STADSNIEUWS. BUITENLAND^ Koningin Emma In Zweden. Het Millioenentekort. Bond van R. K. gemeenteraadsleden. Bond van R. K. Kiesvereenlglngen. Partijbestuur S. D. A. P. Staatscommissie arbeidsvoorwaarden rijkswerklieden. Uit „De Egmonden." Van Texel. Uit de jBangert. Uit de Streek. Nesten uithalen. Bang geworden. Een bloeiende sering op een muur. Vergiftiging doorslecht vleesch. Koolpiantenveiling. Verdacht van mishandeling. Waarde van woeste gronden. Een mooi voorstel verworpen. De diefstal te Apeldoorn. Vogelbescherminr. Merkwaardig verschijnsel. Staatsloterij. Trekking van heden, 5e kl., 2e lijst. Ns. 15623 en 16464 f 1000Nr. [3390 f 400Ns. 7422, 12976 en 14226 f 200 Ns. 3225, 9608, 11226, 14936, 17103, 18998 en 20355 f 100. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Badhuis „Het Witte Kruis." Geslaagd. Verslag van de Stoomtramwegmaatschappij Egmond—Alkmaar—Bergen over het jaar 1907. De Stockholmsche correspondent van het H b 1 d. schrijft: H. M. koningin Emma komt naar Stockholm, waar zfj de gast zijn zal van de Koningin-Weduwe Sophia, die thans op het slot Ulriksdal in de omgeving van Stock holm woont. Dit oude slot, in de 16e eeuw gebouwd voor Jacob Pontusson de la Gardie, ligt door groote bosschen en parken omgeven aan het idyllisch meer Edsocken. Een reeks pronkvertrekken is voor de hoo- ge gast in gereedheid gebracht. Voor het verblijf der Koningin-Moeder van Neder land is geen officiëel programma gepubliceerd. De Ko ningin zal, in alle kalmte, verblijf houden bij koningin Sophia, haar nicht. Toch zal de Koningin Stockholm bezoeken en zullen intieme feestelijkheden aan het hof plaats hebben. De Stockholmsche bladen wijden eerbiedige artike len aan de hooge gast; zij wijzen er op dat koningin Emma als regentes en opvoedster van koningin Wil- helmina zich den eerbied en den dank van het Neder- landsche volk wist te verwerven. Tn het Vaderland resumeert X, die in een artikel de oorzaken van het tekort der Rijksverzeke ringsbank heeft besproken, zijn betoog aldus Bezuiniging kan verkregen worden door: I. Wat betreft de administratiekosten lo. beperking der verbouwingen tot het hoogst noodzakelijke 2o. leverantiën ten behoeve der Bank niet anders te doen geschieden dan bij openbare aanbesteding; 3o. billijker verdeeling der administratiekosten over de Bank en de z.g.n. risicodragers. II. Aanstelling van vaste doctoren (opheffing der z. g. vrije artsen-keuze). III. Afschaffing van het dagloon art. 8 en vast stelling van een bepaald dagloon voor losse werklie den. IV. lo. Instelling van een ernstig onderzoek naar de te verrichten werkzaamheden aan de Bank, in ver houding tot de sterkte van het personeel; 2o. ontslag van tijdelijk personeel, dat niet voldoet 3o. aanstelling van een ambtenaar, die de agenten in him werkzaamheid controleert. Voorts rijst ten slotte de vraag, of, nu de Staat de R. V. B. financieel moet bijspringen, het niet ge- wenscht is, dat van regeeringswege krachtig wordt in gegrepen in den inwendigen dienst der R. V. B. Naar gemeld wordt, stelt men pogingen in het werk om een Bond van Roomsch-Katholieke gemeenteraads leden te stichten. De jaarlijksche al gemeen e vergadering van den Bond van Roomsch-Katholieke Kiesvereenigingen zal wor den gehouden op Maandag 29 Juni a. s. te Joure. Onder de punten van behandeling komen voor: 1. Boerenleenbanken. 2. Onze lectuur. 3. Een woord over het stellen van candidaten in meervoudige districten. Na de pauze zal een politieke lezing worden gehou den door mr. P. J. M. Aalberse. De secretaris van het dag. bestuur van de S. D. A. P., de heer Van Kuijkhof, deelt in „Het Volk" den uitslag mede van de verkiezing voor het partijbestuur. Voor het dagel. bestuur werden gekozen de heeren Van Kuijkhof met 3208 en Vliegen met 3709 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Sleef, die 1694 en Wibaut, die 1710 stemmen verkreeg. Op eenige andere partijgenooten waren minder stem men uitgebracht. Tot voorzitter werd gekozen de heer Vliegen met 3565 stemmen, terwijl er verder uitgebracht werden op de heeren Ceton 18, Eichelsheim 6, Van Kuijkhof 25, Loopuit 41, Oudegeest 22, Sleef 7, Wibaut 11 en Wijn koop 14 stemmen. Bij de verkiezing van vier leden van het partijbe stuur buiten Amsterdam werden gekozen de heeren Mandela (3144 St.), Schaper (3467 st en Siepman '3055 st.). Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Besuijen (1901 st.) en W. P. G. Helsdingen (1833 st.). Als gedelegeerden in het Int. Soc. Bureau werden gekozen de heeren Van Kol en Troelstra, tegenover de heeren Mendels en Wibaut. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft gister in het gebouw van zijn departement ge- installeerd de Staatscommissie voor de arbeidsvoor waarden der rijkswerklieden, met een redevoering, waarin hij wees op het gewicht der taak van de commissie en opmerkte dat, wanneer hier sprake is van overeenstemming in de regeling der arbeidsvoor waarden, wel zeker niet gedacht is aan eenvormige regeling dier voorwaarden voor den vaak zeer onder scheiden arbeid in de meest uiteenloopende omstan- digheden verricht, maar aan de eenheid in de begin selen, waardoor die regeling, zelve wordt beheerscht en die nu wel steeds aanwezig schijnt. Voorts wees de minister er op, dat de vraag is of niet hier moet worden gevormd een lichaam, dat het geheel overziet en dat tevens de voorlichting kan geven, die noodig is, en hij eindigde met de hoop uit te spreken, dat de arbeid der commissie mocht strek ken om de regeering in staat te stellen de roeping, die zij heeft tegenover de werklieden in dienst van het rijk, waardig te vervullen. De rede werd beantwoord door den voorzitier der commissie mr. J. W. S. A. Versteeg, secretaris-ge neraal van het departement van Landbouw, die er o.a. op wees, dat als men in het oog houdt de groote verschillen uit den aard der zaak, bestaande in de arbeidsvoorwaarden der rijkswerklieden als gevolg o.a. van verschillende plaatselijke omstandigheden, het geen betoog behoeft, dat elke stap om die verschillen zoo veel mogelijk uittewisschen, niet dan aarzelend zal kunnen worden gezet. Aan het permanent college van advies, waarop de minister doelde, zal, aangenomen dat dat denkbeeld 'voor verwezenlijking vatbaar is, de uiterste takt ten grondslag behooren te worden gelegd. GEMENGD NIEUWS. Zondag 1.1. hebben enkele Egmondsche visschers weer eens getoond, dat zij hun aard iu het uitmun ten van brooddronken tooneden nog niet geheel en al verleerd hebben Zoo heeft een zekere Zw. een van zijne vrienden(?), den jongen S., een slag met een scherp voorwerp tegen diens voorhoofd gegeven, dat de dokter er aan te pas moest komen om het zaakje weer dicht te naaien. En een andere lieve jongen lag, smoordronken met het hoofd op de tram rails, zoodat hij beslist onthoofd zou zijn geworden, hadden zijne kameraden hem er nog niet bijtijds af gerukt. Datzelfde heerschap wilde zich verleden jaar, nadat hij zijn vader had afgeranseld, in de zee ver drinken. Deze heeren vormen met hun mede- belhamers een groepje van zes, dat de politie vaak genoeg te doen geeft, 't Is te hopen dat ze de a.s. kermis niet uitkiezen tot een voortzetting van hun spectakelscènes I Naar we vernemen belooft het a. s. seizoen meer dan het vorige. Er is reeds in Egmond aan Zee aar dig verhuurd en voortdurend komen er nieuwe aan vragen. Egmond is dan ook wel gereed om zijne gas ten te ontvangen. Deze zullen hier niet alleen een goede verlichting vinden, maar ook in het nieuwe hotel „Trompenberg" een comfortable nieuwe inrich ting voor pension, hotel en restaurant. Uit Purmerend. Te Amsterdam is voor het Examen onderwijzer L. O. gisteren geslaagd de heer T. P. Groot van Pur merend. Door het bestuur van den polder Eierland is het besluit genomen om alle verkeerswegen door dien polder, grootendeels zandwegen, te beharden. Een en ander zal naar raming een uitgaaf vorderen van f 36,000. Op de 2de lammerenmarkt, heden gehouden, werden 9460 lammeren aangevoerd. De prijzen liepen van 8 tot 12 gulden, enkele par tijtjes iets meer. Gemiddeld werd p. m. f 10 h f 10.50 besteed voor goede waar. Handel matig. De verwachtingen omtrent aalbessen, kruisbessen en pruimen zijn hier zeer gunstig. De eerste voorkoopvei ling' van kruisbessen zal 12 Juni a.s. plaats hebben. Gisteren werden hier de eerste Meiknollen ter vei ling aangevoerd. Men schrijft uit Bloemendaal aan het H b 1 d. Vogelvrienden mogen weer werkzaam zijn, want hoe hard de vogels het te verantwoorden hebben, blijkt uit het volgend staaltje van afkeurenswaardige sport bij dc plattelands jeugd. Een dame, die op een dorp hier in de buurt een kin- derbondelubje leidt, sprak onlangs ook over het nes tjes-uithalen met de jongens van het dorp. Bij die gelegenheid werd haar met trots een jongen genoemd, die al 80 eieren had uitgehaald. Tachtig eieren door één jongen! geen wonder als onze vogelstand vermindert. Men verbaast zich er eer der over, dat ondanks al die vijanden: jongtens, katten, kraaien, eksters, Vlaamsche gaaien enhoede- maaksters er nog vogels rondvliegen. De dame vroeg den jongens, wat hun ouders daar wel van zeiden? „Die weten er niks van," was het antwoord. „Brengen jelui die eitjes dan niet thuis?", „Nee want vader wil niet dat we nesten uit halen." -„Maar, wat doen jelui er dan mee?" „Uitzuigen, juffrouw, 't is wat lekker, hoor!" Vogelvrienden moeten eens over dat antwoord na denken. Mij was dit motief van nestroof nieuw niet voor ek ster en kraai, maar voor jongens. Ik dacht, dat zij nes ten uithaalden om de eieren te verzamelen, er snoeren van te maken maar ze doen het nu om de lekkernij. Het kwaad krijgt nu een nieuwen leelijken kant en het zal er moeilijker door worden uit te roeien. Want met jongens, die eieren thuis brengen, is nog eens te pra ten, maar jongens, die stiekem eieren uitzuigen en de leege schalen vertrappen, ontsnappen aan onze con trole. De vogelvrienden mogen dus dubbel waakzaam zijn en overwegen wat tegen deze verkeerde uiting van snoeplust der jeugd is te doen. Vrijdagavond laat, na afloop der aankomende en vertrekkende treinen, moest te Zwolle het buffet en daarachter aanwezig kantoor der 3e klasse wachtkamer van het station der S. S. alhier worden schoonge maakt. Da daar aanwezige goederen werden tot half twaalf tijdelijk in de 3e klasse wachtkamer neergelegd. Daaronder bevonden zich ook een demi-saison en een fietscape. welke men alhier op een stoel had neergelegd. Zaterdagmorgen vroeg werden beide kleedingslukkon, to-hehoorende aan den heer G. van Dun, vermist. Er is een onderzoek ingesteld wie in dien nacht in bedoelde wachtkamer werkzaam was, enz. Het resulaat hiervan is geweest dat de dader zich angstig schijnt gemaakt te hebben en de ontvreemde goederen heeft teruggebracht. Men vond ze althans Zondag morgen netjes opgevouwen terug, liggende op het stationsplein voor de keukendeur der restauratie 2e klasse. Volgens het U t r. D b 1. staat in de Walsteeg te Utrecht een sering boven op een muur in vollen bloei. De struik is daar vanzelf opgekomen en 2 meter hoog. Het geheele gezin van den arbeider J. Beekhuizen te Oosterbeek werd Zondag na het middagmaal onwel. Dr. Brevée constateerde na onderzoek dat vergifti ging had plaats gehad, na gebruik van minderwaardig vleesch. Maandagavond werden aan den afslag van kool- planten te St. Pancras aangevoerd 30400 stuks planten. Gele plant°n we den verkocht voor 12 centen per 100, voor roode planten waren geen koopers, zoodat beste planten op enkele centen per 100 stuks werden opge houden. Tegen eene onderwijzeres in de Priesche gemeente O., die beschuldigd wordt een harer leerlingen te hebben geslagen, waarop het kind ziek werd, is proces-verbaal opgemaakt. Zij is reeds voor den rechter van instructie in verhoor geweest, doch ontkende pertinent. Nieuwerwetsche voeding! Men schrijft aan de Prov. Dr. en As. Ct. In Friesland, en misschien ook elders, maar Fries land is nu eenmaal het land van boter en kaas, is de magere fi briekskaas tegenwoordig zeer goedkoop. Ze kost pl. m. 4 ct. per pond. Waar nu de prijs voor maïs zeer hoog is, het eiwitgehalte van kaas groot is en dus de voederwaarde daarvan ook belangrijk, zijn Friesche boeren begonnen varkens te mesten met kaas. De krulstaarten lusten dit voeder zeer gaarne en gedijen er goed van. Dat woeste gronden bij gunstige ligging aan ver keerswegen meer waarde hebben dan op verderen af stand, blijkt te Borger aan den straatweg naar Buinen. Voor eenige jaren werden daar twee kleine ontgin ningen begonnen, waarbij twee kleine huisjes gebouwd werden, waarvan eene in dit jaar met bijbehoorend land verkocht is voor ruim f 1800. Aan genoemden straatweg is in dit vaorjaar het zevende huis gebouwd en in de nabijheid van het aldaar gelegen hunebed is een vrij groote cultiveering van heideveld begonnen, waar op dit voorjaar aardappels gepoot en haver ge zaaid is. De gronden stijgen zeer in waarde en de straatweg Buinen-Borger zal op den duur allengs meer bebouwd worden. Toosje vergeten. 't Gebeurde gisteren te Groningen met den namid dagtrein die van Holland komt. Ze hadden een lieele reis gehad en waren wat blij dat ze ter plaatse waren. De familie stond bij den trein, om hen af te halen. Gezosn en handdrukken. Een groote sportkar werd met pakjes en kindergoed opgeladen, en voort ging het langs den Singelweg, de Emmabrug over naar de stad. Plotseling bij het plantsoen gekomen een gillende kreet. Waar is Toos? (het kleinste ki d van 2 ft, 3 jaar.) To; s mankeerde en toch wisten ze bepaald zeker, dat zij het bij aankomst in den trein nog gezien meenden te hebben. Vliegensvlug gaat het weer terug naar het station, onder luid roepen en weeklagen, waar men al spoedig Toos aan de hand van een reiziger aantrof, 't Kind was heel eenvoudig vergeten mee te nemen, 't Was ook zóó druk. „Kan ik overal om deukenbeet de vrouw haar echtvriend nijdig toe. (Prov. Gron. Ct.) In de Zaterdagavond te Gouda gehouden algemeens vergadering der Goudsche coöperatieve broodbakkerij en verbruiksvereeniging „Ons Voordeel", te Gouda, die pl.m. 2000 leden telt, hoofdzakelijk arbeiders, en jaarlijks ongeveer 20 procent dividend uitkeert, is een voorstel van het bestuur tot pensioneering van het personeel met groote meerderheid van stemmen ver worpen. Ook werd esn voorstel, om de toelage van het be stuur met ruim f 100 te verhoogen, welk voorstel kwam van de leden zelf, verworpen. Een ziek werkman der coöperatieve zal blijvend worden gesteund. Het onderzoek in zake de inbraak in het postkantoor te Apeldoorn wordt in alle richtingen voortgezet, tot dusverre echter zonder eenig resultaat. Het eigenaardige geval heeft zich bij deze inbraak voorgedaan, dat een blief, die niet in de brandkast lag, doch in het gewone loket, ook geopend is. Het daarin aanwezige bankbiljet van f 10 is er uitgeno men. Een dergelijke brief nu komt elke week te Apeldoorn aan en bevat elke week een bankbiljet van f 10, doch wordt nooit aangeteekend. De inbreker moet dus met dit alleen ten postkantore bekende feit op de hoogte geweest zijn. Een bewaker is er niet meldt de Tel. noger is een besteller aangewezen, die overdag gewonen dienst doet, en 's nachts in het kantoor, achterin, in een kamertje moet slapen, om op te passen voor dieven. Hiervoor krijgt de man 40 centen per nacht. Met recht mag gevraagd zijn zulke maatregelen voldoende Thans, na de inbraak, behoeft de besteller-slaper geen dienst te doen overdag en moet hij nu voortaan wakker blijven 's nachts, voor 's mans porlemonnaie is te hopen, voor iets meer dan 40 centen; dat kan van de opbrengst der posterijen zeker nog wel af, zegt het blad. Men schrijft aan het „Hdbl." van Texel Dit eiland, voorheen een waar vogelparadjjs, wordt van jaar tot jaar meer ontvolkt van wild vliegers. Bergeenden, die er zich vroeger bij groote troepen ophielden, worden er bijna niet meer gezien. Kok meeuwen en mantelmeeuwen broedden er voorheen bij geheele kolonies. Nu is 't zeldzaam een nest van een dezer vogels te vinden. De sterna's, die bij dui zenden nestelden op 't eiland, zijn sinds een paar jaren bij groote hoeveelheden gedood. Ook de lepelaars, die vele jaren geleden talrijk waren in 't „Hoornder vlak", een groote duinvallei, kiezen zelden meer een of ander moeras tot broed plaats. Nu echter treedt het bestuur van het Staatsbosch- beheer op, om de- gevleugelde bewoners der waterrijke streken te beschermen. Uitgestrekte moerassige val leien, waartoe o.a. de gunstig gelegen „Mui" en „Voormui" behooren, alles domeingrond, worden streng bewaakt en zijn op verschillende plaatsen van bordjes voorzien met „verboden toegang" er op. Deze bescher ming zal stellig van invloed zijn op de vermenigvul diging der vogels. KORT NIEUWS. Iemand uit Loosduinen verloor op den Kl.iweg bij Delft, aan valsche kaartspelers, f 23. De politie verbaliseerde één der spelers, - In de branderij De Ooievaar te Delft vroeg Zondag een werkman, zich te mogen verwarmen. Nauwelijks zat de man of hij stierf. Een commissie te Veendam, heeft aan de af- deeliug Veendam en Wildervank van den Volksbond voorgesteld samen een leeszaal in te richten. Te Breda is de timmerman Van Gastel van een dak gevallen en was onmiddellijk dood. Gedurende het onweder de vorige week met paard en kar van Kerk Driel komende, werd een man ter hoogte van Rossum door zulk een zwerm witte muggen overvallen, dat hij en zijn kameraad die mede reed, zich moesten dekken met een karkleed. Het zonder lingste was echter, dat deze insecten plotseling dood neervielen. Ui-t spraken van heden. A. de R., Broek op Langedijk, vernieling, 1 maand gev. J. N., Ilaringcarspel, meineed, vrijgesproken. A. v. d. G., Alkmaar, diefstal, 2 maanden gevange nisstraf. J. E., Ursem, beleediging, f 10 boete of 10 dagen hechtenis. T. S., Schoorl, mishandeling, f 10 boete of 10 dagen hechtenis. P. R., Hoorn, wederspannigheid, 14 dagen gevange nisstraf. P. B. en J. de R., Helder, vernieling, beiden vrij gesproken. D. de Vr., Enkhuizen, orde-verstoring, 3 weken ge vangenisstraf. Iu de week van 18 tot 23 Mei zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen: 97 kuipbaden, 90 regen- baden le kl. en 224 regenbaden 2e kl., te zamen 411 baden. Dezer dagen slaagde de heer W. van der Meulen, alhier, leerling van den heer J. H. Elfring, voor het examen-boekhouden van de Vereeniging van Leeraren in Nederland te Amsterdam. Het vervoer over dezen stoomtramweg is blijkens het door het bestuur, aan de aandeelhouders uitge bracht verslag, ge teek end door de heeren O. Bosman en Schipper, in het afgeloopen jaar nagenoeg gelijk geweest aan dat over 1906. Vervoer en opbrengst over 1907. Het aantal reizi gers bedraagt 330718, het aantal werkm. kaarten 136, de opbrengst reizigers 46566,951/2, de opbrengst goe deren 6000,51, de opbrengst diversen 1396.45, tota le opbrengst dus 53963,911/2. „De ongunstige zomer deed zijn invloed vooral in de maanden Juli en Augustus gevoelen. De lagere ont vangsten in die maanden konden in de andere maan den niet geheel worden ingehaald. Intusschen bleven de resultaten van het vervoer bevredigend. De opbrengst per dag-kilometer bedroeg 10.21 te gen 10.31 in 1906 en 9,78 in 1905. De cijfers zijn verstrekt door de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij. De dienstregeling is ongeveer gelijk gebleven aan die van het vorig jaar. Het totaal aantal afgelegde treinkilonieters bedroeg 108008 tegen 105219 in 1906. De dienst werd met groote regelmaat uitgeoefend. Weg en materieel verkeerden in uitstekenden staat. Voor de wijze waarop de exploitatie van onzen spoor weg geschiedde, meenen wij aldus staat er in het verslag een woord van dank te mogen brengen aan het Bestuur van de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij. Op 24 September 1907 werd door ons Bestuur, inge volge de machtiging van de Algemeene Vergadering van aandeelhouders van 14 Mei 1906 met den Staat der Nederlanden eene nadere overeenkomst aangegaan, tot wijziging van de overeenkomst van 28 April 1905, hoofdzakelijk strekkende tot wijziging der concessie, in dier voege, dat het vervoer kon plaats hebben met eene snelheid van 35 K.M. per uur inplaats van 20 K.M. Bij beschikking van den Minister van Water staat van 8 October 1907 La. K., afdeeling Spoorwe gen, is op onzen spoorweg het Vereenvoudigd Lokaal- Spoorweg-reglement 1902 van toepassing verklaard, met ingang van den dag van het in werking treden Van den versnelden dienst. Op 5 December 1907 heeft de definitieve opname van onzen spoorweg plaats gehad, in voldoening aan het bepaalde in art. 9 van de exploitatie-overeenkomst van 18 April 1905. In het Bestuur der Vennootschap kwam geen veran dering. De heer J. van Reenen is ditmaal aan de beurt van aftreding, „Uit achterstaande balans en winst- en verliesreke ning zal U blijken, dat wij wederom vier procent aan onze aandeelhouders kunnen uitkeeren." De Balans en de Winst- en Verliesrekening zijn on derzocht en accoord bevonden door de Commissie tot onderzoek, benoemd door de Algemeene Vergadering van Aandeelhouders en bestaande uit de heeren J. M. de Sonnaville, Jan de Wit Dzn. en D. A. Wisselink. De Fransche regeering heeft gisteren een aardig succes in de Kamer behaald, bij gelegen heid van de behandeling van het wetsontwerp betref fende de inkomstenbelasting. De minister Caillaux be toogde, dat de democratie verlangt een belasting gelij kelijk voor allen, waartoe ieder bijdraagt naar zijn ver mogen. Bij de indiening van haar ontwerp-inkomstenbelas- ting was de règeering zich bewust, dat zij in den geest van de republikeinsche meerderheid handelde. Het be taamt thans die meerderheid te zeggen of zij haar ver trouwen handhaaft. Het is er thans om te doen het vermogen te treffen bestaande in grond, gebouwde eigendommen, veld vruchten, roerende goederen, als anderszins, doch dat het er niet om te doen was een bijzondere belasting in te voeren. Het stelsel eener inkomstenbelasting brengt nood zakelijk mede de belasting der staatsrente, want indien men deze ging uitzonderen, zou ook gevraagd worden om vrijstelling van de buitenlandsche staatsfondsen. Dat is een mooi argument voor de oppositie. Zij wil van de inkomstenbelasting niets weten en nu redeneert zij aldus: Gij, regeering, geeft staatsfondsen uit en belooft een zekere rente, nu gaat gij op die papieren belasting heffen, maai' doet gij hiermede iets anders dan beknibbelen op de rente, die gij uw schuldeischers eerst hebt beloofd? Het oppositielid, de heer Ribot lichtte dit toe. De meerderheid der Kamer was het echter hiermede niet eensmet 347 tegen 170 stemmen werd aangenomen paragraaf II van art. 18, bepalende dat er belasting zal worden geheven van renten, obligatiën en andere fondsen, uitgegeven door den Franschen Staat. In Engeland zal er vrede in de scheepsbouw- nijverheid komen. Wij hebben indertijd medegedeeld, dat er een staking was uitgebroken in die nijverheid van de Noerd-Oostzeekust, die waarschijnlijk gevolgd zou worden door een uitsluiting, welke voor die streek een groote ramp zou zijn. Er is een stemming gehou den onder de arbeiders, die hierbij betrokken waren. De uitslag is dat 24145 stemmen werden uitgebracht vóór en 22110 stemmen tegen de aanvaarding van de door de afgevaardigden van patroons en arbeiders voorgestelde schikking. Derhalve zal de staking spoe dig geëindigd zijn. Men verwacht dat het werk Vrijdag zal worden her vat. Naar Engeland zijn gisteren Van uit Bremen 130 geestelijken uit alle deelen van Duitschland ver trokken. De burgemeester van Londen zal hun Don derdag een lunch aanbieden, zij zullen in het parle ment kennis maken met afgevaardigden en ook een bezoek brengen aan de beroemde universiteit Cambrid ge. Zaterdagavond zal de koning een afvaardiging van de geestelijken in Buckingham-palace ontvangen. Gemengde Mededeelingen. Een luchtscheepvaartdienst. Wij hebben gisteren gemeld, dat er in Californië een reuzen-luchtschip was gebarsten. Nader blijkt, dat het schip een proeftocht zou doen. Bij welslagen zou een vennootschap worden opgericht tot het bouwen van luchtschepen voor den passagiersdienst tusschen de groote steden van Amerika en over den Atlantiechen oceaan. De „National Airship Company of America" zou luchtschepen maken voor 500 passagiers, die er even grootsch en keurig zouden uitzien als de Atlan tische 1) „Oceaan stoombooten. De stichter Morell had reeds t'een kapitaal van 24 millioen gulden bijeenge bracht. Aardbeving. In Kecskemet (Hongarije) heeft Zondag een aard beving plaats gehad. Honderd schoorsteenen stortten in en vele muren kregen spleten. Meisjes-cavalerie. In Islington bestaat een clubje jonge dames, dat een corj s vrijwilligers te paard gevormd heeft. Zij

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2