De soiree ran de Afkmaarsche Courant. STADSNIEUWS. ?ue Uit Heerhugowaard. Ds. Scholten alhier heeft bedankt voor het beroep naar Driehuizen en Zuid-Schermer. Benoemd tot hoofd dei' school no. 1 alhier de heer A. Brands, hoofd der school te Kommerzijl. Uit de Streek. De ziekte komt weer Een hondenneus. Rijwielongeluk. Wees voorzichtig met voederkalk. Door den directeur van het Rijkslandbouw proefstation te Wageningen, dr. D. J. Hissink, wordt een waarschuwend woord gericht tot de landbouwers, om zonder de noodige waarborgen geen voederkalk te betrekken. Niet alle produc ten, die als voederkalk in den handel gebracht worden, voldoen aan de eischen, die aan dit voedingsartikel gesteld moeten worden. Door talrijke proeven is bewezendat alleen gepreci piteerde phosphorzure kalk als veevoeder in aan merking mag komen en niet de verschillende producten, als beendermeelbeenderenasch, mine- raalphosphaat, die wel als phosphorzure voeder kalk in den handel gebracht wordenmaar dien naam volstrekt niet verdienen, omdat ze dooi het lichaam niet worden opgenomen. Wel is dit het geval met de geprecipiteerde phosphorzure kalk die verkregen woidr. door de tot kleine stuk ken geslagen en gewasschen beenderen met zout zuur en daarna met kalkmelk te behandelen. Het is niet voldoende bij den aankoop van voe derkalk te letten op het gehalte aan phosphorzuur alleen, maar er diént bovendien geëischt te wor den, dat het phosphorzuur aanwezig zij in een vorm die voor het dierlijk lichaam geschikt is. De proefstations zijn in staat die eischen vast te stellen en daarom is het de plicht van den vee houder om niet te koopentenzij aan de door de rijkslandbouwproefstations gestélde eischen van echtheid voldaan is. Het is nu niet meer de tijd, dat een landbouwer het slachtoffer behoeft te zijn van kwade praktijken. De gelegenheden, om vervalscbingen van welke landbouwartikelen ook, op te sporen, zijn er voldoende. Aan voor lichtingen door tal van deskundigen ontbreekt het niet en toch zijn er nog, op wier on verschil ligheid te dien opzichte gespeculeerd wordt. Anders zou zich het feit, dat door den bovenge- noemden directeur gereleveerd wordt, niet kunnen voordoen, n.l. dat door een handelaar te Apeldoorn, een artikel onder den naam van „gezuiverde phosphorzure beenderenkalkdat niet aan de eischen van voederkalk voldoet, aan den man gebracht wordt, en wel tegen een prijs, die ruim zesmaal hooger is dan de werkelijke waarde 7o. Bij de beoordeeling der ingekomen antwoor den zal niet in de eerste plaats worden gelet op de wijze, waarop de boekhouding is ingericht, maar wel op de zorgvuldigheid en de volledigheid die bij het aanteekenen is in acht genomen en op de juistheid van de optellingen en andere berekeningen. 8o. Indien meerdere antwoorden aan den zoo- even genoemden eisch voldoen en zij, wat andere eischen betreft, volgens het oordeel der jury gelijkwaardig zijn, behoudt het bestuur zich de bevoegdheid voor om het totaal bedrag der prijzen op zoodanige wijze onder de mededingers te verdeelen of te verloten als het in overleg met de jury wenschelijk zal oordeelen. De geheele boekhouding moet worden ir zonden, dus ook het zakboekje, dat daarbij is gebruikt. 9ó. Het is den deelnemers geoorloofd in de ingezonden boekhouding de bedragen hunner boekhouding zoodanig te wijzigen als zij noodi^ oordeelen om te zorgen, :dat hunne werkelijke ontvangsten en uitgaven geheim blijven, mits de optellingen en andere berekeningen ook met deze gewijzigde bedragen worden uitgevoerd en de feiten overigens Werkelijk hebben plaats gehad. In dat geval zal van de bijgehouden boeken een volledig afschrift moeten worden gemaakt met gewijzigde cijfers. Voortvluchtig. Zaterdag had de kantoorlooper B. van de firma Koch Knuttel te Gouda eenig geld (pl. m. f 100) geïnd, doch verscheen niet meer bij zijn patroon Een nader onderzoek bracht aan 't licht, dat hij per fiets was vertrokken in de richting Utrecht en het geïnde bedrag had meegenomen Direct werd de politie met de verdwijning van B. in kennis gestelddoch het is haar nog niet mogen gelukken den voortvluchtige op te sporen. Werkloos. Aan de Ned. Meubel- en Houtwarenfabriek te Zaandam (voorheen Hermanus de Vries Co.) is aan ruim 50 werklieden (waaronder 16 ge huwden) Zaterdag te kennen gegeven, dat zij zich over 14 dagen als ontslagen kunnen be schouwen. Gehuldigd. 's-Hertogenbosch Mannekoor, dat Zondagavond met den eersten prijs en een eersten eereprijs uit den internationalen wedstrijd te Amsterdam gehouden, in Den Bosch terugkeerde, is daar met groot eerbetoon, hartelijke toespraken en kransen ontvangen. Heel Den Bosch was op de been. Scheepsramp op de Noordzee. Flauwe aardigheid. Wedstrijd Landbouwboekhouding. Door de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier' wordt een wedstrijd uitgeschreven in Landbouwboek houding, waarvoor' zullen gelden de navolgende voorwaard err lo. Alleen Landbouwers en Veehouders die hun bedrijf uitoefenen in de provincie Noord- Holland ten Noorden van het Noordzeekanaal, kunnen aan den wedstrijd deelnemen. 2o. Iedere deelnemer moet een jaar lang zijne tvangsten en uitgaven en sommige andere belangrijke zaken aanteekenen op de wijze als is aangegeven in de landbouwboekhouding, uit- ïgeven door de Vereeniging van oud-leerlinger der Rijkslandbouwwinterschool te Schagen, (ver krijgbaar bij Trapman err Co. te Schagen) of Igens eene andere, minstens even volledige methode. 3o. Bij de boekhouding moet een beknopt verhaal worden gevoegd, waaruit de omvangen de inrichting van de boederij blijken en waarin voorts een kort overzicht wordt gegeven van hetgeen in het boekjaar vermeldenswaardigs op de boerderij is voorgevallen (b.v. opmerkingen over het weer, den groei van de gewassen,' de prijzen van -vee en producten, ziekte enz.). Voor het gevaar, dat de boekhouding wegens onvolledigheid of door de wijze, waarop zij is ingericht, niet even premie waardig wordt ge keurd, als meer volledige of beter ingerichte, kan men zich vrijwaren door de te volgen me thode eerst te onderwerpeh aan het oordeel van den Rijkslandbouwleeraar voor Noord-Holland, den heer C. Nobel te Schagen, die zich tevens bereid heeft verklaard personen, die aan den wedstrijd willen deelnemen, doch op eigen kennis van het boekhouden niet voldoende vertrouwen het noodige onderricht daarin te geven. Iedere deelnemer blijft dus geheel vrij 'in de wijze, waarop hij zijne boekhouding wil inrichten, als daardoor aan de overzichtelijkheid of volledig heid geen afbreuk wordt gedaan. 4o. De boekhouding of een afschrift daarvan moet vóór 1 Juli 1909 portvrij worden ingezonden bij den Secretaris der Vereeniging, den heer W. Teengs te Alkmaar. 5o. Bij de boekhouding moet een gesloten enve loppe worden gevoegd met een briefje daarin, waarop de naam en woonplaats van den deelnemer staan vermeld. Op de buitenzijde der enveloppe moet een motto, een woord of een getal worden geschreven en datzelfde mottowoord of getal moet ook voor komen op het ingezonden boek of als er meer zijn dan een op al de ingezonden boeken. Op de buitenzijde der enveloppe kan ook een adres worden opgegeven(mits niet het adres van den deelnemer), waaraan de boekhouding, als deze niet bekroond wordt, kan worden terugge zonden. De enveloppe wordt dan niet geopend en de naam van den inzender blijft dan voor iedereen, ook voor de jury geheim. 6o. Uitgeloofd worden drie prijzen, n.l. f 100, f 60 en f 40. Eigenwerkmakerij. De A. N. D. B. heeft gister besloten aan een klein aantal eigenwerkmakers toe te staan het onderhanden zijnde werk af te maken, waartoe een termijn van uiterlijk twee weken is gesteld. Die moest het toch weten. Een jachtopziener te Axel, is wegens over treding der Jachtwet, bij herhaling gepleegd, de vorige week door den kantonrechter te Ter Neuzen veroordeeld tot 7 dagen hechtenis. Ongelukken. Gisternamiddag had de vrouw van Jacobus Lelieveld, wonende te Dordrecht, terwijl zij met een kinderwagen waarin haai' ruim 2-jarig kindje lag, langs de Binn enk alkhaven reed, het ongeluk met wagen en al van de kade in de haven te valh^jjjjjjjj^^^^an, die in een naburig kolen- pakhuis vveriue, snelde terstond te hulp, sprong in het water en wist zijne vrouw te redden. Vlotters, die in de haven werkzaam waren, haalden, in een roeiboot gezeten, het kindje met een haak op en slaagden er met veel moeite in, de kleine drenkeling, die reeds bewusteloos was, weer tot bewustzijn te brengen. Het drietal werd in het pakhuis van den heer K. gebracht en kon, na van den schrik bekomen te zijn, huiswaarts gaan. Een vondst. Wij verkeeren in een lastig geval. Gaarne zouden we niet willen schrijven over de soirée, omdat het spreken over eigen succes verre van aangenaam werk is. Maar als we er niet over schreven, zouden we den heeren Pisuisse en Blokzijl, die recht hebben op een bespreking te kort doen. Wij moeten er dus wèl over schrijven. Doch dat schrijven is alweer bij zonder lastig. Konden we het verslag im neuriën, zingen, trippelen, dansen desnoods! Want we zijn op het oogenblik uitstekend ge disponeerd om aan al die buitengewone verslag- geverij te doen. En geen wonderAls je zoo'n heele ochtend op het bureau een jongedamesstem voortdurend „When I will give you horses six" hoort kweelenals je van een anderen kant telkens „Nous faisons sentinelles" hoort neuriën, als de eene copyjongen telkens neiging toont om het „Wannier ien mens siech oud gaat voe-oelen" te zingen en niet verder komt dan de begin regel, als een andere jongen der zetterij het tretterete tsing boem telkens en telkens in de gang doet weerklinken, dan wordt de meest onmuzikale mensch gedisponeerd om zijn verslag op muziek te brengen, te zingen. Helaas we moeten de gewone verslaggevers manier volgen en we zullen dan maar trachten iets ei' van terecht te brengen, door te doen, als of het een gewone avond was zonder Ame- rikaansche dagbladreclame. En dan beginnen we met te constateeren dat de zaal regelmatig vol liep, prettig vol, dank zij mede de uitstekende regeling van den heer de Lange; dat het vuur van alle) eindjes sigaar onmeed oogend werd uit- gebluscht in den emmer met koud water, welke aan den ingang stond en welke geen rooker kon passeeren zonder een offer gebracht te hebben aan het absolute verbod, zangers en publiek ten goede komendniet rooken. Om precies 8 uur ging het scherm omhoog en even later verschenen de helden van den avond in de bekende roode kamer. D. w. z. zij moesten zich nog helden toonen. Wij hebben zoo'n idee, dat de meerderheid van het publiek in hen meer de schrijvers van de „Avonturen" (het reisverhaal dat met dat van dr. Kuvper de beide boeken van 1908 is genoemd!) hebben gezien, de verkleede dagbladschrijvers, dan de beide !heusche kunstgevende artiesten, die ze in den loop van den avond bleken te zijn. De heer Blokzijl nam het er dadelijk van, ging in een fauteuil zitten en hij liet het aan zijn collega Pisuisse over om de sympathie van de lezers der „Alkmaarsche Courant" te ver overen. Nu dat lukte wonderwel. Als een goed veldheer overzag de heer Pisuisse met een ge oefend oog het terrein. Hij begon met een klein aanvalletje op de goedlachsheid van zijn publiek, merkte./onmiddellijk dat hij gemakkelijk spel had. En stormenderhand veroverde hij in een mi nimum van tijd de geheele zaal maar was zelf even spoedig overwonnen! Die volle zaal met zooveel schaterende menschen had hemzelf te pakken gekregen. Hij wist zich weldra het middelpunt vaiUeen^groote en dankbare belang stelling en *?dat deed hem de gewone draad v^n zijn inleiding verliezen. Geestig prater als hij is, gooide hij de eene woordspeling over de andere, lietjhij de kwinkslagen er uit rollen en het telkens stijgend succes vuurde hem aan, prikkelde zijn vernuft en zijn durf. Niet alleen week hij al van zijn gewone conférence, maar ook van zijn gewone repertoire. Toen hij op werkelijk treffende wijze daarbij buitengemeen artistiek begeleid door den heer Max Blokzijl eenige montmartre-liedjes had gezongen (Chanson des heures en Problèmes van Privas en Les Inquiets van Gaston Diimestre)"vergastte hij het publiek in eens op een nummer, dat hij nog nooit als chansonnier|hadJgegeven :TEnfant de l'Orpheoniste. Hij had gedacht dat de heer Blokzijl hem zou begeleiden, maar deze begreep hem niet en nu begeleidde^jhij zichzelf maar"fDit nummertje verwekte eentj knetterend applaus. Trouwens, na elk nummer bleek, dat de heer Pisuisse niet alleen als geestig^conferencier, maarl'ook als aangenaam, gevoelvol zangerf'zijn publiek boeide. En bijzonder|diepen|indruk maakte de dramati seering van het Duitsche lied „In der Gasse" von Dionysus To d" waarbij de beide heeren zelf muziek hadden gecomponeerd. Ookgbij de liedjes van Speenhof! viel de dramatiseering en daar nevens de begeleiding in den smaak. In de pauze spraken we in de afzonderlijke rookzaal verschillende "personen, die allen even gunstig oordeelden over Jhetgeen^de beide heeren te genieten hadden gegeven. En enkelen voegden er ronduit bij, dat ze^nietj zulk-jeenjartistiek genot hadden verwacht. Na de pauze verschenenlde heeren als stra; t- zangers, en deden ze lachen en verbazen door hun dwaas optreden. Maar alweer hadden ze gelegenheid hun muzikaliteit te toonen en te doen zien, dat ze meer waren dan „nagemaakte Italiaanders". Het programma eindigde met het Sa-an-ta-a Lu-u-ci-a, dat de heer Pisuisse zong op een wijze die niet deed vermoeden, dat hij een drukken avond die intusschen omge vlogen was achter den rug had. Wij gelooven te spreken uit naam van al onze aanwezige lezers, wanneer wij den heeren be danken voor den buitengewoon genotvollen avond, welken zij hier hebben gegeven, en wan neer wij hun met hun verdere plannen veel succes toewenschen. Zou er wel één geweest zijn gisteravond, die van meening was, dat deze twee niet door de wereld zullen komen als confe renciers, als - liedjeszangers, desnoods als har monicaspelers in Volendammer costuum Punten. Eindcijfers. Kegelwedstrijd. Stand van den Personeele-Baan-Wedsirijd (6 worpen) in het Café Restaurant „Suisse" Langestraat Stand van heden, fste Prijs, Gouden Medaille 2de Verg. zilv. 4de 5de 6de lste serieprijs gouden Zilver 2de 8de verg. zilv. Consolatie pr. 44 44 44 44 43 43 188 184 177 156 9-9 9-7 9-6 9-4 8 6 (30 worpen). Stand Vrije-Baan-Wedstrijd (6 worpen) 10 cents per kaart. lste prijs 2de Kunstvoorwerp 3de 4de 5de 6de 7 de 8ste 9de 10de Consolatie prijs 49 48 46-45-45 46-45-41 46 45-44 45-43 45 44-44 44-43 19 punten. Deze wedstrijden waarvoor veel animo bestaat eindigen op Maandag 25 Mei a.s. desavondsten uur waarna ten 10 uur de prijs uitreiking plaats heeft. De banen zijn dagelijks geopend van 's mor gens 10 uur tot 's avonds 12 uur uitgezonderd op clubavonden dan tot 's avonds 8 uur. Jubileum. Men verwacht hier van de bessen een gunstigen oogst de stand der struiken is over 't algemeen zeer goed. Zwarte bessen worden in voorkoop gekocht tegen 19 cent per K.G. voor roode wordt nog geen prij i geboden. Van Texel. Op de den 11 gehouden lste groote lammerenmarkt werden 6855 lammeren aangevoerd. De prijzen liepen van f 9.50 tot f 13 naar gelang van kwaliteit. Gemiddeld werd f 11 besteed. Handel matig. Nederlandsch Gymnastiek-Verbond. Men meldt ons Dezer dagen ontving de Commissie voor Logies voor het a.s. Bondsf st te Amsterdam de toezegging van het bestuur van „Ons Huis" voor het in gebruik nemen van eenige zalen waar 80 a 100 turners ge herbergd kunnen worden. Aan het gewestelijk op treden op Zondagmiddag 7 Juni (le Pinksterdag) neemt het Gewest Noord .Holland deel met een klas sikaal nummer aan 82 Barren met 192 turners. De dames der verschillende Noord-Hollandsche Gymna stiekverenigingen treden op met vrije oefeningen op muziek. Zuid-Holland treedt op met een klassikaal nummer aan 8 paarden, de Dames van dit Gewest eveneens met Vrije-Oefeningen. Het Zuider-Gawest voert Tremplin-B irren uit. Het Gewest Zeeland met Staaf-Oefeningen, en het Noorder- Gewest met een Springnummer. op naar Doesburg. Daar gaf hij het in bewaring in een hotel voor zijne vertering, kocht bij den rijwiel handelaar N. een ander en gaf dit bij een kennis in bewariug. Toen kocht hij een flinke hoeveelheid visch, op naam van zijn vader, die bij dezen bezorgd moest worden. Vreemd keek zijn vader op, dat hem zulk een cadau thuis werd gebracht. Daarna bestelde hij verschillende goederen bij winkeliers, die het aan een opgegeven adres lieten bezorgen. De geadresseerde wist niet, wat er aan de hand was, want aanhoudend kwamen loopjongens. Eindelijk kwam hij bij een winkelier, die eerst eens informeerde, en toen zorgde dat de politie het jongmensch aanhield. Bij den veehouder W., te Oudendijk (N. H.), heerscht de besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer, het eerste nieuwe geval. Op advies van den districts-vee- arts is bij den ingang naar de hoeve en het weiland een dag- en nachtwaker geplaatst.Bij na degeheele kudde is aangetast en het vee der omwonenden, dat zich op de naburige weilanden bevindt, is verdacht verklaard. Gistermorgen voor een der loketten onzer adminis tratie (te Amsterdam) een meisje met 'n kleinen hond. Het meisje tevergeefs zoekend naar 't kwartje, dat zij, ter betaling eener advertentie in De Morgenpoat, bij zich gestoken had en nu spoorloos verdwenen bleek Dan maar weer naar huis terug - Tot plotseling, midden op den N. Z. Voor burgwal de hond luid blaffend staan bleef en niet verder wilde Vóór het dier lag het vermiste kwartje Het reukorgaan van den hond had het voorwerp, dat zijn meesteres toebehoorde, dadelijk herkend. Ongelooflijk als wij niet voor de waarheid konden instaan. (Tijd). Zondagmiddag heeft op den Hollen weg bij Berg- en-Dal een ernstig rijwielongeluk plaats gehad. Drie wielrijders kwamen den zeer steilen weg in snelle vaart afrijden. De voorste wielrijder was door de groote snelheid zijn stuur niet meer meester en reed tegen een telefoonpaal aan met het gevolg dat hij ernstige kneuzingen opliep, terwijl het rijwiel geheel werd vernield. De tweede wielrijder die kort achter den eerste reed, kwam eveneens met den tele foonpaal in botsing, zoodat ook zijn fiets zwaar werd beschadigd. Hij kwam echter met lichte kwetsuren vrij. De laatste wielrijder kon, door zijn rijwiel bijtijds in een greppel te sturen, een botsing voorkomen. Storingen in het tramverkeer. Tegen elf uur gistermorgen stond in den omtrek van Sophiaplein en Rokin te Amsterdam plotseling het geheele tramverkeer stop. Het talrijk publiek keek nieuwsgierig naar het dradennet waarvan op eer. paar punten rook afsloeg. Er was kortsluiting ont staan tengevolge van het afknappen van een draad aan de verbinding Bokin. Als oorzaak werd ons mede gedeeld dat een kist, die moest worden opgeheschen uit den strop schoot en op een geleidraad viel, die afknapte en contact kreeg met de rails. De man wist gelukkig tijdig opzij te springen, waardoor hij den vallenden draad ontwijken kon. Onmiddellijk ontstond kortsluiting, een paar ver bandstukken der rails smolten weg. De stroom moest worden afgesloten, tengevolge waarvan het geheele verkeer een tijdje stilstond. De ter plaatse gekomen ingenieurs deden het bedreigde gedeelte uitschakelen, zoodat tegen half twaalf het verkeer weer in gang gebracht kon worden. De berichtgever van de „N. Ct." meldt nog uit Hoek van Holland Weer is het aantal scheepsrampen bij den ingang van den Nieuwen Waterweg, waardoor 'de Hoek van Holland in de laatste jaren zulk een treurige ver maardheid heeft verkregen, met een vermeerderd. De feiten betreffende het ongeval van gistermorgen zijn door onzen gewonen correspondent uitvoerig medege deeld daaraan valt op dit oogenblik weinig meer toe te voegen. Of het aan een verzuim of aan achteloos heid te wijten is Moeilijk valt het daarop een ant woord te geven. In ieder geval is aan den wal niets gedaan of nagelaten dat er op van invloed geweest is. Met de misthoorn kan men uit zee komende schepen waarschuwen en den weg eenigszins doen kennen uitgaande schepen moet men in dit opzicht aan hun lot overlaten. Waarschijnlijk heeft de kapitein van de „Avoca", die haast bad om naar Hamburg op te stoomen, den tijd van het jaar in aanmerking nemende en rekening houdende met den vrij krachtigen zuid westenwind gedacht dat de mist wel spoedig zou optrekken. Hoe het zij, volgens de tot oordeelen be voegden hier ter plaatse is ook hij weer met te veel vaart de zee opgestoomd. Was dat niet het geval geweest, dan zou hij de „Nordsee", die streng de voorschriften opvolgde en hard liet bellen en door voor anker te gaan verstandiger handelde dan hij, niet zoo middenop zijn geloopen. De „Nordsee" is lang blijven drijven op zijn waterdichte schotten, doch schijnt ten slotte toch gezonken te zijn. Een der stoomloodsbooten ligt er bij, ter waarschuwing van inkomende schepen. Ter geruststelling van het reizend publiek zij meegedeeld dat het wrak niet ligt in het gewone vaarwater der Harwich- en Batavier-booten het ligt meer noordelijk van de Noorderpier, dicht bij het Lichtschip. Van den wal is het niet te zien, zelfs niet met den kijker, vooral niet nu de mist op zee weer dikker wordt. Er gaan weinig schepen uit en in, en de samaphore verricht weer haar sombere taak. Een flotielje van drie torpedobooten, bestaande uit de „Groentoer", de „Habing" en de „Foka", stoomde zooeven statig van uit zee den Waterweg op, langs de „Avoca", die een paar honderd meter hooger op dan den steiger van de Harwichlijn aan den grond gezet is met een groot gat in het voorschip. Veel water krijgt het mooie passagiersschip, welks eerste reis naar den Hoek niet gelukkig is, binnen. Zekere S., wonende te Arnhem, wilde dezer dagen ook eens grappen uithalenhij gaf aan den rijwiel handelaar S. te kennen, een fiets te willen koopen, maar hjj zou het rijwiel eerst eens berijden en reede' r Het 2-jarig dochtertje van de echtelieden J. J. te Beegden viel gisteren, gedurende de afwezigheid der ouders, in een kuipje met water en verdronk. Bij het herstellen van het damesgestoelte in de Martinikerk te Groningen vonden de timmerlieden een steen met het opschrift S P Da Heer Gerhard Swartte Borgemeester in Groningen In den Heere Gerust Den 24 Martt 1665. Ouder toezicht werd deze steen verwijderd en kwam een kist voor den dag met een geheel geraamte. Heden is de heer C. Ploeger 25 jaar werkzaam aan de scheepstimmerwerf „Nicolaas Witsen", van de firma

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2