STADSNIEUWS. BUITENLAND. Uit St. Pancras. Uit Schoorl. Van Texel. Werkzaamheden Rijks-Munt. Een reus verbrand. Zolderschuit omgeslagen. Wereldverbond voor vrouwenkiesrecht. Gratie gevraagd en gekregen? Bloembollen. Vogelmoord. Zeldzame vangst. Geen rijksveldwachter meer. Vruchten. Aardschuddlng? Het speelduiveltje. Ongeluk. Een jubileum. Een mooie opdracht. Verbouwing R. H. B. School. Kolfwedstrijd. Het Behrsche pistool. der nog dan de handel, en die in dezen strijd, dat staat vast, de zwaarste slagen krijgt, de zwakste zal blijken ein eindelijk, na hardnekkig verweer, op de een of an dere wijze het lootje zal moeten leggen. Doch laten we ons militair beeld varen. Dat de reederij zou toegeven is thans nog haast niet aan te nemen. Wat toch is het geval? Aanvankelijk wilde de minister der reederij de ver hoogde opbrengst opleggen, doch de reeders verklaar den den minister bereid te zijn door het overleggen van hun boeken te bewijzen, dat ze het bewuste 1 niet kunnen betalen. Thans kiest de minister de han delaars als Sijmens; nu kunnen toch waarlijk moeilijk de reeders zeggen, laat in godsnaam deze zware scha de ophouden, dan zullen wij nog maar liever betalen! Ook het Ooilege voor de Zeevisscherij heeft de re geering geadviseerd niet de reederij, doch desnoods den handel tot belasting-object te kiezen; zelfs reeds om die reden, om dit college niet te desavoneeren, zal de reederij niet spoedig den rug voor nieuwe lasten bukken. Wij ehbben reeds gemeld, dat door „eenige" en „sommige" Kamerleden in de afdeelingen op de el kander opvolgende ministers pressie was uitgeoefend, om een maatregel als dezen te nemen. Wie die „eenigen" en „sommigen" zijn komt de bui tenwereld nooit te weten. Slechts vernamen we, dat van rechts pressie is geoefend door den heer De Waal *Malefijt. En thans genieten we een rechts-mi- nisterie Nog een aardige bijzonderheid kwamen we te weten betreffende den heer Passtoors. Indertijd toen de minister de reeders 1 meer wilde opleggen deden dezen een beroep op den heer Pas stoors. Zijn we wel ingelicht en onze zegsman ge niet in deze ons volle vertrouwen dan was destijds (dat is nog voor weinige maanden!) de heer P. het ten volle met de reeders eens, dat het 1 niet door de reeders, doch desnoods door den handel zou moeten worden geofferd. En nu komen daar de handelaars en trekken weder dien armen heer Passtoors aan de andere slip van zijn Kamerjasje. Dinsdagmiddag werd te Zuidscharwoude een ge combineerde bijeenkomst gehouden van het Hoofdbe stuur der Tuinbouw- en HandelsvereenigiDg „Langedijk en Omstreken", benevens de besturen van „Groenten- cultuur" te Broek op Langedijk, „Landbouwbelang" te Noordscharwoude, „De Eendracht" te Oudcarspel en „Nieuw Leven" te Heerhugowaard. Allereerst werden eenige wijzigingen voorgesteld, in het reglement voor den onderhandschen handel van tuinbouwproducten over de betaalkantoren van den Langedijk en omstreken met enkele wijzigingen in de Instruction voor de betaalmeesters daarvoor. De ver schillende wijzigingen werden door de besturen aan genomen en zullen nu worden behandeld in de ver schillende vereenigiugen en afdeelingen, waarna ze in een opnieuw te beleggen gecombineerde bestuursbij- eenkomst zullen worden vastgesteld. Daarna werden besprekingen gehouden over de op te richten Neder- landschen Tuinbouwraad, waarvan de ontwerpstatuten in handen van de vergaderden waren. Eene constitueerende vergadering zal daarvoor wor den gehouden op den 14den Mei namiddags één uur, iu het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Deze constitueerende vergadering zal onder leiding worden gehouden v. d. heer Lovink, Directeur-Generaal van den Landbouw, als tijdelijke voorzitter eener commissie, welke is samengesteld uit drie leden van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, drie leden van den Nederlandschen Tuin- bouvybond, terwijl de Friesche Tuinbouwvereeniging te Leeuwarden, de afslag te Berlikum, algemeene vereeniging voor Bloembollencultuur, Pomologische vereeniging te Boskoop en de veilingsvereeniging Walcheren elk een lid in deze commissie vertegen woordigen. Hieraan is toegevoegd als tijdelijke secre taris de heer B. P. Bonthuis uit den Haag. De verschillende besturen van deze gecombineerde bijeenkomst, konden zich in algemeene trekken met de entworpen statuten vereenigen en zullen hunne afgevaardigden op 14 Mei naar Utrecht zenden, waarvoor de geloofsbrieven voor 10 Mei aan den voor- loopigen secretaris zullen worden opgezonden. Een lijst van Tuinbouwvereenigingen, welke in aanmerking komen voor het lidmaatschap van den Nederlandschen Tuinbouwraad is als bijlage aan de ontworpen statuten toegevoegd. Deze lijst telt 138 vereenigingen, vertegenwoordigende 27370 leden, als dus de toetreding eenigzins algemeen geschiedt, zal de Nederlandsche tuinbouw in deze organisatie flink vertegenwoor figd kunnen worden. Wanneer op 14 Mei de ontworpen statuten worden vastgesteld, zullen onmiddellijk stappen worden gedaan tot ontbinding van den Nederlandschen Tuinbouwbond, waarvoor al reeds circulaires aan de leden zijn ver zonden, het Centraal Bestuur zal daarvoor ook op 14 Mei reeds vergaderen, om daarna met voorstellen tot ontbinding te komen. Algemeen waren de samengekomen besturen er voor, om tot het tot stand komen van een en ander krachtig mede te werken. Woensdag had alhier ten huize van den Boschwach ter F. A. Rusch de aanbesteding plaats voor het bou wen van eene schuur in de duinen alhier. De laagste inschrijver was de heer J. Wielings te Schoorl. Later aal worden medegedeeld wien het werk is gegund. In den polder Eierland is eene postduif gevangen, die een ringetje om een poot droeg, waarop stond Bumus 600 g Een der vleugels was gestempeld B. J. ThieffryMarquaiu. Benoemd tot leeraar aan het klein seminarie „Ha- feveld" te Voorhout, de Weleerw. Heer M. Th. van der Drift, kapelaan alhier, en tot kapelaan de Weleerw. Heer G. J. Blankenauw te Overschie. Uit het jaarverslag betreffende de werkzaamheden aan de Rijksmunt te Utrecht, blijkt, dat 47.6 millioen stukken zijn geslagen, ter nominale waarde van f 7.493.000, die afgeleverd werden in de navolgende soorten A. voor Nederland 4.600.000 guldens 6 mil lioen stuivers4.300.000 centenB. voor Ned-Indië 5000.000 guldens 3.300.000 halve guldens4.400.000 kwartguldens14 millioen 1/jq guldens3 millioen twee en een halve cents-stukken en 7.500.000 centen. De aankoop van het nikkelmateriaal voor den nieuwen stuiver, heeft f 66.883.801/2 gevorderd, welk bedrag nog met f 500 verminderd moet worden, wegens van den leverancier geheven boete, omdat herhaalde lijk eene zending heeft moeten afgekeurd worden ten gevolge van de toegelaten geringe afwijking in het gewicht der plaatjes. Deze muntslag heeft aan den Staat eene bate van f 233.810 verschaft: Een-gezinswerkmanswoningen. De op 21 Januari 1908 door de Maatschappij tot be vordering der bouwkunst, uitgeschreven prijsvraag, voor „één-gezinswerkmanswoningen" mocht zich in groote deelneming verheugen. Niet minder dan 230 ontwerpen zijn daarvoor ingeleverd. De jury, bestaande uit de heerenH. van Boven, ar chitect, inspecteur van de Volksgezondheid te 's-Gra- venhage; L. Krook, architect, directeur van de gemeen tewerken te Zwolle; J. H. W. Leliman, bouwk. inge nieur, Amsterdam; J. W. Schaap, architect, directeur der gemeentewerken te Arnhem, en D. E.'Wentink, architect, inspecteur van de Volksgezondheid te Utrecht, is reeds met hare werkzaamheden aangevan- gen. Uitgeloofd zijn: drie prijzen van 100, waarvan 2 met medaille van de maatschappij, twee van J 75 en twee van 50. Toeristen, die wel eens de Lek bij Oulemborg zijn overgestoken, zullen zieli herinneren, dat op den Neer- weg een eeuwenoude boom stond. Deze reus was hol en had van binnen gemeten, 'n middellijn van onge veer 3 M. Menig zwerver heeft daarin beschutting te gen het weer en nachtrust gevonden, want zeer gemak kelijk konden daar 2 a 3 personen overnachten, terwijl er nog voldoende ruimte overbleef om eten te koken. Een en ander natuurlijk, wanneer men slechts zwer- verseisehen stelt. Het vorig jaar hebben bedelaars (man en vrouw) daar ongeveer een maand in gelo geerd. Vermoedelijk tengevolge van kwaadwilligheid, is de boom thans van binnen geheel verbrand en beeft hij zooveel geleden, dat zijn val onvermijdelijk was. Een stukje stam van een meter hoogte, is al wat over bleef van bet eens zoo machtig en gastvrij geraamte. (Tijd.) To half zes is Dinsdag in de Oude Waal een zolder schuit, beladen met 700 zakken ni6el, van de firma Buising en Heslenfeld, gekanteldde heele lading raakte te water. De schuitenvoerders wisten zich te redden. Den heelen avond was men bezig de meelzakken op te visschen. Gistermorgen duurde het visschen naar de meel zakken voort. Bij gelegenheid der plechtige opening der samen komst van den Wereldbond voor Vrouwenkiesrecht op Maandag 15 Juni, dt-s namiddags te half twee uur, in het Concertgebouw, te Amsterdam, zal ten gehoore worden gebracht eei e cantate, getiteld „Oud Hollands Niéuwe Tijd", getoonzet en te dirigeeren door mejuffrouw Catharina van Bennes. Het koor van Toonkunst zal daarbij zijne medewerking verleenen. De repetities namen gisteren een aanvang. Op den avond van den openingsdag zal er groote receptie, (toegankelijk voor alle congresleden, maar tevens uitsluitend voor congresleden) worden gehouden in den huize Couturier. Naar de „Tel." verneemt, hebben de sigarenmakers van de firma Majoor te Beverwijk, die onlangs tot 1 dag gevangenisstraf werden veroordeeld, ter zake van verduistering van tabak, zich tot H. M. gewend, met verzoek om gratie. Naar „Kennemerland" uit vertrouwbare bron verneemt is door H. M. de Koningin gratie verleend aan het tiental werklieden uit die gemeente dat in het begin van de maand April te Haarlem, tot één dag gevan genisstraf werd veroordeeld. Op de bloembollenveiling te Grootebroek, de eerste van dit jaar in de Streek (N.-H.) gehouden, werden de volgende prijzen besteed Gele Prins 12 15 cent La Beine 10 a 14 centGrand Due 15 a 20 cent Murillo 28 k 32 centProcerpine 35 a 45 centSal- vator Bose 40 a 50 centEose Luisante 35 a 40 cent Vuurbaak 50 k 65 centArtis 13 k 17 cent Couleur Cardinal 35 k 40 centScarlet Due 14 a. 18 cent, alles per regel. Er was veel belangstelling, handel tamelijk vlug. Men schrijft van Texel Hield men 't vorige jaar een groote opruiming on der de sterns door duizenden exemplaren te dooden, zelfs in den broeitijd, zoodat men vele nestjes met verlaten eieren of doode jonge vogels vond, ook nu weer zijn de jagers bezig wat het vorige jaar het doodende lood ontkwam, meedoogenloos neer te schie ten Honderden worden al weer van ons eiland naar Parijs verzondeD, om aan den modegril der dames als offer te dienen. Schande, meer dan schande, dat onze dames (die nog wel zoo gaarne voor teergevoelig ver sleten willen worden) inderect de oorzaak ziju tot deze moordpartijen. Wie kent ze niet, deze mooie witte zeezwaluwen, die onze polders en stranden stof- feeren. Wat kunnen ze zich pijlsnel in 't water laten vallen om hun prooi te bemachtigen, hoe worden ze door zeelui als voorboden van 't naderende land be groet. Beeds 't vorige jaar vleide men ons, dat de wet op 't beschermen van vogels wel spoedig gereed zou zijn. Welnu, als men niet voortmaakt zal 't voor deze soort niet meer noodig zijn. Met onze zee- en mantelmeeuwen gaat het denzelfden kant uit. Er zijn kustvisschers, die 's zomers in plaats van naar de Noordzee, naar de Wadden trekken, om weken achter een alles neer te schieten wat onder hun bereik komt Dat de regeering toch spoedig maatregelen neme. L. e. V. Schipper A. de Graaf, van den stoomtrawler Am sterdam IJ M 49, van de Maatschappij tot beheer van vischtrawlers en andere vaartuigen, te IJmuiden, haalde bij het visschen een grooten schol op, in welks ingewanden een Italiaansch muntstuk van 5 centisimi van het jaar 1861 zat. Op Ameland, waar tot nog één rijksveldwachter ge stationeerd was, zal men het nu zonder dezen politie man moeten doen, omdat. er geen woning beschik baar is. De huidige titularis wordt deze maand naar den vasten wal verplaatst. In de Neder-Betuwe hebben voor zoover men kan nagaan de Engelsche krozen, perziken en abrikozen niet veel door de vorst geledeD. Al deze fruitsoorten beloven een rijken oogst. Ook de kersen en de pruimen zullen waarschijnlijk mild bloeien de peren echter niet. De kersen zullen er spoedig in vollen bloei staan. Met de late is dat reeds voor een groot gedeelte het geval. In de Streek is in de laatste dagen gunstige veran dering in de stand der boomgaarden gekomen. De vroegere perensoorten (vooral struikvormen) staan dicht in knop en zullen bij eenige dagen zonneschijn weldra bloeien. Wijl de knoppen nog alle gesloten waren, hoopt men algemeen, dat de strenge nachtvorsten van April geen schadelijke gevolgen zullen gehad hebben. Men meldt aan de „N. Ct." mede, dat bewoners van de Jan van Nassaustraat te Den Haag gistermid dag gedurende eenige seconden een gewaarwording ondervonden, alsof de huizen in een schuddende be weging verkeerdeD. Het verschijnsel was niet te ver klaren, daar op dat oogenblik in die straat geen wagen reed en het overigens geheel stil was. Onafhankelijk van deze waarnemers hebben bewoners van den Bezuidenhout bij de Daendc-lsstraat eenzelfde onverklaarbare schuddende beweging in hun huis op gemerkt. De waarneming geschiedde te ongeveer kwartier voor vijf. Wellicht is ook door anderen een zelfde verschijnsel waargenomen, zonder dat daaraan bijzondere opmerkzaamheid is gewijd. Men schrijft uit Limburg aan Het Centr. Voor het hotel te Vaals, waar men sh-chts op ba- zoekers wacht, om met het spelen weer te beginnen, posten dagelijks vanaf 2 uur namiddag tot middernacht een tweetal maréchaussées. Hun consigne is, dat eventueele personen, die de speelzaal willen bezoeken, moeten worden gewaarschuwd. Willen de spelers toch naar binnen gaandan worden ze voor den burge meester geleid. Twee inbrekers gevat. Men seint uit 's-Gravenhage aan de Tel. Door de arrestatie van twee, van inbraak in de Scheveningsche wielerbaan verdachten, heeft de politie waarschijnlijk de hand gelegd op twee gevaarlijke misdadigers. Zij werden verdacht van een drietal ernstige misdrijven, n.l.van inbraak met geweld pleging op een bejaarden bewoner van een perceel in de Nassau Odijckstraat, waarbij een daar achterge laten hoed en stok als hun eigendom werd herkend, voorts van inbraken in de meubelfabriek „Hollandia,, en van mishandeling van den remise-chef Van dei- Plaat. Een meisje, werkzaam op de fabriek van de firma Ter Weeme Zn., te Neede, had het ongeluk mat den wijsvinger in aanraking te komen met de spoelmachiue. Het gevolg was dat een deel van dezen vinger afge- neden en een andsre vinger deerlijk gekwetst werd. ^ECHTZAKEN Smaad. De Bechtbank te Utrecht veroordeelde een graan handelaar uit Tienhoven tot 40 boete wegens smaad tegen den predikant der Gereformeerde Gemeente al daar. Van dezen zou hij niet meer en niet minder ver teld hebben dan dat dominee in den namiddag van 29 Januari met de 21-jarige onderwijzeres eener christe lijke school, die langs het Molenpad naar heur woon plaats Breukelen ging, omarmd had geloopen en haar gerust had. De predikant, die gehuwd is, deed op aai- drang van den Kerkeraad klacht wegens smaad. ïn hooger beroep werd deze zaak gisteren voor het Gerechtshof te Amsterdam behandeld. De predikant, als getuige gehoord, verklaarde dat hij de onderwijzeres op bet Molenpad had ontmoet en met haar was opgeloopen. Maar hij ontkende, dat hij gearmd met haar heeft geloopen. De onderwijzeres uit Breukelen, daarna gehoord, ontkende eveneens ten sterkste dat dominee haar heeft gekust of ook maar aangeraakt. Vervolgens werd gehoord een 28-jarige schoenma ker, die blijkens een door de verdediging overgelegd proces-verbaal, opgemaakt door den burgemeester van Tienljoven, verklaarde dat de onderwijzeres hem op 11 Maart, verzocht valsch in de zaak van den dominee te willen getuigen; dat de predikant hem en zijn vrouw op 13 Maart te kennen gaf dat hij goed zou beloond worden indien hij de valsche getuigenis wilde afleggen dat h'j den predikant met het meisje zag loopen zonder dat ze elkaar vasthielden; dat de onderwijzeres op Zon dag 15 Maart hem 25 beloofde als hij getuigde wat de dominee hem had voorgezegd, en dat op 9 April de dominee hem te kennen gaf dat hij geen belooning zou krijgen omdat hij en zijn vrouw niet valschelijk ge tuigd hadden. De schoenmaker hield deze verklaring onder eede staande, doch zoowel de predikant als de onderwijzeres ontkenden de waarheid er van. De advocaat-generaal vroeg op vermoeden van mein eed getuiges gevangenneming met last van instructie. Dit verzoek werd afgewezen. 't Dienstmeisje vertelde, dat zij inderdaad den do- miné met de juffrouw gearmd had gezien; dit vond ze, zooals ze mededeelde, „verschrikkelijk." De juffrouw van den molen heeft dit alles ook waar genomen, en ze heeft er den predikant over onderhou den. „Als ik 't niet dee voor je vrouw en kinderen," zeide ze, „zou ik de deur voor je sluiten. Nu zal ik er het zwijgen toe doen." En zij bedekte alles met den mantel der liefde, tot de veldwachter kwam. Tijdens haar verklaring voor 't hof wenschte het eer zame vrouwtje uit te leggen, hoe de dominé z'n arm om het meisje had geslagen en ze snelde te dien einde op mr. Kappeijne v. d. Coppello toe, die eenigszins ver schrikt achteruit deinsde. De heer des huizes is bij de berisping, door z'n vrouw den predikant gegeven, tegenwoordig geweest. „Ja! ik ben te familiaar geweest," had de dominé bekend. De eiseh was 50 boete of 60 dagen hechtenis. De verdediger mr. Kappeyne, aandringende op min de- straf, betoogde o. a. dat zelfs de rijksveldwacht in Tienhoven verdeeld is. Er is een gereformeerde Rijks - ve dwachter en een hervormde, van wien de een eer proces-verbaal a en de ander een proces-verbaal b uit brengt. Heden herdenkt de heer A. M. de Jong den dag, waarop hij vóór 25 jaren bij de firma P. Kluitman in dienst trad. Hedenmorgen werd de jubilaris dooi den heer O. de Waal gecomplimenteerd en werd hem door den patroon een gouden horloge aangeboden. Ook het personeel gaf blijken van belangstelling. Het Burgerweeshuis te Amsterdam heeft den heer Benjamin Kuijper de volledige inrichting opgedragen van het koloniehuis te Bergen aan Zee. Men seint ons uit Haarlem, dat het provinciaal bestuur van Noordholland heden heeft aanbesteed het maken van nieuwe leslokalen in de Rijkshoogere Burgerschool alhier. De raming bedroeg f 10450. De laagste inschrijvers waren de gebroeders Apeldoorn te Egmond binnen voor f 9630. Dinsdag en Woensdag heeft er in het hotel „De Nachtegaal" een kolfwedstrijd plaats gehad om kunst voorwerpen en medailles. Deze wedstrijd was uitgeschre ven door de Kolfvereeniging „Noord-Holland." Een 64- tal kolvers namen aan dezen wedstrijd deel. E n ver meldenswaardige bijzonderheid deed zich bij dezen wedstrijd voorde heer D. v. d. Kolven van Koog a/d Zaan sloeg 10 twaalven achter elkander. De 1ste korpsprijs werd met 461 punten ge wonnen door de heeren D. v. d. Kolven, N. v. Calken en A. de Boer uit Koog aan de Zaan. Dit aantal punten is nog op geen enkelen wedstrijd behaald. Koog aan de Zaan heeft dus zeer goede spelers in zijn midden en deze zijn niet zonder succes te Alkmaar geweest. De 2de korpsprijs werd met 405 punten gewonnen door de heeren S. Lamruers, P. N. de Boer en C. Kossen uit Koog aan de Zaan. Den lsten perso- neelen prijs behaalde de heer D. v. d. Kolven, Koog aan de Zaan, met 166 p. Den 2sn personeelen prijs de heer N. v. Calker, Koog aan de Zaan, met 157 p. Den 3en pers. pr. de heer C. Bijpost, te Dirkshorn met 148 p. Na kamp. 4den pers. pr. de heer S. Bregman, Alkmaar, met 148 p.5en pers. pr. de heer S. Lammers te Koog aan de Zaan, met 147 p. De le serie-prijs werd gewonnen door den heer M. Schots te Krommenie, met 52 punten. De 2de serie- prijs door den heer D. Kaan Az. te Wieringerwaard, met 51 punten. Vanmorgen ontvingen we een uitvoerig verhaal over h misschieten van een paard in het gemeentelijk slachthuis en de gevolgen daarvan. Bij informatie is ons gebleken, dat het geval overdreven was voorge steld. Het is daarom goed het tot zijn juisten om vang terug te brengen en te constateeren, dat er inder daad gisteren een paard is misgeschoten, dat het beest gevallen is en in zijn val een lessenaar gedeeltelijk heeft verbrijzeld. Natuurlijk is zoo'n geval te betreu ren en zeker betreurt niemand het meer als de di recteur, die er steeds op uit is, de dieren zoo humaan mogelijk te behandelen! Maar dergelijke gebeurtenis sen kannen in den beginne niet voorkomen worden. Hior niet, en elders ook niet. Waar men het Behrsche pistool gebruikt, heeft men in den beginne dergelijke ongelukjes gehad. En het Behrsche pistool biedt juist groote voordeelen boven elke andere methode aan, zoo wel voor de menschen, die zich in de nabijheid bevin den, als voor de beesten, die bedwelmd moeten worden. Is men eenmaal gewend aan dit toestel, dan behoort het misschieten tot de hoogst zeldzame uitzonderingen. Wij mogen dus verwachten, dat het ook hier weldra weinig meer zal voorkomen, te meer wijl de directeur een maatregel heeft genomen, waardoor de kans hier op aanzienlijk wordt verminderd. Laten zij, die tegen standers van deze instelling zijn en gaarne elke gele genheid aangrijpen om „te getuigen" dit alles eens be denken en niet al te gauw een afkeurend oordeel of erger nog! gaan uitspreken of geloof hechten aai verhalen, die een overdreven voorstelling geven en een geheel onverdiende blaam werpen op personen en toe standen. In Engeland is alweer bij een tusseheutijdsche verkiezing voor het Lagerhuis gebleken hoeveel terrein de liberale partij verliest. Immers te Wolverhampton is de heer M. Thorne, liberaal slechts met 8 stemmen meerderheid gekozen: 4514 stemmen tegen 4506 uit gebracht op M. Amery, unionist. Tn 1906 bedroeg de liberale meerderheid 2865 stem men. Voornamelijk zijn de drankwet en de tariefhervor- mingsl.westie, de groote troeven in handen der opposi tie, die haar bijna den zetel hebben doen veroveren. De verkiezing te Dundee, waar de minister M. Winston Churchill nu candidaat is, is bepaald op Za terdag. Men is zeer benieuwd naar den uitslag, want het staat nu vast dat de oudste liberale zetels onveilig zijn. Ronduit verklaart de liberale „Daily News": Het is een der zwaarste slagen die de regeering heeft ont vangen. Men mocht Wolverhampton voor een veilig liberaal district houden en Thorne was een goed can- di laat. Zooals de overwinning bevochten is (met een meerderheid van 8 stemmen tegen een kleine 3000 in 1906) is er geen ontkomen meer aan: tafiefhervorming is een groeiende kracht. In Portugal hebben gisteren met groot ceremo nieel de eedsaflegging en de inhuldiging van den koning plaats gehad. De forten en de schepen op de reede verkondigden door saluutschoten de bekrachtiging der eedsaflegging en de kroning van den koning. De stad vlagde, het garnizoen stond opgesteld langs den weg, dien de stoet volgde. De menigte juichte den koniug geestdriftig toe. Er had gelukkig geen enkel incident plaats. In zijn toespraak zeide de Koning, dat hij voor de vertegenwoordigers den plechtigen eed had afgelegd, die hij uit eigen beweging reeds in zijn proclamatie van 1 Februari had gezworen. Hij verklaarde bezield te zijn met den vasten wil om getrouw blijven aan den eed, die met zijn constitutionneele gevoelens ge heel en al in overeenstemming was. „Ik zal", zoo zeide hij, „alles doen, wat in mijn macht is, om mede te werken tot de welvaart van het vaderland door de nauwgezette opvolging van de wetten van het konin krijk en verlang daarvoor geen andere belooning dan de liefde van mijn volk. Ik stel vertrouwen in het juiste inzicht, de toegenegenheid en de loyauteit v«n het Portugeesche volk. Een nauwe band tusschen deij koning en de vertegenwoordigers van det volk is het beste onderpand voor de onafhankelijkheid, den vrede en den algemeenen vooruitgang." De voorzitter van de Kamer zeide in antwoord op deze toespraak, welke getuigt van een goed hart en een goeden wil, dat de volksvertegenwoordiging en de natie, zonder de tragische gebeurtenis te vergeten, die een einde maakte aan het leven van den vorigen koning, dezen dag, waarop Koning Manuel den eed voor de Volksveategenwoordiging aflegde, beschouw den als een zeer gelukkigen, „Uw verklaringen zijn met groote blijdschap door de Cortes vernomen. Zij erkennen met genoegen, dat in de enkele dagen Uüver regeering Gij uw groote ziel hebt getoond, en daardoor aan de natie de hoop hebt geschonken, dat er dagen van vrede en van voor spoed zullen komen en dat de wettige verwachtingen van een onafhankelijk volk zullen worden verwezenlijkt. De vertegenwoordigers der natie brengen U heden oprechtelijk hulde en betuigen hun toewijding en aan hankelijkheid door U met de grootste geestdrift toe te juichen." In de hoofdstad van Oostenrijk hebben de stu denten aan de veeartseniikundige hoogeschool nog eens gedemonstreerd. Het kwam zelfs tot botaiugen met de militairen. Aan deze beweging werd een einde gemaakt door een gemeenschappelijke verklaring van den minister van oorlog en dien van onderwijs, dat men zoo spoedig mogelijk de kwestie zal oplossen. Zooals men weet wilden de studenten dat de school aan het departement van oorlog zou worden onttrok ken en gevoegd bij het departement van onderwijs. In Euslan d heeft de Doemacommissie voor de overname van het Taurische Paleis verklaard dat het brandgevaar in dit paleis zeer groot was en dat in de middenste deelen instorting dreigt. Vandaar dat de commissie voorstelt over te gaan tot den bouw van een nieuw parlementsgebouw.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2