DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. NIET VERSCHIJNEN, No. 93 Honderd en tiende jaargang. 1908 ZATERDAG 18 APRIL. VOOR J AARS-VEEMARKT. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en^ Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. WEGENS HET PAASCHFEEST ZAL DE COURANT MAANDAG AANGIFTE van het BEDRIJF van VLEESCHVERKOOPER. GROOTE Staatspensionneering-Congres. Conferentie der Vrouwenpropagandaclubs. Uit Bergen. Uit Harenkarspel. Verbruik van gedistilleerd. Verandering van bouw- in weiland. Een aardappelkneder. Boschbrand. Aanbesteding aardappelmanden. Onderzoek naar andere cultures. Voetbal. ALKMAARSCHE COURANT DE UITGEVERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR, Gelet op het eerste, tweede, derde en vierde lid van art. 27 der Verordening op de keuring van vee en vieesch en den invoer, het vervoer, den doorvoer en den verkoop van vieesch in deze gemeente, luidende: „Ieder, die op het tijdstip van het inwerking-treden van deze verordening het bedrijf van vleeschverkooper uitoefent, is verplicht daarvan BINNEN EEK MAAND na dit tijdstip schriftelijk kennis te geven aan den directeur, onder nauwkeurige opgave van de winkels, verkooplokalen, werkplaatsen, berg- of be waarplaatsen, zouterijen en rookerijen, met vermelding- van de kadastrale sectie en het nummer, door hem daartoe gebezigd. Ieder die na voormeld tijdstip met het bedrijf van vleeschverkooper aanvangt, is gehouden tot gelijke kennisgeving en opgave binnen twee dagen nadat door hem met het bedrijf is aangevangen. Bij het in gebruik nemen van andere localiteiten, zij het ook tijdelijk, geldt gelijke verplichting tot opgave daarvan, binnen twee dagen na de ingebruikneming. Yan de gedane kennisgeving en opgave wordt door den directeur schriftelijk bewijs verstrekt. NOODIGEN BELANGHEBBENDE INGEZETE NEN DEZER GEMEENTE UTT AAN DE IN BO VENGENOEMD ARTIKEL OPGELEGDE VER PLICHTINGEN VÓÓR 1 MEI a. s. TE VOLDOEN. Bij nalatigheid stellen zij zich bloot aan toepassing van art. 38 derzelfde verordening, waarbij de hierbe- doelde overtreding strafbaar is gesteld met hechtenis van ten hoogste 6 dagen of geldboete van ten hoogste 23. Alkmaar, 17 April 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat ter gelegen heid van de groote Voorjaarsveemarkt op Dinsdag 21 April a.s. het vee, dat niet per vaartuig naar de markt wordt gebracht, alleen aangevoerd mag worden langs den Helderschen weg, over de Boompoortsbrug bij het Zeglis, over de Heiloërbrug en over de draai brug over het Groot Noordhollandsch Kanaal. Aanvoer van vee over de Geesterbrug, de Vlot brug, de Nieuwlanderbrug en de rustieke voet bruggen is verboden. Het vee, hetwelk per vaartuig aangevoerd wordt mag alleen gelost worden aan de Kanaalkade en aan de Bierkade, op de door den Havenmeester aan te wijzen plaatsen. Deze plaats is voor de marktschuiten en de vletten aan de lage steigers aan de Kanaalkade. Geen vee mag ter markt geplaatst worden vóór 's morgens 5 uur. In verband met het heerschen van het mond- en klauwzeer worden belanghebb nden gewaarschuwd geen vee ter markt of en de stallen binnen de ge meente aan te voeren, dat aan genoemde ziekte lijdende is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar G. RIPPING, Voorzitter. 17 April 1908. DONATH, Secretaris. Reorganisatie van 's Rijks veeartsenijschool. Reeds geruimen tijd is de kwestie in de pen van eene reorganisatie van het veterinair onderwijs. Spoedig schijnen daartoe de eerste stappen inderdaad genomen te zullen worden. Het ligt nl. in de bedoeling van het departement van Landbouw de reorganisatie met kracht ter hand te nemen. Wel zal nog niet onmiddellijk worden overgegaan tot het verheffen der Veeartsenij school tot een Hoogeschool, doch bereids zullen de examens op de leest eener Hoogeschool geschoeid wor den. Als overgangsmaatregel zou dan het volgend leer jaar de studie van vier op vijfjaren worden gebracht. Deze "bepaling zal voor hen, die thans de school reeds bezoeken, slechts van kracht zijn voor de niet-candi- daten, dus voor de leerlingen der eerste twee studie jaren. In 1909 zal men dan nog een stap verder gaan en de studie op zes jaar brengen. Deze bepaling zal dan voor de niet-candidaten van terugwerkende kracht zijn en voor de candidaten voor de helft, d. w. z. hun studie zal met één jaar verlengd worden. (Tijd). Op een nader te bepalen datum in de maand Sep tember zal vanwege den Bond voor Staatspensionnee- ring, te Amsterdam een congres worden gehouden be treffende het Staatspensioenvraagstuk. Tot deelname aan dit congres zullen uitgenoodigd worden de verschillende politieke partijen, vak- en an dere vereenigingen, van wie verondersteld wordt be lang te stellen in de oplossing van dit zoo belangrijk maatschappelijk vraagstuk. Op dit Congres zullen een vijftal nader op te geven stellingen ingeleid en verdedigd worden door de hee- ren G. L. Janssen, J. P. de Jager, Ds. D. A. van Kre velen, Ds. U. J. Reinders en. D. de Clercq. Heden, Zaterdag, wordt te Arnhem, in het „Volksge bouw" op deu Klarendalsingel, een conferentie gehou den tusschen afgevaardigden, zooal niet van alle, dan toch van de meeste der sociaal-democratische vrouwen propagandaclubs in ons land. Deze conferentie, waar toe reeds verleden jaar, in den Haag, in beginsel be sloten werd, heeft tot taak, een nauwere aaneenslui ting der clubs tot stand te brengen. Doel dier nauwere aaneensluiting isle. te berei ken, dat de sociaal-democratische vrouwenclubs voor taan inderdaad uitsluitend uit sociaal-democraten, d. w. z. uit vrouwen, die lid zijn van de S. D. A. P., zullen bestaan 2e. tusschen de S. D. V. C.'s onderling een gere geld contact tot stand te brengen, met een hoofdbe stuur als middelpunt. (Het Volk.) GEMENGD NIEUWS. Uit Oudkarspel. Dijkgraaf en Heemraden van den polder Lleer-Hu- gowaard hebben aan de commissie voor de tot stand keming van het spoorplan station dorp Noord-Schar- woude medegedeeld, dat zij geen afgevaardigde naar hare vergaderingen zal zenden, daar niemand der leden zich daarvoor beschikbaar wilde stellen. Van de medewerking door den Polder Heer-HugO1- waard (wat zeer in het belang van de tot stand ko ming van den spoorlijn zou zijn geweest) is dus niet veel te verwachten. De af deeling „Volksbond" in deze gemeente heeft besloten ook dezen zomer weder eene bloemententoon stelling te houden. Voor dat doel worden weder stek ken ter opkweeking tegen den prijs van 4 stuks a 10 cents verkrijgbaar gesteld. Gedurende den ganschen winter was de Berger- Kunsthandel alhier open en zijn er ondanks de stilte van liet winterseizoen nog al eenige kunstwerken ver kocht. In de laatste samenkomst van de zes kunstenaars, die dezen kring uitmaken, is besloten dat zij wederom den eersten Zondag in Mei te beginnen, ieder op hun beurt de expositie zullen leiden. De eerste expositie is dus van Jan Bleijs, de tweede van Van Bloem, verder Graadt van Roggen, Veldheer, Van der Hoef en Van der Hoef v. Rossum. Bovengenoemde niededeeling sluit ecliter niet uit, dat nu al dezelfde kunstwerken te bezichtigen en te koop zijn. Uit West-Graftdijk. Door commissarissen van de spaarbank van het Volksnut te West-Graftdijk is in een gehouden verga dering verslag uitgebracht omtrent den toestand van deze instelling op 1 Januari 1908. Op dat tijdstip be droegen de bezittingen der spaarbank 19349.28. Aan de deelhebbers was verschuldigd 14873.695, alzoo een reservefonds van 4475.58s. In den. loop van 1907 werd ingebracht 2346.20 en opgevraagd 3089.33. Door 5 deelhebbers werd het tegoed geheel opgevraagd, terwijl 8 nieuwe deelhebbers werden ingeschreven. De zuivere winst, die geheel bij het reservefonds gevoegd is, bedroeg 199.935. Uit Wieringerwaard. Vrijdag was het 25 jaar geleden, dat de heer J. P. Backx tot notaris alhier benoemd werd. Op dezen her- inneringsdag werden den jubilaris een prachtige sa lonvaas en een marmeren zuil, beide in den stijl van Lodewijk XVI vereerd, waarvan het geld was bijeenge bracht door velen uit deze gemeente en door vrienden en kennissen uit omliggende plaatsen. Door de burgerij was 's nachts het erf van den ju bilaris keurig versierd door eerebogen en slingers van groen, 's Avonds was dit door lampions schitterend verlicht, terwijl het Fanfarecorps van Oudesluis den jubilaris een serenade bracht. De voordracht tot benoeming van eene onderwijzeres aan de O. L. school te Kerkbuurt in deze gemeente be staat uit de dames: 1. G. Plaatsman, te Losser. 2. H. Meijns te Raalte. 3. M. de Jong te Raalte. Brandstichting. Voor een paar dagen is onder het behoor van het dorp Ureterp (Fr.) ongeveer 20 H.A. heide afgebrand, eigendom van de heeren K. Bouma en anderen aldaar. De dader of daders waren tot heden onbekend ge bleven, doch door ijverig zoeken is het den hoofd-ge- meeuteveldwachter Schuite, te Beetsterzwaag, met den gemeenteveldwachter Postma, te Ureterp, toch ge lukt de daders te vinden, en wel de gebroeders B., res pectievelijk 10 en 12 jaar oud en aldaar woonachtig, zij hebben voor genoemde ambtenaren bekend. Zij hadden met een lucifer de heide in brand gestoken. Proces-verbaal is opgemaakt. (Lw. Ct.) Men meldt ons liet verbruik van veraccijnsd gedistelleerd in Neder land per hoofd der bevolking hetwelk in 1877, toen 't op z'n hoogst was, 9.98 Liter, tien jaren later in 1887: 9.01 Liter; twintig jaren daarna 8.46 Liter be droeg heeft in 1907 bedragen 7.32 Liter ad. 50 d. i. lager cijfer dan in een der laatste 30 jaren werd bereikt. Het verbruik is derhalve in 30 jaren tijds ongeveer met niet minder dan een vierde deel verminderd. Door ondervinding hebben de landbouwers in de Friesche Wouden geleerd, dat weiland financieel voor hen voordeeliger is dan boüwland en het gevolg daar van is dan ook, dat hoe langer hoe meer de bouw- in weilanden worden veranderd. De melk der koeien, het mesten en aanfokken van vee brengen vrij wat meer geld op dan de vruchten van den akker, waarbij nog komt, dat het bemesten en omploegen van den grond, het poten, zaaien, wieden, schoffelen en het oogsten der vrachten veel meer handen en geld vorde ren dan het in orde houden der weilanden, terwijl men bovendien gevrijwaard is voor de risico van den oogst. Fen gevolg hieraan is, dat vele landbouwers van liever lede hunne krachten afschaffen, omdat ze het werk, uitgezonderd in de „ongetüd" (hooiing) nu tact eigen volk kunnen doen, waardoor het loon en de kost der knechten wordt uitgespaard. Er zijn onderscheidene boeren, die reeds zooveel bouw- in weiland hebben ver anderd, dat zij allen eene voldoende uitgestrektheid hebben overgehouden voor eigen gebruik tot het ver touwen van aardappelen, erwten, boonen enz. (L. Ct.) Door den smid J. H. Wiemelink, fabrikant van land bouwwerktuigen te Eerbeek, wordt in den handel ge tracht een z.g. aardappelkneder, een uiterst doelmatig werktuig om aardappelen, knollen en stuk gesneden mangels en voederbieten, bestemd tot voedering der varkens, te vermalen of liever tot moes te kneden. In korten tijd kan men verscheidene varkens bedienen op een gemakkelijke, vlugge, doeltreffende wijze. Het werktuig is n.l. gemakkelijk te bedienen, in enkele mi nuten heeft men een kuip of ton gevuld met fijn voe der, vrij van stukken of kleine aardappels, ook van steentjes, die anders zoo licht in den voederbak en daardoor in het keelgat of het darmkanaal van het gulzige dier terecht komen. Inbraak. Wederom is in den afgeloopen nacht te Rotterdam ingebroken, thans in het kantoor van de firma II. P. van Schaaik, houthandelaars Rechter Rottekade 4345. Blijkbaar zijn de inbrekers door een aangren zend groentenpakhuis op een binnenplaats gekomen. Ze zijn toen, gebruik makende van een daar aanwezig zijnde ladder, over den scheidingsmuur geklommen, en kwamen zoo op de binnenplaats der firma Van Schaaik. Op de gewone wijze werd de brandkast aan de achterzijde geopend en daaruit ruim 400 gesto len. Door de politic en justitie is ter plaatse een onder zoek ingesteld, maar van de dieven geen spoor. De crisis in de diamantnijverheid. De penningmeester van den A. N. D. B., de heer B. D. de Vries Dzn., heeft zijn ontslag genomen, omdat de Bondsraad tegen zijn advies besloot toch de uitkee- ring te geven aan een 40-tal bondsleden, die te laat waren gekomen om hun uitkeering in ontvangst te ne men. De penningmeester meent, dat door dit besluit dc goede gang der uitkeering en het juiste beheer der bondsfinanciën in gevaar worden gebracht. Omtrent den boschbrand, die onder Roozendaal (N. Br.) heeft gewoed, wordt nader gemeld: Tegen den avond had het vuur grootendeels uitge woed en stuitte het op een waterloop, welke een grens lijn vormde. De boerderijtjes en het boschwaehters- liuis heeft men kunnen behouden. Eenige honderden hectaren opgaand en volwassen dennenhout zijn ech ter verbrand. De gemeente-bpsschen heeft men kun nen behouden. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. Door het bestuur van de afdeeling St. Pancras der Tuinbouw- en Handelsvereeniging „Langedijk en Om streken," is voor hare^leden bij inschrijving onder le veringsvoorwaarde, aanbesteed de levering van 632 aardappelmanden. De levering is gegund aan den heer C. Bijvoet man denmaker te Alkmaar tegen 0.421/2 per stuk. De Tuinbouw- en Handelsvereeniging „Langedijk en Omstreken" benevens de vereeniging „De Eendracht" te Oudkarspel, zullen, zooals we reeds eerder meldden, voor gezamenlijke rekening twee proeftuinen aanleg gen, waarvan een te Warmenhuizen en een te Oud karspel. Hieraan wordt toegevoegd een proefveld voor de teelt van asperges bij den tuinbouwer P. Mooy te St. Pancras, welk veld aan den publieken verkeersweg ligt en reeds in bewerking is. Alles staat onder controle van den heer J. G. Haze- loop, Rijkstuinbouwleeraar te Alkmaar. Voor bestrijding der kosten van een en ander zal Rijkssubsidie worden aangevraagd. De kegelwedstrijd. D« nationale kegelwedstrijd te houden door de kfgelclub „de Unie" alhier, ter herdenking van het vijf-en-twintig-jarig bestaan der club, zal aanvangen 6 Juni a.s. en eindigen 28 Juni d.a.v. De wedstrijd zal gehouden worden in het gebouw „de Unie" op zes geheel nieuwe banen en bestaan uitbonden-, korps-, konings-, kampioen-, eere-, stads-, personeels baan- en vrij ebaan-wedst rij d Van verschillende zijden zijn reeds toezeggingen gedaan voor medailles, kransen, enz. voor de verschil lende afdeelingen van den korpswedstrijd voor wie nog van hun belangstelling willen doen blijken, wordt daartoe de gelegenheid opengesteld tot 25 April a.s. Het eere-eomité wordt gevormd door de heeren G. Ripping, Eere-Voorzitter, Mr. H. Boelmans ter Spill, C. Bosman, Dr. C. P. Casaretto, Mr. B. van der Feon de Lille, Mr. D. van Houweninge, J. F. Moens, Th. van Spall, H. J. Vonk en Luit. Kol. J. II. de Wild. De jury is samengesteld uit de heeren: M. Brosch, Oud Voorz. v/d. Nederl. Kegelbond en J. A. van den Berg, H. de Leeuw, A. W. Schols, F. W. II. van Straaten en K. Vuijk, respectievelijk Voorzitters v/d. Haarl., 's-Gravenh., Amsterd., Alkm. en Rotterd. K. B. De commissie van toezicht bestaat uit de heeren S. W. B. Arntz, Mr. A. A. Cnopius, J. Frank en Dr. G. Straver. De Secretaris is de heer A. de Vries, „Toelast". De seriewedstrijden. Het weder houdt zich tot nog toe vrij goed. Blijft dit zoo de beide Paasehdagen aanhouden, zoo belooft het succes voor den N. II. V. B. enorm groot te worden en kan men er vrij zeker van zijn, dat het record van twaalfhonderd toeschouwers bij gelegenheid van de vo rige seriewedstrijden morgen of overmorgen of wellicht beide dagen zal geslagen worden. De twee voorbereidende dagen, toen de publieke be langstelling reeds de verwachtingen verre overtrof, hebben zulks reeds tenminste duidelijk genoeg voor speld. Het programma vermeldt voor de beide dagen de volgende wedstrijden: EERSTE PAASCHDAG. 9 uur: Holland (Alkm.)Rapiditas (Weesp.) 10 uur: BloemendaalSport (Hoorn). 11 uur: Alkm. V. V.Elftal Heldersehe V. B. 1 uur: V. V. V. II (A'dam)IJ. V. V. (IJmuiden). 2 uur: Haarlem II-—R. A- P. II (A'dam). 3 uur: Alcmaria Victrixwinnaar Bloemendaal [Sport. De wedstrijden no's 2, 5 en 6 zijn voor de eerste af deeling. TWEEDE PAASCHDAG. 10 uur: Haarlem IIIwinner HollandRapiditas. 11 uur: winner A. V. V.II. V. B. contra winner [V. V. V. II—IJ. V. V. 12V2 uur: Eindwedstrijd eerst© afdeeling. 21/2—-4 uur: Eindwedstrijd tweede afdeeling. Wij willen de verschillende wedstrijden even de re vue laten passeeren. Beginnen we met de match Holland-Rapiditas. Holland, de eerste en jongste van de drie clubs, die de eer van Alkmaar hebben hoog te houden, liet, toen zij Tubantia versloeg niet onaardig spel zien. Toch zal hier het Alkmaarsche elftal wel niet opgewassen blij ken tegen het waarlijk keurige spel van de Gooilan- dtrs. De ontmoeting BloemendaalSport kan een van de mooiste en meest spannende wedstrijden van het gan- sche tournooi worden. Beide clubs beschikken, gelijk in de eerste ronde reeds bleek, momenteel over zeer sterke combinaties, die weinig in kracht verschillen. Wie aan het langste eind zal trekken, is dan ook niet te voorspellen. Ook de match A. V. V.—LI. V. B.-elftal zal inter- ressant worden. Zeer velen zijn er naar benieuwd, wat het vlugge samenspel der jonge Alkmaarders zal vermogen tegen het meer krachtige, individueele spel der over het algemeen oudere en steviger gebouwde Heldersehe spelers. Minder belangrijk is de wedstrijd V. V. V. II IJmuiden. De overwinning zal liier wel voor de Am sterdammers zijn. De volgende wedstrijd, de eerste demifinale voor af deeling I, brengt Haarlem II, Alcmaria's tegenstander van den vorige» Zondag in Amsterdam in het veld. Ook deze ontmoeting belooft mooi te worden. De rood zwarte R. A. P.-spelers ontwikkelden de vorige week zeer fraai spel en zullen een heftige tegenstand bie den tegenover het vlugge, mooie combinatie-spel van de Haarlemmers. Toch zullen de roodbroeken zich wel een plaats in den eindstrijd weten' te veroveren. Uit een Alkmaarsch oogpunt beschouwd, moet de laatste wedstrijd wel het evenement van dezen dag ge noemd worden. In deze match toch treedt weer Alc maria Victrix in het veld, de club die zich in zoo veler sympathie mag verhengen. Trouwens, hier is opnieuw een zeer mooie, heftige strijd te verwachten. Zoowel Bloemendaal, als de oude Hoornsche concurrent, die een van beiden Alcmaria's tegenstander zullen zijn, brengt in deze wedstrijden een zeer sterk elftal in het veld, waarvoor het Alkmaarsche elftal geducht op zijn hoede zal moeten zijn. Toch meenen wij wel een klei ne Alkmaarsche overwinning te mogen voorspellen, zij het dan wellicht eerst na een verlenging. In ieder geval, er vormt zich een bijzonder mooi programma voor dezen eersten dag. En thans de tweede Paaschdag, die slechts vier, maar daarom des te belangrijker wedstrijden brengt. In de morgenuren bestrijden de vier aangebleven elf tallen van afdeeling II elkander om twee plaatsen in den eindstrijd. Welke clubs hier zullen zegevieren, is uit den aard der zaak zeer moeilijk te voorzien. Zeker is echter, dat het in beide matches zal spannen. Om één uur eindelijk vangt dan de eindstrijd aan voor de eerste afdeeling. Jammer genoeg is dit aan- vangsuur wel wat vroeg voor menigeen. Op het belang van dezen strijd te wijzen, is natuur lijk omioodig. Dat spreekt van zelf. Sleohts zij vermeld, dat behalve de reeds bekend gemaakte prij-

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1