DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 118 Honderd en tiende jaargang 1908 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. WOENSDAG Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 20 MEI. KIEZERSLIJST. FEUILLETON. DE ALPENKONINGIN. BINNENLAND. Telefoonnummer 3. A.LKMAAR, 20 Mei. Op liet oogenblik zijn er 150 burgemeesters uit Zuid-Duitschland in Londen om daar kennis te maken met de gemeentelijke instellingen. Er is veel te zien in LondenWestminsterabdij, Guildhall, enz. Maar de Zuid-Duitsche heeren zijn niet alleen naar Londen gegaan om er ken nis te nemen van de bezienswaardigheden der Engelsche hoofdstad, doch ook om te doen zien, dat de verstandhouding tusschen Engeland en Duitschland uitstekend is. Zij zijn bandelsreizi gers in het artikel „politieke verbroedering". In opgewonden redevoeringen wordt dit artikel luide aangeprezen, het bevalt best in het gebruik, heet het, en het moet zeer duurzaam zijn. Het treft niet best: tegelijk met het bezoek der Duitschers wordt er te Londen een ten toonstelling gehouden ter eere van de Fransch- Engelsche verbroedering, en de Franschen zijn den Engelschen meer waard dan de Duitschers. Maar officieel let men hierop niet. De minister van oorlog heeft tot de Duitsche heeren een zeer vredelievende toespraak gehouden. Hij wees daarbij op de verschillende banden, welke er tusschen de beide rijken bestaan, en op de pogingen, om die banden vaster te knoo- pen. Beide landen hadden in hun koloniën de beschaving in te voeren, zij deden dit natuurlijk niet voor zich zelf, maar in het belang van den vrede en den vooruitgang voor de wereld in het algemeen, en daarom moest men gezamenlijk optreden. „Wij hebben in het verleden samen gewerkt, laten we dat in de toekomst nog meer doen Aldus de minister van oorlog Haldane. Tijdens een der vele feestmaaltijden de weg naar het hart 'gaat bij het Duitsche volk door de maag werd naast vele lofuitingen aan het adres van Duitschland en den Duitschen keizer een ernstig woord gesproken door den voorzitter sir John Gorst die o. azeide, dat hij, die dikwijlsin Duitschland reisde, vandaar steeds terugkeerde met de overtuiging, dat het niet de Duitsche pantserschepen zijn, die ernstig gevaar voor Engeland opleveren, maar de Duitsche scholen Het is Z duidelijk, wat de spreker hiermee be doelde de opvoeding en het onderwijs zijn in Duitschland niet gericht op vredelievende doel einden. Bekend is het woord, dat bij Sedan de Duitsche schoolmeester de overwinning heeft behaald, d.w.z., dat het goede onderwijs en de militaire opvoeding van de Duitsche scholieren flinke soldaten had gemaakt, die met goeden uitslag ten strijde konden trekken. En sedert de keizer heeft ontdekt, dat Duitschlands toe komst op het water ligtis de belangstelling van het leger overgegaan op de vloot. Thans worden op de Duitsche scholen toekomstige matrozen gevormd en in* elk geval mannen, die warm gevoelen voor de idialen van een Flotten- verein. Vandaar dat deze vlootvereeniging steeds meer sympathie en steun ondervindt, waardoor natuurlijk hare activiteit weer vermeerdert. Zóó beschouwd zijn het inderdaad de Duitsche scholen, die een ernstig gevaar voor Engeland vormen. Maar feitelijk zijn het toch ten slotte weer de Duitsche pantserschepen, die gevaarlijk zijn even gevaarlijk als de Engelsche! Zullen er niet in 1909 in Engeland minstens 6 Dread nought's reuzen oorlogschepen op stapel worden gezet Gaat Engeland niet zelf door met een overweldigende meerderheid ter zee te hebben en te behouden? Zouden de Engelsche scholen inderdaad wel iets anders doen dan de Duitsche Kunnen de Duitschers niet met evenveel recht spreken over het gevaar van de Engelsche scholen voor Duitschland? Wanneer men van dergelijke groote vloot plannen hoort, van he^ bouwen van steeds groo' tere en steeds duurdere oorlogschepen, dan be gint men wel eenigszins te twijfelen aan de waarde van de internationale verdragen, zooals bijv. het onlangs gesloten Noordme-vg/ü(,aÈ'on', Een kleine inperking van de begrootingen van oorlog en marine der grootste mogendheden had men allicht van deze nieuwe overeenkomst mogen verwachtten Eerste Kamer. In de vergadering van gisteravond waren in gekomen de geloofsbrieven van het nieuw ge kozen lid voor Noordbrabant jhr. mr. F. X. A. Verheyen. Zij werden gesteld in handen eerier commissie, bestaande uit de heeren Vermeulen, Van der Feltz en Laan. Overeenkomstig het bij monde van den heer Vermeulen door deze commissie uitgebracht rapport werd besloten tot toelating van den heer Verheyen. Nadat deze in handen van den voorzitter de vereischte eeden had afgelegd nam hij, na door den voorzitter met zijne benoeming te zijn ge lukgewenscht, zitting. De Voorzitter deelde mede, dat het zijn voornemen is tegen aanstaanden Donderdag in openbare vergadering te behandelen de wets ontwerpen, die alsdan in staat van wijze zijn zoomede dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid der Huishoudelijke Commissie in de plaats van wijlen mr. Van Zinnicq Bergmann Nog werd door den Voorzitter aange kondigd, dat hij voornemens is Donderdag tevens te behandelen het wetsontwerp tot wijziging der Gemeentewet (bekleeden der betrekking van ambtenaar van den Burgerlijken Stand) en van de suppletoire Waterstaatsbegrooting, betrekkelijk het onderhoud enz. van den Rotterdamschen Waterweg, wat dit laatste wetsontwerp betreft althans indien de tegenwoordigheid van den minister van waterstaat niet elders wordt ver eischt. Dienovereenkomstig werd besloten. Tweede Kamer. De „Kaasquaestle'1. Gemeente-ambtenaren. COURANT. BiaV De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR breDgt ter algemeens kennis, dat de kiezerslijst voor het jaar 1908/9, aanwijzende de namen van hendie bevoegd zijn tot het deelnemen aan de verkiezing van leden van de Tweede Kamer, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraadter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd en in afdruk tegen betaling van f 5 verkrijgbaar is ges'eld. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 18 Mei 1908. G. RIPPING. Naar het Duitsch van FRANZ ROSEN. 48 „Ja, als wij Rainer niet gehad hadden!" viel de vrouw in en hare zwarte montere oogen schitterden. „Als een held heeft hij gewerkt tegen het vuur en een zegen is hij geworden voor velen En ik ging zij voort, nam de zuigeling die niet meer slapen wilde uit de wieg en wiegde de warme, rozige last in hare krach tige armen „zonder hem zou ik een ongelukkige vrouw zijn. Mijn kind heeft hij uit het brandende huis gered toen niemand er zich meer in durfde wagen. Ik was met de anderen bij het hooien en de meid met de kinderen tehuis. En toen het begon, heeft de meid het hoofd verloren, is weggevlogen om ons te roepen en toen wij kwamen, brandde alles en het kind was nog midden in de vlanunen. Rainer hoorde het en nog eer iemand er hem om vroeg, is hij naar binnen geijld en heeft het er uitgehaald. Zij kuste het kleine woelige kind men groote teederheid, terwijl hare vochtige oo gen zich op Rainer vestigden. „Ja", begon Lechner, zelf ontroerd, weder, de do- mine heeft ons gezegd: Kinderen, naast God in den hemel, hebt gij het aan den Holderboer te danken, dat geen menschenleven verloren ging en dat het onheil niet grooter is geworden. En wij zijn er hem ook dank baar voor,niet waar Zenzi?" „Tot onzen laatsten ademtochtriep zij uit het diepst van haar hart. Nu echter kwam Rainer tusschen beiden; hij fronste het voorhoofd. „Doe mij het genoegen en praat er niet over. Ik heb niets dan rmjn plicht gedaan." „Ik weet het, gij hoort het niet graag", zeide Lech- ner. „Maar vrouw Amberger is familie van je en nu liep mij den mond over. En als gij zegt, dat gij slechts je plicht hebt gedaan, zoo hebt gij hem toch gedaan, als iemand, die zijn naasten liefheeft als zichzelf." „Wanneer ik iets voor je gedaan heb, dan beloont gij mij daarvoor ook!" Rainer ging naast de boerin, die met het kind op en neer liep, staan en legde zijne bruine, krachtige hand op haar ronden schouder. „Zenzi werkt ook den geheelen dag voor mij, zij schuurt en poetst en kookt en wascht het is net alsof ik een huisvrouw had!" Zij bloosde sterk voor dezen lof en hoewel zij het ge laat boog, zag Barbara toch hoe de vreugde er op stond geteekend. „Ik moest slaag hebben, als ik het niet goed deed zeide zij zacht. Barbara zag en hoorde dat alles zwij gend aan en sprak geen woord. „Daar neem het kind even van mij over, anders grient het", riep Zenzi en legde het haar op den schoot. „Ik moet gauw even weg Barbara keek op het mollige schepseltje neer, dat haar met ronde oogen aankeek en met de korte vin gertjes naar het snoer van haar keurslijf greep. Het was haar zonderling te moede. Zij kon zich niet meer tehuis gevoelen op den Holderhof slechts met enkele woorden antwoordde zij op de vragen die Rainer tot haar richtte met betrekking tot de boerderij en haar moeder. Toen kwam Zenzi weer binnen, bracht een kan warme koffie en een zoeten, goudbruinen koek daarbij. „Drink maar", zeide zij en zette een en ander voor Barbara op tafel. „Het is koud buitenToen stopte zij Alois de hand vol koek. „Ik heb hem zelf gebak ken, hij is goed uitgevallen Barbara keek geheel verstoord. Die vrouw deed pre cies alsof zij hier de huismoeder was Zij proefde eens van de koffie; zij smaakte haar niet. Met des te grooter welbehagen dronk Alois zijn kop leeg. „Bij oom Rainer smaakt het toch altijd het best", zeide .hij bevredigd. Na een kort oponthoud brak zij weder op. Alois vond het veel te vroeg, maar zij luisterde niet naar het Aan de orde was gisteren de beraadslaging over het wetsontwerp tot goedkeuring van het contract met de stoomvaartmaatschappijen „Nederland" en „Rotterdamschen Lloyd" tot vervoer van de post tusschen Nederland en Indië. De heer Van Vuuren (K. Zevenbergen) verklaarde vóór het ontwerp te zullen stemmen. Zijns inziens heeft men hier te doen met vergoeding van dienst praestatiën, en dus niet met verkapte subsidieering van de genoemde maatschappijen. Spreker schetste de voordeelen, verbonden aan een maildienst onder Nederlandsche vlag. Daarbij komt, dat de maatschap pijen hare diensten tegenover de regeering verleenen op werkelijk uitstekende wijze. In vergelijking met het bestaande contract is de prijs, dien de regeering wil geven voor de komende 15 jaren, gedurende welke bet nieuwe contract zal gelden, niet te hoog. Men zal krijgen een beteren, snelleren dienst voor minder geld, tengevolge van het wegvallen van de Sabang-subsidie voor de maat schappij „Nederland." Wèl wordt door tegenstanders gewezen op de hooge dividenden der maatschappijen; maar in die dividenden zag spreker juist een waar borg dat die maatschappijen hare .diensten goed zullen verrichten. Bovendien komen die hooge dividenden niet uit het postcontract voort. De heer Hub recht (lib. Amsterdam I) stelde voorop het verschil tusschen de subsidieering der Zuid- Amerika-lijn en het thans aangeboden contract, waarbij men te doen heeft met twee bloeiende maatschappijen. Voor staken van de geregelde verbinding tusschen Nederlan i en Indië onder de Nederlandsche vlag be hoeft geen vrees te bestaan. Spreker vroeg van de Regeering nadere inlichtingen omtrent de gegevens, welke geleid hebben tot vaststelling van het compen satie-bedrag. Ook kwam het spreker beter voor, dat de g- heele verhouding tusschen den Staat en de maat schappijen in één contract werd geregeld. Spreker be hield zich met het oog op een en ander zijn stem over het ontwerp voor. verzoek van hem en de anderen en ging zonder gezegd te hebben, waarom zij eigenlijk gekomen was. „Ik zal je een eind wegbrengen", zeide Rainer, het moet buiten volmaakt donker zijn." Zwijgend nam zij het aan. De hemel was betrokken en de bergen waren door wolken bedekt; er zat nog veel sneeuw in de lucht. Men kon nauwelijks den smallen, platgetrapten weg herkennen. Rainer liep naast zijri schoonzuster in de losse sneeuw, omdat het pad voor twee te smal was; de naap volgde zijn moeder op de hielen. „Ik had je eigenlijk wat willen vragen, zwager", be gon zij. „Dat gij Kerstavond bij ons doorbrengt. Hij behoeft niet zoo droevig te zijn als de vorige maal. En moeder zou er zich over verheugen." Het antwoord bleef lang uit. Regelmatig woelden zijne voeten in de diepe sneeuw en onder hare zolen kraakte het luid. „Ik dank je wel, Barbeli. Maar ditmaal zal ik wel thuis moeten blijven." Zij gevoelde een steek in het hart. „Waarom?" vroeg zij ruw en kort. „Om mijne gasten." „Die kunnen het feest toch alleen vieren zooals anders „Ja, maar het is mijn huis", zeide hij kalm. Daarbij ontstond efen opstand in zijn binnenste en niettegen staande de koude, werd hem het hoofd warm. God ist, hoe zwaar het hem viel te weigeren. Het was niet alleen om zijne gasten, dat hij dit besluit nam. Allerlei twijfelingen bewogen in den laatsten tijd zijn hart, twijfelingen, die Barbara's bezoek heden bijna hadden weggevaagd, maar die haar zwijgend, droef wezen nu weer te voorschijn riep. Zwijgend bereikten zij den kruisweg, waarop zij eens samen hadden gestaan, toen ITttdörfer voorbij kwam. Toen was in diens hart de leelijke verdenking onstaan, waarmede hij TJlrich's argeloos gemoed vergiftigde. Barbara bleef plotseling staan, haar gelaat kwam bleek te voorschijn van onder den donkeren hoofddoek, hare oogen kregen iets starends en het bloed scheen in haar binnenste te bevriezen. De heer Van Kol (soc.-dem. Enschedé) bestreed het ontwerp als bevattende eene verkapte subsidie aan enkelen ten nadeele der gemeenschap. Hierbij komt, dat de postunie van Rome geregelden maildienst verzekert. Men heeft hier te doen met een volkomen onnoodige subsidie van de slechtste soort, die belem mert de vrije ontwikkeling der Nederlandsche scheep vaart. De heer Boogaardt (kath. Breda) oordeelde, dat het voorgedragen contract niet neerkomt op subsidie in den zin van een cadeau en niettemin toch protec tionistisch werkt. Spreker ging uitvoerig na de politieke en econo mische belangen van het postvervoer onder eigen vlag. De heer Bos (vrijz.-dem. Winschoten) oordeelde, dat het voorgedragen contract een paar ton te duur is voor den staat en dus wel degelijk van eene sub sidieering der maatschappijen kan worden gesproken en hij meende, dat de Regeering niet krachtig genoeg is opgetreden bij het sluiten van het contract- De heer Van Citters (a.-r. Ede) het wetsont werp verdedigende, betoogde dat het postverdrag geen maatstaf kan zijn voor het toekennen van vergoeding. Daarna verdedigde minister Heemskerk het ontwerp. Het postcontract werd daarna goedgekeurd met 34 tegen 30 stemmen. Voorts werden goedgekeurd de Bernsche verdragen omtrent het verbod van het gebruik van witten phos phorus bij het vervaardigen van lucifers en nopens het verbod van nachtarbeid van vrouwen in die nijver heid werkzaam. Ook werd toegestaan subsidie voor den kerkbouw te Smyrna. Heden Voortzetting van de beraadslaging over de motie-Bos. De Nederlandsche vereeniging voor Kaashandelaren heeft in een adres aan den Minister van Landbouw Nijverheid en Handel opnieuw gewezen op den ongunstigen invloed, dien de verkoop van Nederland sche kaas, bereid uit geheel of gedeeltelijk afgeroomde melk, in steeds klimmende mate heeft op den goeden naam van het Nederlandsche product, gemaakt uit onafgeroomde melk. De vereeniging is van meening dat het, ter voor koming van nog grooteren achteruitgang onzer repu tatie, dringend noodig is, dat maatregelen genomen worden, waardoor een scherpe grens met duidelijk aangebrachte kenteekenen wordt verkregen tusschen kaas, gemaakt van zuivere volle melk en die gemaakt van geheel of gedeeltelijk ontroomde melk. Daarom vestigt de vereeniging de aandacht van den Minister op een door haar den 24en October 1907 ge zonden adres over de „Kaasquaestie", waarbij wordt aangedrongen op het nemen van wettelijke maatregelen, en verzoekt de vereeniging in het waarachtige belang van onze Nederlandsche landbouwers-kaasbereiders en van den handel in die producten, tot het nemen van ingrijpende maatregelen over te gaan. Uit het zeer uitvoerig jaarverslag van den Neder- lanschen bond van gemeente-ambtenaren over 1907 blijkt, dat het ledental vooruitging van- 2925 op onge veer 3100. I)e rekening 1907 wijst een batig slot aan van j 409,471/2, waaronder een saldo van de in 1906 gehouden tentoonstelling gemeente-administratie. Wat betreft de pensionneering van gemeente-amb tenaren, hunne weduwen en weezen, wordt met ingeno menheid herinnerd aan de schitterend geslaagde pro- pagandemeeting te Den Haag. Wat de jaarwedden Daarom! Daarom! Omdat Uli dit leelijke gerucht den kop wilde indrukken zoodat het nooit weer op- loven zou daarom had zij hem moeten zweren Lang, lang had zij het vergeten. Sedert den dag van den brand, dacht zij er weer aan. „Wat scheelt je, Barbeli?" vroeg Rainer, die zich erwonderde over haar staanblijven en stilzwijgen. Zij worstelde met haar tranen. „Ik denk, dat gij nu wel terug kunt keeren. Ik wil je niet langer storen." In liet donker zocht zijn blik de hare. „Zijt g-ij boos, Biirbeli, omdat ik' weigerde te ko men „Neen. Gij hebt immers gelijk. Ga maar." Hij zeide haar en den knaap goeden nacht. Zijn stem klonk gedrukt en hij wilde er snel een einde aan maken. Toen, terwijl hij juist wilde omkeeren, klonk het naast hem: „Rainer Dadelijk bleef hij staan. „Wat is er?" „Rainer weet gij nog in den herfst voor het ongeluk met Uli hoe gij toen eens bij mij stond op deze plek zij bukte zich diep en bleef steken. „Wat bedoelt ge? Ik weet het nog zeer goed ,Toen hebt gij mij gezegd, dat ik mijne oogen tot de bergen moest opheffen." „Ja, ik weet het. Welnu?" „Toen", zeide zij, richtte zich weer op en staarde op de wolkenmassa's, die over het dal lagen gespreid, ,toen waren de bergen helder en duidelijk zichtbaar. andaag echter zijn zij achter de grauwe wolken ik zie ze niet meer Zij bral; in tranen uit en verborg het gelaat in de hapden. Dat kwam den man zoo onverwacht, dat hij geheel adeloos was. Dan, omdat hem de woorden ontbraken, wilde hij zacht den arm om haar leggen, evenals toen ip dien herfstavond. Toen had zij het zich gaarne la ten welgevallen, omdat het haar goed scheen te doen. Thans nu zij het bemerkte, week zij schuw voor _hem terug'. Met, geweld richtte zij zich op. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1