DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Handen thuis. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. No. 126 1908 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. ZATERDAG Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 30 MEI. Reisbelasting. BINNENLAND. Telefoonnummer 3. I)e tweede wet-in-wording, die door de re geering bij het Engelsche Lagerhuis is irigedient en dus nog serieuser dient te worden beschouwc dan de gisteren in dit blad besproken wet voort komende uit het parlementair initiatief, is de wet die o.a. tegen het rooken van kinderen gaat. De bedoeling dezer wet zal ongetwijfeld velen zeer sympathiek zijn. Het is inderdaad verkeerd, dat te jonge kinderen rooken. Rooken ouderen', zij moeten het zelf weten of de schade, aan hun gezondheid door het rooken toegebracht, voor hen opweegt tegen het genot. Doch men mag wel aannemen, dat kinderen niet in staat zijn voor zichzelf over deze kwestie te oordeelen, dat het rooken hen veel meer schaadt dan volwas senen en dat zij tot het rooken uitsluitend gebracht worden door lust tot nadoen. Het schijnt ons dus uitstekend, dat men het nadeel van veel rooken voor jonge kinderen meer algemeen bekend maakt en dat men zich in deze vooral richt tot de ouders, die niet zelden over dit nadeel zeer slecht ingelicht blijken te zijn of aan dergelijke inlich tingen weinig gewicht blijken te hechten. Alles wat in deze richting gedaan wordt, zal veler sympathie hebben. Doch nu ga men niet nog verder, nu bedenke men zich toch vooral tien maal, voordat men in de richting van het En gelsche voorbeeld ga werken. Zooals het wetsontwerp in de commissie is goedgekeurd zal de vader, die in een restaurant een paar sigaretten koopt en er een door zijn jongen van 14 jaar laat oprooken strafbaar zijn (terwijl niet strafbaar zal zijn de daarnaast zit tende vader, die zijn jongen van gelijken leeftijd een sigaret uit zijn sigarettenkoker geelt.) Dit is nu toch wel wat ai te kras zelfs afge zien van de dwaze rechtsongelijkheid, welke nu eenmaal door elke wet van dit soort telkens weer geschapen wordt. Immers zeer juist werd in de commissie opgemerkt, dat een vader zijn kind zooveel champagne, port, wijn of hier kan voorzetten als hem behaagt, terwijl een enkele sigaret al tot een vervolging kan aanleiding geven, waarbij de straf hij derde overtreding tot niet minder dan 10 pond (f 120) boete kan klimmen. Gaat de staat in zijn bemoeizucht niet wat ver, als hij zich zoo zeer mengt in de verhou ding tusschen vader en kind? En zijn de na- deelen van dat overal de neus in steken niet veel grooter kwaad dan de hygiënische en ethische nadeelen van het rooken Men zie slechts de bepaling, welke volgt. In haar campagne tegen het 'sigarettenrooken van kinderen beneden de 16 jaar, wil de regeering agenten van politie, veldwachters, parkopzichters enz. het recht geven om beslag te leggen op de sigaretten ot het sigarettenpapier, dat gevonden wordt op den lijve van iederen jongen persoon, heneden 16, die rookende gevonden wordt op een straat- ol in een publieke plaats. Men denke zich de toestand: daar staan vier jongens en vier meisjes in een hoek van een park te praten of te spelen. Een parkwachter ziet rook opstijgen. Hij spoedt zich naar de plaats van het „misdrijf'' en heeft nu het recht de kleeren van al die jongelui te doorzoeken, als zij maar jonger dan 16 lijken en als de wachter maar kan meenen, dat zij gerookt hebben. Dat leek de commissie nu toch te kras. En ook de regeering wilde aan de bezwaren wel te gemoet komen. Zij schrapte dus het recht om rookende meisjes, die jonger dan 16 lijken, aan den lijve te visiteeren, doch behield dat recht voor jongens. In dien vorm aanvaardde de com missie deze drakonische bepaling, nadat zij een poging om ook hij jongens de visitatie te beletten en alleen het rookmateriaal, dat gebruikt wordt, in beslag te laten nemen, had doen mislukken. Waarlijk het is wel héél kras en men geeft op deze wijze ondergeschikte beambten zonder eenigen vorm van proces bevoegdheden, die lot gevaarlijk misbruik aanleiding kunnen geven. En dat alléén om een misbruik tegen te gaan, waaraan van de honderd thans volwassen mann<?n zich in hun jeugd zeker' wel negentig procent (zij liet ook velen in betrekkelijk geringe mate) zullen hebben schuldig gemaakt. Het komt ons dan ook voor, dat de in liet Engelsche parlement thans in studie zijnde mid delen erger zijn dan de kwaal en dat het tijc wordt, dat de burger zich duidelijk uitspreekt tegen een dergelijke neiging tot ringelooren, die zoo geheel onevenredig is aan Irt gewicht van het doel dat men zal bereiken. Want ook dit boude men bij hot beoordeelen van dergelijke wettelijke voorschriften in het oog, dat zij ge woonlijk in de praktijk zoo weinig vermogen. Willen de ouders hun kinderen toch laten rooken, dan zullen zij zich zeker door een plagerig verbot als het boven aangegevene niet laten weerhouden om hun kinderen daartoe.gelegenheid te geven. En willen de kinderen rooken hoe licht zullen zij plaatsen vinden, waar de verraderlijke rook de gezichtsorganen van den koddebeier niet kan bereiken en waar zij dus vrij zijn voor de naar sigarettenpapier tastendende hand van dezen ver tegenwoordiger van liet openbaar gezag. En eindelijk wat een aanleiding tot liegen en bedriegen, tot voor den mal houden en klikken, deze hatelijke bevoegdheid van den rustbewaarder om zich in het particuliere leven der kinderen te mengen. Waarlijk het is van ganscher harte dat wij wenschen verschoond te blijven van proefne mingen als waartoe het Engelsche parlement do hand schijnt te willen leenen. Het Kamerlid Passtoors. Volgens de „Avondster" schijnt het kamerlid, de heer Passtoors, afgevaardigde voor Beverwijk, te dingen naar het ambt van burgemeester van Ginneken. GEMENGD NIEUWS. De diefstal te Apeldoorn. Donderdag zijn te Rotterdam aangehouden P. de Hoog en K. Bakker, vermoedelijk medeplich tig aan de inbraak van het postkantoor. Zij zijn door de marechaussee naar Apeldoorn overge bracht. Bij de huiszoeking, die tevens plaats had, zijri geen gelden gevonden. Ook bracht de recherche Donderdagavond uit Amsterdam J. Stihbe eveneens in verband met de inbraak gearresteerd, zooals we gisteren reeds meldden. Zij zijn alle drie bekenden der justitie. Zij werden in de kazerne der maréchaussee te Apeldoorn opgesloten. Gistermiddag zijn zij ge confronteerd met de personendie ze gezien hebben. 6 De confrontatie had geen resultaat. De per sonen die hen gezien hebben op den weg naar Deventer hij Hohenheim en Twello, durven niet onder eede bevestigen, dat het dezelfde personen zijn. Zij lijken er wel op, doch beslist durven zij het niet zeggen. Een van hen was vroeger in Apeldoorn op een koperfabriek werkzaam en is nog kort geleden voor de inbraak hier ge weest, doch ook deze wordt niet pertinent lier eend als te zijn gezien in den bewusten nacht. De verdachten ontkennen elke medeplichtigheid, •en van lien was 'voorzien van een aantal gou den sieraden en goed gevulde portefeuille met aanknoten. De politie zal hen, wanneer geen nieuwe aanwijzingen komen, in vrijheid stellen. Een schat Uit de Streek. Het Witte Kruis afd. St. Pancras. Uit Edam. Op Hemelvaartsdag werd alhier een festival gehouden, uitgeschreven door den „Bond van Christelijke Harmonie- en Fanfarekorpsen in Noord-Holland". Te 2 uur had de ontvangst ten Stadhuize, door Burgemeester en Wethouders, plaats, waarbij den deelnemenden korpsen de eerewijn werd aangeboden. Hierna werd op het Damplein uitgevoerd (door de bij den bond aan gesloten korpsen) gezang 194 vers 1 en 2. Daarna gmg men in optocht naar het z.g. „Klooster". Door den bondsvoorzitter, den lieer C. Visser Dz., van Edam, weid een openingswoord ge sproken, nu volgde de uitvoering. Ieder korps speelde als verplicht nummer »La Garde du Drapean: Pas redouble", door G. Delfort. Vooi' de pauze werd een woord gesproken door den heer ds. L W. P. Ie Roy, predikant te Pur- merland, terwijl na de pauze nog het woord werd gevoerd door den heer II. Woltman, evan gelist te Edam. Aan het einde werd door alle korpsen nog uitgevoerd Psalm 72 vers 11, waarna door den bondsvoorzitter het slotwoord werd uitgesproken, waarin hij wees op het welslagen van liet eerste festival van den Bond. Uit St. Maarten. Voor het beroep bij de Ned. Herv. gemeente te Ossendreclit is bedankt door ds, J. F. Tinholt, predikant te St. Maarten en Valkoog. Uit Schagen. Tot directeur der Harmoniekapel en der ge mengde zangvereeniging Euphonia alhier is den 29sten benoemd de lieer Dartillact van Tright te Rotterdam. Als een bijzonderheid wordt melding gevraagd in uw blad, dat bij J. Boogaardt alhier een col lectie klavers te zien is, als: klaver vier, vijf zes en zeven. Wegens de zeldzaamheid dezer klavers is het zeker vermeldenswaardig. Uit Schermerhorn. Een wonderhond. Bij den landbouwer W. V. te Wijk (N.-Br.) is een z.g. wonderhond geboren. Het beest was heel iets bijzonders, liet had 8 pooten, 2 staarten en over bet geheel 2 lichamen met slechts één kop. Het wondere diertje is afgemaakt, ofschoon het springlevend was. Uit Beigen. Bij de deze week gehouden aanbesteding van iet beharden van eenige wegen in den Oud- jurgerpolder in deze gemeente is aannemer ge worden IJ. Oldenburg Jbz. alhier voor de som van f 1.96 per strekkenden Meter. Uit Winkel. Door onvoorzichtigheid of onvoldoende uithalen, werd een hpndenkar aangereden door een met twee paarden bespannen bakwagen. De aanrijding was van dien aard, dat een in de hondenkar gezeten vrouw er uit viel en de kar ernstig werd beschadigd. De wagenbestuurder reed verder, zonder zich van het geval iets aan te trekken, terwijl de vrouw eerst moest worden bijgebracht, voor de hondenkar zijn reis kon voortzetten. Moordaanslag. IA. Vi De Vereeniging „Reisbelasting" richt weder om het vriendelijk maar dringend verzoek tot allen die zich de weelde mogen veroorloven, hetzij voor genoegen, hetzij om gezondheidsredenen op reis of naar buiten te gaan, één gulden of meer van het reis geld te willen afzonderen ten behoeve van minvermo genden (en onder hen in de eerste plaats kostwinners) voor wie, volgens voorschrift van hunnen docter, een verblijf buiten noodig is. In het jaar 1907 kon de Vereeniging „Reisbelasting" aan 435 personen eenige weken van buitenzijn ver schaffen. Tot ontvangen van bijdragen houdt het aanbevolen Het Sub-Comité voor Alkmaar, C. MOLTZER—Boeke. M. BOSMANWaalewijn. J. M. COHEN STUART. In Noordholland wordt vaak verteld, dat, ergens in een stuk land, onder het dorpje Etersheim (tusschen Edam en Hoorn) een groot bedrag aan baar geld ver borgen was, in den laatsten tijd nog weder (een paar dagen geleden) werden door vreemdelingen opmetingen gedaan naar den verborgen schat in den akker. Zij waren van oude kaarten voorzien Inbraak. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft een Duitscher inbraak gepleegd in de villa van mevr, Voogd te Heemstede, en daar ontvreemd een groote partij tafelzilver en een rijwiel. Op het laatste gezeten, trachtte hij Amsterdam te bereiken, doch bij Sloterdijk weid hij reeds 's ochtends om 5 uur met zijn buit aangehouden en naar Heem stede teruggebracht. Nu zit hij te Haarlem in arrest. Uit de Bangert. Doordat de pruimeboomen tijdens den bloei gespaard bleven voor nachtvorsten, staat het gewas hier zeer gunstig. De boomen beloven een rijken oogst. Hier en in de naaste omgeving wordt dit jaar be trekkelijk veel reseda (voor zaadteelt) verbouwd. De verbouw geschiedt voor groote firma's, welke omstreeks Kerstmis den prijs vaststellen. Verleden jaar werd ge middeld 40 a 46 cent per pond uitbetaald. In loet lokaal van den heer J. Ruijs te St. Pancras, werd een algemeene ledenvergadering gehouden door de afdeeling van het Witte Kruis aldaar. De vergadering was, als steeds het geval is, weer slecht bezocht, van 174 leden waren maar 14 aanwezig. Door den voorzitter, den heer E. Smit, werden de weinige aanwezigen welkom geheeten, waarna notulen en jaarverslag werden gelezen door den secretaris, den heer T. Engel, welke algemeen de goedkeuring der vergadering wegdroegen. Bij de ingekomen stukken was van de afd. Amster dam eena circulaire ingekomen behelzende eene aanbe veling voor de aanstaande vacaturen in het Hoofdbe stuur. Hiervoor werden aanbevolen de heeren H. J. G. van Tienen, W. D. Iloitsma Muiier en W. C. Visser van Nieuwe Niedorp. Een der leden wenschte in verband met eenzelfde aanbeveling, ontvangen van de afd. Nieuwe Niedorp, deze aanbeveling nu reeds te behandelen, om zich daarna aan de afdeelingen te kunnen uitspreken, doch de vergadering was algemeen van oordeel hierop niet te moeten ingaan en te wachten tot de najaarsvergade ring, om alsdan nog eventueel ingekomen aanbevelin gen te kunnen vergelijken. De rekening van den penningmeester over het jaar 1907 sloot met een ontvangst van f 281,44, waartegen een uitgaaf groot 262,927.,, alzoo een batig saldo van./ 18,5172. Deze rekening was door eene commis sie nagezien en voor goedgekeurd geteekend. Een verslag van den afgevaardigde naar de alge meene vergadering kon niet worden uitgebracht, daar do daartoe verkozene niet aanwezig was. De begrooting voor 1908 werd vastgesteld in ont vangst en uitgaaf groot 275,5172. Vier nieuwe leden werden door de vergadering aan genomen, waartegen vier leden moesten worden van de lijst afgevoerd wegens het niet betalen der contribu tie, zoodat het ledental stationair bleef op 174. Dd lid van het bestuur werd herkozen de heer I. Engel, welke na afloop der vergadering als secre taris werd herkozen. Als leden van het bestuur traden verder af en wa ren niet herkiesbaar de heeren O. Kloosterboer en A. Blok. Hiervoor werden verkozen de heeren A No bel en M. Wagenaar. A a eenige woorden van dank aan de opgekomenen, werd deze slecht bezochte vergadering door den voor zitter gesloten. Uit Heer-Hugowaard. Het vischwater binnen de bedijking van den polder heeft voor dit jaar bij publieke verpachting opgebracht f 249 en vier perceelen grasgewas langs dijken en wegen f 284. Gisteren, Vrijdag, vergaderde onze raad in voltallige zitting. Na opening door den Voorzitter en voorlezing der notulen van de vorige vergadering door den Secre taris, werd medegedeeldDat is ingekomen een schrijven van den heer J. Kriller, dat hij zijn benoe ming tot Gemeente-Opzichter aanneemt. Dat Ged. Staten hebben goedgekeurd het kohier van den Hoofd. Omslag en de belasting op de honden. Dat is ingekomen een schrijven van den heer C. Ooms, behelzende het verzoek zijn 7l/2 jarig zoontje wegens zwakte op de school te Stompetoren te plaatsen, wegens den verren afstand van de school te Schermerhorn. De heer Westerhof, hierover het advies van Dr. ten Veldhuijs hebbende ingewonnen, zou gaarne het ver zoek toestaan. De heer Alblas zou er voor zijn het verzoek voor- loopig voor één jaar in te willigen, wat met algemeene stemmen wordt goedgevonden. Daarna werd behandeld het tot deze vergadering verdaagde verzoek van den heer H. Jonk tot aankoop van den grond, waarop zijn woonhuis is gebouwd voor eene som van f 100. Vooral met het oog op den smallen weg naar het tramstation, om misschien in de toekomst in de gelegenheid te zijn dien te verbreeden, wordt met algemeene stemmen besloten den grond niet in koop af te staan. Vervolgens werd voorgelezen de instructie voor den gemeente-opzichter, die met algemeene stemmen werd goedgekeurd. Daarna werd ingediend eene teekening en begroo ting door den gemeente-opzichter, van een spreekcel en van de plaatsing en verbouwing in het postkantoor. In verband met de: oprichting hiervan werd voorge lezen een schrijven van den brievengaarder, behelzende voorwaarde van plaatsing en een ontwerp-overeenkomst dat door het Dag. Bestuur aan den Raad werd! over gelegd en waarvan mede een afschrift aan den brie vengaarder is gezonden, wat door dezen, met eene kleine aanvulling, werd goedgevonden. Mot algemeene stemmen werd goedgekeurd het ont werp-overeenkomst van het Dag. Bestuur met den brievengaarder, alsmede de teekening en begrooting van plaatsing en verbouwing. Met meerderheid van stemmen werd besloten dit werk voor rekening van de gemeente aan te besteden. Op een verzoek van mej. de wed. Yennik, om met het oog op eene verbouwing van haar woonhuis den achtergevel wederom van hout te laten maken, werd inet algemeene stemmen goedgunstig beschikt. Nadat door den heer Govers nog was gewezen op het wensehelijke de spuitgasten bij beproeving der brand- bluschmiddelen persoonlijk aanzeg te geven aan hunne woning', en den heer de Boer de wenschelijkheid uit sprak, dat zinkputten en riolen van de gemeente beter worden gereinigd, werd de vergadering door den voor zitter gesloten. In de Hinthamerstraat te 's Hertogenbosch heeft een ernstige mishandeling plaats gehad ten gevolge van jaloosie. Een veldartillerist had verkeering met een meisje Den IDonderdag had hij met een ander meisje K. geloopen en hierover wilde het eerste meisje wraak nemen. Gistermorgen wachtte zij het meisje K. op en toen deze voorbij kwam zei ze: als je nog langer met Willem loopt dan moet jij of ik kapot. Met een mes stak zij Iv. in den hals. K. greep naar het mes en kreeg daarbij een snee in de muis van de rech terhand, terwijl de peezen van alle vingers van de linkerhand werden doorgesneden. Eenige personen scheidden de twee meisjes. Den T. werd gearresteerd, K. in liet ziekenhuis verbonden. Om de doorgesneden peezen te naaien had de dokter twee uur noodig. KORT NIEUWS. Gistermorgen stortte aan het in aanbouw zijnd nieuw gedeelte der suikerfabriek te Breda eene stel ling- in. Zeven werklieden vielen; vijf werden gewond. - In de Vlaardingsche vaart sloeg gister een zeil- boot om, waarin 4 personen. Eén, de 21-jarige zeeman A. W. verdronk. Te Goirltc bij Tilburg speelden eenige jongens bij een put. De 12-jarige J. v. d. B. kreeg den zwaren steen van den putboom op 't hoofd en stierf terstond. Van vele plaatsen komt bericht van hoog water. Langs den Rijn zijn vele uiterwaarden ondergeloopen. Bij Culemborg is de bovenkade ondergeloopen. T© ITeelsum zal het hotel „Klein Zwitserland" voor longlijders worden ingericht. Aan het hoofd zou misschien komen dr. Donatli te Beusekom. De Rotterdamsche gemeenteraad nam met 23 te- Bij Culemborg is de havenkade ondergeloopen. mis af te schaffen.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1