BUITENLAND. STADSNIEUWS. Uit Schoorl. Uit de diamantindustrie. Muziekuitvoering. Glasschilderingen. Ruzie in de kerk. Alkmaar. Oterleek. (April 1908.) Dr. Kuyper weer minister? Goed afgeloopen. Uitbreiding telefoonnet. Gemengde Mededeelingen. Laatste Berichten. rti-JnStlïUUt te T>e Bilt> de kapitein luitenant J. M. J hakt, onderchef van de af deeling Hydrographie van het Departement van Marine en dr. E. van Everdinge, Hoofddirecteur van het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Er is een postduif aangekomen bij J. N. Kroon, Kamp, gemeente Schoorl. Het diertje heeft om dan rechterpoot een ringetje* gemerkt §21641 P. N. B. De bondsraad van den Alg. Ned. Diamantbewerkers- bond heeft in zijne hedenmiddag te Amsterdam gehou den vergadering definitief besloten de uitkeering aan de leden te doen ophouden, ten einde het nog restee- rende half millioen te reserveeren voor eventueelen toekomststrijd tegen pogingen tot loonsverlaging. In verband hiermede werd tevens van gedachten gewisseld over de vraag of het mogelijk is een fonds te stichten, waaruit de ergste nood onder de leden zou kunnen worden gelenigd. Een besluit in dien geest werd nog niet genomen, maar, naar wij vernemen, zou het bonds- bestuur bereid zijn een belangrijke som men spreekt van 20.00030.000 in dat fonds te storten. Muziekuitvoering door het Stedelijk Muziekkorps op Zondag 10 Mei 1908, 's namiddags ten 21 /2 uur in den stadshout onder directie van den heer J. M. Otto. 1. A pied et cheval, Marche militaire originale 2. „Thalia," Concert ouverture, 3. a. „Le reveil du Rossignol", Idylle pour petite flüte b. L'accolade", polca de concert pour clarinétte en si6 Fantaisie de l'opéra t Don Carlos" v. Jules Painparé. N. A. Bouwman. 4. W. v. Perck. A. Corbin. De nieuwste aflevering van „Oud-Holland" bevat eene uit archieven te Alkmaar bewerkte opgaaf van „Voormalige glasschilderingen, zoo te Alkmaar als door Alkmaar elders geschonken," door P. J. Glasz. TJit de geschiedenis dezer 54 ramen betoogt de schrij ver, dat in het laatst der 16e en in den loop der 17e eeuw ook het Protestantisme geenszins afkeerig was van het versieren van kerkgebouwen en die vol stem ming te maken door het licht, zooals dit door het ge schilderde glas binnenvalt, voorts dat Alkmaar des tijds eene stad van aanzien was en zich ook zoo ge voelde. Van al die glazen zijn helaas slechts 5 overge bleven, waarvan één (afkomstig uit Hoorn) geplaatst is in het Rijks-Museum te Amsterdam. Eene afbeel ding daarvan is bij het artikel gevoegd. Met afwijking van de vaststelling door de „N. R Ct. gegeven, meldt de Sliedrechtsche Correspondent van de „Dordtr. Ct." het volgende aangaande het ge beurde te Sliedrecht in de kerk der Christelijk Gere formeerde Gemeente: Sedert eenigen tijd heeft reeds oneenigheid in de gemeente haar intrede gedaan om verschillende rede nen staan twee partijen scherp tegenover elkaar: de kerkeraadsleden en bloc met een gedeelte der gemeente ter eene en de voorgangers ds. J. van Drunen met zijn aanhangers ter andere zijde. Zooals wij dezer dagen meldden is ds. Van Drunen door de classis Dordrecht van de Christ. Geref. Gem. tot de eerstvolgende classis in zijn ambt geschorst, om redenen van kerkelijken aard,_ der gemeente tot heden officieel onbekend. De classis had evenwel eene commissie benoemd, bestaan de uit ds. A. v. d. Heijden van Dordrecht, ds. Geels 6. 7. 8. „La fiancée du soleil," ouver ture de concert Un jour de fêle, divertissement champêtre „MeinTraum," Concert Walzer, Fantaisie sur des motifs d'un Ballet, a. Entrée des Groupes, b. Dans des almes. c. Valse des Sylphe.s G. Verdi. Jos. Kessels. M. Krein. E. Waldteufel. L. Montagne. BURGERLIJKESTAND. van 's-Gravendeel, een ouderling uit Dordrecht en een ouderling uit Barendrecht, die belast was aan de ge meente te Sliedrecht mede te deelen de redenen, welke tot de schorsing hebben geleid. Gisteravond nu zou deze commissie aan haar op dracht gevolg geven, na voorafgaand biduur, welke dienst door ds. Van der Heijden werd vervuld. De le den der gemeente waren samengeroepen, om na de godsdienstoefening een viertal mededeelingen van de classis aan te hooren, alle betrekking hebbende op den toestand in de gemeente. Behalve leden waren ook andere belangstellenden opgekomen. Ook de geschorste predikant en zijne familie waren verschenen. Reeds de predikatie werd een oogenblik verstoord door eene interruptie. Toen namelijk ds. v. d. H. de verzekering gaf, niet persoonlijk te zijn, doch in het algemeen te spreken, riep een der aanwezigen: „dat ben je wel." Aan het eind van zijn rede verzocht de voorganger alle niet-leden te vertrekken, wat tijdens het zingen van een Psalmvers zou kunnen geschieden, opdat de opdracht der commissie, het doen van mede deelmgen namens de classis, zou kunnen worden ten uitvoer gelegd. Nauwelijks was het vers gezongen, of een niet-lid der gemeente^ stond op en nam het woord, om tegen zijn verwij dering te protesteeren. Toen ook de zoon en dochter van ds. Van Drunen opstonden om verschil lende handelwijzen te laken of te verdedigen, ontstond een algemeen tumult. Niet-leden spoorden elkaar on der het geroep van „zitten blijven," „niet doen" enz. aan, het kerkgebouw niet te verlaten en vooral de vrouwelijke aanwezigen, die zoo goed als allen op de hand van den geschorsten predikant waren, gingen heftig te keer. Kortom, door het roepen en schreeuwen was elk zich Verstaanbaar maken onmogelijk. Ds. Van der Heijden en de kerkeraad verzochten nu een onge vraagd, aawezigen agent van politie, de orde te hand haven, doch deze trad niet handelend op. Namens de commissie constateerde ds. v. d. H. hier op, dat de houding der opposanten het haar onmogelijk maakte aan de opdracht der classis verdere uitvoering te geven,^ waarop de godsdienstoefening op de gebrui- i •jWV'ze werd gesloten, onder vreeselijke opgewon- ONDERTROUWD Mei. Marinus Kater alhier, en Maartje de Wit te Zaandam. - Johannes Frederikus Dekker alhier en Elisabeth Koopman te Schagen. GEBOREN Mei. Jacob Gerrit, z. van Jacob Schutz en Johanna Klasiua Soth. Theodorus Johannes Adria- nus, z. van Cornelis Hoogeboom en Wille- mijntje Schermer. 9 Mei. Jurriaan, z. van Jurriaan Bussen en Catha- rina van der Park. Geboren: Dingenum, z. v. J. Oostwouder en T. Bom. Ondertrouwd: G. Borst en M. Blom, A. Brouwer en M. Langerijs, Jb. Appel en M. Zuurbier C. de Goede en G. Valk. Overleden: Klaas Deun, 62 jaar, ecktg. van J. S. Kruyer Maartje de Wolf, 74, wed. van H. IJkel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden dat bij de heden gehouden uitloting van obligaties in de geldleenin- gen ten laste dier gemeente, aangegaan krachtens raads besluiten van 1. 29 Juli 1892, zijn getrokken de Ns. 9, 13, 24,36, 54 en 78. (3i/2 pet. leening) 2. 18 Januari 1893, zijn getrokken de Ns. 19, 56, 74, 76, 82, 105, 117, 120, 124, 135, 168 en 186. (8i/2 pet. leening) 3. 9 October 1895, zijn getrokken de Ns. 17 en 39. (3 pet. leening) 1 Maart 1899, zijn getrokken de Ns. 2 en 62. (31/2 pet. leening) 30 Mei 1900, zijn getrokken de Ns. 5 en 50. (4 pet. leening) 6. 16 April 1902, zijn getrokken de Ns. 55 en 68. (31/2 Pct leening) 19 Juni 1907, is getrokken No. 8 (4 pct. leening). Welke obligaties, waarvan die van de leeningen sub. 1, 2, 4, 6 en 7, ieder groot duizend gulden, en die van de leeningen sub. 3 en 5, ieder groot vijf honderd guhlenmet de onverschenen coupons ten kantore van den Gemeente-ontvanger te Alkmaar of de Kasvereeniging te Amsterdam ter betaling aan geboden kunnen worden, die van de leeningen sub. 1 en 2 genoemd, op of na 1 October 1908, die van de leeniDgen sub. 37 genoemd, op of na 1 Novem ber 1908, van welke dagen zij geene rente meer afwerpen. Van de in 1893 aangegane leening is de in 1907 uitgelote obligatie No. 26 nog niet ter aflossing aangeboden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 7 Mei 1908. 10 (of 20 jaar) verblijf komen er voor in aanmerking. Alles is slechts een proef en kan, na de ondervinding die men er van heeft opgedaan, gewijzigd worden. De armlastigen blijven er althans in 't eerste jaar buiten. Voor hen blijven de armbesturen zorgen. Onder mis dadigers worden verstaan zij die voor een misdaad ge vangen zitten. Voor de krankzinnigen zorgt de staat, zoo noodig reeds op andere wijze. Het stelsel, dat men zelf tot zijn pensioen moet bij dragen, heeft de regeering verworpen. Is het een vrij willige bijdrage, dan heeft men geen zekerheid, dat degeen die 't 't meest noodig hebben of die 't 't meest verdienen, het pensioen krijgen. En om het een verplichte bijdrag te maken, zou men een organi satie moeten hebben om dat geld te innen, en die isher in Engeland niet. Aanvankelijk zou den, naar berekening, een 500.000 menschen het pensioen krijgen. De conservatieve bladen zien natuurlijk een gevaar in deze staatspensionneering. De „Times" zegt dat de uitgaven voor de ouder domspensioenen en voor de vloot doen vreezen voor de financieele politiek van het ministerie, te meer daar magere jaren voor de handelsbeweging in aantocht zijn. Het blad vreest dat het ontwerp op de ouderdoms pensioenen den geest van bezuiniging, die reeds zoo gering is in Engeland, nog zal doen afnemen. Het Engelsche blad The Times leeft voortdurend op voet van oorlog met den boekhandel, omdat deze courant een eigen leesgezelschap heeft welks leden tegen verminderden prijs nieuwe boeken kunnen koo- pen. Die oorlog is niet goedkoop en gisteren heeft deze bekende Engelsche courant een kostbaren slag verloren. In het letterkundige bijvoegsel van de Times ver scheen een kritiek op de Brieven van Koningin Vic toria, in October 11. verschenen, waarin op een hoogen prijs aanmerking werd gemaakt f 37.80 voor de drie deelenvervolgens in de Times twee ingezonden stukken, geteekend Artifex, over dezelfde kwestie, in een van welke brieven die prijs afzetterij werd genoemd. De fima John Murray, de uitgeefster der „brieven", sprak nu de Times wegens schadevergoeding aan, be werende dat die kritiek op den prijs den verkoop van het boek ernstig benadeeld had. Zij beweerde voorts, dat de brieven van Artifex door twee leden van den staf der Times geschreven waren. Dit bleek ook het geval, de leider van het leesge zelschap had de twee brieven ontworpen en de vele scherpe uitdrukkingen er in aan de hand gedaan en een lid^ van de redactie van de Times, ze opgesteld. Bovendien had Moberley Beil, de directeur van de Times, er op aangedrongen, dat er in de beoordeeling van het boek op den hoogen prijs werd gewezen. Het blad werd gisteren veroordeeld tot betaling eener schadeloosstelling van 90.000 gulden- Het is maar goed dat de Nederlandscbe rechter jegens Ne- derlandsche bladen milcfer is De S li a li van P e r z i heeft gunstig beschikt op den eisch van het Parlement, niet in te gaan op het verzoek om ontslag van het Kabinet. De ministers moeten dus maar aanblijven met uitzondering van den minister van oorlog, die wordt vervangen door een voorganger. Dit jaar zal met het oog op te verwachten onlusten het gewone feestmaal ter viering van den verjaardag van den Shall niet plaats vinden. De vorst heeft ge last, dat het daardoor uit te sparen geld zal worden verdeeld onder de weduwen en weezen, die man of va der verloren bij de jongste moordpartijen. Het parle ment heeft echter verklaard dat de feesten moeten doorgaan. Geruchten van op handen zijnde onlusten met ont troning van den Shall duiken steeds weder op. Het heet dat de Fransche gezant zal worden terug geroepen. Als zijn opvolger wordt genoemd Lecomte, wel bekend uit het Hardenproces. De Franschen in Perzië protesteeren hiertegen echter. Meer en meer wint de meening veld, dat juffrouw Guiness het hoofd was van een groote over het gehee- le Noord-Westen van Amerika verbreide moordenaars bende. Een later telegram uit Amerika luidt: Thans worden juffrouw Guiness reeds twintig moor den ten laste gelegd. Alle havenplaatsen worden nauwlettend bewaakt, om te voorkomen, dat zij ont vlucht. Reeds in 1906 moet zij met het vermoorden zijn begonnen. De advertenties luidden aldus: „Een knappe weduwe, eigenares van een boerderij zoekt in kennis te komen met een gefortuneerd heer, die zijn levensgeluk met het hare zou willen verbinden." Men acht het niet onmogelijk, dat zij thans verdwe nen is, wijl zij blootgesteld werd aan afpersingen van de zijde van haar medeplichtigen. Vermoed wordt voorts, dat zij de mannen, met wie zij een teeder ge sprek voerde door chloroform bedwelmde en dan ver moordde. In den kelder werden een groot aantal horloges ge vonden, welke leidden tot de herkenning van verschil lende slachtoffers. De moordenares werd in Drontheim geboren en is thans 48 jaar oud. Verschrikkelijk. Het dertienjarig dochtertje van een cantine-waard in Straatsburg is bevallen van tweelingen. De jeugdige moeder weigert iets te zeggen maar in verband met dit verschrikkelijke feit zijn een onderofficier, een broeder van het meisje en een matroos in hechtenis genomen. DE HEEREN PI SUISSE EN BLOKZIJL, DE BEKENDE JOURNALISTEN-CHANSONNIERS ZULLEN HIER TER STEDE OPTREDEN. HIER ONDER VINDT MEN HET PORTRET VAN DEN HEER MAX BLOKZIJL ALS JOSEPH PARDO. IN HET NUMMER VAN MAANDAG ZULLEN WE EEN MEDEDEELÏNG DOEN, WAARVAN ONZE LEZERS, NAAR WE HOPEN, MET BE LANGSTELLING ZULLEN KENNIS NEMEN. I 1, "I 1 -ivwvrjjrvo U^gCWUIl- denheid der aanwezigen. Voor het kerkgebouw hadden zich inmiddels een 200-tal personen verzameld. Ook was meer politie verschenen, die evenwel geen hulp be hoefde te verleenen. Het maakt thans bij de commissie een punt van over weging uit, op welke wijze de Ohr. Geref. Gemeente alhier nu van de overwegingen harer classis moet wor sen in kennis gesteld. Tijdens de schorsing van ds. an Drunen zal de kerkeraad ii voorzien. in den dienst hebben te Uit de Haagsche Kroniek van de „N. Gron. Ct." c}e koningin heeft van Haar aanwezigheid m de hofstad ook weder gebruik gemaakt om verschillen de Ministers m audiëntie te ontvangen. Of er iets bijzonders te wachten is weet ik niet, maar in de staat kundige kringen fluistert men over groote dingen plannen om een reorganisatie te brengen in de indee ling van de takken van bestuur, door uitbreiding v het getal mimsterieele Departementen met één en men noemt den nieuwen titularis zelfs, die dan in 't Kabinet zou optredenGij raadt zijn naam. let is echter de vraag nog of, zoo er iets van dien aard m de lucht hangt, of het reeds zeer spoedig zal gebeuren. Misschien zal men de algemeene verkiezin- !In Va w l IA0- afwachten om, bij' het behoud van een rechtsch Kabinet, door een parlementaire meerder heid gesteund. aan de moeilijkheden te ontkomen door het bovenvermelde middel aan te grijpen ter bevredi- •hristenv Ik begeerten van een f?root deel van ons Te Venlo kreeg het vierjarig zoontje van den land bouwer L. een slag van een paard, met het gevolg, torlnht rr ^er wegvloog en op een mesthoop terecht kwam De kleine stond haastig op, liep gauw en vertelde aan zijn moeder, wat het stoute paard In Duitse h land houdt men zich thans druk bezig met prins Eulenburg. Wij hebben tot heden op zettelijk over de nieuwe zaak-Eulenburg gezwegen en ook thans zullen wij niet in bijzonderheden treden. Zooals men weet is de journalist Harden te velde ge trokken tegen een reeks hooggeplaatste personen, die zicli zouden schuldig gemaakt hebben aan niet te om schrijven overtredingen. Harden werd veroordeeld. Graaf von Moltke, een der aangevallenen, werd in eere hersteld, twee anderen, Lynar en Hohenhau daarente gen waren aan de algerheene verachting prijsgegeven. In prins Eulenberg geloofde men: hij had onder eede verklaard, dat hij nooit zulke handelingen had bedre ven. Nu heeft Harden wegens beleediging een ander jour nalist laten vervolgen. En in dat proces, hetwelk te München plaats had, verklaarden twee getuigen, een visscher, Jacob Ernst en een melkhandelaar Riedel, uat de prins met hen zulke handelingen had bedreven. Was dit waar, dan had prins Eulenburg, een persoon lijke- vriend des keizers, dus meineed gepleegd. Op Liebenberg, Eulenburg's kasteel, had een huis zoeking plaats gehad, waarbij bezwarende brieven voor den dag zijn gekomen. Reeds een paar malen werd hij gerechtelijk verhoord en hij stond onder strenge poli- tie-bewaking. Zijn zoon was hoofd der politie in het district, en moest tragische bijzonderheid eigen vader dus doen bewaken. De beide getuigen zijn vóór den prins gebracht. Deze ontkende, maar hij werd, als verdacht van meineed, in voorloopige hechtenis gesteld. 'Ie 1f uur was een commissaris van politie met een lutomobiel voor ziekentransport (de prins is lijdend) naar het- kasteel Liebenberg gekomen. Nadat de vorst nog eenige aangelegenheden had geregeld, vertrok hij te 3 /2 uur met de prinses, zijn kamerdienaar en een geneesheer. De prins, een totaal gebroken man, leed zware pijnen en daarom werd langzaam gereden en dikwijls stilgehouden. De prins moest door bedienden uit net rijtuig getild worden. ab? P°litie-gevangene naar het ziekenhuis Chante gebracht. De prinses heeft haar intrek genomen in het „Ber liner Hotel, de kinderen bleven te Liebenberg. zijn weg hem gedaan had Aan het telefoonnet alhier wordt Heiloo aangesloten. M-.t het oog op de nieuwe telefoongidsen, die in be werking zijn, wordt opgave voor aansluiting tijdig in- In Engeland stelt de regeering een ouderdoms- yerzekenng voor. Alle personen boven 70 jaar, wier inkomen met meer dan zes gulden per week bedraagt, zullen 3 gulden pensioen krijgen. Het denkbeeld om drie gulden pensioen in de week te geven aan alle oude lieden.van 65 jaar of ouder zou «na 146.400.000, het te geven aan alle menschen van k" 2011 bijna -f 90.000.000 vergen. De regee- nng had besloten te beginnen met die menschen van 70 jaar of ouder 3 gulden in de week te geven, die wttV 9 'Ti 1]/korrlen hebben van 6 gulden in de yeelr, en met behooren tot de misdadigers, de krank- tIT 1? J armlastigen. Een echtpaar, dat in de K Za Tn<m f 234 in H J'aar krijgen. Alleen g onderdanen en genaturaliseerden eerst na Een verstandige hulde. De stad Lemberg heeft als geschenk bij gelegenheid van het zestig-jarig jubileum van keizer Frans Jozef 150,000 kronen geschonken voor den bouw van een kinderhuis waarin 100 verwaarloosde en verlaten kinderen tot het zevende jaar onder dak kunnen worden gebracht en zegde het een jaarlijks subsidie van 25,000 kronen voor altijd toe. De Amerikaans chs moordenares. De buitenlandsche bladen staan vol bijzonderheden over de afschuwelijke misdaden, gepleegd op de hoeve van juffrouw Guiness bij La Porte, in Indiana, £Veree- nigde Staten) waarover wij gisteren uitvoerig bericht ten. 15 man zijn met het opgraven bezig en elk stukje grond van de hoeve zal tot een diepte van tien voet worden onderzocht. ooral onder de fundamenten van het huis verwacht met nog griezelige vondsten.'* Ook laat de politie graven bij een woning in Austen (Illi nois) waar zij vroeger heeft gewoond. In dat huis wa ren haar eerste man en twee harer kinderen gestorven. Het lijk van den man, die vermoedelijk vergiftigd is, wordt opgegraven. Een scheikundig onderzoek zal moeten uitmaken of nog sporen van vergift in het stoffelijk overschot aanwezig zijn. De politie is thans ervan overtuigd dat het hoofde- looze lijk van een vrouw, dat gevonden werd, niet is dat van juttr. Guiness, daar deze veel grooter en ge- zetter is. Zij is een Noorweegsche van geboorte, 47 jaar oud en buitengewoon sterk. Zij droeg kisten met 200 pond (waarschijnlijk gevuld met lijken) alleen naar de kelders. De meeste lijken hebben gaten in den schedel, die schijnen gemaakt door spitse hakken vim een vrouwenschoen. De plaatselijke ambtenaar van 't openbaar ministe rie houdt het er voor, dat de opzichter Lamphere om de een of andere reden juffrouw Guiness en haar kin deren heeft omgebracht en toen de woning heeft in brand gestoken; maar anderen gelooven vast en zeker dat de weduwe nog in leven is, ja, dat zij zich in La- porte verborgen houdt. Mocht het volk haar vinden, dan wordt ze vermoord, zoo woedend is men daar op haar. De opzichter bevindt zich nog in hechtenis, maar hij zegt onschuldig te zijn. Hij heeft verklaard, dat de juffrouw eeiy geheim vertrek had, een soort folterka mer, welke zij steeds gesloten hield. Hier werden haar slachtoffers 's nachts opgesloten en letterlijk geslacht, volgens doctoren door een deskundige. Ook was er een geheim onderaardsch vertrek met veel ijs er in, waarin verscheidene menschen tegelijk uitgestrekt konden liggen. De juffrouw had zelf de sleutel hier van en niemand mocht erin. Aan haar slachtoffers schreef ze vurige minnebrie ven en zij verzocht hun steeds, al hun geld mee te ne men, daar zij de banken niet vertrouwde. Kwamen ze, dan werden ze in de geheime kamer ingekwartierd en vermoord. De zuster van de juffrouw, de 62-jarige mrs. Larson verklaart, dat de vrouw altijd al een onbeteu- gelbare hartstocht voor geld had en fanatiek godsdien stig deed. Zij huichelde groote liefde voor kinderen en bad dikwijls voor hen. Dikwijls bevonden er zich een dozijn kiemen onder haar hoede. Bessie Wallace een jong meisje, dat een innemend uiterlijk had' schijnt op eemgerlei wijze bij de zaak betrokken te we zen tenminste zij is gearresteerd. Zij moet geholpen nebben om jonge mannen in het huis te lokken. OP EEN BRUILOFTSDAG DOODGEVALLEN. HAARLEM, 9 Mei. Toen de vrouw van den kleer- bleeker van den Brink te Haarlem, het touw van een takel wilde grijpeD, greep ze mis en stortte door het zolderluik. Ze werd dood opgenomen. Juist zou ze hedenavond haar zilveren bruiloft vieren. INTERNATIONAAL CONGRES TER BESTU- heerïng DER POOLSTREKEN. BRTSSEL, 8 Mei. De zitting van dit congres zal den 29sten Mei alhier onder voorzitterschap van denhr. Bernaert geopend worden. Een der agendapunten om vat de definitieve oprichting van een Internationaal Bureau voor Poolonderzoek dat ten doel zal hebben de pogingen van onderzoekers te vergemakkelijken en meer systeem te brengen in de wetenschappelijke waar nemingen. De Hollandsche afgevaardigden naar dit congres zijn de heeren L. A. H. Lamie, Arnhem, Dr. J. P. v. d. Stok een der directeuren van het Kon. Ned. ï-r 'II'1 HET BADEN VERDRONKEN. VENLO, 8 Mei. Gisteravond is het dochtertje van den heer A. Breuers met baden in de Maas verdron ken. De verslagenheid is groot. HET WAPEN DER MARECHAUSSEE. AMSTERDAM, 9 Mei. Naar wij uit goede bron ver nemen zullen - binnenkort belangrijke wijzigingen worden aaugeoracht bij het wapen der marechaussée. O.a. zullen verschillende brigades in de provincie friesland, Veenwouden, Hallum, Witmarsum en St. Anna Parochie, worden omgezet in brigades te voet, terwijl dan vanwege fhet rijk "aan de manschappen dezer brigades rijwielen zullen worden verstrekt. MIDDENSTANDSBE WEGING. AMSTERDAM, 9 Mei. Op de audiëntie welke aan het Dag. bestuur van den Middenstandsbond werd ver leend door minister Talma werd door dit bestuurscol lege op verschillende zaken in het belang der Midden stand gewezen o. a. het bedrijfsmuseus, de enquete, etc. e minister deelde mede dat het de bedoeling is deze zoowel mondeling als schriftelijk te doen plaats vinden. Ook werd de aandacht gevestigd op de gunstige wer king van het Rijksbureau te Leiden tot kosteloos on derzoek van koopwaren. Er werd verzocht de mogelijk heid te overwegen, dit bureau ook kosteloos open te stellen voor kooplieden in veevoeder. ZEx. meende dat wellicht hierin zou kunnen voorzien het op te richten ötation voor de maalderij te Wageningen. Het cre- dietwezen, staatscommissie Middenstand, oneerlijks concurrentie, wijziging gemeentewet inzake herziening van het gemeentelijk belastingstelsel, verbetering vak opleiding kwamen eveneens ter sprake alle onderwer pen, waarbij de Minister zijn medewerking toezegde. Betreffende de invoering van den Midden-Europee- schen tijd zal hij overleg plegen met zijn collega van bnmenlandsche zaken. Op verzoek van het Dag. Be i-tuur beloofde de heer Talma, zoo hij niet verhinderd zou zijn, op het a.s. Middenstandscongres 29 en 30 Juli te )oi dreclit te houden, te komen. In elk geval zou hij een vertegenwoordiger zenden. Uit alles blijkt dat de belangen van den Middenstand bij dezen Minister ook de noodige aandacht zullen vinden.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2