DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No 105 Honderd en tiende jaargang. 1908. DINSDAG 5 MEI. ■m Kiezerslijst 19089. Drankwet. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. HINDERWET. Interparlementaire Conferentie. Lapzigheid. Schade door de vorst. Een levensgevaarlijke weg. Gevaarlijk snoepgoed. Neusbljter. Vegetarische Gezondheids-kolonie. Nederlandsche Hypotheekbank. ALKMAARSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat Bestuurders-Collatoren van liet „Hendrik Hannes en Oatrijn Epes. Leen" te Bolsward voornemens zijn, op een nader in de maand Juni te bepalen dag over te gaan tot een begeving. Jongelieden uit bet geslacht der stichters, wier ouders niet in staat zijn uit eigen middelen hun studie te bekostigen, worden uitgenoodigd, zich voor mede dinging schriftelijk aan te melden bij den Ontvanger des Leens, den heer S .K. Bakker te Bolsward, onder overlegging van een geboorte-akte, aanwijzing van ge noten onderwijs en zoo noodig bewijs van afstamming, vóór of op 1 Juni e. k. Sollicitanten moeten op 1 Mei, den dag dezer uit schrijving, ten minste 12 jaren oud zijn en den leeftijd van 24 jaren nog niet hebben bereikt. Zij zullen zich te onderwerpen hebben aan een vergelijkend examen. Reis- en verblijfkosten worden niet vergoed. Volgens artikel 8 van het reglement des Leens wor den jongelieden ouder dan 16 jaren, die geen opleiding aan een Gymnasium, Iloogere Burgerschool of een daarmede in hoofdzaak gelijkstaand onderwijs hebben ontvangen, niet dan bij gebreke aan hen, die deze oplei ding of dat onderwijs wel hebben genoten, benoemd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. ALKMAAR, 4 Mei 1908. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR, Gelet op art. 33 der Kieswet, brengt ter algemeene kennis, dat de beslissing van het Gemeentebestuur op een bezwaarschrift tegen de door Burgemeester en Wethouders op 23 Maart 1.1. vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1908/9, in haar geheel voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage is nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 2 Mei 1908. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij bij besluit van heden onder voorwaarden vergunning hebben verleend aan J. DE GROOT, aldaar, tot het uitbreiden van een herstelplaats voor rijwielen, door het plaatsen van een gasmotor van 2 P.K., tot het in beweging brengen van een draaibank en een boormachine in het perceel Ridderstraat, wijk A No. 18. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 2 Mei 1908. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat bij hun college is ingekomsn een verzoekschrift van H. DE VET aldaar, om verlof tot den verkoop van alcoholhouden den anderen dan sterken drank in het perceel Laat D 216. Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen tegen het verleenen van l et verlof schriftelijk be zwaren worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 4 Mei 1908, ALKMAAR, 5 Mei. In het Engelsche Lagerhuis is gisteren na een debat, dat vier dagen heeft geduurd, de Drankwet in tweede lezing aangenomen met 397 tegen 147 stemmen. Dat is een succesje voor den nieuwen minister-president, de heer Asquith, die trouwens ook de vader van deze wet is. Zooals men weet heeft het ontwerp heel wat beroe ring in het land gebracht, een beroering welke vooral duidelijk bleek bij de verkiezing van een afgevaardigde te Peckham. Het zijn in het bijzonder de groote brou wers en de tappers, die zich er tegen verzetten en het politieke verzet is belichaamd in de unionistische par tij. Het doel van deze wet, welke alleen voor Enge land en Wales zal gelden, dus niet voor Schotland en Ierland, is de matigheid te bevorderen. Men heeft be rekend, dat er jaarlijks door de 32.500.000 inwoners van dit gebied 1800.000.000 gulden aan sterken drank wordt uitgegeven. Men zal er dan ook maar weinige gemeenten hebben, waarin zooals in zeer enkele ge meenten in ons land, n. 1. Hemmen, Katwoude, Snelre- waard, Broeksittard en Ittervoort geen inrichting- is waar krachtigens vergunning sterken drank in het klein wordt verkocht. Het nieuwe ontwerp wil het groote aantal vergun ningen inperken. Al langer dan vier eeuwen houdt de Engelsche regeering zigh met het drankvraagstuk be zig uit het bovenstaande blijkt, dat haar bemoeiin gen op dit gebied nog niet zoo heel veel succes hebben opgeleverd! De conservatieve regeering tijdens het mi nisterschap van den heer Balfour heeft een nieuwe vergunningswet aangenomen (in 1904) waardoor de vergunninghouders werden gebaat. Tevoren was de bevoegdheid, om het aantal vergunningen te verminde ren, toegekend aan ambtenaren, die van dit recht dik wijls een spel gebruik maakten. In 1904 heeft men dat recht geschonken aan commissies, die er niet zoo gauw toe overgingen, om een vergunning in te trekken. Bij deze intrekkingen heeft altijd de kwestie van schade loosstelling een groote rol gespeeld. Wel stond men op het standpunt, dat een vergunning geen verkregen recht was, zoodat dus van den staat bij intrekking geen schadevergoeding kon worden geëischt. Maar aan den anderen kant meende men zeer terecht, dat een schadeloosstelling uit een oogpunt van billijkheid diende te worden toegekend. Men vond er dit op: Door intrekking van vergunningen, zouden de overblijvende tappers grooter verdiensten krijgen fwaaruit dus volgt, dat de matigheid door die intrekking nu niet zoo heel veel werd bevorderd), derhalve konden zij wel wat meer belastingen opbrengen, waaruit dan de scha deloosstellingen zouden kunnen worden betaald. Daar die schadeloosstellingen dikwijls nog al groot waren, konden er slechts weinig intrekkingen plaats hebben, zoodat de Conservatieven, die een verslapping van de wet wilden, op deze wijze hun zin kregen. Het ontwerp van den heer Asquith wil aan de wet haar vroegere kracht teruggeven. Het intrekkingsrecht wordt weer teruggegeven aan de ambtenaren, die het vroeger hadden bezeten, zoodat een intrekking niet meer „commissoriaal" wordt gemaakt, niet meer op de lange haan wordt geschoven. Bovendien kunnen hou ders van vergunningen vóór 1904 verleend slechts ge durende een tijdperk van 14 jaar, te beginnen op den dag der in werking treden, d. i. 5 April 1909, schade loosstelling krijgen. In die 14 jaren zullen er van de ruim 95.000 vergunningen 30.000 moeten worden inge trokken. Ook nu weer zal het „blijvend gedeelte" van de vergunninghouders de schadeloosstelling moeten be talen, maar hun bijdrage wordt anders berekend. Vroeger werd van de huur van het gebouw afgetrok ken de huursom welke het huis zou opbrengen als er geen vergunning was. Het verschil tusschen die beide bedragen was dan de bijdrage in de schadevergoeding. De nieuwe wet zal als grondslag voor de schadevergoe ding eenvoudig aannemen de waarde waarvoor de ver gunning- in de inkomstenbelasting wordt aangeslagen. De oppositie was vooral gericht tegen den duur van het tijdperk van aflossing. Zij wilde dit verlengen had de leider, de heer Balfour, in 1904 niet reeds ge sproken over het verwerpelijke van het vaststellen eener grens? Het bericht, over de aanneming van het ontwerp in tweede lezing, zegt niet of het ontwerp op dit punt ge wijzigd is. Was dit echter het geval geweest, dan zou het $och zeker wel vermeld zijn. Zoodat mag wor den aangenomen, dat de regeering na een vjerdaagsch dehat en ondanks de vele adressen, die waren ingeko men, haar zin heeft gekregen. De 15de interparlementaire conferentie zal op 10 September a.s., des ochtends 10 uur, te Berlijn, in het gebouw van den Rijksdag, geopend worden en zitting houden tot en met 12 September. De agenda bevat de volgende punten 1. Bestudeering door de groepen der interparle mentaire linie van de vraagstukken, welke op de 3de Haagsche conferentie behandeld zouden moeten worden. Rapporteur de heer Bayer. 2. Beraadslaging over de oplossing, door de 2de Haagsche conferentie gegeven aan het vraagstuk der verplichte arbitrage. Onderzoek van de instelling van een permanent internationaal scheidsgerecht, door deze conferentie voorgesteld. Nieuwe voorstellen betreffende de arbitrage. Verplichte bemiddeling. ^Rapporteurs de heeren Beernaert en Gobat. 3. Onschendbaarheid van den privaten eigendom ter z«e. Maatregelen, geschikt om dezen te waarborgen. 4. Instelling van een internationaal prijzenhof. 5. Herziening der statuten. 6. Benoeming der leden van den interparlementairen raad. 7. Rapport van het interparlementair bureau. 8. Voorstel der Italiaansche groep voor een bijeeu- roeping van de conferentie te Rome, in de lente van 1911. GEMENGD NIEUWS. De bloemen der Koningin. „Wat zouden ze toch wel met die bloemen doen?" vroeg verleden week iemand te Apeldoorn, toen hij de Koningin met een aantal bloemen van haar bezoek aan Zaandam zag terugkeeren. „Och," zei een ander, „die ruimen ze wel op." Dit laatste wordt door velen gedacht, maar is toch niet juist. Telkens na de aankomst op Het Loo neemt de tuinman de bouquetten en andere bloemstukken ir, ontvangst, wijl hij van II. M. in opdracht heeft daar voor nauwlettend zorg te dragen. Eiken morgen wor den de nog goed gebleven bloemen afgesneden, in vaasjes gezet en in de verschillende kamers geplaatst. Dit wordt herhaald, totdat' de planten alle geheel uit gebloeid zijn, zoodat de Koningin deze bewijzen van genegenheid en hulde nog lang dagelijks kan zien. Ook de linten, welke daaraan bevestigd zijn, worden alle zorgvuldig bewaard. (N. v. d. D.) De hoefijzer-correspondent in den Haag van het Hbld. schrijft in dat blad over: Zedelijkheid, onzede lijkheid en lapzigheid. Ziehier wat hij in verband met de laatste zegt: Eene onderwijzeres in gemeentedienst te 's-Graven- hag-e, een reeds bedaagde en hoogst bezadigde vrouw die o. a. aanstaande bewaarschoolonderwijzeressen op leidt, ontving onlangs bezoek van een der leden van den raad. Het bezoek Was te wijten aan klachten, die door den vader van een der aanstaande onderwijzeres sen waren ingebracht tegen het onderwijs van de be doelde dame. Ten eerste zou zij aan de meisjes (die geen jonge schoolkinderen natuurlijk meer zijn) heb ben verteld dat de mensch van de apen afstamt. Dat ontkende zij echter. De mogelijkheid dat zij omtrent de afstamming van den menseh zou hebben gesproken overeenkomstig den tegenwoordigen stand van de we tenschap betwistte zij niet (al stond het haar niet recht meer voor den geest), maar de naïve phrase, waarvan het gebruik haar ten laste werd gelegd, kon zij niet hebben gebezigd. Maar nu was er nog een klacht. Zij zou óók gezegd hebben - lezer die Woutertje Pieterse niet mocht hebben gelezen, sclirik niet! dat de mensch tot de zoogdieren behoort En dat bekende zij. Alleen merkte1 ze op dat dit nu eenmaal zoo was en dat zij het niet helpen kon Niet waar, daar hebben we nu altijd om gelachen, om die verontwaardiging van juffrouw Laps toen men haar tot de zoogdieren wilde rekenen. „Als 't onfat soenlijk wordt, ga 'k liever weg." We hebben dat toch min of meer voor een caricatuur gehouden. En daar komt nu, tientallen jaren later, in de 20e eeuw, een Haagsch raadslid en niet een van de ouderen maar een jong man, die zich sociaal-modern en democratisch pleegt voor te doen en maakt zich waarachtig tot tolk van een nieuwe Lapsiade. Wat is de duisternis nog dichter dan wij wel eens denken. Trouwens, nog onlangs kon men in» twee clericale bladen de meest verontwaardigde uitingen over het darwinisme hooren. Maar wat wij hier vermelden, lijkt ons toch wel bij zonder kras. Misschien moet men denken aan een oogenblik van zwakheid onder den invloed van den eenen of anderen geestelijken adviseur. Aan een soort van psyehischenlapsus Het blijkt thans, dat te Hunsingo de nachtvorsten in de laatste dagen van April groote schade gedaan hebben aan de steenfabrikanten. De steenen die staan te drogen zijn bevroren, zoowel daar als aan 't Dam- sterdiep en in de Veenkoloniën was het 't ergst. In sommige fabrieken zijn in één nacht 350,000 steenen te loor gegaan. Die op rekken staan te drogen leden 't meest en wel de hoogst geplaatste lagen. Dat is, als de duisternis is aangebroken, de groote weg van Amsterdam naar Haarlem, en de schuld hiervan draagt de electrisehe tram. Men weet, dat reeds menigmaal personen door de tram zijn overreden, die daarbij veelal slachtoffer waren van eigen onvoorzichtigheid, doordat zij op de tram baan liepen of zelfs lagen. Om dit te voorkomen liet de directie der tram de motorwagens voorzien van electrisehe schijnwerpers, installaties, die een alles verblindend licht wel 500 meter voor zich uitwerpen en de bestuurders in staat stellen om op zoo vol doenden afstand het terrein vóór zich te overzien, dat zij tijdig kunnen stoppen als zij onraad bemerken. Wetend, hoe alles verblindend die schijnwerpers zijn, hadden in den beginne de bestuurders de ge woonte om bij de nadering van een automobiel den lichtbundel even stop te zetten, zoodat de chauffeur den weg kon blijven waarnemen. In den laatsten tijd gebeurt dit echter niet en het gevolg is, dat als een automobiel komt in zoo'n lichtstraal, de chauffeur dermate verblind wordt, dat hij niets meer ziet, en Mjn wagen niet meer kan besturen. Reeds een paar maal heeft het geen haar gescheeld of er was een ernstig ongeluk geschied, tengevolge van dit teveel aan licht. Naar wij vernemen zal thans van de zijde der automobilisten een adres gericht worden aan Gedepu- Staten dezer provincie, met het verzoek, maatregelen te treffen, die verhinderen, dat de electrisehe tram den weg onveilig maakt, vóórdat ernstiger ongevallen er door worden veroorzaakt. Nv. N.) De IJmuider quaestie. Te IJmni len zijn gister, naar de correspondent van het Hclbl. meldt, nog een aantal sloepen, beugers en 8 trawlers met mooie reizen visch binnengevallen. Men trachtte nog te verkoopen, doch de handel staat unaniem pal. Levende kabeljauw werd door den schip per opgehouden a f 1.35. Door eenige scharrelaars en lieden van huiten werden wat scholletjes gekocht tegen halven prijs, terwijl de verkoop gewoonlijk in Mei vele duizenden bedraagt, werd er nu slechts voor wei nige honderden guldens omgezet. De reeders dirigeeren hun schepen naar andere havens, naar welke dat zeggen ze liefst niet, of verzenden per spoor. Ze ver wachten echter groote schadedaar nu in andere havens overatopte markt" zal ontstaan. Zoo zijn er drie schepen naar Rotterdam gegaan, dat er op den Maandag slechts één kan nebben. Dat worden dus „reuzenstroppen". Men verwacht, dat de toestand dagelijks nog kri- tieker zal worden. Er zijn handelaars, die verklaren te zullen volhouden wat het ook kost. De zwaarste verliezen lijdt echter de reederij, die niet, zooals de handel, slechts haar winst derft, doch wier ko ten grootendjaels doorgaan. Sommige industrieelen, bij he^ visschersbedrijf betrokken, blijven hun personeel uit betalen, ook al wordt er niet gewerkt. Do losse werk lieden zijn grootendeels reeds zonder verdiensten. Van verschillende zijden vernamen we dat de schade deze week op f 25,000 k f 30,000 geraamd wordt. Komt er deze week geen verandering-, dan wordt het voor de visscherij een debacle. Het geldt hier eehter een te zware strijd om lang te kumen duren. Er zijn er die hopen dat de reederijen nog zullen toegeven. Dat hot reedersbedrijf echter reeds nu niet floreert, dat bewijzen voldoende de jaarverslagen der maatschappijen. De reeders zullen zich, naar we ver nemen, met hand en tand verzetten. Zelfs vernamen we van één reeder die er over denkt het bedrijf een voudig stop te zetten. Koolplantenveiling. Aan de opgerichte veiling van koolplanten te St. Pancras komt al meer aanvoer, Maandagmiddag werden er aangeboden 28350 stuks roode, gele en bloemkool planten De prijzen liepen voor roode tot f 0.27, gele tot f 0.25 en bloemkoolplanten tot f 0.22 per honderd. Te Midwolda werden twee kinderen, na het gebruik van snoepgoed, ongesteld. Een hunner is overleden. Bedreiging.1 Men meldt aan de Tel. De landbouwers E. H. en J. H. te Kantens, (prov. Gron.), hadden den vorigen herfst aan een Belgisch koopman vlas verkocht, met eene korting op den be dongen prijs, iets, wat nu juist geen uitzondering kan worden genoemd en waardoor de leveranciers begrij pelijkerwijs allesbehalve prettig worden' gestemd. En dat er bij zulke gelegenheden wel eens harde woorden vallen, ligt evenzeer voor de hand. Wanneer het nu nog maar bij woorden blijft, is het niet zoo heel erg, maar wanneer er met een revolver wordt gedreigd, wordt de zaak ernstiger. Dit nu moet gebeurd zijn door bovengenoemde landbouwers, bij eene uitbetaling door den Belg, die op gemelde wijze gedwongen werd. zich aan de oorspronkelijke koop te houden. De man gaf toe, maar deed tevens aangifte bij de politie, die de beide H.'s gearresteerd en ter beschikking van de justitie te Groningen heeft gesteld. Te Wartena kregen twee voorbijvarende schippers Vrijdag een zoo hoogloopenden twist, dat de één den ander den neus afbeet. L. Gt. De kolonie van de „Vereeniging voor Vegetarische Gezondheidskolonies" zal 1 Juni a s. op zeer bescheiden voet te Apeldoorn geopend worden. Er kunnen tien kinderen tegelijk geplaatst worden. ITit het aan aandeelhouders der Nederlandsche Hy potheekbank te Veendam (Directie Mr. N. F. Wilkens en Dr. D. Bos) toegezonden verslag over 1907 blijkt dat er alle reden bestaat over de uitkomsten tevreden te zijn, vooral in aanmerking genomen de buitengewo ne omstandigheden waaronder ook nog dit jaar de hy potheekbanken hebben gewerkt. Tengevolge van deze omstandigheden waren de hy potheekbanken weliswaar genoodzaakt hert bedrijf in te krimpen, zeer ten nadeele van de velen die van hare tusschenkomst plegen gebruik te maken, doch de grondslagen van die instellingen bleven onaangetast. Het blijkt dat deze meening zich ook in den kring der geldbeleggers gaandeweg#weer baan breekt. Was de ontwikkeling van zaken ook bij onze Bank gering, verblijdend ié het, dat de behaalde winst we derom zeer bevredigend kan worden genoemd en na be langrijke reserveeringen, in het geheel bedragende 29.360.21, eene ruime uitkeering aan aandeelhouders toelaat. Van de aandeelen zijn in het geheel 50 volgestort. Het geheele bankkapitaal van 2.000.000.is na af trek van het volgestort kapitaal verdeeld over 251 aandeelhouders. De bank heeft in 1907 gesloten 517 leeningen samen groot 2.338.015.tegen eene gemiddelde rente van 4.884 tegen 4.470 in 1906. Bij het einde van het boekjaar stond aan hypotheken uit een gezamenlijk be drag van 19.552.522.82 verdeeld over 4740 leeningen tegen eene gemiddelde rente van 4.444 De gemid delde rente der op ultimo December 1906 uitstaande leeningen bedroeg 4.381 Bij de verkoopen krachtens art. 1223 B. W. waren betrokken 30 leeningen tot een bedrag van in totaal -■ 120.513.09, waarbij geen verliezen werden geleden. Pandbrieven werden in 1907 verkocht tot een bedrag- van 1.702.500.daarentegen werd ingekocht I 1.248.850.zoodat het uitstaand bedrag in totaal toenam met 453.650.tegen 723.150.in het vorige jaar. Een gedeelte van het terrein, behoorende bij het kantoorgebouw is verkocht voor 5000.Aangezien deze transactie voor de Bank zeer gunstig is, en het bedrag der koopsom,, dat in Mei 1908 moet worden be taald, in dat jaar op het kantoorgebouw wordt afge schreven, wordt afschrijving in 1907 onnoodig geacht. Tegenover eventueele waardevermindering van de vaste goederen wordt gereserveerd 4000.makende niet het tèn vorigen jare te dier zake gereserveerd be drag et zamen 875,3.08. Onder de rekening disagio pandbrieven ad 16.741.15 is begrepen een bedrag van 12.000.als koersverlies op aan de Rijkspostspaarbank verkochte pandbrieven. Ofschoon het met het oog op de voor waarden van verkoop aan genoemde Instelling niet

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1