DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Voorbereidend Militair onderricht. bsvordeit de afscheiding der moedermelk. No. 106 Honderd en tiende jaargang 1908 WOENSDAG 6 MEI. Zaterdagsche Veemarkt. verboden. Kiezerslijst 19089. Hinderwet. Drankwet. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. RECHTZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Tentoonstelling van grafische industrie te Rotterdam. Geen Lapsiade De BURGEMEESTER der gemeente Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de aangifte tot deelneming aan bovengenoemd onderricht ter ge meente-secretarie moet geschieden vóór I Juni a.s., op welken datum de lijst onherroepelijk wordt ge sloten. Inlichtingen omtrent de regeling van het bedoelde onderricht worden ter gemeente-secretarie verstrekt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar G. RIPPING, Voorzitter. 1 Mei 1908. DONATH, Secretaiis. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis van aanvoerders van vee, dat, in verband met de te verwachten drukke Zater dagsche \eemarkten, de toegang voor vee tot het Marktplein, oostelijk van het Waaggebouw, dus bij de Spekbrug en de Schapenbrug, tot nadere aankondiging zal zijn Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 25 April 1908. DONATH, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR, Gelet op art. 33 der Kieswet, brengt ter algemeene kennis, dat de beslissing van het Gemeentebestuur op een bezwaarschrift tegen de door Burgemeester en Wethouders op 23 Maart 1.1. vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1908/9, in haar geheel voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage is nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 2 Mei 1908. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie zijn gelegd de aan hen ingediende verzoeken met bijlagen van 1. J. C. MüLLER aldaar, om vergunning tot het oprichten van een herstel plaats voor rijwielen met veldsmidse in het perceel Nieuwpoortslaan Wijk E No. 58; 2. S. ELTE aldaar, om vergunning tot het oprichten van eene Brood- en Koekbakkerij, in het perceel Laat Wijk D No. 54. Bezwaren tegen deze oprichtingen kunnen worden in gediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Maandag 18 Mei e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die be zwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 4 Mei 1908. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat bij hun college zijn ingekomen verzoekschriften van 1. P. IIECKER te Hoorn om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Verdronkenoord, D. no. 53. 2. P. PEEREBOOM aldaar, om verlof tot den ver koop van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank in het perceel Omval, E. 5. Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen hiertegen bezwaren worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, den 5 Mei 1908. ALKMAAR, 6 Mei. Morgenmiddag om 12 uur zullen Keizer Wilhelm en de Duitsche bondsvorsten den Keizer van Oostenrijk ter gelegenheid van diens zestigjarig jubileum hun ge- lukwenschen aanbieden op het slot Schönbrunn. De Duitsche bladen schijnen bijzonder ingenomen met de ze feestelijkheid en met de ontvangst, die den Duit- schen gasten wacht. Het is de moeite waard van die schitterende ontvangst het een en ander te vertellen. Hoe groot de hofhouding van Keizer Frans Jozef ook is, zij is niet groot genoeg, om de vele werkzaamheden te verrichten, welke bij de toebereidselen noodzakelijk bleken. Wel is waar duurt het bezoek slechts één dag, maar de vertrekken, welke den gasten worden aange wezen, zijn er op ingericht, alsof zij voor langeren tijd zouden worden bewoond. De Duitsche Keizer, zijn ge malin, zijn oudste zoon en zijn schoondochter zullen met hun gevolg allen op Schönbrunn vertoeven. In vele der vertrekken was natuurlijk geen electrisch licht, zoodat dit moest worden aangelegd. Kamers en gan gen zijn versierd met de prachtigste tapijten, welke het Habsburgsche Huis in grooten getale bezit. In de vertrekken, die bestemd zijn voor het Keizerlijk Echt paar werden bijzonder kostbare bloemenversieringen aangebiacht. Omdat Keizer Wilhelm eens de zeldzaam groote bloesems van den browneaboom heeft bewon derd, zullen zeer groote exemplaren hiervan op deu schoorsteenmantel prijken. Voor de versiering van de ontvangkamers, de salons, en de beide eetzalen moeten de broeikasten van Schönbrunn, Weenen, Boedapest en Gödöllö, Salsburg, Innsbruck, Miramar hun schatten afstaan, die, zorgvuldig in mos verpakt, in speciaal gebouwde spoorwegwaggons naar Schönbrunn zullen worden gebracht, waar de beroemdste kunstenaars in hun vak voor de versieringen zullen zorgen. Reeds zijn honderden menschen al dagen lang' bezig in keuken en kelder etc. alles zoo helder, zoo glimmend en zoo schitterend mogelijk te maken. Voor honderd personen zijn er gouden couverts, voor drie honderd zilveren. De gouden tafelversieringen zijn van on schatbare waarden en zij blijven, tot het oogenblik waarop de tafel gedekt wordt, in ,1e zilverkamer. De bloemenversieringen zullen uitmunten door een voudige, harmonische kleurschakeering. Onder leiding van den oppersten keukenmeester, graaf Bellegard, zijn de beide spijslijsten voor het tweede ontbijt en den maaltijd ontworpen. Alle spijzen worden in de Ween- sche hofkeuken bereid, ook hetgeen het werk des ban ketbakkers is. In de eene keuken wordt soep, in de andere visch, in een derde vleesch toebereid, ieder ge recht Leeft zijn eigen personeel en de opperkok gaai van haard tot haard, om te zien of alles wel in orde is. De spijzen zullen worden binnengedragen door sol daten, die voor dezen eenen dag voortdurend gedrild worden, en opgediend door lakeien. Bijzonder is hun op het hart gedrukt, dat overal tegelijk de champagne moet zijn ingeschonken als Keizer Wilhelm gaat staan om het woord te voeren, dat er tijdens zijn toespraak geen voet en geen hand wordt bewogen. Om kwart voor tien morgenochtend wordt de Kei zerlijke familie te Penzing verwacht met een specialen trein. De grijze Koning zal aan het station ter ont vangst aanwezig zijn, evenals aartshertogen en -herto ginnen, de commandant der stad, de stadhouder, de burgemeester, de politie-president enz. Om 12 uur wordt in de Marie Antoinettekamer op het slot Schön brunn gelegenheid gegeven tot het aanbieden van ge- lukwenschen. De gasten worden door den opperceremoniemeester ontvangen en door den opperhofmeester in de groote rose kamer geleid waarheen Keizer Wilhelm uit zijn appartementen door den graaf gevoerd wordt. Terzelf der tijd begeeft Keizer Frans Jozef zich uit zijn ver trekken. naar de Marie Antoinette kamer om daar het verschijnen der bondsvorsten af to wachten, die door den opperhofmeester voorafgegaan door een haie van lijfwachten ter gelukwensching opgaan. Daarna wordt er ontbeten in de Maria Theresia kamer. Om half zes heeft de groote maaltijd plaats, om tien minuten na acht begint het concert van den zangers- bond en van de gezamentlijke militaire kapels van Weenen. Dit concert duurt 35 minuten. Om twintig minuten na negen vertrekken de Keizerlijke gasten. De Keizerin het wordt als een bijzonderheid vermeld zal zich eerst in den trein verkleeden. Zitting van 5 Mei 1908. Veroorzaken van gevaar. J. O. en H. V., twee spoorwegarbeiders te Heer-IIu- gowaard hebben 's morgens den 19den Maart j. 1. bijna een ernstig treinongeluk veroorzaakt. Zij waren met een werklorrie op weg naar St. Pancras, toen dicht bij het station Heer-Ilugowaard de trein 616 hen verras te,. De trein kwam hun achterop en zij hadden al eens omgekeken doch zagen den trein nog niet. Plotseling hoorden zij hem vlak achter zich. Terstond begonnen zij de lorrie uit de rails te brengen, doch het was te laat om haar te verwijderen èn één paar wielen met as bleef op de rails. De machinist van den trein had ge lukkig onraad bemerkt, hij remde terstond doch kon een botsing niet meer voorkomen. Het ongeluk liep gelukkig' goed af. O. en V. echter hebben door onvoor zichtigheid de passagiers in den trein aan een groot gevaar blootgesteld. Daar het vroeg was en nog niet geheel licht, had de machinist niet op grooten afstand de lijn kunnen overzien. Was hij minder oplettend ge weest dan zou er iets ergers gebeurd zijn, daar de trein op deze plaats nog in flinke vaart reed. In zijn requisitoir wees de O. v. J. er op dat de be klaagden onvoldoende hebben gevolgd de bepalingen van de TI. IJ. S. M., waaraan zij zich moeten onderwer pen. Zij hebben niet die maatregelen genomen, waar toe arbeiders verplicht zijn die met de werklorrie uit gaan als er maar één spoor is. Door de maatschappij zijn beiden reeds lichtelijk gestraft. Z. E. A. meende dat desniettemin nog een straf niet overbodig is. Spr. vroeg voor beiden 1 week hechtenis. De beklaagden vestigden er de aandacht op dat wan neer zij met hechtenis gestraft worden er misschien kans bestaat voor hen van ontslag. De president zeg de toe dat de rechtbank daarmee rekening zou houden. Diefstal van'een jas en broek. J. M. B. te Den Helder, kwam in October 1907 ten huize van zekeren Kager. Hij vroeg Grietje Kager om de kleeren van haar broer Gerrit, die op dat oogenblik in Rotterdam was en ze noodig had. Grietje zei Kom van middag maar terug dan zal ik ze je mee geven. B. kwam echter niet meer. Eenige dagen later werden uit de linnenkast een broek en jas van Gerrit vermist. Zij waren gestolen, een diefstal welke plaats gehad moest hebben op den middag van den dag dat B. naar de kleeren gevraagd had. Grietje was toen uitgegaan en had de achterdeur losgelaten. Men kon aanvankelijk geen dader vinden. In April j.l. zag Grietje B. echter loopen met den broek van haar broer. Er werd werk van gemaakt en B. bekende den diefstal gepleegd te hebben. Als beklaagde gedagvaard, was B. niet verschenen. Bij verstek vroeg de O. v. J. tegen hem 2 maanden gevangenisstraf. B e d e 1 a r ij. P. H., niet verschenen, moest zich verantwoorden, omdat hij te Kolhorn bij mej. de wed. G. Koomen gebedeld had, wat door den politiedienaar Langedijk gezien was, die hem daarop verbaliseerde. Reeds eenige malen is H., die steeds zonde.r werk is, veroordeeld wegens dronkenschap. Thans werd tegen hem geëischt 2 dagen hechtenis en 6 maanden opzending naar een rijkswerkinrichting. Verzet en dronkenschap. Den 26 Maart wilden twee politieagenten te Hoorn, H. v. d. B. wegens dronkenschap naar het politiebureau brengen. Hij verzett» zich daartegen hevig en deed wat hij kon om de agenten op een afstand te houden. Dit verzet zal hem nog berouwen. Bij verstek werd heden tegen den weerspannige 1 maand gevangenis straf gevraagd. Mishandeling. De visscher M. V. te Urk, liet zich door drift den 27 Maart tot het volgende feit brengen. Door den on derwijzer Oltman meende hij was zijn dochtertje ge slagen;; zijn vrouw ging naar den heer Oltman toe, die haar wel te woord wilde staan, doch toen zij hem met haar muil te lijf wilde, de deur sloot. V. besloot daar op naar de school te gaan. Hij trad daar binnfen, juist tegen den tijd dat de leerlingen naar binnen kwamen. Zijn dochtertje was een van de eerste die binnen was. De heer Oltman die met. haar alleen in 't lokaal was, vroeg haar wat zij toch wel tegen haar ouders had ge zegd, daar haar moeder zoo vertoornd op hem was. V. meende dat de onderwijzer zijn dochtertje alweer wilde slaan, greep hem aan en duwde hem achterover in een bank. De onderwijzer riep het hoofd van de school, den heer Jansma erbij. Deze had V. toen gezegd dat hij de school uit moest gaan. V. zei daarop dat hij ge meend had dat het hoofd zijn partij zou kiezen, waar op deze antwoordde dat niet te kunnen doen daar V. als oen heiden handelde. Verschillende personen kwa men daarna in de school, en het hoofd zei: ga toch •heen menschen, die man handelt alsof hij krankzinnig was. V. is daarop opnieuw boos geworden en heeft de heer Jansma tegen het hoofd geslagen. De toorn van V. en zijn vrouw was volgens den getuige Oltman ge heel misplaatst. liet meisje is vaak lastig en wordt dan door hem wel eens terecht gezet, maar nooit ge slagen. Wegens mishandeling, tweemaal gepleegd, vroeg de O. v. J. tegen V. 12 boete of 12 dagen hechtenis. Uitspraak in alle zaken heden over 8 dagen. Tweede Kamer. In de zitting van gisteren bij de voortgezette behan deling van de Visscherijwet bestreed de heer F e r f (U. L. Hoorn) het amendement-Borgesius, om ten aanzien van de kustvisscherij en de Zuiderzeevisscherij hoofdbepalingen betreffende vischtuig, sluitingstij 1, enz. in de wet vast te leggen en zoodoende de hoofdlij nen aan te geven voor uit te vaardigen bestuursmaat regelen. Spreker betoogde, dat, wijl nog veel voorlich ting en onderzoek noodig is alvorens kan worden be paald welke maatregelen moeten genomen worden, het niet aangaat thans door ontijdige maatregelen parti culiere belangen te schaden. De heer De Visser (Chr. H. Leiden) opper .e bedenkingen van formeelen en principieelen aard te gen het amendement-Borgesius. De heer Duijmaer van Twist (a. r. Steer.- wijk) verdedigde het amendement, met een beroep op een schrijven van dr. Redeke aan het College voor de Zeevisscherijen, waarin deze noodig acht, dat in elk geval het gebruik van kuilnetten dient beperkt te wor den. De heer Van A s c h v a 11 W ij c k (a. r. Amers foort) verdedigde nader het amendement. In tegenstel ling met den heer De Visser oordeelde hij, dat het amendement een uitvloeisel is van het debat der vorige week. Do heer Hugenholtz (S. D. Weststellingwerf) do strekking van het amendement verdedigend, vroeg den minister ook het politietoezicht in de wet te rege len. De heer Tydema n (L. Tiel) zag in het amende ment, dat beoogt partij te kiezen tegen de kuilnetten, eene reactie tegen de besluiten van de vorige week, waarbij beslist werd, dat de regeering vrij moet blijven ten aanzien van te nemen maatregelen. Ook op ande re. gronden bestreed spr. het amendement. Minister Talma bestreed het amendement, dat wegens zijn limitatief en imperatief karakter vele nuttige maatregelen in den weg zal staan. De heer Goeman Borgesius (U. L. Enk huizen) verdedigde nader zijn amendement, dat vol strekt niet reageert tegen het Kamer-votum, dat in de wet geen absoluut kuilverbod moet worden opgenomen, maar slechts de strekking heeft om in de wet eenige hoofdpunten te noemen, die regeling bij bestuursmaat regel vereischen. Na langdurige discussie werd het amendement ver worpen met 41 tegen 20 stemmen. Daarna werd voortgezet het algemeen debat over hoofdstuk Binnenvisscherij. De heer Schaper (sob. Appingedam), lettende op de volksgewoonten, bepleitte het eenvoudig henge len vrij te laten. De heer L i e f ti nek (lib. Zutphen) sloot zich hierbij aan in het belang van den kleinen man. De minister deed opmerken, dat het onbe perkt toelaten van hengelen een stap achteruit in onze wetgeving zou zijn. Echter zal bij de te nemen maat regelen er tegen gewaakt moeten worden, dat de wet impopulair wordt. Het is volstrekt niet de bedoeling om de schatkist te verrijken door meer opbrengst uit het Rijkswater te halen. Door de besturen der afdeeling Rotterdam van den Algemeenen Nederlandsehen Typografenbond en de Tvpografenvereeniging „Door eendracht t' zaam ver- bondten," zal in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen, te Rotterdam, een tentoonstelling gehouden worden van machinerieën, benoodigdheden, enz., op hot, g'ebied van de drukkerij en aanverwante bedrijven, en wel van 29 Augustus tot 30 September a.s. De gelegenheid tot inschrijving is thans reeds ge opend. Het secretariaat is gevestigd Keerweerlaan 25—29. Kinderverblijf. Het hoofdbestuur der vereeniging Eigen Hulp is voornemens dit jaar weer ouders of voogden, leden der Vereeniging, in de gelegenheid te stellen, dezen zomer kinderen te doen logeeren in het Buitenverblijf van Eigen Hulp, te Nunspeet. Er zullen twee groepen worden gevormd, elk van on geveer 30 kinderen, die daar drie weken zullen verblijf houden. GEMENGD NIEUWS. Een gemakkelijke betrekking. „Weet u wat volgens mijn berekening de makke lijkste van alle betrekkingen is?" vroeg de grappen maker, die beweerde, dat hij specialiteit was in het vlug hoofdrekenen. „Dat is de betrekking van onder wijzer, want ik zal u even voorrekenen hoeveel et malen hij het jaar in touw is. Wilt u goed opletten „Er zijn 365 dagen in het jaar (365 etmalen) 365 Voor eten, drinken, slapen reken ik 12 uur 365 per dag ofetmaal 183 2 Blijft 182 Af 52 Zondagen 52 Per etmaal van 12 tot 2 uur vrij, is tezamen 30 etmalen 30 Blijft 100 Er zijn 5 Chr. feestdagen 5 Blijft 95 Het onderwijs heeft 68 vacantiedagen 68 27 Elke Woensdag en Zaterdag de halve dag 52 vrij is etmalen 26 2 Blijft 1 Blijft dus 1 etmaal over. En dat is dan natuurlijk de vrije Koninginnedag Hdbl De Hoefijzer-correspondent van het Hdbl. meldt thans: De onderwijzeres die ons de mededeeling van de „Lapsiadw" had gedaan, schrijft ons helen „De heer is hedenmiddag hij mij geweest en na ampele bespreking van de zaak is mij gebleken dat de heer niet staat op h< t standpunt, waarop ik mei nde dat Z.Ed. zich stelde. „Het zou mij aangenaam zijn als u in het Handels blad dit even wou opnemen." Pokken. Te Vlissingen is gisteren een geval van pokken ge constateerd bij een Nederlandschen zeeloods. Slecht wonen. Bij den gemeenteraad te Winschoten kwam gisteren in, een voordracht van B. en W., om een oud schoolge bouw, in de nabijheid van de algemeene begraafplaats, te sloopen. De omstandigheden maken dat noodzake lijk. Op een guren, natten voorjaarsdag in 1907 trof de burgemeester een gezin op de straat, blootgesteld aan koude, wind en regen. Hij bracht het onder dak in de oude school. Sedert dien is de bevolking in dat ge bouw gestadig toegenomen, zoodat er nu,' groot en klein, 44 personen gehuisvest zouden zijn, had niet de voogdijraad zich erbarmd over 7 kinderen uit twee ge zinnen.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1