DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No 117. Honderd en tiende jaargang 1908: DINSDAG 19 MEI. Drankwet. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ALKMAAR, 19 Mei. De Duitsche Keizer heeft verleden Vrijdag zijn „trouwe stad Wiesbaden" een standbeeld gegeven van den groolen Zwijger, Willem I, prins van Oranje, graaf van Nassau. Hij heeft daarbij natuurlijk een redevoering gehouden. Wij hadden tot heden geen gelegenheid daarvan ge wag te maken en daarom komen wij er thans nog even op terug. „Wat hij. zeide de Keizer, de door hetNeder- landsche volk gekozen kapitein-generaal en stad houder voor de bevrijding der Nederlanden uit de gewelddadige heerschappij van een Alva, voor de grondlegging der Nederlandsche onafhankelijk heid heeft gedaan, is met gulden letteren in de geschiedenis van dat volk opgeteekend. Zijn huis en zijn land heeft de held een naam geschonken, die naast de meest gevierde namen in de wereld geschiedenis in eere prijkt. Op de vleugelen van het lied heeft de naam Nassau door de geheele wereld geklonken; zijn Nassausch geboorteland, zijn Duitsch vaderland tot schitterenden roem weerklinkt tot op den dag van heden de„oude melodie: „Wilhelmus van Nassauen, ben ick van pietschen bloedt". „Saevis tranquillus in undis", kalm te midden der woeste golven, was de kernspreuk tot het zinnebeeld, dat de groote Oranjevorst zich had gekozen, de ijsvogel, die zich en zijn nest door de dreigende baren laat dragen. „Hem wiens levensschip eens in verre streken door woeste golven werd medegevoerd, zal hier aan de verzachtende bronnen van zijn vaderland tot eeuwigdurende herinnering dit standbeeld gewijd zijn, dat zijn Nassausche landgenooten steeds in trouwe hoede zullen bewaren". Het „Berliner Tageblatt" heeft naar aanleiding van deze standbeeld-onthulling gisteravond een vlijmscherp artikeltje geschreven. „Nadat de Keizer op Korfoe in het slot Achil- leion heeft rondgewandeld in Schönbrunn den grijzen jubilaris gehuldigd, in Donaueschingen gejaagd en op den Ilohkönigsburg den sleutel in ontvangst genomen hadis hij in Wiesbaden aangekomen." In dit enkele zinnetje schetst het blad het eigenaardige karakter van den Reise-Kaiser. Vervolgens zegt het, dat het standbeeld als ka rakterbeeld mislukt is en dat het goed isdat er geen afgietsel is gezondèn naar de Hollanders, zooals de Engelschen een afgegoten -„Wilhelm de Bevrijder" hebben gekregen. I; „Daar Wilhelm I in de geschiedenis „de Zwij ger" of ook de „groote Zwijger" heet, is de meening algemeen verspreiddat hij weinig spraakzaam geweest is. Deze meening berust ge heel en al op een dwaling, want "Wilhelm was een welbespraakt heer, die mondelijk zoowel als .schriftelijk de meeste veelpraters uit het veld sloeg. Maar wat hij sprak was rijpelijk overlegd, voorzichtig overwogen, en de gedachten, waaraan hij vorm en uitdrukking gaf, waren zelden in één oogenblik geboren. Niemand heeft hem beter geschetst als Schil ler, die van hem zegt, dat hij „met de bewijzen van zijn gunst en vereering noch karig, noch verkwistend was, en die voorts van hem schreef: „Zoo langzaam zijn geest schiep, zoo volmaakt waren de vruchten zoo laat zijn besluit tot stand kwam, zoo vast en streng werd het üit- gevoerd". Door een dergelijk, nuchter, kalm evenwicht, waaraan verblindende verrassingen vreemd waren, verwierf deze Oranje het ver trouwen zijner landslieden en door zijn democra- tischen zin, door zijn twisten met de heersch- zuchtige patriciërs, won hij de lagen der armere bevolking. De Oranjes worden sedert eenigen tijd op grond van nauwgezette stamboom studiën geteld bij de voorvaderen der koningen van Pruisen. Deze Oranjes waren niet zooals Freitschke ons wil doen gelooven met een onkarakteristiek, theatraal woord een „Machabeeërsgeslacht van het Calvinisme", zij waren het tegendeel van fanatici, zij waren staatsmanskoppen en even zeer gekenmerkt door de nuchtere helderheid van hun geest, als door hun ideeënwereld, die vrij van vooroordeelen was. Naast Wilhelm 1 wij hebben opzettelijk het Wilhelm niet vertaaldde groote Zwijger, staat Wilhelm de Bevrijder, die de Engelsche grondwet redde uit de moordenaarshand; van Jacobus. Zooals een familie het aangenaam vindt, als er door een huwelijk nieuwe, geachte leden tot den familiebond toetreden, zoo begroeten ook wij met welgevallen deze nieuwe ontdekte ver wanten. En slechts een ding doet ons leeddat de in Duitschland nog heerschende meeningen even weinig lijken op de denkbeelden, welke in de Oranjes zijn belichaamd, als de standheelden in Wiesbaden en op het slotterras op hun ge zichten Heeft het Duitsche blad niet krachtig gezegd, wat het meende te moeten zeggen aan het adres van den Duitschen Keizer? Alg. Bond van R. K. Kiesvereenigingen. Salaris-regeling post- en telegraafambtenaren. De commissie door den Minister van Waterstaat bijeen geroepen om te dienen, van advies en voorstellen te doen, in vew,a tot lotsverbetering van commiezen en directeuren bij posterijen en telegrafie, is, naar wij uit ver trouwbare bron vernomen, tot volmaakte over eenstemming gekomen. Het dooi' de betrokkenen zeer gewaardeerde denkbeeld van den minister, om het advies van verschillende groepen van ambtenaren in te winnen, schijnt dus bij de ten uitvoerlegging in eerste instantie reeds schitterend geslaagd. Tegen werkloosheid. Sommige werkloozenfondsen der vakvereenigin- gen te Arnhem hebben het den vorigen winter, trots den bijslag der gemeente, niet geheel kunnen stellen zonder financieele hulp van belangstellen den in het vraagstuk dei' werkloozenverzekering, wat een gevolg was van de omstandigheden, dat de fondsen nog jong zijnde deelneming dus niet algemeendat er geen noemenswaardig overschot uit vorige jaren bestond en dat de werkloosheid vrij lang geduurd heeft. In verband met de 1 April in werking getreden loonsverhooging in de bouwvakken, zijn nu.de contributiën, althans bij eenige fondsen ons bekend, verhoogd en hoopt men op deze wijze krachtiger den strijd tegen de gevolgen van wer keloosheid te kunnen voeren. Zoo hebben de opperlieden hun contributie verhoogd en ook de metselaars hebben haar van 10 op 15 cent pet- week gebracht. Ondanks deze verhooging is het ledental van het metselaarsfonds dit jaar reeds met 20 gestegen. De IJmuider quaestie. Onder voorzitterschap van den heer Bakker werden naar het Hdbl. meldt, een tweetal con ferenties gehouden door het bestuur der afd. IJ muiden van de Ned. Ver. ter bev. der Zee- visscherij met het bestuur der handelarenver- eeniging. Uitgaande van de veronderstelling, dat de Tweede Kamer niet begrijpt het groote belang, dat in een nalaten van de verhoogde belasting- gelegen is, werd Vrijdag j.l. besloten, zich door middel van een uitvoerig adres te wenden tot de Tweede Kamer individueel. Minder juist is dus het bericht in een van de bladen, dat overeenstemming zou zijn verkregen omtrent de te nemen maatregelen, die, naar men verneemt, tot een oplossing van deze quaestie zouden leiden. Vaak is beweerd, dat de handel door 't op voeren der prijzen de 1 °/0 belastingverhooging wel weder, althans voor een groot deel op de afnemers zou weten af te wentelen. In de practijk is dat echter niet zoo eenvoudig als het in theorie wel lijkt. Men wees er ons op, dat de prijzen, volgens usanceworden afgerond tot stuivers en nu kan men niet voor een visch die tot dusver f f.15 opbracht, f 1.16 in rekening- brengen aan den afnemer, terwijl er bij de vinnige concurentie geen denken aan is, den prijs op f 1.20 vast te stellen. Met een voorbeeld toonde men ons voorts aan, dat in Duitschland, door de scherpe concurrentie met de van over heidswege beschermende Duitsche visscherij, vaak geleverd moet worden tegen inkoopsprijs, waarbij dan nog een hoeveelheid ijs wordt cadeau ge geven; de handelaar vond dan nog tot dusver zijn winst en vergoeding voor risico juist in de dezer dagen zoo veelbesproken korting. Naar het Hdbl. vorder verneemt is het vis scherij bedrijf Planteijdt (23 stoomtrawlers) voor f 700.000 overgenomen door een Fransche com binatie, waarin financieel is betrokken de Ijs fabriek IJmuiden, voor welke de voortzetting van dit bedrijf vrijwel een levensquaestie vormde. Men zal blijven varen uit IJmuiden. Bond voor Vrouwenkiesrecht. Men meldt ons: Zondag werd in hotel „Wittebrug" te Sche- veningen de eerste algemeene vergadering van den Nederlandschen Bond voor Vrouwenkiesrecht gehouden. In eene korte rede sprak de presidente, mej. mr. van Dorp, allereerst hare voldoening uit over den flinken groei van den Bondin één jaar werden 14 afdeelingen met 800 leden op gericht. Zij herdacht de aanleiding tot het stichten van den Bond. Eene groep leden meenende zich over erger lijke onderdrukking door' het Bestuur der Ver- eeniging voor Vrouwenkiesrecht te beklagen te hebben, trad uit deze Vereeniging uit en werd daarop van verschillende zijden aangezocht een nieuw centrum op te richten voor de talrijke voorstanders van Vrouwenkiesrecht, aan wie de leiding der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht te zeer bekrompen feministisch voorkwam. Spreekster legde er nog eens den nadruk op dat deze uittrede niet in verband stond met eene daaraan enkele weken voorafgegane be stuursverkiezing, zooals ten onrechte door het bestuur der Vereeniging wordt beweerd? Het bestuur van den Bond heeft het steeds beneden zich geacht in te gaan op de insinuatie door de Vereeniging vooral verspreid als zou aan de heele zaak alleen de eer- en heerschzucht van enkele vrouwen ten grondslag liggen. Waar zij deze insinuatie hier voor de eerste en de laatste maal ter sprake brengt, doet zij dat om eene dergelijke insinuatie als „beneden peil" te brandmerken. Zij hoopt dat nooit meer gezegd zal kunnen wordendat vrouwen op deze wijze het peil van den politieken strijd verlagen. De Bond zijnerzijds treedt de Vereeniging steeds met de meeste welwillendheid tegemoet, al wordt hij daarvoor niet altijd beloond. Te Hilversum b.v. stond de Bond zijn propaganda- tooneelstuk aan de Vereeniging af, welke met behulp daarvan een flinke afdeeling oprichtte. Tot belooning werd de Bond bij de oprichting- zijner afdeeling van wege de Vereeniging eens flink uitgescholden. Geen noodde Bond groeit tegen de verdrukking in en meent niet van de eens aangenomen houding te moeten af wijken, om de Vereeniging steeds gelegenheid te geven ons op onze eigen vergaderingen te komen bestrijden, waarvan druk gebruik ge maakt wordt, hoewel de Vereeniging deze genero siteit nooit reciproceert. Maar de Bond wenscht immers, dat het volle licht zal schijnen. Dat de oprichting van den Bond gerechtvaar digd was, daarvoor staan de namen borg der genen, die zich bij den bond aansloten. Vele onzer bekendste mannen en vrouwen waren daarbij. Iedere beweging die krachtiger wordt, moet zich vertakken. De scheiding heeft dan ook zeer ten bate der zaak gestrekter is nooit zoo hard gewerkt als dezen winter. De presidente had de voldoening onlangs uit den mond van Mrs. Chapman Catt, de presidente van den Inter nationalen Bond, te hooren, dat h. i. scheiding binnen korter of langer tijd in ieder land te voorzien en niet te betreuren was. Aan de hand eener monografie van Dr. Ger- trud Baum, eene der begaafdste jongere Duitsche vrouwen, ging spreekster thans eenigszins dieper in op de twee groote stroomingen in het femi nisme van alle landen. Spreekster herdacht de overwinningen door het vrouwenkiesrecht behaald in het afgeloopen jaar in Noorwegen DenemarkenEngeland Spanje, ons eigen land. Het voorstel tot Grond wetsherziening door de vorige regeering gedaan, wordt nooit weer ongedaan gemaakt. De tegenstand is vooral te vinden 1°. bij de vrouwen zelf. Onlangs zei een begaafde kunste nares tot spreekster dat ze „streng" tegen vrouwenkiesrecht was alsof 't zoo iets als sterke drank was; 2°. bij degenen, die door 't beginselkiesrechtvertegenwoordiging in 't algemeen gedisillusioneerd zijn. Dat treft nu het Vrouwenkiesrecht omdat het nog Ingevoerd moet worden. Spreekster betreurde, dat door de onvoldoende organisatie de Bond geen steun aan het te houden congres heeft kunnen verleenen. Mrs. Chapman Catt betreurt dit ook ten zeerste; en dat de zoo noodige federatie met de Vereeniging, voorgesteld door Mr. Fokker, afstuitte op geheel persoonlijke motieven van de hoofdbestuursleden der veree niging. Dit het jaarverslag van den Secretarisstippen wij het volgende aan. Een zestal propaganda- vergaderingen werden opgeluisterd door de op voering van de dramatische schets „Ontwaakt" van Mare. Emants, door het tooneelgezelschap „Fritomga". Aan den auteur en de dilettanten werd een woord van dank gewijd. Met de leeravonden en de cursussen had de Bond succes. Mej. mr. van Bosse gaf eenige cursussen over onze staatsinrichting mr. Offers over de [grondwet. In enkele afdeelingen sprak mej. mr. van Dorp over de kinderwetten, de heer Elent over de politieke partijen in ons land, mr. Israels over de huwelijkswetten en mr. van Drooge over Trusts. Daarna bracht de Penningmeester het finan cieel verslag uit. Veel is er echter niet te ver slaan. Zeker, er zijn inkomsten geweest in dit eerste levensjaar van den Bond, zooals „zulks te doen gebruikelijk is"maar er waren nog meer uitgaven, zoodat er bovendien een „tekort" was. Ook dat is „schon dagewesen". De pen ningmeester heeft echter een onbegrensd ver trouwen in de toekomst en vindt daarin aan leiding zoo luchthartig met de finantiën om te springen. De inkomsten gaan steeds vooruit toch vindt hij het niet overbodig op te merken, dat de contributie niet vastgesteld is op vijftig cents per jaar, maar daarmede slechts een mini mum bedoeld is en de Bond zich volstrekt niet beleedigd acht, indien men daarboven gaat. Na veel discussie werd vastgesteld, dat de afdeelingen 25 pet. van de contributie der leden aan het H. B. zullen afdragen. Evenzoo wordt besloten het aantal leden van het H. B. tot 9 uit te breiden. De afdeelingen Alkmaar en Naarden—Bussum werden aangewezen drie leden te verkiezen voor de financieele commissie voor het boekjaar 1908. De volgende jaarvergadering zal te Utrecht gehouden worden. Meubelmakers- en Bekangersbonden. ALKMAARSCHE COURANT. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat bij hun college is ingekomen een verzoekschrift van I. H. MANHEIM aldaar, om verlof tot den verkoop van alcoholvrijen drank in het perceel Laat D 42. Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen hiertegen bezwaren worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 18 Mei 1908. DONATH, Secretaris. In de gister te Utrecht gehouden vergadering van bovengenoemjjen bond waren aan de orde de ver schillende kiesrechtvoorstellen. Volgens het verslag dat de Residentiebode van deze vergadering geeft is de behandeling der kiesrechtkwestie evenwel na lang durige discussie uitgesteld tot September. Onder leiding van den heer H. C. van Gila werd Zondag te Utrecht een buitengew jon congres gehouden van de Meubelmakers- en Behangers-, Stoffeerders- en Beddenmakersbonden, ten einde de reeds geruimen tijd in voorbereiding zijnde samensmelting te bekrach tigen. Aanwezig waren 9 afdeelingen van den Behangers- bond en 11 afdeelingen van den Meubelmakersbond. Besloten werd, dat voortaan de naam van den Bond zal zijn „Algemeene Nederlandsche Bond van meubel makers, behangers en aanverwante vakgenooten." Het hoofdbestuur zal voortaan te Rotterdam geves tigd zijn. Inzake het toelaten van patroons tot hetïlidmaat- schap werd art. 7 der statuten als volgt vastgesteld Patroons, een der in deze statuten bedoelde vakken uitoefenende, kunnen niet als lid van den Bond toe treden. Slechts dan, wanneer een gezel, lid zijnde van den Bond, door omstandigheden gedwongen wordt eigen werker of klein-patroon te worden, kan hij lid van den Bond blijven, mits hij zich houdt aan de bepalingen in deze statuten vervat. Eventueels quaesties ontspruitende uit inhumane handelingen van de hier bedoelde bondsle len-patroons woraen in eerste instantie door het hojfdbestuur be- sl cht, terwijl eene definitieve beslissing op het eerst volgende congres wordt genomen." Besloten werd, dat het vakblad voortaan tweemaal per maand zal verschijnen. Eveneens werd besloten dat de verantwoordelijke redacteur lid van het Bonds- bestuur zal zijn, dat het Bondsbestuur zoonoodig oordeel i over den inhoud van het blad en dat het zich van medewerking kan voorzien. Besloten werd voorloopig nog geen tweeden gesala- riëerden bestuurder aan te stellen, doch het hoofdbe stuur in deze zoonoodig vrijheid van handelen te geven. De contributie werd vastgesteld naar het gemiddelde uurloon van meubelmakers en behangers gezamenlijk. De premie voor uitkeering bij overlijden werd van 10 op 5 cent gebracht. Als overgangsmaatregel werd bepaald dat de afdeelin gen van den Behangersbond 13 maal 3/4 der weekcon- fributie zullen storten in de bondskas om daardoor hun le: en direct uitkeering bij ziekte te verzekeren. De afdeelingen zijn echter vrij al dan niet van dezen maatregel gebruik te maken.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1