DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. No. 87 Honderd en tiende jaargang 1908 ZATERDAG 11 APRIL. üaiionaie militie. Uit den Haad- BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1,—. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Tweede Kamer. Professor en student. Tegen prof. Fabius. Gemengde huwelijken. Een wilde stier in huis. Een ontrouwe loopknecht. Uit Medembük. Uit Grootebroek. Onderzoek naar andere cultures. KMAARSCHE COURANT. De BURGEMEESTER der gemeente Alkmaar gelast, krachtens bekomen aanschrijving, de onderstaande hier wonende verlofgangers, om zich, voorzien van hunne militaire kleeding- en uitrustingstukken^ zak boekje en verlofpas, ter bijwoning der herhalings oefeningen, 's namiddags vóór 4 ure, bij hun korps te vervoegen 4e Regiment vesting-artillerielichting 1903gar nizoen Helder 21 April 1908, WILLEM TIMMERMAN, MEINDERT GERARDÜS VEEN, PIETER POEZE, CORNELIS BIJL en LAURENTIUS PLOEGER. Alkmaar 10 April 1908. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Onder de ingekomen stukken welke oensdag den Raad bereikten, was er één, dat terzijde moest worden gelegd, daar het niet op zegel was geschreven. Ieder wordt geacht de wet te kennen, dus ook de zegelwet. Dit is natuurlijk een fictie. Maar waar in onzen tijd een vereeniging van de minst-ontwikkelden zich met inachtneming der wettelijke voorschriften tot den Raad wendt, daar mag men toch verwachten, dat het bestuur van een Nederlandschen Bond van vereenigin- gen van den handeldrijvenden en industrieelen mid denstand, dat over eenheid van tijd adresseert, weet, dat een verzoekschrift aan den Raad op zegel moet worden geschreven. Een bond van vijf en twintig duizend leden en nog niet eens een gezegeld adres! Het belangrijkste der ingekomen stukken was zeker wel het verslag van de commissie van toezicht op het stedelijk muziekkorps. Op ernstigen toon stelde de burgemeester voor, een enkel pnnt van dit verslag in geheime zitting te bespreken. Daartoe werd besloten, en voor het overige werd het verslag voor kennisgeving aangenomen. Düs blijft dit rapport slechts beperkt tot de opren en oogen van de raadsleden. Misschien krijgen we een deel ervan te lezen in het jaarlijksch gemeenteverslag, dat eerstdaags weer verwacht kan worden, misschien wordt het verslag of het enkele punt besproken in openbare zitting. En openbaarheid is in dezen toch wel gewenscht. Deze commissie van toe zicht is na de herziening van de verordening in 1905 met een zeer groote. macht bekleed. Zij is bovendien onder verre van aangename omstandigheden hare taak begonnende vorige commissie heeft haar ontslag genomen na ronduit erkend te hebben, dat zij niet in staat was met vrucht met den directeur te blijven voortwerken. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de tegenwoordige commissie in haar verslag ernstige aanmerkingen heeft neergeschreven, welke een onder- v/erp van bespreking hebben uitgemaakt in de gehei me vergadering. Docli dit is slechts een vermoeden, wij weten niemendal en moeten nadere gegevens af wachten. Wij zouden evenwel liever over dit punt nog het eeu en ander zeggen dan over de behandeling van de wij ziging der verordening op het heffen van straatbelas- ting'. Die behandeling- was weer echt klein-steedsch en we hebben die methode reeds zoo dikwijls aan kritieis onderworpen, dat we gaarne eens een keertje zouden overslaan. In den Raad was men het bovendien weer roerend er over eens, dat die methode heelemaal niet deugt. Men verschilde evenwel in u.eening, waar het gold de schuld "te zoeken. „De Raad moet ons niet overvallen met amendementen" zeide de voorzitter. „B. en W. moeten ons niet overvallen met bijlagen zei een stem uit den Raad. Wij denken hierbij in het algemeen aan het spreekwoord van de twee kijvenden. En in elk geval worden beide colleges door een slechte behandeling van zaken getroffen, lijdt beider aanzien daaronder. Nu ligt in het geval der straatbelasting de schuld echter minder bij B. en W. dan bij den heer Glinderman. Deze belastingspecialiteit, die er steeds op uit is elke bepaling van een dergelijke verordening zoo nauwkeurig mogelijk te redigeeren, heeft de afkeu renswaardige gewoonte wij wezen er reeds vaker op -- de door hem noodzakelijk geachte wijzigingen, niet te voren bekend te maken, maar ze staande de verga dering in te dienen. Het gevolg hiervan is in de eer ste plaats dat de portée van zoo'n wijziging niet wordt begrepen. De heer Glinderman wandelt dan met of zonder bescheiden naar de tafel van B. en W., waar vervolgens een zeer gezellig onder onsje plaats heeft. Dit heeft natuurlijk geen gunstigen invloed op de raadsleden, die lusteloos en een weineg onverschillig- worden, zoodat men zich bijv. niet ontziet, het woord te voeren met de hand voor den mond, hetgeen ieder welopgevoed man in een ander fatsoenlijk gezelschap wel zal laten. In den regel gelukt het den heer Glim derman B. en W. te overtuigen, maar soms blijkt men hem niet te begrijpen en Woensdag riep de voorzitter in arren moede uit: „Ik geef het op." Wij hadden gaarne eens willen zien wat er was i beurd indien de burgemeester den Raad eens had la ten stemmen tusschen den term van den heer Glinder man „oudste der openstaande aanslagen" of die van B en W. „oudst© der vervallen termijnen." Wij zullen maar niet verder in bijzonderheden van deze openbare sectievergadering zooals de heer Mel- chers deze behandeling zeer terecht noemde treden Slechts zij vermeld dat 's raads financiëele speciali teit er zijn bevreemding over uitsprak, clat het oordeel van de commissie van financiën niet was gevraagd, Hetzelfde deed de heer Vonk ten aanzien van de slachthuisleening. Hij vond het minder eigenaardig tot de taak dier commissie te behooren, dat "zij allerlei rekeningen naziet en controleert met de bescheiden hetgeen men het jongste klerkje ter secretarie kan la ten doen en hij zou gaarne een wijziging der verorde ning tot stand zien komen. Het college van B. en W. was wel bereid een dergelijke wijziging in overweging te nemen, zoodat eerlang de commissie minder machi naal en zeker meer adviseerend werk zal krijgen. Het hoofdpunt van de agenda was de kwestie van de onderwijzers-salarissen. Op de tribune stonden vele belangstellenden, die tevens belanghebbenden waren, wachtend op de dingen, die "komen zouden, maar die zijn uitgebleven. De Raad heeft op voorstel van den heer Melchers besloten dit onderwerp in de sectie-ver gaderingen te behandelen. Wij 'hebben reeds herhaal delijk over de wenschelijkheid van een dergelijke be handeling geschreven en kunnen dus nu er over zwij gen. De Kamer van koophandel en fabrieken kreeg de toe zegging dat aan hare velewenschenbetreffendedekaa-> markt „de noodige aandacht" zal worden besteed en bare: niet erg welsprekende en niet erg duidelijke woordvoerder in den Raad, de heer Ibink Meienbrink moest zich met een dergelijke vage toezegging tevre den stellen, hetgeen hij blijkbaar met genoegen deed. Inzake de slachthuisleening wenschen B. en W. zien niet te onderwerpen aan de beslissing van Gedeputeer de Staten, maar bij de Kroon voorziening te vragen a an de beschikking, waar bij goedkeuring van het raadsbesluit in dezen wordt geweigerd. De Raad is met deze houding van B. en W. accoord gegaan. Tot goed begrip van deze kwestie is het niet overbodig even in de geschiedenis terug te tredep. Aanvankelij was liet de bedoeling van B. en W. een leening te slui ten van 230.000, jaarlijks de rente te betalen, 74 jaar lang 3100 af te lossen en in het jaar 1982 de overblijvende 600. Het eerste jaar zou dus moeten worden betaald 2300 maal 4 plus ^100 is 12.30J en dit bedrag zou telken jare kleiner worden. In No vember 1.1. bleek echter dat 230.000 onvoldoende was voor de betaling der kosten. Daarom werd 4 Decem ber besloten een leening te sluiten van j 250.000. Werd dc eerstvoorgestelde methode gevolgd, dan zou het eers t j jaar moeten worden betaald: 2500 maal 4 plus J 3300 is 13.300. B. en W. stelden echter thans voor - de Raad besloot daartoe het bedrag der leeniug af te lossen in 74 jaar en wel in de jaren van 19081917 telkens 3000, in de jaren van 19181927 3100, in de jaren van 19281937 3200, in de jaren van 19381947 3300, in de jaren van 1948--- 1957 3400, van 1958—1967 3500. van 1968—1977 3600, van 1978—1980 3700 en in 1981 2900. Vol gens dit stelsel moest in 1908 worden betaald 13.000. Gedeputeerde Staten weigerden hieraan hunne goed keuring te geven. Zij vonden een termijn van 75 ja ren te lang en achtten geon termen aanwezig om deze leening af te lossen bij stijgende termijnen. Zij gaven in overweging de aflossing in een tijdvak van uiterlijk 50 jaren te doen plaats hebben en het jaarlijksch be drag der aflossing op een geleidelijk dalend of ten minste voor elk jaar gelijk cijfer te bepalen. B. en W. gingen hierop echter niet in. Zij stelden den Raad voor het bedrag dezer leening af te lossen in 50 jaar en met de verschuldigde rente jaarlijks 11637.55 te betalen. Weer weigerden Gedeputeerde Staten hun goedkeu ring te geven. Zij voelen niets voor het bezwaar, dat de exploitatie-rekening van het slachthuis in de eerste jaren te zwaar zal worden belast. Zij beschouwen de- instelling niet op zich zelve en zijn van meening, dat die exploitatie-rekening niet zonder steun der gemeen tekas behoeft te sluiten. Er kan een bijslag uit de ge in,eentekas worden gegeven, zoodat het niet noodig is de' slachtloonen te verhoogen. Maar hier zijn wij mid den in het conflict: de Raad toch heeft zich altijd op het standpunt gesteld, dat het slachthuis zichzelf moest bedruipen. De instelling behoeft geen winst, maar mag ook geen verlies opleveren. Daarbij komt nog iets en de heer Boelmans ter Spill wees hierop met nadruk: het slachthuis is ge bouwd voor een stad met 30.000 inwoners. Het spreekt wel van zelf, dat men, eenmaal bouwende het oog op de toekomst gericht houdt, niet alleen bouwt voor zich zelf, maar ook voor het nageslacht. Doch daarom zou het ook niet billijk zijn de grootste lasten te doen druk ken op het tegenwoordige geslacht. Als na vijftig ja ren het slachthuis zonder schuld is, dan hebben de thans levenden daarin voldoende bijgedragen. Wij kunnen het Alkmaarsche standpunt volmaakt billijken en achten in een dergelijk geval want we zijn er natuurlijk niet voor voornamelijk op rekening van het nageslacht groote dingen te doen een an- nuïteitsleening alleszins gewettigd. In een andere provincie zouden Gedeputeerde Staten hun goedkeu- iing' aan zulk een raadsbesluit niet hebben onthouden. Het college van Noord:Holland meent dit wel te moe ten doen. Het zou ons echter verwonderen, als mocht blijken, dat de Kroon in dezen aan de zijde van onze Gedeputeerden staat en den Alkmaarschen Raad in het ongelijk stelt. Zonder discussie werd besloten, dat de Raad zijn me dewerking zal verleenen tot instandhouding van de spoorwegverbinding Broek op LangedijkAlkmaar (voor reizigersvervoer) en zich bereid verklaart een ontwerp-overeenkomst met de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij mede aan te gaan, waardoor de gemeente in een garantie voor een jaarlijksche op brengst van 10.000 deelneemt voor 3500. Wij hadden op een kleine bespreking gehoopt, om dat er in de bijlage iets raadselachtigs stond, dat nu niet is opgelost. Aanvankelijk heeft blijkens heit adres van den raad der gemeente Zuid-Seharwouda aan den Alkmaarschen Raad de II. IJ. S.M. tot den burgemeester van Zuid-Scharwoude gezegd: wij wil len deze lijn blijven exploiteeren, mits gij, gemeenten, ons een eeuwigdurende garantie geeft, mits gij ons de kosten voor gemaakte werken terugbetaalt, en mits de door U gestorte bedragen nimmer terugverlangt. Er is „ernstig" gecorrespondeerd en ziedaar in eens de H. IJ. S. M. als een blad aan den boom omge draaid. Geen eeuwigdurende garantie, geen terugbe taling van de kosten voor gemaakte werken, wèl terug gave van de door de gemeenten te betalen bedragen, zelfs die welke zijn voortgesproten uit het loopende contract, dat 1 Mei vervalt, uit de komende batige sal do's! Is nu de H.IJ.S.M. zulk een schandelijk overvra gend, of is Noord-Scharwoudes burgemeester zulk een buitengewoon handig koopman? Die vraag hadden we zij het dan ook in meer officiëelen vorm gaar ne Woensdag in den Raad gesteld, besproken en be antwoord gezien. Bij den aanvang der vergadering van gisteren werden allereerst eenige kleine wetsoniwerpen afgedaan. Goedgekeurd werd onder meer het wetsontwerp tot ioepassing van art. 32 der Burgerlijke Pensioenwet ten behoeve van den gewezen leeraar A. M. Kollewijn. De Minister van Financiën, de heer Kolkman, verzekerde op een vraag van den heer Roodhuijzen (U.-L. Brielle)dat, indien zich in het vervolg nieuwe gevallen van gelijke strekking als het onderhavige voordoen, de Regeering niet zal aarzelen met een wetsontwerp van gelijke bedoeling bij de Kamer te kom n. Voorts werden goedgekeurd de onteigenings-ontwer- pen ten behoove van den spoorweg Eindhoven Weert en in de gemeenten Zoeterwoude, Leiden en Leiderdorp, noodig voor de verlegging van het Rijn Schiekanaal buiten Leiden, Na eenig debat werd onder meer bepaald, dat het verboden is te visschen in een water, waarvan een ander rechthebbende op het vischreclit is, tenzij men voorzien is van eeno schriftelijke vergunning van den rechthebbende. Daarna kwam in behandeling de kuil-quaestie. De heer Duymaer van Twist (A.-R. Steen- wijk), verdedigde een dcor hem met den heer Ilugen holtz voorgesteld amendement, strekkende om te verbieden in de Zuiderzee te visschen met kuilnetten, hetzij tusschen twee vaartuigen gespanneD, hetzij achter of ter zijde van een vaartuig aangebracht. Spr. oordeelde, dat niet gevolgd mag worden het rapport van dr. Redeke inzake het Zuiderzeevraagstuk. Er is bij het opmaken daarvan geen rekening gehouden met mannen van de practijk, en volgens spr. was het rapport deels onjuist, deels eenzijdig. Tegenover de cijfers van dr. Redeke stelt de spr. de cijfers van dr. Hoek, uit diens recan'-rapport van Januari, waaruit blijkt dat de haringvangsten voort durend achteruitgaan. Dat is een treurige werkelijkheid. Vooral de vangst van najaarsharing, de vetste haring en dus het beste voedingsmiddel, gaat achteruit. Dr. Hoek schrijft nu dat hij de oorzaak-daarvan zoekt in de wijze waarop en den omvang waarmee men de haring vangt. Met die conclusie is de meening van dr. Redeke volkomen in strijd. Naar aanleiding van een vraag van den heer D e Beaufort (L. Amsterdam VI), antwoordde de Minister van Binnenlandsche Zaken, dat de regeering ernstig overweegt een eergisteren ingekomen subsidieaanvrage van het Kon. Oudheid kundig Genootschap te Amsterdam ter bestrijding van de kosten, verbonden aan een nieuw onderzoek naar den toestand van het gebouw van de N. Z. Kapel te Amsterdam, waartoe de kerkeraad door schorsing van het sloopingsbesluit gelegenheid heeft gegeven. Op vr; gen van den heer Van Kol (S.-D. Enschedé) betreffende de behandeling van den ex-sultan van Aijeh antwoordde de Minister van Koloniën a. i., dat de ex-sultan van Atjeh niet verbannen is, omdat die straf voor inlanders niet bestaat. De voorschriften, gel dende voor procedures als die tegen den ex-sultan, zijn tegenover hem in acht genomen. Den 16en Januari heeft de ex-sultan een bezwaarschrift bij de Koningin ingediend tegen d«te zijnen aanzien genomen beslissing, Den dag hierna beschikte de gouverneur-generaal af wijzend op zijn verzoek om, in afwachting van de be schikking op dat verzoekschrift te Batavia, te Soekaboemi of te Tiandjoer te mogen verblijven, welke beslissing van den gouv.-gen. hem niet meer heeft bereikt voor hij op 21 Januari naar Batavia vertrok. De reis naar Amboina hoeft de sultan niet in de derde, maar in de tweede klasse gedaan. Daarna werd voortgezet het debat over de Vissche- rij wet. De heer E'eyne (U. L. Kampen) verdedigde het sub-amendement om eerst twee jaren na de inwerking treding der wet te verbieden het visschen met kuil netten in de Zuiderzee. Spreker oordeelde de tegen woordige uitmoording van de Zuiderzee in strijd met den goeden vischsta d, in strijd met het ontwerp dat den vischstand wil beschermen. De heer F erf (U.-L. Hoorn) betwistte het verband tusschen den achteruitgang van de visschers-bevolking en het gebruik van het kuilnet en bestreedt het amen dement van den heer Duymaer van Twist, als zijnde de btlichaming van overdreven en op nieuw opge zweepte actie van een gedeelte der visschers tegen het kuilnet. Bij de regeling der werkzaamheden is besloten het Paasch-reces te doen duren tot 28 April. Voor sectie- onderzoek is aangewezen o. m. de ongevallenverzeke ring voor zeevisscherijen en zee»aart, de wijziging der rechterlijke organisatie en de comptabiliteitswet. De vergadering van den Academischen Senaat der universiteit te Amsterdam, in zake het optreden van den jur cand. O. G. Bakker in het weekblad Propria Curis tegen den hoogleeraar D. van Embden, zal, naar thans gemeld wordt, reeds Maandag plaats hebben. De Centrale Anti-revolutionnaire Kiesvereenigingen in het district Ridderkerk en Zostermeer hebben ook moties aangenomen tegen de leiding van het a.-r. or gaan De Rotterdammer, waarvan prof. Pabius hoofd redacteur is. De Tijd schrijft Uit Rome is dezer dagen het bericht ontvangen, dat de bekende Declaratio Benedictina op den eersten Paaschdag a.s. is vervallen. Dientengevolge moeten vtortaan alle huwelijken tusschen katholieken en niet- katholieken, om geldig te zijn, gesloten worden dooi den pastoor (c-f diens gevolmachtigde) en twee ge tuigen. In het vervolg zullen derhalve ook de ge mengde huwelijken, welke alleen voor den burgerlijken stand of op elke andere wijze gesloten^worden, niet alleen (zooals tot dusverre) ongeoorloofd, maar ook on geldig zijn. GEMENGD NIEUWS. Een eigenaardig middel. Donderdagmiddag vervoegde zich ten kantore van den deurwaarder B. den Boer te Oud-Beierland, een vrouw ter voldoening eener schuldvordering ten laste van haar mau, groot f 1223, waarvan de deurwaarder het stuk ter invordering onder zich had. Nauwelijks had de deurwaarder het s uk te voorschijn gehaald, of de vrouw rukte het hem uit de hand, scheurde de ouderteekening er af en slikte dat stuk in. Dadelijk deed de deurwaarder aangifte en werd door den kan tonrechter het overgebleven stuk in beslag genomen en proces-verbaal opgemaakt. Gistermorgen rukte een stier die naar de veemarkt te Leiden zou worden vervoerd op de Haven zich los, vloog als bezeten de Haarlemmerstraat op, sloeg er een zijstraat in en trok door een openstaande deur aan de Voldersgracht een woning binnen waar het woeste dier letterlijk alles vernielde. De menschen konden zich nog juist uit de voeten maken. Toen het zijn woede aan onschuldig huisraad had gekoeld, liet het dier zich weder gedwee meevoeren. Een loopkntcht van de broodfabriek „De Haan" te Amsterdam, werd uitgezonden met f 127 om dividenden aan de klanten af te dragen. Hij schijnt daarbij van den goeden weg geraakt te zijn althans men weet niet waar hij is. Mislukt. Een doortrapte deugniet heeft het stukje uitgehaald om bij de vrouw van een politie-agent, wonende Albert Cuypstraat te Amsterdam, met het praatje te komen dat de kleeding van haar man bij een vechtpartij zoo gehavend was, dat hij onmiddellijk zijn burger plunje noodig had. De vrouw nam de kennisgeving aan, doch weigerde kleeren mee te geven. Wat maar goed was, want haar man bleek ongedeerd. Uit Oudorp. Ons wordt meegedeeld dat morgen te 10 uur in de Hervormde Kerk te Oudorp het Avondmaal zal wor den bediend door Ds. van Leeuwen, pred. te Graft. Daar wij hiervan geen opgave hadden ontvangen kon den wij het niet opnemen onder de predikbeurten. Uit De Rijp. Tot diakenen van de Doopsgezinde gemeente Dc Rijp zijn herkozen de heeren D. Oortwijn en J. Rot. De heer J. Rot werd tevens herkozen als regent van het Doopsgez. Weeshuis. Tot regentes werd herkozeu: m.ej. M. AdmiraalBlaauw. Het drietal voor de verkiezing van ëen predikant bij de Doopsgezinde gemeente te De Rijp bestaat uit de heeren: II. C. Barthel te Tlolwerd; Popma te.Ter schelling en M. J. Kosters te Noordeind van Graft, Met ingang van 16 April is benoemd tot uitwonend klerk aan het Rijkskrankzinnigengesticht de heer W. F. Dekker, alhier. Bij de Ned. Herv. kerk alhier is beroepen ds. A. von Iterson, predikant te Oosthuizen. Uit Beverwijk. Alhier is bij de Evangelisch Luthersche gemeente beroepen ds. M. van Kleef, predikant te Leiden. Aan den Langedijk en omstreken zullen door onder scheidene leden van de verschillende vereenigingen al daar, proefveldjes voor de teelt van andere tuinbouw producten worden aangelegd, o. a. Amsterdamsehe glasworteltjes, augurken, aardbeien, enz. Al deze proefveldjes staan onder controle van den heer J. G. Hazeloop, Rijkstuinbouwleeraar te Alkmaar. De opbrengst der verschillende producten zal in één hand worden verzameld, waarvoor dan een afzetgebied zal worden gezocht.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1