STADSNIEUWS BUITENLAND. De Spoorwegramp. Uit „De Egmonden." Uit Purmerend. Dieven gearresteerd. Een burgemeester voor een jaar op reis. Kolfwedstrljd. Eindexamen-gymnasium. Stoomtram Egmond—Alkmaar- Bergen. Bezoek van Wielrijders. Emeritaat. Remonstrantsche Kerk. Jubileum Prof. Dr. H. J. Hamburger. Het vijftiende Oushoorn-Concert. Weer naar huis. Een schaap te water. Van een auto geschrokken. Jaeple In de misère. Laatste Berichten Te Dordrecht geraakte een kinderwagen, waarin een kindje, dien de moeder even onbeheerd liet staan, in 't water. Een paar mannen brachten kind en wa gen op 't droge, 't Kind was bewusteloos, maar kwam weer spoedig bij. -- Bij de werken aan de Nieuwe Westelijke Viaduct te Amsterdam viel een zware ijzeren ring op het hoofd van een Huizer vischkooper. Hij viel bewusteloos neer. de toestand is zorgelijk. In een café in de Van Ostadestraat te Amster dam is gisternacht gevochten. Zekere V. D. is zeer ernstig gewond. De dader H. is in hechtenis genomen, benevens twee vrouwen die echter weer vrij gelaten zijn. Bij Hoofddorp is zekere A. Pater van zijn wagen gevallen, terwijl zijn paard op hol sloeg. De oude man werd bewusteloos op den weg gevonden. Toestand zor- TJ Te Wageningen viel gisteren de arbeider W., be zig met snoeien, van een ladder op een paaltje. ITij brak twee ribben. Te Den Haag is een Italiaan tot 1 jaar gevan genisstraf veroordeeld, oindat hij2 centen uit een offerbus in de R. K. kerk had gestolen. Op de De Ruvterkade te Amsterdam had giste ren bij de firma Yan Heemstede en Obelt een ontplof fing plaats. De monteur K. werd ernstig in 't gezicht gewond. Tegen den jachtopziener, onbezoldigd veldwach ter J. J. te IJmuiden, is proces-verbaal opgemaakt, wegens mishandeling van een knaapje. In Zandvoort is een vereeniging opgericht van winkeliers, doel vriendschappelijke samenwerking 0111 bestaande misstanden op dat gebied uit den weg te ruimen. Te Wijk aan Zee en Duin zal een nieuw raad- buis worden gebouwd naar ontwerpen van de architec ten Molenschot te Amsterdam en Loudon te Haarlem. De 8e algemeene vergadering van de Ned. On- derwijzers-propaganda-club voor drankbestrijding, zal den 2den Pinksterdag te Zutphen gehouden worden. Te 's-Gravenhage is ontvreemd een bruine porte feuille met overslag, inhoudende 7 bankbiljetten van 1000, 3 bankbiljetten van 300 en verder bankpa pier. Totaal een waarde van 10.230. Bij dc firma Eeuwens en Co, Haarlemmerdijk, Amsterdam, is ingebroken. Veel gouden "en zilveren voorwerpen en geld is gestolen. Bij het station Leeuwarden is onder den bak van een der wissels een nest gevonden met jonge katten. Aan de voorbijsnorrende treinen storen zij zich niet. I11 de boterfabriek te Riel is ingebroken en pl. m. 100 Kg. boter en eenig geld gestolen. Daders on bekend. Te Maasniel is het dochtertje van de wed. W., 14 jaar oud, door een kermisreiziger ontvoerd. Zij had een spaarbankboekje van 60. Te Bergambacht is de bliksem ingeslagen in een huis bewoond door drie gezinnen. Het huis brandde af. Te Kessel is de bliksem in de woning van den landbouwer Driessen geslagen. Alles verbrandde. De schade pl. m. 150.000, wordt door verzekering gedekt. Te Dinteloord woedde een onweer met hagelslag; bandgewassen en vrachtboomen leden veel, twee koeien zijn door den bliksem gedood. Te Boschkapelle in Zeeland is de schuur van den landbouwer Yan Vooren door den bliksem getroffen. Veel landbouwwerktuigen en de oogst zijn verbrand. Verzekering dekt de schade. Te Asten sloeg de bliksem in de boerderij van H. en Tb. van Genuehten. De boerderij, een paard, kalf en 10 varkens verbrandden. De bouwcommissie van de vereeniging voor R. K. herstellingsoorden, wil een terrein aan de Noordzee kust koopen voor een herstellingsoord voor zieke kin deren en een in boschrijke streek voor een sanatorium ▼oor longlijders. De commissie tot organiseering van schoolfeesten voor de school te Egmond a/d. Hoef, hield Vrijdag avond eene vergadering ter bespreking, hoe wederom aan de benoodigde gelden te komen. Besloten werd, ook dit jaar, ljjstenter inteekening te laten circuleeren. Met het oog cp den hooibouw zal getracht worden, indien het feest tenminste weer moet bestaan in een rijtoer, met de werkzaamheden klaar te komen vóór Pinksteren, zoodat het feest zelf onmiddellijk na de vacantie kan plaats hebben. Gisterenavond vergaderde de Gemeenteraad, in welke vergadering de waarnemende Voorzitter, de heer L. Koning meêdeelde, dat aan den Burgemeester een verlof werd verleend van 16 tot 30 Mei a.s. en dat door B. en W. is ontworpen een verordening regelende de jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de openbare scholen. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat bij deze verordening eene belangrijke jaar- weddeverhooging voor het onderwijzend personeel in uitzicht wordt gesteld. Gunstig werd beschikt op een verzoek van het Be stuur der afd. Bcemstcr, Purmerend en omstreken, van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw om een subsidie van 200 voor de in Augustus alhier te houden tentoonstelling, terwijl werd besloten aan de commissie tot voorbereiding van het Provinciaal Zan gersfeest, welk feest vermoedelijk Zondag 5 Juli a. s. op het Doeleplein alhier zal worden gehouden een cre- diet te verleenen van 100. De plannen omtrent de varkensmarkt kregen ook in deze vergadering niet hun beslag. Hadden B. en W. aanvankelijk voorgesteld met betoog op de steeds toe- nemenden aanvoer een nieuw waaggebouw te stichten op een ander terrein, thans stelde B. en W. voor de be staande waag te vergrooten en voor de exportvarkens ren afzonderlijk waaggebouwtje te maken. Na gerui- men tijd in besloten vergadering te zijn overgegaan stelde het raadslid de heer.Jurgens voor de plannen van B. en W. tut de volgende vergadering aan te hou den daar hij alsdan een nieuw plan ter tafel wilde brengen. Over dit laatste voorstel staakten de stem men, zoodat in de volgende vergadering verdere behan deling te wachten is. De heer Aaltsz, hoofdinspecteur, chef der recherche in Den Haag, die met den rechercheur De Brest naar Essen is geweest, om daar Marie Feije, die het plan tot inbraak bij den goudsmid Hamme in Den Haag beraamde, en haar minnaar Josef vaD Deursen te ar resteeren, is gisteravond uit Duitschland teruggekeerd. Hij heeft de beide arrestanten der Duitsche justitie moeten achterlaten. Blijkbaar wenschte deze zich dus niet ter beschikking van de Noderlandsche politie ambtenaren te stellen, en dus zal hunne uitlevering moeten worden aangevraagd. Aan den burgemeester der gemeente Baflo, den heer H ver Loren van Themaat, is een jaar verlof verleend voor het maken van een buitenlandsche studiereis. Zou een burgemeester, dio een jaar gemist kan worden, niet langer kunnen worden gemist Gisteren vierde de kolfclub „Rechtdoor" haar 30- jarig bestaan, door het houden van een onderlmgen wedstrijd in 3 afdeclingen. In de Ie afdaeling werden de prijzen gewonnen door de herren J. Halff, J. J. Houtkooper en S. Bregman. In de 2-^ door de heeren C Brouwer, Joh. Frank en K. Reijue en in de 3e door de hoeren A. Bakker, G. Bos en J. Dorregeest. Door de 4 hoogste spelers van iedere afdeeling werd nog om een eere-prijs gekampt, welke genomen werd door de heeren J. Halff, K. Reijno en F. Kessler. E-n prachtig vaandel, vervaardigd door de Gebra. van Oven te s Gravenhage, werd door de dames der leden aan de club aangeboden, welk vaandel bij den heer Van Beek is geëtaleerd Met een zeer gez llige bijeen komst, met de dames, eindigde deze feestelijke herdenking De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dathet eindexamen van het openbaar gymnasium alhier, zal plaats hebben op 23, 24 en 25 Juni a.s., onder toezicht van dr. J. C. Matthes, oud-hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, d H. Ph. Boissevain en dr. P. H. Schoute, hoogleeraren aan de Rijksuniversiteit te Groningen, Gedurende de maand Januari 1908 werden met den stoomtram Egmond—Alkmaar—Bergen 16363 reizigers vervoerd en -bedroeg de opbrengst voor reizigers- en goederenvervoer f 2899,821/2. De Wielrijders-Vereeniging „Nordovici" te Noord- wijk is voornemens bij gunstig weder om op Donder dag 28 Mei 1908 (Hemelvaartsdag) onze stad en om streken te bezoeken. Men hoopt hier om 1 uur ongeveer te arriveeren en weer omstreeks 3 uur te vertrekken. Naar wij vernemen heeft ds. Guldenarm, oudste predikant bij de Ned. Herv. Gemeente, het voornemen, om redenen van gezondheid, met 1 Januari e.k. zijn bediening hier neer te leggen. Men verzocht ons te melden dat in de Remonstrantsche Gemeente morgenochtend doop zal plaats hebben. Men meldt ons heden uit Groningen: Den 4den Juni a.s. is het vijfentwintig jaar geleden sedert dr. chem. et med. H. J. Hamburger tot doctor in de chemie werd gepromoveerd. Een comité, bestaande uit de heeren J. F. van Bem inden, Groningen; Ernst Cohen, Utrecht; M. 0. Dek huizen, Utrecht; W. Einthoven, Leiden; E. Hekma, Groningen; C. E. A. Koch, Groningen; E. C. van Leersum, Leiden; 0. A. Pekelharing, Utrecht; T. Pla ce, Amsterdam; K. F. Wenckebach, Groningen; H. Zwaardemaker, Utrecht; heeft zich gevormd, die den grondlegger der physikochemische richting in de bio logie op dezen dag een feestmaal zal aanbieden, waar aan tal zijner vrienden en vereerders zullen aanzitten. Prof. Hamburger heeft zich bereid verklaard des na middags te zijnen huize ter beschikking van zijne vrienden te blijven. Blijkens de samenstelling van de commissie zal de huldebetuiging een wetenschappelijk karakter dragen. En dat ligt wel eenigszins yoor de hand: onze oud stadgenoot heeft zich in de wetenschap een grooten naam verworven, die ver buiten de grenzen van ons land bekend is geworden. Toch hopen we dat er onder de „vrienden en vereerders" ook personen zullen zijn, die niet tot de wen ld van geleerden behooren, doch die prof. Hamburger kennen uit zijn jeugd of hem hebben leeren waardeeren als een eenvoudig beschei den man. De concertgever heeft het aardige denkbeeld gehad om voor het vijftiende Oushoom-concert dat den Tweeden Pinksterdag in de Groote Kerk zal plaats hebben reductie te geven aan de leden van de zang verenigingen die bij de viering van het 8-Octoberfeest het gemengde koor hebben gevormd, dat door den heer Oushoom werd gedirigeerd. De besturen, die van de zen maatregel wenschen te profiteeren kunnen hiervan kennis geven aan den concertgever. Muziekuitvoering. Muziekuitvoering door het Stedelijk Muziekkorps op Zondag 24 Mei 1908, des avonds ten 7 uur in den stadshout onder directie van den heer J. M. Otto. 1. Concert March v. J. C. An lerson. 2. Ouverture de l'opéra, „Prinz Conti," („Les pré.- Saint Gervais") Cb. L-coeq. 3. a. Concertino voor B clarinet, C. M. v. Weber. gearr. v. Harm, door J. M. Otto. b. Im Bivouac, Fantaisie Militaire, Chr. Mélant. 4. Fantaisie sur des motifs de l'opéra „Les Huguenots"Meijerbeer. 5. „La Princesse enchantée," Ouver ture de concert L. Langlois. 6. Fantaisie de l'opéra, „La dame blanche"Boieldieu. 7 „Adelaide," Concert Waizer A. Lamotte. 8. Bouquet de Mélodies Aliart. Tentoonstelling vakwedstrijd. Wij her.mieren er aan, dat zij die bi iten mededin ging iets willen inzenden op deze tentoonstelling in Augustus in de Huishoud- en Industrieschool te houden daarvan vóór 26 Mei opgave moeten doen aan den 2den secretaris den heer C. G. Zaadnoordijk, Prins Hendrikstraat 4f. Zij die in den vrijen wedstrijd willen mededingen met de daaraan verbonden tentoonstelling, kunnen, als zij daarvan nog geen opgave hebben gedaan, dit alsnog tot 26 Mei doen bij den laten secretaris, dan heer S. B. de Lange, Emmastraat. Kermesse d'été. Voor de Pinksterdagen is er evenals 't vorige jaar door den heer Dekker, caféhouder, een kermesse d'été georganiseerd in de Nieuwpoortslaan. Er zullen enkele kramen staan en ook zal er van een draaimolen ge bruik gemaakt kunnen worden. Gister kwam hier bij zijn familie aan een minder jarige, die loopende van Den Heldor was gekomen. De politie heeft hem weer naar Den Helder terug gebracht. Van de veeboot „De Burgemeester van Alkmaar" is een schaap te water gevallen aan de Bierkade. Spoedige hulp bracht het dier op het droge, zonder dat het eenig letsel had bekom n. Een paard, dat voor een bierwagen was" gespannen van den heer Otter, schrok op den Kanaaldijk van een automobiel en sprong op zij. De wag. n viel ge deeltelijk den dijk af, doch het liep nog goed af. De wagen werd licht beschadigd, p rsoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Hij was smid van zijn beroep, doch had geen werk. Om in het onderhoud van zijn gezin te kunnen voor zien had hij broodpannetjes gemaakt. Die moesten nu aan den man gebracht worden. De smid was daar voor zelf niet geschikt. Maar Jaepie, 'n bekend straat venter „had dat meer bij de hand gehad." Jaepie was wèl geschikt en zou dus met de broodpannen gaan ven ten. Er werd een kar gehuurd en gistermorgen ging Jaepie er op uit. De smid die de onverkocht geble ven broodpannen vandaag in Amsterdam aan eenige winkels zou trachten te verkoopen hoorde echter gisteravond niets van zijn venter. Het werd laat en later maar de man bleef uit. Eindelijk ging de smid hem zoeken en weldra vond hij hem nabij de Vier Staten. En terwijl het regende dat 't goot Jaepie bleek echter van binnen even nat te zijn gewor den als van huiten had er tegen half elf op den Kennemerstraatweg een dispuut plaats, dat niet pre cies op zachten toon werd gevoerd. „Waar is me goed? „Et&ftt droog." „Zeg ereis 'k mót m'n göed terug hebbe. Je bent te beioerd om me te begrijpe. 'k Lust ok wel 'n borrel, maar 't mag mijn niet beure, ik mot zorge voor m'11 vrouw en kindere. Nou, waar is me goed? „Staat op Heilo." „Ga dan met me mee, dronkelap, dan kenne we n't hale." „As je zoo blijf schreeuwe, verzet ik geen póót meer, versta je?" „Nou, gaan nou mee." ,,'t Regent me te hard. 'k Doe 't niet." Jaepie liet zich evenwel bewegen. Samen trokken ze dus den weg op naar Heilo. Maar gekomen zijn ze er niet, want een uurtje later werd Jaepie naar 't „bero" gebracht. En vanochtend vroeg vond de gedupeerde smid z'n karretje met de broodpannetjes onder 'n luifel aan de Nieuwpoortslaan. 't Stond droog. maar niet in Heilo 1 Men heeft thans den wisselwachter Van Tuijn, wien men efen groot deel van de schuld geeft, gevonden. Den avond van de ramp, ruim 9 uur, is hij als een zinnelooze zijn woning te Contieh, Duivelshoek, bin- niengeistormd, en viel er als een blok neer. Er was geen woord uit den man te krijgen, en als een waan zinnige zag hij rond. De ramp scheen hem in het hoofd geslagen. Den geheelen naeht had hij koorts. Den volgenden morgen ondervraagd wist hij van de ramp, of beter over de oorzaak der ramp, niets te vertellen; wat er met den wissel gebeurd is, kan men van hem niet ver nemen. „Tk weet niets, ik weet er niets van", is zijn eenig antwoord. Na de ramp is'hij op den loop gegaan, zegt hij, maar hij weet niet hoe lang hij door velden en door bosschen geloopen heeft. Hij heeft maar altoos doorgerend, tot dat hij aan een kruisbeeld kwam, zich daarvoor op de knieën wierp en bad. 's Avonds keerde hij huiswaarts. Hij weigerde te eten, zat maar te huilen, verkeerde in zulk 'n staat, dat men hem niet heeft ingerekend. Voorloopig mag hij bij zijn vrouw blijven; zijn huis wordt echter streng bewaakt. De man was reeds 12 jaar in dienst bij den spoorweg, had gewoonlijk eiken dag behalve eens in de week 10 uur dienst en verdiende slechts 1.25 per dag. Een ingenieur heeft de schuld gegeven aan den wis- sclwachter, die vergeten heeft dat er een hefboom was weggenomen, in verhand met het aanbrengen van ver anderingen aan de seinen op de lijn Antwerpen Br.ussel, en die de doorgangsverbinding niet heeft om gelegd, zooals hij in gewone tijden noodzakelijk had moeten doen. Had de machinist van den expres niet uit alle macht geremd, dan zou het ongeluk nog grootere afmetingen hebben aangenomen, dan waren er niet drie, maar mo gelijk alle wagens van den wachtenden trein versplin terd. Merkwaardigerwijs heeft de inloopende trein het onheil kunnen aanrichten zonder zelf ernstig letsel te ondervinden. De locomotief van den sneltrein Ant werpenBrussel is een zware machine. Tegenover dat stalen gevaarte boden de personenwagens van den wachtenden trein niet veel weerstand. De locomotief heeft het achterste rijtuig tot op de helft geheel ver nield, d. w. z. ook. het onderstel ervan vernield. Van het bovenstuk van dezen wagen is niets heel gebleven. Van de twee volgende wagens zijn de onderstellen nog wel te herkennen. Het onderstel van den tweeden wa gen van achteren gerekend is onder het onder stel van den derden wagen geschoven. Als men zich dat goed voorstelt kan men meteen begrijpen, dat er van de bovenstukken dezer wagens niet veel is terecht gekomen, in elkaar opgevlogen, vermorzeld en vermor zelend, uiteengeslagen of ineengedrukt. Al die drie rij tuigen, het achterste versplinterde, de beide daaropvol gende over elkaar geschovene, zaten vol menschen. De verwarring was enorm. De menschen wisten niet wat ze deden. Sommigen waren als verstompt door den schok, telden schijnbaar onverschillig het aantal lijken en wandelden langs de kermenden. Anderen wa ren zoo van streek, dat zij uren later nog beefden. Een meisje viel een uur later in bezwijming. Een Ant- werpsch boekhandelaar was met vier reisgenooten on der de banken gekropen in de meening dat zij zwaar gekwetst waren. Tot hun verwondering stelden zij la ter vast, dat ze geheel ongedeerd waren. Ook de redders schenen in de eerste oogenblikken in een soort verbijstering te handelen: de „Indépen- dance Beige" bevat een verhaal van een jongen die met zijn moeder en zusters in een compartiment zat de moeder werd zwaar gewond, en allen bekneld tus schen de stukken van den wagon; plotseling komt een man, ziet te midden van de verwarring het beentje van een der kinderen tusschen banken bekneld en roept, dat men het been maar moet afsnijden, om het meisje te redden uit den warboel. In doodsangst weet de broer zich los te wringen en zijn zuster te bescher men. Later bleek, dat het kind slechts een kleine schram had, en het been volkomen gaaf was. Ook het vinden van een afgerukte hand, die tusschen de vingers een afgekneld oor hield, wijst op de gren- zenlooze verwarring. Gisteravond waren op vijf na, de lijken allen herkend; van drie vrouwen en twee mannen kent men de afkomst nog niet, wijl op hen geen papieren werden gevonden. Bovendien zijn hun lichamen dusdanig verminkt, dat men bij een der lij ken niet meer kan constateeren, of het een vrouw of een man ia geweest. Eén klomp vleesch is het treuri ge overblijfsel van dien persoon, die 's ochtends nog vol leven en lust op den trein stapte. In de geïmproviseerde morgue hing gisteren een ver pestende stank. Weliswaar was men toen druk bezig de lijken op een doodsbed te leggen en een chapelle ar- dente in te richten. De geheele behandeling haalde niet bij die van onze Nederlandsche doktoren en pleeg zusters aan Den Hoek, zegt een verslaggever. De gewonden^ welke in de drie Antwerpsche hospi talen verpleegd worden, zijn gistermiddag bezocht door prins Albert's gemalin, prinses Elisabeth, die met de gewone expres, door slechts één dame van haar ge volg vergezeld, was aangekomen. Alle gewonden, voor zoover zij bij kennis waren, sprak zij hartelijk en vol deelneming toe. Voor ieder had de prinses woor den Van troost; met teedere hand schudde zij zoo nu en dan het kussen op van een der vrouwelijke gewonden. Het was aandoenlijk om aan te zien, hoe zij o.a. in het Stuyvenberg-Hospitaal bij de ernstigste zieken en de meest verminkten een lach van voldoening op het ge laat deed te voorschijn komen. Drie uren lang heeft deze toekomstige koningin van België aldus getracht het leed, de pijnen en de ellende een weinig te doen vergeten. Maandag zullen voor den Brusselsche rechtbank reeds de eerste processen inzake schadeloosstelling plaats hebben BURGERLIJKESTAND. ONDERTROUWD; 22 Mei. Rengert Jonker, wednr. van Neeltje Kat, al hier, en Trijntje Kistemaker, te Oostwoud. GEBOREN 21 Mei, Jacobus Apollonius Gerardus, z. van Otto de Waal en Geertrui Elizabeth van der Hoogt. 22 Bauke, z. van Klaas Krol en Jantje Vormeer. 23 Catharina Cornelia, d. van Pioter Groot en Sijtske Kootje. OVERLEDEN 22 Mei. Klaas Houtkooper, 67 j. HOLLANDSCHE MPIJ. DER WETENSCHAPPEN. HAARLEM, 23 Mei. Heden hield te Haarlem de Hollandsche Mpij. der Wetenschappen haar jaarlijksche algemeene vergadering, die ook werd bijgewoond door den protector Z. K. H. Prins Hendrik, en die geleid werd door mr. G. van Tienhoven. Deze herdacht in zijn openingswoord de overleden directeuren, de heeren mr. J. de Clercq van Weel, J. Coninck Westenberg en W. Zimmerman, het binnen- landsch lid prof. W. Koster en de buitenlandsche leden lordfKelvin, H. C. Vogel en M. Loewy.^ Daarna bracht de secretaris een uitvoerig jaarver slag uit, waaruit bleek dat de Mpij. voortging met de uitgave van verschillende wetenschappelijke werken, O. m. verscheen het elfde deel van de werken van Christiaan Huygens en zagen 5 afleveringen van de Archives Neerlandaises het licht. Nadat daarna prof. A. W. Nieuwenhuis een voor dracht had gehouden over de Etnologische Weten schappen, hare beteekenis en haar nut aan toestanden in den Ned. Indischen Archipel getoetst, werden eenige nieuwe prijsvragen vastgesteld. Benoemd werden ten slotte als binnenlandsch lid prof. dr. F. Schuh te Delft, en als buitenlandsch lid de heer Ch. Adam te Nancy Z. K. H. DE PRINS TE HAARLEM. HAARLEM, 23 Med. Even na elf uur kwam de Prins hier aan. Hij werd aan het station verwelkomd door den commissaris der Koningin en den waarae- menden burgemeester. Dadelijk werd gereden naar de kweekerij der firma Tubergen, waar een prachtige ver zameling, meerendeels bloeiende knol- en bolgewassen werd bewonderd. Er was een door de firma gewonnen uiterst fraaie reusachtige tulp. Deze was de eenige welke was gelukt van honderd tulpen, die uit Centraal- Azië waren ingevoerd. De Prins vond goed, dat deze tulp door hem gedoopt werd. Zij kreeg den naam van Tulipe Griègi Varietas Princeps. Op den terugtocht van hier naar het paleis van den commissaris der koningin, waar een lunch gebruikt zou worden, bracht de roei- en zeilvereeniging „Het Spaame" in de nieuwe gracht een eigenaardige hulde. Tiaar verschillende roei- en zeilvaartuigen had zij hier bijeengebracht, wat een eigenaardigen aanblik oplever de. Na afloop der bovenstaande vergadering werd een bezoek gebracht aan het gebouw der sociëteit „Trou moet blijken," waar de Prins een verzameling bocalen, benevens verschillende oude geschriften en blazoenen der oude rethorijkérskamer van de broeders Pelikanis- ten bezichtigde. Het yertrek van den Prins is bepaald op 8.40 hedenavond. EEN ONEERLIJKE NOTARIS. MIDDELBURG, 23 Mei. Voor de arrondissements rechtbank alhier werd heden voortgezet de behande ling van de zaak tegen den oud- notaris te Vlissingen, W. S. B.gedetineerd in het huis van bewaring alhier. Zooals wij gisteren gemeld hebben wordt hem ten laste gelegd tijdens zijn notarisschap gelden van verschillende personen, die hij onder zich had, zich wederrechtelijk te hebben toegeëigend. Bovendien heeft hij een valsche verklaring in een akte gedaan. Ge- eischt werd heden door den Officier van Justitie, drie jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. WEER INBREKERS GEPAKT. ROTTERDAM, 23 Mei. De politie heeft weer een goede vangst gedaan. Vannacht hoorde de portier van het waterleidings gebouw schieten. Hij waarschuwde de politie, die van alle kanten naar het Kralingsche veer werden uitge zonden. De agenten ontmoetten een drietal verdachte personen. „Handen op" klonk het bevel. De drie mannen voldeden hieraan en werden geboeid. Het wa ren twee gebroeders Jonkers en een zekere Doolhof, die reeds lang gezocht werden. Met hen heeft men weer 3 inbrekers in handen gekregen van de bende, waarvan er thans 14 achter slot en grendel zitten. De mannen hadden vannacht een gemeentewerkman met een revolver bedreigd en zelfs op hém geschoten. Hij werd echter niet geraakt en wist zich door de vlucht te redden. EISCH—ZEISTER MOORDZAAK. UTRECHT, 23 Mei. Hedenmorgen heeft de offi cier van justitie zijn requisitoir gehouden. Uitvoerig ging' hij den moord op den 16-jarigen looper Hendrik Drost na en sprak, van half elf af aan, ongeveer drie uur. Het eenige lichtpunt in deze duistere zaak noem de hij de aanvankelijke bekentenis van den herbergier Van Vaalen. Tegen dezen eischte hij twintig jaar ge vangenisstraf. Tegen Van Ee, de timmerman, levens lang, beiden wegens moord. Wegens medeplichtigheid tegen den melkboer Kors 'en den kassierlooper Ovev- horst tien jaren. WATERLEIDINGSPIJPEN GESPRONGEN. AMSTERDAM, 23 Mei. Hedenochtend sprong de waterleidingsbuis voor het in aanbouw zijnd huis aan het Damrak nabij den Dam, waar gevestigd wordt het kantoor der firma Jac. Bos. Met geweld stroomde het water over de pas gelegde fundeering, welke dan ook in een oogwenk onder water stond. EEN SCHEEPSRAMP. BRUSSEL, 23 Mei. (Particulier.) Bij het gouver nement alhier is de mededeeling ontvangen, dat het S. S. de Stad Brugge nabij Umangi op de Congo door een hevige storm is overvallen, waardoor het schip omgeslagen is. De Europeanen aan boord zoowel als talrijke inboorlingen zijn omgekomen. Het ongeluk ge schiedde tegen een uur 's middags juist toen de pas sagiers zich in de eetzaal bevonden. Allen, vijf in aan tal, zijn verdronken Alleen de machinist is gered. Van de 70 inboorlingen hebben zich slechts 28 weten te redden. Men heeft de lijken der slachtoffers nog niet teruggevonden. DE RAMP TE CONTICH. BRUSSEL, 23 Mei. De „Etoile Beige" bevat de verbeterde opgave van het aantal slachtoffers door de spoorwegadministratie, waaruit blijkt dat bij de ramp 36 menschen om het leven gekomen zijn en 132 menschen werden gewond. DE NIEUWE NOORSCHE GEZANT TE LONDEN. CHR1STIANIA, 22 Mei. Tot gezant van Noorwegen te Lorden is, in plaats van dr. F. Nansen, benoemd de legatie-secretaris van het Noorsch gezantschap aldaar, J. Irgens.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2