DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. No. 115 Honderd en tiende jaargang. 1908 ZATERDAG 16 MEI. DIRECTE ACTIE. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Tweede Kamer. Kwakzalverij. Uit Winkel. Uit „de Egmonden". Een boekje voor den soldaat. De onregelmatigheden te Holten. Moord op een meisje. Ongelukken. Een markt jubileum. Een schadepost. ALKMAARSCHE COURANT. Onbestelbare Brieven en Briefkaarten, POSTKANTOOR TE ALKMAAR. LIJST van de aan dit kantoor en de daaronder be- hoorende hulpkantoren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de ge adresseerde ji niet zijn kunnen worden uitgereikt. Ie Helft der maand Mei, 1908. Brieven. W. de Bruin, Aalsmeer. H. Dienst, Haarlem. P. P. Buter, H.H. Waard Dr. Fockema, Hilversum. P. Kromensteijn, Rijp. Gebr. Kaan, Vlaardingen. Wed. M. Oud, Rustenburg. Briefkaarten. J. Malefeit. Rotterdam. M. van Ward? Zaandam. Wed. Nierop, 4 Briefkaarten zonder adres. Buitenland. Barend Poeser, Dinslaten, Mad M. Kisling, Heidelberg. Aan de afzenders wordt aanbevolen liun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. Er wordt in zoo krasse termen, met zooveel ijver en volharding propaganda gemaakt tegen den alcohol, dat menschen met min of meer paradoxale neigingen en de gematigden en nuchteren, die zich niet laten overbluf fen door machtspreuken en op hun hoede zijn voor de overdrijving, welke bij een zaak als drankbestrijding niet kan uitblijven, er licht toe zoudan kunnen gera ken om zich tegen die beweging te verzetten en het goede in de bestrijding over het hoofd te zien juist om die overdrijving. Dit is een gevaar van een beweging als deze, een gevaar dat gewoonlijk over het hoofd wordt gezien maar toch zeer zeker bestaat, juist omdat het de beste, meest zelfstandige elementen uit een volk betreft. Ligt het nu eenerzijds op den weg van deze men schen om op die overdrijving te wijzen en te zorgen, dat ook bij deze campagne maat wordt gehouden, an derzijds is het toch ook voor hen van gewicht de voe ling met het dagelijksch leven niet te verliezen en uit eigen aanschouwing telkens weer te leeren hoe onein dig veel kwaad de drank kan doen, hoeveel individuen er zijn, die aan de, verleiding van den drank geen weer stand kunnen bieden, die dus geholpen moeten worden opdat zij door den drank niet ten onder gaan. Men behoeft waarlijk niet ver te zoeken om deze in dividuën te vinden. De gewone praktijk van geneeshee- ren, geestelijken, advocaten," rechters en groote werk gevers leert dezen allen dagelijks dat de drank ontzet tend veel kwaad kan voor de zwakwilligen, die de kracht missen van zichzelf te beheerschen. Hoe ontzettend vaak ziet men ze niet in de gevange nissen, de mannen, wier strafregister allerverschrikke lijkst lijkt, doch die ten slotte in plaats van verdorven misdadigers zwakke lobbessen zijn, die in het huis van bewaring, in de gevangenis heel goed oppassen, die lust hebben in arbeid en zin voor orde, die wroeging- hebben over de domme slechte daden, welke zij verricht hebben, en van wie men toch met bijna wiskundige ze kerheid kan voorspellen, dat zij straits, als de drank hen weer te pakken heeft, tot precies dezelfde daden zullen komen. En als deze daden gepleegd zijn, komen zij weer voor den strafrechter en deze geeft weer enkele maanden en die enkele maanden passen zij weer goed op, om dan weer in de oude fout te vervallen en hun strafregister- al maar grooter te maken. „Is het toch niet mogelijk ons op andere wijze te helpen?" aldus dezer dagen de vraag van een dier on- geiukkigen, die tot nu toe alleen nog maar voor „jefne rei gezeten had gelijk hij het noemde doch nu onder den invloed van de jenever was gekomen tot een (rietstal, waarvoor hij groot berouw toonde. Het antwoord moest luiden: Neen. De strafwet straft de daad. En Waarmee uit. zou °P P™t een hervorming zoo betrek kelijk gemakkelijk zijn in te voeren. Tegenover elkaar staan in de strafrechtswetenschap de mannen van het strenge straffen van de daad en de psychologen, die in den dader een zieke zien. Hun strijd is zeker nog niet uitgestreden. Doch is hier niet een gebied, waarop de tegenover elkaar staande partijen een groote toenade ring zouden kunnen bereiken, ja elkaar dc hand kun nen reiken om den grooten vijand, den drank, te be strijden. En'te bestrijden, niet door den drankhandel te beperken of ingewikkelde voorschriften te maken voor het tappen, doch door hen, van wie bewezen is dat zij te zwak zijn om zich niet aan drank te buiten te gaan, gedurende geruimen tijd door dwang aan ont houding te gewennen. Het is waar, ook deze hervorming zou, zoo niet for meel dan toch materieel, in het systeem van ons straf recht diep ingrijpen. De rechter zou moeten kunnen uitmaken of hij inderdaad met een dronkenschapsmis- aadiger te doen had, hij zou het recht moeten hebben om de straf, bedreigd tegen de misdkad, welke den be schuldigde voor hem bracht, feitelijk op zijde te zetten (ot slechts m geringe mate toe te passen) en het recht om den man ten slotte te veroordeelen tot een angdurig verblijf in een staatswerkinrichting, die meer sanatorium voor drankzuchtigen dan gevangenis zou zijn. En dit recht zou natuurlijk bij nagenoeg alle misdaden moeten worden uitgeoefend. De uitoefening- zou niet beperkt moeten blijven tot enkele gevalleiq ongeveer zooals thans op eenigszins op andere wijze geschiedt bij dronkenschap als op zichzelf staande mis daad enz. Groote bezwaren zouden intusschen tegen een dei- gelijk optreden ook zij niet hebben, die van „ziekelijke zwakheid" tegenover misdadig-ers niet willen weten. Want mocliten deze erop staan, dat de in dronken schap gepleegde misdaden even zwaar gestraft werde.i als de in nuchteren toestand begane euveldaden, ten slotte zouden zij er dan toch zeker geen bezwaar tegen hebben, dat de veroordeelde, na het ondergaan van zijn straftijd, voor geruimen tijd in een dergelijk sanatori um werd geplaatst. Zoo optredende, zou de staat een frontaanval op den drankduivel doen, waarvan wij ons haast nog meer voorstellen dan van de omtrekkende bewegingen en de indirecte actie volgens de drankwet, die zeker ook reeds veel hebben doen bereiken, maar toch niet over al het kwaad in het hart aantasten, gelijk de door ons voorgestane methode doet. Moge dan ook de in een huis van bewaring gedane vraag van een dezer ongelukkigen om hem op een an dere wijze dan tot nu toe te „helpen" ook buiten de dikke muren en tralievensters vernomen worden en moge men ernstig overwegen of het niet op den weg van alle drankbestrijders en alle criminalisten zou lig gen om den vijand op deze overigens reeds zoo vaak aangeprezen wijze rechtstreeks aan te tasten. In antwoord op een vraag van den heer Van De venter heeft de Minister van Koloniën a.i., de heer Heemskerk, gistermiddag in de vergadering der Tweede Kamer verklaard, dat het verslag va'n den gouverneur-generaal over het Aljeh- onderzoek eerst 4 Mei het departement van koloniën heeft bereikt, waar nog niet het volledige dossier thans in behandeling is. Tusschen het Atjeh-onderzoek en het ontslag van generaal Van Daalen bestaat dit verband, dat de uit oefening van het civiel bestuur door Van Daalen niet aan de inzichten van den gouverneur-generaal beant- w oocdde. Minister Idenburg. De heer Idenburg, minister van Koloniën, Donder dagavond te 's-Gravenhage aangekomen, heeft gisteren voor zooveel noodig, bezoeken van kennismaking bij zijn ambtgenooten in het Ministerie afgelegd, het eerst bij den tijdelijken voorzitter van den ministerraad, mr. Heemskerk. Naar gemeld wordt ds op de jongste audiëntie van mr. Th. Heemskerk een deputatie geweest van het bestuur der Vereeniging tegen de kwakzalverij, be staande uit de heeren mr. A. Lind, advocaat te Am sterdam, J. van Riel, militair-apotheker te 's-Graven hage en E. J. Abrahams, arts te Amsterdam, ten einde den Minister inzage te geven van den jongsten arbeid van het bestuur dezer vereeniging, bestaande uit het verzamelen in een drietal groote cartons van allerhande kwakzalversadvertenties, die in één maand in verschillende Nederlandsche bladen voorkwamen. Het juiste aantal advertenties, dat in de geheele Nederlandsche dagbladpers verschijnt, is natuurlijk veel grooter, doch om den minister een klein denkbteldte geven van den enormen omvang dien het grootbedrijf op het gebied der kwakzalverij tegenwoordig reeds heeft, was het voldoende te laten zien, dat in 65 bladen, verdeeld over de verschillende provincies, in dertig dagen niet minder dan 3147 zuivere kwakzalvers advertenties voorkwamen. Met voldoening werd er in een gegeven toelichting op gewezen, dat de Centrale Gezondheidsraad maat regelen heeft beraamd tot verbod tot in het openbaar aankondigen van kwakzalversmiddelen. Met een enkel woord werd op de mogelijkheid van het toekennen eener subsidie aan de vereeniging gezinspeeld, doch hieromtrent kon de Minister geen toezegging doen. Den Minister zal nu in verband met deze audiëntie nader een adres worden gezonden, terwijl de drie car tons in een der zalen voor de leden der Tweede Kamer ter inzage zullen worden gelegd. GEMENGD NIEUWS. De Deiftsche Lustrumfeesten Men meldt ons uit Delft: De harnassen voor het tournooi, welke reeds gereed zijn, werden door de binnenlandsche nijverheid gele verd, n.l. door de firma Corn. Begeer te Utrecht. Zij zijn vervaardigd van glanzend staal of koper, terwijl dat van Lorenzo de Medici matzilver zal schijnen. De vergulde helmteekens worden gebeeldhouwd, en evenals dc wapens en banieren getrouw uitgevoerd naar de be schrijvingen van den dichter Pulci, die dit steekspel bezong. Een schitterenden imdruk zullen vooral de dekklee- den der paarden bieden, terwijl elke ridder bij zijn verschijnen binnen het strijdperk boven de pantsering van zijn harnas en de kleurenweelde van het paarden- kleed de lange lans houdt met wimpelbanier. Hiermede brengt hij zijn groet aan Lueretia. De dekkleeden en banieren worden onder leiding van I Henricus op zware zijde geschilderd en met borduurse- j len en steenen gesierd. Lorenzo zal binnenrijden op een zwart paard, met gloeiend geel dekkleed, overwemeld van kleuren en stiksels, waarover een staatsietuig met fonkelende ju weelen en bronzen maskarons. V oor den strijd zelf zal hij een ander paard bestij gen, met blauwe bedekking, waarop gouden lelies. Uit Enkhuizen. De heeren mr. H. Smeenge en G. S. Vlieger, voor zitter en secretaris van het hoofdbestuur der schip persvereeniging Schuttevaer, en de heer C. Kuijpe voorzitter der afdeeling Enkhuizen, zijn naar aanlei ding van de berichten omtrent opheffing van het rijks- betonningmagazijn te Enkhuizen in overplaatsing naar Nieuwediep, op audiëntie geweest bij den minister van marine, waarbij hun is gebleken, dat er regelen zijn getroffen, waardoor zoowel ten opzichte van gasboeien als gewone betonning de belangen der schipperij eer bevorderd dan benadeeld zullen worden. In de plaats van den heer G. Nobel is tot secretaris der Winkeler Rundveefokvereeniging benoemd de heer J. de Veer te Winkel. Uit Bergen. Reeds lang werd van verschillende zijden de wen- schelijkheid besproken tot beharding van eenige in slechten staat verkeerende wegen in den Oudburger polder. In eene deze week gehouden vergadering van I ngelanden van dezen polder en van den Noorder Reker en Mangedpolder werd met meerderheid van stemmen besloten tot beharding van den weg van de woning- van JKager af tot aan de Banseheidingssloot en van een zijtak van dezen weg, gelegen in laatstgenoemden polder. Ook een gedeelte weg van pl. m. 250 M. lengte nabij den Kanaaldijk zal behard worden. Dat men in het algemeen hiermede zeer ingenomen is, behoeft geen betoog. Uit Wieringerwaard. Weer is hier mond- en klauwzeer geconstateerd, hoe wel gelukkig in lichten graad. Door den veearts zijn dadelijk flinke maatregelen tegen verspreiding geno men, die om het doel gaarne worden toegepast. - De Vrijzinnige Kiesvereeniging alhier heeft Vrijdagavond besloten toe te treden tot de Centrale Kiesvereeniging te Schagen voor de Provinciale Sta ten. Tot afgevaardigden naar de a. s. algemeene ver gadering der Centrale werden gekozen de heeren J. P. Backx en H. Limpers. De Zangvereeniging Apollo heeft besloten den Dubbel-kwartetwedstrijd voor Gemengde Koren ten plattelande te houden op 6 September a.s., 's middags te half 2, waarop één niet te moeielijk verplicht koor on één nummer naar keuze zullen worden gezongen. Drie prijzen zijn beschikbaar en wel medailles met res pectievelijk 25, 15 en 10 gulden. De jury is samenge steld uit de heeren Anton H. Tierie, toonkunstenaar te Amsterdam, JKuilman van Schermerhorn en P. Stadt alhier. Donderdagavond werd er bij den heer Van Schaik eene vergadering gehouden voor ingezetenen van Eg- mond aan Zee, ter bespreking, wat er gedaan zal wor den ter viering van het 25-jarig burgemeesterschap over Egmond aan Zee van den Edelachtb. heer Pran ger. Het resultaat was, dat er na eenigestemmingen eene commissie ter voorbereiding en regeling werd ge kozen. In deze commissie hebben zitting de heeren: J. Addens, W. La Roy, W. Peisma, W. Molenaar, O. C. Groenewoud, J.Hopman, G. Ruigewaard, II. Krab, J. Koopman, S. Pluimgraaf, R. Gul en H. v. Pel. De -visscher van wien eenigen tijd geleden gemeld werd, dat hij was verdwenen, is thans weer boven wa ter gekomen. Het uitvoerige verhaal in deze meldt, dat hij met zijn verdiende centen was gaan passagieren in Rotterdam en daarna met een Engelschen trawler naar Grimsby getogen. Daar moet hij echter op geen pretti ge manier hebben kennis gemaakt met zijn Engelsche collega's. Deze moeten hem tenminste zoodanig heb ben getracteerd op Engelsche boksersstompen, dat hij zijn troost zocht op een Hollandsehen kotter, om daar mede maar weer gauw naar het minder boksende Hol land te komen. Naar het Centr. Bureau van den volksbond tegen drankmisbruik ons meldt, wordt vanwege het Departement van Oorlog eerlang een boekje uitgegeven, getiteld „Gezondheidsleer voor den Sol daat," geschreven door den dir. off. v. gez. 3e kl. Dr. II. A. Janssen, waarin de soldaat o. m. ook op de ge varen van den alkohol wordt gewezen. Dit boekje zal kosteloos in 't leger worden verspreid, spreid. Volgens het Dev. D g b 1. is door den burge meester van Holten circa 3500 zoek gemaakt. De nog jonge man heeft het geld in zijn te groot opgezet jongezellenhuishouden gebruikt. Hij was zeer bemind in zijn gemeente en ieder heeft met hem te doen. F. 65.000 ontvreemd. Een 18-jarige bediende van de cargadoorsfirma Mey er en Co. op de Prins Hendrikkade te Amsterdam, is gistermorgen met een door hem op kwitantie geïnd be drag, ad 65.000, verdwenen. Het bedrag was hem in cheque's uitbetaald. Hij wisselde deze in hoewel zijn patroons hem dit nadrukkelijk verboden hadden en maakte zich uit de voeten. Reeds in den namiddag werd de jonge man in Den Haag door de politie aangehouden. De geheele som was nagenoeg in zijn bezit. Onder de gemeente Vaals is een moord gepleegd op een jong meisje, Klinkenberg genaamd, dat te Aken werd vermist en gister in een bosch aldaar is gevon den. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Gisteren is het 10-jarig meisje Van den werkman O. van Pieterzijl te Munnekezijl vaii een houtwagen ge- vallen en zoodanig gekwetst, dat het kind spoedig overleed. Te Enschede is gistermorgen in een onbewaakt oogenblik het éénjarig kindje van den heer te P., aan nemer aldaar, dat op een bovenverdieping in zijn wieg je lag voor een open raam, uit de wieg en het raam gevallen. Het kwam zoodanig op zijn hoofdje neer, dat het in hopeloozen toestand werd opgenomen. Op zijn vrouw geschoten. Te Oosterhout heeft gisteravond zekere P. V. W. op zijne eehtgenoote geschoten en haar levensgevaar lijk verwond. De 11 Friesche steden op 1 dag bezocht. Blijkens een aan de Leeuw.O t. toegezonden notitieboekje beeft de beer H. Jansma, te Leeuwarden, met zijn twee dochters den 13 Mei j.l. de 11 Priesche steden per rijwiel bezocht. Zij vertrokken 's morgens 'S uur uit Leeuwarden en kwamen des avonds 11.25 al daar terug. Volgens den cyclometer hadden zij 209.5 K.M. afge legd. Door den regen werden/ zij 2 nur te Franeker op gehouden. Dat is een „Kraftprobe," zegt het blad dan. We wen- schen van harte, dat ze geen navolging hebbe. En ook dat de lieer Jansma noch zijn beide dochters een hart kwaal krijgen. Ontkomen zij daaraan, dan is het waar lijk hun verdienste niet. Men meldt ons De eigenaar van het café „de Posthoorn" te Schagen had Donderdag een der wanden van zijn lokaal met vlaggedoek, schilden en groen versierd ter eere van den heer R. Slikker, die dien dag* zijn 60-jarig jubile um als handelaar op de Schager markt herdacht. Op een der schilden stond gecalligrafeerd het volgende vers Reier Slikker zestig jaar Schonkt ge hier uw naam den handel, Luid geloofd door heel een schaar, Is uw naam door woord en wandel. Krachtig blijv' ge als ge zijt, Kom nog veel ter markt u geven, En daarna kroon langen tijd Rust als wel verdiend uw leven. De 74-jarige jubilaris ontving de gelukwenschen van vrienden en kennissen en deed zijn zaken, zittende in een met groen versierden leunstoel. In den huiselijken kring te Oudesluis, waar de heer Slikker woont, werd het feest na de markt voortgezet. Als belooning voor getrouw schoolbezoek zullen dit jaar op kosten der gemeente 50 kinderen der openbare en katholieke scholen den lOen Juni een uitstapje ma ken naar Amsterdam en 241 jongere leerlingen dier zelfde scholen den 15en Juli naar Bergen. Naar aanleiding der op 1 dezer plaats gehad heb bende restaurateurs verwisseling der buffetten in de wachtkamers van het station Vlissingen, zijn er op- metingen gedaan in de diverse localen ten einde vaat te stellen of aan de eischen der Drankwet voldaan werd. De vergunning tot verkoop van sttrken drank in 't klein is sedert 1 Mei opgeheven, zeer ten ongerieve voor de internationale reizigers die hier arriveeren met de mailbooten uit Engeland. Volgens de gedane opmetingen zijn de localiteiten niet voldoende voorzien van ramen met doorzichtbaar glas, zoodat tot nu toe ook „verlof" niet verleend wordt. Wel een schade- postje voor den restaurateur, die de buffetten dit jaar gehuurd heeft voor een bedrag van f 4000 beoger dan zijn voorganger betaalde. Een 100-jarige overleden. Te Zoelmond is overleden in den ouderdom van 100 jaar en 3 maanden mej. Anna Catharina Verkerk, geboren Van Mourik. Het schoolfeest. De afdeeling „Alkmaar van de vereeniging Volks onderwijs komt weer met het bekende verzoek, tot ons en tot de burgerij. Tot ons men vergeve deze kleine onwellevendheid, terwille van de juiste volgoi/de der feiten om een berichtje te plaatsen. Wij doen dat gaarne, immers het organiseeren van het jaarlijksche schoolfeest verdient sympathie. Evenals alle jaren zal ook nu weer met de kinderen der hoogste klassen der openbare lagere scholen een uitstapje naar Schoorl's duinen worden gedaan. Maar bovendien is de com missie voornemens een klein herinneringsgeschenk aan alle kinderen te geven. Men moet n.l. weten, dat dit voor de 25ste maal is, dat dit uitstapje plaats heeft. Een jubileum dus een jubileum, dat het herdenken waard is en waarbij een herinneringsgeschenk recht van bestaan heeft. In^Jie 25 jaar is 't aantal deelnemers en deelneemsters aanzienlijk toegenomen. Voor het watertochtje naar Sehoorldam had men aanvankelijk één boot noodig, la ter twee, en in den laatsten tijd kon men ook hiermede niet volstaan, doch moest men om drie booten vragen, welke door den heer 0. Bosman steeds welwillend wer den verstrekt. Ook dit jaar is natuurlijk het tochtje per boot in het programma opgenomen. Wij hebben thans bijna aan het tot ons gerichte ver zoek voldaan. Alleen moeten we nog oven mededeelen, met welk verzoek het bestuur tot de burgerij zal ko men. Dat is gauw gezegd: tast diep in den zak, wan neer strakjes de heeren zullen rondgaan om een bijdra ge te verzoeken voor het feest, voor een dag van ont-

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1