DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Verjaring van Schuldvorderingen. No. 93 Honderd en tiende jaargang. 1908 ZATERDAG 18 APRIL. Groote Voorjaarsveemarkt te ALKMAAR, op Dinsdag 21 April 1908. GROOTE PAARDENMARKT te Alkmaar, op Woensdag 22 April 1908. Drankwet. Jacht en lfisscherij. Landweeroefeningen W er kelooslieid-verzekering BINNENLAND. BUITENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Tek nnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. GEMENGD NIEUWS. Het Hoogeland. Kieviten. Koninklijk bezoek aan Zaandam. Te Zaandam is men druk bezig het aanstaande Koninklijk bezoek voor te bereiden. Er zijn weer twee vergaderingen gehouden ter bespreking der feestelijkheden. In die van de Zaanlandsche zeilvereeniging kwam het houden van een vlootrevue in de Zaan aan de ordeom aan Hare Majesteit de huldi ging der zeilers aan te bieden hij Haren intocht in de gemeente Het plan vond onder de vergaderden alge meene instemming, zoodat allen zich reeds hier voor deden inschrijven. Besloten werd uitnoo- digingen tot deelneming te verzenden aan bekende zeilvereenigingen en eigenaars van vaartuigen De vaartuigen zullen van Amsterdam en van Wormerveer door sleepbooteu naar het terrein worden gebracht. De vereeniging „Oranje Boven" heeft aan het plan geldelijken steun aangeboden. In de tweede vergadering die van „Oranje Boven" werd besloten f 100,subsidie te verleenen aan de „Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer", om die gelden te doen dienen als prijzen voor de mooiste, ge vel versiering. Een moeilijke toestand. Anti-Militaristisch Congres. De Anti-Militairistische Vereeniging houdt ep de beide Paaschdagen een nationaal congres in het gebouw „d'Geelvinck", te Amsterdam. De voorstellen op den beschrijvingsbriel ba- treffen de organisatiede propaganda en het orgaan „De Wapens Neder." Voorjaarsmarkt. Te Zaandam zal de groote voorjaarsmarkt ge houden worden op Donderdag 23 April e.k. De marktcommissie en de „Vereeniging tot opbeuring der Weekmarkt" hebben premiën uit geloofd ter bevordering van den aanvoer en den handel op die markt, namelijk eene premie van f 25 voor den grootsten aanvoerder en f I voor elke koe, die op die markt wordt verkocht, zoowel voor den kooper als voor den verkooper. In verband met deze markt is de trekking der verloting van 's morgens 10 uur verzet op's mid dags 1 uur van denzelfden dag. Naar de bloembollen. Het ruwe weder der laatste dagen heeft de ontwikkeling der bloembollen zeer tegengehouden, terwijl de hevige nachtvorsten hier en daar nog al kwaad hebben gedaan. Toch zal met de Paaschdagen een tochtje door de bloembollen streek, vooral HillegomLisse—Sassenheim, de moeite nog wel loonen. Men verwacht veel bezoek. Met de verzending van bloemen naar liet buitenland is reeds een begin gemaakt, Van dienstmeisje tot afgevaardigde. Een van de vrouwelijke leden van het Finsche parlement, mej. Muna Sillanpa was vroeger een gewoon dienstmeisje. In 1898 nam zij het ini tiatief tot het oprichten van een vereeniging voor dienstmeisjesvoor welke zij weldra een courant uitgaf. Door eigen studie heeft zij zich opgewerkt tot hare tegenwoordige eervolle positie. Dwarsbalken op spoorwegen. Om te voorzien in de behoefte van dwars balken op spoorwegen moeten er jaarlijks om streeks 240.000 hectare bosch geveld worden. Als men dan nog bedenkt dat er ettelijke hec taren bosch in courantenpapier worden omgezet, kan men begrijpendat de ontbossching groote afmetingen aanneemt. T e d dy-beren. in Amerika wordt op groote schaal jacht ge maakt op een eigenaardig soort heren Teddy beren geheeten, welke men geheel wil uitroeien. Teddy-beren zijn geen roofdieren, maar ze moeten toch met èén „e" worden geschreven zij ver nietigen geen veedoch ze zijn desniettegen staande hoogst gevaarlijk. Het zijn vooral de onderwijzers die tegen deze beren te velde trek ken, vreezende dat de jeugd een gewillige prooi wordt. Als men de heesten met hun bruine of zwarte pelsen ziet, kan men zich niet voorstellen, dat ze zooveel onheil kunnen stichten als er in de onderwijswereld wordt beweerd ze staan altijd kalm op de vier of op de achterpooten dood onschuldig inde kinderkamer. Want de Teddy-beren zijn op het eerste gezicht werkelijk heel onschuldigliet zijn grappige speelgoed beestjes, gevuld met zaagmeel, en genoemd naar president Theodoor Rooseveltdiezooals men weeteen groot jager is. Het nieuwe artikel heeft een verbazenden ingang gevondenzoo zelfs dat al het andere speelgoed hierdoor op ALKMAARSCHE COURANT. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat bij hun college is ingekomen een verzoekschrift van M. DE BOER, aldaar, om verlof tot den verkoop van alcoholvrijen drank in bet perceel Kennemerstraatweg, E no. 48. Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen tegen het verleenen van bet verlof schriftelijk be zwaren worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 17 April 1908. DONATH, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat van heden af ter secretarie dier gemeente verkrijgbaar zijn gesteld do blanco-verzoekschriften ter bekoming van jacht- en vischakten en van kostelooze vergunningen tot vis- sehen. Hij noodigt belanghebbenden uit deze verzoekschrif ten wel vóór 1 Mei a.s. te willen indienen, ten einde verzekerd te zijn dat de verlangde akte vóór 1 Juli a.s. in hun bezit is. De Burgemeester voornoemd, Alkmaar, 8 April 1908. G. RIPPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR herinneren belanghebbenden er aan, dat de schuldvorderingen over het jaar 1907, ten laste der gemeente, ingevolge de wet van 8 November 1815 (Stbl. No. 51) vóór of op den Iaatsten Juni a.s. moeten worden ingediend bij gebreke waarvan zij verjaard en mitsdien nietig zijn. Voorzoover nog vorderingen moeten inkomen, wordt vroegtijdige inzending daarvan aanbevolen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING. Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 8 April 1908. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door den Minister van Oorlog is bepaald hetgeen volgt: „Gedurende de aanstaande oefeningen, kan aan de landweermannen, die gehuwd zijn of als hoofd van een fezin zijn aan te merken, door den Landweerdistricts- coinmandant worden vergund om thuis te slapen, mits hun gezin in of nabij de plaats van oefening gevestigd is en de vergunning niet aanleiding geeft tot bet af leggen van zoodanige afstanden, dat daardoor invloe 1 wordt uitgeoefend op den goeden gang der oefeningen ten gevolge van, buiten deze, opgedane ver moeienis. De landweermannen, aan wie zoodanige vergunning wordt verleend, zullen hebben zorg te dragen, dat zij ten minste een half uur vóór den aanvang der morgen oefening in de kazerne terug zijn, terwijl zij des avonds eerst naar huis kunnen gaan, nadat alle oefeningen en diensten voor ben zijn afgeloopen." „Aan de vorenbedoelde landweerplichtigen kan te vens door den Landweerdi9tricts-commandant worden vergund, om in eigen voeding te voorzien; zij ontvan gen dan alleen een ration brood, terwijl aan hun 0.25 per dag, als vergoeding van levensmiddelen werdt uitgekeerd. De landweermannen, die deze laatste vergunning •rlangen, mogen zich echter niet tusschen de morgen- ®n middagoefening naar huis begeveneenmaal in de kazerne, blijven zij daar, tot zij zich des avonds, na af kop der diensten, naar huis begeven; op dezen regel mag alleen eene uitzondering worden gemaakt, indien eene avondoefening plaats heeft, waarvan de betrok kenen dan tijdig verwittigd moeten worden. De bovenbedoelde vergunningen worden verleend voor den geheelen duur der opkomst en niet voor enke- 1« willekeurig te kiezen dagen. Indien van de vergunningen misbruik wordt ge maakt, moeten deze, onverminderd de eventueel op "e leggen straf, voor den overtreder onmiddellijk worden ingetrokken." Belanghebbenden, die de bovenbedoelde vergunning of vergunningen wenschen te erlangen, behooren zich daartoe ten spoedigste tot. den land weerdistr iets-com mandant (Kennemerpark No. 23 te Alkmaar) te wen den. Alkmaar, 6 April 1908. De burgemeester voornoemd G. RIPPING. Geen tak van sociale verzekering, die in den Iaat sten-tijd meer de aandacht trekt, dan deze verzekering. Dit verschijnsel is zeer verklaarbaar. Er is geen toe stand, die zoozeer de algemeene deernis wekt, dan die van den man, die werken wil voor het onderhoud van zijn gezin en geen werk kan vinden. Zoo van iemand, dan behooren de pogingen van dezen man gesteund te worden. Tn de allereerste plaats uit deernis, omdat men medelijden heeft met de tot onmacht gedoemde werkneiging. En dan omdat men verhinderen wil, dat zulke lieden het groote leger van paupers gaan ver sterken, die leven op kosten van de gemeenschap. Over liet algemeen kan men dus constateeren, dat er voor dit soort verzekering een groote belangstelling is en dat met grooten ijver gezocht wordt naar een sy steem, dat aan de vele eischen op dit gebied voldoet. En zoo werden er vele proefnemingen gehouden en veie voorstellen gehoord. In Zwitserland, in Frank rijk, België, Nederland, Denemarken en Noorwegen houdt de zaak de gemoederen van staats- en gemeen- towetgevers bezig. En overal is men de laatste jaren doende om een oplossing te vinden. En daarbij doet zich het gewone verschijnsel voor. Eigenlijk is men alleen in Engeland rijp voor bestrij ding der werkeloosheid door de fondsen der vakveree- nigingen. Daar is de eerste kas al in 1831 opgericht. Van 1860 tot 1893 breidde deze werkzaamheid zich ge leidelijk uit, zoodat daar in 1893 1156 federaties en be- rcepsvereenigingen met 1.902.308 leden weerstands- kassen hadden. Geen land ter wereld kan op dit punt in de scha duw van Engeland staan. Over het geheel kan men wel zeggen, dat vóór 1900 op dit gebied op het vaste land slechts door enkele vereenigingen wat Neder land aangaat b.v. door den Algemeenen Nederland- schen Typografenbond iets gedaan is. Onder deze omstandigheden nu komt plotseling de beweging voor de verzekering tegen werkloosheid op. Ofschoon de soliede basis, die in Engeland het zeer sterk ontwikkelde vakvereenigingswezen biedt, elders ontbreekt, wil men toch ook elders onmiddellijk aan den slag. Aan uitstel is niefc te denken. De groote meerderheid wenscht de zaak niet lang meer uitge steld te zien. En zoo zal men dus op de een of andere wijze deze uiterst moeilijke stof moeten regelen. Houdt men nu dit in het oog, dat vermoedelijk bin nen korten tijd althans de gemeenteraden in de voor uitstrevende steden van Nederland zich over deze zaak zullen moeten uitspreken, dan is er reden tot rechtma tige verbazing over de geringe studie, welke van deze materie gemaakt wordt. Van een zich vormende alge meene opinie over dit vraagstuk, ja zelfs van een alge meene belangstelling daarvan merkt men maar heel weinig. En toch hebben wij al eenige gemeenteraden met opmerkelijke beslistheid in deze een stelsel zien kie zen en opgemerkt hoe zij aan de toepassing van dat stelsel een begin van uitvoering hebben gegeven. Nu kan men toegeven dat overmatige neiging tot studie niet zelden de lust verbergt om de te bestudee- len zaak voorloopig van de baan te schuiven. Doch aan den anderen kant is er toch ook een studie, die niet uitstel maar goede en vlugge voorbereiding be doelt. En dit soort studie is hier toch wel degelijk uitermate gewenscht, omdat de ervaring gering, de te overwinnen moeilijkheden groot zijn. Zoo moet ver hinderd worden, dat de in te voeren verzekering leidt tot zelf geprovoceerde „gedwongen werkeloosheid," oi' tot willekeurig rekken van gedwongen werkeloos heid, dat er geen misbruik wordt gemaakt voor de door staat of gemeente gegeven bijdragen en dat de administratie van de uitgekeerde gelden goed is. Het een is nog moeilijker dan het ander, vooral omdat men op dit punt zoo weinig ervaring heeft. Wat is er op dit punt gedaan? Verleden jaar heeft de heer A. J. Stilting in een geschrift, getiteld „Werk loosheid" (Amsterdamde Bussy) hierop een ant woord trachten te geven en zoodoende in een vrij be knopt bestek eenig studiemateriaal aangeboden, dat voor hem, die de zaak nader wil bekijken, van groot gewicht is, ook en vooral, omdat de schrijver vrij objec tief is te werk gegaan. Slechts zij opgemerkt, dat de systematiseeTing niet heel gelukkig is en niet tot haar recht komt. Eigenlijk komt deze schrijver tot de conclusie dat de bestrijding der werkeloosheid het best geschiedt vol gens het bekende Gentsche stelsel, wanneer men niet als in Engeland een krachtig vakvereenigingswezen heeft. W ant de verplichte verzekering is de eenige maal dat men haar heeft trachten toe te passen (in het Zwitsersche kanton St. Gallen) mislukt, terwijl de pogingen van particulieren om de kassen van verze kering tegen werkloosheid te steunen over het geheel niet veel om het lijf hebben gehad. Liet Gentsche stelsel dus, al of niet in Franschen, Noorschen, Deenschen of Hollandschen zin geamen deerd, ziedaar de oplossing die ook deze schrijver aan beveelt. Het Gentsche stelsel beoogt, zooals men weet, het geven van bijslag van gemeentewege aan de bestaande ondersteuningskassen van arbeidsbonden en andere or ganisaties, die ondersteuning bij werkloosheid in haar vaandel schrijven. In Frankrijk heeft de regeering zelf direct tot het geven van bijslag besloten. _Het groote bezwaar van dit stelsel is, dat op deze wijze alleen de georganiseerde werklieden van die ver zekering- kunnen profiteeren. En niet minder ernstig is liet bezwaar, dat de te steunen kassen in den regel niet bestaan en eerst ontstaan met het oog op den wensch om den bijslag van staats- of gemeentewege te kunnen trekken. In België heeft men het eerste be zwaar trachten op te lossen door het toekennen van baten bij spaargelden van niet-aangesloten werklie den. Doch deze oplossing bleek onvoldoende en be zwaarlijk. Of de Noorsche en Deensche pogingen om a.m dit bezwaar tegemoet te komen afdoende zullen zijn is op het oogenblik nog niet te zeggen, omdat die maatregelen niet of nog maar zeer kort in werking zijn. Trouwens wij herbalen bet dat men in deze materie over het geheel zoo weinig ervaring heeft, is wel datgene wat onmidd'ellijk in het oog valt. Het zoo Vaak genoemde Gentsche stelsel, dat in België, in Frankrijk, in Duitschland, in Nederland en in de Noordelijke landen zoozeer de aandacht trekt, is nog niet acht jaar oud, terwijl de Fransche regeering deze zi ak eerst sedert 1905 ter hand heeft genomen. Men is dus gedwongen met een minimum ervaring aan de oplossing van deze zoo moeielijke kwestie te gaan staan. Reden te meer om de zaak ernstig en ijverig te bt studeeren. Uit Apeldoorn schrijft men aan het N r. d. D. Eindelijk is dan de zoo lang gewenschte uitbreiding en daarmede noodzakelijk gepaard gaande verbouwing van „Het Hoogeland" eene stichting van de „Ver- eeniging tot Christelijke verpleging van Bedelaars en Landloopers" te Beekbergen tot stand gekomen. Wij hebben een bezoek gebracht aan deze inrich ting, en bij die gelegenheid bleek ons, dat door dezen verbouw niet alleen meer ruimte is verkregen, maar dat het gebouw ook naar het uitwendige in aanzien heeft gewonnen. Het gebouw heeft nu een ruimer bureau en eene eet- en conversatiezaal gekregen. De slaapzaal is ver groot, de ziekenzaal is meer vólgens de nieuwere eischen ingericht, en ook de opzichterskamers zijn nu ruimer geworden. Voorts zijn de controle en het toe zicht op de zalen verbeterd. Het geheel is ook gezel liger en van nieuwere ventilatie-inrichtingen voorzien. Van de veranderingen buiten het gebouw verdient vooral vermeld te worden dat men bezig is het be staande magazijn voor andere doeleinden in te rich ten; de schuur wordt vergroot, ten einde in dit met kalk-zandsteen opgetrokken gebouw de verschillende werkplaatsen te kunnen vestigen. Ook de boerderij zal eene verbetering ondergaan. De boerderij is voor deze kolonie een instelling van groote beteekenis; allereerst met bet oog op de bemes ting van woeste gronden (hoewel tegenwoordig ook veel kunstmest wordt gebruikt), het maken van boter, de melkproductie, enz. Natuurlijk wordt geen der andere werkplaatsen on gebruikt gelaten. In de timmermanswerkplaats werd reeds menig nuttig of fraai meubelstuk vervaardigd, dat in de stad een kooper vond, en de overige bewijzen aan de stichting zelve voortreffelijke diensten. De landbouwarbeid blijft echter een der hoofdfacto ren in het werkplan van „Het Hoogeland" en dit is zeer toe te juichen, omdat die arbeid, vooral in deze streek, de meeste waarborgen biedt voor het gezond en frisch blijven van lichaam en geest. Nu de kolonie de beschikking heeft over uitgestrekte woeste gronden, met de reeds ontgonnen velden pl. m. 94 H.A., werd allereerst gedacht aan ontginningsarbeid; het omploe gen van den onvrachtbaren heidegrond, het graven van grint daaruit (die weder verkocht, dus productief ge maakt wordt), het bemesten van den ontgonnen bo dem en het zaaien van malsche rogge, haver, boonen, erwten, enz. Het levert een aardig, bedrijvig schouwspel op de verpleegden aldus op een voorjaarsdag, bij hun cul- tuurarbeid op de Beekbergsche heide gade te slaan. ,,'t Hoogeland" verschaft in ruil voor dien arbeid aan zijn verpleegden voldoend, gezond voedsel en eenvoudi ge kleeding, terwijl voor eiken arbeidsdag bovendien nog een klein gedeelte blijft bewaard, totdat de ver pleegden de instelling verlaten. Natuurlijk worden ook de zedelijke belangen der ko lonisten daarbij niet uit het oog verloren dank zij ook de goede leiding, van den directeur, den heer J. Wil brink. Blijkt het, dat een verpleegde lichamelijk en geestelijk voldoende verbeterd is, dan wordt zijn ver blijf niet noodeloos gerekt, maar tracht de vereeniging eene betrekking voor hem te vinden, waardoor hij als nuttig lid der maatschappij in eigen onderhoud kan voorzien. Gedurende het 12-jarig bestaan der stichting von den ruim 2000 zwervers en andere paria's daar een plaats; velen werden later weder nuttige leden der maatschappij, sommigen wisten zich zelfs een eervolle positie te verwerven. De uitkomsten der werkzaamheid van het „Hooge land bewijzen, dat een liefderijke, menschkuiidige be- handeling en een arbeidzaam leven te midden van een kalme en rustige natuur den gunstigen en vooral lou- terendsten invloed op het menschelijk gemoed kunnen oefenen. In Friesland, waar de kieviten, tot dusver nog schaars waren, zijn in de laatste dagen geheele groepen dier vogels overgekomenook vele tureluurs, plu vieren, kemphanen, scholeksters en andere vogelsoorten zijn teruggekeerd. Te Heerenveen heerscht nog steeds de influen; a.. Twee van de drie aldaar gevestigde geiaeosheeren zijn nu ook door die ziekte aangetast. Er zal nu tijdelijk geneeskundige hulp ven elders worden verschaft.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 9