BINNENLAND. STADSNIEUWS! Het Koninklijk bezoek aan de Hoofdstad. Zondagsrust en apotheken. Uit Heiloo. Uit West-Graftdijk. Uit de Beemster. Uit Oudendijk. Gevaarlijke Inbrekers. De eerste nieuwe haring. Voortvluchtig. Uit den gemeenteraad van Wijchen. Ongelukken. De moordaanslag te Arnhem. De koude. Frederik van Eeden beleedigd. Hondentrouw. De Zeister moordzaak. West-Frlesche Club voor drankbestrijding. Staatsloterij. Trekking van heden. 3e kl., le lijst. No. 19640 f 25,000no. 3918 f 5000no. 5409 f 1000; no. 12340 f 400; no. 0727 f 200; nos. 11956, 14115, 14282 en 17004 elk f 100. Benoeming van een onderwijzer aan de Vierde Gemeenteschool. Verbeteringen aan de Varkensmarkt. Steun bij ziekte. werp zal worden toegevoegd. Dit eigenlijk als „démenti" voor de meening van den Schoolmeester, die meende dat men onder den poisson Zoo zelden een liaisson „Politique of uit speculation Zoo weinig een mariage de raison" kan aantreffen H. M. de Koningin en de Prins der Nederlanden vereerden Zaterdagavond met hun tegenwoordigheid de voorstelling in den Stadschouwburg, gegeven door de Koninklijke Vereeniging Het Nederlandsch Tooneel, bij welke gelegenheid werden opgevoerd het 1» en 2e bedrijf van Kleine Dora naar den roman van Ch. Dickens, bewi rkt door Frans van Schönthan. Te kwart over acht namen de hooge bezoekers d' voor hen bestemde zetels in. De Koningin droeg een licht zijden toilet en was getooid met diadeem en rivière. De Prins was gekleed in admiraals-uniform. De hooge bezoekers werden op de gebruikelijke wijze ontvangen en uitgeleid door schouwburg-commissa rissen en de leden van den Baad van Beheer van het Nederlandsch Tooneel. Te kwart voor tien was'de voorstelling geëindigd. Reeds om 9 uur was de statige Nieuwe Kerk gister morgen stampvol met belangstellenden. Om halftien zette het orgel psalm 89 vers 8 en 8 in, meegezongen door allen. Hierna klonk het 200e gezang, het Zon dagslied, „Wees gegroet gij eersteling der dagen, mor gen der verrijzenis." Dat er velen minder om den kerkdienst, dan wel om de Koningin te zien, waren gekomen, bewees het tel kens rumoerig opstaan als een hooggeplaatste ver scheen. Men zong- 't gezang 137, le en 2e vers, „Jezus leeft en wij met hem." Ds. J. J. van Noort verscheen op den kansel en het vorstelijk echtpaar met gevolg trad het kerkgebouw binnen. Ditmaal was niet verzocht niet op te staan. Daarom deed men het dan ook weer erg; men ging onbescheiden op stoelen staan, en men staar de de vorsten aan. Voor zijn prediking had de leider genomen het Evan gelie van Johannes, het 14e hoofdstuk, vers 19: „Want ik leef en gij in mij." De Koningin, gekleed met parel-grijzen hoed en mar terbonten bolero, en de Prins in Admiraals-uniform, waren ditmaal te voet van hot paleis naar de kerk ge gaan. Ook nu waren velen getuige van den kerkgang. 'a Middags werd een bezoek aan Artis gebracht. In de ruime vestibule voor de Koningszaal, werden de Hooge bezoekers ontvangen door het bestuur van Artis. Blozend en vroolijk zag de Koningin er uit. Hare Majesteit liet zich haar zwaren bruinen bont-cape af nemen en vertoonde zich nu in een verrukkelijk man- tel-costuum van zalmkleurige zijde; de loshangende mantel met stolamouwen, zoowel als de rok rijk gegar neerd met zijden passement. Bij dit koninklijk gewaa droeg Zij een toque met aigrettes en en-tout-cas, alles van dezelfde teere kleur en een langen stola van bruin marterbont. De prins droeg de admiraals-uniform. Terstond werd nu de wandeling door den tuin on dernomen. Onafgebroken jubelende begroetingfen klon ken van uit de honderden, die achter de afrastering, al uren van te voren stonden opgepropt. De wandelroute leidde langs de zebra's en de fai- santerie naar het hertenpark en vandaar, nadat de voedering der zeeleeuwen was gadegeslagen, naar de ruime serre, waarin de tentoonstelling van mr. J. Lo- renz, den leider der Nieuw-Guinea-expeditie was opge steld. Nadat hier geruimen tijd was vertoefd, werd het nijlpaard, de giraffe en den olifanten een konink lijk bezoek waardig gekeurd en bereikte de stoet voor bij het berenhuis wederom het hoofdgebouw. In de koningszaal, als ieder jaar in een weelderig kleed van bloemen en planten gestoken, bood jonge juffrouw Elize Sweys Hare Majesteit een bouquet aan. Om kwart voor vier werd de terugtocht aanvaard. Door het hoofdbestuur der Ned. Mij. ter bevordering der Pharmacie is aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een adres verzonden, waarin wordt verzocht bij eventueele wijziging der wet op de artsenijbereidkunde invoering van geheele of gedeeltelijke Zondagsrust mogelijk te maken, door toe te laten dat althans een gedeelte der apotheken op Zondagen gesloten wordt. GEMENGD NIEUWS. Uit Oudkarspel. Door notabelen der ned. herv. kerk te Oudkarspel zijn benoemd tot kerkvoogden de heeren A. Kroon Pz. en 8. Berkhout. In de Ned. Herv. kerk alhier, werd Zondag j.l. door de gemengde zangvereeniging „Harmonie" onder leiding van haren directeur, den heer P. Ooi] kaas, ten bate van „de Vereeniging tot steun van verwaarloos den en Gevallenen", eene openbare uitvoering gegeven, die door velen werd bijgewoond en, zoowel wat het vocale, als het muzikale gedeelte (orgel en viool) be trof, alleszins voldeed. De heer Ds. D. Eilerts de Haan, predikant te dezer plaatse, betuigde den Direc teur en leden van „Harmonie" zijn dank voor het schoone en verhevene ten beste gegeven en hoopte dat de vereeniging, hare roeping getrouw, aldus zal blijven voortwerken. De torpedoboot „Dembo", die van Amsterdam naar Nieuwediep stoomde, is Vrijdagavond j.l. in den dijk van het Noord-Hollandsch kanaal geloopen, bij West-Graftdijk, en heeft daar eenigejschade aangericht. Gelukkig bleef de daar liggende jrroeiboot van den brugwachter B. ongedeerd. Jl. Vrjjdag geraakte de zoon van K. te Beemster, met het rjjtuig en een even te voren opgestapte pas sagier in het water. Het paard n.l. schrikte van een met honden bespannen voertuig, dat zooals men nog al te dikwjjls ziet gebeuren, niet voldoende op zij was neergezet. Het feestgewaad van den juist van een bruiloft komenden voerman, was er blijkbaar niet op verfraaid, terwjjl de medereiziger er met een paar natte voeten afkwam. Uit Avenhorn. Terwjjl de schoenmaker D. te Avenhorn Vrijdag af wezig was, wekte een geweldige rook uit zijn woning het vermoeden dat er onraad moest zijn. De ruiten werden ingeslagen om toegang te geven aan met emmers water gewapende mannen. Hierdoor werd brand voorkomen. B, te Oudendgk zou jl. Donderdagavond tegen 10 uur een partijtje bokking rooken. Terwijl hij zich hier mede bezighield, vatte de vlam om zich heen, tenge volge waarvan het schuurtje met inventaris en bokking en een vetgemeste rashaan verbrandden. Men meldt uit Almelo d.d. 25 April In den nacht van 21 op 22 dezer is te Sehuttörf een poging tot inbraak gepleegd in de fabriek van den heer Slicker. Daarb|j werden de beide daders op heeterdaad door den nachtwacht betrapt, die trachtte hen te arresteeren. Zij verzetten zich hevig, sloegen met messen en een b|jl hem zoodanig, dat hij als het ware was gekorven. Hij overleed den volgenden dag aan de gevolgen. Nog voor zijn dood kon hij eenige aanwijzingen omtrent de daders geven de grootste, een zekere W., geboren te Zenderen, had den vorigen dag dronken in het ketelhuis der fabriek gelegen. Beiden weken naar ons land uit. Gisteravond werd W. alhier door de politie gezien, zonder dat deze nog iets van den moord wist. Toen hij hedenmiddag weer met den trein wilde vertrekken, werd hij door den rijksveldwachter J. Koekkoek gearresteerd, die hem voor den officier van justitie geleidde. Op telegrafisch bericht van dezen ambtenaar, arri veerde daarvoor hedenmiddag een gendarme uit Schut törf, die W. herkende als de.persoon, die dronken in het ketelhuis had gelegen. W. is daarop hier in hechtenis gehouden. Nadat de stukken op deze zaak betrekking hebbend z|jn gearriveerd, zal beslist worden of W. hier zal terechtstaan, of zal uitgeleverd wor len. Aan H. M. de Koningin werd Zaterdag te Amster dam de eerste nieuwe Holl. haring aangeboden door den heer .Tb. Goudappel Jz., te Vlaardingen, reeder van het loggerschip Maria Catharina, schipper L. v. d. Hoeven. Sedert eenige dagen wordt te F|jnaart vermist de veekoopman v. B., die van verschillende boe en, te Oudenbosch, geld in bewaring had, tot een gezamenhjk bedrag van pl.m. f 20.000, dat met hem spoorloos ver dwenen is. Men vermoedt dat hij de vlucht naar België heeft genomen. In de jongste vergadering van den gemeenteraad van Wjjchen was aan de orde het adres van den Ilandeldrijvenden Middenstand betreffende de invoe ring van den Midden-Europeeschen tijd. Naar aanleiding hiervan ontspon zich het volgende debat De heer BurgersMotten we ons daaraan onder werpen of motten we het adres steunen Ik zou het maar laten zooals het is nou is 12 uur hier gelijk met 11 uur boven in Europa. Als we ons daarnaar inrichten, dan zullen we te vroeg thuiskomen om te eten. In Amerika is het dan 6 uur, als we ons daar iets van aantrekkken dan zouden we weer te laat thuis kommen. Ik zou het zoo maar laten, dan kan ik het best zien aan de zon wanneer Moeder de pot klaar heeft 's middags. (Gelach.) De heer Jacobs Je kunt wel een beetje eer gaan eten, dat is nou niet zoo erg. De heer Burgers ik kan niet gaan eten, voor dat de vrouw opschept, die maakt den middag, daar ben ik geen baas in. (Gelach). De voorzitterZijn er ook enkele leden voor om den M, E. tijd in te voeren Wordt bij acclamatie besloten, zich maar aan de oude tjjdsregeling te houden. (M. en Waalbode). Predikant-detective. Ds. M. H. A. van der Valk, tot voor eenigen t|jd dienstdoend predikant der Ned. Herv. Kerk te Oud- Beierland, en die, zooals ook wij dezer dagen meldden, Zondags te Rotterdam voor zijn getrouwen preekt, treedt thans, naar „De Rott." meldt, op als mede directeur van een internationaal particulier detective bureau. Zaterdag werd op het Beursplein te Rotterdam de broeder-geestelijke J. G., wonende Westeinde 99 te 's-Gravenhage en werkzaam te Schiedam, bij het uit stappen uit een motorwagen door den bijwagen over het linkerbeen en het onderljjf gereden. Ernstig gewond is hij naar het ziekenhuis vervoerd. Door de electrLche tram HaarlemZandvoort is Zaterdagmiddag een 8-jarigjongetje overreden en gedood. - Te War 'er (N.-H.) is Zaterdag in een sloot verdronken gevonden zekere R., landbouwer aldaar. Vrijdagavond liep deze man (die veel misbruik maakte van sterken drank) beschonken langs den weg. Zijn vrouw wordt verpleegd in een geneeskundig ge sticht voor krankzinnigen. Met het jongetje, dat te Arnhem het slachtoffer werd van een moordaanslag door zijn vader, gaat het redelijk. De mogelijkheid is uitgesloten dat aan zijn vader het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel kan worden ten laste gelegd, zoodat deze waarschijnlijk wegens poging tot moord zal terecht staan. Het heeft in de Nedorbetuwe zóó sterk gevroren, dat 's morgens om half acht het ijs nog op de slooten lag. Men vreest, dat abrikozen, perziken en Engelsche kroozen veel geleden zullen hebben. Ook in Friesland heeft het Vrijdagnacht erg ge vroren. De slooten lagen met een laagje ijs, ter dikte van een kwartje soms bedekt. Hier en daar stonden 's morgens bloemen op de glazen. Het is aan het gras te zien, dat het geleden heeft, de kleur van vele weilanden is bruinachtig geworden. Naar aanleiding van een in „de Pionier" opgenomen critiek op een brief uit Amerika, waarin Dr. F. van Eeden z|jn indrukken over het immigratiestation op Ellis-eiland weergaf, schrijft deze thans aan dit week blad, o.a. dat „het plaatsen van zulke botte onbeleefd heden zijn medewerking aan dit blad onmogelijk maakt". Uit Steenw|jk meldt men aan de „N. R. Ct." Een ingezetene dezer gemeente kocht voor eenige weken te Emmen een tweejarigen jachthond en nam het dier per trein mee naar Steenwijk. Het beest scheen met z|jn nieuwen baas en omgeving wel tevreden. De vorige week ging de kooper, de heer B. weer naar Emmen, zijn huisgenooten verzoekende, goed op den nieuwen hond te letten. Evenwel wat gebeurde Toen den volgenden ochtend de heer B. in een der buurtschappen van E. zaken deed, zag h|j eensklaps zijn viervoeter voor zich staan. Hij streelde het beest, maar dit spoedde zich dadelijk verder en zocht zijn ouden meester weer op. Het bleek dat het beest den vorigen avond ten zes uur uit z|jn nieuwe woning te Steenwijk was gevlucht en den volgenden morgen om tien uur te Emmen was aangekomen. Het had een afstand van circa 20 uur gaans afgelegd en dat langs een voor hem geheel onbekenden weg. De 1 Mei-dag. De gemeenteraad van Groningen besloot op 1 Me dien werklieden vrijaf te geven, die zulks wenschen, onder dien verstande, dat de dienst er niet onder lijdt, en gehoord de directeuren der betrokken be drijven. Deze dag wordt echter in mindering gebracht van de vacantiedagen. Naar .wij vernemen is mr. Hamburger verhinderd de verdediging te voeren ten behoeve van beklaagde Overhorstin z|jn plaats is door den president der Utrechtsche rechtbank mr. R. van Weelderen met deze verdediging belast. (Utr. Dbl.) Men meldt ons Gisteren vergaderde de West-Friesche Club voor Drankbestrijding, des middags om twee uur bij den heer A. Kist te Zuidscharwoude. Aanwezig was de afdeeling Alkmaar van de Ned. Ver., de afdeelingen Langedjjk, N. Niedorp, St Pancras en Dirkshorn van den A. N. G. O. B. Daar de wintercampagne achter den rug is, bracht de secretaris, de heer K. Dikstaal daarover verslag uit. Hieruit bleek het volgende De Prop.-CIub, heeft onlangs zich ten doel gesteld Geh. Onth.-vereenigingen op te richten op die plaatsen, waar geen zoodanige organisatie bestaat. Als plaats die allereerst in aanmerking kwam om bewerkt te worden werd aangewezen Koedijk. De afd. St. Pancras van den A. N. G. O. B. had daar reeds eenige leden en de afd. Langedjjk van dien Bond was daar reeds tweemaal geweest. Op 15 December werd er een openbare vergadering gehouden bij den heer Man. De heer F. U. Schmidt trad als spreker op. De Geh. Onthouders-Tooneelvereeniging van St. Pancras verleende welwillend haar medewerking. De afd. der Ned. Ver. had een paar dagen daarvoor een colportagetocht gehouden naar Koedijk, op wel!-en tocht voor f 4.30 voor brochures werd ontvangen. Het aantal bezoekers was zeer groot. De heer Melchers van Alkmaar opende de vergade ring. De heer Schmidt behandelde het onderwerp „Waarom Geheelonthouder." Na afloop hiervan voerde de Tooneel vereeniging „Een van beide Wegen" op, een prachtig propagandastuk. Het resultaat van de vergadering was, dat 4 per sonen zich als lid opgaven. Na deze vergadering is door eenige leden getracht hier een afdeeling op te richten, wat ovenwei nog niet is gelukt. De tweede plaats waar gearbeid is, was Schagen. In den zomer van 1907 werd daar een openlucht-meeting belegd door eenige Geheelonl houders- vereenigingen, die goed was geslaagd. Den 22en Februari werd daarop door de club een vergadering belegd in het lokaal van den heer Vader aldaar. Tien personen waren slechts tegenwoordig. De heer Melchers sprak, doch geheelonthouders werden er niet gewonnen. Het drankmisbruik is in Schagen zeer groot. Een tijdlang werd daar per hoofd 21 L. sterke drank gebruikt. De invloed der markten moet hierbij evenwel in aanmerking genomen worden. In Heerhugowaard was men gelukkiger. Den 14 Maart werd daar een vergadering belegd met den heer Schel- lekens van Egmond a.d. Hoef als spreker. Deze lezing was jammer genoeg meer geschikt voor geheel - onth. dan voor menschen, die voor het voeren van den drankstrijd nog gewonnen moeten worden. Toch gaven enkelen zich als lid op. Den 20 Maart d.a.v. vergaderden die personen weer, met het resultaat dat een afdeeling werd opgericht met 11 lei en. Een voorloopig bestuur bestaande uit de heeren Jb. Volkers, voorzitter, C. Chatellon, secretaris en Jb. Zomer penningmeester werd gekozen dat de open bare vergadering zou uitschrijven. Deze vergadering had plaats op 2 April en was matig bezocht. Spreker was Ds. Schermerhorn van Nieuwe Niedorp en het resultaat was, dat nog een persoon zich opgaf als lid der vereeniging. Na goedkeuring van dit verslag werd de propaganda voor den a.s. zomer besproken. Besloten werd op Zondag 19 Juli een openluchtmeeting te beleggen te Bergen indien althans geschikt terrein kan gekregen worden. Als sprekers zullen dan uitgenoodigd worden ''e heeren Pater Wijers van Alkmaar, F. U. Schmidt \an Amsterdam en Veldhuis van Haarlem. Niets meer aan de orde zijnde, werd hierna de vergadering ge sloten. Ter vervulling der vacature aan de Vierde Gemeente school, ontstaan door het aan den heer J. N. Kroone verleend eervol ontslag, wegens zijne benoeming aan de Burgerschool- en voortdurende door het bedanken van den heer A. Tonneman Jr., bieden B. en W. ter voldoening aan het bepaalde bij art. 29 der Wet tot regeling van het lager onderwijs, den Raad de volgende voordracht aan, opgemaakt in overleg met den Arron- dissements-schoolopziener, na ingewonnen bericht van het hoofd der betrokken school 1. J. Ott, onderwijzer aan de 2e gemeenteschool te Alkmaar: 2. D. van den Berg, onderwijzer aan de 2e gemeenteschool te Alkmaar; 3. J. Miedema, onder wijzer te Zuid-Scharwoude. Bij schrijven van 24 Maart 1.1. heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier B. en W. in kennis gesteld met eenige bij haar ingebrachte bezwaren ten aanzien van de Varkensmarkt, naar welke bezwaren door bedoelde Kamer een onderzoek is ingesteld. De uitslag van dat onderzoek heeft de Kamer er toe geleid B. en W. het aanbrengen van eenige verbete ringen in overweging te geven. Door den directeur der gemeentewerken worden de kosten van de aan te brengen verbeteringen geraamd op f 493. Daarbij behoort o.a. het maken en inrichten van een varkensschaal f 65.-- en het maken van hokken, alleen voor de Varkensmarkt bestemd, waartoe 60 stuks kleine paalkokers met deksels f 228.en 60 stuks palen daarbjj f 60.—. Naar de meening van B. en W. zal het geregeld verloop der Varkensmarkt door de voorgestelde maat regelen in niet geringe mate worden gebaat, waarom zij den raad voorstellen Burgemeester en wethouders te machtigen tot het doen aanbrengen van de bedoelde verbeteringen. De Bond van Fondsen tot steun bij ziekte in Noord- Holland, hield gistermiddag' op de bovenzaal van Café „Central" de 3e algemeene Vergadering. Behalve zeven leden van het Hoofdbestuur waren nog negentien als afgevaardigden van verschillende afdeelingen opgekomen, ter behandeling van een ne gental punten der agenda, welke voor 't meerendeei van huishoudelijken aard mochten heeten. De voorzitter, Ds. Aarts, opende de vergadering met een hartelijk welkom aan de aanwezigen, hartelijk omdat hij overtuigd is, dat de Bond een goed en. zeer nuttig werk doet. In weerwil van deze wetenschap wordt die wellicht soms met opzet, niet erkend. Noord- Scharwoude b. v. wilde de toegezonden circulaire in hare algemeene vergadering niet behandelen en een andere teleurstelling was het bericht uit alle zieken fondsen, die niet bereid waren zich aan te sluiten; „we zullen ons zelf maar helpen." Met de beste wen schen voor een gunstige wending in dit opzicht, opende spr. de vergadering. De gelezen notulen der vorige algemeene vergade ring- op 7 April 't vorige jaar alhier gehouden, werden onder dankzegging aan den secretaris goedgekeurd. Uit de rekening en verantwoording door den Bonds- penningmeester bleek o. m. bij eene ontvangst van 97.465 tegen eene uitgave van 32.30°, voor nood zakelijke reiskosten der leden van 't H. B. een batig saldo van 65.16. Het algemeen jaarverslag over 1907 gaf een meer volledig overzicht van den toestand, waarbij de secre taris, de heer Koenen, nog verzekerde onvolledig te moeten zijn, omdat slechts vijf van de aan zestien af deelingen toegezonden vragen volledig waren beant woord. Daaruit bleek o. a. het volgende: Op 1 Jan. 1907 telde de Bond 2173 leden en op 1 Jan. 1908, was dit getal tot 2372 aangegroeid, een aan winst dus van 200 leden, voornamelijk veroorzaakt door toetreding van Schagen met 125 leden, terwijl de af deeling Sloterdijk van 311 tot 380 leden was geklom men en de andere ongeveer gelijk waren gebleven. Voor de propaganda waren door het H. B. circulai res verzonden aan ongeveer 20 vereenigingen, waarvan het alleen succes had bij Schagen;'93 leden waren ver huisd en daarvan 80 procent naar plaatsen waar geen Bondsafdeeling was. Uit wat een ziek lid zou kunnen trekken per jaar, bleek nog al eenig verschil n. 1. te Sloterdijk en Tolhuis 156 gld, te Hoogwoud met 5 ets. per week 39 gld., dus bij de gewone contributie van 1 ets. 78 gld. per lid en per jaar te Warmenhuizen 100 g. Driehuizen, Stompetoren en Graft 65 gld., te Zuid- Scharwoude 87.10 gld., te Oudkarspel 100.75 gld., te Broek op Langendijk 62.60 gld., te Nieuwe Niedorp 100 gld., te Houtrakpolder 78 gld., te Winkel 65 gld., te Beverwijk 120 gld., te St. Maarten 50 gld. en te Schagen 25 gld. plus vrij dokter en apotheker. De duur der uitkeering bleek ook niet gelijk, en wisselt af tusschen 4, 13 en 20 weken, 100 da gen enz. Een inleg van 7056.50 gld. bij eene uitgaaf van 8049 gld. veroor zaakte een nadeelig saldo van 993 gld. in het vroegere jaar 1906 maar 1907 was in dit opzioht gunstiger ge weest. Bij eene ontvangst van 2372 maal 5.20 gld., dus 12334.20 kwam eene uitgaaf van 8416.40 gld. en dus een voordeelig saldo van 3919 gld. Uit een geperwui- teerde opgave van het aantal ziektedagen per hoofd bleek ook veel verschil. Hierbij kwam Winkel er dit maal slecht en Sint Maarten en Graft er het best af. Ten slotte meende de secretaris den leden geen ver plichting te mogen opleggen, maar gedachtig dat een Bond als de Zwitsersche door 3 man begonnen tot 100.000 leden kan aangroeien, verzocht hij toch dnt elk voor zich, zooveel mogelijk propaganda zou maken om de nog niet aangeslotenen vooral in 't belang van den verhnizenden landman, daartoe aan te sporen. Een krachtig applaus en de daarbij aansluitende woorden van dank door den voorzitter loonden dit uit gebreid, mooi verslag. Als periodiek aftredenden wer den de le secretaris, 2e penningmeester en 2e secreta ris de heeren Koenen, Eriks en Joman met 24, 24 en 22 stemmen herkozen. De verkiezing voor drie nog ontbrekende bestuursle den, werd na veel deliberatie op voorstel van den heer Rezelman van N. Niedorp overgelaten aan drie, bij eerste stemming uitgekozen afdeelingen, n. 1. Stompe toren, Graft en Schagen. Deze zullen zoo spoedig mo gelijk omtrent candidaten en den uitslag hunner ver gadering aan 't II. B. mededeeKng doen. Aan de orde was daarna: punt 7 van de ageno,, voorstel van 't II. B. „Tn art. 12 Huish. Regl. worde de datum daargenoemd 15 Januari veranderd in half Februari." In beider belang, na de jaarvergadering der afdeelingen en nog voor de algemeene vergade - ring ?j>% als deze, werd de datum gesteld op 15 Febt. en dus 't art. 12 zóó gewijzigd. Punt 8 onderlinge bespreking van: „Bejaarde, oude lieden in de ziekenfondsen," nam wel den meesten tijd in beslag. De heer Roep van Schagen had evenals- de voorzitter, die 't punt inleidde en anderen, opgemerkt, dat het nog al eens de gewoonte was, de aanmelding en contribueering uit te stellen, tot men op een leef tijd kwam, waarop werken minder mogelijk en de kans van ziek worden en steun behoeven, des te grooter werd. Om dit te voorkomen wilde hij en de Afd. Scha gen een bepaalden leeftijd stellen waarna het niet meer mogelijk was zich aan te sluiten bij één of andere afdeeling. De afgevaardigde van Houtrakpolder vond dit een scherp mes en zegt dat 't niet aangaat de oude menschen uit te stooten. De ouderen hebben, zooals hij bij ondervinding weet, niet zooveel meer kosten aan de fondsen veroorzaakt dan de jongeren, en hij vindt het niet meer dan plichc, dat de laatsten wat meer en langer bijdragen om de oudjes te steunen. De heer Roep vond dat hij niet door spreker begrepen is. Hij wil natuurlijk niemand, die oud is, en lid was, uitstooten, maar voorkomen dat men er op wacht en het fonds aan spoedige en ze kere uitkeering blootstelt. Dit laatste zou z. i. eerder een scherp mes worden waarmede de fondsen zich ont halsden en zooals de voorzitter ook reeds betoogde, zich zelf onherroepelijk ten gronde richtte. Verschillende sprekers waren 't in principe met den heei' Roep eens en bewezen uit ervaring in hunne af deelingen, dat er misbruik gemaakt wordt of althans ge maakt kan worden, waarvan soms ongewenscht groote uitkeeringen 't gevolg zijn. Tal van overtredingen en de middelen om die te controleeren werden door de heeren Zeeman, Rezelman en Hout, afgevaardigden van den schildersbond Alkmaar en anderen gegeven. Holman van Beverwijk beweerde ook, dat de ouden niet meer last geven dan de jongen, en Kramer van Langendijk meent dat men zich ongerust mgakt over iets wat niet bestaat. Meteelaar van Behagen merkte op, dat men eigenlijk om de zaak heen praat. De kwes tie isziek of niet ziek. V erzorging voor ouden van dagen, ongeschikt voor arbeid, zal z. i. een punt zijn, wat hij vol vertrouwen overgeeft aan de te verwachten Staatspensioneering van Rijkswege, die we, zoo hij en ieder hoopt, zeer spoedig krijgen. V heer de Gast van Uitgeest herinnerde eindelijk aan 't doel van den Bond n. 1. steun aan zieken, dio mochten verhuizen en vindt, dat die kwestie over steun aan ouden van dagen een punt van bespreking is, be ter door elke afdeeling voor zich afzonderlijk uit te ma ken. De voorzitter gaf dit direct toe, maar ook, dat men voor ue afdeeling voordeel kan doen met de on- dervmdin:, van anderen en daarom vond hij het een voordeel dat dit punt hier besproken wordt. Hij dank te allen voor het z. i. vruchtbaar debat, wat hiermede eindigde. Omdat enkelen aanstalten maken tot vertrek, werd namens den heer Kramer en voorzitter voorgesteld: den heer Ds. Werner, die zoo veel deed en nog een warm ijveraar is voor den Bond, te benoemen als eer ste Eerelid, waartoe art. 5 't recht geeft. Met applaus aangenomen. Bij de rondvraag vraagt N. Niedorp of een lid b. van de afd. Alkmaar ook lid kan zijn of worden van

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2