STADS N JEU W s! BUITENLAND. Uit „de Egmonden". Met eigen wapen gewond. Twist. Gesnapt. Bij zijn vrouw op audiëntie. Belangrijke aanhouding. Zonder perronkaart. Het conflict te Krommenie. Nieuws uit Hoorn Badhuis „Het Witte Kruis." Gegund. Verpleegsterdiploma. Gemengde Mededeelingen. Laatste Berichten KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. Yoor bloemkoolplanten werd besteed f 0.48 per honderd en roode tot f 0.37 per honderd stuks. Dit is al reeds een goed begin en bi) gunstig weer zal er de volgende voilingsdagen zeker wel aanvoer komen. Deze wijze van plantenverkoop zal zeker in den geest van koopers en verkoopers vallen. Gisteren werd te Egmond aan Zee een proeftocht gehouden met de Reddingsboot, windrichting Noord- West, met woelige zee. De tocht slaagde uitstekend, er werd door de bemanning goed geroeid. Bootshuis en verder materiaal verkeert in goeden staat. De Coöp. Boerenleenbank te Egmond-binnen hield Woensdagavond haar jaarvergadering ten huize van den heer C. v d. Molen te Rinnègom. De directeur, de heer P. J. Brouwers, herinnerde in zijn openingswoord er aan, dat den 16e van de vorige maand het juist 10 jaren geleden was, dat de Bank gesticht was. Eu al scheen het aanvankeliji- dat de vreemde plant op deze zandige kusten niet wilde gedijen, toch bloeit zij thans en, na de aan sluiting bij de Centrale te Alkmaar, kon gezegd worden, dat de plant flink in wasdom is toegenomen. Met den wensch, dat deze vergadering wederom tot den bloei der Bank zou bijdragen opende hij de vergadering. Het j aarverslag over 1907 gaf een ledental aan van 73aantal uitgegeven spaarbankboekjes 121 voor schotboekjes 21 en aantal boekjes rekening-courant 3. Het verslag memoreerde verder, dat de Bank, ondanks de geldcrisis in 1907, toch haar rentestandaard had kunnen behouden. Het bestuur zou echter dienaan gaande andere voorstellen bij de vergadering indienen. Bij de rekening en verantwoording bleek, dat de rekening over 1907 aangaf ontvangsten f 28646.63 uitgaven f 27411,60, in kas f 1235,03. De balans besomde aan actief f 23714,64 passief 23296,701/2 winst f 417,93i/2 De commissie van onderzoek, bestaande uit de hoe ren D. G. Knijnenburg, C. Baltus en D. Schuit, ver klaarde bij monde van den eersten de rekening in orde en stelde voor den kassier te dechargeeren, wat de voorzitter onder dank deed. Bij de verkiezing van drie bestuursleden werden de aftredende heeren W. J. Apeldoorn, K. Ursem en Joh. de Wit met groote meerderheid herkozen. De twee periodiek aftredende leden van den raad van toezicht, de Zeer Eerw. heer Pastoor Looijaard en de heer Jb. de Waard werden eveneens met groote meerderheid herkozen. Alsnu waren aan de orde de voorstellen van 't bestuur. 't Eerste voorstelDe rente voor ingebrachte gelden zal niet meer zijn 3, maar 33/4 0/Q) en voor voor scho'ten niet 4, maar 43/4 0/0, werd na eenige discussie met algemeene stemmen aangenomen. Het tweede voorstelDeze regeling is ingegaan op 1 Januari 1908, werd ook aangenomen. Het derde De algemeene vergadering machtigt het bestuur, bij eventueele noodzakelijkheid den rente standaard in den loop van 't jaar te wijzigen, kon eveneens de goedkeuring der vergadering verwerven, terwijl het vierde voorstelDe leden van 't bestuur en den raad van toezicht genieten voor elke ver gadering, die zij bijwonen, eene presentiegeld van 25 cent, werd verworpen. Tevens werd nog aangenomen, dat van voorschotten, genomen tusschen 116 van de maand, de rente ingaat op den lsten, en tusschen 16 en de laatste, ingaat op den 16en. Bij de rondvraag niemand meer het woord ver langende, sloot de voorzitter, onder dank aan allen, deze belangrijke vergadering. Woensdagavond werd in den Lunchroom van den heer Groenewoud te Egmond aan Zee. eene bijeen komst gehouden van eenige heeren, ter bespreking van eene afdeeling van het Centraalgenootschap voor Kinderherstellingsoorden en Vacantiekolonie's. Nadat de heer W. v. Eenennaam het doel der bijeenkomst uiteen had gezet, werd in beginsel besloten eene dus danige afdeeling te stichten. De heeren van Eenen- naam en Middelkamp, welke zich nog een derde lid zullen assumeeren, werden bereid gevonden in de Com missie plaats te nemen, welke eene tweede vergade ring zullen voor bereiden, waarop dan definitief tot de oprichting der afdeeling zal worden overgegaan. Naar we vernemen zal naast het nieuwe hotel „Trompenberg" een modem ingerichte slagerij worden gebouwd, welke reeds in Juli moet klaar zijn. „Trompenberg" zelf nadert met rassche schreden zijne voltooiing. Egmond zal met dit nieuwe hotel e>-n prachtige inrichting rijker zijn. Een nouveauté is de aardige Belvédère, die op het duinplateau, vlak acht' r het hotel, zal verrijzen. Reeds wordt de brug gelegd, welke van uit het hotel naar dezen uitzichtstolen voert. De villa, die even terzijde van „Trompenberg" op een duin wordt gebouwd, levert met dit eene aar dige perspectief. Egmond zal wèl gereed zijn voor het nieuwe seizoen. Moge dit beter zijn dan 't vorige jaar. Een Pruisisch militair, die op de Paaschdagen te Dinxperlo met verlof was, raakte met t enige jongens slaags. Zijn sabel, waarmede hij zich wilde verdedigen, werd hem ontnomen en hij werd daarmee zoodanig gesneden, dat hij voorloopig niet naar zijn garnizoen kan terugkeeren. Te Losser kregen de fabrieksarbeiders Joh. Boer- rigter en G. Pik ruzie in de herberg van Lemmink, welke ruzie op straat werd voortgezet. B. bewerkte eerst P.'s rug met een ploert endooder, toen P. hem die ontrukte, nam B. zijn revolver en schoot P. naar 't hoofd. P. deed een afwerend gebaar met zijn hand, zoodat niet zijn hoofd geraakt werd, maar kreeg den kogel in het weeke deel der hand en wel zoo, dat hij zich direct onder geneeskundige behandeling moest stellen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Nadat hij herhaalde malen had weten te ontsnap pen, is gisternamiddag in een woning in de Weena straat 19 te Rotterdam door drie rechercheurs aange houden de Amsterdamsche inbreker Anton Coppens, wiens aanhouding in November 1907 was verzocht door den commissaris in de 4e sectie te Amsterdam Door eenige rechercheurs was Coppens toen .aange troffen in gezelschap van eenige andere inbrekers in een café in de Zandstraat te Rotterdam. Coppens heeft toen weten te ontkomen door op de electrische tram te springen, nadat hij een der rechercheurs een mes steek in het hoofd had toegebracht, voor welk feit hi) onlangs door de Rotterdamsche rechtbank bij verstek werd veroordeeld tot l!/2 jaar gevangenisstraf met last tot onmiddellijke gevangenneming. Tot nog toe had hij zich schuil gehouden te Rot terdam. Thans is hij opgeborgen is het Huis van be waring aldaar, Hij zal zich ook nog hebben te verantwoorden voor de politie te Amsterdam en te 's-Gravenhage. Als een merkwaardigheid wordt aan het Vad. ge meld, dat onder hen, die te Amsterdam bij de Koningin op audiëntie kwamen, zich ook bevond Prins Hendrik in diens hoedanigheid van voorzitter van de Staats commissie voor het Reddingwezen. Door de Leeuwarder politie is te Arum aangehouden zekere S. B. die zich te Dinslaken bij Dor mund heeft schuldig gemaakt aan diefstal van 1500 mark. Bijna het geheele bedrag werd in beslag genomen. De verdachte werd in een koffiehuis te Arum gearresteerd op het oogenblik dat hij zijne vrienden op portwijn tracteerde. Het geval verwekte in het dorp veel sensatie. Hedenmorgen te kwart voor elf reed een goederen wagen van de stoomtram BussumHuizen der IJ. IJ. S. M., voortgeduwd door een lrsse locomotief, met een vrij flinke vaart over de stootbalken heen ong veer 6 meter op het perron voor het station NaardenBussum. Gelukkig kon een jongetje, dat daar stond, nog juist den onwelkomen gast ontwijken. Slechts een fietsen rek werd verbrijzeld. De verkeerde ligging der stoot balken, die n.l. een trap vormen, was bijna oorzaak geweest van een groot ongeluk. (H.d.bl.) Het Volkbericht, dat de stakers en uitgeslotenen te Krommenie besloten hebben den strijd op te geven. De staking heeft twintig weken geduurd. Er staan nu nog 50 arbeiders op straat. Y. V. V. V. Onder leiding van den heer Wonder hield de vereen, voor vreemdelingenverkeer gisteravond haar algemeene vergadering. De notulen werden goedgekeurd. A an het jaarverslag, uitgebracht door den heer Esser, ont- leenen we het volgende Het jaar, waarin het eerste Lustrum werd gevierd, mag alleszins gunstig wor :en genoemd. Het ledental is weer vooruitgegaan en had zijn grootste hoogte be haald bij den aanvang der feesten van het vorige jaar, toen de vereeniging telde 13 ondersteunende leden, 82 buitenleden en 482 s'adsleden, totaal 577. Bij het aanbieden der diploma's vallen wel weer bedankjes, maar niet zooveel als anders. Men schijnt meer ver trouwen in het werken der vereeniging te krijgen. In het verslag wordt er met nadruk op gewezen, dat het bestuur weer streng de hand zal houden aan de be paling, dat zij, die vroeger lid waren en bedankten bij het opnieuw toetreden een entrée te betalen hebben van 50 ct. Zoodoende hoopt men het aantal z.g. feest- leden te verminderen. In den breede werd stilgestaan bij de werkzaf ril heden van het bestuur. Daar het zaken betrof, reeds vroeger medegedeeld, gaan we ze stilzwijgend voorbij. We deelen slechts mede, dat het bestuur niet aannam het voorstel, om verleden jaar op Koninginsverjaardag, toen de Wilhel- mina-commissie niets van zich liet hooren, een feestje te organiseeren. Men achtte het gevaarlijk in deze antecedenten te scheppen. Groote dank wordt aan groote en kleine pers gebracht voor de ondervonden medewerking. Men hoopt dien onmisbaren steun steeds waardig te blijven. Na een uitvoerig overzicht te hebben gegeven van de feesten, wordt gezegd, dat weer veel in voorbereiding is. Medewerking is geviaagd voor de a.s. zeilwedstrij den, voor het concours van harmonie- en fanfarekorp sen een onderzoek zal worden ingesteld naar de mo gelijkheid om een eigen gids of vouwkaart uit te geven, over 't aanschaffen van een eigen stamp. Het uitgebreide verslag eindigt met een beroep op ieders medewerking, om de vereeniging nog hechter, nog sterker te maken, tot bevordering van het vreem delingenverkeer in Hoorn, tot bevordering van den bloei der stad onzer inwoning. Dit verslag wordt onder dankzegging goedgekeurd. Vervolgens deed de heer Van Erp rekening en ver antwoording. Deze sluit in ontvang 5300.81, in uitgaaf 4460.416, saldo S40.395. Een luid applaus volgde op deze mededeeling. Tot leden der commissie om de rekening na te zien, wor den benoemd de heeren: D. N. Bakker, R. van Duinen en Tl. Eilander. De aftredende bestuursleden, de hee ren an Erp, Koop, Polak, Reek en Wilson worden herkozen. Besloten wordt dit jaar weder een feest te organi seeren. Het bestuur stelde daartoe voor: op Zondag een bloemencorso, volksspelen (door gymnastiekveree- nigingen), een attractienummer. Voor de Maandagharddraverijen. ersehillende bezwaren worden geopperd tegen het bloemencorso. an uit de vergadering stelt men daarvoor in de plaats: een geeostumeerde optocht, een landbouwop- tocht, een wedstrijd op fietsen en een algemeene stads- vcrsiering. Uitvoerig worden al deze voorstellen besproken. Tot een beslissing komt men niet. Deze wordt aangehouden tot een volgende algemeene vergadering. Een voorstel om het jaarverslag in druk te doen verschijnen wordt verworpen. Hierna sluiting. In de week van 13 tot 18 April zijn in het Bad huis van het Witte Kruis genomen 73 Kuipbaden, 101 regenbaden lekl.en 175 regen- baden 2e kl., te zamen 349 baden. Bij de aanbesteding op het raadhuis alhier in eene vergadering van Dijkgraaf en Heemraden van de Schermeer werd de levering van 140,000 straatklinkers waalmoppen opgedragen k f 15,35 per 1000 st. aan de firma W. F. Stoel Zoon. De door den Nederlandschen Bond voor Ziekenver pleging ingestelde commissie voor Alkmaar, Enk huizen en den Helder, belast met het afnemen van het examen in Algemeen Ziekenverpleging, hield gisteren zitting in de Regentenkamer van het Stads ziekenhuis. Geëxamineerd werden zes candidateD, aan wie allen het verpleegsterdiploma kon worden uitge reikt. Het zijn de dames A. M. A. Jans en L. Bakker, opgeleid in liet stads-ziekenhuis en de zusters Stanis laus, Alfonsa, Ah xia en Oda, opgeleid in het St. Elisabeth's Gesticht. Bouwen van twee woningen aan den Bergerweg. Bij adres, ongedateerd, heeft de heer P. Bijl zich tot de Raad gewend met het verzoek „zijne belangen wel in ernstige overweging te willen nemen" naar aanlei ding van de weigering van het college van B. en W. om hem vergunning te verleenen tot het bouwen van twee woningen aan den Bergerweg, op een terrein ten kadaster bekend Gemeente Alkmaar in Sectie O No. 14. Bedoeld adres werd in de vergadering van 4 Maart 1.1. om bericht en raad in handen van B. en W. ge steld. Het advies van den Directeur der gemeente werken luidt, dat er geen grond bestaat om de bezwa ren van den adressant in nadere overweging te nemen en dat door eene inwilliging van het verzoek om twee woningen te mogen bouwen aan den Bergerweg, op een terrein ten kadaster bekend Gemeente Alkmaar in Sec tie C No. 14, strijd zou ontstaan met art. 29 der Bouw en Woningverordening. Daarom stellen B. en W. den Raad voor te beslui ten aan den heer P. Bijl, als beschikking op zijn adres te berichten, dat deze vergadering met betrekking tot zijne aanvrage om twee woningen te mogen bouwen aan den Bcygerweg, zich refereert aan de ter zake door Burgemeester en Wethouders genomen besluiten, in zijn adres aangehaald. Een stinkbom in een kerk. Tijdens een godsdienstoefening in een kerk te Praag namen de bezoekers plotseling een vreeselijken reuk waar. Er werd een onderzoek ingesteld en bij een der ingangen vond men een stinkbom en in de nabijheid een anarchistischen kalender met den naam van schoenmaker Wanick, die van de bom evenwel niets wist. Het s p e 1 d e n g e 1 d v a n een mooi gekleede dame. In een proces te Londen kwam aan het licht dat een dame jaarlijks 16.800 gulden „speldengeld" noodig had voor de „noodzakelijkste toiletbenoodigdheden." De dame had bij een hoedenmagazijn bovendien een reke ning gemaakt van 512, die haar echtgenoot weigerde te betalen, weshalve de firma een aanklacht tegen hem indiende. De man werd echter vrijgesproken. Het spoorwegongeluk in Australië. Het ongeluk bij Melbourne is het verschrikkelijkste, dat ooit in Australië is voorgekomen. Er zijn 42 per sonen gedood en 143 zwaar gewond, van wie verschei den wel zullen overlijden. De rails waren over grooten afstand met brokstukken, lijken en gewonden bedekt en het geschreeuw van de gekwetsten was afschuwe lijk. Enkele personen, die vastgekneld waren, smeek ten, hen te dooden en velen verbrandden levendig. Een moeder werd haar kind uit de armen geslingerd en onder de puinhoopen bedolven, terwijl de moeder ongedeerd bleef. Toen het gelukte het kindje weer le vend en ongekwetst te voorschijn te halen, was de moe der haast buiten zich zelf van vreugde. Een dokter ontdekte dat lijkenroovers in de duister nis de lijken en gewonden van ringen en andere voor werpen van waarde beroofden. V e r s c h r i k k e 1 ij k. Een onderzoek, ingesteld na den reuzenbrand te Chelsea (een voorstad van Boston) heeft aan het licht gebracht, dat de brand met moedwil was gesticht. Veertien lijken zijn uit het puin tevoorschijn gebracht maar nog 80 personen worden vermist. Een Japansche stoomboot vergaan. De Japansche stoomboot Kwanon-maroe is op de reis van Yokohama naar 'Sokata op de hoogte van Hokaido vergaan. Van de bemanning verdronken 30 koppen, slechts de kapitein, de eerste machinist en een matroos werden gered. Ook een standpunt. Toen te Manchester de stukken ingeleverd moesten worden voor de candidaatstelling voor de parlements verkiezing, waren er ook eenige vrouwen, die den burgemeester vroegen, of zij mede een lijst mochten inleveren ter aanbeveling van een candidaat. Neen, zei de burgemeester, dat mochten zij niet. Waarom niet vroegen de vrouwen. Ik geef nooit een reden op voor wat ik doe, antwoordde Z.E.A. Oügeluk in een laboratorium. In het chemisch laboratorium van de landbouwwin- terschool is bij een ontploffing een leeraar, dr. Schnei der, doodelijk gewond. Zijn hoofd werd geheel vernield. De vrouwelijke amanuensis werd aan de hand gewond, haar dochter kreeg een beenbreuk. De leeraar moet te dicht met een lucifer bij een fleschje met zwavelaether zijn gekomen. AMSTERDAM, 23 April. Hedenmorgen hield de Vorstin audiëntie voor particulieren. Onder de ter audiëntie gekomenen bevonden zich ve le hoogwaardigheidsbekleeders, o.a. vele consuls, leden van Eerste- en Tweede Kamer en gemeenteraadsleden van verschillende gemeenten uit Noord-Holland. We merkten op Mr. Rahusen, lid van den Hoogen Raad, dhr. de Beaufort, Mgr. Klönne in vol ornaat, Mr. Ho- vy, prof. Jitta, directeur der Blindeninrichting, de heer Leon Boedels van het Variété Flora en Jhr. van TV ijk. De komst van den bekenden Haagschen wagen bestuurder werd door het publiek met hoera begroet. Een bezoek, volkomen weer teekenend het minzaam karakter van den Prins, bracht Z.K.H. hedenmorgen aan dr. Laurillard, die dezen winter aan bronchitis lij dende was. Te kwart over negenen reed de Prins in een gesloten rijtuig naar de woning van dr. Lauril lard, waar hij aan den ingang door Mevr. Laurillard werd ontvangen. Dr. Laurillard was tengevolge van zijn jongste ongesteldheid verhinderd dit jaar ter audiëntie te gaan en hij kan evenmin de soiree ten ITove bezoeken. Daarom wenschte de Prins den grij zen en hooggeachten stadgenoot persoonlijk te gaan opzoeken en informeerde zeer belangstellend naar dr. Laurillard's gezondheid. Het bezoek duurde ongeveer 20 minuten. De Prins, welke slechts van zijn adjudant Baron van Asbeck vergezeld was, haastte zich toen naar het Paleis om nog tijdig terug te kunnen zijn om de audiëntie voor particulieren bij te wonen. Mevr. Laurillard deed Z. K. Hoogheid uitgeleide. Te 1.30 werd uitgereden en een bezoek aan het ste delijk museum gebracht. De ontvangst der Koninklijke bezoekers in de vesti bule van het gebouw was hoogst eenvoudig. Zij ge schiedde door den conservator den heer O. W. H. Baard, die als leden van de commissie van toezicht aan H. M. voorstelde de heeren L. Serrurier, J. F. M. S te rek, Mr. G. A. Sillem en den adviseur den heer P. van Eeghen. Burgemeester van Leeuwen is voorzitter der commissie. Direct nadat de heeren voorgesteld waren schreed de Kon. familie naar de Schutterijzaal waar de Schutterijverzameling werd gadegeslagen. Aan den ing-ang der zaal maakte de commissie voor deze verzameling H. M. hare opwachting. Deze com missie wordt gevormd door den oud-kolonel G. T. D. Slaap te Beverwijk, John H. Schmitz, L. M. P. G. Hoorn en de heeren A. J. J. P. Haas en C. W. D. Baars als conservators. Bij de bezichtiging der zeer fraaie verzameling trok vooral de triptiek van Hoinck van Papendrecht die in Mei van het vorige jaar in de zaal werd geplaatst ter herdenking onzer schutterij, H. M. 's bijzondere opmerkzaamheid. De heeren Baard en Haas verstrekten voorlichting. Van de Schutterijzaal begaven de Hooge bezoekers zich naar de Luykenverzameling, de schenking van den heer van Eeghen. Deze verzameling van ongeëven aarde volledigheid getuigend, bevat uitsluitend werk van de Gebr. Jan en Gaspar Luyken. Meer dan 4000 tcekeningen, penteekeningen en aquarellen zijn op bij zonder verdienstelijke wijze bijeengebracht. Vooral de bibliotheek van werken door Jan Luyken, geïllustreerd, is een kostbare collectie, die een volledig overzicht over het werk van den meester geeft. De ver zameling is dank zij de offervaardigheid van den heer Baard een door Hobbe Smith geschilderd portret van den heer P. van Eeghen rijk geworden. Het fraaie stuk hangt aan een der wanden, geflankeerd door twee zeer kostbare schilderijen van Jan Luyken. De verza meling bevat ook de oorspronkelijke stukken der uit gaven van „De Bijkorf des Gemoeds," „Het mensche- lijk bedrijf" en meerdere door Jan Luyken geschreven en tevens meesterlijk geïllustreerde werken. In deze zaal is ook de bekende verzameling van C. P. van Eeghen geplaatst, uitsluitend bestaande uit werk van den Dordtschen Ary Scheffer en diens tijdgenoot den Engelschen Sir David Wilkie. H. M. bracht ook een bezoek aan de Alberdinek Thymkamer, die dezen zomer als studiezaal in gebruik zal worden genomen. Tenslotte bezocht H. M. de zaal waar de voorwerpen betrekking hebbende op de ge schiedenis van Amsterdam vereenigd worden. Daar trokken vooral de onlangs aangekochte 12 schilden van het Korendragersgilde H. M.'s aandacht. H. M. toon de zeer veel belangstelling voor de uitnemend verzorg de en talentvol bijeengegaarde collectiën en verliet na een verblijf van 40 minuten onder warmen dank aan directeur en commissie het museum, waarvoor een enthousiaste menigte den terugkeer der Vorstelijke personen verbeidde. Tntusschen had des morgens H. M. de Koningin- Moeder haar jaarlijksch bezoek aan de voorjaarstentoon stelling in Art-i et Amicitiae gebracht. H. M. werd ontvangen door dezelfde bestuursleden en commissie leden welke bij het bezoek van het Kon. Echtpaar gis termiddag tegenwoordig waren. Voorts bracht H. M. dc Koningin-Moeder nog een bezoek aan den Lar enschen Kunsthandel en het gebouw voor Hulp voor Onbehuis- den. Indien een bezoek geldt één hoogst nuttige en ver dienstelijke inrichting, dan is het wel het bezoek dat H. M. aan deze stichting bracht. Zij stelt zich ten doel aan hen die van huisvesting verstoken zijn, tijdelijk on derkomen te verschaffen. Het is nog een jonge stich ting maar de directeur deelde H. M. mede, dat reeds ii het afgeloopen jaar 3000 verpleegdagen aan man nen, 12000 aan vrouwen en 72000 aan kinderen waren besteed, en dat in de laatste maanden 400 man aan lo gies per nacht was geholpen. H. M. zeide veel belang stelling te koesteren voor het groote werk dat door den heer T. Jonker zoo voortreffelijk wordt geleid. In de ontvangkamer werden aan H. M. door den voorzitter den heer J. F. L. Blankenberg alle bestuurderen voor gesteld. Het gansche gebouw werd door H. M. bezich tigd. Ook de slaapzalen en werkplaatsen. In de kin derzaal, die feestelijk was versierd, had op een podium een koor van 60 kinderen die de laatste dagen van de straat gehaald waren, opgesteld. 60 kinderen pas uit de verwaarloozing gered. Zij zongen H. M. een lied toe. Een der kleinen reikte de vorstin een bloemruiker, een ander den tekst van het lied. Bij het verlaten der inrichting waren alle verpleeg den op de voorplaats opgesteld. Ook zij zongen H. M. een lied, het Wilhelmus toe. Te 2 uur had onder voorzitter-schap van Z.K.H. den Prins in het Kon. Paleis een bespreking plaats over de wenschelijkheid van het tot stand komen van een centrale organisatie in verband met het landbouwten toonstellingswezen. De aanleiding en bedoeling van een en ander wordt het best verklaard door het schrij ven waarmede Z.K.H. de Prins het initiatief tot het bijeenroepen dezer bijeenkomst. Terwijl in de laatste jaren een opgewekt leven onder de landbouwers ten ge volge van het vereenigingsleven valt waar te nemen is op het gebied van landbouwtentoonstellingen nog veel te verbeteren. Op de laatst gehouden landbouwten toonstelling te Den Haag kwam de groote beteekenis daarvan voor den geheelen Nederlandschen Landbouw in het bijzonder aan het licht. Noodzakelijk is het daarom te zorgen dat de opgedane ondervinding niet te loor gaat en dat een organisatie in het leven wordt geroepen wier taak het zal moeten zijn tentoonstellin gen voor de toekomst voor te bereiden en te leiden. Z.K.H. zette uiteen dat een dergelijke organisatie geen levensvatbaarheid zal kunnen hebben zonder de krach tige en doelbewuste samenwerking van hen, aan wien de landbouwers zeiven de belangen van den landbouw of een zijner onderdeelen toevertrouwen. De vergadering welke niet voor een vertegenwoor diger van de Pers toegankelijk was doch van welke een officieel resumé in den namiddag verscheen werd bij gewoond door 72 genoodigden. De vergadering had in het Roode salon in het Pa leis plaats. De genoodigden zaten op rijen achter el kaar. De Prins was aan een aparte groene tafel geze ten en presideerde. De genoodigden waren allen be stuurderen van Land- en Tuinbouworganisaties. Tevens waren aanwezig de minister van landbouw, de heer ds. Talma, de heer Salverda de Grave, referen daris en II. J. Lovink, directeur-generaal. Het resultaat der vergadering is geweest, dat er werd opgericht een Koninklijke Nederlandsche Land- bouwvereeniging. De Prins opende de vergadering met een toespraak, waarin hij het doel der bijeenkomst uiteenzette. Luid applaus volgde hierop. Jhr. mr. M. G. L. H. Ruys de Beérenbrouck, van Maastricht, voorzitter van de Nederlandsche Heide maatschappij gaf de verzekering, dat de Prins kon re kenen op den steun van alle genoodigde vereenigingen. De heer J. Breebaart Kzn., eerelid van de Holland- sche ATaatschappij van Landbouw, vroeg welke naam de nieuwe vereeniging zou dragen. Nadat deze was vastgesteld, werd besloten statuten te ontwerpen en dit op te dragen aan een voorloopige commissie, be staande uit een voorzitter (de Prins), een secretaris en uit alle provincies 1 lid. Tot lid voor Noord-Hol land werd gekozen de heer Breebaart. ATJEH. AMSTERDAM, 23 April. Van zijn corresponden' tc Batavia ontving het „Hbld." het volgende bericht: „De eerste jaarmarkt te Koeta Radja werd door hon derdduizend Atjehers bezocht. De rust bleef onver stoord." Het blad teekent hierbij o. a. aan: Indien het ons geseinde cijfer van het aantal der Atjesche bezoekers aan de eerste jaarmarkt te Koeta Radja juist is, is het zeker niet wel mogelijk aan het vorenstaande iets anders dan eene gunstige beteekenis te hechten voor den toestand in dat gewest. In elk geval zou evenwel zulk een talrijk bezoek niet mogelijk zijn, zonder dat de lieden van heinde en verre uit Atjeh voor dit nieuwe jaarfeest waren samenge stroomd. Dat dit zoo rustig en ordelijk verliep zal me nigeen tot nadenken stemmen ons geeft het aanlei ding te hopen dat wij het werkelijk bij het rechte ein de hadden met deze overtuiging, dat aan de voorstel lingen omtrent Atjeh van den laatsten tijd een groote dosis pessimisme ten grondslag lag. TABAKSWINKELSPEELHUIS. AMSTERDAM, 23 April. Voor de rechtbank had den zich heden te verantwoorden een viertal bekende figuren van speelhuizen n.l. B. van Kints, J. Oostin- die, A. van Laar en S. Presburg, terzake van weder- spannigheid, mishandeling en bedreiging van twee agenten van politie in de uitoefening hunner functie. Zooals men weet was in perceel 9 in de Papenbrug steeg een door van Laar gedreven sigarenwinkeltje ge vestigd, doch later bleek dat de hoofdzaak was het in

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2