STADSNIEUWS. BUITENLAND. Kunstmestgebrulk. Een studentengrap. Brandstichting. Een proef. Een zonderling geval. Rechtspositie burgerlijke ambtenaren- Bigamie Een taai leven. Meningitis. Maatregelen bij schoolbrand. Ongelukken. Inlijving Naiionale Militie. Concert Wü Iner—Bos. Schietwedstrijd. Markttrein Schagen—Alkmaar. Gemengde Mededeel ingen. Voor de beste overhouders. In te zenden 10 stuks, Aantal inzendingen 15. Ie pr. f 15, A. v. d. Horst. Behagen 2e pr. f 10, A. Slikker, idem 3e pr. f 5, M. Grootes, Spierdijk. Voor de beste overhouders (ooien) van gekruist Texelsch ras, welke 't meest geschikt worden geacht voor de fokkerij. In te zenden minstens 10 stuks. Aantal inzendingen 1. Ie pr. f 10, A. v. d. Horsl, Schagen. Uitgeloofd door den heer J. Brunne te Oost huizen. Voor den besten ram van inlandsch gekruist ras, geboren 1906 of vroeger. Aantal inzendingen 1. te prijs 5, J. de Veer, Schagen. Voor den besten jarigen ram, van inlandsch gekruist ras. Aantal inzendingen 6. Ie prijs 5.-— Jb. Blaau- boer, Schagen. 2e prijs 2.50 P. Posker, Schagen. Voor den besten ram, uit het buitenland geïmpor teerd, geboren 1906 of vroeger. Aantal inzendingen 5. Ie prijs 10.-J. de Veer, Schagen. 2e prijs 5.—- Boekei Co., Winkel. Bestuursprijs H. S. Eriks, Pet ten en P. Sevenhuisen, Warmenhuizen. E. Varkens. Voor de beste vette varkens. In te zenden minstens 2 stuks. Aantal inzendingen 27. Ie prijs 10.— J. v. d. Oord, Wieringerw. 2e prijs 5. J. T ij senA. Paulowna. 3e prijs 2.50 Erven Schenk, Schagen. Bestuursprijs C. Meurs, Winkel. Voor de beste fokzeug met biggen. Aantal inzen dingen 1. Ie prijs 10.P. Stammes, Schagen. Voor den besten beer. Aantal inzendingen 2. Ie prijs 5.Jac. Geel, Wieringerw. 2e prijs 2.50 P. Raap, Harencarspel. F. Pluimgedierte. Voor den schoonsten toom kip pen van inlandsch ras. In te zenden minstens 2 kip pen met één haan. Aantal inzendingen 4. Ie prijs 2.50 J. Vader Az., Schagen. 2e prijs 1.50 A. Deu- tekom, 't Zand. Bestuursprijs J. Vader Az., Schagen. Voor den schoonsten toom kippen van gekruist ras. Tu te zenden minstens 2 kippen met één haan. Aan tal inzendingen 1. Ie prijs 2.50 J. Boon, Schagen. Voor den schoonsten toom Leghorn-raskippen. In te zenden minstens 2 kippen met één haan. Aantal inzendingen 8. Ie prijs 2.50 J. Vader Az., Schagen. 2e prijs 1.50 J. Zijdewind, Harenkarspel. Bestuurs prijs V. Stenders, 't Zand. Voor den schoonsten toom Buff Orpingtons. In te zenden minstens 2 kippen met één haan. Aantal in zendingen 6. Ie prijs 2.50 J. Kamper, Warmenhui zen. 2e prijs 1.50 P. de Zeeuw, Winkel. Bestuurs prijs G. de Zeeuw, Winkel. Voor den schoonsten toom Wyandotte-raskippen. In te zenden minstens 2 kippen met één haan. Aantal inzendingen 13. Ie prijs 2.50 G. A. Broeders, A. Paul. 2eprijs 1.50 J. Veerman, Schagen. Bestuurs prijs J. Veerman em J. Vader te Schagen. Voor den schoonsten toom vreemde- of raskippen, niet in het programma vermeld. In te zenden min stens 2 kippen met één haan. Aantal inzendingen 8. Ie prijs 2.50 J. Veerman, Schagen. 2e prijs f 1.50, JOosterman, A. Paul. Bestuursprijs J. Zijdewind- Harenkarspel. G. Konijnen. Voor de twee zwaarste konijnen in gezamenlijk gewicht. Aantal inzendingen 4. Ie prijs 2.50 N. Slik, Kolhom. Se prijs 1.50 P. Deutekom Az., Schagen. Voor de mooiste voedster met jongen. Aantal in zendingen .4 le prijs 2.50 W. Duys, Schagen. 2e prijs 1.50 W. Duys, Schagen. Bestuursprijs P. Deu tekom, Schagen. II. Buitengewone prijzen worden uitgeloofd voor de belangrijkste collectie inzending van voorwerpen, die tot den landbouw in betrekking staan. Aantal in zendingen 17. le prijs diploma met 10.Koster en Wiglama, Schagen. 2e pr. Diploma met 5.Jb. Sohollée, Valkoog. 3e prijs diploma met 2.50 Th. v. d. Waal, A. Paulowna. De prijzen voor dit No. werden uitgeloofd door de Vereeniging „Algemeen Belang" te Schagen. Winkeliersvereeniging8prijzen van 5.J. Pere boom, N. Niedorp, O. Roggeveen Cz., Schagen. Drie diploma, ieder met 5.voor afzonderlijke voorwerpen of andere inzendingen, ter beoordeeling' van de Jury. Aantal inzendingen 43. Jac. Met, H. Hugowaard, G. Tates, Schagen, Betonfabriek, N. Nie- dorp. Voor de schoonste verzameling Bloemen, Planten en Heesters. Aantal inzendingen 3. le prijs 10. Jac. v. Gemeren, Boskoop. 2e prijs 5.G. O. T. Koch, Helder. 3e prijs Schreuder Loef, Boskoop. De Tweede prijs voor dit no. werd uitgeloofd door d« Vereeniging „Algemeen Belang" te Schagen. Men meldt ons Dat het gebruik van kunstmeststoffen meer alge meen ingang vindt, blijkt wel uit het volgende Door het Centraal Bureau te Enschedé werd in 1907 aangekocht 107,857,417 K.G. kunstmeststoffen of wel ruim 10,785 wagonladingen van 10000 K.G. vertegenwoordigende een gezamenlijke verkoopwaarde van f 3,189,629,64, terwijl in 1906 werden aange kocht 9896 wagonladingen, tegen een waarde van f 2,914,408,421/2. De aankoopen over de verschillende provinciën waren Friesland 460Groningen 2845 Drenthe 2813, Overijsel 1567, Gelderland 1501, Utrecht 370, Noord-Holland 30, Zuid-Holland 82, Zeeland 86, Noord-Brabant 817 en Limburg 686 wagonladingen. De gezamenlijke hoeveelheden der soorten bedroeg voor thomasphospbaat 3790, kainiet 4191, patent- en chloorkali 546, superphosphaat 659, chilisalpeter 917, kalk 578 en verschillende artikelen 104 wagonladingen van 10,000 K.G. Een drietal Utrechtsche heeren kwamen dezer da gen in het hotel Levedag te Leiden en vroegen den eigenaar of ze er den volgenden dag een piano moch ten zenden, die als een geschenk werd bedoeld aan de Studentensociëteit Minerva. De hotelhouder had daar tegen geen bezwaar en werkelijk kwam des avonds een kist met den trein uit Utrecht aan. De kist werd door eenige mannen naar bet hotel gebracht, daar openge maakt en bleek twee Utrechtsche studenten te bevat ten met lederen riemen vastgebonden, een flacon cog nac naast zich en een aantal steenen om het gewicht van de kist te doen overeenkomen met dat van een pi ano. De justitie van Winschoten is gisteren naar Scheemda vertrokken, ten einde een plaatselijk onder zoek in te stellen in zake de vermoedelijke brandstich ting van de groote boerenplaats van den landbouwer K te Eexta gem. Scheemda. Öp een der openbare scholen te Gouda is gistermid dag een proef genomen, in hoeveel tijd de school zou kunnen worden ontruimd bij eventueel uitbreken van brand in het gebouw. Alle kinderen, pl. m. 300, ston den na verloop van twee minuten op straat. Een verhaal uit Wehl aan de Post d.d. 1 April: 'n Geit moest het wezen; maar geen gewone! Neen. dat niet't moest er een zijn van zuiver Zwitsersch ras; en die kon je in Wehl krijgen. Zoo had z'n vrouw 't hem besteld en de noodige eentjes meegegeven. Hij, Keesje Pimpel, trok dus op 'n goeien middag naar ons dorp. Spoedig was hij bij iemand aangeland, die 'n mooi geitje had. Op Keesjes vraag, of 't een van zui ver ras was, kreeg hij ten antwoord, dat alleen de va der een „Zwitser" was en dat er op 't oogenblik geen echte waren te krijgen. Wel waren deze al lang onder weg, maar tot heden nog niet aangekomen. Kees kocht dus 't geitje; 'n spierwitte, met mooie horens, en hield nog 'n paar gulden drinkgeld over. Onderweg legde hij eens aan en zette 't sikje op sta!. Hij liet 't glaasje nog al eens vullen en vertelde z'n beele wedervaren. De zoon van den kastelein wilde eens een grap hebben en zette een bokje, ook een witte en even groot, in de plaats van de geit. Keesje, die nog al diep in 't glaasje had gekeken, merkte niets van die verwisseling en toog welgemoed naar huis. Onderweg kreeg hij nog 'n troep schooljongens achter zich, die „van bokkie, bokkie bè" zongen; maar hij haalde z'n schouders op en schold ze voor stommeri ken. Eindelijk kwam hij bij moeder de vrouw. Deze was zeer in haar schik met de „Zwitsersche"maar bij na dere inspectie brak de bui los: „Wel, leelijke zatlap, breng je me nou 'n bok thuis?" ,,'n Geit is het," zei Kees. „'t Is 'n bok, zeg ik je. Heb je dan geen oogen in je kop?" „Dan heeft die vent me bedrogen; morgen ga ik hem ruilen en zal hem de kast eens uitvegen." Keesje ging den anderen dag al vroeg op weg. met z'n bok natuurlijk. Hij moest halfweg eerst nog eens 'n „slokkie" drin ken en den Weblschen bedrieger aan de kaak stellen. Intusschen' werd ook de bok verruild voor 't geitje. Keesje Pimpel ging weer op pad, de geit achter zich aantrekkend. Driftig opende hij de deur van „den be drieger." „Mot je me nou 'n bok inplaats van 'n geit verkoopen? Gauw m'n geld terug, of ik haal de poli tie.'' „Maar kerel, ben je zestig of mankeert het je in je bovenkamer? Als dat 'n bok is, dan weet ik het nietDaar stond nu Kees met beschaamde kaken en nam z'n geitje maar weer terug. „Je nemt 't mien toch niet kwaolijk?" „Nee, dat nou niet, maar ie most ou 'n goeien bril nnnscha ff en." ,,'t Is toch 'n geit, vrouw," zei hij bij z'n thuis komst. ,,'n Geit, da's onmogelijk," hernam moeder, die toch eindelijk haar ongelijk moest bekennen. „Sapper loot, dacht Kees, dan heeft 't wijf gister toch 'nbrom in gehad." Maar hoe nu eigenlijk de vork in den steel zat. zie, dat weten ze tot heden nog niet. Men schrijft ons: Dat regeling hiervan dringend noodig is bleek we derom. En voor de hoeveelste maalDitmaal is slachtoffer de heer Wijnveldt, sedert 1891 burgemees ter en tot voor kort tevens secretaris der gemeente Broek in Waterland. De heer W. werd in December van het vorig jaar ernstig ongesteld en is nog niet ge heel hersteld. Reeds in de eerste dagen van Februari werd daarop mevrouw W. door de beide wethouders schriftelijk uitgenoodigd voor haar echtgenoot ontslag als secretaris aan te vragen. Hieraan werd geen ge volg gegeven, belanghebbende moest natuurlijk zelf hierover oordeelen. Sedert vernam men van de zaak niets, totdat 25 Maart de heer Wijnveldt een koninklijk besluit ont ving, goedkeurende het hem door den gemeenteraad verleend eervol ontslag als secretaris. Van het raads besluit tot ontslag of van de redenen die daartoe leid den vernam de familie W. eerder niets: klaarblijkelijk werd het besluit genomen in geheime zitting. Is het wonder, dat de Nederlandsche bond van ge meente-ambtenaren in zijn proeve tot wijziging van de gemeentewet vraagt den secretaris en andere ambte naren niet te ontslaan dan na den betrokkene in zijn belang te hebben gehoord? Te Almelo is gisteren het volgende geval voor de rechtbank behandeldDe gewezen onderofficier van het O.-I. leger J. IT. K., die met pensioen den diepst verliet en zich te Bome vestigde, huwde in 1904 te Hengelo met A. H. Eenige jaren te voren had de burgemeester te Bome een brief van een Javaansche vrouw, Sa lama, ontvangen, die schreef met K. gehuwd te zijn, die haar verlaten had en van wien zij onder steuning verzocht. De zaak werd onderzocht en het blijkt thans, dat K. in 1893 met Salama huwde, de handteekening op de huwelijksacte toont volkomen ge lijkenis met dien van K. De getuigen, die toen bij het huwelijk tegenwoordig waren, herkennen K. van een portret. K. ontkent evenwel gehuwd te zijn ge veest en beweert noch Salama noch een van de getui gen gekend te hebben. In K.'s verklaringen zijn even wel vele tegenstrijdigheden en de Officier van Justitie te Almelo vroeg zijne veroordeeling tot 6 maanden ge vangenisstraf, onder aftrek van de preventieve hech tenis. Mr. ten Gate van Hengeloo, als verdediger optre dend, vroeg vrijspraak, daar het wettig bewijs niet ge leverd kan worden. Salama's getuigenis acht hij on betrouwbaar, omdat zij in hooge mate afgelegd is uit financieel oogpunt. Persoonsvergissing is niet bui tengesloten en het zal zaak zijn 8alama en de getuigen voor de rechtbank te Almelo te doen komen. Als een voorbeeld ivan taai leven kan dienen, dat gisteren te Arnhem, naar de Arnh. Ct. meldt, uit een kist met bananen uit den Congo, die de heer Frikkers ontving en deed openen, een levende jonge gekko te voorschijn sprong, die de lange reis voor niets heeft meegemaakt. (De gekko behoort tot de orde der hage dissen.) Men schrijft aan de Prov. G, en N. Courant uit Oss In het naburige Uden heerscht op het o Jgenblik do hersenvlies-ruggemerg ontsteking (meningitis cere- bro-spinalis epedemica). Eenige lijders, eers in het ziekenhuis vertoevende, komen nu'afzonderlijk te lig gen waarvoor eene barak in gereedheid is gebracht. Een kleine patient is overleden, men kon echter nie mand vinden om het lijkje naar het kerkhof te bren gen, zoodat de vader verplicht was dezen droeven last zelf te torsen. De Gezondheids-Commissiegezeteld te Lochem en ingesteld voor de gemeenten Vorden, Warnsveld, Oorssel, Laren, Lochem, Borculo, Neede, Eibergen en Ruurlo, heeft een schrijven gericht aan de gemeente besturen van haar ambtsgebied, waarin met aandrang wordt verzocht 1. alle schooldeuren die direct of indirect toegang geven tot de buitenlucht, zoodanig te doen inrichten dat zij naar buiten opendraaien. 2. de hoofden van scholen voor te schrijven, dat deze deuren tijdens den schooltijd niet op slot mogen zijn." Gistermiddag is te Heusden de 16-jarige stoker P. uit Drunen door te vroeg van de locomotief af te stap- jien onder de tram geraakt, met het gevolg, dat hij eenige ribben brak. De jongeling verkeert in levens gevaar. - Gisteren is op de scheepstimmerwerf van den heer Figee te Vlaardingen de 15-jarige O. P. bekneld geraakt tusschen een van eene stelling vallend stuk ijzer, ter zwaarte van ongeveer 200 K.G. en een op die werf staand roer. Zwaar inwendig gekwetst naar het ziekenhuis te Vlaardingen vervoerd is hij gistermid dag overleden. j Te Slagharen vermaakten na schooltijd eenige knapen zich met het verduwen van een tramwagen. Een hunner zoontje van den molenaar Marsman had het ongeluk te struikelen en onder den wagen te geraken, tengevolge waarvan een zijner voeten werd 0verreden en de teenen werden verbrijzeld. De verzameling en aflevering van voor den dienst bij de militie aangewezen lotelingen der lichting 1908, die ter korte oefening moeten worden ingelijfd, alsme de van de personen, bedoeld in art. 99 der Militiewet 1901, is als volgt bepaald: Te HELDER, in het „Casinogebouw" VRIJDAG 15 MEI 1908, des voormiddags te 91/2 uur, de manschappen behoorende tot de gemeenten Alkmaar, Akersloot, Ileiloo, Limmen, Bergen, Eg- mond-Binnen, Egmond aan Zee, Schoorl, Oudorp, Koe dijk, Warmenhuizen, Schagen, Barsingerhorn, Haren karspel, St. Maarten, Zijpe, Anna Paulowna, Callants- oog, Wieringerwaard, Helder, Texel, Wieringen, Ou- de-Niedorp, Heer-Hug'owaard, Broek op Langendijk, St. Pancras, Gudkarspel, Noord-Scharwoude en Zuid- Scharwoude. Te HOORN in het lokaal „het Park" DINSDAG 26 Mei 1908, des voormiddags te 10l/2 uur, de manschappen, behoorende tot de gemeentenUr- sem, Schermerhorn, Zuid- en Noord-Schermer, Winkel, .Hoogwoud, Nieuwe-Niedorp, Spanbroek, Medemblik, Andijk, Wervershoof, Midwoud, Abbekerk, Enkhuizen, Bovenkarspel, Grootebroek, Urk, Venhuizen, Terschel ling, Hoogkarspel, Hoorn, Berkhout, Blokker, Wijde- nes, Wognum, Beets, Oudendijk, Zwaag, Avenhom, Sijbekarspel, Nibbixwoud, Westwoud, Edam, Middelie, Kwadijk, Purmerend, Beemster, Graft, Jisp, Wijde- wormer, de Rijp, Wormer, Oosthuizen, Obdam en II ensbroek. Een hartelijk applaus klonk gisteravond reeds in de zaal, toen de beide kunstenaars, die in zoo vele plaatsen" succes hebben gehad, het podium betraden. Ook hier?ter stede was de verwachting hoog gespannen. Gemengd zullen de gevoelens zijn waarmede de aan wezigen de zaal hebben verlaten. Er waren oogen- blikken dat een algemeene bewondering heerschte over de buitengewone uitdrukking waarmee de heer Wtlllner verschillende passages zóng, zooals „Du liebes kind, komm geh' mit mir" en „Ich liebe dich, mich reizt deine schöne gestalt" in „Erlkönig" van Schubert. Veel bijval oogstten ook het daarop volgende minder ernstige lied „Die Forelle", en vooral „Das Lied im Grünen," ook van Schubert. Hoe lieflijk werd dat „ins Grtlne, ins Gr fine" gezongen, oms echter was het voorgedragene iets te ruw, bijv. in „Cficilie" van Strauss en^'1",,Verrat" van Brahms, waardoor het passievolle in die liederen niet volkomen tot zijn recht kwam. In aller smaak viel voorzeker de wijze waarop „Der Gartner" vaa Wolf werd voorgedragen. Warm applaus viel den zanger dan ook na dit nummer ten deel. Het hekende lied van Schumann „Die beiden Grenadiers" was oen waardig slotnummer, waarin de heer Wtlllner ^nogmaals zijn volle kracht kon ont wikkelen. De eerste nummers zullen bij vele der talrijke be zoekers eenige verwondering hebben gewekt. De wijze waarop de »'heer Wtlllner voordraagt is een zeer bij zondere, en men moet hieraan eerst eenigszins ge wennen. Zijn gelaatsuitdrukking, zijn bewegingen tracht hij in overeenstemming te brengen met de woorden, welke hij zingt en die harmonie is geenszins altijd aestetisch. De heer Bos deed zich reeds bij den aanvang ken nen als een meesterlijk accompagnateur. Alle liederen begeleidde hij op voortreffelijke en gevoelvolle wijze. Groote technische vaardigheid naast artistieke op vatting legde de pianist, die een klankvolle Bechstein- concertvleugel bespeelde, aan den dag in Variationen C moll van Beethoven. Hoe heerlijk werd de bekoor lijke Roman zo Fia dur No. 2 van Schumann, vertolkt, hoe levendig „Papilion" van Grieg en de „Walzer Ges dur" van ChtpiD. De heer Bos heeft dan ook gister avond zoker een onvergetelijken indruk in Alkmaar achtergelaten. Bij den op gisteravond gehouden schietwedstrijd van de Alkm. scherpschuttersvereeniging „Alkmaar" behaalde iden len prijs de heer Joh. Weyling, den 2en pr. de heer G. de Munk, den 3an pr. de eer J. Zuurbie-r, den 4en pr. def (heer G. v. Os, den 5en pr. de heer P. Bosman, den Rozenprijs met 5 rozen de heer Joh. Weyling. Naar wij vernemen heeft de Hollandsche Spoorweg- Maatschappij op het adres van den hoer P. Rolie alhier en andere belanghebbenden besloten om bij wijze van protf in den aanstaanden zomerdienst een markttrein] SchagenAlkmaar des Donderdags in te leggen. Behoudens goedkeuring der regeering zal dus van 1 Mei a.s. de volgende markttrein des Donderdags loopenvertrek Schagen 11.05, aankomst Alkmaar 11.41, stoppende aan alle tusschenstations en halten Engeland heeft zooals wel was te voorzien in minister Asquith een nieuwen minister-president gekregen. De opvolger van den heer Campbell Ban- nerman heeft den Koning in de badplaats Biarritz be zocht en er zijn eenige voorloopige aanwijzigingen ge daan omtrent de medewerkers van den nieuwen minis ter-president, maar daarover zal te Londen een nadere beslissing worden genomen. In S e r v i is een crisis uitgebroken. Het Kabinet heeft zijn ontslag ingediend omdat de Kening directe ontbinding der Skoepsjtina (de volksvertegenwoordiging) weigerde. De Koning wilde eerst het handelsverdrag met Oostenrijk-Hongarije goedgekeurd zien voordat nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven. Het minis terie achtte dit oorspronkelijk ook 't meest gewenscht maar de oppositie wilde anders. De groote vraag is nu maar, welke partij zal de nieuwe verkiezingen leiden. Dat beslist in de Balkan- landen en vooral in Servië in den regel tegelijkertijd over de vraag welke partij krijgt de meerderheid Uit Marokko komt het bericht dat de roover- hoofdman Raissoeli zich zeer verzoeningsgezind toont: hij gebruikte het middagmaal bij El Guebbas; de bei de mannen omhelsden elkander en verklaarden het ver leden te zullen vergeten. Raissoeli gaf den wensch te kennen zich naar Rabat te begeven om zich ter be schikking' van den Sultan te stellen. El Guebbas ant woordde hem, dat hij daaromtrent het antwoord van den Sultan zou afwachten. Men blijft echter nog steeds een zeker wantrouwen ten opzichte van Rais soeli koesteren. a k „Oproermaker s.'i Voor de strafkamer van de rechtbank in 't eerste Berlijnsche arrondissement is gisteren het proces be gonnen tegen de manifestanten van 21 Januari die na een reeks van werkloozenvergaderingen naar het midden der stad waren opgetrokken. Bij den Schiff- bauerdamm is het toen, naar men zich herinneren zal, gekomen tot een treffen met de politie. De dagvaar ding legt den beklaagde „oproermaken" ten laste, een misdrijf waarop een minimum straf van 6 maanden is gesteld en voor de belhamels tuchthuis tot een maximum van 10 jaar. Een journalist, de correspon dent van de „Daily Tel.", die uit zijn kamer aan de Schiffbauerdamm de botsing had gezien zeide, ah getuige gehoord, dat de politie op de betoogers met de sabel had ingeslagen nog vóór het schot uit het in aanbouw zijnde Operettetheater was gevallen. De kat met negen staarten, In Denemarken is de geeselstraf sedert kort weer ingevoerd, waar wordt er weinig toegepastin Zweden is een wetsontwerp tot wederinvoering verworpenin Engeland is de straf nog niet van de wetrollen ge schrapt, maar is in den laatsten tijd niet druk meer opgelegdin den allerlaatsten tijd echter weer wel. Zoo zijn in korten tijd te Cardiff al aan dertien ge vangenen L 9 geeselslagen uitgedeeld. Dinsdag kregen weer twee jonge kerels, die met geweldpleging iemand hadden beroofd, op hun vijf en vier jaar tuchthuisstraf nog twaalf slagen „de kat met negen staarten" toe, De rechter zei er bij, dat hij geloofde, dat die lijfstraf afschrikwekkend zou werken. Brandstichters in China. Er moeten in de laatste veertien dagen te Peking zeventien branden zijn geweest, die een schade van vier millioen dollar hebben veroorzaakt. Men houdt Chineesche studenten, die uit Japan zijn teruggekeerd en vijanden van het koninklijk huis zijn, voor de aanstichters. De Keizer en de bioscoop. Gisteravond zouden in het Apollotheater te Berlijn felms worden vertoond van de reis van den Keizer in de Middellandsche zee. De opnamen werden aan boord van de „Ilohenzollern" gemaakt. Russische anarchisten gevangen genomen. Bij een bank te Praag werden onlangs 100.000 kronen gedeponeerd. De bezitter Gries is thans in hechtenis genomen, terwijl een tweede inlegger ge vlucht is. De politie houdt deze beide personen voor Russische anarchisten, die geweren en munitie in Rusland hebben gesmokkeld en hiervoor deze aan zienlijke som hebben gekregen. De Kroonprins aan de draaibank. Aan het Pruisische hof bestaat de gewoonte, dat ieder prins een handwerk moet leeren. Keizer Wilhelm I wa kunstdraaier en men vertelt, dat hij zijn mooiste tabakspijpen zelf had gemaakt. Keizer Friedrich was boekbinder, de tegenwoordige Keizer Wilhelm II is meubelmaker „van zijn vak." De kroonprins is kunstdraaier. Dinsdag moest de kroonprins wegens een lichte ongesteldheid de kamer houden. Hij heeft toen maar zijn ambacht opgevat. Hij liet een draaibank in het paleis brengen en draaide, na jas en vest te hebben uitgetrokken, een paar stoelpooten. De dienst doende adjudant moest hem helpen, of hij wilde of niet. Politieagente^ als in|brekers. Naar aan de Daily Mail wordt geseind uit Philadel phia is daar aan het licht gekomen dat het politiecorps op groote schaal betrokken is bij inbraken, welke in den laatsten tijd veelvuldig voorkwamen. De stad zou zich bevinden in banden van een misdadigersbende, waarvan vele politieagenten lid zijn. Vier agenten zijn in hechtenis genomen. Zij mochten niet tegen borgstelling in vrijheid worden gesteld. Bij een van hen in huis heeft men voorwerpen, afkomstig van dief stal, gevonden. Een ander legde een volledige beken tenis af en hij verklaarde, dat in een der districten, de helft der agenten uit misdadigers bestond. Ook zijn er drie inspecteurs geschorst, terwijl er tegen velen ernstige verdenking bestaat. Bij het onderzoek was hoofdgetuige een twaalfjarige knaap, die voor de in brekers-politieagenten, als Olivier Twist in Dickens' roman, door smalle vensters kruipen en deuren openen moest. Vier millioen oesters vernietigd. Wereldberoemd door zijn oesterkweekerijen is het plaatsje Oancale bij Saint Malo in Normandië. De be woners trachten concurrentie van naburige plaatsen te weren, doch zij zijn niet altijd kieskeurig in hun mid delen. Toen er een schip met 4 millioen oesters in d haven kwam, bestemd voor een naburige plaats, wist de bevolking zich meester van de lading te maken. In drie uur tijds werd er voor 20.000 francs oesters vernie tigd. Een torpedoboot en vele gendarmes werden naar Cancale gezonden. In dit plaatsje mogen maar één dag in het jaar oes ters worden gevangen. De staat bepaalt dien dag en door een kanonschot wordt bekend gemaakt wanneer dc vangst mag beginnen, welke geschiedt onder staats toezicht. 's Avonds liggen er dan bergen oesters op gestapeld op het strand, door deskundigen wel eens op 40 millioen geraamd. Soms keert één boot met 300.000 oesters terug. Een griezelige vondst. De Berlijnsche bladen geven een kolommenlang ver haal over een griezelige vondst. Gisterochtend zagen verschillende arbeiders, die naar hun werk gingen, in het kreupelhout in den Tier- garten nabij de Charlottenburgerbrug een zak. Zij hadden haast en letten hierop niet verder. Eerst om acht uur keek een melkjongen eens wat er in dien zak zat. Het bleek hem dat er zich vleesch en beenderen in bevonden. Hij gaf hiervan kennis aan de politie, zonder te weten, dat het vleesch menschenvleesch was. Een politieagent constateerde dat men te doen had "iet stukken van een lijk van een jong persoon. Poli- tie-autoriteiten en doctoren werden gehaald. Men kon niet uitmaken, of men te doen had met overblijf selen van een mannelijk of van een vrouwelijk persoon. Het vel was geheel van het hoofd getrokken, handen en voeten en andere lichaamsdeelen ontbraken, de borstkas was blijkbaar met een zaag stukgemaakt, de ribben waren deels met geweld gebroken, deels afgesne den. Wij sparen den lezer de verdere afschuwelijke bij zonderheden en vermelden slechts dat vermoed wordt, dat deze grove verminking is uitgevoerd, nadat bot slachtoffer gewurgd werd. Daar de linnenzak uitwen dig geen bloedsporen vertoonde, acht men het zoo goed als zeker, dat de moord in een kamer of kelder is ge schied en dat eerst later gepoogd is het verminkte lijk in het water te gooien, hetgeen toevallig verhinderd werd, zoodat de zak maar is weggeworpen. Aangeno men wordt voorts dat de zak uit Charlottenburg daar is gebracht. Men vond slechts een kurkje met perkamentpapier, afkomstig van een fleschje met 25 mililiter inhoud, een paar stukjes papier. Onmiddellijk werd met behulp van de politiehonden I rack en Nixe het terrein onderzocht. Frack keerde dikwijls terug naar een bank, welke op tachtig pas af stand staat. Men meent hieruit te mogen opmaken dat de moordenaar daar heeft gezeten. Er werden nog twee andere honden gehaald. Een van deze krabde nabij het water in den grond. Men vond op die plaats stukken van een Berlijnsche courant waaraan evenwel niets bijzonders werd ontdekt. Terwijl de „Lok. Anz." nog rekening houdt met de

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2