De soiree van de AIKmaarsche Courant. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Uit de Rijp. Plaatsgebrek. Een aardige lengte. Geslaagd. De IJmuiderkwestie. Nieuws uit Hoorn. Staatsloterij. Postduifdoffer. Geslaagd. Nationale bond van Handels- en Kantoorbe dienden „Mercuriu3". Na een gisteren ten raadhuize alhier gehouden con ferentie tusschen het dagelijksch bestuur en de directie der „Alkmaar Packet", werd bekend gemaakt, dat de dienst van hier op Amsterdam, langs de Zaan, niet opgeheven zal worden, doch vanaf 15 Mei op andere uren zal gaan varen. Een groote verbetering, waar door zeker meer gebruik van de boot zal worden ge maakt, is het vertrek 's morgens ten 9 uurterwijl voorts de nieuwe bepaling, dat retourkaartjes in beide richtingen geldig zijn, ongetwijfeld het reizen per boot zal bevorderen. Ten bewijze dat het dringend noodig is, dat het aantal plaatsen in de gestichten voor krankzinnigen wordt uitgebreid kan dienen, dat op de stichting Dennenoord te Zuidlaren een dezer dagen niet minder dan acht aanvragen moesten worden afgewezen. Eenige der aanvragers hadden op meerdere plaatsen reeds een tele natellend antwoord bekomeneen paar zouden voor derde klasse patiënten zelfs met een toezegging in een hoogere klasse tevreden zijn. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld dat door J. Bakker, wonende Kruisweg Haarlemmer meer, rabarbersteelen aau de Groentenmarkt te Haarlem zijn gebracht, die de lengte^van 1 M. 45 c.M. hadden Te Haarlem zijn geslaagd voor het examen lager onderwijs de dames J. W. M. Rijnders, Hoorn J M. T. Meyer, Enkhuizen; A. Nicolai, Edam; J. E Onnekes, Hoorn. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, zal eene krachtige actie begonnen worden om alsnog te trachten de zaken hier weer in het goede spoor te brengen. De leiding van deze actie zal uitgaan van de afdee ling „IJmuiden" der Yereeniging tot bevordering van de Nederl. Visscherij. Men deelt ons mede dat het in de bedoeling ligt op breeden voet te rekwesteeren bij de Tweede Kamer en voorts te trachten in eene groote vergadering, te houden in Den Haag, de zaak nader toe te lichten Daartoe zouden dan worden uitgenoodigd de Mi nisters, de leden der Eerste en Tweede Kamers, enz, (N. U. Ct.) Rijks-landbouwwinterschool. (Vervolg vergadering van oud-leerlingen). In plaats van den heer G. Nobel, die als zoodanig niet herkiesbaar is, wordt gekozen tot lid der com missie van toezicht op het station voor melkonderzoek de heer P. Jz. Eriks te Hoorn. Aan de orde is thans een voorstel om voor het geregeld onderzoek der melk van Zuivelfabrieken aan het Station, ten behoeve van uitbetaling naar gehalte een speciaal verlaagd tarief is te voeren. Dit verzoek, gericht door den controleur tot de com missie van toezicht, zal geen nadeelige fiuantiëele gevolgen voor het station hebben, daar dit, als ter gemoetkoming in de kosten, evenwel (2l/q c.) van' elk monster zal blijven ontvangen. De controleur deed het verzoek op eigen initiatief en ten eigen laste waarom het bestuur dan ook voorstelt h-1 verzoek in te willigen en zelfs toe te juichen, omdat hef getal te nemen monsters daardoor zal toenemen. Het voorstel werd aangenomen. Door den heer G. Nobel werd thans rapport uitge bracht omtrent de „voorbereiding van de oprichting van een Bond van vereenigingen van oud-leerlingen der Rijkslandbouwwinterscholen en van de cursussen der Nederlandsche Heidemaatschappij." Aanvankelijk, voor ll/2 jaar begonnen, met het instel len van een onderzoek naar het oprichten van een eigen orgaan, moest hiervan worden afgezien, doordat de Gro- ningsche vereeniging besloot hierop niet in te gaan en daardoor ook „Leeuwarden", die medegieg, onder voorwaarde, dat alle betrokken vereenigingen zulks deden, afviel. Voor de stichting van een algemeenen bond kreeg men echter algemeene blijken van sympathie. Er heerschten echter twee stroomingen en wel één, om als lid te doen toetreden alle vereenigingen van oud leerlingen van inrichtingen van middelbaar landbouw onderwijs en één om te bepalen, dat gewone leden kunnen zijn de vereenigingen van oud-leerlingen "der Rijkslandbouwwinterscholen en der cursussen van de Ned. Heidemaatschappij en verder alle vereenigingen, die hetzelfde doel beoogen en als zoodanig door het bestuur van den Bond zijn erkend. Op deze vergadering zal men te kiezen hebben tusschen deze 2 richtingen. De heer C. Nobel, wijzende op de beweging van oud-leerlingen der landbouwscholen te Wageningen om een scheiding tot stand te brengen, bepleit de wensehelijkheid om met de beslissing te wachten. Er best aat een vereeniging Cultura, van oud-leerlingen van alle landbouw-inrichtingen te Wageningen, dus zoowel van de Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouw- school en de landbouwschool, die op den duur niet bevredigt. De leerlingen, worden over een kam* ge schoren, ho;wel ze van verschillende ontwikkeling zijn. Men zal daar nu besluiten tot splitsing en nu zal de vereen, van oud-leerlingen trachten contact te krijgen met oud-leerlingen van andere inrichtingen. Feitelijk dus hetzelfde wat we hier willen, waarom spreker het beter vindt te wachten, totdat men weet het resultaat der besprekingen der vereen. Cultura. De heer Van Overzee is het niet met den heer Nobel eens. Hij acht het wenschelijk. dat de oud leerlingen der landb. winterschool te Schagen eerst een bond stichten, opdat dan later ook anderen kunnen toetreden. Hetzelfde is geschied op 't gebied der zuivelbereiding. Ook daar een federatieven zuivel- bond. Op landbouwgebied stelt hij zich voor, dat ver schillende bonden kunnen worden opgericht van oud leerlingen, om dan daarna te komen tot een federa tieven landbouwbond. De heer O. Nobel voegt hieraan toe, dat andere vereenigingen eerst in het najaar zullen beslissen. Hij acht het verkieslijk, dat Noord-Holland voorgaat, dan is er een begin en zullen andere vereenigingen ongetwijfeld volgen. Door ons besluit zal de Bond wel niet zijn geconstitueerd, maar zal er zijn een begin tot navolging. Overgaande tot artikelsgewijze behandeling der sta tuten, wordt eerstens vastgesteld het doel der vereen., n.l. door onderlinge samenwerking der productiviteit van den Nederlandschen bodem in den ruimsten zin des woords, te verhoogen. De vereen, tracht dit doel te bereiken it. door het houden en doen houden van voordrachten en besprekingen, betreffende landbouw, veeteelt, bosch bouw en zoetwatervisscherij en aanverwante bedrijven. (Dit laatste werd er door deze vergadering bijgevoegd), b. het inwinnen en geven van inlichtingen voor de onder a genoemde vakken c. het nemen van proeven en het initiatief der toe getreden vereenigingen in deze te steunen; d. het verleenen van hulp bij aan- en verkoop van landbouwproducten en benoodigdheden ten behoeve van de leden der toegetreden vereenigingen e. het bevorderen van het landbouwonderwijs f. het uitgeven van geschriften en eventueel een eigen orgaan g. alle verdere wettige middelen die de vereeniging ten dienste staan en aan haar doel bevorderlijk kun nen zijn. Een beslissing nemende omtrent art. 5, voorschrij vende welke personen lid kunnen zijn, acht men bovengenoemde 2e richting niet verkieslijk, daar dit zou worden een nieuwe algemeene landbouwvereoni ging, waarvan we al ruimschoots zijn voorzien. Men koos de eerste richting, echter met dien verstande, daaruit het woord middelbaar te schrappen, waardoor ook toegang openstaat voor oud-leerlingen van cur sussen en jook van het Hooger landbouwonderwijs te Wageningen. Overigens verklaart men zich algemeen voor de oprichting van den bond en neemt men de concept statuten aan. Thans wordt het woord gegeven aan den heer C, J. Overzee, tot het houden van zijn lezing over kaas controle-stations, waarvoor we verwijzen naar ons nummer van 27 Februari, waarin w« een zeer uitvoerig verslag daarvan opnamen. Na nog eenige mededeelingen te hebben gedaan over de excursie op 4, 5 en 6 Juni sluit de voorzitter met een bijzonder woord van dank aan den heer Van Overzee de vergadering. Hierna werd nog een bezoek gebracht aan het Rijkslandbouwproefstation, de proefzuivelboerderij en de fruittuinen van den heer Chr. Oortman Gerlings, Gisterenavond vergaderde onder leiding van den heer Utermöhlen de V.V.V.V. De vereeniging Apollo" luisterde de vergadering op. Door het bedanken van den heer Wonder, moest een nieuw bestuurslid worden gekozen. Op een desbetreffend verzoek antwoordt de heer Wonder, dat hij op zijn besluit niet zal terug komen. Zijn uittreden is geen gevolg van een per soonlijk feit, maar zijn maatschappelijke positie noopte hem daartoe. Gekozen werd de heer F. Reijnders die de benoeming aannam. Aan de orde was thans het feestprogramma voor 1908. De heer Pekelharing stelde voor de verlichting enz. van Oosterpoortgracht en Oosterpoort, terwijl de heer van Deursen o.a. voorstelde een optocht van kunst en smaak, waaraan konden deelnemen de ver eenigingen Hoornsch muziekkorps, Sappho, Excelsior U. d. I., Westfrisia. Het bestuur had hetzelfde plan, voorgesteld door den heer Pekelharing, ook onder de oogen gezien. Het bleek echter onuitvoerbaar. Het plan van den heer van Deursen stuitte af op de groote kosten. Zelf stelde het voor: Zondag 15 Volksspelen op de Turfhaven, 68 Concerten, 9 Balchampêtre, K«r messe d'été op 't Doelenplein. Maandag 910 Con certen, 1011 Optocht door de deelnemers aan het schoonrijden, waarbij ook prijzen zullen worden uitge loofd voor 't mooist versierde rijtuig, 1111/.; schoon rijden op de Turfhaven, D/2—5 groofe Harddraverij 68 Concerten en weder Kermesse d'été en Balcham pêtre, en tot slot een vuurwerk op 't Doelenplein. Een voorstel van den heer Holzmüller om daarbij te voegen een réunie in het Park werd door het be stuur overgenomen. Als vermoedelijken datum wordt vastgesteld Zondag en Maandag 26 en 27 Juli. De heer De Jong brengt namens de veigadering dank aan den heer Wonder, voor alles wat hjj voor de vereeniging heeft gedaan. Majoor J. H. Huisken commandant van het garni zoen te Hoorn, zal dezer dagen" worden bevorderd tot luitenant Kolonel. Garnizoensbericht. Bij het le bataljon 10e ïegiment infanterie zullen vermoedelijk op 15, 18, 19, 20, 21, 22 en 26 Mei e.k, 2, 5, 13, 18, 1, 1 en 52 lotelingen worden ingedeeld. Trekking van heden, 4e kl., 4e lijst. Nr. 6183 f 1500nr. 14349 f 400. De bon voor de soiree, te geven door de heeren J. Louis Pisuisse en Max Blokzijl (Naphtalie de Rosa en Joseph Pardo) op Maandag 18 Mei in de Harmonie zaal vindt men in het nummer van heden op de vierde bladzijde boven aan. We hebben dus rekening gehou den met het verzoek dergenen, die gaarne zouden zien, dat de bon niet werd geplaatst aan den achterkant van het feuilleton, omdat zij dit wilden bewaren. Zooals men weet kan deze bon van morgenochtend elf uur af aan ons bureau Voordam O 9 worden inge wisseld. Tegelijkertijd kan men dan bij ons a 10 ets. plaatsen bespreken, dus niet aan de „Harmonie." Bons, welke gestempeld zijn (dus voorkomen in losse nummers of in bewijsnummers) worden niet aangeno men. Meer dan 2 kaarten kunnen er niet worden genomen op één bon. Tot een beperkt aantal zijn er zonder bons kaarten verkrijgbaar a 1.50 per stuk. De-galerij van de zaal hebben wij gedeeltelijk gere serveerd voor het personeel der zetterij en drukkerij der courant. Mogen wij er tenslotte nogmaals op aandringen in het belang dergenen, die deze soiree wenschen bij te wonen, om zooveel mogelijk te elf uur aanwezig te Klokkeslag elf vangt de uitgifte der kaarten zijn i „Wij hopen den Alkmaarders een genoeglijken avond te bezorgen," schreef de heer Blokzijl ons gisteravond. Nu, wij gelooven dat dit wel zal gaan. Dinsdagavond traden de heeren in Enkhuizen op en de „Enkh. Cou rant" bevat een zéér waardeerend verslag over hun soiree. De kennismaking met deze beide heeren jour nalisten- chansonniers is een alleszins prettige en aan gename geweest, zegt het blad. Geestig en onderhoudend vertelt de heer Pisuisse. „Wat de heereu ten gehoore brachten, maakte den avond tot een gezelligen en ook leerzamen. De heer J. L. Pisuisse is niet alleen een aangenaam zanger, doch ook een goed causeur, die met zoo'n paar inleidende woorden vaak de quintessens van de zaak aangaf, wel ke hij dezen avond bij zijn publiek wilde inleiden; de chansonnetten. Zooals te begrijpen is, begon hij met de Fransch j volksliedjes, omdat het chansonnet in Frankrijk het meest ontwikkeld en tevens geliefd is. Allerduidelijkst bleek, dat de heeren hunne ooren en oogen open gehad hebben op hunne reizen, want zij wisten zoo juist aan te brengen en weer te geven, wat ik hier een locale kleur zou willen noemen. In het Duitsehe genre, hoewel niet zoo rijk en ty pisch als het Fransche, is ook veel aardigs. Wat de heer P. ervan voordroeg, verschafte ons veel genoegen, haast nog meer dan de Fransche. Zou het misschien zijn, doordat de Germaansche bonhomie ons wat na der staat? Van de Nederlandsche chansonnetten droeg de heer P. enkel een paar liedjes van Speenhoff voor, aange zien deze nagenoeg de eenige in ons land is, die in dit opzicht productief geweest is, uitgenomen natuurlij* van wat tot een vorig tijdvak behoort, doch voor 't oogenblik niet tot 's sprekers beschouwingen. Opmerkelijk is wel, dat velen de vertolking mooier vonden, dan van Speenhoff zelve: P. is meer acteur, brengt er althans meer actie in, terwijl S. uitsluitend zijn kracht zoekt in dictie. Met een enkel Engelsch volksliedje en eenen neger zang besloot de heer P. zijne beschouwingen. Na de pauze datgene wat voor velen de attractie was, de heeren optredend in het genre van Italiaansche liedjeszangers, en zooals zij hun fameuzen tocht ge maakt hebben. Daarover is echter reeds zooveel uit andere bladen geciteerd, dat we hierover kort mogen zijn. De illusie was volkomen. Wel moeten de heeren de faits en gestes van die typen uitstekend bestudeerd hebben, om zulk een imitatie te kunnen geven. De heer M. Blokzyl is een goed aecompagnist en ge heel met zijn zanger vertrouwd. Wat hij èn op de piano, èn op de mandoline èn op zijn eigenaardig doch lastig te bespelen orgeltje alleen ten gehoore bracht, getuigde van meer dan gewone kunstvaardigheid. Ook het aangename, vrij sterke en zich gemakkelijk tot allerlei wendingen leenende bariton-geluid van den heer Pisuisse maakte een aangenamen indruk. Het verbaasde ons, dat ondanks zijn verkoudheid, de zanger tot het laatst friscb en onvermoeid bleef. Het publiek was dankbaar jegens de beide heeren en de wakkere impresario's „De Algemeene Muziekhandel" te Am sterdam en de firma A. Egmond." Bij den heer C. v. d. Hilst alhier is komen aan vl'egen een zilvergrijze postduif met rood elastieken ring met No. 629. De eigenaar kan het dier terug bekomen"bij den heer C. v. d. Hilst. Voor het akte-examen lager onderwijs is te Haarlem geslaagd mej. A. J. van Woerkum alhier. Men schrijft ons: De afdeeling Alkmaar van bovengenoemden bond hield Woensdagavond eep druk bezochte vergadering in „de Unie." Na behandeling van huishoudelijke aangelegenhe den werd door den afgevaardigde naar de Bondsver gadering, in April te Utrecht gehouden, verslag van het aldaar verhandelde uitgebracht. Als route voor den op Hemelvaartsdag te houden wandeltocht werd vastgesteld, na verwerping van een ander voorstel, dat van de propaganda-commissie, om te gaan per tram naar Bergen, verder loopende naar Bergen aan Zee en Egmond aan Zee en vandaar per tram terug. Vervolgens werd conform 't voorstel van het Bestuur besloten., dat de afdeeling zich zal opgeven als dona trice, of voor het lidmaatschap der op te richten Open bare Leeszaal en Boekerij. Daarna hield het lid der afdeeling K. Steijn, eene zeer interessante lezing over „onze circulatiemiddelen." Op zeer bevattelijke wijze werd aangetoond hoe met 't ontstaan en de ontwikkeling van de verdeeling van den arbeid, samenging de ontwikkeling van den ruil handel. Hoe daardoor ontstond de behoefte aan 'n ge makkelijk ruilmiddel, dat tevens kon zijn waardemeter en f aanzijn gaf aan de munten, die een nieuw beroep noodig maakten n.l. dat van geldwisselaar. Ten slotte werd besproken 't bankwezen, bankpapier enz. De lezing werd met aandacht gevolgd en 't krachti ge applaus aan 't einde bewees, dat allen zeer voldaan waren. Nadat door den voorzitter namens de afdeeling aan spreker dank was betuigd, werd de vergadering ge sloten. De Duitsehe Keizer heeft in de laatste da gen weer druk gesproken. Dinsdag aan het hof te Ba den, waar hij aan den galamaaltijd in antwoord op een toespraak van den groothertog o.a. het volgende zeide „Toen wij kortgeleden, ter gelegenheid van de ver heffende uiting van monarchale gevoelens en beginse len, stonden voor de eerbied afdwingende gestalte van keizer Frans Jozef, dien hoogen heer, die de plichtsbe trachting belichaamt, verscheen ook weer voor mijn geest het beeld van den vader Uwer Koninklijke Hoog heid, mijn oom. Ook hij was een toonbeeld van de trouwste plichtsvervulling in zijn leven, voor zijn va derland in de eerste plaats en vervolgens ook voor ons Duitsehe rijk. Hij heeft het schoone woord gebruikt, dat van mond tot mond onder zijn volk voort is ge zegd „God heeft ons den plicht opgelegd, en wij moe ten, om hem goed gestand te doen en te vervullen, el- ken dag God om sterkte bidden." Deze hooge en heer lijke figuur is ook heengegaan, en haar verdwijning werpt over den dag van heden een licht floers van wee moed. Maar niet alleen het Badensche volk, ook het Duitsehe volk mag met trots zeggen: Hij is ons ge weest, en met den rouw mengt zich dankbaarheid, dat het óns volk is geweest, waaruit zulk een uitnemend man gesproten is, die' den Duitschen aard in zijn rein heid en kristalheldere klaarheid belichaamde. Hij was ons, en hij heeft ons het erfdeel nagelaten, dat gij nu bewaart: uw schoone Badensche land, uw trouwe Ba densche volk. Hij heeft nagelaten de innige en trouwe banden, die hem met mijne voorvaderen en ook met mij persoonlijk verbonden, en hij heeft een vriendschap ge vestigd tusschen onze huizon, waarvan ik van harte hoop, dat ook wij haar zullen voortzetten. 'Wij wil len ons waardige erfgenamen toonen van het groote geslacht, dat ons voor is gegaan en waaruit hij nog tot in onzen tijd uitstak als een Alpentop in den Al- penschijn." En gisteren sprak de Keizer bij gelegenheid van de plechtige inwijding van den herbouwden Hohkönigs- burg. De minister Bethmann Hollweg stelde de be- teekenis der namen Hohenstaufen, Habsburg en Ho- henzollern in het licht en zeide o. a.„Begroet de burcht den Hohenzollern-keizer als zijn nieuwen burchtheer, Duitsehe dank, Duitsehe hoop en Duitsehe trouw geleiden hem wanneer hij dien binnentrekt." De Keizer antwoordde, gemeend te hebben zijn dankbaarheid voor het heerlijke stukjo Elzaschen grond, dat de stad Schlettstad hom geschonken heeft, niet beter te kunnen betoonen, dan door den burcht in zijn vroegere schoonheid weder op te richten. „Moge de Hohköningsburg in het westen des Rijks, gelijk de Marienburg in het oosten als zinnebeeld van Duitsehe beschaving en macht tot in de verste tijden behouden blijven. Moge de adelaar zijn vleugels steeds over een vreedzaam land en een gelukkig volk uitbreiden." Van het Mecklenburgsche grondwets ontwerp zijn de voornaamste bepalingen de vol gende De beide groothertogdommen, Mecklenburg-Schwe- rin en Mecklenburg-Strelitz, hebben een gemeenschap- pelijken Landdag (algemeene Landdag. Naast dezen algemeenen Landdag heeft ieder groothertogdom ook pelijken Landdag (algemeene Landdag.) Naast dezen samengesteld: Voor het groothertogdom Mecklenburg- Schwerin uit 63 gekozen afgevaardigden (38 gekozen door bijzondere kiesgerechtigde lichamen en, 25 bij algemeene verkiezingen) en 4 afgevaardigden voor le venslang, aan te wijzen door den groothertog: voor het groothertogdom Mecklenburg-Strelitz: uit 16 afge vaardigden, nl. 9 te kiezen door kieslichamen, 7 bij al gemeene verkiezingen en een aantal voor hun leven door den groothertog benoemde leden. De door bijzondere kiesgerechtigde lichamen te kie zen afgevaardigden bestaan: lo. voor het groothertog dom Mecklenburg-Schwerin uit 17 afgevaardigden van de ridderschap, twee van de stad Rostock, 13 afge vaardigden van het landschap nl. uit een afgevaardig de resp. der steden Schwerin, Wismar, Parchim en Giistrow en 9 afgevaardigden der landstenden; 6 afge vaardigden van verschillende beroepsklassen nl. een af gevaardigde van de landsuniversiteit, den superinte- nedent van de landskerk, een afgevaardigde der gees telijken, behoorende tot de landssynode, de landbouw- kamer, de handelskamer en de ambachtskamer; 2o. voor het groothertogdom Mecklenburg-Strelitz uit 4 afgevaardigden der ridderschap van het groothertog dom Strelitz en de bezitters van allodiaalgoederen van het vorstendom Ratzeburg, uit een afgevaardigde van de huismannen van het vorstendom Ratzeburg, een af gevaardigde van den magistraat van Nieuw-Branden- burg, twee afgevaardigden van 6 overige magistraten der landstenden en een geestelijke, die tot de landssy node behoort. De afgevaardigden der ridderschap worden districts- gewijze gekozen. De ridderschap van het Mecklen burgsche district kiest 8, de ridderschap van het Wen- dische 9 afgevaardigden. Bij algemeene verkiezingen worden gekozen: voor Mecklenburg-Schwerin 10 afge vaardigden der stedelijke en 15 afgevaardigden der landelijke bevolking; voor Mecklenburg-Strelitz 3 af gevaardigden der stedelijke bevolking van het groot hertogdom Strelitz, 3 afgevaardigden der landelijke be volking en een afgevaardigde voor de geheele bevol- king van het vorstendom Ratzeburg. De Landdag wordt gekozen voor een tijdvak van zes jaren. De bij algemeene verkiezingen te benoemen le den worden gekozen door de kiesmannen der kiesdi stricten. Het groothertogdom wordt verdeeld in 9 stedelijke en 15 landelijke kiesdistricten. Tot de stedelijke kiesdistricten behoorbn de steden met het daartoe behoorende landelijk gedeelte. Een af zonderlijk district vormt de stad Rostock met haar landelijk deel en de stad Schwerin en omgeving. Uit de andere steden met hare landelijke omgeving worden 7 stedelijke kiesdistricten gevormd. De indee ling dezer districten geschiedt door het ministerie van bmnenlandsche zaken. Tn ieder kiesdistrict wordt een afgevaardigde geko zen. De kiesmannen worden gekozen door de kiezers in de kiesdistricten. Plaatsen met minder dan 1500 zielen wordt met een of meer nabijgelegen plaatsen tot één kiesdistrict ver- eenigd. Geen kiesdistrict mag minder dan 1500 of meer dan 3499 zielen tellen. Heden wordt de Fransch-Engelsche ten toonstelling geopend. Zij is een politieke gebeurtenis, een gevolg van de bekende toenadering. Zij is grooter dan ooit een tentoonstelling in Engeland is geweest. Het is een stad van witte paleizen. Voor gebouwen en terreinen is 12.000.000 gulden besteed door het be stuur, 3.900.000 gulden door de koloniën, 5.400.000 gul den door particulieren. De meren en kanalen op de tentoonstelling zullen met 4 millioen gallons water, drie voet diep, gevuld worden, waarop de bezoekers in tien electrische barkas sen en twintig „zwanebootjes" kunnen spelevaren. Er is een regenboogwaterval die tien uren daags in een meer zal plassen en aan den gang moet gehouden wor den met een dagelijkschen toevoer aan water van 2,500,000 gallons. De tentoonstelling wordt 's avonds verlicht met 2000 boog-, 150.000 gloeilampen en 7000 Wels-lampen. Tot verlichting van den regenboogwaterval zullen acht lampen van 10.000 kaarsen lichtkracht dienst doen. Sommige tentoonstellers, o. a. Australië, hebben eigen electrische fabrieken. De tuinpaden zijn te zamen 48 KM. lang. De waarde van de schilderijen die Engeland en Frank rijk te zien geven, is niet te schatten. Frankrijk heeft aan juweelen en kunstvoorwerpen tusschen de 60.000.000 en 72.000.000 gulden gezonden, de Fransche porseleinnijverheid een verzameling ter waarde van 2.880.000. Als het weer gunstig is, rekent men op een bezoek van 30 millioen mensclien, die elk 60 ets. intreegeld moeten betalen en, naar men hoopt, nog op velerlei manieren tot bestrijding van de kosten zullen bijdra gen. Inde Portugeesche Kamer der Pairs heeft de minister-president een vraag beantwoord naar den stand van het onderzoek inzake den moord op koning Carlos en den Kroonprins. De minister-president zeide, dat hij niet mocht mededeelen, wat een geheim van de rechterlijke macht was. Maar hij kon verzekeren, dat volgens het onder zoek de eenige schuldigen zijn geweest Buissa en Costa, die bij den moord om het leven zijn gekomen. Hij besloot met zijne genoegdoening te uiten over de stellige wijze waarop de nieuwe koning bij zijne eeds aflegging van zijn vast besluit, om het land te 1 er- vormen, getuigd had. Onlangs heette het, dat Engeland een internationale bijeenkomst tot beperking van de oorlogstoerustingen zou trachten tot stand te brengen. Thans wordt officieus gemeld dat dit gerucht waarschijnlijk zijn ontstaan dankt aan uitnoodigingen, waarin de Engelsche re geering de groote zeemogendheden verzocht heeft, des kundigen naar Londen te zenden, om, voor de defini tieve besluiten aangaande]; de oprichting van het op de Haagsche conferentie voorgestelde prijzenhof ge nomen worden, zekere" met het zeerecht in verband staande vraagstukken te behandelen. Van een bijeen komst tot beperking der wapening is derhalve geen sprake. De tijd voor de voorgestelde samenkomst te Londen jis nog niet vastgesteld. Men neemt echter aan, dat zij in het najaar zal gehouden worden. In Rusland zijn, zooals we dezer dagen mede deelden, de gevangenissen overvol. Dat de gevangenen daarvan trachten te profiteeren, ligt voor de hand. Te Te Simferopol zijn een groot aantal gevangenen die op de een of andere wijze zich van wapens hadden we ten te voorzien, op de vlucht gegaan. De directeur der gevangenis werd gewond, zijn adjunct, de gevan-

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2