voor de geachte leden dezer Kamer is het allen dag de eerste. Dan is het beter eigen geld te gebruiken, dan vreemd op te nemen. De algemeene beschouwingen werden gesloten en de artikelsgewijze behandeling ving aan. Door overneming van een amendement van den heer P a t ij n werd voor de geconsigneerde gelden een verjaringstermijn van 60 jaren in het ontwerp opge nomen. De eindstemming over het ontwerp zal op een later te bepalen dag plaats hebben. Daarna werd behandeld het wetsontwerp tot be krachtiging eener nadere overeenkomst met de Staats spoorwegmaatschappij, betreffende het personeel vroeg- r in dienst bij de Rijnspoor, waarbij tegelijkertijd in behrndeling kwam de conclusie der commissie uit de Kamer op adressen van hoofdconducteurs in dienst bij de Staatsspoor, omtrent de positie van het perso neel der voormalige Rijnspoor, dat geen afstand van rechten deed. De heeren Ferf en ter Laan bepleitten nog ruimere concessiën aan bedoeld personeel. Minister Bevers, hoewel hier tegenover den heer ter Laan betoogende, dat de schuld voor de" ge leden schade aan het personeel zelf te wijten is, ver klaarde zich bereid nog eens met de exploitatiemij. in overleg te treden in het belang van dat personeel, dat geen afstand van rechten deed. Het ontwerp werd aangenomen. Daarna kwam in behandeling het wetsonlwerp tot toekenning van een renteloos voorschot uit 's Rijks schatkist van anderhalf millioen ten behoeve van de door de Nederlandsche Tramwegmaatschappij aan te leggen en in exploitatie brengen der spoorweglijnen van Gorredijk naar Assen, van Steenwijk naar Oos- terwolde en vau Meppel naar Smilde. De heer Duymaer van Twist verklaarde met groote ingenomenheid de indiening van het ontwerp te hebben begroet, want reeds jaren lang wordt met verlangen uitgezien naar de totstand koming van de DrentschFriesche spoorwegen. Door de voorgestelde nieuwe lijnen zullen tal van welvarende gemeente uit isolement worden verlost, Ook zullen de spoorweg plannen een einde maken aan de tegenwoordige pri mitieve wijze van vervoer van landbouwproducten, enz. Spreker ging hierna na de bezwaren tegen het ont werp ingebracht. Spreker merkte echter op, dat hier niet een lijn wordt aangelegd naar een geheel net en er dus alleszins reden bestaat om meer subsidie dan een derde van de exploitatiekosten te geven. Over onsoliditeit der Nederl. Tramwegmaatschappij kan thans niet geklaagd worden. Opjuist is ook de bewering als zou het rijk thans door zijn subsidie in direct steun verleenen aan bestaande lijnen van deze maatschappij. Ten slotte bestreed spreker de beden kingen betreffende onvoldoende aansluiting. De heer Van der Zwaag betoogde te weten, dat de betrokken streek met ongeduld naar de bespre king over het aanhangige ontwerp uitziet. Toch zal hij er moeilijk zijn stem aan kunnen geven. Spr. is over het algemeen tegen Rijkssubsidies aan spoorwegen. Hij is voorstander van Staatsexploitatie en die wordt er door bemoeilijkt. Geldt het een arme streek, welnu dan kan spr. over dat beginselbezwaar heen slappen, en hier is het een arme streek. En toch v<dt het spr. moeilijk met het ontwerp mede te gaar. Hij heeft namelijk bezwaar tegen het geven van subsidie aan de Nederl. Tramweg-Maatschappij. Het extra voorschot door de Friesche Staten gegeven was een voudig een gift aan aandeelhouders en obligatiehouders dezer maatschappij. Spr.'s hoofdbezwaar is, dat hij stellig overtuigd is, dat het altijd sukkelen zal blijven met deze maatschappij, tot nadeel van communicatie en personeel. De loonen zijn laag enz., en nu vreesde spreker, dat de Maatschappij de exploitatie van de nieuwe lijnen zal trachten sluitend te maken. De heer Helsdingen wenschte meer zekerheid aangaande de zorg van de maatschappij voor haar personeel. De tegenwoordige arbeidsvoorwaarden ten aanzien van loon en arbeidstijd zijn onvoldoende. De heer T r e u b erkende, dat voor de betrokken streek een betere communicatie noodig is. Onverdeeld stemde spreker dus in met het doel van het ontwerp. Ook stemde spreker er mee in, dat aan de ontwor pen lijnen de voorrang is verleend boven de lijn Gro ningen—Drachten. Hoewel voorstander van Staatsexploitatie, gaat spr. ook niet mede met het denkbeeld om de voorgestelde lijnen door den Staat te exploiteeren. In de gegeven omstandigheden moet men wel tot subsidieering over gaan. Spr. wees er op, dat de Friesche Staten bij het toe staan van bedoeld subsidie hebben bedongen, dat de maatschappij jaarlijks een bepaalde som in het ver nieuwingsfonds zal storten. Op voorstel van den Voorzitter werd besloten heden tegen 12 uur een aanvang te maken met de interpellatie-Helsdingen, omtrent het opti eden van den burgemeester te Krommenie, om dan na de pauze de behandeling van dit wetsontwerp voort te zetten. Door de heeren Duymaer van Twist en Hugenholtz zijn tweo amendementen voorgesteld, een om te be palen dat het visschen in de Zuiderzee verboden is met kuilnetten, hetzij uchter of ter zijde van een vaartuig aangebracht, en een om de overtreding van het bepaalde krachtens art. 13a te straffen met een hechtenis van ten hoogste één maand of een geldboete van f 500.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1