DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No 113. Honderd en tiende jaargang 1908. DONDERDAG 14 MIE 1. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Tweede Kamer. Minister Idenburg. Fusie Friesche en Hollandsche christelijk- historische partij. Pensioenfonds Staatsspoorwegpersoneel. Geen vergaderingen, op Zondag. UIT DE PERS. Mr. Troelstra. 'n Schaduwzijde. GEMENGD NIEUWS. Smokkelaar gesnapt. Bevolking van Noordholland. Uit de Streek. Van .Texel. Een tol-quaestie. (Hbld.) Milde schenkingen. Een nieuwe politieverordening. Een klacht ingediend. Uit de Raadszitting te H. De BURGEMEESTER der gemeente Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de aangifte tot deelneming aan bovengenoemd onderricht ter ge meente-secretarie moet geschieden vóór I Juni a.S., op welken datum de lijst onherroepelijk wordt ge sloten. Inlichtingen omtreDt de regeling van het bedoelde onderricht worden ter gemeente-secretarie verstrekt Burgemeester en Wethouders voornoemd •Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 14 Mei 1908. DONATH, Secretaiis. ALKMAAR, 14 Mei. De afgezanten van Moelai Haf id te Berlijn, Gi Mo- hamed ben Asus en Gi Mohamed ben Nis el anim, zijn op het ministerie van buitenlandsche zaken ontvan g'en. De heeren hebben eenige dagen moeten wachten en hun tijd besteed met wandelen en bidden. D. w. z de laatste wandelde en de eerste bad. Deze is een groot geleerde, kent den Koran en is dientengevolge verplicht ook te bidden voor allen, die, den Koran niet kennen. Reeds voor hun ontvangst hadden de Marokkaan sehe heeren verklaard den Duitschen Keizer te willen verzoeken te zorgen, dat Marokko onafhankelijk zal blijven, zooals hij op 30 Maart 1905 zelf te Tanger ver kondigde. En geslepen voegden zij er bij„Alle Ma rokkanen eerbiedigen en beminnen daarom den Duit schen Keizer en gevoelen vriendschap voor het Duit- sche volk." Sommige Duitschers hebben er over gedacht de ge zanten op een feestmaaltijd te noodigen om aldus een betooging te houden tegen het optreden der Franschen in Marokko, maar van hooger hand is dit denkbeeld sterk ontraden. En het Duitsche Marokko-comité heeft geprobeerd van de aanwezigheid der afgezanten di plomatiek voordeel te halen, doch ook dit werd verhin derd. De afgezanten hebben een eigenhandig schrijven van Moelaï Hafid overhandigd, inhoudende dat deze de feitelijke heerscher van 't gansche land was, de kuststeden uitgezonderd, en dat hij zich ook op grond van den Koran en van godsdienstige rechtsgewoonten door de oelama's uitgeroepen als rechtmatig sultan kon doen gelden. Moelaï Hafid is genegen verdragen, in het bijzonder de Acte van Algeciras na te komen en alle mogendheden op gelijken voet te behandelen. Hij verzoekt de Keizerlijke regeering met de Fransche en andere regeeringen, die de acte mede hebben onder teekend in verbinding te willen treden om de Fran sehen hun troepen en schepen te doen terugtrekken en den strijd te doen eindigen. Hij zou dan schielijk in het land de rust herstellen, den handel met de mo gendheden met bijzondere toewijding doen herleven. De Duitsche gezantschapsraad Langwerth von Sim- mern antwoordde: „Ik legde der Keizerlijke regeering het schrijven voor, waarin Moelaï Hafid uw missie naar Berlijn aan kondigde. De plaatsvervangende Staatssecretaris van buitenlandsche zaken is niet in de gelegenheid met u ambtelijke onderhandelingen aan te knoopen daar uw lastgever geen erkende volkenrechtelijke persoon is. Intusschem heeft de Staatssecretaris, omdat ik als me delid van het Keizerlijke gezantschap te Tanger met Marokkaansche toestanden vertrouwd ben, mij opge dragen u aan te hooren en hem vervolgens van uw me- dedeelingen kondschap te doen. Ik heb natuurlijk niet in opdracht u bepaalde vooruitzichten te openen maar moet de overwegingen der Keizerlijke regeering voor behouden of en wanneer zij misschien in uwe mededee- lingen aanleiding zou kunnen vinden om daarover met Frankrijk en andere mogendheden in verbinding te treden. De ernstige wil der Keizerlijke regeering' de Algeciras-acte strikt na te komen is bekend, Kaar wensch is dat in Marokko vóór alles eindelijk weder ordelijke toestanden zullen heerschen. Dit kan slechts geschieden als de strijd om de heerschappij in Marokko zelf zoo snel mogelijk ophoudt." Het antwoord is diplomatiek en het klinkt niet slecht. De Duitsche regeering is van meening dat-de strijd om de heerschappij spoedig moet ophouden. Maar thans is juist Moelaï Hafid de baas. In Fez is men al bezig hem een feestelijke ontvangst te bereiden en Ab- del Azis toont zich vooral in den laatsten tijd zeer zwak. Het is goed gezien van Moelaï Hafid om de acte van Algeciras te willen erkennen. Wanneer alle mo gendheden voorts op gelijken voet worden behandeld, moet het hun vrijwel onverschillig zijn wie er op den Marokkaanschen troon is gezeteld. Alleen Frankrijk is hier een belanghebbende partij. Marianne heeft iets te wachten van Abdel Azis en de Marokkaansche heeren hebben te Berlijn ronduit verklaard, dat Moelaï Ha fid onder de kustbevolking nog zoo weinig aanhang heeft, omdat die bevolking bang is voor de Franschen. Het is dan ook gemakkelijk te begrijpen, dat de bei de afgezanten te Berlijn een slechte Fransche pers hebben, en dat de Fransche bladen ook niet bijzonder vriendelijk gestemd zijn jegens de Duitsche regeering. Voortgegaan werd gisteren met de behandeling der Visscherijwet, en wel van art. 27, luidende: „Met gevangenisstraf van ten hoogste zes weken of geldboete van ten hoogste zestig gulden wordt, als schuld g aan vischstrooperij, gestraft hij, die aan nie mand toebehoorende visschen bemachtigt, wetende, dat bij daardoor inbreuk maakt op eens anders recht." Hierop zijn amendementen ingediendeenerzijds door de heeren Regout en De Waal Malefijt, anderzijds door den heer De Geer. Beide amende menten, die slechts redactio neel verschillen, beoogen hetzalfde, n.l. om bovenstaande strafbepaling niet te doen gelden voor lien, die met één hengel visschen. De heeren Regout (K. Helmond) en De Geer (Chr.-H. Schiedam) lichtten hun amendementen in het kort toe. De heer Van Sasse van IJsselt (K. 's Herto genbosch) zette uiteen, dat naar zijn meening het straf bare feit in het artikel niet als misdrijf moet worden beschouwd en diende in dien geest een amendement in. De heer Van Doorn (U. L. Gouda) vereenigde zich met deze zienswijze. Men kan eenvoudig art. 27 afstemmen, dan nog voorziet art. 31 in alle voorko mende overtredingen en misdrijven. Het amendement werd aangenomen. Een amendement van den heer van de Velde (a.r. Delft) om aan de Gemeenteraden dé bevoegdheid toe te kennen om teir einde baldadigen te keeren het hengelen in openbare wateren des Zondags gedurende bepaalde uren te verbieden, werd verworpen met 42 tegen 19 stemmen. De Visscherijwet was hiermede afgehandeld. De eindstemming volgt later. Aangenomen werd het wetsontwerp voor onteige ning ten behoeve van de AVaalhaven te Rotterdam. De Minister van Koloniën, de heer Idenburg, wordt heden van de buitenlandsche reis, die hij na zijn aftreden als gouverneur van Suriname gedaan heeft, te 's-Gravei.hage verwacht. Hij zal Maandag naar het Loo gaan om in handen van H.M. de Koningin den eed af te leggen en Woensdag, na de portefeuille uit handen van den tijdelijken Minister van Koloniën, mr. Heemskerk, overgenomen te hebben, zijn ambt aanvaarden. De Banier, het orgaan der Friesch christelijk-his- torische partij, deelt mede, dat de aanvankelijke beginselverklaring, als grondslag van fusie of samen smelting der friesche met de hollandsche chr. liist. partij opgemaakt, bij de aangesloten kiesvereenigingen een gunstig onthaal heeft gevonden, en behoudens geringe opmerkingen is goedgekeurd. Op de vergadering, j.l. Vrijdag door de Friesche partij gehouden, is een concept-program van beginselen op dien grondslag, van elders ingekomen, met goed keurend advies, ter tafel gebracht. Unaniem is ge constateerd, zonder nadere op- of aanmerkingen, dat hiermede wat de Friesche partij aangaat, in beginsel de overeenstemming was verkregen. Het moderamen van het Prov. Comité, bestaande uit de heeren v. E. v. Heslinga, Ankerman en Kroese, is afgevaardigd naar een eventueel in Holland te beleggen vergadering ter nadere bevestiging, terwijl de andere leden, als- mede de bestuursleden der aangesloten kiesvereeni gingen tot het bijwonen van die vergadering, op nader te bepalen tijd, worden uitgenoodigd. Onder het personeel van de Staatsspoor is een adres beweging op touw gezet, om hun, die meer dan 30 jaar aan het pensioenfonds der maatschappij hebben gecontribueerd, een hooger pensioen toe te kennen dan aan hen, die zulks 30 jaren "deden. Voor eenigen tijd heeft de Nederlanlsche Bond van gemeenteambtenaren besloten, de algemeene vergade ringen om den anderen keer des Zondags te houden. Daartegen is eene beweging ontstaan van leden, die om godsdienstige, sociale of andere redenen bezwaar hebben tegen het vergaderen op een Zondag. Th ns hebben zes leden van den Bond, nadat zij eenige honderden bewijzen van instemming hadden ontvan gen, den Bond voorgesteld, het bestuiy uit te noodigen, voortaan de algemeene vergaderingen niet op een Zondag uit te schrijven. Tevens wordt voorgesteld, een besluit te dier zake eerst te nemen, nadat de voorstellers gelegenheid hebben gehad, op eene verghdering, welke niet op een Zondag zal worden gehouden, het voorstel toe te lichten en voorts dan ook de behandeling van het voorstel te doen plaats hebbèn op een niet op Zondag te houden vergadering. De voorstellers zijn de heeren J. Bredée te Amsterdam, mr, H. W. Hovy te Loos duinen, PKalbfleisch te Haarlem, W. Koelman te Hoogeveen, P. Pruis te Vlaardingen en J. Ruijs te" Ouder Amstel. St.") De „Standaard" schrijft: Met leedwezen zullen ook onze lezers vernomen heb ben, dat Mr. Troelstra lijdende is, zijn positie voors hands heeft moeten opgeven, en dat hem een ernstige operatie wacht. Tegenover den lijder legt ook de politieke tegenstan der zijn wapens af, en laat het menschelijk gevoel van sympathie en deernis boven komen. Voor een man van zijn kracht en van zijn doortas tendheid moet deze stremming in zijn actie uiterst pijnlijk zijn. En dat niet alleen omdat het hem stuit in zijn on verschrokken optreden, maar ook en niet minder, om dat de groep, wier zegsman hij was, er tot tijdelijken wapenstilstand door gebracht wordt. Mogen we spoedig vernemen, dat de operatie ge- lvkkig geslaagd is en de donkere wolk die boven zijn leven hangt, afdreef. Onder dezen titel schrijft hetzelfde blad De heer F. van Rijssens zond den 4en druk van zijne Vaderlandsche Geschiedenis in het licht. Reeds vroe- ger bespraken we dit handboek uitvoerig en bevalen het aan. Ook om zijn nuchterheid en waarheidszin. Vooral aan het slot komt dit uit. De heei> Rijssens stemt hier in met den lof door Rit ter aan het Nederland der laatste zestig jaar, na 1848, toegekend. De" bevolking klom, de levensduur won, de financiën kwamen op streek, er was vooruitgang en welvaart, schilders en musici schitterden, onze geleer der. worden buitenaf gezocht, het onderwijs 'deed reu zenschreden vooruit. Maar, zoo voeg't de heer van Rijssens er aan toe, er zijn ook schaduwzijden. Bij België staan we achter in veerkracht; er is geen durf voor groote ondernemingen; leger en vloot staan zwak; er is corruptie in onze handelswereld; we zijn zwaar belast; we zijn achterlijk op sociaal gebied. Hij had er kunnen bijvoegen, op zedelijk gebied zijn we eer achter- dan vooruit gegaan, en we lijden aan specu latiezucht. Doch, al liet hij dit weg, toch doet 't goed aan, dat hij het valsche patriotisme, dat alles mooi vindt, om dat het Hollandsch is, aandurft en er de stelling, dat voor wat in Holland leelijk is, het mooie in de plaats moet komen, tegenover plaatst. De Nijmeegsche nachtpolitie heeft een mooie vangst gedaan. In den nacht van Maandag op Dinsdag om streeks halfd^iè trof zij op de Smidsstraat te Nijme gen een rijtuig met paard, dat haar verdacht voor kwam. Niet ten onrechte; want bij onderzoek bleek het voertuig te bevatten niet minder dan 1200 pond sui ker die van Kleef hier binnengesmokkeld was. Natuur lijk werd de een-en-twintigjarige smokkelaar, zekere C. JA. J., uit Kleef, gearresteerd. De politieagenten hadden nog heel wat werk om de zakken suiker, de trappen van de Waag op, naar het politiebureau te brengen. (Geld.) De bevolking van Noord-Holland bedroeg op 1 Ja nuari j.l. 532.983 mannen en 562.362 vrouwen, totaal 1.095.845 zielen. De stand der vruehtboomen is hier en in de naaste omgeving zeer gunstig, vooral vele perensoorten belo ven veel. De struikvormen zijn met een wit bloemen- kleed bedekt. Woensdagmorgen omstreeks half twaalf heeft het hier en daar echter nog hevig gehageld, zoo dat de bloeiende boomen allicht, geleden hebben. De appelsoorten staan vrijalgemeen nog in knop. Het 15e Schip, beladen met grint, uit den zeebodem in het vaarwater „De Meep," is in de Texelsche haven gelost. Door den schelpzuiger wordt daar ter plaatse, waar de grintbank.'t eerst werd ontdekt, dag aan dag ge werkt. Nabij de haven is opnieuw een opslagplaats* in ge reedheid gébracht ter berging- van 1000 steres grint. Lr komt ook vah elders veel vraag naar het artikel, dat goedkooper naar vele plaatsen kan geleverd worden dan het riviergrint. Door den drank. Woensdagmiddag- gingen de subst.-off. v. Just., de vechter-commissaris en de heer dr. M. J. van Olm van Winschoten naar Seheemda, om daar een lijkschouw te verrichten op den 30-jarigen arbeider Jan Meerman, die vermoedelijk ten gevólg'e van overmatig' drankge bruik is overleden. De zoon van den landbouwer P. Brouwer trad in het huwelijk en stelde aan het dienstpersoneel 7 ter hand als fooi. De arbeider voorn >emd, die nooit mis bruik maakte van sterken drank, schijnt bij deze gele genheid zooveel te hebben gedronken, dat hij aan de gevolgen overleed. Aan den tol op den straatweg HilversumLaren, nabij het Sint Janskerkhof, is een quaestie ontstaan die door den bekenden eigenaardigen toestand in het Gooi nauw verband houdt met de erfgooiersquaestie en althans zoo goed als een uitvloeisel is. Van dezen drukken tol werd tot voor korten tijd een veelvuldig gebruik gemaakt door melkboeren uit Laren en Hilversum met hunne lichte melkkarretjes. Het tol geld, zijnde 16 cent voor heen en terug, altijd zonder morren betaald, kwam hun nu plotseling te hoog voor en door hen werd bij den tolgaarder Splint op ver mindering aangedrongen. Deze kon daaraan niets doen, doch gaf hij den raad zich te wenden tot de administratie van den Laarder grintweg (nu straatweg) waaraan de tol is gelegen. Dit schijnt niet gebeurd te zijn en de melkboeren hebben zichzelf nu maar geholpen door eenvoudig den tol te neg'eeren en, er omheen te rijden, zoodoende den tol een belangrijke" schade berokkende. Dat omrijden kon alleen geschieden door het huren van een akker van een Laarder-boer. Over dien akker kon de heide worden bereikt en daar hadden de boeren, als zijnde erfgooiers, natuurlijk vrij spel. De tolgaarder is echter ook erfgooier en deze kon dus eveneens op de heide zijn gang gaan en doen wat des erfgooiers is. Op advies van het bestuur van den grintweg heeft deze nu getracht den boeren den toe gang uit de heide te beletten door op verschillend, plaatsen aan de grens van genoemden akker diepe kui len te graven en op vele plaatsen den door de boeren genomen weg door hoopen zand ongelijk te maken. Tot dusver is het den tolgaarder nog niet gelukt den doortocht te beletten, daar, wanneer hij den eenen dag een greppel gegraven heeft, den anderen dag deze door de boeren weder is gedicht. Zelfs is het reeds voorgekomen dat beide partijen aan eenzelfde gat be zig waren: de een met graven, de ander met dichtgooi en. Dat daarbij de onderlinge verhouding minder aan genaam was, ligt voor de hand. Om te winnen komt het hierbij dus nu maar aan op het uithoudingsvermo gen. Dit zijn de heerlijke Gooische toestanden De heer H. B. d. R. v. C. te Dordrecht, die, gelijk gemeld, voor de armen dier gemeente f 5000 ge schonken heeft bij gelegenheid van zijn 25-jarig huwelijk, heeft aan den burgemeester van Rheden voor de armen van het dorp Yelp f 2000 gegeven. De vereeniging „Hulp iu Nood," aldaar kreeg f 1000 en het Algemeen Ziekenhuis te Yelp f 500. De heer H. B. d. R. v. C. heeft als oud-Dubbel dammer o>k zijn geboorteplaats bij gelegenheid van zijn zilveren huwelijk herdacht. Door hem is nl. aan den burgemeester dier gemeente eene gift geschonken, groot f 1000, ter verdeeling onder de armen van alle gezindten. (Jj. Ut.) Sedert kort is de nieuwe politieverordening der ge meente Eindhoven in werking getreden. Tot een der strengste bepalingen behoort het verbod van samenscholingen van meer dan 3 personen op do hoeken van straten of trottoirs. Aan deze bepaliug wordt streng de hand gehouden en geeft voortdurend aanleiding tot wrijving tusschen politie en publiek. De menschen worden echter eerst gewaarschuwd, en bij niet-verwijdering wordt proces-verbaal opgemaakt. Tevens is bij het nieuwe reglement de verplichting opgeheven, dat de Israëlitische bevolking op Zaterdag en feestdagen toch verplicht was voor reiniging harer trottoirs zorg te dragen, en zulks vastgesteld op eenige uren vóór het intreden van Sabbath of feestdagen. Tegen den directeu der directe belastingen te Tiel is een klacht wegens huisvredebreuk ingesteld door den ambtenaar der belastingen J., aldaar. In behandeling komt een voorstel van B. en W. in verband met een verzoek van het hoofd der school to* het aanschaffen van enkele leer- en hulpmiddelen waaronder een aardglobe. De edelachtbare heeren bekijken het lijstje met groo- ten ernst. De heer P. maakt bezwaar tegen de globe hij be grijpt niet, waartoe zoo'n ding dient. De voorzitter beschrijft het gebruik van de globe en betoogt de wenschelijkheid van de aanschaffing. De heer P. vindt het veel te duur. 't Is of het geld niets kost. Waarom ineens zoo grootscheeps En hij stelt voor, te beginnen met een globe van Nederland. (Hdbl). Ongelukken. Te Hengelo is een driejarig kind van i'eu kl-er- maker H. overreden door e>-n houtwagen en terstond overleden. Eenige jongens te Rijssen trachtten dezer dagen te loopen over een over een sloot liggend«n boom. H. B. deed het ook, maar kwam daarbij voorover te vallen met zijn onderlijf op den boom, waardoor hij zich inwendig zoozeer kwetste, dat hij na hevig lijden gisteren gestorven is. Te Stolwijk is in do buurtschap Benedenheul de ruim twintigjarige dochter van den Kndbouwer A. S., ter zijde van het huis in een sloot verdronken ge vonden geneeskundige hulp kon niet meer baten. Ze leed aan toevallen en men schrijft daaraan de oorzaak van haren dood toe. Gisternamiddag is op de lijn Mechelen--Neuzen nabij Kijkuit de bureelwachter Wulhaers, die den sluitboom te laat gesloten had, door den trein over reden. Het hoofd werd van hit lichaam gesned n. De ongelukkige was gehuwd en omstreeks 60 jaar.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1