STADSNIEUWS. BUITENLAND. Een flink meisje. Arme musschen. Brand. Bloembollen. Dooden van nuttige dieren. Te veel belangstelling. Onhebbeltyke Amsterdammers. Vader en zoon. Een woesteling. Inbraak. Desertie. Schoolwagen. Een goed voorbeeld. Shylock In Uitgeest. Kortzinnig-treurspel in vijf bedrijven. Een ai te krasse maatregel. De diefstal in de R.-K. Kerk. Verwonding. Staking. Katholieke Sociale^Week. Ongelukken. Nieuws uit Hoorn. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Landbouw-tentoonstelling. Heiloër- en Kneppelbrug. Badhuis „Het Witte Kruis." Uit WIeringerwaard. Dsn 17en April a.s. hoopt de heer J. P. Backx alhier, zijn zilveren jubileum te vieren als notaris te W ieringerwaard Van den Langendijk. De Langend jjker winkeliers-vak- en neringdoenden- vereeniging heeft besloten een cursus in het boek houden te doen houden door den heer I. Prins uit Alkmaar. Reeds gaven zich 40 deelnemers op. Het voornemen is den cursus in drieön te splitsen, een voor gehuwden, een voor jongelieden boven en een voor jongelui beneden 16 jaar. Te Utrecht ontstond Zaterdagavond brand in de Nieuwe Koekoekstraat, door het omvallen van een olielampje, waardoor eenig poppengoed in brand raakte. Drie kinderen waren alleen thuis, het oudste kind, een 12-jarig meisje, bluschte den brand. De brand weer kwam later aan en redde de kinderen uit de geheel met rook gevulde woning. Te Haarlemmermeer begint eene groote vervolging tegen de musschen. Vanwege de landbouw-afdeeling aldaar wordt voor iedere doode rrjusch één cent, voor elk ei een halven cent betaald. Aan een twaalftal adressen kan een en ander in geleverd en betaald worden Te Weere (N.-H.) is gisternacht afgebrand de woning van den winkelier T. Bruin. Niets was verzekerd. Oorzaak onbekend. De bloei der bolgewassen in het bollenland zoo meldt men uit Lisse begint te naderen. Kon in andere jaren dezer dagen alles als ontloken gemeld worden, dit jaar is alles zóó laat, dat er nu deze week eerst gekleurde knop zal komen. Met Paschen kan men zeker zij dat alles uit is, mocht er plotseling warmte intreden, zoodat in enkele dagen alles ontluikt, dan nog zal Paschen zeer veel te zien geven in de bollenvelden. Wegens het reeds vergevorderd seizoen is er kans dat tulpen en hyacinth en, als het weder opeens omslaat, nagenoeg gelijk zullen bloeien. Nauwelijks beginnen de kikvorschen uit hun win terslaap te ontwaken, of er wordt weder jacht op deze nuttige diertjes gemaakt. Het zijn Belgen, die van een schepnet voorzien, langs de slooten in Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen gaan en zoo de kikkers weten te bemach tigen. Zjj verzenden de diertjes naar Parijs, alwaar ze door smullers op prijs worden gesteld. In België zijn de kikvorschen door de wet beschermd bij ons te lande niet. Het ware echter wel wenschelijk, want millioenen voor den landbouw schadelijke insecten werden door de kikkers verdelgd. Het bezoek aan het Zeehospitium te Katwijk, waartoe Zondag gelegenheid was, was zóó groot, dat de orde niet kon worden gehandhaafd en er ruiten werden in gedrukt. De directie zag zich genoodzaakt te drie uur die inrichting te sluiten. Zondagmiddag schrijft De Echo genoten twee Chinessche heeren, van wie een in zijn landsdracht gekleed, volop van de onhebbelijkheid van de Am sterdammer!. De beide heeren werden op hun wan deling door de stad omstuwd door een menschen- drom, waaraan bijna geen doorkomen was, en die hun een rustig bekijken van het stadsschoon dan ook vrijwel onmogelijk maakte. Zaterdagavond omstreeks 11 uur, werd de Nieuwe Raamstraat te Haarlem in rep en roer gebracht door een huiselijken twist bij zekeren B. De twist liep zóó hoog, dat de vader zijn zoon bedreigde en deze de vlucht nam, naar de Groote Houtstraat; de zoon was in nachtgewaad en blootvoets. De politie bracht den jongen weer naar de ouder lijke woning terug, waar men den vader tot kalmte wist te brengen. Zondagmiddag wilde de politie te Haarlem een drenken liedjeszanger arresteeren op de Dreef. De man verzette zich zóó hevig, dat de politie genood zaakt was hem aan handen en voeten te binden en met ssn handwagen naar het politiebureau te rijden, waar hjj in bewaring is gesteld. Zondagmorgen werd ontdekt dat ingebroken was in da waning van H. Smit te Assen. Een bankbiljet van f 40 en een gouden tientje werden vermist. Zaterdag ontsnapten elf verpleegden van de rijkswerk inrichting te Veenhuizen. Eén ervan is weer aan gehouden. Eenig in zijn soort is een kinder-omnibus, die 's morgens een 20 a 80 kleintjes van 3 tot 6 jaar van huis afhaalt en 's middags thuis brengt; 't :ijn leerlingen eener bewaarschool, die in een der Haag- sche buitenwijken (Frederik Hendrikla m) gelegen is. Da directrice der school kon bij haar verhuizing uit de binnenstad naar dit gezonder stadsdeel, haar leer lingen behouden, mits zij een middel wist te beden- kon, om ze zonder gevaar van regen en koude in haar inrichting te brengen. Thans heeft zij er dit opgevonden. „Kunt u me een sprekend voorbeeld noemen van hereditaire belasting „Successie-rechten." (Hdbl.) Eerste bedrijf. Louis Bouwmeester verzendt het vol gend telegram: „Hotel „De Ooievaar," Uitgeest. Kan ik bij u spelen? Bouwmeester." Tweede bedrijf. Hotelier van „De Ooievaar" opent telegram. Zenuwachtige spanning. Bouwmeester in zijn zaalAlle groote- en kleine- dorpsgrootheden worden aangeroepen: Bouwmeester komt! Hotelier seint terug „ja!" Groote beroering in het dorp! Op de Dinsdagsche (burger en boeren) en Woensdagsche (heeren) Socië teit raakt men niet uitgepraat. Allerwege bewonde ring voor den hotelier, die zoo iets aandurft! Groote aanplakbiljetten met Louis als Shylock ver duisteren de winkels, omdat de spiegelruiten er geheel door in beslag worden genomen. Kinderen schrikken van den grimmigen Shyloek-sik. Ouwe vrouwtjes roe pen: „Hu, wat een barre!" Derdé bedrijf. Zaterdagavond in Uitgeest! Louis met zijn troep aangekomen. Zij bewonderen in het maantje de bloeiende crocussen. Achter hen een sleeperswagen met dertig koffers en kisten voor de aankleeding van De Koopman. Vierde bedrijf. Louis staat voor den schouwburg. Hij berekent, dat die juist groot genoeg is om zijn kof fers te bevatten! Het tooneel is ongeveer twee vierkante meter. Cou lissen vertoonen groote behoefte aan een nieuw rolle tje behangselpapier. Kleedkamers: onbekend. In de Rederijkerskamer doet men dat verkleeden zoo maar tusschen de coulissen. Middendeur tooneel weigert gewoonlijk dienst. Gelegenheid tot opkomen aan één zijde. Louis en de zijnen lachen een pijnlijk lachje. Sleeperswagen moet maar weer voorkomen. Dan op laden. Louis en de zijnen volgen. Nu niet meer be wonderende de bloeiende crocussen, maar starend naai de sombere dorpsverlichting, die wel inovereenstem ming is met den schouwburg. Vijfde bedrijf. Lampen worden uitgeblazen. In la ken en rok, met „kap en dek," de Noord-Hollandsche boerenkap, in Zondagsche plunje gestoken heeren, da mes, burgers, boeren en buitenlui komen teleurgesteld voor donkere zaal. Ze mopperen eerst. Daarna spot ten ze wat met den hotelier en zijn „schouwburgzaal." Ai-me hotelierHij zal nog wel dikwijls geplaagd worden. Arme Louis! Die zelfs de ruimte ontbeert. (G o r d ij n.) (Hbld.) Te Amsterdam en wel in het perceel Batavierstraat 51 is gevestigd een spiegel- en lijstenmaker, die zijn kacheltje 's morgens met stroo stookt, waardoor de bu ren heel wat last van den rook hadden. Vriendelijke verzoeken, dringende beden, dreigende vertooningen hielpen niets. Toen kwam de scherpzinnigste der be woners op het denkbeeld den man met de brandweer te dreigen. Zoo gebeurde het Maandagmorgen dat in het drukste marktuur drie brandweerwagens de Bata vierstraat instormden. Vastberaden sprongen de stoe re gasten van de wagens en drongen met slang en bei tel des lijstenmakers winkel binnen. Doch de nijvere handwerksman stond rustig bij zijn vernispot en licht te de brandgasten in. Nu zal de geniale bovenbuur zich te verantwoorden hebben wegens het onnoodig op bellen van de brandweer. Naar men ons uit Amsterdam meldt heeft pastoor van Zanten naar aanleiding van de insluiping in de St. Willebrorduskerk aan den Amsteldijk te Amsterdam besloten alle biechtstoelen van sloten te voorzien teneinde zooveel mogelijk verberging van personen te kunnen voorkomen. Bovendien heeft Zijn WolEerwaarde het personeel last gegeven bij de slui ting van de kerk alle banken te onderzoeken. Wij vernemen dat het voornemen bestaat een dergelijken maatregel in het geheele Dekenaat te Amsterdam toe te passen. Zondagavond werd op den Eendrachtsweg te Rot terdam een buitenman lastig gevallen door een achttal opgeschoten jongens. Een onbekend gebleven jong- roensch, die met zijn meisje passeerde, trok partij voor den buitenman, waarop de bende zich tegen hem keerde. Het joDgmensch trok toen een mes en bracht een der aanvallers een geweldigen steek in den rug toe. De getroffene moest onmiddellijke naar het zie kenhuis worden overgebracht. Zoowel de buitenman als het jongemensch bleven onbekend, doch het aantal aanvallers werden allen aangehouden. Omtrent de staking der metaalbewerkers bij de firma F. van Oppen te Maastricht, waarvan wij gis teren een kort telegram ontvingen, wordt nader ge meld De staking is uitgebroken naar aanleiding van een oneenigheid met de Algemeenen Nederlandschen Metaal- bewerkersbond over het ontslaan van een drietal werklieden. De meeste der stakers zijn aangesloten bij den neutralen A. N. M. B. De secretaris van dien bond heeft met den patroon een onderhoud gehad, dat tot niets heeft geleid. De volgende eischen worden gesteld 1. De ont slagen arbeiders terugnemen2 betaling der hand- langersdiensten aan vormers in evenredigheid met stukwerktarieven of dezen arbeid te doen verrichten door de daarvoor aangewezen handlangers3. ver hooging der handlangersdiensten tot f 1.40 minimum per dag. De Mededeelingen van 't Centraal Bureau van de „Kath. Soc. Actie" bevatten het voorloopig program ma der sociale week voor 1908. 't Algemeen onderwerp is„De gemeente en de so ciale kwestie." Zondag 6 September, 's avonds 810 uurOpening. Katholicisme en sociale hervorming. Maandag 7 September, 's morgens 1012 uur: De gemeente en de sociale kwestie; 's namiddags 24 uur: De gemeente en de kleinindustrie; 's avonds 8 10 uur: De gemeente en de handeldrijvende midden stand. Dinsdag 8 September, 's morgens 1012 uur: De gemeente en het vakonderwijs; 's namiddags 24 uur. De sociale werkzaamheid der plattelandsgemeenten; 's avonds 810 uur: De gemeente en de openbare ge zondheid. Woensdag 9 September, 's morgens 1012 uur: De gemeente en het woningvraagstuk. I. Woningtoezicht, woningbouw; 's namiddags 24 uur: De gemeente en het woningvraagstuk. II. Stadsuitbreiding, bodem- vraagstuk; 's avonds 810 uur: De gemeente en de drankbestrij ding. Donderdag 10 September, 's morgens 1012 uur: De gemeente en haar ambtenaren. Rechtspositie; 's na middags 24 uur: vrij; 's avonds 810 uur: De ge meente en de monopolie-bedrijven. Vrijdag 11 Septembe r,'s morgens 1012 uur: De gemeente en haar arbeiders. I. Arbeidsloon; 's na middags 24 uur; De gemeente en haar arbeiders. II. Arbeidsduur's avonds 810 uurDe gemeente en de aanbestedingen, T. tegenover middenstand, II. tegen over arbeiders. Zaterdag 12 September, 's morgens 1012 uur; Ar beidsbeurzen; 's namiddags 2—4 uur: Werkloosheid; 's avonds 810 uur: Gemeente-exploitatie en socialis me. Zondag 13 September, 's morgens 1012 uur: H. Mis; 's namiddags 24 uur: De K. S. A., sluiting. Te Rozendaal is gisternamiddag de metselaar C. K. van een dak gevallen en op zijn hoofd terecht gekomen. De man is o erleden. Te Leeuwarden geraakte een tweespan paarden van den heer J. G. v. d. Meij, dat voor een rijtuig gespannen was, te water, doordat een van de twee paarden „zenuwachtig" was. De wagen bleef op den wal één der paarden verdronk. Bij het slootjespringen te Schiedam sprong de 11-jarige W. Slobbe op een paal, met het gevolg dat hij een been boven den enkel brak. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Het Kaascontröle-station, Vervolg.) Na het gisteren reeds over de vergadering van het kaascontrolestation gemelde werd medegedeeld, dat het bestuur genoodzaakt is geweest een lid te royeeren, omdat deze, ondanks herhaalde waarschuwingen bleef leveren kaas beneden 40 en weigerde de gegeven raadgevingen ter harte te nemen. Noodgedrongen moest het bestuur hem toen een boete opleggen ten be drage van 10 en hem royeeren. In overweging wordt gegeven, dit geval niet te pu- bliceeren, te meer niet, omdat de kaas nog niet wordt gemerkt. Van andere zijde wordt het tegengestelde bepleit, te meer omdat daardoor zal blijken, dat het ernst is met de zaak en de afnemers, al is de kaas niet gemerkt, toch waarborgen hebben, dat men de hand aan de znak houdt. Daar uit het rapport van den di recteur blijkt, dat genoeg waarschuwingen zijn gege ven, wordt besloten het geval bekend te maken, ech ter zonder vermelding van namen. Aan de orde kwam thans het voorstel van het be stuur, regelende het stemrecht der leden. Dit voor stel luidt aldus: Leden met een jaarproductie tot aan 10000 Kg. kaas hebben 1 stem; leden met een jaarproductie van 1000025000 Kg. kaas hebben 2 stemmen; leden met een jaarproductie van 2500045000 Kg. kaas hebben 3 stemmen; leden met een jaarproductie van 45000 75000 Kg. kaas hebben 4 stemmen en leden met een jaarproductie van 75000 en meer Kg. kaas hebben 5 stemmen. Hierbij wordt de productie van het vorige jaar waarnaar de bijdrage in de kosten is berekend, als maatstaf genomen. Voor leden, die nog geen vol dienstjaar lid zijn geweest, wordt het stemmental door het Bestuur vastgesteld. Door den heer Weeder van Wognum wordt het be stuursvoorstel bestreden. Hij acht het verkeerd dit stemrecht afhankelijk te stellen van de productie. Immers ieder, boer of fabrikant, heeft slechts één in zicht. Hij vreest overmacht van de fabrieken op de boeren-zuivelbereiders. Dit zou minder zijn, als den fabrieken 2 en aan de boeren zuivelbereiders, tot een productie van 25.000 Kg. 1 stem werd gegeven. De heer J. Zijp Hz. te Wieringerwaard, vreest dat overwicht althans voor het oogenblik niet en mocht het in de toekomst dreigen, dan zal hij de eerste zijn, om de macht der fabrieken weer te beperken. De heer Dr. Van der Zande, constateerende, dat het principe van meervoudig stemrecht in de statuten is vastgelegd, zegt, dat in hoofdzaak de vraag is, wie het meeste belang heeft bij de zaak. En dat zijn zeker de fabriekenletten we slechts b. v. op de begrooting van kosten. De heer Stapel van Berkhout merkt daarbij op, dat de aandeelhouders dan toch persoonlijk minder bij te dragen hebben. Na nog verschillende discussies wordt het bestuurs voorstel aangenomen. Hierna bracht Dr. Schey zijn jaarverslag uit, waar uit bleek, dat de vereen. 1 Jan. 1907 telde 31 zuivelbe reiders en 4 kaasfabrieken als leden. Als nieuwe le den traden toe de heeren: A. Peereboom Oz., Abbekerk; A. de Wit, Oosthui zen; W. Bontekoning, BenningbroekWed. D. Wee der, Wognum; A. Met Jz„ Egmondei'meer en de proef- zuivelboerderij te Hoorn. De vereeniging verloor 8 leden, n.l. de heeren: O. Schoenmaker, Hauwert; J. Wonder Gz., Berk hout; H. Limper, Wieringerwaard; G. Bruin Kz., St. Maarten; D. Koster Ez., Schellinkhout; K. Lakeman, Twisk; A. de Wit, Oosthuizen; P. van Kampen, Hoog- karspel en wel 3 doordat ze hun melk aan de fabrieken gingen leveren, 2 wegens bedrijfsverandering, 2 om an dere redenen en 1 door overlijden. De vereeniging telt thans 29 leden zuivelbereiders en 4 fabrieken. De heer P. B. J. Ferf, lid van Ged. St., trad toe als donateur. De H. M. v. L. verstrekte tweemaal een renteloos voorschot van 500. Het rijk verleende een subsidie van 400, de provincie voor 1907 en 1908 beide een van 1000. Hierdoor en door de bijdragen der leden n.l. 760.88 kon men een batig saldo houden. Evenwel niet groot genoeg, om ook krachtig naar buiten te "werken. Op de begrooting van 1908 heeft het bestuur dan ook verschillende pos ten gebracht, verband houdende met publiciteit, aan schaffing van merkstempels en dit merk te deponee- ren, enz. Gerekend wordt hierbij op een steun van het Rijk. Nog steeds worden proeven genomen, om te komen tot de geschikste wijze van merken. Met belangstel ling ziet het bestuur de resultaten der elders genomen proeven tegemoet. In het verslag wordt de toestand van het K. C. S. niet gunstig geachL Dit komt, doordat de kaasprodu centen, hoewel overtuigd van het dreigende gevaar voor de N.-H. kaasindustrie, toch nog niet kunnen be sluiten zich als lid op te geven. Deze toef reding moet beter worden, in de eerste plaats van de zijde der fa brieken. Naar aanleiding van een gehouden conferentie met den Bond van Zuivelfabrieken heeft men daarop gegronde hoop. Komt 1 et zoover, dan is dat zeker in het belang van de N.-H. Kaasindustrie. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren C. Stam Dz. te Hoogkarspel en J. Best Nz. te Berkhout. De rekening over 1907 wordt goedgekeurd tot een bedrag van f 2312.56 aan ontvangsten en een saldo van f 279.52, terwijl de begrooting werd goedgekeurd tot een bedrag van f 4229.52 in ontvang en uitgaaf. Onder de inkomsten te rekenen een subsidie van f 2000 van 't rijk en f 1000 van de provincie. Onder de uitgaven zien we o. a. de posten publiciteit f 800 en deponeeren merk f 400. Punt 10 der agenda was een voorstel, regelende de schadevergoeding, tengevolge van het monsternemen. Het bestuur stelt hieromtrent voor De door het aanboren toegebrachte schade wordt geacht te zijn: f 0.25 voor een kleine; f0.50 voor een commissie f 0.75 voor een middelbare kaas. Wordt voor een bepaald doel een geheele kaas of gedeelte daarvan meegenomen, dan wordt de meege nomen kaas per pond vergoed, berekend tegen de hoogste noteering van de laatste markt te Alkmaar. Voor melk- of weimonsters wordt geen vergoeding uitgekeerd. Dit voorstel werd goedgekeurd. Het bestuur deelt nog mede, dat het 't wenschelijk acht zich te vertegenwoordigen op de Nederl. afdee ling der tentoonstelling te Londen te houden. Een crediet van f 200.— wordt toegestaan. Bij de rondvraag komt o.a. het merken ter sprake. De heer Zijp uit Wieringerwaard zegt, dat kleine partijtjes reeds naar 't buitenland gaan. Hij hoopt, dat de vraag naar gemerkte kaas daardoor'zal toe nemen. Het bestuur zal in overweging nemen het al of niet wenschelijke om een brochure te verspreiden onder de leden der kaasfabrieken, om aansluiting van deze daardoor te bevorderen. Dr. Swaving heeft met genoegen de vergadering bijgewoond. Hij zegt, dat de regeering veel belang stelt in de zaak der controle. De minister bracht f 12000 op de begroeting voor kaas- en botercontróle. Hij twijfelt niet, of ook aan deze vereeniging zal hiervan een deel worden gegeven. In zake de kwestie van het merken, moet men evenwel tot een oplossing omen, dan zal regeeringssteun niet uitblijven, getuige ook het gebeurde met de botercontróle. De heer De Boer hoopt "met hem, dat deze kwestie spoedig zal zijn opgelost. Een groote voldoening zal het dan voor de leden zijn, den weg te hebben ge baand, om de kaasindustrie in Noordholland W:-er op te voeren. Hierna sloot hij de vergadering. Uitspraken van heden. P. K., vroeger te Rotterdam, thans te Alkmaar, mishandeling, tweemaal gepleegd, 10 dagen gevange nisstraf, wegens het opgeven van een valschen naam f 7 boete of 14 dagen hechtenis. J. H. Jz., zonder vaste woonplaats, bedelarij, 12 dagen hechtenis. W. C. te Anna-Paulowna, opzettelijk en weder rechtelijke beschadiging van eenig goed dat een ander toebehoort, f 15 boete of 10 dagen hechtenis. A. N. en S. J., beiden te Haringkarspel, ordever storing 7 dagen gevangenisstraf. P. M., Alkmaar, mishandeling, 14 dagen gevan genisstraf. W. J. M. 'S., Hoorn, overtreding ijkwet, 5 maal f 0.50 boete of 5 maal 1 dag hechtenis, benevens verbeurdverklaring van de planken der toonbank en de punaises, of 5 maal f 1 boete. Naar wij vernemen heeft de afdeeling Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw besloten, dat de jaarlijksche landbouwtentoonstelling zal plaats hebben op Dinsdag en Woensdag 22 en 23 September, Men zond ons ter plaatsing eenige vragen over de Heiloër- en Kneppelbrug. De inzender liet daarbij de hoop doorschemeren, dat zijne vragen zouden leiden tot vragen aan B. en W. in de eerstvolgende raads vergadering. Wij hebben evenwel gemeend beter te doen met zelf even 'te informeeren ter plaatse, waar men op de hoogte is en waar men voor dergelijke vragen steeds et n welwillend oor heeft. Deze methode lijkt ons heel wat verkieselijker dan de deftige, heele of verkapte interpellatie-vorm. De "eerste vraag lnidde „Wanneer zullen de plan nen tot bouw Heiloër en Kneppelbrug den raad be reiken Men kon ons natuurlijk den datum niet precies opgeven, maar gaf ons de verzekering, dat dit beslist nog in*dit kwartaal zal geschieden. Op de tweede vraagIs het waar, dat de plannen reeds lang gereed zijn?" luidde het antwoord, dat dit het geval was, met de"schetsplannen, maar dat deze voor de Heiloërbrug in verband met de juiste aan wijzing van de plaats] wellicht nog zullen moeten worden omgewerkt. Zou het.» niet wenschelijk zijn aldus de laatste vraag eerst de Kneppelbrug te maken, in het be lang van de neringdoenden en tot ontlasting van het rijtuig en wagenvervoer van de Heilooërbrug? Die wenschelijkheid werd beaamd. Wanneer de Raad besluit tot het leggen"'dier bruggen en het aangaan van een geldleening dan zou het wellicht mogelijk zijn, dat de beide bruggen tegelijkertijd werden gemaakt. In de week van 30 Maart tot 4 April zijn in het Badhuis van het Witte Kruis genomen 66 Kuipbaden80 regenbaden le kl. en 129 regen- baden 2e kl., te zamen 275 baden. Gezinsverpleging. In de maand Maart werden door de Zusters bezocht 40 patiënten zij brachten hen 704 bezoeken. IndeFransche Kamer heeft de heer Jaurès geïnterpelleerd over1 de algemeene politiek en natuur lijk antwoordde de heer Clémenceau en kreeg de regeering weer een motie van vertrouwen van de Kamer. Iets nieuws is er niet verteld, iets spannends zat er ook niet in de debatten het ministerie zou over dit roode schilletje niet uitglijden maar het geheel was welsprekend. De heer Clémenceau was weer geestig, handig en scherp, de heer Jaurès breed, diep en indrukwekkend. De heer Jaurès zei, dat de regeering talmde en geen uitvoering gaf aan haar programma van hervormingen. En toen ging de heei- Clémenceau aan het opsommende scheidingswet toegepast op 32.000 pastorieën, waarvan, ondanks den hevigen tegenstand, 25.000 verkocht of verhuurd; getracht de wet op den wekelijkschen rustdag toe te passen en den toestand van het spoorwegpersoneel te verbeteren enz. Als er zoo zong de heer Clémen ceau het bekende liedje maar wat minder gepraat werd, zou er wel wat meer gedaan worden. En toen kwam h-1 sloteffect na een aanval op de socialistische theorieën „Wij willen de Democratie doen leven, haar organi- seeren, haar ontwikkelen, en vrede scheppen tusschen werkgevers en arbeiders." Hij deed een beroep op de meerderheid om de practische hervormingsarbeid vruchten te doen dragenZoodra de Kamer bijeen was is de beraadslaging geopend over de naasting van den Westerspoorweg„laten wij hopen," zeide hij, „dat de Senaat zal worden gewonnen voor de goede gronden, welke wij hem zullen voorleggen."Wij zullen de kwestie van vértrouwen stellen. Na de beslissing van de Kamer omtrent de in komstenbelasting, zal de Senaat onverwijld met de behandeling daarvan een begin maken en op zulk een oogenblik wilt gij de regeering doen vallen „Dat zou een ramp voor het land zijn en dat willen wij vermijden." De ramp is voorloopig vermeden. Met 341 tegen 100 stemmen werd de volgende motie aange nomen „De Kamer, vertrouwen stellende in de regeering, ten opzichte der tot standkomi g der naasting van den Westerspoorwegder arbeiderspensioenender progressieve inkomstenbelasting en omdat zij uitsluitend steunt op een meerderheid welke die hervormingen wenscht, gaat over tot de orde van den dag. In het Engelsche Lagerhuis is hulde gebracht aan den afgetreden minister-president Sir Henry Campbell Bannerman. Het is een goede poli tieke gewoonte in Engeland, dat men op z'n tijd een politieken tegenstander eert. Nadat de nieuwe minis ter-president, minister Asquith, zijn voorganger warme hulde had gebracht, gaf de heer Balfour, ook oudmi nister-president, uiting aan de diepgevoelde sympathie van de oppositie voor den heer Bannerman. Die sympathie blijkt ook uit de oppositiepers. Maar natuurlijk spreken de liberale bladen met nog meer waardeering over hem. Zoo zegt de liberale „Daily Chronicle": Sir Henry's succes als eerste minister, zijn breede opvattingen, zijn verdraagzaamheid, zijn gemis aan kleingeestigheid, zijn gemoedelijkheid maakten indruk in den lande. Alleen zij die met het parlementaire leven vertrouwd zijn begrijpen zijn ver wonderlijken triomf als leider van het Huis. Men kan zonder overdrijving zeggen, dat er in onzen tijd geen is geweest, die als zoodanig meer succes heeft gehad.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2