DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 92 Honderd en tiende jaargang V R IJ D A G 17 APRIIL. Groote Yoorjaars veemarkt te ALKMAAR, op Dinsdag 21 April 1908. Hinderwet. Drankwet. Krakend Plankenland. BINNENLAND. No. 1908 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. De?Rijksmiddelen. Soc.-dem. wethouder. De bloembollendag. Bier-enquete. Lenteboden? Brand. Bijgeloof. Tuchtschool te Velsen. Uit de diamantindustrie. Inbraak. Boschbrand. Graskantenverpachting. Uit Oudkarspel. Uit Purmerend. ALKMAARSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van H. RINGERS, aldaar, om vergunning tot het uit breiden van zijne chocolade- en bonbon fabriek, door het bijbouwen van een office en een stuifkamer en het verplaatsen van den cacaobrander en de reinigings machine in het perceel Varnebroek wijk E No. 15. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden in gediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Donderdag 30 April e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die be zwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATHSecretaris. Alkmaar, 16 April 1908. BURGEMEESTER en V7ETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat bij hun college is ingekomen een verzoekschrift van M. DE BOER, aldaar, om verlof tot den verkoop van alcoholvrijen drank in het perceel Kennemerstraatweg, E no. 48. Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen tegen het verleenen van l et verlof schriftelijk be zwaren worden ingediend. Burgemees Ier en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 17 April 1908. DONATH, Secretaris. Op de planken die de wereld verbeelden gaat het niet zooals het gaan moet. Er is something rotting in den staat achter den Harlekijnmantel. Tooneelgezelschappen komen en gaan. Opera's gaan vaak voordat zij goed gekomen zijn. En wat tot heden in die wereld stabiel was, begint meer en meer te wankelen. Hebben wij hier te doen met een nieuw en groot verschijnsel of is het een normale toestand En zoo het eerste het geval is, wat is daarvan de^oorzaak, wat daarvoor het geneesmiddel Deze vragen zijn moeilijk te beantwoorden. Zoodra men het heden met het verleden moet vergelijken krijgt men te kampen met het natuurlijk gemis aan objectiviteit van elk individu. Men moet de neiging bestrijden om alles van vandaag gewichtiger te vin den. Eu dat is niet gemakkelijk. Over het geheel staat dit wel vast, dat het tooneel in Nederland nooit een flink in elkaar sluitend geheel van welgeschaafde en geploegde delen is geweest. Integendeel. Er waren altijd vermolmde planken. En altijd hebben wij de menschen weer door die planken zien heenzakken, verdwijnend in een niet gewensc.hte diepte. Doch tegenwoordig wordt er met razende snelheid gedaald. Onze beste acteurs maken er een relletje van om in de diepte te verdwijnen en dat geschiedt dan in den regel niet in hun voordeel. Intusschen vergete men niet dat elders hetzelfde het geval is geweest en nog is. Op het officieele Fransche tooneel kent men die neiging van de meest bekwame acteurs ook om daar te verdwijnen en elders weer boven de planken te komen. En dat dit in Parijs niet zulke slechte ge volgen voor het tooneel en voor de bedoelde acteurs heeft, ligt alléén daaraan, dat Parijs groot is en dat er naast het officieele tooneel blijkbaar ruim plaats is voor minder officieele instellingen. Wi) kunnen dus ook ten aanzien van dit verschijnsel constateeren, dat het volstrekt niet nationaal is. Alleen is van dit verschijnsel de zeer nationale schaduwzijde, dat er bij ons voor de sterren geen ruimte is om zon in een nieuw flink zonnestelsel te worden en dat die nieuwe zonnesteltjes dus zwakke stelseltjes zijn die uiteen vallen hetzij in de Nederlandsche provincie, hetzij in het verre Indië. De oorzaken van deze vallende ziekte zijn velerlei. Er is in de eerste plaats als lastigste moment de natuur van den kunstenaar, die steeds min of meer anarchistisch is. Het is een buitengewoon moeielijk te regeeren 'volkje. Dat het goed leiden van een too- neelgezelschap dan ook niet onder de vele moeielijke opdrachten aan Hercules te vinden is, ligt minder aan de moeilijkheid van het werk dan aan de ontstentenis van tooneeltroepen in Hercules tijd. Er is in de ge schiedenis bijna geen enkel groot tooneelleider geweest. Wij hebben een Napoleon die aan geheel Europa zijn wil dicteerde. Doch hoeveel grooter zou nog de Na poleon zijn, die in staat zou zijn den bewoners van plankenland zijn wil op te leggen En vooral in dezen tijd, waarin het gezag zoo zeer in discrediet is. Natuurlijk gevoelen de tooneellisten, die in gewone tijden toch al meer maling aan het gezag hebben dan andere menschen, in dezen tijd den afkeer voor het gezag tien dubbel en geven zij aan dien afkeer van het gezag twintig dubbele uitdrukking. Daarbij komt dan een behoefte aan het verdienen (en uitgeven) van veel geld. Nu de luxe-behoefte in het gewone leven met onrustbarende snell eid toeneemt, doet zij dat in plankenland met sneltreinvaart. Yaste salarissen, die in het burgelijke leven zeer voldoende zouden zijn, lijken bij hun ongeregeld leven vergulde armoede, en dus gevoelen zij neiging om de gouden kooi van de Koninklijke of van een anderen troep te ontvlieden ten einde in gulden vrijheid reuzen sommen te gaan verdienen. Helaas daarbuiten zijn katten en is de grimmige koude van den winternacht. Zij heb ben niet anders geleerd dan de krekel uit de fabel. De winter komt gauw en met hem gebrek en ellende. Of de tooneelspelers dan zelf de eenige oorzaak zijn van den wankelenden toestand, waarin ons tooneel zich bevindt Zeer zeker niet. De enkele voorbeelden van troepeD, die „een bestaan hebben" bewijzen niet afdoende en voor goed, dat het niet aan het publiek ligt. Wel blijkt uit die voorbeelden dat een goede, tactvolle leiding nog wonderen vermag en dat er onder onze tooneelspelers vele eervolle uitzonderingen zijn op bovengenoemden regel. Ja zelfs is er het bewijs, dat de kunst niet behoeft schuil te gaan onder de industrie, al zijn de gevallen voor het grijpen, dat commercieele eischen in conflict kwamen met de kunst, ja de kunst geheel in verdrukking brachten. Ook voor deze troepen is dus de toestand niet een ideaaltoestand, ook zij hebben een moeilijken tijd door gemaakt, ook zij zouden er grootelijks bij proëteeren, indien de litteraire tooneelspeelkunst meer in eere kwam en er in het publiek niet meer zooveel vraag was naar prullen, naar gemakkelijk te volgen kluchten, naar stukken, die gepeperd zijn of meer dan dat. Ook zij zouden vooruitgaan, indien er reactie tegen de al te groote voortwoekering van het café-chantant kwam en meer behoefte aan en belangstelling voor degelijker en deugdelijker uitspanning. Deze belangstelling in het meer ernstige tooneel zou wij zijn er zeker van zeer kunnen bevorderd worden door ontwikkeling van het serieuze tooneel- dilettantisme. Door het dilettantisme is de muziek de populaire kunst bij uitnemendheid geworden, ge lijk Royaards haar (in een brief aan de „N. Rott. Ct." van 9 April 1908 I A) noemt. Welnu waarom met het tooneel niet hetzelfde te probeeren Het Tooneelverbord neme het initiatief, kieze reeds vroeger'T werd dat onderwerp in dit blad behandeld uit de zeer beschaafde en zeer taktvolle tooneelkenners een of twee jwandelleeraren. Voor dezen organiseere het dilettantenclubs en tooneelcursussen in de voor naamste steden van ons vaderland. Zoo komt er nieuw leven in de beoefening der kunst, wordt een schare serieuze tooneelbezoekers gevormd en wordt deze kunst even populair als de muziek. Of er dan dadelijk de f 250,000 zou komen voor den in Royaards' brief bedoelden ideaal-schouwbnrg en een kapitaaltje van f 50,000 voor eiken acteur, <iie directeur sou willen zijn? Wij betwijfelen het sterk. Maar er zal meer vraag zijn naar ernstige kunst, de voorstellingen zullen beter betaaldlkunnen worden'en de ambitieuss acteurs zullen goede rollen kunnen spelen, mits niet allen de eerste willen zijn, mits niet allen te hooge eischen aan het leven stellen en elk gezag, elke leiding uit den booze vinden. SJGeen goed resultaat heeft de maand Maart van dit jaar voor 's Rijks schatkist opgeleverd. Bijna alle middelen hebben minder opgebracht dan in de over eenkomstige maand van het vorig jaar, en sommige nog wel een aanzienlijk bedrag. Het totaal is ruim eenr millioen gulden lager dan in Maart 1907. En al neemt men nu in aanmerking,» dat laatstgenoemde maand onder de gunstige mocht worden geranschikt, daar*? toen Ef 440.000 meer werd ontvangen^ dan in Maart 1906, dan nog is het nadeelig verschil ditmaal zeer groot. De ontvangst in Maart 1908 bedroeg f 11.805.519.54, terwijl Maart 1907 een? bedrag^ van f 12.893.384.46 opleverde, zoodat we in de totaal-opbrengst zijn achteruit gegaan met een som van f 1.087.864.92. Slechts enkele rubrieken van ontvangst gaven dit jaar meer dan in Maart 1907. Het zijn de personeele belasting, die hooger was met een som van f 11.000, de bedrijfsbelasting met f 20,000, de zoutaccijns met f 1000, de posterijen met f 26.000 en de Staatsloterij met f 67.000. Maar de overige middelen leverden alle minder op, en wel de volgende bedragende grondbelasting 5000, de vermogensbelasting 167.000, de invoer rechten J 82.000, de suikeraccijns 205.000, de wijn accijns 25.000, het gedistilleerd 80.000, bieren en azijnen 4000, de accijns op het geslacht 29.000, de belasting op gouden en zilveren werken 7000, de ze gelrechten 112.000, de registratierechten 85.000, de hypotheekrechten 2000, de successierechten 331.000, de domeinen 51.000, de rijkstelegraaf 17.000 en de loodsgelden 11.000. Hieruit blijkt, dat het grootste aandeel in de ver mindering werd geleverd door de vermogensbelasting, den suikeraccijns, de zegelrechten en registratierech ten, maar vooral door de successierechten. Het gevolg van deze mindere ontvangst is, dat de voorsprong, die we door de eerste twee maanden had den, is veranderd in een nadeelig verschil. Bedroeg toch de ontvangst in de eerste drie maanden van 1907 33.678.411.505, die in hetzelfde tijdvak van 1908 was: 32.982.408.025, zoodat we thans 696.003.48 ten ach ter zijn. Moge deze achterstand spoedig zijn verdwe- Na herstemming is als wethouder van Leeuwarde- radeel gekozen de heer F. K. Dekinga te Lekkum sociaal-democraat. Dit is de tweede sociaal-democra tische wethouder in ons land. GEMENGD NIEUWS. Men schrijft ons: Nog slechts enkele dagen en de bloembollenstreek viert haar hoogtij. Reeds tooien de velden zich met het rood, wit en blauw der hyacinthen afgewisseld door het eentonige geel der uitgestrekte narcissenvelden. Reeds hier en daar ontsluit zich een enkel tulpje aankondigend, dat zij zoo aanstonds bereid is, om haar meer stijve zusters door hare schitterende kleuren pracht en losse vormen te vervangen. Reeds is de lucht vervuld met den heerlijken geur der hyacinthen- bloemen. Alles kondigt ons aan dat de dag weldra is aangebroken waarop duizenden en nog eens duizenden stedelingen hunne stad gaan verlaten om een dag door te brengen bij de blommetjes. Dat is wat de ste deling noemt de bollendag. Wij hebben ons zeiven meermalen afgevraagd welk genot er toch voor zoove- len wel in gelegen kan zijn om vaak hangend aan de stoomtram, die men weieens vergelijkt met een trek schuit langs den straatweg, een overzicht te nemen van de bloemenvelden om 's avonds moe en hongerig, beladen met smakelooze slingers van gele narcissen en bouquetten, zonder eenigen smaak en vorm, van aan een gebonden hyacinthen, thuis te komen. Evenmin kunnen wij er als wandelaar eenig genot in vinden om op die drukke dagen langs de bloemenvelden te wande len nu eens de kans loopend om door dol rijdende fiet sers omver te worden gereden of opgeschrikt te wor den door de onwelluidende tonen, die de signaalhorens van de talrijke automobielen, die hen noodzaken om ijlings de vlucht te nemen op de bermen van den weg en gehuld te worden in een stofwolk, terwijl de heerlij ke geuren der hyacinthen vermengd wordt met den stank der benzine. Voor zeer velen is dan ook de bollendag niets anders, dan een dag waarop zij uitgaan omdat ook anderen uitgaan en met een warm hoofd en ledige beurs 's avonds huiswaarts keeren. Maar wanneer men ons dan de vraag steltwij willen de bloemen zien en daar van genieten, hoe moeten wij dat dan doen? dan ant woorden wij ukies een rustigen dag in het midden der week of kunt ge niet anders, gebruik dan een Zon dag voor uw bollendag, maar begeef u nu niet in het druk gewoel der menschen, maar kies eene rustige plaats van de bloembollenstreek uit en van zelve vraagt dan het rustig gelegen Noordwijk onze aan dacht. Men moet het erkennen, dat de groote uitge strektheid van de bloembollenvelden, daar niet zoo groot is als op andere plaatsen en ook, dat men daar mist die regelmatig'e doorvaart en doorsneden kweeke- rijen, maar juist dat meer onregelmatige, dat meer af wisselende, bekoort het oog. Rustig gelegen aan den voet der zeeduinen vanwaar men een panorama geniet, dat geen andere plaats u kan aanbieden kan elke bloe menliefhebber zijn hart te goed doen aan het tapijt van bloemen, dat zich daar aan zijn voet vertoont. Men kan Noordwijk gemakkelijk bereiken vanaf het station Piet-Gijzenbrug, vanwaar een fraaie weg den wandelaar langs zeer mooi gelegen landhuizen in een klein uurtje naar Noordwijk brengt of mocht die weg hem te lang zijn, welnu de stoomtram, staande in de onmiddellijke nabijheid van het station, brengt u van af Leiden in 40 minuten naar het doel van uwen tocht. Daarom, bloemenliefhebbers en beminnaars van natuurschoon, brengt uwen bollendag eens te Noord wijk door, bij voorbaat verzekeren wij u, dien tocht zult ge u niet beklagen. Het hoofdbestuur van de „Nederlandsche VereenT- ging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken" heeft een circulaire tot heeren medici gericht, behel zende een 7-tal vragen betreffende het biergebruik. De vragen luiden aldus 1. Acht u het dagelijksch gebruik van bier in het algemeen onschadelijk? a. voor Kinderen? b. voor zoogende vrouwen? c. voor zenuwlijders? d. voor ge wezen drankzuchtigen e. voor lijders aan ziekten van hart, nieren, bloedvaten 2. Acht u het dagelijksch gebruik voor gezonde volwassenen in het algemeen aan te bevelen? Zoo ja, tot welke grens 3. Acht u de voedingswaarde van bier, in verband met den prijs, den aard zijner voedende bestanddeelen en zijn gehalte aan alcohol, een reden tot aanbeveling van het bier voor dagelijksch gebruik 4. Schrijft u aan het bier, afgescheiden van zijn voedingswaarde, beteekenis toe als versterkend middel voor kin 'eren, voor zwakken, voor zoogende vrouwen 5. Acht u het gebruik van bier, als Versterkend middel, buiten geneeskundig voorschrift en toezicht raadzaam 6. Keurt u goed de reclame, gemaakt voor stout en dergelijke biersoorten, waarbij het gebruik, ook op grond van verklaringen van geneeskundigen wordt aanbevolen ter „versterking" 7. Zoudt u 't een belangrijk voordeel achten voor ons volk, indien het tegenwoordige sterke drankge bruik vervangen werd door een biergebruik als in Duitschland in zwang is wij ons gaarne met de hoop, dat de zwaluwtjes het inderdaad weten. (H.d.bl.) Gisteren met de „electrische" van Haarlem komende, zag ik bij Halfweg en later boven de slatuintjes de eerste zwaluwen vliegen. Het weer was ontegenzeg gelijk wat zachter geworden, en in verband met de beweerde profetische gaven dezer „Lenteboden" vleien Gisteravond 5 uur brandde de boerenwoning met schuur, bewoond door A. Steenbergen, a./d. Kruisdijk onder Strijen, tot den grond toe af. 5 kalveren en een vet varken kwamen in de vlammen om, het overige vee werd gered. Oorzaak onbekend. Men meldt uit 's-Hertogenbosch aan de T ij d Niet alleen is Noord-Brabant rijk aan allerlei eeuwen oude gebruiken, die samengaan met verschillende ker kelijke feesten, maar ook aan sagen en legenden ont breekt het niet. Zoo werd heden onze wetenschap in dat opzicht weer wat rijker. Vandaag namelijk toonde mij iemand de helft van een gisteren gekookt ei, dat er uitzag alsof het pas was gelegd. Niets bijzonders, zal de lezer zeggen, want dat is zoo met alle versche eieren. Jawel. Maar dat ei had de bijzondrheid, dat het niet van vandaag of gisteren was, maar dat het reeds verleden jaar op Witten Donderdag was gelegd. Hei volksgeloof namelijk zegt, dat eieren, die op Wit ten Donderdag zijn gelegd, niet aan bederf onderhevig zijn, en als bewijs daarvan toonde ons de man het kersversehe ei, dat verleden jaar Witte Donderdag het levenslicht had aanschouwd en thans gekookt, er uit zag als een echt versch ei. Waarom hij ons de helft maar toonde? Omdat hij zich door het opeten der an dere helft had willen overtuigen en overtuigd had, dat ook de smaak van het merkwaardige ei nog puik was. Wie het niet gelooven wil, neme de proef, maar het ei moet beslist een van Witten Donderdag zijn. In alle geval, de legende blijft er niet te minder naïef om en zal wel voortspruiten uit den eenvoud on zer voorvaderen. Gisteren is de tuchtschool te Velsen in gebruikt ge nomen. Er is ruimte voor 60 jongens. Het bestuur van den A. N. D. B. deelde ons mede, dat wel reeds eenige werkgevers te kennen hebben ge geven met den Bond over de nieuwe voorwaarden t<. willen spreken. Er is echter nog met niemand onder handeld. Besprekingen met de Juweliersvereeniging in haar geheel zijn evenmin gehouden. Naar we vernemen is er vóór Paschen in den toe stand geen verandering te verwachten. (N. v. d. D.) Onder Oud-Gastel, op Kuivezand is gisternacht in gebroken bij den landbouwer O. A. Omstreeks 12 uur hoorde de bewoner gedruisch aan de ramen, waarom hij opstond om te gaan zien wat gaande was. Toen hij in een voorkamer kwam, zag hij, dat het raam pl. m. een halven meter omhoog ge schoven was. Daar het lichte maan was kon hij- drie personen zien, welke moeite deden niet ontdekt te wor den, doch, zich ontdekt ziende, schoten zij met een of ander vuurwapen waardoor C. A. een kogel in het been kreeg. Daarop namen alle drie de vlucht. O. A. heeft echter geen der inbrekers kunnen herkennen. Op Vischdonk onder Rozendaal, is gisteren een groote boschbrand uitgebroken in de dennenbosschen van den hoer F. Laurijssen te Breda. Het vuur moet reeds hedenmorgen zijn ontstaan en heeft zich zoo uit gebreid, dat bij het afzenden van dit bericht nog niet aan uitdooven te denken valt. Over een lengte van meer dan 1000 meter staat alles in vuur. Vooral het opgaande masthout is een gretig voedsel voor de vlam men. Men vreest voor eenige boerderijtjes die in de omgeving liggen en vooral voor de woning van den boschwachter Kuystermans, die door bosschen omge ven is. De oorzaak is nog onbekend. Het bestuur der afdeeling St. Pancras van de Tuin bouw- en Handelsvereniging L. O. zal Zaterdagavond in het lokaal van den heer D. Stammes, de graskanten der akkers verpachten van de leden die daarvoor hun toestemming gaven. -Alle daarvoor aangewezen akkers zijn hiervoor ver deeld in 17 perceelen. Alleen inwoners der gemeente, benevens zij die wonen in het Zuideind, gemeente Koedijk en Oudorp tot aan den Hoornschen weg, mogen aan de verpachting deelnemen. In de plaats van den heer N. van Leeuwen, is ge kozen tot Hoofd-Ingeland van den Polder Geestmer- Ambacht(Oosterdijk en Molengeersen) voor de Banne Eenigenburg, de heer G. Schoorl aldaar. In de heden gehouden raadsvergadering kwam ter tafel een adres van de Afslagvereeniging „Beemster, Purmerend en Omstreken", houdende het verzoek om lo. een veilingsgebouw te mogen plaatsen op den Beemsterburgwal, waarin zal worden gemaakt een electrisch en automatisch mijntoestel en afslager voor het veilen van groenten en vruchten 2o ook voortaan des Dinsdags afslagmarkt te mogen houden. Ten opzichte van het le punt stelde B. en W. voor gunstig te beschikken, doch onder voorwaarde dat het gebouw zoodanig zou worden geplaatst, dat voldoende ruimte van den walkant overblijft ten dienste van den scheepvaart. Ten aanzien van het 2e punt waren B. en W. van

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1