STADSNIEUWS. Gemeenteraad van Alkmaar, GEMENGD NIEUWS. Van Texel. Uit Schagen. Koolhandel en verzending. Uit Westgraftdljk. Uit Schermerhorn. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Moord en zelfmoord. De Inbraak te'Leiden. De^TlJdgeest. Staatsloterij. Trekking van den 28. 3e kl., 2e lijst. No. 6687 f 1500; nos. 2170, 6104 en 3997 elk f 1000nos. 13506, 19718 en 16149 elk f 200nos. 8960, 10011, 1275 en 3984 elk f 100. Trekking van heden. Nr. 1917 f 2000 nr. 20198 f 1500 nr. 15961 f 1000 ns. 16663, 20301 en 20311 elk f 400 nr. 18308 f 200 ns. 4111, 4190, 1503, 9168, 10861 en 16289 elkflOO. Die Jahreszelten. Benoemd. Een dames-comité voor de zed. verb, der gevangenen. Jubileum. VERGADERING van den op Woensdag, 29 April 1908, 's-nam. 2 uur. 1. Mededeelingen. zien heeft hij geld moeten leenen, doch in plaats Van dit op de gebruikelijke wijze, eerlijk te doen, wist hij door allerlei valsche voorstellingen Bogtman te bewe gen het geld hem te geven. B. heeft Bogtman als een aardig melkkoetje beschouwd. Langzaam heeft hij zijn campagne voorbereid en toen het terrein voldoende was bewerkt, heeft hij zijn slag geslagen. B. heeft bij het onderzoek der zaak allerlei verdenkingen tegen Bogt man wakker trachten te schudden. Doch de O. v. J. trekt na al zijn informaties de geloofwaardigheid van Bogtman niet in twijfel. En ook aan de geloofwaar digheid van andere getuigen in deze zaak heeft be klaagde getornd. Veel van wat die getuigen verklaren is onwaar vol gens de beklaagde. Hij doet of hij alleen de waarheid zegt, doch 't zal wel anders om zijn, n. 1. dat hij de «'enige leugenaar is, en de anderen de waarheid zeg gen. Als beklaagde meende dat Bogtman zoo onbe trouwbaar was, waarom dan heeft beklaagde zich met hem willen associeeren, waarom geld van hem geleend? Vreemd is ook wat betreft die vervolging door twee fietsers. Beklaagde weet heel goed dat hij niet zoo maar in gijzeling gesteld kan worden, door een paar rechercheurs, waarvoor hij deze fietsers hield. De t-us- schenkomst van een deurwaarder is daarvoor vereischt. Dat verhaal klinkt daarom wat vreemd. Ook is het zonderling' dat B. wèl weet <1,41 één van de twee 200 van hem moet hebben, doch niet den naam weet. Het verhaal van de schuld van 20.000 is ook onzeker. Eerst heeft hij gezegd dat dit een schuld aan zijn va der was, later dat het een som was die hij nog moest betalen in verband met een vroegere verhouding tot een meisje; nog later had hij weer een andere verkla ring. De eigenlijke oorzaak der groote schuld lag in de knoeierij die hij met gelden pleegde die hij geïnd had doch niet aan de eigenaars afgedragen. Wat dat geraken in gijzeling betreft merkte de O. v. J. nog op, dat dat verhaal ook al onaannemelijk is omdat daar voor veel geld noodig is, dat zijn vader niet heeft. Voorts zou dat opsluiten al een heel slecht middel zijn van den vader om zijn geld te krijgen. Wat het tweede ten laste gelegde feit betreft 280 voor z. g. gekocht papierl gelooft spr. na de getuigen verklaringen wel aan te kunnen nemen dat die koop maar een verzinsel was. De officier ging daarna na de bronnen van inkomst van beklaagde, n. 1. zijn z. g. incassobureau en zijn blad „de Handelsprotector." Dat blad heeft beklaagde zelf getaxeerd op een waarde van 24.000, later wat minder. De officier toonde echter aan dat dit blad niet veel van belang is. Het blad ver scheen trouwens voor 't laatst in Mei 1907. Verschil lende praktijken van beklaagde als incasseerder ging de officier na. Het is o. a. voorgekomen dat hij 210 voor een firma moest innen. Voor kosten rekende hij toenf 205 en 5 stuurde hij per postwissel over. Veel gaven bezit deze beklaagde. Hij beweegt zich ge makkelijk en heeft een helder hoofd. Het ware wen- sohelijk, zoo eindigde de officier zijn betoog, dat be klaagde zijn gaven voor goede doeleinden aanwendde, in het belang van zijn vrouw en kind, wie hij nu slechts verdriet bezorgt. De beklaagde, die nog steeds aanteekeningen maak te en volmaakt kalm was, bleef ook bij het hooren van den eisch rustig. De verdediger hield slechts een kort betoog, daar de beklaagde zelf zijn verdediging wilde voeren. Hij was van meening dat er van opzet in deze geen sprake was, bewijs daartoe is onvoldoende geleverd. Spr.'s conclusie was dat het feit niet bewezen is en dat B. daarom van rechtsvervolging ontslagen moet worden met last tot onmiddellijke invrijheidstelling. De beklaagde las daarop zijn verdediging voor, een betoog waarmee drie kwartier heenging. Hij wees op de vele verhalen die er verzonnen zijn aver hem, op den laster en afgunst die hem zooveel schade hebben gedaan. Men heeft hem bovendien in Februari ge arresteerd, zonder hem eerst te hooren, wat een groote onbillijkheid is. Had men hem eerst gehoord, dan zou den verschillende zaken zijn achterwege gebleven. Be klaagde komt er bijna toe te gelooven aan een hem aangeboren ongeluk. Van zijn jeugd af is dat zoo ge weest, steeds strijd en tegenslag. Uitvoerig schetste hij zijn levensloop, en hoe hij heeft gewerkt op velerlei gebied. In den laatsten tijd waren de vooruitzichten' niet slecht. Wat de drukkerij betreft geloofde be klaagde vast aan het welslagen daarvan. Het is niet waar dat hij zijn zaken verbloemd zou hebben voor Bogtman. Steeds heeft hij deze de volle waarheid ge zegd. Als hij vrij was gebleven zou hij alles gedaan hebben om zijn schuld af te lossen. Beklaagde was er van overtuigd dat wanneer hij weer op vrije voeten komt, zeer velen hem hun vertrou wen weer zullen geven, alsof er niets gebeurd was. Aan het slot van zijn betoog vroeg beklaagde vrij spraak van het ten laste gelegde, omdat hij daaraan niet schuldig is. Hierna was deze zaak afgehandeld. Van 's morgens 10 tot 's middags half vijf was men er mede bezig ge weest.- Veel belangstellenden woonden de zitting bij. Diefstal. Eenige weken geleden werd behandeld de zaak tegen Jacob de J., visscher te Den Helder, die zich op 1 Maart opzettelijk en wederrechtelijk toegeëigend had een kistje met een chronometer van de Volta, een En- gelsch stoomschip, dat op de Razende Bol gestrand was. Beklaagde bekende een kistje medegenomen te hebben, toen hij de lading van het schip moest bergen; hij dacht evenwel, dat er een wekkertje inzat. Hij zei- de ook onder invloed van sterken drank verkeerd te hebben, toen hij het kistje medenam. De officier van justitie eischte ter zake van diefstal 2 maanden gevangenisstraf. Beklaagde's verdediger, mr. Prins kwam het toen voor, dat de dagvaarding niet voldoet aan artikel 148 van het wetboek van strafrecht. Nauwkeurig toch moet de plaats omschreven zijn, waar het feit heeft plaats gohad. Een gedeelte van de Razende Bol valt binnen de territoriale wateren, een gedeelte er buiten. Nu is liet de vraag, op welk gedeelte de diefstal heeft plaats gehad. De Officier van Justitie gaf de rechtbank in over weging een andere getuige te dagvaarden, die bewij zen kon, of het schip binnen of buiten de territoriale wateren heeft gezeten. De zaak werd toen uitgesteld en kwam heden weder in behandeling. Een getuige werd gehoord die verklaarde dat het schip pl. m. 22 Engelsche mijl van de kust zat en dat de Razende Bol overal pl. m. 3 mijl daarvan verwijderd is. De beklaag de bleef bij zijn vorige verklaring. Het onderzoek werd daarmee gesloten verklaard. Diefstal van een horloge. De laatste beklaagde was G. J. T. Mooij, 29 jaar, schippersknecht zonder vaste woonplaats, gedetineerd in het huis van bewaring. Op 10 Februari had hij van P. J. Portegijs, Lindengraoht, alhier 's avonds uit diens woning een gouden horloge met den naam van Portegijs er in ontvreemd en verkocht aan den horlo gemaker Repko ook alhier voor 6. Eerst had hij er den naam wat uitgekrast. Als getuigen werdengehoord de eigenaar van het horloge en de horlogemaker Repko. Beklaagde bekende het ten laste gelegde. De O. v. J. vroeg 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger van beklaagde, mr. Huizinga van Hoorn, sloot zich bij dien eisch aan en wees er alleen op dat wel wat te lichtvaardig dergelijke voorwerpen worden opgekocht. Do gemeenteraad heeft op verzoek eervol ontslag verleend, als telefoonhouder te Oosterend, aan den heer W. L. Bakker, en met algem. stemmen als zoo danig benoemd de heer P. Lenghaus (eenige sollicitant). De verordening, regelende de jaarwedden van het onderwijzend personeel, werd zoodanig gewijzigd, dat het aanvangssalaris voor onderwijzers f600, voorhoofden van scholen f 900 zal bedragen met een maximum resp. van f 875 en f 50 huishuur, en f 1100, in 15 jaar te bereiken. Voorts werd o.a. besloten, tot den bouw van eene nieuwe school en onder wij zerswoning te Zuid-Eierland, wanneer het Rijk een belangrijk deel der kosten vergoedt. Ook werd een voorstel aange nomen tot het bouwen van een nieuw gesticht van weldadigheid te Den Burg, raming f 8000. Tot leden der Comm. voor reclames Hoofdei, omslag werden benoemd de heeren Bakker, Koning en Keesom. De bloemvelden op dit eiland staan overal in bloei. Alleen de tulpen, die thans in groote verscheidenheid worden gekweel t, zullen iets later in bloei komen. Onder de sneeuwklokjes kwam hier en daar nogal ziekte voor. Men heeft de ervaring opgedaan dat het kweeken der bolletjes van sneeuwklokjes het best gelukl onder 'geboomte of op andere goed beschutte plaatsen. Overigens gelukt hier het kweeken der bollen van narcissen 't best. De kweekers op 't eiland leggen zich daarop vooral meer en meer toe. Het kweeken van bloembollen is hier in de laatste jaren belangrijk toegenomen. Sommige kweekers hebben ruim 4 hectaren grond voor hun bedrijf in cultuur gebracht. Den 26sten werd in het lokaal ,De Beurs" alhier de jaarlijksche tentoonstelling gehouden van teekenin- gen, vervaardigd door de leerlingen der winterteeken- school van de vereeniging tot bevordering der bouw kunst voor Schagen en omstreken. Voor handteekenen I ontvingen de volgende leerlingen prijzen of diploma's lste leerjaar P. Zwaag, 1ste prijs2de leerjaar D Raat, lste pr. en L. Roggeveen, 2de pr.8e ieerjaar G. Bregman te Kal verdijk en G. Rentenaar eind diploma's voor bouwkundig teekenenle leerjaar J. Blok le pr.S. Knuwer 2e pr., T. Boonacker 2e pr. C. Oudshoorn, Joh. Molenaar te Kalverdijk en C. de Wever verdere prijzen 2e leerjaar C. Masereeuw le pr.P. Grin te St. Maarten 2e pr.A. Zander te Schagerbrug 8e pr. en W. Voorman 4e pr.3e leer jaar J. Jaspers te Zijdewind einddiploma en le pr. E. Spreeuw 2e pr.4e leerjaar D. Dam einddiploma meergevorderden: N. Wagemaker eerv. vermelding. Aan den cursus voor het handteekenen namen 8, aan dien voor het bouwkundig teekenen 18 leerlingen deel. Nadat de prijzen en diploma's waren uitgereikt, werd de jaarvergadering der vereeniging gehoudeD, welke door slechts 9 leden werd bijgewoond. Inge' komen was bericht van het gemeentebestuur, dat voor 1908 weer f 125 subsidie was toegestaan en van den secretaris, den heer F. v. d. Kamp, dat deze zijn bestuursfunctie wenschte neer te leggen. De rekening en verantwoording van den heer C. Visser Az. wees eene ontvangst aan van f 387.655, eene uitgaaf van f 339.70, batig saldo f 47.955. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. Spaans, burgemeester van Bar singerhorn en gekozen de heer Jb. Koster, die tevens tot secretaris werd benoemd. De heer F. J. Gielen, die 34 jaar lang den cursus in het handteekenen heeft geleid doch zich nu te Alkmaar heeft gevestigd, had als teekenleeraar bedankt en was thans tegenwoordig ten einde als dank en hulde van het bestuur een zeer mooi tegeltableau in ontvangst te nemen. De Voorzitter der vereeniging, de heer W. Rogge veen Cz., bracht in welgekozen woorden lof aan den scheidenden leeraar. Voor een opvolger zal tijdig eene oproeping in de courant worden gedaan. De vereeniging telt thans 46 leden. Na afloop der vergadering namen enkelen nog eens een kijkje bij de teekeningen in waterverf, door den heer Gielen ter opluistering inge zonden. Den 28en vergaderde alhier de gemengde zangver- eeniging „Euphonia" ter bespreking van de muzikale leiding van het koor. De heer J. Brands, tijdelijk directeur, had te kennen gegeven deze functie niet langer meer waar te kunnen nemen, reden waarom werd besloten den nieuw benoemden directeur der Harmoniekapel, den heer A. H. Tagel, eens uit te noodigen een repetitie te houden met „Euphonia". Als vroeger zouden „Harmonie" en „Euphonia" dan weer in één bond kunnen komen. Aan den Langedijk en omstreken brengen de groptere koolsoorten nog flinke prijzen op, doch met den handel in kleinere soorten gaat het traag en hoewel het seizoen al ver is gevorderd is er van dat kleinere soort nog groote aanvoer. In de week van 21 tot 25 April werden aan de markt te Broek op Langedijk nog aangevoerd 122,400 roode, 10,000 gele en 17,000 stuks witte kool, terwijl in deze week werden verzonden 51 wagon ladingen. In een te West-Graftdijk gehouden vergadering is een afdeeling van het „Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekoloniën" opgericht met aanvankelijk 28 leden. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heerenA. Dros, voorz., M. J. Kosters, secretaris; R. J. de Stoppelaar," penning meester W. Koppen D. G. W. Röder en J. Hannema. Uitspraken in alle zaken heden over 8 dagen. Tot bestuurslid van de Tuinbouwvereeniging „Scher merhorn en Omstreken" is gekozen de heer P. L. W. Kok. Men meldt ons: Dinsdagavond vergaderde de afdeeling Heer-Hugo- waard en omstreken ten huize van den heer Hofdijk, onder voorzitterschap van den heer A. Wonder Az., die de aanwezigen verwelkomt, waarna door den heer Wiebe van Slooten de notulen der laatst gehouden ver gadering werden voorgelezen. Deze werden goedge keurd. Ze gaven aanleiding tot de vraag, of de lezing door don heer Yan Slooten gehouden over: vereenigin- gen voor melkonderzoek reeds in druk is verschenen. Dit blijkt niet het geval te zijn, doordien aan het doen drukken, hoogere kosten waren verbonden dan de post er voor beschikbaar stelde. Bovendien, acht de heer Van Slooten het ook minder gewenscht, aangezien het hoofdzakelijk zou geschieden voor hen, die zelden of nooit ter vergadering komen. Ingekomen stukken werden voor kennisgeving aan genomen. Vervolgens kwam ter sprake het houden eener ten toonstelling in de gemeente. Besloten werd, hoewel de stand der kas niet heel gunstig was, voor een bepaalde som deel te nemen in het waarborgfonds. Tot commis sieleden, de afdeeling vertegenwoordigende, werden aangewezen de heeren Jc. de Geus, D. de Boer, P. van Rijn en P. Kostelijk, tot reserve de heer A. Wonder Az. De heeren De Geus en Kostelijk "namen de benoe ming aan, terwijl de secretaris de beide andere heeren zal aanschrijven. Hierna werd door den heer Van Slooten verslag uit gebracht van de Algemeene Vergadering der Maat schappij. Nadat de mede-afgevaardigde, de hr. Jc. Met verklaart, aan dit verslag niets te hebben toe te voegen, ontving de verslaggever den dank der verga dering. Hiermede was men gekomen tot de rondvraag. Een drietal vragen werden gesteld. De eerste vraag: Is het noodig, dat er in de vergadering der tentoonstellings commissie wordt gesproken over de entrêeheffing, voor men een lijst ter inteekening presenteert?" gaf aanlei ding tot heel wat discussie, welke tengevolge had, dat naméns de afdeeling aan die commissie bepaalde voor stellen daaromtrent werden gedaan. De geest van dit voorstel is aan inteekenaars één of meer toegangsbe wijzen te verstrekken en doorloopende kaarten op naam verkrijgbaar te stellen, terwijl mede zal worden voorgesteld een kleine entree te heffen bij de uitrei king der prijzen en de daaraan verbonden feestelijkhe den. De besprekingen gaven aanleiding tot de opmerking dat nooit iets officieels wordt vernomen van het ver handelde in de vergadering van polderbesturen. Be treurt wordt het, dat hierover geen verslagen verschij nen. Met algemeene stemmen werd besloten aan het Polderbestuur het verzoek te richten de gelegenheid open te stellen om die vergadering bij te wonen, opdat daarvan verslag zal kunnen worden uitgebracht. Pol derzaken, zoo oordeelt men, zijn zeker van niet minder belang dan gemeentezaken. De tweede vraag gaf aanleiding tot een bespreking over de wenschelijkheid van het aanleggen van proef velden met het oog op nieuwe cultures. Onder meer werden genoemd schorseneeren en rammenas. Alge meen achtte men het gewenscht, dat het voor succes van proeven in die richting gewenscht is, dat er sa menwerking zij, opdat bij het verbouwen van enkele artikelen er zekerheid zij, dat er eenige aanvoer van verwacht kan worden op onze markten. Na heel wat gepraat over deze zaak, besluit men haar de volgende vergadering nog eens aan de orde te stellen. Nog werd ter tafel gebracht de vraag: Is melkvei'- valsching door middel van water strafbaar volgens do wet? Het antwoord op die vraag moet bevestigend luiden, werd er geoordeeld, aangezien deze verval- sching op één lijn is te stellen met vervalsching van le vensmiddelen. Ten bewijze werden enkele vonnissen aangehaald. Over het algemeen wordt er veel te weinig werk van gemaakt, om verschillende leveranties aan controle te onderwerpen. Er werd op gewezen, dat de monsterne mer, verbonden aan het Proefstation te Hoorn, gaar ne bereid is daarvoor te komen, indien deze maar wordt ontboden. Ook over deze zaak werd een levendige discussie ge houden, waarna de vergadering door den voorzitter werd gesloten. Gistermorgen vervoegde zich de barbier ten huize van den heer Roskam, Middenweg hoek Wakkerstraat te Watergraafsmeer. Na een oogenblik wachtens ging hij binnen en vond den heer R. door een revolver schot gebood. In de slaapkamer vond hij het lijk der huishoudster die ook door een schot gedood was. Financieele achteruitgang schijnt de oorzaak van het drama te zijn geweest. Voor zoover prof. Chantepie de la Saussaye, die gisteravond is thuis gekomen, heeft kunnen nagaan, is er door de 'inbrekers voor een aanzienlijk bedrag aan goud- en zilverwerk ontvreemd, waaronder ook veel antiek werk. De dieven hebben echter niet alles van waarde meegenomen. Geld is niet gestolen. De Hoofdprijs 'der N. vT „De Tijdgeest" volgens aanwijzing der 3e klasse van de Nederl. Staatsloterij, is" te Delft gevallen. Het g-aat met do jaargetijden van Haydn als met de andere, de echte: zij keeren telkens terug en zij behou den altijd hun eigenaardige bekoring. De bekoring van Haydn's werk zit vooral in het zuivermenschelij- ke. Niets gewoon-menscheliiks is er aan vreemd. Men behoeft geen geweldige musicus te zijn om het te kun nen begrijpen. En men behoeft ook geen geweldige musici ts hebbeu om een goede uitvoering te krijgen. Het is een gemakkelijk-te-begrijpen, een dankbaar werk. Dankbaar voor ons Hollanders vooral, ©mdat Haydn's kunst de speciaal-Holl. kunst is, waarover de Duitsche bladen in verband met het bezoek van de Tooneelvereeniging te Berlijn thans niet uitgepraat rakende klein-malerei. Tn de Jahreszeiten" is her haaldelijk de Hollandsche landschap; - en de Holland sche boerenbruiloft8childer aan het woord, en waar dit het geval is, boeit het werk het meest. Vandaar dat die Jahreszeiten hier in ons land zoo veelvuldig wordt gegeven. Ook hier in Alkmaar is dit oratorium gewild in de pauze kon men van de ver schillende personen hooren, dat ook zij bij vroegere uit voeringen hadden meegezongen. En nu de uitvoering van gisteravond. Zij heeft de verwachtingen overtroffen en is in menig opzicht voor Toonkunst en haren directeur een succes geweest. Aanvankelijk was de houding van het publiek vrij koel, maar allengs werd de stemming warmer. Natuurlijk het koer had méér kunnen geven. Maar toch zong het de meeste ensemblenummers zeer goed. Jammer, dat het belangrijke koor no. 19, „Ach, das Un ge witter naht" wat mat was. Daar kwam het angstige, het onrustige, zich uitend in korte zinne tjes, in slechts enkele woorden, niet geheel tot zijn recht. En ook het allegro assai van het wijnkoor „Nun tönen die Pfeifen" had wat vroolijker kunnen klinken, hetgeen door een beetje sneller tempo, vooral in hot begin, verkregen zou zijn. an de solisten maakte de heer Gerard Zalsman in druk door zijn mooi geluid. In al zijn recitatieven en aria's was hij goed, al scheen het trouwens op de uitvoering minder dan op de algemeene repetitie dat hij zich soms wel wat meer had kunnen geven. Mevrouw Anna OldenboomLütkemann bezit een volle, zuivere sopraanstem. Zij had zeer mooie oogen- blikken. Vooral het recitatief no. 16 en de aria no. 17, waarin zoo schoon de heerlijkheden van het bosch worden bezongen, cavatine no. 34, waarin Hanne spreekt van den langen duur der donkere nachten, pakten, en in verschillende solisten-ensembles zong zij prachtig. De tenor Van Kempen was voortreffelijk; behalve in vele recitatieven ook in de indrukwekkende cavatine no. 15, het duet no. 25, (Ihr Schonen aus der Stadt, komt her), de aria no. 36 allegro en in het slot koor met de bas het gedeelte „die Himmelspforten offnen sich." Het orkest gaf gisteravond veel verdienstelijks. De inleiding tot de verschillende deelen was heel goed. Natuurlijk er staan vele moeielijkheden in dit werk. En die moeielijkheden bleken gisteren vooral in het begin van de cavatine no. 15, in gedeel ten van de aria no. 27, in het recitatief no. 28, terwijl de begeleiding van Hanna's lied „Ein Madchen, das auf E-hre hielt" niet tot het beste behoorde dat het or kest gaf en dat, wij herhalen het, zeer bevredigendwas. Rest ons te vermelden dat mej. Weber met talent voor de klavierbegeleiding zorgde, dat het instrument was geleverd door Gebr. Spanjaard en dat de heer Ohlen aan het slot met een hartelijk toespraakje en onder warm applaus den directeur, den heer J. Henri Üushoorn namens de vereeniging een fraaien krans overhandigde. Benoemd is tot reserve 2e luitenant bij de landweer- infanterie te Alkmaar, de reserve-adjudant-onderofficier Pvan de Sande van het 10e reg. infanterie. Rijkswaterstaat. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is bepaald, dat met ingang van 1 Augustus a.s, de volgende ambtenaren van den Rijkswaterstaat dienst zullen doen als volgtde ingenieur van den Rijkswa terstaat der lste kl. G. Rooseboom, thans dienst doende in het arr. Alkmaar, ter standplaats Alkmaar, als arr.-ing. in het 2de arr. van de 2de en 8de dir., ter standplaats Utrecht; de ingenieur van den Rijkswaterstaat der 2de kl. A- Th. de Groot, thans dienst doende in het zuidelijk arr. van de 10de dir., ter standplaats Brielle, als arr.- ing. in het arr. Alkmaar van de 9de dir., ter stand plaats Alkmaar. In zijn laatste vergadering is het bestuur van de afdeeling Alkmaar van het Nederlandsch genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen, overgegaan tot de benoeming van een damescomité, bestaande uit de dames mevr. Boelmans ter Spill, mevr. Wanna en mej. M. M. Oort. Den lsten Mei zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer J. P. de Klerk, commies bij de H. IJ. S. M„ bij de Maatschappij in dienst trad. Vooraf had "de Raad reeds een conferentie gehad met den heer directeur der gemeentewerken, waarin een bespreking had plaats gevonden over het uitbrei dingsplan der gemeente. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig de heeren de Wit, Melchers, Dorbeck en Wanna met kennisgeving. Voorzitter de heer G. Ripping, burgemeester. Secretaris de heer C. D. Donath. De notulen der vorige vergadering worden onver anderd vastgesteld. a. dat is ingekomen een schrjjven dd. 16 April 1.1. No. 35 van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van het goedgekeurde suppletoir kohier der straatbelasting, dienst 1907. Aangenomen voor kennisgeving. b. alsvoren, een schrijven dd. 15 April 11. No. 27, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 8 April 11. No. 14 tot het aangaan van eene tijdelijke geldleening, groot f 215.000. Alsvoren. c. alsvoren, het Proces-verbaal van kas verificatie op 17 April 1.1. Alsvoren. d. alsvoren, een adres dd. 7 April 11. van den heer W. Zaadnoordijk, houdende het verzoek hem vergun ning te verleenen tot het maken van een uitgang in zijn perceel Houttil, wijk B No. 4 op de Kaasmarkt. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. e. alsvoren, een schrijven dd. 14 April 11. van den heer W. Zaadnoordijk, houdende het verzoek om voor de verbouwing van zijn perceel Houttil, wijk B No. 4, ontheffing te verleenen van het bepaalde bjj art. 33 der Bouw- en Woningverordening. Alsvoren. f. alsvoren, een adres dd. 17 April 11. van L. Top c.b., zich noemende belanghebbenden bjj een vlug ver keer per tram tusschen Bergen en het spoorwegstation, houdende het verzoek om het eindpunt v,an de genoemde tram niet te verplaatsen naar de Korte Nieuwesloot. Alsvoren. g. alsvoren, een schrijven dd. 4 April 11. No. 28 van den Directeur der gemeentewerken, betreffende het nemen van een proef met anti-lood. Aangenomen voor kennisgeving. h. alsvoren, een schrijven dd. 22 April 11. No. 29 van de Gedeputeerde Staten, houdende bericht dat het raadsbesluit van 3 April 11. tot wijziging van het Reglement van Orde voor de vergaderingen van den Raad, door hun college voor kennisgeving is aange nomen. Alsvoren. i. alsvoren, een schrijven dd. 22 April 11. No. 47 van de Gedeputeerde Staten, houdende bericht, dat het raadsbesluit van 8 April 11. tot het toekennen van een nader subsidie ten behoöve van het stads-zieken- huis, door hun college voor kennisgeving is aange nomen. Alsvoren. j. alsvoren, een adres van de R. C. Middenstands- vereeniging „de Hanze", de Alkmaarsche Winkeliers- vereeniging, en de Horlogemakersvereeniging te Alk maar, houdende het verzoek om het marktgeld voor de Zaterdagsche markt te willen verhoogen. De Voorzitter stelt voor het adres in handen te stellen van B. en W. om bericht en raad. Adressanten geven te kennen, dat zij gelet op de tijdsomstandigheden eenerzijds, en met het oog op de in strijd met haar oorspronkelijk karakter van „rom melmarkt" steeds meer tot verkoopplaats van courante artikelen zich uitbreidende Zaterdagsche markt op het Hof, anderzijds, de vrijheid meenen te mogen nemen aan den Raad te verzoeken, het marktgeld voor het stand innemen op genoemde plaats waar het betreft vreemde kooplieden, handelende in andere koopwaar dan konijnen en pluimvee, naar meer billijk tarief te willen verkoopen, mocht het zijn tot 1 per M2. met' een minimum van 1.50 per week. Waar het een feit is, van algemeene bekendheid dat door verschillende omstandigheden, van den Mid denstand dezer dagen, méér dan ooit te voren een bijna bovenmatige krachtsinspanning wordt vereischt, om te voldoen aan zijn verplichtingen èn jegens clientèle èn jegens leveranciers, mag evenmin uit het oog verloren worden, dat vooral in de laatste jaren, die inspanning als het ware verzwaard wordt, door het telkens stijgen van noodzakelijke, echter geen meerdere winst opleve rende exploitatie-uitgaven, waarbij het steeds hooger worden van bijdragen in Rijks- en Gemeentebelastin gen niet nalaat weerstand te bieden om dien druk nog

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2