•STADSNIEUW 8. ThÜ' H' J' G,yl J-°'- Z»» UITENLAND. Uit Schagen. Voor den kantonrechter. Staatspenslonneering. Benoemd. Het Uit Heer Hugowaard. Millioenen-erfenls. Paaschvleesch. jntoonsle"ing in de Ambachtsschool. Predikbeurten. Ongelukken. Uit Sint Maarten. Een kasteel gebouwd. Stoomtram Egmond-Alkmaar—Bergen. Bergen 17353 opbrengst van Oplichting. Eerste bloei. Benoemd. Goedgekeurd. Naar Amerika! Gemengde Mededeellngen. meaning, dat aan het verzoek kon worden voldaan, mits, met het oog op het drukke marktverkeer op dien dag-, de afslagmarkt van Mei tot November niet voor 3 unr 's middags zou aanvangen en de overige tijd niet vóór 2 uur 's middags. Na heel wat discussie besloot de raad beide verzoe ken in te willigen en te bepalen dat het gebouw, gelijk mei den waterkant zal worden geplaatst en dat, ten einde het vervoer van groenten en vruchten naar het buitenland op den zelfden dag mogelijk te maken, de afslag des Dinsdags om 2 uur 's middags zal mogen aanvangen. Vervolgens kwam aan de orde een schrijven van het college van wijkmeesters, waarbij dit college, naar aanleiding van de bij de behandeling van de gemeente- begrootbig gevoerde discussie, welke van weinig waar- deering getuigde, zijn mandaat ter beschikking van den raad stelde. Burg. en Weth. brachten in hun ad vies hulde aan dit college voor de zoovele jaren be langeloos verrichte werkzaamheden en betoogde de wenschelijkhedd dit college in stand te houden. De hoer Vet bleef bij zijn vroeger geuite meening, dat de function van dit college best konden worden waargenomen door de politieagenten en dat de 100 voor dit college uitgetrokken, dan konden worden ge bruikt om de belooning voor de politieagenten te ver- hoogen, en tevens gaf hij zijn verwondering er over te kennen dat hij nu miste den bijval, die hem in een vroegere vergadering door enkele van zijn medeleden werd betoond. Besloten werd met. op één na algemeene stemmen aan dit college te kennen te geven, dat het in het belang van de administratie en de bijhouding van het bevol kingsregister hoogst wenschelijk is, dat de werkzaam heden van het college van wijkmeesters worden waar genomen op de wijze als tot heden gebruikelijk. Den 15 dezer werd in het N.-H. koffiehuis alhier eene vergadering gehouden van de vereeniging voor vrouwenkiesrecht, geleid door de presidente dier ver eeniging, mevr. Dr. Aletta Jacobs. Nadat mej. C. S. Groot, presidente van de afdeeling te Hoorn het woord had gevoerd over het onderwerp „Waarom vrouwen kiesrecht traden een elftal dames als leden tot de vereeniging toe en werd alzco een afdeeling te Schagen gesticht. Een veertigtal belangstellenden woonde de vergadering bij. Tc 's-Gravenhage verscheen voor het Kantongerecht een rnari, een leerplichtwet-overtreder voor het zon daarslessenaartje. Kan d'r niks an doen, meneer de kantonrechter, al breek ik 'm z'n ribbe, d'n smairlap, of ik 'm breng, of me vrouw, of me zwager, of me zuster, waar je d'n smaerlap brengt loopt ie wegik hob d'n aap zelf meegebracht m'neer de kantonrechter, kent u 't hem vragen." Dat vond de kantonrechter goed. Laat 'm maai eens komen deurwaarder. Deurwaarder: Hij is weggeloopen. En de beklaagde met z'n triomfantelijksten blik: Wat hè 'k ie gezeid. D'n blaap. De Bond voor Staatspensionneering bestond, blijkens zijn jaarverslag, op 1 Januari uit 220 afdeelingen met 19297 leden en 425 algemeene leden. Er werden in 1907 20 afdeelingen opgericht en 12 opgeheven. Aange sloten zijn 62 landelijke bonden en plaatselijke veree- nigingen met 22000 leden. De rekening wijst een ontvangst van 6305.055, en een uitgaaf van 5765.39 aan. A. Bij Kon. besluit zijn in deze provincie benoemd tot dijkgraaf van den polder de Zeevang, K. Kaaskoo- per, te Oosthuizen; tot heemraad van den Anna Paulownapolder. Motzelaar, te Anna Paulowna; tot heemraad van den polder Waard en Groet, B Kaan Dz., te Sloten; tot heemraad van het waterschap de Beemster, Y. Otjes, te Beemster; tot hoofdingeland-plaatsvervanger van Westfries land vanwege het ambacht de Vier Noorder Koggen, G. Stapel Gz., te Sijbekarspel; tot heemraad van den polder Waard Nieuwland, N. Hellingman, te Wielingen; tot dijkgraaf van den Zuidpolder bij Edam, W. Tuy Jz. te Edam; gemakkelijk aan den slag te komen. Toen hij einde lijk een betrekking had hij is bakker werd hij on gesteld, moest eenige dagen thuis blijven en vond, te rugkomende, zijn betrekking door een ander ingeno men. Spoedig kreeg hij een andere betrekking, maar teen hij deze een maand had waargenomen, verloor zijn patroon met speculeeren al zijn geld en moest alles, huis, auto's, paaiden enz. worden verkocht, zoodat on ze man weer op straat stond. Dit is natuurlijk een geheel individueel geval. Maar de schrijver vertelt verder, dat er in Hoboken een ver schrikkelijke werkloosheid heerscht. Duizenden boot werkers, voor het meerendeel Hollanders, loopen daar langs den wal om werk, arbeiden in weken slechts een paar dagen. Zij komen uit de andere plaatsen Pa- terson bijv. in een alhier verschijnendbladverledenjaa, volgens den schrijver, het Dorado voor den werkman ge- heeten te Iloboken werk zoeken. Zij staan langs dn kaden en als er een boot binnenkomt, pikt de baas de mannen er uit, die hem het best lijken. De behande ling van die mannen noemt de schrijver hondsch. Hij heeft bijv. gezien dat er, om die groote menigte werk zoekenden te verdrijven, een brandspuit werd gebruikt, /.oodat velen zonder verdienste maar met een nat pak huiswaarts moesten keeren. Ook in Boston liepen er uuizendan werkloos rond. De schrijver sprak iemand uit Haarlem, die met een ploeg werldooze Hollanders tiet platte land waren opgegaan, waar lieden werden gevraagd voor het zagen van ijs, „maar als je dat hoort, dat is ook droevig." Als er een betrekking in de b< rsflnt Stant Van 5 dnllarS zi'n er h°nde-rden liefheb- De schrijver waarschuwt dan ook personen, die niet naar familie gaan, „hun laatste centen niet te verrei zen en op te eten." ergadering van de afdeeling Tleer-Hugowaard van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, Nieuwleven en Onsbelang ter bespreking der vraag, of dit jaar weder een land- en tuinbouwtentoonstelling zal worden gehouden. Door verschillende aanwezigen werd geoordeeld, dat men met succes daartoe dit jaar wel kan overgaan. Het succes van 1906 was hoven aller verwachting en men venvacht van de burgerij niet minder belangstel ling dan toen. Wel werd er eenig bezwaar gemaakt, omdat de tijd van voorbereiding wat kort is, doch vrij algemeen was men van oordeel, dat de te benoemen commissie gemakkelijker werk zal hebben dan den eer sten keer. Men weet, door ondervinding geleerd, onge twijfeld de zaken gemakkelijker voof elkaar te krijgen. Nadat het vooy en tegen vrij uitvoerig was besproken, werd met op één na algemeene stemmen besloten dit jam een tentoonstelling te houden. Algemeen was men het er over eens, dat dit dan weer zal moeten zijn een tentoonstelling voor de leden der corperaties en vorder alle inwoners van polder en gemeente Heer-Hu- gowaard. n ^rrr voorzitter deelde mee, in overleg met den heer I Wonder Pz., gevraagd te hebben aan het Polderbe stuur, dat juist dezen dag vergaderde, om subsidie voor een eventueel te houden tentoonstelling, op welk verzoek het antwoord zal moeten afgewacht; doch spr. vroeg als nog de goedkeuring der vergadering over dit optreden. Deze goedkeuring werd uitgesproken. Met algemeene stemmen besloot de vergadering tevens het gemeentebestuur om subsidie te vragen, terwijl in de veigadering van elke vereeniging zal worden voorge steld voor een bepaald bedrag deed te nemen in het waarborgfonds. Voorts zullen door de commissie aan ingezetenen lijsten worden gepresenteerd. Mede werd besloten aan de tentoonstelling een ver loting te verbinden, indien daarvoor de Koninklijke goedkeuring kon worden verkregen, welke direct zal worden aangevraagd. Opgemerkt werd, dat bij onze vorige tentoonstelling door leden van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw bezwaar is gemaakt tegen de heffing van entrée. Algemeen was men echter van gevoelen, dat alleen inzenders en geleiders daarvan vrijgesteld kun nen worden. De baten der algemeene entrée kunnen met. worden gemist, zonder van de tentoonstelling een groot waagstuk te maken. Over de vraag: waar de tentoonstelling zal worden gehouden, werd eenigen tijd van gedachten gewisseld. Algemeen was men van gevoelen dit weer te regelen als den yorigen keer, doch men achtte het noodzake- dat de kolfbanen beschikbaar blijven voor de ont vangst van publiek bij de prijsuitreiking enz. Er zal dus moeten worden voorzien in meerdere lokaliteit door tenten en daarvoor achtte men het niet onbillijk, dat de beide kasteleins de zaak financiëel flink sten- mm oi zorgen voor die meerdere lokaliteit. Yóór einde prl1 moet de tentoonstellings-commissie zijn samen gesteld, zoodat vóór dien tijd de drie corporaties zullen moeten vergaderen voor de aanwijzing van leden. Do commissie uit de corporatie zal zich met nog 3 leden naar keuze kunnen doen aanvullen. Onder applaus der vergadering werd het voorstel ge accepteerd den Burgemeester te verzoeken, het Eere- V oorzit terse hap te willen aanvaarden. Nog werd een tweede punt: proeftuinen, ampel be sproken. Dit zal m de vergadering van elke corporatie aan de orde worden gesteld. Bereids werd reeds ge sproken over proeven met het verbouwen van schorse- n©eren, aardbeien, bloemkool en den aanleg van vruch- Men meldt aan de Tel. uit Zaltbommel: In het „Weekblad voor Privaatrecht, Notaris-ambt eu Registratie" schrijft notaris mr. G. Kolff, alhier, dat te zijnen kantore niets bekend is van de millioe- nen-erfanis Oretier-Van Dijk, en verzoekt hij zijn ambtgenooten beleefd, om geen erfenis-liefhebbers meer te zenden om inlichtingen en hem niet meer t. schrijven, om te hunnen kantore gelden van die milli- oenen op hypotheek te plaatsen. Inderdaad zijn hier ter stede een paar liefhebbers geweest. De goede menschen waren geheel van streek. Erg zenuwachtig stapten ze de omnibus uit, en het air van millionnair vergetend, belandden ze allereerst in een banketbakkerswinkel, waar ze nu al terend op de nog te ontvangen duitjes de noodige hoeveel heid „lekkers voor de vrouw" insloegen. En passant informeerden ze bij den bakker, of dio ook wist in handen van welken notaris „de millioenen erfenis" was. J® «Rt deze men zegt, in handen van notaris Kolft, maar hier in Bommel houdt men over 't alge meen de geheele geschiedenis voor een Aprilgrap. „Een grap Beide adspirant-millionnairs waren op het hooren daarvan zeer ontstemd en als ze vooruit geweten had den hoe Bommelaars er over dachten, dan had de bak ker aan hen bepaald voor geen cent verkocht, eene kon van verontwaardiging niet de ander trachtte den bakker aan brengen, dat de zaak toch werkelijk de „Bossche Courant" schreef blacT zoo, en de „Prov. Zwolsche en Overijselsche Cou rant, plus legio andere bladen, gaven mede de meest uitvoerige beschrijvingen, 't Kon dus niet anders of t moest waar zijn en dan kwamen zij, als de naaste familieleden, 't eerst in aanmerking. De bakker trachtte hen te overtuigen, doch 't mocht met baten. Zij moesten en zouden erven. Ze zijn daarna naar de Kerkstraat gewandeld en toen zc ten kantore van notaris Kolff niets wijzer wer den, vervoegden ze zich ter secretarie dezer gemeente, ok vandaar keerden ze onverrichter zake terug. Met grimmige gezichten marcheerden ze de Bossche poort uit. t Kon al geen kwartje voor de omnibus meer lijden. Ze hadden gedacht, Bommel schatrijk te verlaten nu brachten ze niet anders thuis dan een slecht meur eneen zak vol koekjes. is de gewoonte van de slagers om voor de Paaschdagen extra-fijne beesten te slachten en van hun uitstallingen extra-werk te maken. De Alkmaarsche slagers blijven deze gewoonte getrouw. Zoo slachten bijv. de heeren van der Oord, Groot en Eeken mooie koeien, de heeren Brands en Pels prachtige paarden. Men zal dus in de Paaschdagen kunnen smullen Van de Ambachtsschool wappert heden de vlag ten teeken dat daar de jaarlijksche tentoonstelling van werkstukken en teekeningen vervaardigd door de leerlingen der Ambachtsschool en der Burgeravond school, wordt gehouden. Evenals vorige jaren zijn in het grootste gedeelte der lokalen de muren behangen met allerlei teek- ningen en zijn daar allerlei keurig atgew-rkt een fraaie voorwerpen ter bezichtiging geplaatst. Daar wij reeds herhaaldelijk een uitvoerige beschrijving van deze altijd belangwekkende tentoon stelling hebben gegeven, mogen wij thans met de algemeene opmerking volstaan dat hetgeen er te zien is met onderdoet voor het tentoongestelde bij vorige gelegenheden. Niet alleen aan vrienden van 'het am- bachtsonderwijs, maar ook aan toekomstige leerlingen en vooral ook hunnen ouders zij een bezoek aanbe volen. Er zal ook dit jaar een verloting aan de ten toonstelling verbonden worden. Mooie en talrijke prij zen, werkstukken door leerlingen vervaardigd, zijn er te winnen. Ook deze zijn tentoongesteld expansie dringend noodig. Het is onmogelijk, dat ou» land het aangeboden geschenk zou weigeren. Natuurlijk zijn er lasten aan verbonden, maar de rijkdommen maken de lasten meer dan goed. Men vreeze toch he! traktaat van Berlijn niet. De Kongo is een onafhankelijke en autonome staat. Amerika en Engeland bestrijden dat wel, maar dat neemt de waar heid van spr. s betoog niet weg, Engeland verzet zich, omdat zijn kooplieden zich een mooien prooi zien ont snappen. Engeland behandelt als „regel" wat „uitzon- dering was. Er kwamen misbruiken voor, maar zij zijn thans verdreven. Kwamen er in Italiaansche, Por- tugeesche en Britsche koloniën ook nimmer mis bruiken voor Spr. verklaarde zich voor fschuffing van den dwang arbeid, maar helaas, dat kan nog niet dadelijk ge beuren. De onbarmhartige critici van den Kongo ver geten, dat bij hen ook nog de dwangarbeid bestaat in den vorm van zekere heerendiensten. De heer Woeste eindigde zjjn oratie aldus: „Een roemvolle zending rust op ons land nl. de beschaving te brengen in een onmetelijk gebied. Het is een bewonderenswaardige zending, welke wij hebben te volbrengen. Gisteren was het woord het eerst aan den heer Boqueviile, ook katholiek, die met warmte sprak over de daden der Belgische officieren en zendelingen in Afrika en zeide dat na al deze toewijdende krachts inspanning de Belgische vlag over den Kongostaat moet wapperen. De socialistische afgevaardigde, de heer Bertrand, zeide dat de regeering jaren lang had geloochend, dat ek in den Kongo misbruiken heerschen de enquête commissie, door den Koning benoemd, stelde echter vast, dat zij wel degelijk voorkome i. Spreker noemde twee ministers, die administrateurs zijn van een Kon- goleesche maatschappij en een rapporteur over de koloniale overeenkomst, die aan een andere maat schappij is verlonden. In G a 1 i c i is het na den moordaanslag op den gouverneur nog niet rustig. Ie Lemberg houden Poolsehe gymnasiasten en stu denten nog eiken dag verontwaardigde betoogingen tegen de Roethenen. De politie beschermt gebouwen en kroegen, die als Roethecnsch bekend staan. In een vergadering van Roetheensche studenten te Ween en hebben de jongelieden elkander danig opge warmd. Men vond het verkeerd, dat de parlementaire club der Roethenen den moord op Potocki afgekeurd had en wilde dien integendeel verheerlijken. Wassil- ko, oen der leiders der Roethenen, vermaande toen de studenten tot kalmte, en zijn woord vond ingang. De Roetheensche afgevaardigden, zeide hij, moesten op hun verantwoordelijken post van volksleiders den moord als een ongehoorde gewelddaad veroordeelen de toepassing van geweld afkeuren, der Roethenen geen voorwendsel en om den vijanden geen voorwendsel tot uitroeiing van hun natie uit de rij der beschaafde volken te geven. De tentoonstelling is morgen, Zondag en Maandag te bezichtigen van 's morgens 10 tot 's middag 4 uur De meer spreken en zijn verstand te serieus was, want zus, het „Deventer Dag- meest 19 en 20 April 1908. Kerk, Eerste Paaschdag, 10 uur, Ds. Hak- predikant, 2 uur, Ds. Vinke, Bediening Ds. en hu- m i landbouwe1;' Siebeling, die nabij Vijfhuizen (Haarlemmermeer) op een driewielige kar zat, is, door het schichtig worden van zijn paard van de kar gesprongen en kwam in een moddersloot terecht. Hij lag daar onder de kar, diep in de modder, en noen had zeer lang werk om hem op het droge te brengen Dadelijk werden geneesheren uit Hoofddorp ontboden, die langen tijd bezig waren, voordat de levensgeesten waren opgewekt, waartoe eerst de modder uit lichaam moest verwijderd worden. De te stand den man was gisteren levensgevaarlijk. Gisterochtend om elf uur is op het stationsem placement te Arnhem de commies-verificateur D. door een rangeerenden trein gegrepen. Zijntlinkorvoe en rechterbeen werden afgereden. ZIJ 11 van £en afwijzende beschikking. De Minister heeft afwijzend beschikt op het adres van de Kamer van koophandel te Hoorn van mr. Rseringh tentuinen. Hierna werd de vergadering gesloten. Tot Hoofdingeland van de banne Eenigenburg tei voorziening m de vacature, ontstaan door de benoe ming van den heer P. Boekei tot lid van het Dag. Be stuur, is benoemd de heer A. Borst Jr. te Alkmaar. Naar de „N. H. Ct." meldt, laat de Oud-Minister ïw? iVaD Sa°tpo,ort in Duin- en Kruidberg een kasteel bouwen. De bouw alleen zal ruim 2 ton kosten De uitvoering van 't werk moet opgedragen zijn on op dat aldaar, bevattende het verzoek, om in het traject Hoorn—Alkmaar een trein biggen, die omstreeks 9 uur in Alkmaar in aankomt. te Gedun nde de maand December 1907 werden door de stoomtram Egmond—Alkmaar- reizigers vervoerd en bedroeg de De depót en administratiebank te Rotterdam is de dupe geworden van een onbekend jongmensch, die al daar een gefingeerde kwitantie kwam presenteeren, waarop de naam en het stempel van de firma E. As tcrotn te Rotterdam voor een bedrag van 230. De Engelsche kroozen, de vroege perziken en de abrikozen beginnen in de Neder-Betuwe te bloeien Do vele vruchtknoppen en de 1ste bloei geven hoop op een rijken oogst dezer fruitsoorten. reizigers- en goederenvervoer f 3049,605. Bij Kon. besluit is benoemd tot heemraad van het waterschap de Schermeer, de heer J. Slooten Kz., alhier. De Minister van binnenlandsche zaken heeft goed gevonden na ingewonnen advies van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, te bepalen, dat in het eerste kiesdistrict voor de verkiezing van leden van den Raad der gemeente Alkmaar, de zitting van het hoofdstembureau, tot het vaststellen van den uitslag der verkiezing, gehouden wordt onmiddellijk na afloop van de werkzaamheid, bedoeld in art. 92, eerste zin- snede, der Kieswet. \V ij ontvingen inzage van een brief uit Amerika, ge- schreven door een oud-stadgenoot. De schrijver, de heer J. Geusebroek geeft een somber beeld van de Amerikaansehe werkelijkheid, die velen in ons land zoo schoon schijnt. Het was voor onzen oud-stadgenoot in Boston niet Groote steen, emer n den H. Doop. Tweede Paaschdag, 10 uur, Ds. van Noort, van Am- sterdam. Kapel, Eerste Paaschdag, 10 uur, Ds. Vinke, 6 uur, Ds. van Leeuwen. Tweede Paaschdag, 10 uur, Ds. Guldenarm, Evang.-Luth. Kerk, Eerste Paaschdag, 10 uur, Ds lernooy Apèl. Onderwerp: Geloofsversterking. ha de Paaschvacantie kunnen nieuwe leerlingen aangenomen worden. Doopsgezinde Kerk, Eerste Paaschdag, 10 uur Ds Glasz. Rem.-Geref. Kerk, Eerste Paaschdag, 101U uur, Ds de Regt. Gereform. Kerk, Eerste Paaschdag, 10 Wechgelaer, Avond 6 uur, Ds. Wechgelaer. Tweede Paaschdag, 10 uur, Ds. Wechgelaer. Chr. Ger. Gem. Gebouw „Rehoboth", Koningsweg, Eerste Paaschdag. Voormiddag 10 uur en 's avonds 6 uur godsdienst-oefening. oi P ouw Waakt en Bidt, Laat, Zondagmiddag van '2 ljur' vergadering van de Christel. Jongelings- vereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag 5l/2—7 uur Vergadering van de Christel. Knapenvereeniging „Timotheüs", voor knapen van 12—16 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, no. 6. Voorm 10 uur en avond 5 uur en Donderdagavond 8 uur godsdienstoefening. dienst'V' g6meente te 0udorP> Eerste Paaschdag, geen OtÏÏeTk9 PaaS0h(iag'' 10 uur' Ds- J- C- Kijlstra, van TIei7' Pfrm" te Stompetoren, Eerste Paaschdag, 9i/9 uur, Ds. Werner. 12 Tweede Paaschdag, geen dienst. Ilerv. gemeente te Bergen, Eerste Paaschdag, 10 uur, Ds Natzijl, met koorzang. Tweede Paaschdag, geen dienst. De Italiaansche regeering heeft beslo ten een paar duizend lagere scholen op te richten vooral in het Zuiden. Men rekent dat deze uitbrei ding van het lager onderwijs niet meer dan twee tot dne millioen lire per jaar zal kosten. Dat geld kan vruchten dragen immers de bevolking telt om streeks 62 procent analfabeten. w In Rusland heeft weer een zeer Russische ontvluchting plaats gehad. Te Pensa overvielen elf met dolken gewapende poli tieke gevangenen hunne bewakers, van welke zij er twee doodden en een wondden. Daarna, ontvluchtten zij door een gat, dat zij in de zoldering van hunne cel hadden gemaakt. Op het dak gekomen, wierpen z een bom op de binnenplaats van de gevangenis en lie^ ten zich nederglijden langs aan elkander geknoopte stukken van hun beddelaken. Toen zij de binnen plaats hadden bereikt, werd een hunner gekwetst door een geweerschot, gelost door een der schildwachten- de anderen wierpen weder een bom en wisten toen in de verwamng buiten te komen. Zij wérden echter ach tervolgd, zeven hunner werden doodgeschoten, maar drie ontsnapten. De president der Vereenigde Staten heeft ezer dagen in een boodschap aan het congres betoogd, dat de kans, dat de mogendheden eerlang tot weer- niachtsbeperking zullen komen ondanks de voortgang dei scheidsrechterlijke idee toch zeer gering is. De Haagsche Vredesconferentie heeft dat duidelnk maakt. ge- I erder wees hij erop dat de Vereenigde Staten geen corlogszuchtige bedoelingen hebben, doch dat er in veilen vredestijd menschenslachtingen op groote schaal hebben plaats gehad erger dan in Napoleons tijd. Een natie trouwens die op twee zeeën geëerbiedigd w il worden moet bedacht vloot. zijn op uitbreiding harer In de Belgische Kamer is men thans bezig met het aebat over de overneming van den Kongo door België. De tribunes zijn telkens overvol en ook dames schijnen belang te stellen in deze kwestie, die eigenlijk hierop neer komt, zal deze kleine, nijvere natie een koloniale mogendheid worden De regeering en de oppositie hebben alvast een besluit genomen, dat een goede behandeling van deze zaak belooft. De regeering wil volle, vrije discussie toestaan ze wil het ontwerp-verdrag van alle kanten laten bekijken en bepraten en zij heeft alle plannen om de oppositie met geweld dood te drukken; er aan gegeven. En de broederschap tusschen regeering en oppositie beloofde met aan obstructie te zuilen doen. Wij kunnen Hechts enkele grepen doen uit-de debat- mteRt qT ng i Txr verdedig«r van het ontwerp, minister Schollaert Woensdag zijn eerste rede aldus „Gedurende ,8 jaar heeft België gelukkig en voor spoedig geleefd dank zij 't karakter van haar volk en het wijs beleid van onze vorsten. Ons volk is groot geworden en onze industrieele ontwikkeling plaatst ons onder de groote oeconomische mogendheden. Maar thans worden de grenzen ons te benauwd en wij wenden het oog naar landen, door onze zonen met hun bloed geverfd. De kwestie, waarover wij beraad slagen, is een nationale zaak. Daarom verzoek ik u haar in patnottischen geest op te lossen. De bekende leider Woeste hield een lange rede voering, waarin hij betoogde van tegeDsl ander voor stander te zijn geworden. De kolome is dank zij koning Leopold, een pracht- bezittmg geworden en het zou „een daad van morecle tneid wezen, als men niet toetastte. België heeft Een zeer oorlogszuchtige toespraak is door den gou verneur van Californië, den heer Gillett gehouden, bij de aankomst van de Amerikaansehe linie-vloot. „Wij weten, zei hij, dat niemand beter een slagschip kan bouwen of ontwerpen dan oom Sam; wij weten dat memand meer hersens achter een kanon in het werk kan stellen dan oom Sam, en dat geen volk ter zee vaart met grooter betrouwen dan wij zeiven, omdat wij gelooven, dat er geen vaderlandslievender, trouwer, i ernuntiger lieden zijn dan zij aan wie onze groote zee macht is toevertrouwd, en dat er geen menschen zijn die knapper zijn m uitredding uit en overwinning van alle moeielijkheden. „Op dezen breeden kalmen oceaan zal in de toe komst de grootste handelsoórlog tusschen de groote mogendheden der wereld gestreden worden. Hier zul ten de volken naar opperheerschappij streven; hier zal grootste zeeslag van de wereld geleverd worden. ,ln den komenden strijd d- zal ons land dé belangrijk ste rol spelen, omdat zijne belangen het grootst zullen zijn, en wanneer de strijd daar is, moeten wij klaar zijn, om onze zending te vervullen." Uit de Transvaal kimt thans nog eens een Pretoria0^ oorIog3Schatkist. Reuter seint n.l. uit „Met het oog op het misverstand ontstaan naar aan leiding van Botha's gezegde te Volksn st - waarop ons ti legram van 5 Maart 1.1. betrekking had - be- treilende de door president Kruger bij diens vertrek uit transvaal nagelaten gelden, heeft minister Botha verklaard dat hij gezegd heeft: President Kruger over an ïg e het geld aan de vroegere regeering, nadat de Engelschen Pretoria waren binnengetrokken. Het geld werd verbruikt door de commandos. Botha heeft aangeboden aan Milner rekening en verantwoording te doen van dit geld, doch niet het geld zelf aangeboden." Waarom komt Reuter eerst nu met deze tegen- spraak, die al veertien dagen oud is Waarom heeft nge che telegraafagentschap eerst heden een on- jmste mededeeling van eenigen tijd geleden verbeterd? aarom en dat is ten slotte het belangrijkste wordt .er tegenwoordig weer gesproken over de „mil lioenen van Kruger" De New-Yorksche politie. Bingham, het hoofd der New-Yorksche politie heeft in een tafelrede de toename, der misdaden tegen le-

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2