DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No 111. Honderd en tiende jaargang. 1908. DINSDAG 12 MEI. Het Woningvraagstuk en de Grondspeculatie. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Pensioenregeling. Generaal van Daalen. Ballontocht met loterij. Gedood door den schrik. Gestikt. De kwestie te IJ muiden. Vrijheidsberooving. Lijkje opgehaald. Inbraken te Rotterdam. Boefjes. ALKMAARSCHE COURANT. Aan de leden van den Raad is, zooals onze lezers zich zullen herinneren, in de laatste vergadering een brochure uitgereikt, welke bovenstaanden titel draagt en welke is geschreven door den heer D. E. Wentink, inspecteur van de Volksgezondheid. Wij hebben gemeend, dat deze brochure ook buiten den raadskring belangstelling verdient en dat zij deze zeker ook wel zal vinden, indien erop eerst maar de aandacht is gevestigd. Dit nu willen we heden doen, in het vertrouwen dat zij, die nader kennis wensche i te maken met dit belangwekkende heldere en door tee- keningen verduidelijkte betoog, daartoe wel de gele genheid zullen vinden. En hoe kunnen we bij de be perkte ruimte, waarover we hebben te beschikken Ije^er de aandacht op deze brochure vestigen, dan door be- knopt den hoofdinhoud weer te geven? Het grondvraagstuk, zoo begint de schrijver zijn be toog, is wellicht de grootste oorzaak, waarom de Wo ningwet nog niet die uitwerking heeft gehad, welke velen ervan verwacht hebben. De nog steeds omhoog gaande grondprijzen de handel in bouwterrein heeft zulke afmetingen en zoodanigen vorm aangenomen, dat men terecht niet spreekt van grondhandel, maar van grondspecujatje - paaken het onmogelijk wonin gen te bouwen, waarvan de huur ook maar eenigszins in evenredigheid is tot het inkomen der bewoners, ten zij men de woningen op elkaar gaat stapelen. Het éênsgezinshuis dreigt langzamerhand geheel te ver dwijnen, niet alleen in de grootere plaatsen, doch ook reeds in de provinciesteden. Niet alleen maakt de grondspeculatie woningbouw onmogelijk voor de on derste lagen der bevolking maar ook voor andere la gen, althans In den vorm, welke uit een oogpunt van gezondheid en uit andere overwegingen wenschelijk moet worden geacht. Aan de buitensporige grondprij zen moet een einde worden gemaakt. Hoe? Er is de ver betering van verkeersmiddelen, er is de belasting op de waardevermeerdering van bouwterreinen. Beide middelen acht de schrijver van twijfelachtig effect, vol gevaren en de eigenlijke kern der zaak niet rakend. Hij heeft een ander middel, dat dichter voor de hand ligt, dan veelal wordt gedacht. Feitelijk bepaalt de grondprijs het karakter en de dichtheid der bebouwing naarmate de prijs van den grond stijgt, neemt de omvang der bebouwing toe, zoo wel in oppervlak als in hoogte, en neemt de kwaliteit der bebouwing af. Dit is geen normale toestand. De grondprijs dient zich te regelen naar de bebouwings dichtheid, welke op djen grond wordt toegelaten. Het daartoe voor de overheid aangewezen middel kan ge vonden worden in de bouwverordening en het plan van uitbreiding. De schrijver hekelt onze hedendaagsche bouwverordeningen, die de bekende „enkele gunsti ge uitzondering niet te na gesproken" nog zoo ver regaand en in bijna elk opzicht onvoldoende zijn. Een der redenen hiervan is het feit, dat in vele gevallen de bouwverordening nog nagenoeg uitsluitend beschouwd wordt puur en simpel een strafverordening te zijn. Bij de samenstelling overheerscht het juridisch element, de bouwkundigen worden hoogstens eens gehoord, maar hebben geen recht van meespreken. Men be schouwt een bouwverordening nog niet genoeg als een reeks zuiver technische voorschriften, die te zamen het bestek vormen voor den bouw van de stad en het plan van uitbreiding of het bebouwingsplan wordt niet ge lijkwaardig geacht aan de teekening, die bij dat be stek behoort. Het is thans de tijd om ernstig te overwegen of niet nieuwe banen behooren te worden ingeslagen. Heeft men aanvankelijk alle aandacht gewijd aan de eischen der minimum-woning, thans kan de tijd komen, dat voortgezette studie leert, welke beteekenis moet wor den toegekend aan voorschriften, betreffende maxi mum-bebouwing en welke leemten de vefordeningen vooral op dit punt bevatten. Er zijn minima gesteld voor de van elk bouwterrein open te laten ruimte, maar de voorschriften zijn èn onvoldoende èn te laag. Door alleen het grondvlak der bebouwing te beper ken brengt men het woningvraagstuk nog geen stap nader tot oplossing. Ook de hoogte moet beperkt wor den. Men stapelt thans woningen op elkaar om een dupr stuk grond rentegevend te maken en dat stuit grond is zoo duur, omdat men zoo hoog mag bouwen. Hierin moet verandering komen. De basis welke voor de nieuwe regeling dient te worden aangenomen (met behoorlijke overgangsmaatregelen) is dezeEr dienen woningen te zijn voor alle soorten van menschen. Men ga dus de woningtypen van verschillende afmeting en huurwaarde na en stelle voor den vorm der bebouwing profielen vast, gebaseerd op die typen. Om de gele genheid te geven tot speling in den vorm der gebou wen is er geen bezwaar, die profielen eenigszins ruim te nemen. De schrijver geeft profielen van vier typen van wo ningen, een gewoon werkmanshuis zonder verdieping met gevelhoogte van ten hoogste 4.50 M. en een diepte van 10 M., een klein burgerhuis (gevelhoogte 6.50 M., diepte 12 M.), een heerenhuis van twee verdiepingen (gevelhoogte 9 M., diepte 14 M.), een huis van drie verdiepingen (gevelhoogte 12 M., diepte IT M.) Wordt nu bepaald, dat de bebouwing boven de toegestane ge velhoogte voor en achter terug moet vallen onder een hoek van 45 graden, dan worden de hoogste punten respectievelijk 9.5 M., 12.5 M., 16.50 M. en 21 M. Bij een vergelijking met de bovenstaande woningtypen in de provinciesteden zal men vinden, dat deze prqfjelen geen onoverkomelijk bezwaar vindep. Nu dient nog de open ruimte ju de bebouwing te worden vastgesteld. Hoewel het over het algemeen niet wenschelijk is de straatbreedten te groot te ne men, zal men toch rekening moeten houden met de toenemende eischen van het verkeer en het schijnt daarom niet raadzaam eene mindere straatbreedte dan 12 M. toe te laten, ook niet voor de woonstraten. Ook dient de minimum perceelsbreedte te worden yastge- steld. Do schrijver noemt voor de verschillende bebou wingsprofielen: 5 M., 5,50 M., 6.50 M'. en 1.50 M., tus- schen de scheidingsmuren gemeten. Door de verorde ning zou men kunnen voorkomen dat er weer te veel woningen op elkaar gestapeld worden, hetgeen bij alle typen, met uitzondering van het eerstgenoemde, moge lijk zou zijn. Men kan bepalipgsn maken omtrent de hoogte der vertrekken, de breedte van trappen, de dik te van muren enz.. Het eerste bebouwingsprofiel is berekend op de ge wone werkmanswoning van 2.50 a 3 gulden huur per week. Er is echter nog een groote laag der bevolking, wier inkomen niet toelaat ^en hoogere huur dan 1.50 a 2 gulden te betalen. Voor dat soort woningen kan men niet eenvoudig een bebouwingsprofiel voor het bouwblok vaststellen zonder meer. Er dient hier een apdere oplossing te worden vastgesteld en de schrijver vestigt in dit verband de aandacht op een bebouwings- wijze als de Stevens fundatie en de Speijaart-van- Woerdenstichting te Utrecht. Door toepassing van bovenstaande denkbeelden de door de Woningwet aan de gemeentebesturen verleende bevoegdheid tot regeling van de plaatsing en hoogte der gebouwen en de bevoegdheid tot het maken van uitbreidings- en be bouwingsplannen geven hiertoe gelegenheid zal de meer als normaal te beschouwen toestand in het leven roepen, dat de prijs van den grond bepaald zal worden door de op dien grond toegelaten bebouwing. Die toepassing zal bezwaren ontmoeten. Er is reeds veel grond op speculatie aangekocht en die speculatie zal in vele gevallen niet aan de hooggespannen ver wachtingen beantwoorden er zijn echter wel meer speculaties, die aan die kwaal lijden, merkt de schrij ver droogjes op. Mochten de grondeigenaren te lang den grond onbebouwd willen laten liggen, dan kan men onteigenen, waarbij het bebouwingsprofiel kan dienen als maatstaf voor de prijsbepaling. Wanneer men tegen rationeele prijzen, gebaseerd op het toegelaten bebouwingsprofiel onteigenen kan zoo dikwijls als noodig mocht zijn, is de gemeenschap niet langer aangewezen op aankoop van de omringende gronden, wat tot nu toe dikwijls de eenige oplossing scheen om eene behoorlijke bebouwing in het aanzijn te roepen. Yoordeelen daarvan zijn o.a., dat de ge meente niet door grondaankoop gedwongen wordt reus achtige bedrijfskapitalen daarvoor te formeeren en ook, dat aan het particulier initiatief meer vrijheid blijft en het individu meer op den voorgrond kan tre den. Uit den aard der zaak is het echter wenschelijk zeer voorzichtig en geleidelijk te werk te gaan, zoodat schokken op financiëel gebied zooveel mogelijk worden vermeden. Het particulier belang zal echter moeten wijken voor het algemeen belang. De reeds bestaande bebouwing behoeft geen bezwaar op te leveren, daarvoor kan een afzonderlijke regeling- gemaakt worden. Begonnen kan worden met te hou den, wat men heeft en voor het bestaande een normaal prefiel vast te stellen. Profielen van bestaande be bouwing zullen echter eene zekere lenigheid moeten hebben en aan B. en W. zal de bevoegdheid gegeven moeten worden daarvan naar gelang van omstandighe den gebruik te maken. Ook moet men niet huiverig zijn deze profielen, wanneer dit noodig blijkt, radikaal te veranderen. Dit kan b. v. noodig zijn, wanneer stra ten van karakter veranderen. Voortdurend ziet men, dat woonstraten veranderen in winkelstraten, verkeers wegen, enz. De bedoeling echter van den schrijver is om in de eerste plaats het denkbeeld in overweging te geven, dat men voor de nog onbebouwde gronden rondom onze bevolkingscentra de bebouwing met krachtige hand re- gele op de voorgestelde wijze. En wanneer men van het bebouwings- of uitbreidingsplan niet alleen de platte grond, maar tegelijkertijd ook het profiel der bebou wing, die men zich voorstelt te verkrijgen, wordt op gezet, dan is het zeer goed mogelijk tusschen oud en nieuw een geleidelijken overgang te verkrijgen zooda nig, dat ook het particuliere belang niet te veel in het gedrang komt. Het zou aldus eindigt de schrijver misschien overweging verdienen bij eene mogelijk aan staande wijziging der Woningwet of reeds eerder ook het K. B. van 28 Juli '02 S 160 verder te wijzigen en in 4 handelende over de inrichting van uitbreidings plannen eene bepaling op te nemen waarbij geëiseht werd dat tegelijkertijd met die plannen ook de bebou wingsprofielen daarop of daarbij moeten worden aan gegeven en vastgesteld. Gouverneur van Suriname. De nieuwbenoemde gouverneur van Suriname mr. Fock zal zich tegen het einde van Juli naar West- Indië begeven ter aanvaarding van zijn ambt. Eerste Kamerleden op reis. Een groep van 15 leden der Eerste Kamer heeft gisteren een tocht door Zeeland, die ook enkele Bel gische gemeenten omvat begonnen, gisteren werd Tholen, Oudvasmeer bezocht, heden bezoeken zij Riland-Bath (bathpolder), Middelburg (statenzaal) West-kapelle (zeedijken), Domburg, MiddelburgDonder dag Vlissingen, Terneuzen, (haven- en vestingwerken) Vrijdag Breskens, Sluis, Heijst, Zeebrugge (haven); Zaterdag Vlissingen (havenwerken). Commissie voor de statistiek. In de Zaterdag j.l. in een der lokalen van het gebouw der Eerste Kamer, gehouden gewone najaars vergadering der Centrale Commissie voor de Statistiek werden de nieuwbenoemde leden dezer commissie, mr. P. J. M. Aalberse, mr. J. G. van Blom, mr. Ph. Falkenburg, mr. dr. J. L. A. Salverda de Grave, mej. dr. E. Kleerekooper en W. F. Pop, geïnstalleerd. Voorts werd, behalve de jaarverslagen van de Centrale Commissie en van het Centraal Bureau voor de Statistiek, de begrooting voor 1909 der Centrale Commissie vastgesteld, benevens een adres ten geleide der begrooting van het Centraal Bureau. De Commissie beraadslaagde naar aanleiding van ontworpen adviezen aan de betrokken Ministers in zakehervorming van 't bevolkingsregisterenkele onderdeelen van het Koloniaal Verslag het verslag der Rijkspostspaarbankeen gewenschte aanvulling der sterftekaartende voorbereiding der in 1910 te wachten herziening van de internationale nomencla tuur der doodsoorzaken en de statistiek van het grond- krediet. Ten slotte werd besloten aan het Centraal Bureau voor de Statistiek op te dragen, het instellen van een statistisch onderzoek naar sommige mogelijke oorza ken van de numerieke geslachts verhouding bij de geborenen. Naar de Tel verneemt, is door tal van ambtenaren, ressorteerende onder het departement van Financiën, een adresbeweging in den lande op touw gezet, waarin zij bij den minister sterk aandringen op spoedige indiening van het reeds zeer lang gereed liggende wetsontwerp omtrent inkoop van zijdelingsche diensten. Reeds werden eenige honderden handtee- keningen van belanghebbende ambtenaren verzameld. Naar gemeld wordt, zal generaal Van Daalen nog dezen zomer met verlof naar Nederland komen. GEMENGD NIEUWS. Zondagavond te 61 /2 uur steeg aan het terrein van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Rot terdam de bekende luchtreiziger van Pottum met zijn ballon op. Hij voerde met zich mede een oude fiets aan een parachute, welke hij onderweg zou laten vallen. Hij, die deze fiets bemachtigde, kon haar tegen een nieuwe inruilen, indien hij in staat was een entrée- biljet voor de oplating te toonen. De fiets kwam neer op e n boerenerf aan den Kralingschen weg in den Prins Alexanderpolder en geraakte zoo in handen van een boerenjongen. Een motorrijder, die den ballon was nagereden, gaf den jongen zijn entréekaartje, zoodat deze knaap de gelukkige bezitter werd van de fiets. De balL-n zette de reis voort en daalde laat in den avond bij Vreeswijk in de Lopikerwaard, van waar de aeronaut naar Rotterdam terugkeerde. Korte vreugd. Een huzaar-oppasser te Zutphen, door zijn officier uitgestuurd om rekeningen te betalen, ging er met het hem terhand gestelde geld f 658 van door. De politie te Zutphen kreeg hem echter spoedig te pakken en stelde hem ter beschikking der militaire autoriteit. Bijna het geheele bedrag dat hij meege kregen had, is echter zoek. Zondagavond had op den Stationsweg te Sliedrecht een ongeval plaats. Een drietal meisjes, dat daar liep te wandelen, schrok voor een paar jongens, die ter zijde van den weg in het gras lagen, en stoven uiteen. De 15-jarige Cornelia van Wijngaarden bleef op eens staan, draaide zich om en viel. Een onmiddellijk ont boden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Bij den Ringdijk is gistermiddag te Amsterdam het geheel naakte lijk van oen man gevonden, stekende met het hoofd in de modder. De kleederen lagen aan den kant. Vermoedelijk is bjj bij het duiken in de modder terecht gekomen en gestikt. Het lijk is naar het posthuis Watergraafsmeer overgebracht. De correspondent van de Tel. schrijft aan dat blad Alsof daar geen stagnatie geweest was, zoo levendig was 't aan de haven. De gansche kade weder gevuld met schepen, wier ladingen door rappe handen in de hallen gebracht worden en die nu ondanks hunne uitgestrektheid de groote hoeveelheden bijkans niet kunnen bevatten. Behalve de zeilschepen liggen er eenige beugers en een dertiental trawlers, terwijl de IJslander Donald een hoeveelheid visch ontscheept, die versteld doet staan. In hoeverre de staking o. m. van beteekenis is ge weest voor het post- en telegraafverkeer, moge blijken uit deze cijfers Ofschoon de vischhandel in 1907 sterk is toegenomen en daarmede het postverkeer werden van 1 tot 9 Mei van dit jaar de stakingsperiode slechts 555 tele grammen ontvangen, tegen 1057 in hetzelfde 'tijdvak van 1907verzonden van 19 Mei 1908 936 tegen 1190 in het vorig jaar. Het aantal telefoongesprekken bedroeg inkomende 525 tegen 602 van het vorig jaar en de uitgaande 709 tegen 1015. Nadat de staking was opgeheven, werden nog ruim 100 telegrammen verzonden van het personeel. Van het personeel aan het post- en t legraaf kantoor is Zaterdag veel inspanning gevraagd. Zooals wij reeds seinden is de staking voor een maand opgeheven. Van dezen tijd zal gebruik gemaakt worden, om tot zoodanige oplossing te komen, dat alle partijen bevredigd zijn. De onderhandelingen daartoe te voeren, zullen worden geleid door de afd. IJmuiden van de vereeniging ter bevordering der Nederlandsche visscherijwaarvan het bestuur is samengesteld uit de heeren S. A. Bakker, voorzitter, A. S. Groen, secretaris, en P. Dijksen, penningmeester. Maandagmiddag werd bij C. Visman, Neptunusstraat 40, IJmuiden, het volgende regeeringstelegram ont vangen „Uw telegram ontvangen. Het verheugt mij dat de staking is opgeheven. Minister J. G. S. Bevers." C. Visman is de eerste onderteekenaar van het uit voerig telegram, Zaterdag aan den minister gezonden, door de losse arbeiders in het visscherijbedrijf, alhier. Te Amsterdam heeft zich het zeer bijzondere geval voorgedaan, dat een rechercheur van politie door een dame, bij wie hij huiszoeking moest instellen, een voudig werd opgesloten. Het gold de verdwijning van een bont bij een vriendin der dame in quaestie. De rechercheur mocht het na dreigementen gelukken zijn vrijheid te herwinnen, van welke hij allereerst ge bruikte om proces-verbaal op te maken. De dame deelt mede dat de vrijheidsberooving slechts eenige minuten geduurd heeftde rechercheur spreekt van een half uur. Uit de rivier de Kil, ter hoogte van den Beerpolder te Dubbeldam, is opgevischt het in verren staat van ontbinding verkeerende lijkje van een kind. Het lijkje is herkend als dat van het 5-jarig zoontje van schipper L. M. v. d. W., uit Rumpst, in België, dat den 14 Maart j.l. op de Merwede van het aak schip „Rosalie" overhoord viel en ten aanschouwe van zijn vader in de diepte verdween. Gistermiddag heeft de justitie te Rotterdam, onder leiding van den rechter-commissaris mr. L. E. Visser, wien de instructie in de in den laatsten tijd aldaar gepleegde inbraken ia opgedragen, huiszoeking gedaan in het proeflokaal van Charlie Stock op de Korte Hoog straat aldaar. De commissaris van politie, de heer J. C. Theijssen, stond met een aantal rechercheurs de justitie ter zijde. Te Baarn zijn twee jongens uit Utrecht door de politie aangehoudende een was in het bezit van een revolver, de ander had een dolkmes. Deze jeugdige boosdoeners hadden op verschillende plaatsen in die gemeente ge racht winkelladen te lichten. Inbraak. In een tijdelijk onbewoond huis in de Zeestraat te 's Gravenhage, is in den nacht van Zaterdag op Zondag ingebroken. Toen de huisknecht Zondagochtend vroeg in de wo ning kwam, vond hij alles overhoop gehaali. en een grooten voorraad tafelzilver en andere waardevolle voorwerpen, een vrij aanzienlijk bedrag vertegenwoor digend, uit verschillende kasten gehaald, bijeen gelegd. De politie liet enkele individuen, die zij van de in braak verdacht, aanhouden en twee hunner, recidivis ten en dus oude bekenden der justitie, werden herkend door een dienstbode, die hen in de gang van een naast gelegen pakhuis was tegengekomen. Ook een heer, die van zijn kamer uit de vluchtende inbrekers had gezien, herkende het tweetal. Zij zijn vermoedelijk door een brandgang in de Bazar- straat in den tuin van het huis gekomen, hebben een

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1