DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit''nummer bestaat uit 3 bladen. No81 Honderd en tiende jaargang 1908 Z A|T|E R D A G 4 APJRIL. In den Zwitsersclien spiegel. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Tweede Kamer. Weer een adres. Uit Graft. Pokken. Diefstal. Twee dozijn^klnderen Uit$ Beverwijk. Aanrandingen. Tusschen de buffers. Het conflict te Krommenie. Polderbemalingen. Kievitseieren. T wist. Vijfhonderd liefhebbers. Een dierenvriend. Een schadepost. Twee vrienden. Flink betaald. Wat een koeienmaag bevatten^kan. Ongelukken. Diploma voor het melken. COURANT. Hier eu daar is het-gemeentelijke brandverzekerings wezen aan de orde geweest, zonder dat men er, althans voor zoover wij weten, in Nederland een gesehikten vorm voor gevonden heeft. Het is zeker een punt van staatsbemoeiing waarvoor op het eerste gezicht daarom iets is te zeggen, omdat de gemeenschap de zorg draagt voor de brandblus- sching en brandvoorkoming en deze dus niet ten on rechte zou kunnen verlangen, dat zij zelf onmiddellijk vruchten plukte van haar zorgen. Doch bij nader in zien is het probleem niet zoo eenvoudig en doen zich verscheiden moeilijkheden voor, die niet maar zoo in eens zijn op te lossen en dus ook vermoedelijk oorzaak zijn dat op dit gebied nog zoo weinig is tot stand gc bracht. Wil men weten, wat hier gedaan is in' streken, die met ons land althans eenige overeenkomst vertoonen, dan moet men zich als in zooveel gevallen -- rich ten tot het vrije volk der Zwitsers, dat van nieuwighe den lang niet zoo afkeerig is als de Nederlanders en lang niet zoo bang is om een nieuwe hervorming in te voeren, op gevaar af van tot de conclusie te komen, -Jat men rechtsomkeert moet maken. Tn Zwitserland dan vinden wij in het kanton Vaux (Waadtland) een staatsmonopolie van brandverzeke ring. In het kanton Glarus treedt de staat als brand- verzekeraar in concurrentie met de particuliere maat schappijen. In de kantons Freiburg en Aargau dwingt de staat de burgers om zich bij particuliere maat schappijen te verzekeren, terwijl elders veelal de toe stand is als bij ons. Wat is nu het oordeel over de met de verschillende systemen verkregen resultaten? Zeer onzeker. Het is den mensch nu eenmaal zelden gegeven absoluut objec tief to oordeelen. En zoo ziet men het dan ook gebeu ren, dat vele tegenstanders van een theorie zich op een zelfde kanton beroepen om aan te toonen dat de the orie zoo goed en zoo slecht in de praktijk opgaat. Slechts over één ding is men het eens. Dat alle be moeiingen van de kantons met het verzekeringswezen slechts ten gevolge hebben gehad, dat ook het parti culiere verzekeringswezen buitengewoon bloeit, zoo- dat b.v. de particuliere levensverzekering in de laatste twintig jaar in Zwitserland haar zaken verdubbel heeft. En dit geldt niet alleen voor brandverzekering. Ook op het gebied van levens- en volksverzekering zijn de particuliere maatschappijen bizonder sterk vooruitge gaan, ofschoon ook op dit gebied de kantons hier en daar de zaken zelf ter hand hebben genomen. Het opmerkelijkste verschijnsel op dit gebied is vol gens een artikel in de Yersioherungswissenschaftliche Rundschau, waaraan wij enkele gegevens ontleenen, de samenwerking tusschen de Zwitsersche post en een groote binnenlandsche Volksverzekeringmaatschappij. Die samenwerking bestaat daarin, dat de post het stor ten van de premie gemakkelijk maakt, vooral door de maatschappij in staat te stellen gewone postzegels in betaling aan te nemen Wil men dus zijn premie be talen, dan plakt men op een daarvoor bestemde kaart postzegels tot het verschuldigde bedrag en zendt die in gesloten couvert aan de maatschappij. Deze kan die postzegels weer bij de posterijen inwisselen tegen bij betaling van een kleine provisie (een ten honderd) en zoo komt dus de levensverzekeringmaatschappij op de allereenvoudigste wijze aan haar geld. Tegenover deze. bepaling staan zekere naastingsbepalingen ten be hoeve van den Bond, doch de hoofdzaak is zeker dat hier de Bond in beperkte mate een nieuw wettig be taalmiddel schept, dat als zoodanig ook elders en op ander gebied uitstekende diensten zou kunnen verrich ten. Zoo radikaal als overigens het kanton Vaux op het gebied der brandverzekering is, is geen der kantons op levensverzekeringsgebied, ook Waadtland niet. Wel hebben Vaux en Neuchatel kantonale kassen voor V olksverzekering. Het eerste der beide kantons geeft zoo gelegenheid tot het verzekeren van ouderdomspensioen tot een maximum van 1200 francs per jaar. De staat draagt voor betalingen ten bate van kinderen en ook nog op andere wijze bij en bevordert ook schoolspaarkassen, die eveneens verzekering trachten te geven. Een cu rieus voorbeeld wordt hiervan in het boven geciteerde artikel gegeven. Geeft men 10 centimes per dag voor een kind uit tot zijn 16de levensjaar, dan zal dit kind van af zijn zestigste jaar recht hebben op een pensioen van 666 francs 'sjaars. In Neuchatel gaat het weer anders. Daar kan ieder, gezond of niet gezond, ook bij de staatskas zijn leven verzekeren of zich een ouderdomspensioen verzekeren. De premie is voor allen gelijkhet nadeel, dat de kas draagt voor het ongunstige risico der zieken, wordt na aftrek van een wachttijd geheel gedragen door het kanton. Bovendien geeft de staat nog bijslagen en draagt zij de administratiekosten van deze verzeke ring. Het succes moet echter zeer gering zijn. In St. Gallen is de toestand weer heel anders; daar geeft het kanton een bijslag, wanneer de burgers wen- schen 30 en 50 jaar bij een bepaalde binnenlandsche maatschappij een levensverzekering of ouderdomsren teverzekering te sluiten, een bijslag- die in normale ge vallen o. a. bedoeld is om naast de levensverzekering' ook een invaliditeitsverzekering te scheppen. Men ziet het, een heel bouquet van allerlei bloemen, die op den verzekeringshof bloeien. En in elk geval een verzameling bloemen, die nadere studie overwaard is. Want al moet men toegeven, dat Zwitserland niet Nederland is en iets wat in Vaux, Neuchatel of St. Gallen mogelijk is, daarom nog niet per se ook in Ne derland gaat, aan den anderen kant verlieze men toch ook niet uit het oog, dat er tusschen den Zwitser en den Nederlander veel punten van overeenstemming zijn, zoodat het niet onwaarschijnlijk is, dat een in richting, welke in het kleine vrije land der bergen vol doet, ook in het kleine vrije land van het water op hare plaats zal zijn. En waar de Nederlander in het alge meen zeer geneigd is om zich aan den buitenlander te spiegelen, in de meening dat hij zacht spiegelt, daar zouden wij hem vooral willen verwijzen naar den niet te veel gebruikten Zwitserschen spiegel, die het aller zachtst belooft te werken. Aan e orde was gisteren het ontwerp tot regeling van de visscherij, hoofdzakelijk strekkende tot verbe tering van de wettelijke bescherming van de zoet- watervisscherij in het belang van den vischstand. De heer Regout (K., Helmond) juichte het ont werp toe, omdat de visscherij wordt losgemaakt van de verouderde Jacht- en Visscherij wet, en omdat men zal komen tot codificatie van het vischrecht, waardoor aan veel onzekerheid een einde zal komen. Het aller voornaamste voordeel, dat spreker van dit ontwerp verwachtte, was de verbetering van den vischstand. Ter bereiking van dat doel gaf spreker verschillende wenken. De heer R e ij n e (U. L. Kampen) was meer inge nomen met het gewijzigd ontwerp dan met het oor spronkelijke. Hij adviseerde in tegenstelling met den heer Regout, om niet te veel over te laten aan de uitvoerende macht. Hij klaagde op verschillende punten over onvolledigheid en onregelmatigheid van voorge dragen regeling dit laatste onder meer ten opzichte van het hengelen in binnen- en" buitenwateren. De heer Duymaer van Twist (a.-r. Steen- wijk) verheugde zich ook over het ontwerp, maar had - verschillende bedenkingen. Hij oordeelde dat, indien niet tevens maatregelen genomen worden tegen de ver vuiling van het vischwater, de voorgestelde regeling weinig zal bijdragen tot verbetering van den visch stand. Ook behoort in het belang der kustvisscherij de schelpenvisscberij geregeld te worden. De heer Tydeman (lib. Tiel), den tegenwoordi- gen toestand schetsende, betoogde, dat door het uit moorden en vervuilen van onze binnenwateren een stuk nationaal vermogen te loor gaat. Gelukkig wint nu bij ons het besef veld, om aan de bestaande bande loosheid een einde te maken. Zelfs al was de opper vlakte van onze vischwateren minder groot als het ge val is, dan nog zijn er voldoende motieven voor de overheid aanwezig om zorg te dragen voor de instand houding van een behoorlijken vischstand, aangezien het hier betreft een algemeen belang. Onder meer door aanhalingen uit het adres van den Nationalen Henge ls arsbond, stelde spreker in het licht, dat visschers gaandeweg ten oni'echte vrijheden zijn gaan beschou wen als verkregen rechten. De nieuwe regeliug wacht een moeilijke taak. Zij zal moeten ingaan tegen de be staande denkbeelden en toch tevens niet te veel dui zenden in hun genoegen voor het hoofd moeten stoo- ten. Ten deele beschouwde spreker het ontwerp niet zoo ongelukkig in dit opzicht; echter alles zal er van af hangen, hoe de algemeene bestuursmaatrege len er zullen uitzien. Hij adviseerde aan de Regee- ring niet te veel te willen regelen en zich bij het ma ken van regelingen niet te zeer te laten leiden door be- roepsvissehers, bij wie in den regel eigenbelang op den voorgrond staat. De heer van B ij land (chr.-h. Apeldoorn) wees er op, dat dr. Redeke toch wel degelijk blijkt prijs te stellen op het oordeel van beroepsvisschers. De heer Bos (vrijz.-dem. Winschoten) beplei niet al te streng op te treden tegenover hengelai Hij verwachtte voor verbetering van den vischstan veel van de kennis van de economische waarde der visscherij voor onze welvaart. Van groot belang is ook om paal en perk te stellen aan de verontreiniging der openbare wateren. Hij vroeg, of de minister zich over deze aangelegenheid reeds een opinie heeft ge vormd, zoo niet, dan wees spreker den minister op het geen in de Vereenigde Staten van Amerika op dit punt wordt gedaan. Tegenover den heer Regout oor deelde spreker, dat niet te veel aan de algemeene be stuursmaatregelen moet worden overgelaten, maar bij wet dient geregeld te worden. Speciaal had spreker hier de kustvisscherij op het oog. De minister van Landbouw, H. en N. (T alma) verklaarde, dat in normale omstandighe den de gevolgde methode niet verdedigbaar zou zijn. Echter betrof het hier een algemeen erkende noodza kelijkheid om van Staatswege iets voor de visscherij te doen. 't Moest hier wel op bestuursmaatregelen uit- loopen. Wat de visscherij noodig heeft, staat nog niet vast: proeven zullen dus moeten worden genomen. Hiervoor is de wetgevende machine niet geschikt gebleken.; dit is niet aanlokkend voor de toekomst. Er zullen zoowel ten aanzien van de Zuiderzee als van de binnenvissche- rij organisaties van visschers moeten komen. Door overleg tusschen deze organisaties en de Regeering zal men dan komen tot juiste maatregelen in het be lang der visscherij. Wat de vervuiling van wateren betreft deelde de minister mede, dat naast de in wor ding zijnde herziening der Hinderwet, in voorbereiding is de instelling eener commissie van ambtenaren, meer speciaal met deze aangelegenheid op de hoogte, in wel ke commissie ook zal worden gezocht medewerking van mannen van de praktijk, bij de industrie betrokken, om zoodoende tot een practische oplossing der quaestie te komen. Na replieken werden de algemeene beschouwingen gesloten. Bij de behandeling der artikelen verdedigde de heer Tydeman, namens de commissie van rapporteurs, eeu amendement op art. 1, strekkende te definieeren, wat onder territoriale wateren is te verstaan. De vergadering werd verdaagd tot Dinsdag II uur a. s. De steeds weer adresseerende oud-majoor van het Indisch leger Th. Kley heeft zich opnieuw met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin hij vol houdt, dat zijn ontslag' onwettig is geweest. Eveneens houdt adressant vol, dat do wijze, waarop hij is ont slagen, ook krenkend voor hem was. Hij verzoekt om herstel in recht en eer. GEMENGD NIEUWS. Plantenvelllng. De afdeeling St. Pancras van de Tuinbouw- en Han- delsvereeniging „Langedijk en Omstreken" heeft be sloten, de door de leden voor den verkoop geteelde kool- planten, aan de afslagmarkt aldaar te veilen, begin nende alreeds met de vroege bakplanten. De tijd van aanvang zal' per advertentiën worden be kend gemaakt. Donderdagavond jl. ontstond er een felle brand bij den timmerman en winkelier K. Humer te Graft Spoedig stond alles in lichtelaaie. Door den win-d vatte ook het belendende perceel, bewoond door den heer J. S. vlam, tot zelfs een paar lceeren. De spuiten van Graft, en Noordeind wisten dit echter te behou den. Het overige brandde tot den grond af. Alles was tegen brandschade verzekerd. De besmettelijke ziekte, de pokken is uitgebroken te Maastricht, waar verscheidene huisgezinnen geves tigd zijn. Er is gelukkig slechts één geval geconsta teerd.. De patiënt is naar het hospitaal vervoerd. Al lea is ontsmet. Alle inwoners van dit gebouw zijn in geënt. Donderdagavond is zekeren K. te Leeuwarden door eenige vrouwen een portefeuille ontstolen, waarin een bedrag was van 400. Als een bijzonderheid deelt men aan „D e Ne d." mede, dat een vader, O. H., te Willemstad, bij den ambtenaar van den burgerlijken stand aangifte heeft gedaan van de geboorte van zijn 24ste kind. Bij de gister gehouden stemming voor 2 leden van den Gemeenteraad in de vacatures ontstaan door het bedanken van de heeren Zwager en v. Waterschoot v. d. Gracht, beiden R.-K., werden gekozen de heer O. A. Zwager (R.-K.) met 333 en de heer B. Sluiter (lib.) met 421 van de 523 uitgebrachte geldige stemmen. In Friesland zijn tegenwoordig aanrandingen van meisjes en vrouwen aan de orde. Pas zijn deze ge pleegd te Wolvega en Wijckel, of nu is een dergelijk feit gepleegd bij Gerkesklooster. Drie meisjes en de vader der meisjes werden door drie kerels aangerand. De vader werd in een sloot geworpen. De daders zijn bekend drie personen uit genoemd dorp, waar van één gehuwd. De treinpoetser S. is te Nieuwe Schans tusschen de buffers van een Duitsche locomotief geraakt en op de plaats dood gebleven. Deze week zou aan de stakers en uitgestotenen worden medegedeeld, wat de uitslag was der bemoeiingen van den verzoeningsraad van de Kamers van Arbeid voor de drukkersbedrijven. Men hoopte Woensdag antwoord te hebben, maar het bleef uit. Donderdag avond waren stakers en uitgeslotenen bijeen met de betrokken hoofdbesturen, doch ook toen kwam het antwoord van den verzoeningsraad niet. Men schrijft ons: Het Waterschap „Stammeer en Kamerhop" droeg de levering van een moderne stoommachine en centri- fug-aalpomp op aan de Deventer Machinefabriek, ver tegenwoordigd door Jhr. H. v. Foreest, te Alkmaar. De capaciteit van het stoomgemaal van dezen polder wordt door deze verbetering bijna verdubbeld, waar door de twee nog bestaande windmolens buiten ge bruik kunnen worden gesteld. De machinefabriek le vert een zoodanige machine, met laag brandstofver bruik, dat het daardoor mogelijk is, deze geheele ver betering aan te brengen zonder dat de polderlasten zullen behoeven verhoogd te worden. Men mag het flinke polderbestuur gelukwenschen met haar beleid. Dezelfde firma verkreeg opdracht tot levering van een zuiggasmotor met direct gekoppelde centrifugaal- pomp, voor bemaling van den polder Boekelermeer, ter vervanging van de bestaande stoommachine. De pol der zal door deze verbetering, niet minder dan gemid deld circa 400 per jaar aan brandstof besparen. De techniek gaat toch met reuzenschreden voorwaarts en. weet deze vooruitgang' tot practisch en alge meen nut te maken. De aanvoer van kievitseieren te Leeuwarden bedroeg gist» ren 500 stuks. De prijzen varieerden van 80 tot 33 cent per stuk. Te Leeuwarden hadden twee boekdrukkersleerlingen in de Pijlsteeg ruzie. De 13-jarigo H. de V. heeft den 14-jarigen S. B. met een mes een belangrijke wonde in den pols gesneden, zoodat geneeskundige hulp noodig was. Voor de betrekking van portier bij de Universiteits klinieken te Utrecht hebben zich vijfhonderd gega digden aangemeld. Toen voor enkele jaren het eikenhout op eene boe renerf te Buinen zou worden verkocht, verzocht eene nabijwonende grijsaard clementie voor de ooievaars, die in een der boomen hun nest hadden gebouwd. Da buitenwonende eigenaar der boomen voldeed aan het verlangen van den ouden boer, door te bepalen, dat de boom in eigendom zou overgaan op den kooper van den grond, die mede van eigenaar verwisselde, onder voorwaarde dat hij niet geveld mocht worden ter wille van. het eibersnest. Allen hebben woord gehouden. De boom staat er nog als de eenigste op het erf en Ie eibers klepperen er nog telken jare in hun nest. De landbouwer De Groot van Marfserschool, gemeen te Laren (Geld.) zou gistermorgen in de vroegte eeu koe afleveren aan den slager J. Z. te Deventer. Op de Pothoofdsbmg werd het dier plotseling woest, wilds de brug niet over en sprong, toen het tot voortloopen werd aangemoedigd, pardoes door de leuning der brug, waarvan een tweetal spijlen als riet afbraken. Een half uur zwom het beest rond in de haven en toen men het poogde op het droge te brengen, bleek, dat het koude bad de woestheid nog niet had verdreven. Toen wierp men het dier een lus om den hals, haalde het niet vereende krachten wat op uit het water en 'net een snede in den hals werd een einde aan het le- ven van het rund gemaakt. De slager wenschte de koe niet te ontvangen, zoodfu, het ongeval tevens een schadepost voor den landbou wer werd. (Zw. Ot.) Twee ontslagen veroordeelden van de Rijkswerkin richting te Veenhuizen, waren met him uitgaanskas, voor elk hunner bedragende omstreeks veertig gulden, r.aar Nijmegen terug gekeerd. Natuurlijk moest on derweg en bij aankomst aldaar gefuifd worden. De eene vriend was in het bezit van een portefeuille, waar in hij zijn geld had geborgen en de andere had de schat ook maar in de vertrouwde portefeuille gestopt. De po-litie achtte het echter noodig de bezitter met zijn portefeuille in verzekerde bewaring te brengen we gens dronkenschap. Nu stond de ander echter zonder iets op straat en ten einde raad meldde hij zich bij de politie om nachtverblijf aan. 's Morgens hebben de drinkebroers den schat weer gedeeld en lustig zijn ze er op uit getogen om zoo spoedig mogelijk het zuur verdiende geldje in drank om te zetten. Bij een te Ruinen gehouden boelgoed te Kralo, tea verzoeke van den heer D. Smit, werd een gladde kast, met z. g. n. lofwerk, verkocht voor de som van duizend gulden. Zegge 1000. Eene koe te FredeTiksoord die haar voeder met graagte gebruikte en nog wel eens een grooter hoe veelheid krachtvoeder kreeg, vermagerde steeds, zooda' men besloot het dier van de hand te doen. Bij het ope nen der maag bleek daarin het volgende aanwezig te zijn: 9 haarspelden, 1 kram, 1 knoopje, 2 griffels, 1 gesp, 6 spijkers, 1 blikje ter grootte van een rijksdaal der, 1 blikje ter grootte van een gulden, 1 koperen ring, 4 stukjes been en 1 stukje plaatijzer! De vrouw van den werkman J. Sch. te Sneek, uit schoonmaken bij den heer V. L., had Donderdag het ongeluk vau de trap te vallen, waarop zij stond te werken. Opneming in het ziekenhuis was noodig. Vrijdag morgen is zij overleden. Op de grens der gemeenten Naarden en Bussum zijn gisterenavond den stoker van de Huizertram, die buiten dienst meereed, beide beenen onder de knie stukgereden. Een zekere B., knecht bij den landbouwer Mol- link te Tilligte (O), werd gisteren door een snöeibei- tel getroffen, die, doordat de steel brak, van een aan zienlijke hoogte in zijn rug viel, waar het scherpe en zware ijzer een diepe wonde veroorzaakte. Te Wapenveld is gisterenmorgen op de Berg- huizer papierfabriek de 41-jarige Jan Horsi, die bezig was met het opleggen van eeu drijfriem, plotseling door de machine gegrepen en onmiddellijk gedood. Horst was een oppassend werkman en laat een \rouw met 5 kinderen achter. De Vèreeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartiei, stelt de gelegenheid open een diploma te verwerven voor bekwaamheid in het melken. Jongens en meisjes van 15 tot 20 jaar kunnen zich vóór 20 April schriftelijk aanmelden, onder opgave van datum en jaar van geboorte bij den Secretaris der Vereeniging den heer W. Teengs, te Alkmaar. Reiskosten naar en van Hoorn, waar het melken zal geschieden, worden desverlangd vergoed. De deel-

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1