DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Lijst van Kiesgerechtigden voor Leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. No. 128 Honderd en tiende jaargang. 1908 DINSDAG 2 J U N I. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Onbestelbare Brieven en Briefkaarten. Mr. Treub tegen De Nieuwe Courant. Vrouwen ïn Waterschapsbesturen. Afschaffing van alcoholhoudende dranken. Wraak. Door de warmte Een strijd om een pad. Een vondst. Diefstal door braak. Dievenbende aangehouden. Akte land-, tuinbouwkunde of houtteelt M. O. Uit Bergen. ALKMAARSCHE COURANT, BEVOLKING. Onderstaande personen worden verzocht zich ten spoedigste ter secretarie dezer gemeente aan te mei den (afdeeling bevolking) WILLEM HES, gekomen uit de gemeente Bloe- m endaal. GKIETJE WEDEKgekomen uit de gemeente Oterleek. De BURGEMEESTER van Alkmaar, Gelet op het Koninklijk Besluit van 4 Mei 1896 (St.bl. No. 76) tot vaststelling van een Algemeen Regle ment voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken, Noodigt hen, die niet op de in het jaar 1906 vast gestelde kiezerslijst voorkomen, maar aanspraak kunnen maken om op de kiezerslijst te worden geplaatst, uit, daarvan vóór 1 Juli a.s. ter gemeente-secretarie aan gifte te doen volgens het daarvoor vastgestelde for mulier, waarvan aldaar exemplaren kosteloos verkrijg baar zijn. Art. 6 van het Reglement bepaalt, dat men om kiezer van leden, eener Kamer te zijn, moet voldoen aan de beide volgende voorwaarden: A. Kiezer zgn van leden van den Raad der gemeente waar de Kamer is gevestigd B. Aldaar bestuurder of mede-bestuurder zijn, en gedurende twaalf achtereenvolgende maanden zijn ge weest, van een bedrijf van handel of nijverheid. AlkmaarDe Burgemeesl er voornoemd 1 Juni 1908. JAN DE WIT Dz., lo. Burg. POSTKANTOOR TE ALKMAAR. LIJST van de aan dit kantoor en de daaronder be- hoorende hulpkantoren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de ge adresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. 2e Helft der maand Mei, 1908. Brieven. K. Slot, Broek op L. B. Franscheman Hage. Nelly Koning Haarlem. Burgemeester Nybroek. J. Kuiper Ursem. J. de Goede Alkmaar. Smit C. Bart n Briefkaarten. Mej. Blom Amsterdam, P. Kok Alkmaar. A. A. Tak 9 B u i t e n 1 and. C. van Leverink Vlagum. N. Zwaan N. Yersij. P. Hartman Woodstock. Aan de afzenders wordt aanbevolen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. ALKMAAR, 2 Juni. Men heeft het te Berlijn warm gehad bij de ont vangst van den Zweedschen Koning. Op het Parijsche plein kregen verscheiden kurassiers het te kwaad. De heeren van het stedelijk bestuur hielden zich echter voortreffelijk van him onmacht bleek niemendal. Want dat ze onmachtig zijn tegenover Z. H. den Keizer is bekend. Het is een oud gebruik, dat 't ge meentebestuur nabij de Brandenburger Poort een wei- komen vorstelijken gast begroet. Men vindt dat te genwoordig onwaardig voor een stad als Berlijn, on waardig ook voor de heeren, die in de blakende hitte moeten wachten in het stof, dat de hofrijtuigen opwer pen, totdat eindelijk het beslissende moment is geko men. Op bovengenoemde poort staat een soldaat, die met een vlag een teeken geeft, dat de stoet nadert. De jufferenschaar een 200 schoolmeisjes die op koek en limonade worden getracteerd schikken haar witte kleedjes en blauw-gele kransen in het haar terecht. De muziek speelt het Zweedsche volkslied. Dan nadert de eerste burgemeester het rijtuig, waarin de gast en de Keizer zijn gezeten, houdt deemoedig den hoed in de hand en houdt, terwijl de Keizer alle kanten uitkijkt, een rede. Het is een niet onvermakelijk gezicht, maar voor den betrokkene is het verre van aangenaam. In geen enkele andere hoofdstad wacht de eerste burge meester als een portier aan de Poort, waar hij een re devoering moet houden, waarnaar de Keizer niet en de gast een beetje verbaasd luistert. Toen het Londen- sche gemeentebestuur den Duitschen Keizer wilde be groeten, verzocht men hem in de Gilden-hal te komen, maar in Berlijn werpt men zich bijna onder de hoeven van de paarden, merkt een Duitsch blad schamper op. En wat wel eigenaardig is, de Keizer ging onmiddel lijk na de deftige en ernstige toespraak van den bur gemeester, een grapje maken op de eerejuffers, die geen dochters van de magistraten konden zijn, omdat deze zeker allen al getrouwd zijn. Er wordt den laatsten tijd druk over gesproken, om deze begroeting af te schaffen. De burgemeester wil natuurlijk graag maar de Keizer wil niet. En zoo als de Keizer wil, geschiedt het. Weigert het gemeen tebestuur, dan zou het door het Pruisische hof eenvou dig geboycot worden. En misschien kwam de Keizer dan nog minder in Berlijn dan thans. Daarom gaat dr. Kirschner telkenmale maar weer met den hoed in de hand naast het hofrijtuig spreken een mooi zin nebeeld van de onderdanigheid van den Pruisischen staatsdienaar. Er is nog een omstandigheid, welke bij vergelijking met wat elders bij vorstenbezoeken ge beurt, opvalt. Het eigenlijke volk te Berlijn wordt op een grooten afstand gehouden en de gast ziet slechts militairen en leden van de vereenigingen van oud-mi litairen (Kriegervereine)Vandaar dat de bevolking- den gast nooit zoo hartelijk toejuicht als dit bijv. te Amsterdam geschiedt. Daarom zal hot bezoek van den Zweedschen Ko ning aan Berlijn niet veel kunnen bijdragen tot betere verstandhouding der volkeren. De Zweedsche gezant te Berlijn graaf Taube weet beter middeltje daarvoor. Hij zeide tot een verslaggever van het Berliner Tage- blatt o. a. „Bij de onderhandelingen over Oostzee- en Noord- zeeverdrag gingen de twee landen hand in hand. De verhouding tusschen de twee volken is zoo goed moge lijk. Men houdt van de Duitschers in Zweden. Dus moesten de Duitschers nog meer dan zij al doen in Zweden reizen; de tentoonstelling van kunstnijverheid, die er in 1909 te Stockholm zal wezen, biedt een uit muntende gelegenheid om met het Zweedsche volk na der kennis te maken." Is het niet handig van den ge zant, om op deze wijze de tentoonstelling in zijn land beter te doen slagen, en tegelijkertijd de Duitsch- Zweedsche betrekkingen te verbeteren, hetgeen door het Koninklijk bezoek aan Berlijn slechts in geringe mate kan geschieden? Men verzoekt aan het volgende openbaarheid te geven Het bestuur der Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers, kennis genomen hebbende van de door mr. Treub in de Tweede Kamer op 26 Mei geuite be wering, dat de Nieuwe Courant door het aanvaarden van geldelijken steun van de vereeniging, haar „oor deel" aan de belangen (der groote werkgevers) „heeft verpand, zoo niet verkocht" verklaart zonder eenig Voorbehoud: dat de vereeniging, in hare vergadering van 28 November 1907 vernomen hebbende het besluit der Nieuwe Courant om zich in verhoogde mate toe te leggen op de behandeling van onderwerpenrakende de belangen van nijverheid, handel en landbouw, en uit ondervinding wetende dat het economisch stand punt der Nieuwe Courant geheel overeenkomt met dat der vereeniging, aan die courant heeft toegezegd een bijdrage tot dekking van een eventueel tekort op de exploitatie tot een maximum van f 8000 per jaar ge durende hoogstens drie jaar; dat bij deze toezegging van de zijde der vereeniging geenerlei voorwaarde is verlangd of gesteld en dat deze bijdrage door de Nieuwe Courant zonder een en' ele voorwaarde is aanvaard, daardoor geenerlei band tusschen de vereeniging en de Nieuwe Courant is ontstaan noch de vrijheid van oordeel harer verant woordelijke redactie op eenige wijze is beperkt. Door de commissie van rapporteurs over het ont werp van een algemeen reglement voor boezemwater schappen uit de Staten van Friesland wordt in over eenstemming met den in twee afdeelingen uitgesproken wensch voorgesteld vrouwen niet langer an de ver kiesbaarheid als lid van een waterschapsbestuur uit te sluiten. Rapporteurs achten de mogelijkheid, dat een vrouw voor deze betrekking geschikt is, niet uit gesloten. GEMENGD NIEUWS. De inktwerper gepakt. Zondagmiddag is zooals we gisteren reeds hebben gemeld de inktwerper in handen van de politie geval len. Dit is, zegt liet N. v. d. D. een tijding, die groote gerustheid zal brengen in het gemoed van lieel wat jonge meisjes, die zich, zelfs bij dit mooie, warme zo merweer niet zonder angst in lichte toiletten op straat durfden vertoonen. De arrestatie is, naar het blad meldt, op de volgende wijze in haar werk gegaan. Zooals wij indertijd mededeelden, behoorde ook een |j dame van den Koninginneweg tot de slachtoffers. Zij jj gaf aan de politie op, verdenking te hebben op den 19- jarigen J. F. D., ten huize van zijne ouders, eveneens 1 op den Koninginneweg wonende, doch sedert 8 Maart j als milicien bij de infanterie alhier dienende. Er werd toen onmiddellijk - dat is nu ongeveer 6 weken geleden een onderzoek in de kazerne inge- steld en de koffer van het jongemensch geïnspecteerd. Dat onderzoek leidde tot geen bewijs, 't Spreekt ech- ter van zelf dat de politie, aan wie de knaap nu een- maal genoemd was, dezen niet geheel uit het oog- ver- loor. Zondagmiddag was hij in zijn soldatenpak onder het publiek, dat tusschen 2 en 4 uren het concert in het Vondelpark bijwoonde, en werd daar toevallig ontdekt door de twee rechercheurs van het bureau Reyer Anslostraat, die hem indertijd in de kazerne onder vraagd hadden. 't Trok hun aandacht dat D. zich voortdurend tus- schên groepjes jonge meisjes indrong en een zekere "geheimzinnige beweging van zijn hand, die hij in de broekzak hield, verscherpte hunne oplettendheid. Die hand kwam gedeeltelijk uit den zak doch werd niet geheel daaruit getrokken. Toch scheen 't aan het geoefend politië-oog alsof zij zoo iets als een klein lieschje omspande en dat was voor de politiemannen genoeg. Zij drongen door het publiek heen om don verdachte aan te grijpen, maar deze had hunne bewe gingen opgemerkt en koos het hazepad. 't Werd nu eien ware klopjacht om hem te pakken te krijgen, waar aan het publiek ijverig deelnam, zoodat hij dan ook weldra gevat was, doch niet dan nadat hij gelegenheid had gehad een klein fleschje met inkt gevuld weg te werpen. De rechercheurs hadden echter die manoeuvre gezien en het fleschje, een deugdelijk bewijsstuk, op geraapt. De arrestant werd naar het politiebureau irt de Reyer Anslostraat gebracht en daar verder gefouilleerd -en door den commissaris den heer Dusser de Barenne in verhoor genomen. Hij had niet anders dan het bovenbedoelde inkt- flesehjc bij zich en bekend© schuldig te zijn aan een ze vental bezoedelingen van vrouwen. Hij verklaarde op bepaalde oogenblikken aandrang daartoe te krijgen en dan de kracht te missen daaraan weerstand te bieden. Meer kunnen wij kieschheidshalve omtrent de eigenlij ke drijfveer tot zijn handelingen niet mededeelen. De politie is van meening dat hij al de gevallen, die er aanmerkelijk meer dan zeven zijn, op zijn geweten heeft, doch waarschijnlijk de tel een beetje kwijt is. De aangehoudene is een gezond uitziend jongmensch, die zich uiterlijk in niets van andere jongelieden van zijn leeftijd onderscheidt. Hij is tot hedenmiddag in bewaring gehouden op het politiebureau en zal, daar hij militair is, na afloop van het politieonderzoek, ter beschikking gesteld worden van den plaatselijken com mandant, waarna zijn zaak voor den militairen rechter behandeld zal worden. Dit geldt natuurlijk alleen voor die bepaalde feiten, welke begaan zijn gedurende zijn diensttijd. Van wat daaraan vooraf ging, moet na tuurlijk de gewone rechter kennis nemen. Alles wijst er intusschen op, dat dit ziektegeval wel niet zonder medehulp van medische of psychiatrische deskundigen behandeld zal worden. De Noord-Hollandsche Propaganda-commissie der Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken organiseert Maandag 8 Juni (2en Pinksterdag) in de Beemster, bij Purmerend, een groote provinciale mee ting, waar als sprekers o.a. optreden F. Mol Den Haag ds. Klein, Edam, en S Philips, Amsterdam. Toestem ming is verleend tot het houden van een optocht met banieren, vlaggen en muziek, van Purmerend naar het terrein. Te Culemborg meldde zich Zaterdagavond bij den waarnemenden Burgemeester een vreemdeling om reisgeld, nadat hem dit door den commissaris van politie was geweigerd. Toen ook de waarnemende burgemeester hem dat reisgeld bleef weigeren, ver nielde hij een der winkelruiten, wierp de uitstalling over de straat, ontvreemdde daaruit manufacturen en bezorgde vervolgens het ontvreemde persoonlijk bij den commissaris van politie. De verdachte wordt tor beschikking gesteld, omdat hij verklaard heeft, indien zulks niet gebeurt, den waarnemenden burgemeester nog een dergelijk voor deeltje aan zijn andere winkelruiten te zullen bezorgen. Naar het Hdbl. verneemt, kon de nieuwe spoorweg brug over het Spaarne te Haarlem gisteren den ge- heelen dag niet worden opengedraaid, vermoedelijk ten gevolge van de warmte. Men hoopt tegen den avond beter te zullen slagen. Men meldt aan de Tel.: Te Heemskerk (N.-H.) zijn nogal ernstige ongere geldheden ontstaan tusschen een deel der Katholieke en Protestantsche bevolking. De oorzaak ligt in het afsluiten van het kerkpad, waaromtrent reeds door de rechtbank tot in hoogste instantie is uitgemaakt, dat het voor den publieken dienst bestemd is. Nu het pad toch afgesloten wordt, komen de Katho lieken daartegen in verzet, en kiezen c,e Protestanten partij voor den man, die beweert, eigenaar van het pad te zijn. De partijen staan scherp tegenover elkaar en hebben zich van vuurwapenen voorzien. De politie is met tien man versterkt. Ongeluk met een autobus Op de Prinsengracht te Amsterdam bij de Anje liersstraat kreeg gistermiddag de reserve-autoomnibus van lijn 14 de wagen met het aehterbalcon -een ongeval, dat gelukkig goed afliep. De autobus kwam aangereden van de Westerstraat- richting en moest pal bij de brug over de Prinsen gracht bij de Anjeliers-lraat ontwijken. De chauffeur was genoodzaakt dit juist te doen op het moment, dat hij wat meer vaart gegeven had om de brug op te rijden. Om niet tegen den vischwinkel op den hoek der Anjeliersstraat op te rijden, moest de chauffeur met kracht achteruitzetten. De auto reed pardoes tegen liet gedeelte van de brugleuning op, dat op de gracht staat. Ware de leuning er niet ge weest, dan zou de autobus zonder twijfel te water ge legen hebben. Er zat slechts één passagier in de auto, die tijdens het dreigend gevaar, spoedig op straat wist te komen. De schok tegen de brugleuning was zóó hevig, dat de ijzeren palen van die leuning geheel verbogen en gedeeltelijk verbroken werden en de gemetselde steen blokken van den kaaimuur totaal uit hun verband gerukt werden. t De auto werd ook nog al beschadigd, maar was toch in staat naar de remise te rijden. Verbrand. Te Velp bij Arnhem is de ongeveer 55-jarige wed. Grijssen met een brandende lamp van de trap ge vallen. Haar kleeren brandende kroop zij door een raam naar buiten en riep om hulp. De metselaar B., die naast haar woont, snelde toe en doofde de vlam men, waarbij hij zelf brandwonden aan de beenen kreeg. De vrouw was over het geheele lichaam mot brandwonden bedekt, alle kleeren waren van haar lichaam en het haar van het hoofd gebrand. Zij werd dadelijk naar het ziekenhuis vervoerd haar toestand is zeer zorgelijk. Bij het sloopen van een oud huis staande in de Meel onder Zes Gehuchten en toebehoorende aan baron van Tuyll van Serooskerke te Heeze, heeft men in den kelder een pot met zilveren geldstukken die in den muur was ingemetseld, gevonden. Het geld dagteekent uit de 17e eeuw en de stukken hebben de grootte van onze tegenwoordige rijksdaalders en kwartjes. Er waren ook nog eenige daalders onder. Men meldt ons Zondagmorgen onder de vroegmis, tusschen zeven uur en half acht, is ingebroken bij den heer Van de Vorst, de bekende oudheidkundige en geschiedschrijver te Schin-op-Geulle (L.) De dief de man is gezien wist zich toegang te verschaffen tot den tuin van de spoorlijn Valken burg—Wijlré. Vervolgens drukt- hij een ruit in, opende een venster van de keuken en klom daardoor de pas torie binnen. De dief heeft bijna alle kamers doorsnuffeld. Op de slaapkamer vond hij de som van f 650, die hij mee nam. Zilveren messen, vorken, enz., eveneens voor 't nemen, liet de dief onaangeroerd. Een kas, waarvan het slot gemakkelijk te forceeren was en waarin nog een som geld lag, werd niet aangeraakt. De dief verdween langs denzelfden weg als hij ge komen was. Men heeft hem nog niet opgespoord. Te Sittard is een dievenbende van vier mannen en een vrouw aangehouden, die de omstreken lang on veilig gemaakt heeft. ('s-H. Ct.) In de examencommissie aan welke wordt opgedragen het examineeren van hen, die een© akte van bekwaam heid verlaligen tot het geven van middelbaar onderwijs in land- of tuinbouwkunde of houtteelt, of tot het ge ven van lager onderwijs in land- of tuinbouwkunde zijn o. a. benoemd dr. K. H. M. van der Zande, directeur van het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn; C. No bel, Rijkslandbouwleeraar te Schagen; J. G. Hazeloop, Rijkstuinbouwleeraar te Alkmaar. Gistermorgen 10 uur vergaderde de Raad dezer ge meente. Alle leden waren tegenwoordig t. w. de hee ren J. van Reenen, voorzitter, Jb. Swaan, Jn. Oeden- burg, W. Veenhuijsen, A. Maschmeijer, J. Leijen en M. Baltus. Wegens bijzondere omstandigheden werd het lezen der notulen tot eene volgende vergadering uitgesteld. Dc voorzitter deelde mede dat de minister aan de plan nen tot doortrekking van de tramlijn naar Bergen aan Zee goedkeuring heeft verleend en dat in eene heden middag (Maandag) te houden vergadering van de aan deelhouders van de stoomtram de eindbeslissing in de ze zal worden genomen. De Raad is algemeen van 'oordeel dat deze plannen toejuiching verdienen. Den heer Maschmeijer, die deze gemeente, als aandeelhoud ster, in laatstbedoelde vergadering zal vertegenwoordi gen, wordt dan ook mandaat tot vóór-stemmen ver strekt. Voor het, geval laatstgenoemde te eeniger tijd verhinderd mocht zijn als gedelegeerde voor de ge meente op te treden, wordt als zijn plaatsvervanger be noemd de heer W. Veenhuijsen. Het verslag van de stoomtramweg-Mij. Egmond- Alkmaar-Bergen over J.907 werd voor kennisgeving aangenomen. Een door den Rijksbouwmeester opgemaakte platte- grondteekening van een te. bouwen postkantoor werd ter tafel gebracht en goedgekeurd. Dc bouwkosten worden gerekend de som van 15000 niet te boven te gaan. Besloten wérd aan den Oudburgerpolder, in de on derhoudskosten van eenige te beharden wegen, eene juariijksèhe bijdrage uit de gemeentekas te verleenen van 25. Het in de vorige vergadering genomen be sluit tot het verleenen van eene bijdrage van 10 ver valt hiermede. Bij de Nederl. Bank zullen, tegen beleening voor zooveel noodig, van de aandeelen der gemeente in de stoomtramweg-Mij. Egmond-Alkmaar-Bergen, tijdelijk de benoodigde gelden worden opgenomen, tot voldoe ning der kosten van aankoop van den grond van N. Vrasdonk. Getracht zal worden met de Rijkspostspaar bank eene definitieve leening te sluiten voor vorenbe doelde uitgaaf en die van het bouwen van een post- en telefoonkantoor. Hierna werd de vergadering geslo ten.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1