DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Verjaring vanSchuldvorderingen. No. 89 Honderd en tiende jaargang. 1908 DINSDAG 14 APRIL. Jacht "en Vissclierij. Nationale Militie. Hinderwet. GROOTE PAARDENMARKT te Alkmaar, op Woensdag 22 April 1908. Groote Voorjaarsyeemarkt te ALKMAAR, op Dinsdag 21 April 1908. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Ned. Verbond van Vakvereenigingen. GEMENGD NIEUWS. Het conflict tusschen een professor en een student. Een vreemde zaak. Wat een fletsbeenen Staking te Leeuwarden. Slaapziekte Palmzondag aan De Bilt. Nat. R. K. Vakvereeni 'ingscongres. Zwarte pokken. O a ftlAVl De BUI {O E M EEST E R der gemeente ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat van heden af ter secretarie dier gemeente verkrijgbaar zijn gesteld dj blanco-verzoekschriften ter bekoming van jacht- en vischakten en van kostelooze vergunningen tot vis- schen. Hij noodigt belanghebbenden uit deze verzoekschrif ten wel vóór 1 Mei a.s. te willen indienen, ten einde verzekerd te zijn dat de verlangde akte vóór 1 Juli a.s. in hun bezit is. De Burgemeester voornoemd, Alkmaar, 8 April 1908. G. RIPPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR herinneren belanghebbenden er aan, dat de schuldvorderingen over het jaar 1907, ten laste der gemeente, ingevolge de wet van 8 November 1815 (Stbl. No. 51) vóór of op den laatsten Juni a.s moeten worden ingediend bij gebreke waarvan zij verjaard en mitsdien nietig zijD. Voorzoover nog vorderingen moeten inkomen, wordt vroegtijdige inzending daarvan aanbevolen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING. Voorzitter. DONATH, Secretaiis. Alkmaar, 8 April 1908. De BURGEMEESTER der gemeente A Ikmaar gelast, krachtens bekomen aanschrijving, de onderstaande hier wonende verlofgangers, om zich, voorzien van hunne militaire kleeding- en uitrustingstukken, zak boekje en verlofpas, ter bijwoning der herhalings oefeningen, 's namiddags vóór 4 ure, bij hun korps te vervoegen: 4e Regiment vesting-artillerie lichting 1908 gar nizoen Helder 21 April 1908, GERARDUS VAN VEEN, JOHAN NES CORNELIS FRANCISCUS GERRITSEN, 2e Regiment vesting-artillerie, lichting 1903, gar nizoen Amsterdam 27 April 1908. JOANNES MATHEUS GROOT. Ie Regiment vesting-artillerie, lichting 1903, gar nizoen Utrecht 4 Mei 1908. ROELOF POST. AlkmaarDe Burgemeester voornoemd 13 April 1908. G. RIPPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van H. A. A. DE GROOT aldaar, om vergunning tot het oprichten van een gasmotor van 8 P.K., tot het in beweging brengen van een dynamo, het opwekken van electriciteit voor verlichting en het laden van accu mulatoren in het perceel Verdronkenoord Wijk D, No. 48. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden in gediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Dinsdag 28 April e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die be zwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 14 April 1908. ALKMAAR 14 April. Op het internationale verschijnsel van de tuchte loosheid is in dit blad herhaaldelijk gewezen. Juist dat er overal en dus niet enkel en alleen in ons land wordt geklaagd over de toenemende brooddronkenheid en onwellevendheid, ergerlijke straatschenderij, ruwe baldadigheid, gebrek aan gemeenschapszin, enz. stemt tot gerustheid. Het verschijnsel, dat in ons land tel kens met nadruk wordt geconstateerd en gesignaleerd, is niet alleen beperkt tot binnen onze grenzen, de on- gewenschte^ eigenschap is dus niet een Nederlandsche eigenschap, de geest die het Jong-Nederland be- heerscht is derhalve niet een specificiek Nederland sche geest. Het is de geest des tijds. En in alle lan den maakt men zich op om dien geest te bestrijden. In ons land is men bezig een Tuchtbond op te richten, m Duitschland is men nog altijd zoekende. Sedert ge- ruimen tijd wordt er evenwel in een deel der Duitsche pers propaganda gemaakt voor een denkbeeld, dat door de overheid blijkbaar niet zoo kwaad wordt ge ve nden. Men wil het euvel bestrijden door sport. De jongelingen, die zich tusschen school en kazerne be vinden, zullen gedwongen worden tot het doen aan sport onder staatstoezicht. Voor de verwezenlijking van dit denkbeeld meeuen de ijverige voorstanders - mogen genist groote offers worden gebracht. Im mers door dit stelsel worden er niet alleen goede bur gers maar ook kranige recruten gekweekt. De vader van deze gedwongen sport moet zelf zeer pathetisch i, hebben uitgeroepen„Als deze hervorming tot stand komt, is het vaderland gered." Het Berliner Tageblatt komt in zijn nummer van ij gisteren tegen deze voorstelling, tegen dit geheele denkbeeld krachtig op. Op zich zelf vindt het blad het natuurlijk niet verkeerd, dat de overheid, die herha lings onderwijs verplichtend stelt, ook iets doet voor de lichamelijke ontwikkeling van degenen, die de school banken hebben verlaten. Het was zelfs wel denkbaar, dat op de herhalingsscholen ook lichamelijke oefenin gen gedaan werden. Maar dan noeme men het ding uk bij zijn naam, dan spreke men van gymnastiekon derwijs en dan heeft men een hervorming', welke nut tig kan worden, praotisch gemakkelijk in te voeren is en wel niet tot misstanden aanleiding zal geven. Maar wie in een of anderen vorm propaganda maakt voor een dwangopvoeding der jeugd door middel van sport, kent noch de jeugd, noch de sport. Sport im mers is iets vrijwilligs van dengene, die lust heeft zijn spieren te stalen. Sport wil in vrijheid worden uit geoefend. Sport kent geen gedwongen discipline, geen gehoorzaamheid in de beteekenis van de kazerne, maar slechts discipline uit eigen beweging en nit eigen inzicht, is zelfdiscipline. Wie de vrije plekken, waar de jeugd thans speelt, zich niet bekommerend om den wil van buitenstaanders, zich zelf orde opleggend, uit zichzelf naar een doel strevend, wil maken tót plaatsen voor gedwongen sport, handelt bijna bar- baarseh. Dat zou zijn zich bezondigen aan de jeugd, die van een zekeren leeftijd af aan door den omgang en door te wedijveren met personen van gelijken leef tijd zichzelf het best opvoedde. Dat zou eenvoudig zijn aan een zoo bloeiende sport in Duitschland een einde maken. Maar hatuurljjk -zoover is men nog niet. En zoo ver komt heit ook niet. Het denkbeeld is te dwaas, te onnatuurlijk, te zeer in strijd met menschenverstand en ethica, dan dat het zelfs in Pruisen, het klassieke land van het drillen, verwezenlijkt zou kunnen worden. Het radicale Berlijnsche blad verheugt zich hierover. Het ziet in deze gedwongen sportbeweging vooral een politieke beweging van anti-liberaal karakter. Het wijst daarbij op Engeland, het land van de sport bij uitnemendheid. Er bestaat zeer zeker verband tus schen het .onafhankelijke sportleven van de Engelschi jeugd en de latere zelfstandigheid en politieke rijpheid der Engelsehe burgers. Vandaar dat men in zekere kringen in Duitschland bedenking gevoelt tegen de steeds toenemende sport. Maar thans aldus eindigt het artikel waarboven „Politiek en Sport" staat ge schreven helpt het niet meer. Het is te laat. Het opvoedende karakter van de vrije sport is te algemeen bekend, dan dat werkelijk een wetsontwerp, dat in zoo hooge mate tegen de sport gericht is, kans zou heb ben te worden aangenomen. Maar intussehen wordt er voor de beperking van de tuchteloosheid toch maar niets gedaan Na hetgeen wij gisteren reeds omtrent de vergade ring van dit verbond te Amsterdam hebben mee gedeeld waarschuwde de heer De Miranda (Bondsraad A. N. D. B.) nogmaals tegen een wijze van polemisee- ren als door den heer Oudegeest in de vakbeweging ge schiedt. Het' heeft discussies tengevolge, waardoor de groote zaak op den achtergrond geschoven wordt. De heer Keesing (A. N. D. B.) legde er den nadruk op, dat men binnen afzienbaren tijd kan rekenen op een sterke patroonsorganisatie. Daartegenover is de arbeidersorganisatie, blijkens de cijfers, nog erg zwak. Men moet met het uitspreken van een politieke rich ting erg voorzichtig zijn. Er kan nog niet eens sprake zijn van centralisatie, laat staan van te sterke centralisatie. Men kan met het proletariaat dergelijke vraagstukken nog niet be spreken. In de namiddagzitting werden de algemeene be schouwingen voortgezet. Over de kwestie Roland-- Holst werd nog het woord gevoerd door ILuyben (afge vaardigde sigarenmakers), die een motie van wantrou wen in het bestuur voorstelde, en den heer De Levita, die Oudegeest aanviel en hem het recht ontzegde, om op deze wijze over mevr. Llolst den staf te breken. De heer J. v. d. Tempel (bestuur) beantwoordde de verschillende sprekers uitvoerig. Spr. heeft zich met het artikel van Oudegeest kunnen vereenigen, omdat het noodig is den stormloop van dien kant zoo krach tig mogelijk te weren. Er is geen kwestie van te ster ke centralisatie; het tegendeel is waar. Het zijn slechts enkele utopistische socialisten, die tegenover de vak beweging staan en niet de sociaal-democratische partij. De heer Oudegeest wees er op, dat het verbond tot taak heeft de werkkracht te doen blijven voortbestaan en de vakbeweging te bevorderen. Niettegenstaande de malaise zijn de organisaties, behoudens een 8-tal toch vooruitgegaan. Spr. zag ook een gevaar in te veel agiteeren. Komende tot de critiek op het beleid der redactie, verdedigde spr. zijn houding tegenover de tegen hem gerichte aanvallen. Mevr. RolandHolst heeft een artikel geschreven, dat spr. als laster qualificeert. Daarin heeft zij zich aan de grofste verdachtmakingen schuldig gemankt. Het is een poging geweest om het vakverbond in den grond te boren. De oorzaak is dat de S. D. A. P., het Verbond niet wenscht te erkennen als een lichaam dat er naast staat maar het beschouwt als iets dat tegenover de partij staat. De heer Oudegeest verklaarde dat laatste zoo veel mogelijk te zullen voorkomen. Daarna nam de voorzitter het woord. Hij wilde nog even terugkomen op de Rotterdamsche bootwerkers- staking. Men heeft dat zeer abstract „een stuk klas senstrijd" genoemd. In waarheid was 't niet ander: dan een doodgewone loonstrijd van een groep bootwer kers. Spr. ziet het buitengewone van het geval abso luut niet in. Na repliek van enkele sprekers werd de "discussie voor gesloten verklaard. Aan de orde was daarna het financiëel verslag. Er was op ultimo 1907 een nadeelig saldo van 151.68. Bij de begrooting is door het bestuur voorgesteld het salaris van den 2en secretaris te brengen op 1400. De af<l. Handels- en Kantoorbedienden dienden een amendement in om het homorai'ium te brengen op 1500, hetgeen bij stemming werd aangenomen. De begrooting werd voorloopig geraamd op 10.082.50. De heer Oudegeest werd bij acclamatie als le-secre taris herbenoemd. Daarna werd de vergadering tot heden verdaagd. Gistermiddag vergaderde in de aula van de univer siteit de Senaat der Amsterdamsche Universiteit ter behandeling van het bekende conflict tusschen profes sor dr. D. van Embden en den student C. G. Bakker. Aan de pers werd medegedeeld, dat op voorstel van den reetor magnificus de Senaat besloten had, het re sultaat van de vergadering voorloopig geheim te hou den. Naar wij vernemen zegt „de Tel." is aan den heer C. G. Bakker, den student, die met prof. dr. D. van Embden, liet bekende geschil had, het volgend schrij ven gezonden Amsterdam. 13 April 1908. WelEdele Heer! In de heden gehouden zitting van den senaat werd een schriftelijk verzoek van prof. Yan Embden ter tafel gebracht, waarbij hij in overweging gaf, de zaak tusschen u en hem verder te laten rusten. De senaat heeft in dit verzoek gehoor gegeven en derhalve afgezien van het overwegen van verdere tuchtmaatregelen ten uwen opzichte. Met alle achting, Uw dw„ C.Ph. SLUITER, h. t. rector-magnifieus der universiteit van Amsterdam. In verhand met dit schrijven, kunnen wij thans na der meedeelen, dat de geheimhouding, die van te vo ren de Senaatsvergadering van gisteren door den rec tor-magnifieus was opgelegd, later is opgeheven, toen ie Senaat van het schrijven van pref.' Yan Embden md kennis genomen. De hoogleeraar Van Embden had den Senaat der universiteit een uitvoerig schrij ven gezonden, waarin hij o.a. meedeelde, dat de klacht, die bij den Senaat tegen den student Bakker was inge diend, buiten zijn medeweten was geschied. Hoezeer hij het optreden van den heer Bakker laakte, kon prof. Yan Embden zich met het indienen van die klacht niet vareenigen, en daarom verzocht hij den Senaat er geen verder gevolg aan te willen geven, een verzoek, dat werd ingewilligd. Zaterdagmiddag zoo luidde een bericht zou ten huize van mr. L. H. C. Kiihn, Oosteinde te Am sterdam, de 18-jarige B A. Boas mishandeld en met een revolver bedreigd zijn. Di zonderlinge bericht deed de Tel. op kondschap uitgaan, die eerst een onderhoud had met den vader van den mishandelde, die vertelde, dat zijn zoon Zaterdagmiddag ten huize van mr. L. H. C. Kiihn werd onlbodeu, ten einde dezen in z'n kwaliteit van curator in het faillissement Boas, eenige stukken te brengen. Toen de heer Boas Sr. telefonisch z'n be vreemding tr over uitsprak, dat z'n zoon werd ont boden, gaf mr. Kühn daarop ten antwoord, dat Boas Jr., zijnde bediende in de zaak van zijn vader, thans in zijn des curators dienst was, en dus zich had te schikken naar de wenschen des curators. De jonge Boas ging naar het Oosteinde, werd bij mr. Kühn binnengelaten, waar bij nog een ander persoon aan trof, die hem onmiddellijk vragen ging stellen. Tot goed begrip van den stand van zaken zij gemeld, dat sinds 3 Jan. j.l. het huwelijk van den heer A. Boas door echtscheiding ontbonden is. De rechtbank had den heer B. zijn eisch tot echtscheiding toege wezen, doeh de heer mr. Van Nierop, toegevoegd raads man van mevr. Rebecca Buytekant, ex-echtgenoote van A. Boaswas hiertegen opgekomen, we zullen later zien waarom. Volgens den heer B. Sr. werd door de vrienden van zijn vrouw, in het bijzonder door de diamantbewerkers M. B. en M. K., het gerucht ver spreid, als zou door hem, met behulp van z'n zoon, op onrechtmatige wijze de in zijn voordeel uitgespro ken echtscheiding verkregen zijn. Boas Jr. vertelde dat hij door een hem onbekend per soon, in tegenwoordigheid van mr. Kühn, werd onder vraagd over, zooals men hem zeide, ongepaste gepleeg de handelingen in het echtscheiding-sproees. Toen hij weigerde te antwoorden, werden plotseling de dia- mantbeweikers K. en B. binnengeleid, waarna de on dervrager zich hekend maakte als zijnde mr. Van Nierop. Volgens zijn beweren, werd de jonge Boas, toen hij weigeren bleef te antwoorden, geduwd en op den grond geworpen, terwijl mr. Van Nierop met een revolver gedreigd zou hebben. Geruimen tijd is hij t( en ondervraagd, heeft ten slotte verschillende vragen beantwoord, waarna men hem een verklaring wilde la ten teeltenen, waarin stond, dat hij bekende stukken uit het echtscheidingsproces zijner moeder te teekenen. Hij weigerde evenwel, waarna zijn moeder werd ge haald, die ook weigerde. Om 6 uur werd Boas losgela ten. Zijn vader heeft bij de justitie een aanklacht in gediend tegen mr. Kühn en mr. Van Nierop. Ook heeft de Tel. mr. Van Nierop gehoord, dio bevestigde, dat werkelijk de jonge Boas bij mr. Kiihn v/as ontboden, ten einde mr. Van Nierop nader te kun nen inlichten omtrent z'n praktijken in zake de echt scheiding tusschen z'n vader en z'n moeder. Volgens mr. V an Nierop is de jonge Boas op een goeden dag bij z'n moeder gekomen en heeft haar meegedeeld, dat hij oneenigheden met z'n vader had gehad, waarna hij tij z'n moeder is gebleven. Mevr. Rebecca Buytekant was bij verstek veroordeeld, omdat zij geen dagvaar ding had ontvangen. Toen nu het vonnis werd be zorgd, waarin stond, dat de echtscheiding was toege staan, wegens ongeoorloofde handelingen van de moe der, moet Boas Jr. zijn moeder het stuk kwansuis heb ben voorgelezen en haar hebben wijs gemaakt, dat den stand van zaken in een geheel ander stadium verkeer de, dan werkelijk het geval was. Dus werd tegen het vonnis niet in appèl gegaan, waardoor de vrouw ai haar rechten verloor en dit, dank zij de praktijken van den zoon, die daartoe natuurlijk door den vader was opgezet. Door mr. Van Nierop werd nu, namens de moeder, een klacht tegen den zoon ingediend, waarbij mr. Van Nierop in overweging werd gegeven Boas Jr. nog eens zelf te hooren. Het eenige middel om daartoe te ge raken was het ontbieden van den zoon bij mr. Kühn. M. K„ zwager van Boas, was mede geroepen, ten einde te kunnen verklaren, dat hem 100 was geboden door Boas, wanneer hij stukken, voor diens vrouw bestemd, zou doen verdwijnen. Mr. Van Nierop erkende, dat er een revolver op 't bureau lag. Van dreigen of mis handelen was echter geen sprake. Te Haarlem reden op 't Plein gistermiddag twea heeren op één stoomfiets, wat volgens de politiever ordening niet is geoorloofd en wat hun dan ook door een adjunct-inspecteur werd verboden. Ze lachten er wat om en reden door. De adjunct sprong op zijn fiets en ging het tweetal achterna, dat, bemerkende te worden gevolgd, er nog meer gang in zette. Maar toch gelukte het den adjunct ze nog juist voor de grens van Heemstede voor te komen en tot stilstaan te nopen, tot groote voldoening van het publiek, dat dezen ongewonen wedstrijd met genoegen had aangezien. De auto-rijders stonden paf van zulke fietsbeenen. (Tel.) De georganiseerde schildersgezellen te Leeuwarden eischten een loonsverhooging van 18 tot 20 cent per uur De patroons zijn bereid 18 cent toe te staan. De gezellen hebben daarom heden in groot getal den arbeid gestaakt. Te Suameer (Fr.) is de arbeider B. Zaterdagavond, 4 dezer, ter ruste gegaan. Sedert slaapt hij door. Een dokter, die geroepen werd, probeerde hem wakker te maken, wat niet gelukte. Een oud gebruik, Palmzondag, is weder door de ingezetenen van Utrecht gehandhaafd. In grooten ge tale werd de jaarlijksche wandeling naar het dorpje De Bilt gedaan. Tusschen al die honderden en honder den wandelaars op den Biltschen straatweg bewogen zich talrijke fietsrijders, w.o. verscheidene met een stoomfiets verder waren vele automobielen en rijtuigen op den weg. Omstreeks drie uur kwamen een paar studentenclubs aangereden, een daarvan met muziek in rijtuigen, met drie of vier bepluimde paarden, be stuurd door koetsiers met steek op. De grootste drukte was in 't dorp De Bilt zelf, waar de studenten hunne tenten hadden opgeslagen in het koffiehuis Goude-Petri en daar de noodige levendigheid verwekten. Daar voor dat hotel was bijna geen doorkomen aan. De naar Utrecht terugkeerende trams werden bestormd en waren telkens propvol. Naar Het Centrum verneemt, zal dit jaar in de maand Augustus het Nat. R. K. Vakvereenigingscon- gres te Utrecht worden gehouden. Vrouw Lucas, de pokkenlijderes te Maastricht, ia Zaterdagnamiddag in Calvariënberg overleden. Nieuwe ziektegevallen hebben zich niet voorgedaan. (L. K.)

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1