DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat Dit 3 bladen. No 121., Honderd en tiende jaargang 1908. ZATERDAG 23 MEI. De ontbrekende schakel. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Tweede Kamer. «BS De aanstaande Wethoudersbenoeming te Amsterdam. Gehuwde onderwijzeressen. Raadsvergadering te Harenkarspel. Uft Winkel. Uit Edam. Uit de Streek. Uit Geestmer-Ambacht. Koolplantenveiling. Het postkantoor te Apeldoorn leeggestolen. ALKMAAR COURANT. IA VI Nu wij in geheel West-Europa, hetzij wettelijke leerplicht hebben, hetzij een zoodanigen toestand, dat alle jongens en meisjes van een jaar of 12, 13 zoowat lezen, schrijven en rekenen kunnen, wordt overal de vraag gesteld: „Wat nu?" En nergens voorzoover wij weten wordt geantwoord: de volksontwikkeling is er, wij kunnen nu aan wat anders gaan denken. Integendeel -overal gevoelt men de tegenstel ling tusschen dat kinderonderwijs en werkelijke volks ontwikkeling zeer scherp en begrijpt men dat lager on derwijs, hier en daar aangevuld met wat herhalings- of vakonderwijs, niet kan gezegd worden te leiden tot werkelijke volksontwikkeling. Maar wat wil men dan met volksontwikkeling Het antwoord haalt men bij Aristoteles, Stein, Fich- te en Jahn. De burger aldus A. moet de wet, het recht, den staat kennen, moet op dit gebied althans zooveel inzicht krijgen, dat niet de eerste de beste praatjesmaker hem wijs kan maken wat hij maar wil. Het is gemakkelijker deze regel te stellen dan hem in onze maatschappij toe te passen. Doch over het ge heel geeft het beginsel, dat de staat alleen al uit zelf behoud verplicht is kinderen tot staatsburgers op te voeden, wel eenig houvast. En zeer zeker komt de te genwoordige staat zijn verplichting in dezen niet na als hij kinderen wat lezen, schrijven en rekenen leert. Wil men geleidelijk in de eenmaal ingeslagen rich ting verder gaan, dan ligt voor de hand, dat de staat begint met den aankomenden staatsburgers althans de gelegenheid te geven zich verder te ontwikkelen. Lee- ren lezen en dan niet de gelegenheid geven van het ge leerde te profiteeren, is in elk geval onlogisch. Krach tiger dan tot heden behoort dan de staat het biblio theekwezen ter hand te nemen en te steunen, met na me in zijn het meest voor de algemeene ontwikkeling van alle burgers in aanmerking komenden vorm, d. i. in dien van de openbare leeszaal en boekerij. Deze in stellingen die hot boek willen maken tot gemeengoed van de burgerij, evenals het park of de straat, die bo vendien zoodanig zijn ingericht, dat hij die lezen kan en wil als vanzelf komt tot het voor hem geschikte boek, kunnen zeer sterk meewerken om te verhinde ren, dat de volksontwikkeling blijft stilstaan bij het lezen en schrijven van de lagere school. 1) Ook de cou rant speelt hier reeds een groote en altijd onderschatte- rol en kan een nog veel grootere rol spelen, als men maar eenmaal gaat inzien, dat zij voor 90 percent van de menschheid het eenige instrument van volksontwik keling is, dat er naast de lagere school bestaat. Intusschen hiermee is men nog niet aan het ide aal van Aristoteles. Yerder herhalings- en voortzet- tingsonderwijs zal men op den duur niet kunnen mis sen, hetzij dan als avondcursussen, die in en bij de, openbare leeszalen zullen worden gehouden, hetzij, dan als geregeld schoolonderwijs. In den laatsten tijd vindt men in Duitsehland her-, haaldelijk aanwijzingen, dat daar - speciaal ook in, zeer beschaafde kringen de noodzakelijkheid van dit schoolonderwijs hoe langer hoe meer wordt gevoeld.. Men vat daar de ideeën van mannen als Stein, Jahn, en Scharnhorst weer op, men constateert dat deze al tijd nog maar zéér gedeeltelijk worden toegepast. De, opvoeding van een krachtig geslacht en van dat ge slacht tot staatsburgers (von Stein) mist continuï teit. Men heeft de opvoeding in de school en de op voeding in het leger, doch betoogt dat de staat ze-er, ten onrechte zijn kweekelingen tusschen die twee peri oden los laat in een tijd, waarin zij uiterst gevoelig zijn voor invloeden van buiten en „waarin zeer slechte in vloeden inderdaad op hen werken." In dezen laatsten zin schuilt een adder onder het gras. Hier schijnt de bedoeling niet zelden te zijn om door het leggen van dezen on tb rekenden schakel zeke re pblitieke invloeden des te krachtiger te kunnen be strijden, om de kinderen, zoodra zij op hun léde, 15de jaar van school komen al dadelijk onder appèl te heb ben en hen te kunnen drillen. Doch afgezien van deze bijbedoeling is er in de op merking zelf veel waars. Een kind van 15, 16, 17 jaar is volleerd noch volwassen en in den re-gel volstrekt niet in staat zelfstandig op te treden. Het zou zeker voor de meeste individuen van het grootste belang zijn indien zij in dien tijd geregeld aan hun ontwikkeling zij het ook in beperkten tijd konden doorwerken en indien zij bij die ontwikkeling eenige leiding had den. In die richting nu wordt in Duitsehland al het een en ander gedaan. Niemand minder dan de bekende veldmaarschalk graaf Haeseler heeft hier metterdaad het voorbeeld gegeven. Of het. wenschelijk ware dat dit voorbeeld ook zoo zonder meer in Nederland gevolgd werd, kunnen wij niet uitmaken, zouden wij zelfs durven betwijfelen. Doch wel achten wij het van belang dat deze belang rijke zaak ook in Nederland niet van de orde van den dag verdwijnt en dat men zich ook daar niet wijs maakt dat men genoeg voor volksontwikkeling heeft gedaan, indien men de kinderen wat heeft leeren lezen, schrijven en rekenen. J) Mogen wij even eraan herinneren dat de pen ningmeester van de vereeniging tot oprichting en in standhouding van een Openbare Leeszaal en Boekerij te Alkmaar dr. O. K. Nugteren, Stationsweg 31, nog steeds gaarne inschrijvingen voor het lidmaatschap ontvangt? Er zijn onder onze lezers velen, die nog geen lid zijn! Gisteren, bij het voortgezet debat over de motie-Bos, verklaarde de heer De Waal Malefijt (a. r. Breukelen), dat, hoewel hij geen absoluut tegenstander is van rechtstreeksche Staatsexploitatie, hij ook nu staat op het vroeger door hem ingenomen standpunt, en hij dan ook thans nog de voorkeur geeft aan het stelsel van exploitatie der spoorwegen door ééne Maatschappij, onder Staats-coutröle. Spreker zal tegen de motie stemmen. De heer Eland (u. 1. Arnhem) vroeg aan den Minister van Oorlog, die als gewezen Voorzitter der Permanente Spoorwegcommissie een alleszins bevoegd beoordelaar is, of ook hij met het oog op de defen sie, meer bijzonder met het oog op de mobilisatie, Staatsexploitatie of in elk geval exploitatie in ééne hand noodig oordeelt. Echter, wat ook het antwoord mogen zijn, verklaarde spreker wel uit volle overtui ging vóór de motie te zullen stemmen, wegens de bezwaren geopperd tegen bestaanden spoorwegstand toe. De heer Van Karnebeek (L. Htrecht I) ad viseerde tot intrekking der motie, aangezien de zaak daarvoor niet geschikt is. Hij voorzag trouwens dat staatsexploitatie millioenen zou kosten aan den staat en tevens een jaarlijksche verliespost zou meebrengen. De heer Lobman (Chr. H. Goes) oordeelde ons tegenwoordig spoorwegstelsel 't meest juiste en ver klaarde zich tegen de motie. Minister Bevers zette het standpunt der re geering uiteen tegenover de motie. Hoewel geen prin cipieel tegenstander van staatsexploitatie, achtte de Minister deze in de gegeven omstandigheden noch wenschelijk, noch noodzakelijk. Onderzocht wordt of de spoorweg overeenkomsten op nadeel voor den Staat kunnen uitloopen en of ingrijpende verandering van stelsel, ook ter verzekering eener goede exploitatie, onvermijdelijk is. De minister van Financiën becijferde tegenover den heer Treub, dat noch door den Staat, noch door de maatschappijen te veel op kapitaalreke ning is gebracht. Des heeren Lely's betoog noemde de minister luchthartig en diens denkbeelden over zelf bestuur ongrondwettig en gevaarlijk. De minister van Oorlog verzekerde, dat men bij den bestaanden toestand ook gerust kan zijn ten opzichte der defensiebelangen. De minister van B i n n e n 1 a n d sche Zaken antwoordde op de desbetreffende vragen 1. Aan den heer S me en ge (lib.. Meppel) dat nog in onderzoek zijn de adressen, houdende klachten over opzettelijke tegenwerking van het Openbaar On derwijs door het dagelijksch bestuur van Weert. 2. Aan den heer van Kol (soc.-dem. Enschedé) dat omtrent het door den Raad van State voorgedra gen ontwerp-besluit in zake het beroep van dr. van den Brink tegen zijn niet-toelating als Raadslid te Breda, alvorens aan H. M. de Koningin een voordracht was te doen, wegens eene redactieaangelegenheid een nader advies van den Raad van State gewenscht was, een aangelegenheid, welke nog in behandeling is. De minister hoopte spoedig eene beslissing aan de Koningin te kunnen voordragen. Maandagmiddag voortzetting. Koningin Emma in Kopenhagen. H. M. de Kon.ngin-Moedor der Nederlanden deed gister in den voormiddag een rijtoer door de stad om twee uur bracht II. M. met gevolg eeu bezoek aan het paleis, om vier uur reed H. M. met de Ko ningin van Denemarken, de prinsessen Thyra en Dagmar en de prinsen Gustav en Hans naar het museum Rosenborg. Om half acht zette de Koningin-Moeder via Malmö de reis naar Stockholm voort. Woensdag zal de verkiezing worden gehouden van een wethouder van onderwijs te Amsterdam. Naar gemeld wordt zullen de Katholieke Riadsleden geen eigen candidaat stellen en hunne stemmen op mr. de Vries zullen overgaan, den candidaat der anti- revol. en christ.-hist. fracties. Naar verluidt, wenscht de heer Röell (lib.) zich ook niet beschikbaar te stelien, zoodat de strijd gestreden zal worden tusschen mr. J. H. Worst (lib.), mr. S. de Vries Cz. (anti revol.) en Th. M. Ketelaar (vrijz.- democraat.) Aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is een adres verzonden door de bestuursleden der Vrije Vrou wenvereniging, verzoekende de besluiten van den Rotterdamschen Gemeenteraad, waarbij de dames A. W. KokHagen, H. Andrae—Mak en M. II. Bekker De Roodt, uit hare betrekking als onderwijzeres zijn ontslagen, niet goed te keuren. UIT DE PERS. De zaak van het Openbaar Ministerie? In de strafzaak tegen de anti-militairisten eergisteren te Amsterdam werd door een der verded gers niet meer of minder beweerd, dan dat de geheele vervol ging zou zijn geschied op een wenk aan onze justitie, van uit Berlijn gegegeven. Hij wekte den indruk daarvoor eenige aanwijzingen te weten. „Wat de oorzaak is van de vervolging, is de zaak van het Openbaar Ministerie", onderrichtte toen de voorzitter den advocaat. Het Hndbl. zegt naar aanleiding daarvan „Die les kan onzes inziens'niet worden aangenomen. Zoo één ambtenaar verplicht is, bloot te leggen waarom hij handelde gelijk hij deed, dan is dit wel die, welke het ministerie der openbare zaak vervult. Het is in naam der gemeenschap en haar belang, dat hij het recht te-gen de schuldigen inroepten geheim zinnigheid hierbij tegenover de gemeenschap moet op misverstand der onderlinge verhouding berusten. Men mag toch niet aannemen, dat in het zwijgen door den officier van justitie tot de opmeiking van den verdediger gedaan, immershet O.M. leverde geen repliek eene stille bevestiging gelegen was Van dit soort comitas gentium toch zou ons land alles behalve gediend zijn! Voor Pruisische péper in de Nederlandsche rechtspleging wordt bedankt. Het is daarom te hop9n, dat het door den advocaat geopperde vermoeden alsnog zal worden opgeklaard. Dit zijn geen zaken van het Openbaar Ministerie. Het zijn de zaken van het gansche volk." GEMENGD NIEUWS. Den 21en dezer nam. 5 uur vergaderde de Gemeente raad. Tegenwoordig 5 leden. Afwezig door ongesteld heid de heer 0. Groot en met kennisgeving van verhin dering de heer W. Keesom. Na de opening der vergadering, de lezing en goed keuring der notulen van de vorige, deed de voorzitter de mededeeling, dat mej. Tuin, tijdelijkonderwijzereste Kerkbuurt met 1 Juni a. s. vertrekt. In verband daarmede werd goedgevonden pogingen aan te wenden om de voor die school benoemde onderwijzeres, die 1 Juli a. s. in dienst zal treden, een paar weken vroeger te krijgen. Voorts werd medegedeeld dat de salarisregeling dér onderwijzers is goedgekeurd en dat de gemeente over 1907 172.80 vergoeding van 't Rijk zal ontvangen voor het herhalingsonderwijs. De voorzitter stelde aan de orde de behandeling van het adres ingezonden door twee onderwijzers en eene onderwijzeres om de salarissen der onderwijzers van bijstand nader te bepalen als volgt: met minder dan 5 dienstjaren op 550; 510 dj. 650; 1015 dj. J 725; "15-20 dj. 800 en boven 20 jaar 875. Door de hoofden van scholen was instemming betuigd met dit adres. Namens B. en W. stelde de voorzitter voor de jaar wedde van mej. de Winter te Dirkshorn met 50 te verhoogen, waardoor de onbillijkheid wordt weggeno men, dat zij de eenige is onder het personeel die het wettelijk minimum geniet. De heer Slot vroeg of het aanvangsalaris niet ver laagd kon worden. De voorzitter antwoordde ontken nend, op grond van het feit, dat zich te Waarland eerst bij herhaalde oproeping een drietal sollicitanten hebben aangemeld. Wordt het aanvangsalaris ver laagd, dan bestaat er natuurlijk groot gevaar, dat zich geen gegadigden zullen aanmelden. De heer Burger gevoelt veel voor het adres. Deze spreker achtte het wenschelijker een onderwijzer die eenige jaren in de gemeente heeft doorgebracht boven het minimum te beloonen, dan zij die pas in betrekking zijn. De heer Slot was het daarmede eens en deed het voorstel de jaarwedden te bepalen op 25 boven het minimum, teneinde te voorkomen dat spoedig weer eene nadere regeling aan de orde moet worden gesteld voor onderwijzers met 1520 dienstjaren. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht werd aangenomen met drie stemmen, tegen de heeren Burger en Slot. Tot onderwijzer te Waarland werd met algemeene stemmen benoemd de heer W. Strubbe te Franeker, no. 1 der voordracht. Indiensttreding 25 dezer. De voorzitter deelde mede, dat het straatwerk met rioleering te Kerkbuurt is aanbesteed, do.ch 't werk is niet gegund otüdat de laagste inschrijving 23 boven de begrooting was. Op een vraag van den heer Burger wat B. en W. nu denken te doen, antwoordde de voor zitter dat een besluit daaromtrent nog niet is geno men. De heer Weel verklaarde dat de opzichter het werk voor de begrooting wel wil maken. Hierna volgde het onderzoek der rekening van de al gemeene armen over 1907, voorgelegd door den heer R. Schermerhorn, rendant armvoogd. Deze rekening werd nagezien, met de bescheiden vergeleken en na wijziging goedgekeurd in ontvangst op J 1971.84'' in uitgaaf op J 2028.84, derhalve met een nadeelig saldo van 56.99r'. Rij de rondvraag merkte de heer Rurger op, dat in de vorige vergadering geen melding is gemaakt van een adres van adhaesie van de hoofden der scholen met het verzoek van onderwijzers inzake de salarisre geling. Dé voorzitter zeide te hebben verzuimd daar van mededeeling te doen. Voorts wees de heer Burger er op dat z. i. de tijd is aangebroken voor de herziening van de lijst van per sonen die voor gratis geneeskundige hulp in aanmer king komen. Daarna sluiting. 21 Mei j.l. herdacht de heer S. Vonk, onderwijzer aan de o. 1. school alhier, den dag waarop hij vóór 25 jaar als zoodanig in dienst trad. Zijn lokaal was met bloemen en vlaggen versierd, en met een voor die gelegenheid vervaardigd welkoms lied werd de. jubilaris door de schoolkinderen begroet. Na door het hoofd der school en burgemeester toe gesproken te zijn, werden hem enkele fraaie cadeaux aangeboden. Van de^ gemeente een pendule met kandelabres. Van zyn collega's een gemakkelijke stoel en van de leerliogen een schrijfbureau. Een zonderlinge vondst. Een geneesheer te Hengelo, wiens hulp werd inge- roepen bij jeen jongen, die een gezwel in den neus had, dat voortdurend in omvang toenam, vond in het reukorgaan van den patiënteen boon, die daarin al zoo lang had gezeten, dat ze was beginnen te ont kiemen. Aardbeien. Te Beverwijk en omstreken begionen de aardbeien zich reads te zetten. De meeste stukken beloven een goede opbrengst. De kweekers weigeren te verkoopen tegen vooraf bepaalden prijs. Bijna alles wordt in voorkoop verkocht tegen den prijs van den dag. Er is veel vraag, zo >dat een voordeelige campagne tegemoet gezien wordt. Een expediteur kocht dezer dagen 100,000 K.G. h 16 cent per K.G. Gister zijn alhier publiek aanbesteed, de werken tot versterking en verbetering der Zuiderzeedijken, vanaf Scharwoude tot bij Monnikkendam. Aannemers werden de heeren A. Bleeker, P. van Doornik en J. van der Horst, te Hoorn, voor een totaal bedrag van f 14,319 De appelboomen, welke door de zonnige, zoele dagen in 't midden dezer week, thans in vollen bloei staan, beloven in 't algemeen een rijken oogst. Verleden was de opbrengst schaars. Peren zijn zoo goed als uitge bloeid en beginnen reeds vrucht te zetten. Tot molenmeester van den polder Geestmer-Ambacht Oudendijk en Molengeersen is in de plaats van den overleden heer F. Hoogeboom benoemd de heer Jb. Swan Hz. te Warmenhuizen. Bij de gehouden aanbesteding van 90 M3. grint is ingeschreven door de firma W. F. Stool en Zoon tegen f 2.79 per M3. en den heer C. de Wild tegen f 2.74 per M3. Idem voor olie, reusel, kaarsen enz.K. Hart Mz. f 333.55; A. Groot f 324.30; J. Timmerman f 313.95; Jb. Jong f 312.30. Aan de laagste inschrijver gegund. Vrijdagmiddag half vier waren er op den eersten afslag van koudengrondscheplanten te St. Pancras nog maar weinig aangevoerd, slechts 14500 stuks. Oorzaak van den weinigen aanvoer is in hoofdzaak dat het gewas nog maar ternauwernood klaar is. Roode planten brachten op 8 9 centen per honderd, gele werden verkocht voor 5 centen per honderd stuks. Maandag, Woensdag en Vrijdag van de volgende week wordt er na de gevallen regen meer aanvoer verwacht. Viervoudig jubilé. Te Elten heeft het echtpa r H. Terveer een vier voudig feest gevierd. Allereerst herdachten ze hun gouden huwelijksfeest, vierde een hunner dochters de zilveren bruiloft, huwde hun jongste zoon en is hun kleinzoon, de zoon van het zilveren huwelijkspaar, verloofd. In het postkantoor te Apeldoorn is gisternacht, zooals onder de telegrammen gisteren eeds werd meegedeeld, ingebroken. De brandkast werd door nog onbekende daders geopend en alle geldswaarden en 47 aangeteekende stukken zijn ontvreemd. De inspecteur der posterijen te Arnhem en het par ket uit Zutfen zijn ter plaatse aangekomen. Het publiek, dat de aangeteekende brieven komt halen, waarvan de kennisgevingen gisteravond met de laatste post zijn bezorgd, wordt verzocht de oproeping te be waren, daar de brieven ontvreemd zijn. Hoeveel geld er gestolen is, kan nog niet opgemaakt worden. Hoewel er 's nachts een besteller in 't ge bouwtje slaapt, heeft deze niets bemerkt. Trouwens, het schijnt dat niet alleen brutale, doch geroutineerde inbrekers aan 't werk geweest zijn, te oordeelen naar de manier waarop de brandkast geforceerd is. Het hulpgebouwtje, waarin het postkantoor tijdelijk gevestigd is, is geplaatst op den Deventerweg, 10 stappen van de kazerne der maréchaussée, diedezaak ter onderzoek in handen heeft. De brandkast is op dezelfde manier geopend als indertijd te 's-Hage door middel van 't uitlichten van 't slot. De kast was van oud model en niet stevige constructie, De brandkast van den directeur bleef on aangeroerd. Uit de resteerende papieren kon opge maakt worden dat de volgende bankbiljetten uit de brieven zijn genomen 7 bankbiljetten van 100, no. LV 1901,' LU 8918, MZ 5647, LZ 3253, LU 9188, LR 447, JS 8188. 1 bankbiljet van f 200, AV 9776. 3 van f 60, KX 8309, GW 2576, JQ 7292. 4 van f 40, JD 2320, NJ 9726, MU 2472. NE 1253. 3 van f 25, CCX 3844, DDE 2530, AAO 8026. 2 van f 10, AO 77049, AG 45799. KORT NIEUWS. Te Doetinchem geraakte een 2-jarig kindje on der de stoomtram. De machinist remde terstond en do kleine kwam ongedeerd onder de machine vandaan. In October of November a.s. zal in de gemeente Smallingerland (Fr.) een volksstemming gehouden worden omtrent den verkoop van sterken drank. Het eenig zoontje van 4 jaar van T. v. Z., te Op- hemert is verdronken achter het erf van een boer, bij wien zijn moeder schoonmaakte. De vrouw vond zelf haar kind.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1