DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. No 109. Honderd en tiende jaargang. ZATERDAG 9 MEI. BINNENLAND. 1908. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Tweede Kamer. Afdeeling Noord-Holland van „Het Nederlandsch Paardenstamboek." Inbraak. Diefstallen. Oude munten. Noord-Hollandsche bond van r. k. Kiesvereenigingen. Afpersing. Bekend. Een demonstratie? Ongelukken. Plantenveiling te St. Pancras. Een landweerman en een broedsche kip. Uit Lutjewinkel. Uit Schoorl. Wie is minister van financiën ALKMAARSCHE COURANT i yWiSi Na aanneming bij de voortzetting van de behande ling der visscherijwet met 34 tegen 24 stemmen van het amendement-D e Visser Ntot vereenvoudiging van de vergunning, en van het amendement-D e G e e r, om in de vergunning de dagteekening der uitreiking en den geldigheidsduur op te nemen, en na verwer ping van het amendement-S c h a p e rom het hen gelen in de rijkswateren niet te beperken, en van het amendement-V an der Zwaag, om het hengelen overal toe te laten, tenzij de rechthebbende dit uit drukkelijk verboden heeft werd goedgekeurd artikel 17, waarin met de wijzigingen, welke het bij de dis cussie onderging, het volgende bepaald wordt Het is verboden te visschen in water, waarvan een ander rechthebbende op vischrecht is, tenzij men voor zien is van schriftelijke vergunning van den rechtheb bende. De vergunningen zijn geldig hoogstens drie jaren, en moeten vermelden de dagteekening der uit reiking en den geldigheidsduur. Het verbod geldt niet voor hem die vischt in gezelschap van den rechtheb bende of den houder van de vergunning, indien in de vergunning de bevoegdheid is uitgedrukt om personen, die zich in gezelschap van den vergunninghouder be vindende, te laten medevisschen. Het verbod geldt 0 >k niet voor visschen met één hengel in Rijkswa- 1 ren, voor zoover deze niet bij Bestuursmaatregelen uitgezonderd worden. Bij het verder debat verdedigde onder meer de heer Reyne (lib.) twee amendementen om niet te verbie den het voordienen van ondermaatsche visch of viscli iu verboden tijd in restaurants enz. De minister van Landbouw bestreed deze amendementen, die tot overtreding prikkelen. De heer R e yn e trok zijn amendementen vdaarop in. Geen bezwaar had de regeering om het bemachtigen van visch met den hengel in verboden water aan te merken niet als misdrijf, maar- als overtreding. De IJmuider quaestie. De lieer Passtoors (kath.) richtte tot den Mi nister van Waterstaat de volgende vragen: lo. kan de Regeering de verzekering geven dat de retributie voor den vischafslag te IJmuiden, die on langs met 1 werd verhoogd ten einde de exploitatie kosten te dekken, geen verdere verhooging zal onder gaan? go. kan de Regeering de verzekering geven dat voortaan de belanghebbende corporaties indien moge lijk, zullen worden gehoord over de met betrekking tot de vissehershaven te IJmuiden te nemen maatregelen? uo. kan de Regeering de verzekering geven dat zij eventueel ingekomen klachten betreffende de inrich ting van sommige Rijkswerken te IJmuiden zal doen onderzoeken en zoo mogelijk daaraan tegemoet zal ko men Minister Bevers antwoordde als volgt Ad vraag lo. De retributie is met ingang van 1 Mei jl. van 1 op 2 van den omzet gebracht, fer voldoening aan hetgeen door de vorifee Regeering is medegedeeld op blz. 1 der memorie van toelichting van het 9de Hoofdstuk der Staatsbegrooting van dit jaar. Uit hetgeen daar ter plaatse is gezegd, blijkt dat in 1907 de toezegging is gedaan dat een regeling zou worden getroffen, waardoor de door het Rijk te doene uitgaven en de ontvangsten meer tegen elkander zou den kunnen opwegen. Deze toezegging geschiedde naar aanleiding van in deze Kamer gemaakte bedenkingen tegen de tot 1 Mei j.l. geldende regeling, waaruit een aanmerkelijk ver lies voor het Rijk voortvloeide. Dit verlies bedroeg over het jaar 1906 rond 64.480 en als men nu in aan merking neemt dat de omzet over dat jaar heeft bedra gen 4,680.000, dan is het duidelijk dat met 1 meerdere heffing reeds in dat jaar toegepast, en op brengende 46.800, er nog een betrekkelijk belangrijk verlies, nl. niet minder dan 17.680 blijft bestaan. Zooals dan ook uit de memorie van toelichting be treffende de loopende begrooting blijkt, had de retri butie eigenlijk met 1V2 in plaats van met 1 be- hooren te worden verhoogd, wilde men het Rijk niet verder ten behoeve van den vischhandel te IJmuiden doen bijpassen. Met het oog op de vermoedelijke stij ging van de verschillende bronnen van inkomsten, die het Rijk te IJmuiden heeft, is daartoe door mijn ambtsvoorganger niet overgegaan en in diezelfde ver wachting kan ik verklaren, dat van mij geen verdere verhooging van retributie van den vischafslag is te verwachten-. Ad vraag 2o. Deze vraag kan ik toestemmend be antwoorden en wel des te gereeder, mijnheer de voor zitter, aangezien dit ook thans reeds geschiedt. Voor mij heb ik liggen circulaires van Februari 1902 en Augustus 1903 van den directeur der vissehershaven, respectievelijk aan directeuren van stoomvisscherijen en aan vischhandolaren te IJmuiden, naar aanleiding van voorgenomen steiger- en haluitbreidingen. De di recteur heeft mij verzekerd dat ook, overigens reeds door hem overleg wordt gepleegd waar het geldt voor genomen werken of het nemen van maatregelen betref fende den dienst der vissehershaven. Wat nu betreft de verhooging van de retributie en de verlaging van de koopmanskorting, daartoe is niet overgegaan dan na raadpleging van het ten deze ter oordeelen bevoogde College voor de Zeevisscherijen. Ten slotte mo|e ik nog opmerken dat, toen uit de bogrootingsstukken van het voornemen der Regeering om tot de verhooging der retributie over te gaan, was gebleken, diverse adressen van belanghebbenden bij den vischhandel bij het departement zijn ingekomen, blijk gevende van uiteemloopende meeningen, terwijl aan mijn ambtsvoorganger tevens het verzoek werd ge daan om vóórdat tot vaststelling van een nieuwe rege ling zal worden overgegaan, nog te worden gehoord. Hieraan meende de minister Kraus geen gevolg te moeten geven, voordat hij in het bezit zou zijn van al le ambtelijke berichten omtrent deze aangelegenheid. Deze berichten zijn tijdens de kabinetsverwisseling in gekomen en bij mijn optreden werd ik daarmede in kennis gesteld. Alvorens nu de nieuwe regeling vast te stellen, heb ik op 28 Maart van dit jaar eenige belanghebbenden nog in de gelegenheid gesteld hun gevoelen mondeling uiteen te zetten. Hetgeen mij toen is medegedeeld, heeft mij echter geen aanleiding kunnen geven van de ambtelijke adviezen af te wijken. Ad vraag 3o. Mijnheer de Voorzitter, aangezien het gebruikelijk is elke klacht omtrent de ondoelmatigheid van elke rijksinrichting te doen onderzoeken, geef ik gaarne de gevraagde verzekering. De vergadering wordt daarna gesloten, en zal door den voorzitter worden bijeengeroepen zoodra het af- deelingsonderzoek de volgende week is beëindigd. Z. K. H. Prins flendrik. Prins Hendrik zal Zondagochtend, vergezeld door kapitein Jhr. Van Suchtelen van de Haare, adjudant, naar Schwerin vertrekken, ten einde aldaar bij te wonen de opening van de buitengewone vergadering van een Landdag. Z. K. H. is voornemens Vrijdag avond 15 Mei op het Loo terug te komen. „Eigen Haard" in den trein. In het laatste nummer van het bekende weekblad „Eigen Haard" wordt medegedeeld, dat in het vervolg de reizigers per Staatsspoor in de coupé der voor naamste treinen dezer maatschappij, dit blad zullen vinden en gratis zullen kunnen lezen. Vrouwenkiesrecht. Het Centraal Comité ter voorbereiding van de samenkomst van den Wereldbond voor Vrouwenkies recht die op uitnoodiging van de Nederlandsche Ver- eeniging voor Vrouwenkiesrecht, van 1620 Juni zal worden gehouden te Amsterdam in het Concertgebouw, herinnert eraan, dat de prijzeii der toegangskaarten voor het diner en den boottocht, die bij die gelegen heid worden georganiseerd, van af 15 Mei e.k. voor de Hollandsche Congresleden worden verdubbeld, dus van f5 op f 10 gebracht, terwijl deze kaarlen na 1 Juni in het geheel niet meer verkrijgbaar zullen zijn. Alleen aan aanvragen uit het buitenland zal na 1 Juni nog worden voldaan. De deelneming aan bovenge noemde feestelijkheden is uitsluitend opengesteld voor congresleden. GEMENGD NIEUWS.* Het B#stuur maakt bekend, dat de keuringen van Merriën en van éénjarige Hengsten zullen worden ge houden, telkens des voormiddags 9 ure precies, te Schagen op Dinsdag 9 Juni e.k., te Beverwijk op Woensdag 10 Juni e.k., te Hoofddorp op Donderdag 11 Juni e.k., te Hoofddorp op Vrijdag 12 Juni e.k. BeseMikbaar zijn: Voor achtjarige en oudere merriën met veulen 10 kleine premiën van 20.Voor vijf-, zes- en zeven jarige merriën 14 aanhoudingsbijdragen van 100. Voor drie- en vierjarige merriën 14 aanhoudingsbijdra gen van 75.Voor tweejarige merriën 20 aanhou dingsbijdragen van 50.Voor éénjarige merriën 25 aanhoudingsbijdragen van 50.Voor éénjarige hengsten 3 aanhoudingsbijdragen 100.-—. De premiën, toegekend aan tweejarige merriën, worden in 1909 uitbetaald, na overlegging der sprong- bewijzen. Te Schagen en te Beverwijk zal vóór de premiekeu ringen gelegenheid worden gegeven tot inschrijving van merriën in het Stamboek; te Hoofddorp op 11 Ju ni, den 12en bestaat daarvoor geen gelegenheid. Volgorde der Keuringen: Te Schagen en te Beverwijk: van 9 tot 12 ure mer riën van 3, 4, van 5, 6, 7 jaar en van 8-jarige en oude re merriën met veulen. Na één ure, 2-jarige en 1-ja- rige merriën, daarna 1-jarige hengsten. Te Hoofddorp op Donderdag 11 Juni, na afloop der Stamboekkeuring, merriën van 3 en 4 jaar. Te één ure 8-jarige en oudere merriën met veulens. Vrijdag 12 Juni van 910 ure, merriën van 5, 6 en 7 jaar; van 1012 ure, -2jarige merriën; te 1 ure, 1-jarige merri ën en daarna 1-jarige hengsten. De aangifte ter mededinging is verplichtend en moet minstens veertien dagen vóór de Keuringsdagen schriftelijk geschieden bij den Secretaris W. Teengs te Alkmaar, op kosteloos bij hem te verkrijgen formulie ren. Latere aangiften kunnen niet worden aangeno men. Belanghebbenden worden herinnerd aan het bepaal de bij art. 9 van het reglement „De eigenaar van eene merrie, in het genot van eene aanhoudingspremie gesteld, mag deze gedurende één jaar niet buiten de provincie verkoopen en is verplicht haar te doen dekken door een door de Rijkscommissie in het najaar van 1907 of in 1908 goedgekeurden Stamboekhengst. Hij moet daarvan het bewijs vertoo nen en de merrie voorbrengen op de keuring, in Juni van het volgende jaar te houden." De premiën, in 1908 toegekend aan driejarige en oudere merriën, worden in 1909 niet uitbetaald, dan na overlegging van eene door een Rijksveearts opge maakte en geteekende verklaring, waaruit blijkt, dat de merrie niet lijdende is aan cornage. Voor merriën, die in 1907 bleken niet lijdende te zijn aan cornage, is deze bepaling niet van toepassing. In de kosten van deze verklaringen wordt door het Bestuur 2.50 per paard bijgedragen. Formulieren ter inschrijving van veulens in het veu- lenbbek zijn op aanvrage steeds gratis te bekomen hij Mej. J. Laumian, Paul Krugerstraat 7, Watergraafs meer, of bij den Secretaris. Uit de rekening der afdeeling over 1907 blijkt dat de inkomsten hebben bedragen 1745.10°, en dat er een batig saldo is van 412.07. De rekening van liet provinciaal subsidie over 1907 toont aan de inkomsten zijn 8472.50, de uitgaven 4597.50, zoodat er een saldo is van 3875, hiervan moet in 1908 nog worden betaald 3015, derhalve is het batig saldo 860. De vergadering zal plaats hebben Donderdag 4 Ju ni, 's voormiddags half twaalf bij den heer J. Vader te Schagen. De inbrekers zijn wederom ijverig bezig geweest te Rotterdam. Dit ontdekte gisterochtend om 7 uren de tuinier J. J. Dirksen, die woont aan den Eendracht- weg no. 53, waar hij bij den heer J. L. Koch huis bewaarder is. Dirksen is ook de tuinman van mevrouw de weduwe H. E. van IJsendijk-van Ommeren, die aan den Mauritsweg no. 52 woont. Deze dame is sedert j.l. Dinsdag uit de stad en vertoeft tijdelijk in de Steeg, waarvan de inbrekers gebruik gemaakt hebben. Want toen Dirksen gisterochtend op den Mauritsweg no. 52 kwam, zag hij met een oogopslag, wat er gebeurd was. Heel het huis is van verdieping tot verdieping doorzocht, geen vertrek is overgeslagen. Alle kasten zijn geopend, doorzocht en leeggehaald. Medegenomen is een massa tafelzilver en andere voorwerpen van zilver of goud vervaardigd. En niet alleen kasten, maar ook schrijf bureau's" en bonheurs zijn geopend en heel de zilverkast is ledig. Te zeggeD, wat er gestolen is, is op het oogenblik niet doenbaarde overkomst van mevrouw de weluwe van IJsendijk is daartoe vereischt. De inbrekers, blijkbaar geraffineerde kerels, zijn binnengekomen van de zijde van de Jacobusstraat. In die straat is pand no. 17 onbewoond. Daar zijn zij door gegaan en toen door overklimming gekomen in den tuin van mr. A. L. N. van den Clooster baron Sloet tot Everlo, wonende naast de bestolene op den Mauritsweg en griffier bij de kantongerechten aldaar. Van uit dien tuin zijn zij door een tuindeurtje dat geopend werd, in- den tuin van mevr. de weduwe van IJsendijk gekomen en hadden toen verder mak kelijk werk. Van te voren hadden zij zich natuurlijk zeer goed georiënteerd, hetgeen gebleken is. Noch van de inbrebers, noch van het gestolene is tot dusverre eenig spoor. Gisternacht is op het baanvak AmsterdamZaandam 400 meter telegraafdraad gestolen. De politie te Zaandam heeft één der daders van den diefstal gearresteerd. Hij werd op heeterdaad betrapt. Werklieden, bezig met het graven van grond uit één der gorzen langs de noordzijde van Rozenburg, deden gisteren een zeldzame vondst. Ongeveer een meter in den grond vonden ze een 80-tal zilveren munten, dagteekenend uit de 17e en 18e eeuw. O. a. waren er z.g. scheepjesschellingen en 13 'dhalfstukjes hij. Ook grootere munten, ter waarde van f 3. Deze waren neg geheel gaaf en dragen het jaartal 1793. Waarschijnlijk is het geld hier verborgen in den Franschen tijd door bewoners van een nabijzijnde hoeve, welke als rijk bekend stonden. Gistermiddag te één uur vergaderde onder voorzitter schap van mr. Thijsseö, van Haarlem, in „Krasnapolsky' te Amsterdam de „N.H. Provinciale Bond van R.-K. Centrale kiesvereenigingen". Nadat de agenda, die niets belangrijks bevatte, behandeld was, werd de wenschelijkheid uitgesproken, de werkzaamheden van dezen Provincialen Bond en den Bond-zelf uit te breiden. Zooals nu de Bond werkt, samengesteld uit afge vaardigden der R. K. Centrale kiesvereenigingen in Noord-Holland, geeft hij geen juiste vertegenwoordiging van de provinciale districten, met welker belangende Bond zich uitsluitend bezig houdt* Hierin wil men verbetering brengen door Centrale kiesvereenigingen voor de districten der Provinciale Sta'en in het leven te roepen, waar zij niet bestaan en den bond samen te stellen uit afgevaardigden uit de vereenigingen der Staten-districten. Na uitvoerige bespreking konden de aanwezigen zich met deze dankbeelden vereenigen en werd het bestuur uitgenoodigd, zoo spoedig mogelijk deze hervorming voor te bereiden. De voorzitter sloot de vergadering met den wensch, dat de Katholiekendag te Haarlem door velen zou worden bezocht. (Tijd). Aan een woning aan den Crooswijkschen Singel te Rotterdam, werd eergisteravond, tijdens de afwezigheid van den heer des huizes, aangescheld door een persoon, die van de echtgenoote op hoogen toon f 105 eischte De dame vluchtte naar de buren, die de hulp der politie inriepen, waarop 't gelukte den dader te arresteeren. Hij bleek te zijn een berucht recidivist, G. V. ge> naamd. H. R., uit Beesd, in het huis van bewaring te Tiel in voorloopige hechtenis, als verdacht van moord, den 24 Februari j.l. op zijn gescheiden echtgenoote G. de W. gepleegd, heeft dezer dagen een volledige beken tenis afgelegd. Waarschijnlijk als demonstratie tegen het verbod van het „buiten-model", liepen gisteravond door de drukste straten van Den Haag een dertigtal man schappen van het regiment grenadiers en jagers, in model-uniform gekleed en met lange pijpen in de mond, die hun meerderen op ostentatieve wij ze salueerden Aan de „N. Ct." wordt medegedeeld, dat de dertig „manschappen" eigenlijk niets anders gedaan hebben dan het voorbeeld gevolgd dat hun „superieuren" den vorigen avond hadden gegeven. De smidsjongen B. v. d. W. te Zaandam kreeg gistermorgen bij het afladen van kachels zulk een gevaarte, dat uit de lus schoot, op zich, met het gevolg dat hij ernstige kneuzingen en verwondingen bekwam. Gistermorgen zijn door den ochtendposttrein tus- schen de stations Santpoort-Meerenberg en Yelsen vijf pinken van den landbouwer M., welke zich op de spoor baan bevonden, aangereden en alle gedood. De trein had geen oponthoud; de schade voor den eigenaar is groot,wijl hij, behalve het verlies van zijn vee, a 80 per stuk, ook nog boete zal hebben te beta len. (N. v. d. D.) Gistermiddag om half drie is in de Van Breestraat te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd. Aan per ceel 57 was de kruier Snijders, van de Alexander Boersstraat bezig een leege kist op te hijschen. Daar er aan de gevels van deze en naastgelegen huizen geen hijschblokken zijn aangebracht, was het hijschtouw ge slagen om den liardsteenen topgevel. Verleden week had men nog op ongeveer dezelfde wijze een piano op- gehesclien en was alles goed afgeloopen, maar de top heeft daarvan vermoedelijk te veel te lijden gehad. Bij het eerste aantrekken toch kwam gistermiddag het steenblok naar beneden en kwetste in zijn val den 18- jarigen ltruierszoon W. Snijders zoo ernstig in de zij de, dat hij dood werd opgenomen. Pqr brancard is het stoffelijk overschot naar het Wil- helminagasthuis vervoerd. De nieuwe koolplantenveiling te St. Pancras, krijgt, hoewel er niet veel vraag naar koolplanten is, meer levensvatbaarheid, er werden tot Vrijdag 8 Mei reeds aangeboden 112600 stuks planten. Een landweerman te Rotlerdam, die de volgende week onder de wapenen moet komen, heeft een maand uitstel gevraagd, omdat hij twee broedsche kippen op eieren heeft zitten, die zijn verzorging niet missen kunnen. („Vad.") Door de Groentenvereeniging Lutjewinkel zal ge tracht worden om het komende seizoen de groente markt aldaar tot meerderen bloei te brengen. Daartoe zal op de dagen dat markt gehouden wordt, n.l. Maan dag, Woensdag en Vrijdag van elke week, vanwege de vereeniging gelegenheid worden' geopend om de producten per vaartuig te doen vervoeren. De heer A., onderwijzer te Groet, gemeente Schoorl, gaat iederen dag van hier naar den Helder per fiets heen en terug. Als men bedenkt, dat de afstand tus- schen deze plaatsen pl.m. 6 uur gaans is en genoemde heer dezen tocht tot September wil volhouden, dan mag men aannemen, dat hij niet alleen een kranig, maar ook hartstochtelijk fietser kan genoemd worder. De Tweede Kamer ontving Woensdag bij haar stuk ken het verslag van den controleur-generaal betreffen de de muntwerkzaamheden over het jaar 1907, met een geleidenden brief (Stuk no. 276) gedateerd 24 April 1908 en onderteekend: De Minister van Financiën.. De Meester. Lang hebben, zegt de N. Ct. de ontvangers van de gedrukte stukken gelukkig niet in onzekerheid behoe ven te vei'lceeren, welke bewindsman op het oogen-_ blik in het Departement op den Kneuterdijk troont. Nog vóór de gelegenheid bestond om (gisteren, vragen- dag) dienaangaande tot de Regeering een vraag te richten, kwam een „verbeterde druk" van Stuk no. 276 de geruststellende bevestiging brengen van de alge meen© meening dat mr. Kolkman op dit oogenblik be heerder der schatkist is. Nette menschen. De Coöperatieve Winkelvereeniging (vroeger van het district 's-Gravenhage der Vereeniging „Eigen Hulp") heeft gisteravond te 's-Gravenhage haar gewo ne jaarlijksehe algemeene vergadering gehouden in het gebouw der „Vereeniging," (Willemstraat.) Uit het verslag van die vergadering blijkt, dat er herhaaldelijk luid gestampt, luid geschreeuwd, heftig geprotesteerd, oorverdoovend geroepen enz. is. Eindelijk werd het rumoer en het voetgetrappel zoo erg en de opgewondenheid zoo groot, dat de voor zitter, jhr. mr. Van Beyma, het wijs besluit nam om de vergadering eenvoudig te sluiten. Er was met dio tierende massa letterlijk niets meer aan te vangen. De hamer viel te kwart over elf zonder dat een be slissing was genomen en spoedig was nu de zaal ont ruimd.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1