STADSNIEUWS. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. Courses te Bergen. Landverlotlng. Een verzuim der politie. Reddingswezen. Uit den Dreumelschen gemeenteraad. Een zonderlinge aannemer. Het Vredespaleis. Provinciale Huisvlijttentoonstelling. Friesch in de Tweede Kamer. Dierenkwelling. Kermis. Doktersnood. De toestand in de diamantindustrie. De Fransche Revolutie. Een uitnoodiging. Gemengde Mededeelingen. Lafatste Berichten Het bezoek aan de courses was gisteren niet zeer g'l oot. De uitslag was de volgende. Lauemesse-prijs, record-draverij1. Roy Lockheart in 4 min. 193/5 sec., eig. stal Trio, Doeleman, 2540 M. 2. Echo in 4 min. 207r, sec., eig. stal Ockhorst, J Ensing, 2420 M. Toussaint-prijs, record-draverij voor Nederlandsche paarden1. Albert in 4 min. 478/a sec., eig. H. Schaap J. Witteveen, 2725 M.2. Rapide Boy in 4 min. 564/L sec., eig. stal Oranje, B. ten Hagen, 2500 M.3. Elsje in 5 min. 23/6 sec., eig. Jae. Roodenburg 2700 M. Hofdijk-prijs, heat-draverij, minimum afstand 1600 Meter. Ie heat1. Albertine in 2 min. 572/5 sec., eig. stal Ockhorst, J. Ensing, 1750 M.2. Keesje S in 2 min. 572/5 sec., eigenaar S. Witteveen, eig. 1625 M. Glendine, in 2 min.59 sec., eig. Aartman, Doeleman, 1750 M. 2e heat: 1. Keesje S., in 2 min. 581/5 sec.; 2. Alber tine, in 2 min. 583/6 sec.3. Elsje, in 3 min. Vb 8ec- 3e heat: 1. Keesje S., 2 min. 59 sec.; 2. Albertine, 2 min. 594/5 sec. Prijzendraverij voor Nederlandsche paarden van 3 en 4 jaar. Drie-jarige starten op 1600, vier-jarige op 1675 nieter. 1. Evelin Nesbitt, 3 min. 11 sec., eigenaar Stal Mercurius, A. v. d. Boogaard, 1620 M., 2. Roelf, in 3 m. ll3/s sec., eig. Stal Ockhorst, J. Ensing, 1705 M.3. Rapide Boy, in 3 min. 163/5 sec,., eigenaar Stal Oranje, B. ten Hagen, 1610 M. Honds boschprijsheatdraverij. Minimum-afstand 1600 meter. Ie heat: 1. Castor, in 2 min. 36a/5 sec., eigenaar L. E. v. d. Bergh, Schönrock, 1625; 2 Brummbar, in 2 min. 393/5 sec., eigenaar Stal Oranje, B. ten Hagen, 1675; 3. Incrédule, in 2 min. 40l/5 sec., eigenaar Stal Albers, Doeleman, 1675. 2e heat1. Castor, in 2 min. 371/52. Incrédule, in 2 min. 381/,3. Brummbar, in 2 min. 383/5, Uit Oudorp. Beroepen naar de ned. Tierv. gemeente te Qudorp W. Bronneker Onnekes, predikant te Ursern. De armvoogdij te St. Pancras verhuurt hare lan derijen bij loting tegen een vastgestelden prijs. Vrijdag avond werd een akker bouwland groot 10 snees, welke tusschentyds uit de huur was geraakt, bij loting verhuurd voor f 2,50 per snees, waarvan de gelukkige winner was C. Bobeldijk. Te Maarssen is een verzuim door de politie gepleegd, dat zeer druk besproken wordt. Een Amsterdammer die daar bedelende was, is Maandag door de politie in het arrestantenlokaal opgeborgen. Doch men heeft blijkbaar den man geheel vergeten. Woensdag vertoefde hij nog in het hok, zender dat men naar hem had omgezien. Honger en dorst kwelden hem zoodanig dat hij door schreeuwen de voorbijgangers poogde te waarschuwen, wat hem tenslotte gelukte. De postbode hoorde zijn roepen. Daarna werd de man door de politie losgelaten. Men meldt uit den Hoek van Holland Eergisteravond had de vergadering plaats, uitgeschre ven door de Commissie voor eerste hulp bij onge lukken alhier. Door dr. Diamant werd een rede gehouden, waarin hij de wenschelijkheid betoogde van de oprichting van een reddingsbrigade, zooals er een te IJmuiden bestaat. Vóór daartoe evenwel over te gaan moeten eerst cur sussen gevolgd worden en werden de vele aanwezigen opgewekt, daaraan deel te nemen. Het plan is later, na gehouden cursus, oefeningen op het strand en op de rivier te houden. Er zal zooveel mogelijk getracht worden tgd- en geldverlies, daardoor ontstaan, te ver goeden. Ook door de andere heeren der commissie werd een woord tot opwekking gesproken. Aan het einde der vergadering meldden zich 28 mannen en 3 vrouwen aan, die bereid waren de cur sussen te volgen. De zitting van den Dreumelschen raad, voqjf'i eerst na de staking der raadsleden bijeen, werd bijgswoond door vijf leden. Dadelijk na lezing der notulen begon het tumult over het opnemen van het door het lid Cruysen gesprokene. Wethouder Van Wely stelt voor het niet opnemen ervan in rondvraag te brengen. VoorzitterDat doe ik niet en dan wil ik u nog wel zeggen: de heer Cruysen heeft zich in de vorige ver gadering beijverd achter mij plaats te nemen. Wan neer dat weer gebeurt, zal ik van mijn recht gebruik Biaken en de vergadering schorsen. Er is daarna sprake van een bouwplan van acht ge meentewoningen. De heer Cruysen interrompeert den voorzitter. De voorzitter: Mijnheer Cruysen, u moet wachten bat ik verlof geef tot spreken. Cruysen: Ge moet fur mijn gin uitzondering maoke. Voorzitter: Dat gebeurt niet. Cruysen: Ge liegt. Voorzitter: Ik verzoek u te zwijgen. Cruyssen: En oe verzhuk ik, gin onwaerhede te zeggen. De veurige keer hedde ok al kapsie gemakt, daTt tege oe aonleunde en truug ging zitte, mar de was umda de kachel zoo heet was. f Mo hier gin schoal- Hiester worre. Vo orzi tterZ wij g CruysenIk zit hier om t vojk te vertegenwoordi gen en zal op den rechten tijd spreke en zwijge. Voorzitter: Als er geen orcjè is schors ik de verga- nering. ^tl. Za' !ym de oproeping van een onderwijzer met inndbouwakte toegevoegd worden, op voorstel van wet houder Van Wely: „vrij van sterken drank." De heer Cruysen wil voortaan de lezing der notu len aan het slot der vergadering en kondigt, daar het regiement van orde zich er tegen verzet, een voorstel tot wijziging van dat reglement aan. Dan mot te war zien wa wij doent De inspecteur van politie te Tiel woonde op last van de justitie, naar gemeld wordt, de vergadering bij. De timmerman J. te Nijmegen die geld noodig had Wïst dat op de volgende wijze te bekomen volgens de Sym. Ct. Hp gaf zich uit als aannemer van het oopingswerk van de kazernegebouwen, en nam daarvoor twee man in dienst. Het drietal ging aan het aioopen, de knechts geheel ter goedertrouwf lood werd van het dak genomen, en de „aannemer" ver kocht dit bp een opkooper voor f 30. De knechts kregen daardoor echter achterdocht, waarop de be drieger uitkwam en de aannemer gearresteerd werd. Oplichterij. De laatste dagen werd Amsterdam onveilig gemaakt door een jeugdigen oplichter, die bij voorkeur schoen- winkeliers tot zijn slachtoffers maakte en o.a. de firma s Tuurs op den Nieuwendijk, Van den Bergh in de Nieuwe Leliestraat en Robijns in de De Clercq- straat bottines afhandig wist te maken. Om bij laatstgenoemden winkelier zijn doel te be reiken maakte het veelbelovende jongmensch gebruik van een brutale truc. Hij vroeg namelijk bottines op zicht voor een in dezelfde straat wonende banket bakker en ging, toen hij eenmaal de laarzen had meegekregen, ook werkelijk diens winkel binnen en verliet die weer, na de bottines aan de winkeljuffrouw overhandigd te hebben. De bediende uit den schoen winkel, die den jongen man had gevolgd, was nu ge rustgesteld en keerde naar zijn magazijn terug. Doch wat had de slimme oplichter gedaan Bij de banketbakkersjuffrouw had hij quasi taartjes, te be zorgen in de Torensteegen meteen had hij toen gezegd dat hij in de buurt nog een boodschap moest doen en graag even het pakje met laarzen in den winkel wilde achterlaten, 't Behoeft wel niet gezegd, dat hij na 't doen van zijn „boodschap" in den ban ketbakkerswinkel terugkwam en „zijn" bottines meenam. De politie is, naar wij hoorden, het brutale heer schap op 't spoor. De grondwerken op en de ophooging van het terrein voor, het Vredespaleis te 's-Gravenhage, is thans afge loopen en nu zal over enkele weken de bouw van de fundeering van het Vredespaleis worden aanbesteed tot ongeveer een paar meter boven den beganen grond waarbij 400 vierk. M. graniet zal worden gebruikt. Deze fundeering zal nog in den loop van dit jaar gereed moeten zijn, terwijl de geheele buiten-bovenbouw over twee jaar zal zijn voltooid. Met het afwerken der binnen-decoratie en het verdere binnenwerk zal dan nog D/2 jaar zijn gemoeid. De Provinciale Huisvlijttentoonstelling zal (te Zaan dam gehouden worden van 18 tot 26 Juni e.k. De heer" Van der Zwaag bezigde de vorige week in de Tweede Kamer 'n Friesche uitdrukking, maar weigerde die te vertalen, omdat de heeren, als ze Latijn pralen, hem óók niet vertellen wat ze zeggen De bedoelde passage luidt in de „Handelingen" als volgt „De vorige geachte spreker heeft gewezen op het bekende rapport Huizinga. Die geachte afgevaardigde neme het mij echter niet kwalijk, dat rapport is ge schreven in(' een' geest, dien wij Friezen aanduiden met„Ryk rekkenje, mar earm telle." Ik weet niet of de heeren die uitdrukking verstaan wanneer dit niet het geval mocht zijn, hoop ik, dat zij dezelfde^ moeite zullen willen doen, die wij ons weieens moeten getroosten om te verstaan, wat er gezegd wordt, wanneer er latijn wordt gesproken. Ik zal het niet voor de heeren vertalen, zij zullen echter zoo aanstonds wel bemerken, wat ik bedoel." „Ryk rekkenje,mar earm telle".... 'n zeer aardige uitdrukking is"het|toch Rijk op het papier, maar inderdaad armoe troef! Te Enschedé heeft een 15-jarige jongen een voor den wagen gespannen paard van de Expeditie-onder neming van Gend en Loos een brok ongebluschte kalk in den bek geduwd, waardoor het arme dier zich deerlijk aan bek en tong brandde. Het moest worden gestald en onder behandeling worden gesteld van een veearts. Tegen den jongen is proces-verbaal opgemaakt. Te Schiedam is een voorloopig comité uit de burge rij opgericht, dat zich ten doel stelt een groote volks beweging op touw te zetten tot wederinvoering der kermis. Te Limburg klagen de menschen op sommige plaat sen steen en been, ze hebben geen dokters. Er zijn plaatsen van 7000 inwoners waar noch dokter noch apotheker is gevestigd. Heden Zondagmorgen, zoo schrijft onze Amsterdamsche correspondent,, trad de maatregel betreffende de stop zetting der diamantindustrie voor den tijd van 4 we ken in werking. Wij begaven ons hedenmorgen even na zes uur op weg naar de verschillende fabrieken ten einde te vernemen op welke wijze de maatregel dooi den A. N. B. getroffen door de verschillende werk lieden werd opgenomen, opgevolgd of genegeerd, 't Spreekt van zelf dat slechts in de Israëlitische wij ken de fabrieken Zondags draaiden. Voor zoover w.j konden nagaan waren alle fabrieken aan het draaien. Intusschen. zonder werklieden. Bij de groote fa briek der firma Asser waren tien man aan het werk, waaronder de kunstslijper Koe, die er zeker geen gras over wilde laten groeien en de fameuse „Cullinan" niet afhankelijk van het conflict wilde laten zijn. Naar men ons mededeelde beginnen Dinsdag nog meer werklieden van de firma Asser te werken. Tot goed verstaan dient hier te worden medegedeeld dat dit alle leden zijn van de Vereen.; „Ons Belang" een organi satie welker leden tot de heftigste oppositievoerders in den A. N. D. B. behooren. Voor elke fabriek staan twee posten. Ongelukken. Eergisternamiddag is te Roermond een stellage van de in restauratie zijnde kerk der Geref. gemeente naar beneden hestort. Drie schilders, die zich daarop aan t werk bevonden, vielen van een hoogte van 18 M. naar beneden. Alle drie werden zeer ernstig gekwetst! Te Lattrop kwam een boerin in aanraking met een dorschmachine, met het gevolg, daUzjj met het hoofd op den steenen vloer werd geslagen'en ^onmid dellijk overleed. ujdagavond hield mej. Veer de Vere uit Parijs, oxncier d Académie een lezing over de Fransche re volutie. Spr. begon met te zeggen dat het haar doel was een beknopt overzicht te geven van deze periode uit de geschi edenis van Frankrijk, die over de geheele wereld gevoeld werd. Al de beschouwingen te geven van hen, die een studie van de revolutie gemaakt hebben, zou te ver voeren voor een avond en daarom bepaalde de spreekster zich tot 't geven van feiten en personen, die elkaar opvolgden. De oorzaken tot de revolutie, aldus betoogde spr., kunnen reeds eeuwen en eeuwen te voren worden gezocht, 't Volk wachtte als t ware op een leider. Te meer wijl koning Lodewijk wel een goede koning, maar geen goed komnjg was. Spr. stelde zijn weifelend karakter in het daglicht, ging terug tot de regeeringeu van zijn voorgangers Lodewijk XV en Lodewijk XIV en be handelde vervolgens op onderhoudende wijze de ge heele Fransche revolutie. Met behulp van lichtbeelden werd het gesprokene verduidelijkt. Voor het meeren- 7aren deze lichtbeelden zeer helder en scherp en vooral voor hen, die Parijs gezien hebben, zeer inte- ressant. Getoond werd b.v. de Place de la Concorde, m 1758 aan koning Lodewijk XV gewijd, wiens beeld later vervangen is door het vrijheidsbeeld de plaats, waar de Bastille niet zijn 30 Vóet dikke en 40 voet hooge muren, die gebouwd was in 1870 onder Karei V, gestaan heefthet stadhuis in 1789verschillende gezichten van Versaillesde Tuilerieënenz. Maar ook bekende personen uit de revolutie passeerden de revue, als Taillerand, Lafaijette, Necker, Robespierre, Danton, Mirabeau, enz. Uitvoerig en interessant werd de koningsvlucht geschetst en de terechtstellingen van den koning, Marie-Antoinette en madame Elisabeth, zuster des Konings. Bijzonderheden verhaalde spr. van de overgave der Bastille; de Septembermoorden en andere gruwelijke feiten. Met aandacht werd naar de spreekster geluisterd die blijkbaar uitstekend in haar onderwerp thuis was Jammer, dat de zaal zoo slecht bezet was er waren slechts 26 personen, voor 't meerendeel jongelui, in richtingen van onderwijs hier ter stede bezoekende, Opbrengst entréegelden van het gemeente- slachthuis. Aan de Vereeniging „Liofdadigheid naar Vermogen" is afgedragen f 68.80, de opbrengst van de éntrée- gelden van de bezichtiging van het gemeente-slachthuis, Voetbal. (Seriewedstrijd van den Noordholland- s c h e n* Voetbalbond.) Hoewel de regen in de morgenuren deed vreezen, dat de wedstrijden in het water zouden vallen, klaarde het weder gelukkig op. In den namiddag scheen er een warm zonnetje, waardoor er zeer velen op of nabij het veld werden gelokt, De wedstrijden vingen aan pl. m. half tien met A. P. C. III tegen Sport II (Zaandam). A. P. C. Ill kreeg spoedig een doelpunt, doordat een der achter spelers in eigen doel trapte. Sport wist echter gelijk te maken, maar door goed samenspel voerden de A. P C.-ers langzamerhand de score op, zoodat deze wed strijd eindigde niet een 52 overwinning voor A. P. 0. III. Daarna kregen wij Tubantia tegen Holland (Alk maar), daar de wedstrijd Haarlem IIIH. V. V. (Haarlem) reeds de vorige week in Haarlem gespeeld was en door Haarlem III met 30 gewonnen. Tu bantia toonde weinig begrip van voetbalspel te hebben, het verdedigen was vrij aardig, maar het voorhoede spel beteekende niets. Holland was steeds in de meer derheid, maar door te weinig schieten konden zij hun overmacht niet in punten uitdrukken. Na de rust ging het beter en Holland won met 6—0, Den kleinen Tu- banters komt echter wel een woord van lof toe voor hun onvermoeid volhouden. V olgens het programma moesten thans spel jn Blauw-wit tegen Bloemendaal, Blauw-Wit had echter een wedstrijd voor den Nederlandschen voetbalbond te spelen zoodat deze ontmoeting werd uitgesteld tot de volgende week. Nu verschenen op het veld Rapiditas en Sport II (Hoorn). Rapiditas was steeds sterker, vooral door het mooie vlugge spel der beide buitenspelers, maar de middenspelers verknoeiden alle voorzetten. Niettegen staande de aanmoedigingen van het publiek was Sport niet tegen hare tegenstandster opgewassen en het einde kwam met een 60 overwinning voor Rapi ditas, voornamelijk te danken aan de linksbuiten. Hierop traden het strijdperk binnen T. O. G. en Sport I (Hoorn.) Deze wedstrijd was wel de mooiste en meest spannende. Dadelijk in het begin maakte Sport een goal en vóór de rust was zij voortdurend sterker, hoewel de uitvallen van T. O. G. gevaarlijk bleven. De doelverdediger wist echter zijn doel vrij te houden. Na de rust waren de rollen omgekeerd, T. O. G. was overwegend sterker. De Hoornaars verdedig den echter taai, maar konden niet verhinderen, dat de linksbuiten voor T. O. G. gelijk maakte met een mooi schot. Steeds bleef T. O. G. sterker, maar zij was on gelukkig. Nog een paar minuten waren er te spelen toen de rechtsbuiten van Sport den bal kreeg, twee spe lers passeerde en met een prachtsehot in den bovenhoek Sport de leiding gaf, 'n minuut voor tijd. Dadelijk daarop floot de scheidsrechter het einde en had Sport na een prachtigen, spannenden strijd gewonnen. In den volgenden wedstrijd, K. V. V.Heldersche Voetbalbond XI, bleek Den Helder voortdurend ster ker. Zij won met 70. Als laatste wedstrijd van den dag zou Alcmaria moeten spelen tegen Z. V. V. (Zaandam), die echter den wedstrijd gewonnen gaf met 50. Om de toe schouwers niet te leur te stellen, besloot de regelings commissie tot een vriendschappelijken wedstrijd tus- schen Alcmaria en een T. O. G.Sport Combinatie. Alcmaria telde een invaller, de Combinatie was zoo sterk mogelijk gemaakt. Spoedig scoorde de Combi natie door een front der achterhoede, hetgeen na eeni- gen tijd werd herhaald, en voor de rust doelpuntte de Combinatie ten derden maleq alle drie punten waren onhoudbaar voor den doelverdediger. Hier tegenover kon de voorhoede niets stellen, door bet goede spel der Combinatie-achterhoede. De rust ging in met 30 in het voordeel der Combinatie. Na de rust kreeg men hetzelfde spelletje te zien. Alcmaria voortdurend sterker, maar het spel te weinig productief. Het einde was dan ook een 42 nederlaag. Teleurgesteld over het spel van hun favoriten gingen de toeschouwers weg, Alcmaria niet veel kans gevend in de promotie wedstrijden. Mogen de Alcmaria-spelers het tegendeel bewijzen Ons ïest nog een woord van hulde aau de regelings commissie en een overzicht van de gespeelde wedstr',- den: Tweede af deeling. Sport II (Zaandam)—A. P. C. JI112",5- Haarlem III—H. V. V. 3—0. Tubantia-- Holland 0—6. Rapiditas—Sport II (Hoorn (4-0). Eerste afdeeling. Sport I (Hoorn)—T. O. G. 21. Tweede afdeeling. K. V. V.—Heldersch XI 0—7. Eerste afdeeling. Z. V. V.—Alcmaria Victrix 0—5. öport T. O. G. CombinatieAlcmaria 42. Afdeeling Alkmaar H. M. v. L. In de heden gehouden algemeene vergadering van de afdeeling Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij Tn11 at n<r!°UW Was a' een schrijven ingekomen van Jhr. Mr. P. van Foreest, waarin deze mededeelde dat J de benoeming als ear el id van de afdeeling gaarne aanvaardt. De voetbalclub Alcmaria-Victrix is uitgenoodigd om deel te nemen aan serie-wedstrijden, uitgeschreven door de VV eesper-voetbalvereeniging Rapiditas, om prijzen bestaande in verguld zilveren eerekruizen en medailles. Frederik van Eeden in Amerika. In „De Pionier" (algemeen weekblad van de Veree- mg mg Gemeenschappelijk Grondbezit) komt een brief voor van dr. Frederik van Eeden uit New-York. Hij vertelt daarin, dat zijn tocht in alle opzichten tot nu toe voorspoedig geweest is. Bij een samenspreking met eemge personen te New-York, bijeengekomen om toverleggen, m hoeverre de denkbeelden van dr Van Eeden voor uitvoering vatbaar waren, had een der aan wezigen 10.000 dollars beschikbaar gesteld als bijdrage tot het grondig overwegen en eventueel uitvoeren van de plannen van dr. Van Eeden in den geest van de door hem bij ons te lande opgerichte Vereeniging Ge meenschappelijk Grondbezit. Leve n]d onder een locomotief begraven Uit New-1 ork wordt bericht, dat de rijke veehande-' laar Mackittrick uit Missouri bij een botsing van den trein, waarin hij zich bevond met een sneltrein nabij Sint Louis, onder de locomotief van den sneltrein be klemd geraakte. Een wiel van de locomotief drukte op zijn linkerbeen onder de knie. Mackittrick riep de toegesnelde passagiers toe de locomotief achteruit te duwen, maar dit gelukte hun met. De stoom begon uit de machine te stroomen en dreigde den ongelukki ge te verbranden. Hij riep daarna een zich onder de aanwezigen bevindenden priester toe zijn been met een groot mes, dat hij uit den zak haalde af te snijden. De geestelijke begaf zich aan 't werk, maar daar het mes stomp was, kostte 't hem vrij wat moeite om het been door te krijgen. Mackittrick moedigde hem bij zijn arbeid met de grootst mogelijke koelbloedigheid aan en de andere aanwezigen trachtten zooveel mogelijk den stoom te keeren. Toen het been doorgesneden was, zakte de geestelijke in elkaar. Mackittrick werd onder de, machine uitgehaald en naar het hospitaal te St. Louis gebracht, waar hij eenige uren na zijne aan komst overleed. Een onmenschelijk ouderenpaar, Voor eenigen tijd deed 'in Sevilla het verhaal de ïonde, dat een aldaar levend echtpaar, de schoenmaker Felix Moli a en zijne vrouw Franziska Herrera van hunne 26 kinderen, die zij gehad hadden, er 24 dadelijk na de geboorte vermoord hadden en in hunne woning begraven. Er werd er weinig geloof aan dit geheim zinnig verhaal geschonken. Eergisteren echter bij oen huiszoeking werd een aantal overblijfselen van de omgebrachte kinderen gevonden. Een volksmenigte trachtte het misdadigers- paar, dat onder sterk politie-geleide naar de gevan genis werd gebracht, te lynchen. HET INFORMATIE-BUREAU VOOR WONING ZOEKENDE MEISJES. AMSTERDAM, 6 April. Heden is in het gebouw le Weteringplantsoen 22 het informatie-bureau ge opend voor woningzoekende meisjes. Daardoor is onze hoofdstad een zeer nuttige instel ling rijker geworden. Doel is hoofdzakelijk meisjes en jonge werkende vrouwen te helpen in het vinden van fatsoenlijk logies. In de eerste plaats zal daartoe een lijst worden aange legd van betrouwbare adressen, waar de zulken een ka mer kunnen huren. Het bureau is bestemd voor meis jes van den burgerstand, winkeljuffrouwen, atelier- deisjes. naasters, telephonisten, enz. Het Bureau zal zich zoo veel mogelijk met groote instellingen op philantropisch en maatschappelijk ge bied, in verbinding stellen. He gezinnen, waarin de meisjes geplaatst worden, blijven onder controle. Zooveel mogelijk wordt elk meisje in een gezin van hare gezindte geplaatst, in dj* nabijheid van haar werkkring. Er is een comité gevormd, bestaande uit de dames: Mevrouw Verstervan Nieuwkuyk, (Tehuis voor Vrouwen), Mevrouw Heldringvan Eeghen, en Mej. J. Everwijn Lange (Ned. Vrouwenbond), Mej. Went (Zusterhulp), Mevrouw Schuller tot Peursum de Mock (Tehuis Koningin „Wilhelmina"), Mej. A. Sillem (Union des Amies de la jeune fille), Mevrouw Leekers-Barge, Mej. L. Hoon en Mej. H. P. Lefebure (R. C. Ver. tot Bescherming van meisjes). Met de organisatie van het bureau wordt aanvanke lijk een proef genomen. Blijkt de levensvatbaarheid, dan zal gestreefd worden naai' vast personed, waar thans nog de dames om beurten zitting houden BRANDEN. ZAAE DAM, 6 April. Een felle brand brak gister avond, omstreeks kwart voor 10, uit ten huize van den heem F. K. J. Margadent aan de Stationsstraat. De familie Margadent was van huis en had de zorg over de woning overgelaten aan de huisjuffrouw, die zich vroeg ter ruste had begeven. Plotseling werd zij ge wekt en bemerkte zij. dat haar slaapkamertje reeds vol rook stond. Oogenblikkelijk zocht zij een goed heen komen, doch den deuruitgang kon zij niet meer berei ken, waarom zij zich door een raam en langs een lad der redde. De brandweer slaagde er in, den brand tot het aan getaste perceel te beperken, waarvan echter slecht ee ruïne overbleef. De belendende gebouwen kregen enkel waterschade. De inboedel van den heer Margadent was op beurs- T verzekerd. Het huis behoorde in eigendom aan den heer Bruin. STAKING. MAASTRICHT, 6 April. Heden is een werkstaking uitgebroken aan de ijzergieterij Van Oppen. Vijfen dertig man hebben het werk neergelegd. De fabriek is stopgezet. De stakers zijn aangesloten bij den Neder landschen metaalwerkersbond. ZAAK PLIESTER. ARNHEM, 6 April. De rechtbank homologeerde he den het accoord in het faillissement van Mr Pliester DE TOESTAND IN DE DIAM. IND. AMSTERDAM, 6 April. De vereenigde schijven- sch uurder s welke tot heden hunne door werkeloosheid getroffen leden geen uitkeering deden, hebben beslo ten alle leden met 5 per week plus 0.25 voor elk kind te steunen gedurende de vier weken dat de gan- sche industrie is stop gezet. Men verwacht dat de R. C. diamantbewerkers wellef; zooals wij reeds berichtten zich buiten het conflict verklaarden te staan, Maandagmorgen aan het werk zullen gaan. Zestig fabrieken worden in het geheel gepost. Op de kleine fabrieken op de Joden Breestraat en op het H aterlooplein werd heden gewerkt. anmorgen is op de Israëlitische fabrieken niemand gaan werken. AMS I KRDAM, 6 April. In de hedenmiddag gehou den vergadering in Plancius deed de heer Henri Po lak uitkomen, dat de toestand in Amerika geleidelijk beter wordt en dat dit vermoedelijk wel op Amsterdam zal terugwerken. ANTWERPEN, 6 April. Al de fabrieken waarop de werkliedenorganisatie rokenden, liggen stil. De geest bij de werklieden is uitstekend. EEN GEHEIMZINNIGE ZAAK. AMSTERDAM, 6 April. Zaterdagmiddag was freu le B. uit de van Eeghenstraat te Amsterdam de stad uit. In dien tijd vervoegde zich ten haren huize een ciine (naar zij vermoedt een man in vrouwenkleeren) e ie het dienstmeisje mededeelde dat zij van hare me vrouw, dus freule B. gezonden was om haar mede te ce en dat zij een boodschap' voor mevrouw moest i 'XT' d'en tüsschentijd heeft de vrouw de gelegen heid te baat genomen om het huis te doprsnuffelen en ei met een zeer aanzienlijk bedrag aan geld en effec ten van door te gaan. Ook werden gouden en zilveren sieraden medegenomen. Men heeft vermoeden op een persoon die vroeger bij freule B. in betrekking was en juist zooals na informatie bleek, Zaterdag naar Duitschland vertrokken is. ONTROLD. SCHIEDAM, 6 April. Zaterdagavond ,is in het. station van een dame een taschje inhoudende 1500 ontiold. De politie stelt een onderzoek in. HUIZEN INGESTORT. LONDEN, 6 April. Twee groote huizen in de Cas- teistreet en Oxfordstreet zijn ingestort. Alle bewoners geraakten onder het puin. Negen werden gedood. Hun lijken zijn te voorschijn gehaald. Zeven personen worden nog vermist. Twintig werden gewond.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2