DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hoe liet kwam dat de klok stilstond. Honderd en tiende jaargang ZATERDAG 30 MEI. Inkwartieringslijst. BUITENLAN D. No 126. 1908. Nationale Militie. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. HINDERWET. Een West-Friesche vertelling. 4 AARSCHE >mAVtsi Telefoonnummer 3. De BURGEMEESTEE der gemeente Alkmaar gelast, krachtens bekomen aanschrijving, den onderstaanden hier wonenden verlofganger, om zich, ter bijwoning der herhalingsoefeningen, 's namiddags vóór 4 ure, bij zijn korps te vervoegen: 11e Regiment Infanterie, lichting 1901, garnizoen Nijmegen 15 Juni 1908, PAULUS J. M. BETTONVIEL. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 26 Mei 1908. JAN DE WIT Dz., R B. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat, overeen' komstig art. 17 der wet van 14 September 1866, Stbl. no. 138, door hen is herz'en de lijst, bevattende de namen der inwoners, die in aanmerking komen voor het verleenen'vanjnkwartlering en onderhoud van militairen en paarden, welke lijst ter inzage voor een ieder is nedergelegd ter gemeente-secretarie, gedurende 14 dagen na heden. Bezwaren tegen die lijst kunnen schriftelijk aan burgemeester en wethouders worden ingediend binnen 14 dagen na afloop van den tijd voor de inzage der Jijst beatemd Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, JAN DE WIT Dz., Voorz., 10 burg. 27 Mei 1908. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar, Gelet op art. 8 al. 2 der Hinderwet; Overwegende, dat eene beslissing op het adres van den heer H. A. A. de Groot, om een gasmotor op te richten van 8 P.K., tot het in beweging brengen van een dynamo, het opwekken van electriciteit voor ver lichting en het laden van accumulatoren in het per ceel Verdronkenoord, wijk D No. 48, niet binnen den in het eerste lid van het bovengenoemde wetsartikel We hewwe bai ons op 't durp deres 'n geskiedenis had, die 'k je deres effen vertelle wil. 't Ts wel al lang jeflen, zoo tusschen de sestig en seuvenfig jaar en ik ben der zelf \tel niet bai weest, niaar 't is toch waar bcurd, deer ken je van op an. ,Je moete' den we te, meister was op in goeie dag' gtprreyen, nief in ïpeisfer, 'die ze nou dokter noeme, maar de sköolmeister bedoel ik, die was dood. Der most dus 'n are weze, das van zelf. De burregemeis- ter skreef een awetensie in zoo'n sköolmeisterskrant en toe kwamme der al gouw brieve van stollekstante. Zo ga we, loof 'k wel, vier honderd g-ulden met vrai weune, dus je begraipe, deer kwamme der genog op of; 'k mien wel, dat er 'n stik of vaiftien stollekstante ware. Deer mos te ze nou de beste uithale, en deerom most er een eksamen weze, deer al die skóolmeisters der uit- hoore leite moeste. Nou den, op 'n goeie dag ware ze iuiskreyen, om over hi week allegaar in „De Vergulde Os" hier op 't durp te komme. Ik hew me wel zegge leiten, dat er sjoufele lui bai ware der ware der, die gien iens 'n goeie jas an hadde, nou de stumpers ver diende den ok meistal 'n miserabel heitje. Ien was der bai deer de mensche erg op ofkeke, want begraip eres, die had 'n snor! Z90 zout hadde de lui 't nog nooit vreten'n skoolmeister met 'n snor En nag ien liep der bai, deer ze nag veul meer nei keke en der ware der, die der om lache moste, maar dat wag toch aigelik gemien, want die nqan flad 'n flout«n bien. Nou) diê fwèi, hai met z'n snor en die met 't houten bien, deer moste de mensche op 't durp hl zoo niks van hewwe, maar ze hadde der niks over te zegge, dat moste are uitmake, wie hier meister worre zou. Nou den, in de kollefbaan van „De Vergulde Os,'" deer was 't eksamen. De stollekstante zatte elk an 'n tafeltje te skraive, op gröote veile papier. Jonges, jon- ges wat skreve die lui een houp! 'f Zou main werk niet weze, maar zullie 'ware blaid, dat ze wat te skrai ve wiste. In 't midden van de kollefbaan stond zoo'n lange kerremistafel met 'n ldeid der ouver en deer zatte de sköolopziender en 'n paar meisters uit ave pjaatse, die dep yoor wg??e om de stollekstante uit te hoore, en den nag- de burregemeister en de leden van de raad, en die leste hadde allegaar de houge hoed op en der zwarte zundegsche hulfte an. Ja, ja, 't was deftig spul Zoo ol en toe werd er ien ofroepen en. die most den an de tafel komme en den begonne de sköolopziender en die are hem van alles te vrage. De boere, die der bai zatte, bleisde maar groote wolke ronk uit der lange paipe en ze hoorde van dinge deer ze nooit van hoord hadde en deer ze niks van begrepe. Maar ze wazze lede van de raad, deerom, ze woue der bai weze. Nou den, dat eksamen loupt of en 's eivens zai de sköolopziender teugen de burregemeister: „Hier bei je nop n laisie, deer jullie uit kieze moete. Die bovenan staat, is de beste, die hep 'f yerdiepd." (Je begraipe, dat hai dat zoo niet op z*n boersch zai, maar,ik vertel het maar met main woorde.) De burregemeister was erreg nuuwsskierig en keek dat laisie dalijk in, en toen zag ie, dat meister Janse bovenan stong. bepaalden tijd kan genomen worden, omdat hun nog niet bekend is of de inïicbting zal voldoen aan de eischen, krachtens art. 6 der Veiligheidswet gesteld Besluiten de bedoelde beslissing te verdagen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. JAN DE WIT Dz., Voorzitter, lo. B. 27 Mei 1908. DONATH, Secretaris. Hyona's in menschengedaante. De daden van de beruchte Jeanne Weber, doen dooi' hun verschrikkelijkheid de gedachte opkomen dat der gelijke verschrikkelijke wezens maar zelden worden ge vonden. Dit is toch niet het geval, want ten allen tij- iU worden er van deze menschen gevonden die slechts in hloedig-e daden en wreedheid bevrediging schijnen! te vinden. Z'óo vond men voor ongeveer 30 jaar in de omgeving van New-York het lijk van een meisje, waarvan de keel met een mes was doorgesneden. De dader bleek te zijn de eerst 14 jaren oude Jesse Pom- meray, die altijd als een dierenkweller bekend had ge staan. Hij lokte zijn schoolmakkers naar het bosch, bend hen daar vast en ranselde hen af. Uit vrees nog erger mishandeld te zullen worden, durfden de school jongens niet te vertellen wat hij hen misdaan had. Twee jaar lang stonden de schooljongens geheel onder zijn invloed, zij vielen op zijn bevel voor hem op de knieën, aanbaden hem en zongen voor hem, terwijl hij ben op ruwe wijze sloeg en schopte. Bij zoo'n gelegen heid ging hij zich in woede geheel te buiten, wist niet meer wat hij doen zou van toorn en vermoordde boven genoemd meisje. In Augsburg werd een jonge slager de schrik van zijn omgeving'. Zoodra het nacht was geworden ging hij de straat op en stak met een groot mes alleeploo pende vrouwen en meisjes in de schouders en den rug. Toen hij in hechtenis werd genomen, na dat men zijn misdaden ontdekt had, vond men in zijn woning- een groot aantal messen met bloed bevlekt. Hij zei dat het hem zoo gelukkig maakte als hij naar deze messen keek of ze aanraakte Eenige jaren geleden werd te Parijs een man gear resteerd, die er zijn werk van maakte kinderen in het bosch te lokken en ze in de ooren te steken. Zoodra hij „Zoo, meister Janse,'' zai die, „is dat niet die vent met dat houten bien?" „Ja," zei de sköolopziender, „die is 't. Hai hep uit munt op 't, eksamen en ik wiet ok, dat hai erreg best voldoet in de sköol, deer die nou is. As jullie 'm ne me, dan kraig je 'n beste." E11 toe gong de sköolopziender y°T-1 cn die ave ok en de stollekstante bleye nag waf lel make; ze hadde Upsteld, dat ze 'n kwart anker wain neme zoue voor rekening van die benoemd worre zou. En der kwam me nog' are mensche uit 't durp bai en drok dat 't was, 't leek wel kerremis. 'n Dag of wat deemei was 't raadsvergaring en toe zai de burregemeister: „Nou moete we ok een sköol meister benoeme, en uit dut laisie hewwe we der ien te kieze. Nou zou ik zoo zegge, die der. nommer ien zet is, kenne w.e niet gebruikehai mag 'n goeie sköolmeister wezedeer blaif ik ofdeer zeg ik niks van, maar jullie wete net zoo goed as ik, dawe '11 kerel met twei goeie hiepe hewwe moete. Ik zou deer om zeggeleite we die nommer ien niet neme. Nom mer twei laikt me beter. Hep er ien van jullie nag wat over te zegge?" Gien ein zai wat en deerom zai toe de burregemeis ter: „Den zelle we stemme. Piet, geef jai deres briefies." Piet de veldwachter gaf briefies, maar toe zai der toch nag ien: „Die nommer twei, da'® toch niet die met die snor, want deer wil ifl nijes. yap wete, floor, Gien snor hier in sköol. Dat zai Griet, m'n waif, vanochtend ok nag." „Nei Rees, die staat heelegaar niet op 't laisie." „Nou, den is 't goed!" En toen ze stemd hadde, bleek nommer twee met al- gemiene stemme benoemd. „Ik zei 't an de sköolopziender skraive,"' zai de; bur regemeister. „Goed, dat deed ie, maar deer was de sköolopziender niks over te spreke. Die lui hadde toe nog veul meer in de melk te brokke as nou en die skreef dalijk 'n lan ge brief an de gouverneur (ze zegge nou koippiesaris der Koningin) die te Haarlem weupdp. Ip die brief skreef ie alles, wat ie wist yap mei-ster Janse en hai vroeg an de goeveynepr, om de benoeming die ze dein hadde, niet goed te keure, omdat die aar 't verdiend had, 11 Dag of wat deemei kreeg de burregemeister '11 brief van de goeverneur dat ie dadelijk in Haarlem komme most. Deer verskoot ie van, want die goeverneur was 'n kwaje. „Train maak dat murgen m'n leerze poest benne en leg m'n Zundegsche goed klaar, ik moet nei Haarlem." „Je leerze, die staan dik in 't vet; ik docht, dat je ze vooreerst 'niet noodig hewwe zoue, nou, we zelle 't perbeere, maar weerom moet je nei Haarlem „Ik moet bai de goeverneur komme." „Bai de goeverneur? Wepropi?" „Weet ik vepl? Misskien wel om die sköolmeister- geski edenis, want ik denk, dat die sköolopziender dwars weize wil." De burregemeister gong den nei Haarlem en deer hep ie van de goeverneur den toch zoo skrikkelik over z'11 skale had, zoo'o man skeldt niet, das vanzelf, maar aars zou je zegge, hai hep 'm de huid vol skolden. Hai zai den, dat ie 'm spreke wou over die benoe- bloed zag liet hij zijn slachtoffer gaan, na de wonde verbonden te hebben en ze een geldstuk gegeven te hebben. In Londen was het de beruchte Jack the Rippe die tal van slachtoffers maakte. In één jaar vermoord de hij niet minder dan tien vrouwen. De landloopeT Bacher doodde ongeveer 20 slapende mannen en vrou wen op vreeselijke wijze. Marschall Gilles vermoordde in het bijzonder kinde ren. Hij zou, naar men zegt er 700 tot 800 hebben om gebracht, Vrouwen, die millioenen verdienen In een tijd als de onze waarin de vrouwen hoe lan ger hoe meer zoowel op economisch als op kunstgebied zich een zelfstandige positie veroveren tegenover den man, kan het geen verwondering wekken dat de vrou wen zich ook toe gaan leggen op het beurs- en finan liewezen. In Europa is dit nog betrekkelijk een nieuw tje, doch in Amerika is men daaraan reeds gewoon en daar worden heel wat vrouwen gevonden die zelfstan dig' groote banken leiden en aan de beurzen op handi ge wijze zaken doen. Een Engelscb tijdschrift vertelt iets van eenige van de meest-bekende vrouwelijke Amerikaansche ban kiers. Eén der voornaamste onder liaar is mevrouw Hermann Oelrichs. Zij wordt door haar concurren ten aan de beurs als een geduchte tegenpartij ge vreesd, doch als bondgenoote zeer gewaardeerd. Enkele jaren geleden besloot zij zelf haar geldzaken te rege Ien. Vrienden en vriendinnen raadden dit haar zeer af, men beweerde dat zij als vrouw veel te onervaren in deze zaken was en daarom zonder twijfel groote verlie zen zou lijden. Zij echter bleef bij haar plan, zij wist wat zij wilde en welke moeilijkheden haar te wachten stonden, Toen zij haar werkzaamheid in "Wallstreet begon, had zij een bedrijfskapitaal van 4200.000 gul den, Door buitengewoon handige en gelukkige specu laties in spoorwegactiën had zij na één jaar baar ver mogen vervijfvoudigd. Veertig millioen had zij in twaalf maanden verdiend. Naast haar gaat mevrouw Ella Rawls Reader door voor een der knapste zakenj vrouwen van de wereld. Twaalf jaar geleden deed de ze dame nog niets anders dan adressen-schrijven op een courantenbureau te New-York; vier jaar latei- stond zij aan het hoofd van een groot correspondentie- bureau in New-York. Toen greep haar (zij is een vrouw van 30 jaar, mooi,%met beschaafde manieren en- ming, deer die, van hoord flad, En hai vroeg, weerom ze nommer ien, die foch 'n bouvenste beste was, voor- bai gaan wazze. „Ja, ekstelensie, wat'za'k zegge. De raad wou 'mniet neme, orpdat ie 'n houten bien liep en zoo ieri kenne wai bai ohs op 't durp niet gebruike." „Zoo, en weit je wel, burregemeister, hoe 't komt,, dat die man '11 houten bien liep? Weit je wel, dat hai zich 'n dappere straider toont hep voor z'n land? Weit zich '11 dappere straider toond hep voor z'11 land? Weet je wel, dat hai de Tiendaagsche veldtocht meemaakt liep, dat hai deer streiden hep, ok voor jou heerd en huis, en dat 'm deer in '11 geyeeht, weerin die moedig voor de eer van z'n lapd streed, z'n bien ofskoten is? En wou je nóu die man, omdat ie nag maar ien bien over liep voor de kop stöote? Jullie moste je skame! Je most 't 'n eer rekeue voor 't durp om zoo'n man as leider en opvoeder van je kindere te hewwe. Ik denk der niet an, om de benoeming, die jullie dein hewwe, goed te keure. Ga maar nei je durp werom en zurg dat de zaak in orde komt." Nou, je begraipe, dat de burregemeister niks op z'n gemak was. loen die thuis kwam, Het ie ipa&r weer gouw raads vergaring belegge en toe zai die teugen de raadslede: «'f Is 'n mooie boel; 't is kwaad karse ete met de grooteze gopie je met de pitte. Die sköolopziender •hep zeker skreven nei de goeverneur, want die wist er alles van, en die had zooveul viere en vaive en hai hep zait, dat we die houtpoot neme moste. Je kenne met die gröote heere niet veul beginne en deerom zou 'k zegge: leite we 'm den in gosnaam z'11 zin maar geve; we moete den eerst ons besluit van ietnes lesten ver- nietige en den opnuuw benoeme." „Maar burregemeistei'," zai der nou ien van de raadslede, „hoe rnoef 'f den met de „Ja, Gert, dat weet ik ok nag niet. Maar ze wille 't nou ienmaal zoq en den kenne wai al niet veul aars doen. W af ja i bedoele, je hoeve 't niet met veul, woor de te zegge, 'k weet ok niet hoe dat moet, maar dat moefe we deu eerst maar es anzien, hew 'k docht. En den, kenne we der later nag- wel deres over prate." En toen ze stemd hadde, was meister Janse met z'n houten bien benoemd. Zes weke deernoi was de nuwe meister op *t durp en begon z'n werk in sköol. Daags te voren was ie an- kommeu en 11011 was ie in sköol bezig om zoo'n beetje kennis te make met de kindere. Een uurtje zoowat was ie deermee bezig weest, toe de sköoldeur open dein worde en Piet de veldwachter, binnen kwam met de hooskip „Meister, de groetenis van de burregemeister en of je wel wete, dat de klok stilstaat." E11 dailik deerop zai meister Janse: „De groetenis an de burregemeister terug en zeg 111 maar, dat ik dat wel weet." Piet gong vort en meister Janse gong deur. Maar kort dernei kwam Piet verachtig' al weer in sköol, „Meister, je moete nag eres de groetenis hewwe van de burregemeister en of je wel wete, dat je der voor zurrege moete, dat de klok an de gang komt." „Nag eres de groetenis an de burregemeister terug' en zeg 'm, dat 'k dat niet weet en ok niet doen." Piet wist^ niet wat ie hoorde, dat die nuwe meister zoo'n booskip an de burregemeister dorst te geve, en I een zachte, lieve stem) de begeerte aan om eens te too- nen wat een vrouw op finantiëel gebied kan prestee- ren. Het ontbrak haar niet aan moed, scherpzinnig heid en geluk. Zij organiseerde een groote spoorweg maatschappij, met oen kapitaal van 40 millioen, die zonder vrees den strijd tegen Morgan aanvaardde. On danks de tegenwerking gelukte het haar van den Sul tan van Johore toestemming te krijgen voor den aan leg van een spoorweg; zij begon een strijd met Wall street om het bezit van de kopermijnen in Peru en concurreerde tegen president Roosevelt om zekere voorrechten op Sant Domingo, ondernemingen waar mee een gezamenlijk kapitaal van 400 millioen ge moeid was. Ook van mevrouw Hetty Green gaat de roep dat zij een zeer begaafd financier is. Zij begon haar loopbaan met een kapitaal van. een half millioen, 011 thans schat men haar vermogen op bijna 200 mil lioen. De laatste jaren verdient zij jaarlijks zeven millioen Ondanks dezen rijkdom is zij even spaar zaam als vroeger, zij is zuinig tot bij het gierige af. Zelden geeft zij in de week meer uit dan 50, zoodat zij in een geheel jaar voor haar private behoeften niet meer uitgeeft dan zij alle vier uren verdient. Mevrouw Richard King kan er zieh ook op beroemen haar reus achtig vermogen zelf bijeengebracht te hebben. Zij be zit thans zeer veel grond, bijna een oppervlakte van 10.000 vierkante kilometer beslaande en meer dan 2000 runderen grazen in hare weiden. Annie K. Rikert is in zeer moeilijke omstandigheden begonnen. Als 17- jarige verloor zij haar man en daar zij geheel zonder middelen was en een kindje had, was zij genoodzaakt alles aan te pakken om in haar onderhoud en dat van haar kindje te voorzien. In die dagen trok de goud koorts duizenden naar Oalifornië. Ook zij ging daar heen, het geluk was haar mee en in korten tijd beschik te zij over een bedrag van 100.000 gulden aan deposi to's bij banken en was zij de eigenares van verscheiden mijnen, die zeer productief bleken te zijn. Haar geluk is in het goudgebied spreekwoordelijk geworden en de Mexikanen noemen haar nog altijd de „Oro Madre," het groot-moedertje. Eerst voor korten tijd is zij be gonnen met den aanleg van een grooten spoorweg, die een verbinding zal tot stand brengen tusschen haar verspreide bezittingen. Deze aanleg vraagt een uitga ve van vele millioenen dollars. hij gong vort en durfde 't temet niet zegge, toen ie veromkwam. Weer 'n menuit of wat deemei werd nag eres de sköoldeur opendein en toe kwam burregemeister zelf in sköol. Op z'n zwere boerchulfte kloste hai tot voor de klas, deer Janse stong en zei: „Hoor deres meister, de klok staat stil. En dat ken zoo ui et. Je hewwe '111 niet opwonden en je wete toch zoo niet. Je hewwe 'm niet opwonden en je wete toch wel, dat dat der bai hoort?" „Weer bai?" „Nau, bai 't meistersbaantje." „Dat hep gien mensch me zaid en der is ok niks van an. Ik ben hier om de kindere te leere, maar niet om de klok op te winde." „<la, maar.,,, 't hep toch altaid zoo weest." „Dat ken wel weze, maar das nag gien bewais, dat ik 't ok doen moet." „Wil jai den de klok niet opwinde, alle dage? We betale der toch tien gulden in 't jaar voor?" „Wel zeker wil ik de klok opwinde. Weerom zou ik t niet wille. Je moete niet denke, dat ik onwillig ben, burregemeister, as je maar make, dat ik der bai komme ken. Je begraipe toch wel, dat ik met dat houten bien die torentrappe alle dage niet -opklimme ken?" „Zie je wel, 'k hew wel docht, dat we der an be kocht weze zoue, as we jou met dat beroerde houten poot hier as meister namme, 'k hew 't wel vreisd. Wat moet dat den nou? We kenne de klok toch niet al maar deur stil staan leite?" „Wel, ik zou zegge burregemeister, ik weet er wel reid op. Je leite een groote houten bak make en die hang je an '11 sterke katrol an de torenzolder op en dan leit je me deur 11 kerel, die je der voor betale, alle dage ophaische en je kenne der van op an, dat ik den de klokopwinde zei, zoo goed as de beste." „Loop nei de weerlicht,, jai met je bak en je houten poot," skreeuwde de burregemeister woedend. „Den kenne we veul beter '11 aar die tien kostelijke guldens verdiéne leite, den hewwe we niks met jou praatjes van noode." „Zooas je wille, burregemeister, maar nou verzoek ik jou ok, om me niet langer op te houwe over dinge, die met de sköol niks te maken hewwe. Beervoor ben ik op '11 echter onder sköoltaid niet meer te spreke, begraip je goed? Kom jonges, we gaan veerder." „Nou meister, je moete dat niet dalijk zoo kwaad opneme. Ik hew 't zoo erreg niet miend." „Maar je hewwe 't de» toch maar heel liïlijk zaid, burregemeister en dat deer de kindere bai benne. Deer ben ik erreg knak over." De burregemeister voelde wel, dat hai der ien voor had, die m andurrefde en toe nam die de waiste par tei en zai: „Geef me de hand meister en leite we goeie vrinde weze," „Met plezier burregemeister," en meister Janse sloeg toe. s Eivens worde der weer raadsvergaring houwen en toe hewwe ze 11 vaste klokkewinder benoemd, en die most de are dag dalijk beginne. Maar die dag- had de klok op 't durp stilstaan, wat aars nag nooit beurd was en ok nooit meer beurd is.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 9