STADSNIEUWS. BUITENLAND. Uit Akersloot. Uit Harenkarspel. Onbevoegd uitoefenen der artsenijkunde. Geen kleinigheid. Verboden vergadering. Een honderdjarige. Inbraak te Watergraafsmeer. Stijfkoppig. Tooneeldilettantisme. Een geval van vervuiling. Brand. Noordhollandsch Landbouwcrediet te Alkmaar. Noordhollandsch Grondcrediet Hypotheekbank te Alkmaar. Verloting. Onderwijzersvergadering. Postduiven. Uitvoering van de „Jahreszeiten". Stierenkeuring. Schietwedstrijd. Gemengde Mededeeling en. Zij verzekerde ons dat bovengenoemde „sterke arm" bestond uit 1 commissaris van politie, 2 rechercheurs, 3 kruiers en 10 k 12 politie-agenten, „De heele straat 3tond in oproer" zei de vrruw. Indien genoemde getallen juist zijn, dan meenen wij in alle bescheidenheid, dat de „sterke arm" wel wat minder sterk had kunnen zijn Intusschen de meubels, het beddegoed en het ver dere huisraad verdween door een raampje naar buiten. In 't winkeltje liggen nu nog een paar triestige roode en savoiekooltjes, 'n hoopje aardappelen. Die mochten vandaag nog worden verkocht. Maar dan ook dat weg Een andere woning hadden de menschen nog niet. (Tel.) In de vergadering van het Bestuur van den West- wouderpolder, gem. Akersloot, werden herkozen als Heemraad de heer O. Los Dz., als secretaris-Pen ningmeester de heer H. Kikke. Door Ingelanden werd herkozen als hoofdingeland de heer M. Besse Jbz. Den 23 dezer vergaderde de gemeenteraad. Na de lozing en goedkeuring der notulen van de vorige bij eenkomst deed de voorz. de mededeeling, dat onge grond bevonden is de klacht in de vorige vergadering geuit, als zoude het hoofd d. r schoei te Waarland de schoolkinderen hunne boterhammen tusschen de school tijden laten opeten. Tot onderwijzeres te Kerkbuurt werd benoemd met 4 stemmen mej. II. Meijns te Kaalte, Nr. 2 der voordracht. Op mej. G. Plaatsman waren 3 stemmen uitgebracht. Voor het herhalingsonderwijs in den a.s. zomer aan meisjes te geven werden benoemd de hoofden van scholen en de onderwijzeressen, de laatste voor het hand werkond er wij Het jaarlijksch verslag van den toestand der ge meente over 1907 werd voorgelezen en voor kennis geving aangenomen. Voor de betr.-kking van onderwijzer aan de o. 1. school te Waarland, op een aanvangsjaarwedde van f 600 heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. Overtreding Loterijwet. Te Culemborg is door de politie tegen verschillende winkeliers proces-verbaal opgemaakt wegens het ver- koopen van Monopolthee met cijfers en tegen één winkelier wegens het verkoopen van Banierartikelen (koffie, thee, poederchocolade en bloem) met letters, daar zij zulks^in strijd acht met de loterijwet. Men meldt aan de „L. Ct." In een dorp in de gemeente Tietjerksteradeel is dezer dagen iemand overleden, die onder behandeling was van een onbevoegde (welke onbevoegde vele patiënten schijnt te hebben) en diens medicijnen gebruikte. 't Gerucht wil, dat, misschien niet door het gebrui ken der medicijnen, maar dan toch door het niet-tijdig inroepen van bevoegde geneeskundige hulp, de dood is ingetreden. De zaak is in onderzoek. Bezoeker uit de provincie, die te Amsterdam zijn eersten rit per electrische tram maakt„Zeg 's, con ducteur, is 't gevaarlijk, als ik met mijn voet de rails aanraak De conducteur, die wetenschappelijk onderlegd is „Volstrekt niet, tenzij u met uw anderen voet den bovendraad aanraakt." (Hdbl.) „Het Volk" bericht, dat een door de S. D. A. P. te Kampen beleg ie openbare vergadering is verhinderd door den anti-revolutionnairen burgemeester P. G. baron van Heemstede, die den zaalverhuurder indirect een wenk gaf, om de zaal niet af te staan. Dit ge beurde. Te 's Hertogenbosch herdacht mevr. de wed. J- Hartogensis—Deon gisteren haar lOOsten verjaardag Gistermorgen ontdekte een der geestelijken van dc K.-K. Kerk aan den Linnaeusparkweg te Watergraafs meer dat in den afgeloopen nacht in de kerk was in gebroken. Dadelijk werd de politie met hst voorgevallene in kennis gesteld en bleek dat twee offerbussen gele digd waren. De dader heeft zich blijkbaar eergisteravond laten insluiten en heeft, na de offerbussen te"hebber> geledigd, twee ruiten uitgesneden en zich daardoor weten te verwijderen. Ongelukken. Aan boord van het stoomschip „Nordsee", liggende in de Rijnhaven te Rotterdam, werd Woensdagmiddag de bootweiker A. Kooyman door een vallend stuk ijzererts van 40 K.G. getroffen. Hij kreeg het erts op het hoofd, waardoor een schedelbreuk ontstond. Gis ternacht is hij in het ziekenhuis overleden. (Rott.) Te Helden (L.), sloeg Woensdag de 28-jarige P. M. Roosen, waarschijnlijk door het schichtig wordeD van zijn paard, van de kar, met 't treurig gevolg, dat hij voor dood werd opgenomen. In een naburig huis binnengedragen, bleken de levensgeesten reeds ge weken. Naar de „Prov. Gr. Ct." meldt, verkeert een bekend Groninger type op 't oogenblik erg in 't nauwtot zijn schande moet gezegd worden door eigen schuld. Doove Jaap had n.l. een beetje geld overgehouden en waseigenaar geworden van een huisje, dat door hom sede t eenige jaren wordt bewoond. Het wilde schiju- baar met de negotie in den laatsten tijd niet zoo best als vroeger, zoodat hij op het perceeltje een hok noemen de buren het erg oneerbiedig reeds f 500 hypotheek had genomen en ten slotte genoodzaakt was het te verkoopen. Het werd verkocht en bracht f 930 op. Maar nu moest Jaap er uit, want de nieuwe eigenaar wilde het huisje, dat aan den Coehoornsingel staat, een weinig opknappen. Jaap moet dus naar een nieuwe woning omzien hij zoekt maar vindt niet en doet daarna weder geen moeite. De eigenaar sommeert hem herhaaldelijk te vertrekkenJaap is en blijft doof. De eigenaar verklaart dan het huis te zullen laten afbreken boven het hoofd der bewoners. Het laat Jaap koud. Timmerlieden komen, maken een schut ting, Jaap blijft onverschillig de dakpannen worden weggenomen, het dak verdwijnt totaal, Jaap blijft onverstoord kalm en blijftde timmerman zaagt een gat in den zolder, vlak boven de plaats waar Jaap 's nachts de beslommeringen van den dag vergeet. Jaap stopt het gat weer dicht, hangt er een para pluis onder voor alle zekerheid en slaapt een gerusten slaap. Hij blijft en zijn vrouw deelt zooals het hoort met hem lief en leed. Lang zal het niet meer duren, of het huis is geheel en al om de bewoners wegge broken. Of ze dan ook nog in de ruïne zullen blijven Hij heeft echter nog geen andere woonplaats gevonden. Aan hot jaarverslag, opgenomen in het orgaan van het Nederlandsch Tooneelverbond „Het Tooneel," ont- leenen wij het volgende, betrekking hebbende op een zaak, die in ons blad werd besproken. „Ook werd overwogen in hoeverre het dilettantisme kon worden gesteund. Tot heden bemoeit zich geen enkele officiëele corporatie met het tooneel-dilettan- tisme. Uitvoeringen op muzikaal gebied worden met dilettanten gegeven, doch de leiding is in handen van bevoegde toonkunstenaars, terwijl solisten van naam en bekwaamheid de moeielijke partijen vervullen. Zoo leidt de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst het dilettantisme in veilige banen. „Alvorens te vragen: Wat kan het Verbond voor de Rederijkers doen? had het Hoofdbestuur een over zicht van den omvang en de stuwkracht der gezamen lijke liefhebberijtooneelgezelschappen noodig. Het heeft getracht een lijst samen te stellen, houdende de adressen der Kamers en het ledental. Echter volslagen gebrek aan medewerking van die zijde, deed reeds deze eerste stap mislukken. Den afdeelingen werd ge vraagd deze zaak ter hand te nemen door de in hunne g'emeente bestaande Kamers te verzoeken lid van het Verbond te worden, en dank zij de welwillendheid der afdeelingsbesturen, telt het verbond thans reeds enke le rederijkerskamers onder zijne leden. Het Verbond wijdt dus zijn aandacht aan het dilet tantisme op tooneelgebied. Sinds verleden week Zaterdag kampeert in de open lucht, op een terrein bij de z.g. Bleekerij te Maastricht, emie reeds bejaarde weduwe, van Belgische afkomst. Dien dag, in het vroege ochtenduur, verschenen in hare woning twee maréchaussees, een deurwaarder, twee sjouwers en een namens de huiseigenares hande lend persoon. Met den „sterken arm" zou de vrouw op straat worden gezet wegens vervuiling, voortspruiten de uit een soort van verzamelmanie. Den heelen voormiddag waren beide sjouwers ijverig in de weer geweest den vuilen boel naar buiten te bren gen, doch in dien chaos van vuil kwam geen einde. In den namiddag assisteerden nog twee personen bij het intdragerswerk, en eerst tegen den avond was de Au giasstal gereinigd. Achtereenvolgens lagen in den modder: aardappelen, stroo, steenkolen, hout, potten, pannen, flesschen, oude emmers, oude schoenen, (83 stuks) oud ijzer, meubel tjes, beddegoed, zuurkoolpotten, hakbijlen, twee em mers beschimmelde faecaliën, stukken van een fiets, prikkeldraad enz. Karrevrachten vuil waren in de twee kamers, die de weduwe tot hare beschikking had, opgehoopt. Dc vrouw, die dergelijke tooneeltjes reeds had mee gemaakt te Smeermaas, Biesland, en op het Fort, droeg zorgvuldig den rommel tot onder de boomenrij, waar zij zich begon te installeeren voor den nacht. Be hulpzame handen hielpen de vrouw en binnen weinig tijds stonden er palen in den grond, waarover lappen doek gespannen werden. Die tent dient de vrouw tot heden, voor woning, die geflankeerd is door bergen oud-roest en vuil. (L. Koerier.) Gisteravond ontsto id aan den Emmasingel te Eindhoven brand in de wolververij der firma De Heer. Het vuur liet zich in den a nvang"zoo dreigend aanzien, dat ieder oogenblik gevreesd"werd dat het belendende laboratorium van de gloeilampenfabriek der firma Philips Co, "mede in de'vlammen zou opgaan. De wolverwerij is geheel 'verwoest. Oorzaak onbekend. Alles was verzekerd. Aan het verslag over het jaar 1907, uit te brengen door den directeur den heer J. F. Moens, in de alge meene vergadering van aandeelhouders op 2 Mei a.s. ontleenen wij het volgende: De Yennootschap heeft in het afgeloopen jaar groote persoonlijke verliezen te betreuren. 4 Mei 1907 is hare adviseur, de heer J. B. Mijs te Sommelsdijk overleden, die de Vennootschap met zijne gewaardeerde adviezen steeds ter zijde stond en wiens nagedachtenis zal blijven voortleven. 12 October 1907 ontviel de Vennootschap haar secretaris, de heer O. Janssen Rz., die van ongeveer de oprichting aan haar verbonden was en die door zij ne persoonlijke eigenschappen en zijnen arbeid zooveel heeft bijgedragen, om den bloei der Vennootschap te bevorderen, waardoor zijne nagedachtenis bij allen, die hem in zijnen werkkring leerden kennen, in eere zal worden gehouden. 19 December 1907 overleed te Heenvliet de Voorzit ter van den Raad van Admissie voor Zuid-Holland de heer .T. S. Korteweg. In hem wordt een waar vriend der instelling verloren, met wien men zoo gaarne nog lange jaren had samengewerkt. Voorts wordt met leedwezen vermeld het overlijden van den commissaris, den heer Jhr. P. J. J. Repelaer te Dubbeldam op 29 Januari 1908. Veel had Landbouw crediet aan hem te danken bij dfe organisatie der Ven nootschap in Zuid-Holland en zeker zou zijn steun ook in de toekomst van groot belang voor Landbouw- c-7'ediet geweest zijn, daar de richting van zijn streven en werken zoozeer samenviel 'met het hoofddoel door de Vennootschap beoogd, n. 1. het ontwikkelen van het credietwezen op landbouwgebied. De resultaten over het jaar 1907 zijn ondanks de crisis gunstig geweest. De gebouwen-rekening, die 11 December 1906 op de balans met 135.000 voor kwam, welk bedrag in den loop van 1907 vermeerderde tot 136.281.761/2 komt na de voorgestelde afschrij ving met 120.700 op de balans voor. De reserve klimt tot 168.170.17 tegen 159.075.17 in 1906. Voor het pensioen- en ondersteuningsfonds bedroeg het saldo op 31 December 1906 2133.73, welk fonds thans met 5113.39 op de balans voorkomt. Door de raden van admissie werden behandeld 1735 aanvragen ten bedrage van 2.675.077.2972, waarvan worden toegestaan 1420 aanvragen ten bedrage van 2.026.140.1672. Het loopende crediet bedroeg onder ultimo Decem- bfer 1907 4.102.498.977a tegen 3.942.677.7672 onder ultimo December 1906. Het saldo der deposito-rekening bedroeg op 31 De cember 1907 1.066.071.2572 tegen 1.255.107.397a op 31 December 1906. De gemaakte rente en provisie bedraagt met het sal do Ao. Po. ad 19.67 197.535, waarvan wordt afge schreven op dubieuse debiteuren 20.000, op gebou wen-rekening 15.581.7672, op meubilair 268.23. Na deze afschrijvingen van totaal 35.849.9972 wordt voorgesteld 6 procent aan aandeelhouders uit te keeren over het geplaatste kapitaal, groot 1.000.000. Eer. merkwaardig ei. De heer J. Hendriks, Noorderkade alhier, toonde ons een merkwaardig ei, gelegd door een witte leg horn. Het voorwerp is niet ovaal, maar onregelmatig gevormd, terwijl zich aan de punt en relief, anderhalf centimeter lang en twee millimeter breed zeer dui delijk een letter Jr bevindt. - i Aan het door den Directeur J. F. Moens uit te brengen verslag over het boekjaar 1907 wordt het vol gende ontleend: Van de 59 aanvragen tot een bedrag van 328600, werden 34 aanvragen aangenomen tot een bedrag van 186950, minder verleend dan aangevraagd 19050, iu behandeling bleven 2 aanvragen tot een bedrag van 15000, teruggetrokken werden 9 aanvragen tot een bedrag van 50000, terwijl 14 aanvragen werden ge weigerd tot een bedrag van 57600. De onderpanden betrekking hebbende op de in 1907 afgesloten 34 hy pothecaire leeningen tot een bedrag van 186950, wer den gewaardeerd op 344165, zoodat gemiddeld nog geen 55 der getaxeerde waarde werd verleend. Sedert de oprichting der Vennootschap in het jaar 1896 werden afgesloten 752 hypothecaire leeningen ten bedrage van 3323255, waarvan geheel werden afge lost 269 hypothecaire leeningen tot een bedrag van 1132390, zoo dat op 31 December 1907 in hoofdsom nog loopende waren 483 leeningen, tot een oorspronke lijk verleend bedrag van 2190865. Van debiteuren op rekening werd terug ontvangen 246447, zoodat op 31 December 1907 483 leeningen uitstonden tot een be drag van 1944418. De onderpanden betrekking hebbende op de sedert de oprichting der Vennootschap gesloten 752 hypothe caire leeningen werden gewaardeerd op 5.228.983.20, zoodat gemiddeld pl. m. 63 der getaxeerde waarde werd verleend. De op 31 December 1907 uitstaande 483 leeningen bedragen 1944418, terwijl de daarop betrekking heb bende onderpanden werden getaxeerd op 3.871.901, zoodat thans gemiddeld daarop pl. m. 50 loopt. De Vennootschap behoefde gedurende 1907 niet over te gaan tot executie van eenig onderpand. Aan pandbrieven was op 31 December 1907 in om loop een bedrag van 1.840.700, tegen 1834100 onder ultimo December 1906. De reserves klimmen tot 25997.54 tegen 21397.54 in 1906. Door commissarissen wordt voorgesteld uit de netto winst van 12145.17 aan aandeelhouders 5 dividend uit te keeren over hunne stortingen. De regeering heeft toestemming verleend tot het aanleggen en houden eener loterij aan het bestuur der Vereeniging tot het bevorderen van den bloei van jaarlijksche Paardenmarkten te Alkmaar," onder voor waarde dat de prijzen en premiën zooveel mogelijk moeten worden aangekocht op de markt. De afdeeling Alkmaar van den R. K. O. B. in 't bis dom Haarlem hield Donderdagavond haar vergadering in het café van den heer Hazes alhier. Na opening en lozing der notulen was aan de orde een,e lezing over ,,'t komische" van den heer Veltman van Heiloo. Daar echter verschillende voorstellen voor de alge- meene vergadering van den Bond te houden op 21 Juni a.s. te Haarlem te behandelen waren, werd de ze lezing uitgesteld tot de volgende vergadering, waarop ook door den heer Schellekens zal ingeleid worden „De vereenvoudigde spelling." Alsnu werden door denzelfden ter tafel gebracht een vijftal voorstellen voor bovengenoemde algemeene ver gadering, welke alle-na eene ampele discussie, door de afdeeling werden aangenomen en dus namens deze aan t Hoofdbestuur zullen worden opgezonden. De afdeeling stelde met algemeene stemmen tot haar candidaat voor 't hoofdbestuur het af te treden IT. B.'s lid, den heer E. F. v. d. Bilt te Amsterdam. De volgende vergadering zal gehouden worden 17 Juni a.s. De alhier bestaande Postduivenvereeniging „Alcma- ria Victrix" heeft hare vluchten voor oude duiven als vclgt vastgesteld: Haarlem 26 April; Gouda 29 April; Dordrecht 3 Mei; Roosendaal 10 Mei; Mechelen 17 Mei; Quevy 24 Mei; Noyon 31 Mei en St. Denis 7 Juni. Men schrijft ons Op Dinsdag 28 April a.s. zal de afdeeling Alkmaar en omstreken van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst :het concert-seizoen besluiten met de uitvoering der „Jahreszeiten". Voor weinigen zal het schoone oratorium van Haijdn nieuw zijn. Maar, hetzij men het voor de eerste maal hoort, hetzij men reeds vroeger een uitvoering bijwoonde, steeds maakt dit heerlijk wérk een diepen indruk op elk gemoed. De soli en koren, nu eens getuigende van den innig godsdienstigen zin des grooten toon dichters, dan weer van zijn diep gevoelen voor en erkennen van het schoone en indrukwekkende, dat de natuur den mensch in hare verschijnselen aanbiedt, vormen met de instrumentale muziek een harmonie, die ons opvoert naar een sfeer van hoog-heerlijke ge dachten De schepping van Haydn roept het bewustzijn in ons wakker, dat het Schoone niet veroudert, maar van alle tijden is. Mogen velen dat bewustzijn in zich willen ver sterken Predikbeurten. 26 April 1908. De doopsbediening zal, te beginnen met 3 Mei a.s., op genomen worden in de voormiddaggodsdiemtoefeninq, eem per maand en op den eersteKZondag 1 Mei 1 Nov. Groote Kerk. 1 No -- 1 Mei Kape kerk. Groote Kerk, 10 uur, Dr. Weener, van Haarlem, Kapel, 10 uur, Ds. Guldenarm, 6 uur, Eerw. Heer Creutzberg, Cand. tot den H. Dienst. Evang.-Luth. Kerk, 10 uur, Ds. Ternooy Apèl. On derwerp Tweeërlei berusting. Doopsgezinde Kerk, 10 uur, geen diei st. Rem.-Geref. Kerk, 101/2 uur, Prof Dr. H. IJ. Groe- newegen, Rem. Hoogl. te Leiden. Gereform. Kerk, 10 uur, Ds. Wechgelaer, Avond 6 uur, Ds. Wechgelaer. Chr. Ger. Gem. Gebouw'„Rehoboth", Koningsweg, Voormiddag 10 uur eri 's avonds 6 uur godsdienstoe fening. Gebouw Waakt en Bidt, Laat, Zondagmiddag van 31/2—5 uur, Vergadering van de Christel. Jong' lings- vereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag 5l/27 uur Vergadering van de Christel. Knapenvereeniging „Timothetis", voor knapen van 1216 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, no. 6. Voorm. 10 uur en avond 5 uur en Donderdagavond 8 uur godsdienstoefening. Herv. Gem. te Stompetoren, 91/2 uur, de heer Mel- chers, ex-predikant te Alkmaar. Herv. gemeente te Bergen, 10 uur, Ds. Natzijl. Heden werd op het Doelenveld alhier de centrale stierenkeuring gehouden vanwege de Prov. Commis sie tot bevordering der veefokkerij in Noord-Holland. De uitslag was als volgt: Driejarige stieren, eerste klas. Minimum premie 25 plus 80. 1. Stieren vereeniging Hauwert, 2. Fokver eeniging Winkel. 3. Bullestiek Oostwoud, 4. Veree niging Abbekerk. Tweejarige stieren, eerste klas. Minimum premie 25 plus 50. 1. Fokvereeniging Nieuwe-Niedorp, 2. P. Cz. Boekei, Schagen, 3. K. Blauwboer, Schagen, 4. Vereeniging Hoogkarspel, 5. J. O. Wijdenes, Lam- bertschaag, 6. Fokvereeniging Assendelft, 7. Vereeni ging Hoogkarspel, 8. J. Beemsterboer Venhuizen, 9. J. Commandeur, Ooster-Blokker. 1 weej arige stieren, tweede klasse. Minimum premie 25 plus .30. 1. Fokvereeniging Andijk, 2. Jb. van Harlingen, Ivwadijk, 3. K. Lakeman Bobeldijk, 4. J. van Zadelhof Weesperkarspel, 5. H. Schreuder Buik sloot, 6. Th. Schreuder Watergang, 7. Wed. G. Olay H a arlemmermeer. Eenjarige stieren, eerste klas, minimum premie 25 plus 30. 1. W. L. T. Groneman, Wieringer waard, 2. Fokvereeniging Twisk, 3. A. Koomen, Oostwoud, 4. F. Veer, Andijk, 5. N. D. Kaan, Wierin- gerwaard, 6. P. Meurs, Oostwoud, 7. A .J. Zijp, Wie- rmgerwaard, 8. J. Buurs, Beemster, 9. A. Bloem, Hoogkarspel, 10. A. Schreuder, Berkhout, 11. J. Leeg water, Obdam. Éénjarige stieren, tweede klas. Minimum premie 25 plus 10. 1. F. Buurs, Beemster, 2. A. de Heer, Callantsoog, 3. A. J. Zijp, Wieringerwaard, 4. P. Zee man, Beemster, 5. P. Blokker, Opperdoes, 6. P. Koe man, Westwoud, 7. K. Kaan Kz., Wieringerwaard, 8. J. Stammes, Nieuwe Niedorp, 9. J. Houter, Schel linkhout, 10. O. Schouten Cz., Ooster Blokker, 11 P. Kok, Binnenwijzend, 12. W. Keetman, Winkel, 13 J. Maas Nierop Cz., Berkhout en 14 K. Laan, Hobrede. Dc overige ingezonden stieren kwamen in aanmer king voor een premie van 25 zonder verhooging. Door de geregelde deelnemers aan de oefeningen van de afdeeling Alkmaar van „Volksweerbaarheid", werd gisteravond een schietwedstrijd gehouden, waar van de uitslag is als volgt: le pr.'J. Zeemen met 186 punten, 2e pr. K. Pander mei 178 punten, 3e pr. J. Braak met 174 punten, 4e pr J. Nachbar met 172 punten, 5e pr. J. Beerends met 172 punten. De prijzen bestonden uit voorwerpen, terwijl tevens voor den eersten prijswinner, een medaille was uit geloofd door het hoofdbestuur van „Volksweerbaarheid Toen de Engelsche Koning in Kopenha gen van den dood van Sir Campbell Bannerman hoor de, zeide hij eenvoudig: „Hij was een trouw dienaar van zijn vaderland. Ik ben oprecht bedroefd over zijn dood." 1 an uit Zuid-Afrika zijn vele telegrammen gekomen (ook van de Kaapsche Wetgevende vergadering, den Wetgevenden Raad e nde Transvaalsche regeering) waarin aan de nagedachtenis van den overledene hul de wordt gebracht. Generaal Botha, eerste minister van de Transvaal seinde: „Ik heb met de diepste droefheid het overlijden van Campbell Bannerman ver nomen, in wien het rijk een zijner wijste staatslieden en Transvaal een zijner trouwste vrienden verliest. Door den nieuwen koloniën zelf regeering te geven, heeft hij niet alleen voor zich zelf een onvergankelijk monument opgericht, maar ook door de politiek van vertrouwen den volkeren hoop en samenwerking geschonken. Door het den beiden rassen mogelijk te maken, harmonisch samen te leven, heeft hij het fun dament gelegd voor een vereenigd Zuid-Afrika." - -v* 1* Uit Rusland wordt gemeld, dat de voorzitter van de Doema, de heer Chomjakoff een uur bij den Tsaar op audiëntie is geweest. Het heet dat hij den indruk kreeg dat de hoogste kringen der Doema zeer- goedgezind zijn. De Doema kan gerust haar werk voortzetten zonder bevreesd te zijn, gestoord te zullen worden. Daar er al beter gewerkt wordt minder partijwrijvingen, minder lange redevoeringen hoopt de voorzitter einde Mei de begrooting te hebben afge- hand< ld. Dan zal met de behandeling der landbouw- wet begonnen worden. In P e r z i heerseht, volgens de Petersburgsche berichtgever van het Berl. Tageblatt, algeheele anar chie. Aan de grens zijn 3500 Perzische roovers. De te gen hen uitgezonden Russische troepen zijn veel te ge ring in aantal en hebben dringend versterking noodig. Ten opzichte van de invallen der roovers op Rus sisch gebied is uitgemaakt, dat de Perzische grensbe volking gemeene zaak maakt met de roovers. Het Russische ministerie van buitenlandsche zaken heeft telegrafisch een zeer krachtig betoog tot de Per zische regeering gericht en opheldering en voldoening geëischt. Bij het Perzische gezantschap te St. Petersburg neemt men, volgens den bovengenoemden berichtgever het conflict zeer licht op. „De toestand is slechts van voorbijgaanden aard," zoo zeide hem de Perzische ver tegenwoordiger, „hij is volstrekt niet buitengewoon en de zaak komt vanzelf weder in orde." Maar de correspondent denkt hierover anders. Rus land heeft een belangrijk politiek oogenblik weer ver slapen. Men had een der militairen moeten zenden want den troepen wacht thans een guerilla met de Per zische roovers te land en een harden strijd met de niets ontziende piraten van de Kaspische zee. Het Russische blad „Nowoje Nemja" zegt: Dat de toestand dreigend is geworden, is het gevolg van ons aarzelen en onze nalatigheid. Uit Guatema la wordt gemeld, dat president Cabrera beden verklaard heeft aan de mogendheden, dat er een uitgebreide samenzwering ontdekt is, waar van het doel was een aanslag te plegen op zijn leven. Achttien hoofdleiders zijn ter dood gebracht. Apenwerk. De heer Mölenkamp te Rotterdam, zou te Antwer pen in ontvangst nemen van een schip, dat van de Kongo kwam, 5 groote apen, waaronder één chimpansé. Door een tot nog toe onbekende oorzaak waren de vijf dieren losgebroken en in de stad gevlucht. De heer M. heeft den geheelen dag met de politie Antwerpen doorkruist en het is hem gelukt, vier exemplaren weer te bemachtigen. De chimpansé bleef echter zoek. De 4 apen, die hij terugkreeg, hadden intusschen door het vernielen van ruiten en gordijnon in café's en andere huizen een groote schade aangericht, die de heer M. moest vergoeden. Af s c h u w e 1 ij k. Te Debreczin in Hongarije zijn een boer en zijn vrouw gevangen genomen, onder beschuldiging, dat zij achtereenvolgens hun twintig kinderen ter dood hebben gebracht, naar zij zeggen, om ze voor de ellende van het boerenleven te bewaren. De kinderen werden gedood tusschen de vier en twaalf maanden. De warmte van hoeden. Een Engelschman heeft een man van normale lengte en met een normaal gewicht genomen, dien in de zon gezet bij een temperatuur van 32 graden en hem tel kens een kwartier lang een ander hoofddeksel opgezet waarin een thermometer was geplaatst. Deze proef bewees, dat een panamahoed een temperatuur gaf van 25 graden, een ovale stroohoed met een deuk in het midden, 26 graden, een ronde, grijze stroohoed 27 graden, een hooge hoed 31l/2, een vilthoed 861/2, een pet 361/2 graden.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2