DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. mL'"""*4 No. 96 Honderd en tiende jaargang 1908. DONDERDAG 23 APRIL. Hinderwet. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Weinig alcohol. Veel voedende bestanddeeien. Eerste Kamer. Koninklijk! bezoek aan de hoofdstad. Bidden in de kazerne. Bond tegen vaccinedwang. De valsche munter. Er vandoor? Inbraken. Overreden. Ontvlucht. In de war. Uit Den Helder. Uit Oudkarspel. Koolplantenveiiing. ALKMAARSCHE COURANT R IA. VI KENNISGEVING, liet HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALK- MA A B brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der inge zetenen, dat bij hem ingekomen en aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven een kohier der Personeele belasting No. 2, voor het dienstjaar 1908, executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam, den 18 Apiil 1908; dat ieder verplicht is zijn aanslag, cp dm bij de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welken claarlegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Het Hoofd van het plaatselijk bestuur voorn., G. RIPPING. Alkmaar, den 22 April 1908. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van P. HAMEL, directeur der Maatschappij tot détail verkoop van petroleum „de Automaat" te Amsterdam, om vergunning tot het oprichten van een bergplaats voor benzine in de bestaande bewaarplaats van petro leum, achter het perceel Tweede Tuindwarsstraat wijk E No. 11. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden in gediend ten raadhuize dezer gemeentemondeling op Woensdag 6 Mei e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die be zwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 22 April 1908. ALKMAAR, 23 April. De Duitsche Keizer vertoeft, zooals men weet, op ivorfoe. Hij werd daar bij zijn aankomst welkom ge meten door den burgemeester, die in het Grieksch een toespraak hield. Natuurlijk was die toespraak te vo ren naar Berlijn opgezonden en goedgekeurd en na tuurlijk was er voor den Keizer een keurig Grieksch antwoord gereed gemaakt. Toen dus de burgemeester even wachtte, viel de Keizer onmiddellijk in. Achter na bleek evenwel, dat de burgemeester nog lang niet gereed was met zijn toespraak doch slechts even adem iiad gehaald. De Keizer had niets van het Grieksch van den burgemeester verstaan trouwens ook de burgemeester moet niets van 's Keizers Grieksch heb ben begrepen. Zoo althans wil het gerucht. En als het niet waar is, is het toch goedgevonden. En het is bijzonder karakteristiek voor den Duitschen Keizer, die immers graag spreekt, zijn stem overal in mengt, Ook al is hij slechts dilettant. Een typisch staaltje hiervan wordt thans weer te Berlijn druk besproken. Men herinnert zich, dat eenige jaren geleden Rudolf Virchow een beroemd Duitsch geleerde en geneeskun dige overleden is. De man heeft zich bijzonder ver dienstelijk gemaakt voor de wetenschap, voor zijn land en voor de hoofdstad. Bij zijn leven had men hem eereburger van Berlijn gemaakt. Derhalve diende men ook na zijn dood wel iets ter zijner nagedachtenis te doen. Men heeft gezorgd dat zijn naam blijft voort leven door een groot ziekenhuis naar hem te noemen. Maar het stadsbestuur meende zijnerzijds ook iets te moeten doen en besloot en dat behoeft in de stad van Denkmiiler, in het moderne Carara aan de Spree, niet te verwonderen een Virchow-Denkmal op te richten. Een standbeeld dus. Er werd een prijsvraag uitgeschreven en een commissie van beoordeeling be noemd. Verschillende inzendingen kwamen er in, de commissie toog aan het beoordeelen, met het gevolg dat de eerste prijs werd toegekend aan den beeldhouwer Fritz Klimsch. Dit ontwerp zou uitgevoerd worden, nadat de heer Klimsch in de groep de persoonlijkheid van Virchow nog wat beter had doen uitkomen. De beeldhouwer ging aan den arbeid en was dezer dagen al voor een groot deel gereed. En nu blijkt, dat men buiten den Keizer gerekend heeft en dat de Keizer zich niet laat wegcijferen. Klimsch schijnt n. 1. niet te behooren tot het artistenwereldje, waarvan Wilhelm II het geestelijk middelpunt is en waarover hij den schepter zwaait. Reeds geruimen tijd heette het, dat het ontwerp niet in den smaak van den Keizer viel. -Thans heeft men van dit gerucht een officiëele beves tiging gekregen. In een schrijven van het civiele ka binet des Keizers aan het stadsbestuur wordt gezegd, dat de Keizer zich niet in staat heeft gezien, zijn goedkeuring te geven aan het plaatsen van het stand beeld, volgens het ingediende model, op de Karlsplatz. Het komt hier voornamelijk aan op de woorden „het ingediende model." En is het nu niet een beetje kras, dat de Keizer zijn goedkeuring weigert, waar een com missie van bevoegde beoordeelaars zich gunstig heeft uitgesproken? Is het voorts ook niet een beetje kras, dat de Keizer, gebruik makende van het recht, dat werken aan den openbaren weg, aan zijn goedkeuring zijn onderworpen, weigert die te geven, omdat hij zich met het werk als kunstwerk niet kan vereenigen? 'j Nu schijnt het dat de stad in het conflict met de kroon niet wenscht toe te geven. Men vindt het jam mer dat het standbeeld niet kan worden geplaatst na bij de plek, waar Virchow gewerkt heeft: het zieken huis, Charité genaamd. Maar om nu de goedkeuring van den Keizer te ontgaan, moet men van plan zijn het beeld op te stellen op een plaats, welke volgens de wet niet openbaar is en waarover de Keizer derhalve niets te. zeggen heeft. Men redeneert blijkbaar aldus: men late den Keizer wat des Keizers is, maarder stad wat der stad is. En wanneer een stad een prijsvraag uitschrijft, een bevoegde commissie van beoordeeling een bekroning toekent, de stad tot uitvoering op stads kosten besluit, dan gaat het toch waarlijk niet aan dat een Keizer, die toevallig een andere kunstopvatting er op na houdt, die het recht heeft om met het oog op het verkeer, de veiligheid étc., het plaatsen van een stand beeld te verbieden, zijn goedkeuring niet verleent, om dat hij zich met het standbeeld zelf niet kan vereeni gen Zoo wordt er ook in Berlijn over deze kwestie 'ge dacht, en vandaar dat men met spanning afwacht, wat er zal geschieden en dat men het stadsbestuur aan raadt een besluit te nemen, dat overeenkomt met de waardigheid der stad hetgeen aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat! Men verwacht dat de Eerste Kamer in de tweede helft van Mei bijeengeroepen wordt. Te ruim vijf uur gisteren vertrok het Koninklijk Echtpaar met gevolg, om naar het Centraal-station te rilden, waar de Koningin-Moeder te 5.21 uur zou aan komen. Toen de Koninklijke stoet via Doelenstraat, Klove niersburgwal en Gelderschekade, het Centraal-station had bereikt, wachtten IT. M. ©n Z. K. H. in de Konink lijke wachtkamer, H. M. de Koningin-Moeder op. Om 5.21 precies kwam Koningin Emma uit de resi dentie hier aan, voor haar vertoef tot a.s. Vrijdag in de hoofdstad. Echt hartelijk werd de Koninklijke Moeder door haar kinderen ontvangen en verwelkomd. Te voren hadden Koningin en Prins zich op het gereserveerde perron begeven waar Zij, omringd door den schitterenden hofstoet, de komst van Hare Majesteit afwachtten. Zoodra Koningin Emma uitstapte, liepen Hare Ma jesteit en Prins Hendrik Haar tegemoet en met moe derlijk enthusiasm© en teederheid kuste en omhelsde Zij haar Koninklijke kinderen. Het publiek, genietend van dit tafereeltje vol liefde er. piëteit, kwam daarop met zijn toejuichingen los. De Koningin-Moeder nam in het rijtuig bij het Ko ninklijk Echtpaar plaats, en onder luid gejubel van een ontelbare massa bereikte men te ruim half zes het Koninklijke Paleis op den Dam. Het stafmuziekkorps der Koninklijke marine, ka pelmeester- A. L. Hazebroek, gaf van 5 tot 6 uur een concert vóór het Paleis op den Dam. In de stad heerschte tot gisteravond laat een gezel lige drukte, 'n aangename levendigheid. De hoofdstra ten, vooral de Reguliersbreestraat, Kalverstraat en Nieuwendijk, die met haar rijken vlaggentooi zoo'n vroolijk aspect opleveren, zagen zwart van de men- schen. Rondom het paleis zijn 'n twaalftal politiepos ten zoodanig uitgezet, dat heel de omtrek kan worden waargenomen. Binnenvisscherij. Men meldt ons In verband met het bij de 2e Kamer der Staten-Ge- neraal aanhangige Wetsontwerp o. m. omtrent de bin nenvisscherij, vraagt de Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, door tusschenkomst, van commissa rissen der Koningin, aan de Burgemeesters, eene op gave, van het aantal der in het jaar 1907 en enkele voorgaande jaren uitgereikte groote en kleine visch- acten en kostelooze vergunningen voor de visscherij. Tevens wenscht de Minister te vernemen hoeveel van d< personen aan wie de bovenbedoelde stukken werden uitgereikt de binnenvisscherij beoefenen: le als eenig bedrijf; ten 2e als hoofdbedrijf; ten 3e als nevenbe- drijften 4e bij wijze van sport of als middel van ont spanning. Ook wenscht 'de Minister te worden inge licht omtrent vermoedelijke oorzaken van eene eventu- eele vermeerdering of vermindering van het aantal houders van vischakten en vergunningen. Op een verzoek van het Centr. Bureau der Organ, v. R, K. miliciens, verlofg. landweerplichtigen en oud-mi liciens te Tilburg, om die stappen te doen, welke ge schikt worden geacht tot het bevorderen van het bid den vóór en na de maaltijden op de soldatenkamers is door den minister van oorlog, generaal Sabron, geant woord, dat hij, voor wat betreft het geven van de gele genheid tot het bidden vóór en na maaltijden op de soldaten-kamers, geheel deelt in het gevoelen ter zake van zijne omniddellijke ambtsvoorgangers, welk gevoe len o. a. meermalen aan de Volksvertegenwoordiging werd kenbaar gemaakt, nl. dat die gelegenheid altijd bestaan heeft en nog steeds bestaat; doch dat, waar belijders van verschillende godsdiensten en zij, die tot geenerlei kerkgenootschap behooren te zamen aanzit ten, het geven van voorschriften tot regeling dezer aangelegenheid achterwege moet blijven; dat niettemin aan de verschillende commandeerende officieren de inhoud van het verzoekschrift zal worden medegedeeld, doch dat aan hunne prudentie en aan die hunner onderhebbende compagnies-, eskadrons- en bat terij-commandanten wordt overgelaten om wenken of aanwijzingen te geven of te doen geven, overeenkom stig die, welke door den commandeerenden officier te Hoorn in 't leven zijn geroepen. Onder voorzitterschap van prof. Lindeboom werd gisteren te Utrecht de algemeene vergadering gehou den van den Bond tegen vaccinedwang. De secretaris, ds. H. J. C. Pierson, deelde o.m. mede, dat het petitionnement het vorige jaar gehouden, een groot succes was geweest. Ingekomen waren instem mingsbetuigingen van 288 corporaties, waaronder meerendeels kerkeraden, en van ruim 49,000 mannen en vrouwen. In S-ptember 1.1. werd het adres, ver gezeld van een album, bevattende de ingekomen be tuigingen van instemming, aan H. M. de Koningin door het bestuur persoonlijk aangeboden. Op voorstel van den voorzitter werd de volgende motie aangenomen„De Bond spreekt uit a. zijn blijdschap over het welslagen van de poging inzake het petitionnement, b. den wensch dat de Volksver tegenwoordigers hun aandacht zullen vestigen op de bezwaren van zoovele inwoners boven de 18 jaar, in het petitionnement van het vorige jaar uitgedrukt." Door dr. Schouten werd voorts medegedeeld een geval van dood door koepokstof bij een kind van ll/2 jaar, besmet door een ingeënt kind, waarvan hij weldra aan de pers mededeeling hoopt te doen. GEMENGD NIEUWS. Ter receptie. Een vereenigir g te Amsterdam zond baar bestuur ter reeeptie ten Paleize. Op het laatste oogenblik ontving de voorzitter bericht, dat zijn secretaris onge steld en zijn penningmeester door bezigheden verhinderd was, te gaan. De voorzitter stelt zich met andere bestuursleden in verbinding. Een is er, in het bezit van den vereischten rok, doch hij weigert, omdat hij beginselen heeft, welke hem verbieden, ter Koninklijke receptie te gaan. Een tweede is bereid, doch heeft geen rok. Koring, de groote Amsterdamsehe rokken verhuurder, kan niet meer helpener is in deze dagen te veel navraag geweest. Een derde lid stelt zich beschikbaar. Hij heeft ietwat republikeinsche beginselen, doch die worden omgepraat. Hij heeft een rok. Daar wordt om gestuurd. De kruier komt terug met den rok alleen. De broek was in den harren wintertijd door de ratten afgeknaagd. Eindelijk wordt het lid met de vaste beginselen met veel moeite overgehaald, zijn broek te leenen. De bewuste vereeniging wist, naar verluidt, een zeer gunstigen indruk te wekken ter receptie. Zoo wordt door het Hdbl. als historisch(?) verteld. Het onderzoek in de zaak van den valschen munter te Heerlen wordt ijverig voo tgezet. Een der valsche munters wordt tevens verdacht van valschheid in ge schrifte. Men ontdekte te zijnen huize een volledige drukkerij. Het is een vreemde mijnwerker. Men meldt aan de Tel. Sedert Zondagochtend zijn de vader van het wees huis der Hervormde Diaconie, te Assen, en een 17-jarige vrouwelijke verpleegde, die ieder voor zich elders een kort bezoek wilden afleggen, niet teruggekeerd. Ver schillende omstandigheden wijzen er op, dat zij zich tezamen hebben verwijderd. Door den heer S. te IJmuiden is bij de politie al daar aangifte gedaan, datjgistermorgen tusschen 9.30 en 10.30 in zijn kantoor is ingebroken en van zijn privé geld ongeveer f 40 is ontvreemd. „De Berlin." De het r I. Terpstra, huisvader van bet Doorgangs buis „Zandbergen", te Amersfoort, heeft een fraai stuk houtsnijwerk vervaardigd, „De Berlin" voorstellende. Hij heeft dit aangeboden aan Z. K. H. Prins Hen drik, door wien het geschenk welwillend is aanvaard. Een kind verbrand. In de ouderlijke woning in de Oranjeboomstraat no. 321 te Ro'.terdam, is de 6-jarige J. K. met haar kleertjes in aanraking gekomen met de vlam van een gascomfoor. Het geheele bovenlijf was met brand wonden overdekthet meisje is in het ziekenhuis overleden. De trein van Maastricht, die om half negen 's avonds te Leuven arriveert, beeft daar een postbeambte, Désité Debrocq, die, om de postzakken uit een trein te balen, de rails overstak, gegrepen en onmiddellijk gedood. De ongelukkige laat een weduwe en een dochtertje achter. ,,'s-Hert. Ct." Gevaarlijke heeren. De remisechef van de gebouwen der Haagsche Tramweg-Maatschappij aan de Frans Halsstraat be merkte in den vorigen nacht, dat een tweetal per sonen op verdachte wijze heen en weer liepen op de open terreinen, behoorende bij bovengenoemde ge bouwen. Toen hij naar hen toeging, om zich op de hoogte van hun bedoelingen te stellen, werd de beambte, een ruim 60-jarig man, door de beide individuen aan gegrepen en zóó ernstig mishandeld, dat hem een heupbeen werd gebroken en hij op verschillende plaatsen van het lichaam verwondingen bekwam. De daders, die tot nu toe onbekend zijn gebleven, lieten liun slachtoffer in deerniswaardigen toestand liggen en vluchtten in de richting van de Wouwer- manstraat. Per brancard werd de verwonde eerst naar zijn woning en vervolgens naar het Gemeenteziekenhuis overgebracht, waar bleek dat zijn toestand wel ernstig, doch niet levensgevaarlijk is. Een bewoner van de Nassau-Odijckstraat, te 's-Gra- venhage, een reeds bejaard heer, werd gisternacht wakker door gerucht in zijn huis. Hij stond op en ging in de kamer, waar hij leven had gehoord bin nenkomende, ontving bij met een zwaar voorwerp, vermoedelijk een breekijzer, een hevigen slag over den arm, zoodat hij onder het uiten van een luiden kreet bewusteloos ineenzakte. Op het alarm schoot de huis houdster toe, doch inmiddels waren de dief of dieven door een raam, waardoor zij waarschijnlijk ook bin nengekomen waren, ontvlucht. Door het nachtelijke duister heeft de verwonde niet kunnen zien, wie er in de kamer waren, zoodat elke aanwijzing omtrent den dader of de daders ontbreekt. Een oud heertje, deftig in 't zwart, mtt een hoogen hoed op, veroorzaakte gistermiddag achter het Ko ninklijk Paleis te Amsterdam heel wat opschudding, door zijn ontembaar en al te luidruchtig enthousiasme. Deze oude man, een gewezen schoenmaker, die niet wel hij 't hoofd schijnt te wezen, wilde met alle ge weld naar de audiëntie, maar hij deed dat op zoo'n zonderlinge wijzedat het wel de aandacht moest trekken. Zwaaiend met zijn glimmenden hoogen hoed liep hij op een draf naar den ingang van het Paleis, luidkeels roepende„leve de Koningin Men hield hem tegen, maar het manneke bleef maar roepen en deed zoo opgewonden en vreemd, dat de politie het raadzaam vond, hem weg te leiden naar het posthuis in de Molsteeg. Maar ook dit deed zijn geestdrift niet verflauwen, want terwijl hij werd weggeleid, deed hij nog een knieval voor het Paleis, al maar zwaaiend met zijn hoed en steeds weer opnieuw luid roepend „leve de Koningin Drie Heldersche jongens, die in een sloep een zeil tochtje in het Marsdiep waren gaan maken, zijn Dins dag van een slechte reis gekomen. Door een hevigen rukwind overvallen, sloeg de sloep bij de Laanbank om en de pleiziervaarders spartelden n de woeste Noordzee. Gelukkig hadden zij tegenwoordigheid van geest genoeg om zich aan de omgeslagen sloep vast te klampen en hulp af te wachten. De hulp werd ge boden door den heer J. van der Hoeven, die met een vlet in de nabijheid zeilende was, de schipbreukelingen oppikte en aan het Huisduiner strand behouden op het droge zette. Tot lid van het Bestuur van den Koog en Bleekmeer- Polder liggende onder Oudkarspel en Haringkarspel, is gekozen de heer M. Berst Sr. te Oudkarspel. Uit Heiloo. Op Zondag 26 dezer, des middags 2 uur, zal dooi de Gemengde Zangvereeniging „Harmonie" alhier, onder leiding van haren directeur, den heer P. Ooijkaas, in de Ned. Herv. Kerk te dezer plaatse, ten bate van „de vereeniging tot steun van verwaarloosden en ge vallenen", eene openbare uitvoering worden gegeven, die zeer zeker, mede met het oog op de strekking daarvan, aller aandacht verdient. Tot Heemraad en Hoofd-Ingeland van den Ooster zij polder zijn den 22en dezer herkozen de heeren A. de Groet te Lirumen en W. J. Hoogland alhier. Onder de tram geraakt. Gistermiddag om half vijf is op den Eendrachtsweg te Rotterdam de 11-jarige Johann s Frankhuizen, won-nde in de Zwarte Paardenstraat, al pelende terecht gekomen tusschen etn motorwagen en een bijwagen van de electrische tram. De volgwagen ging hem over de beide beenen. Een been werd totaal afgereden en het andere op twee plaatsen gebroken. Een pleegzuster, die zich juist in de tram bevond, verleende de eerste hulp en bracht den gewonden jongen vervolgens met dezelfde tram, die juist stad waarts reed, naar het Ziekenhuis. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Woensdagmiddag om halfvier werd te St. Paucras de eerste veiling van koolplanten gehouden. Er werden aangevoerd 5800 bloemkoolplanten en 9000 roodekoolplantenhet gure weer der laatste dagen in aanmerking genomen, waarhij nitmand nog op de akkers durfde uitzetten, is dit een goed begin.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1