BUITENLAND. STADSNIEUWS. Uit De Rijp. Van Texel. De quaestie te IJmuiden. Plotselinge dood. Burgemeesters ^voordeeltje. Badhuis „Het Witte Kruis." Verdronken. Zonderlinge diertjes. Ongelukken. Vereeniging voor Gezins-verpleging. Postduiven-wedvlucht. Club de bienfaisance. Een moordaanslag. Vogelnestjes uithalen. Vreemd geval. Vergiftigd. Staatsloterij. Trekking van heden, 5e kl., 5e lijst. 4614 en 12241 elk f 1000: nr. 12635 f 400- 13974, 15529, 16526, 16745 en 17842 elk f 200 4 tfiovè 5n17i 5492, 6872' 6954' 1245°' 13146l Een lange reis. In den drank gestikt. Bestrijding derjfklndersterfte. Ergerlijk. Nieuws uit Hoorn. Stoomtramweg-Maatschappij Egmond—Alkmaar— Bergen. Scheepswerf „Nicolaas Witsen". Geslaagd. Jubileum. Gemen »de Mededeel i;n gen. Die dure Rijksverzekeringsbank. Arrondlssements-Rechtbank te Alkmaar. Nabjj De Rijp, aan den Zuidelijk doet zich een geval van tongblaar voor. Voor een groot deel is deze streek thans afgezet en wordt door de politie dag en nacht bewaakt. Het vee binnen dit gebied mag, ais ver dacht vee, niet vervoerd worden. Op de gisteren gehouden markt werden 7300 lam meren aangevoerd. De prijzen van de vorige week konden over het algemeen maar moeilijk bedongen worden, en varieerden van 8 tot 12 gulden. Gemiddeld was de prjjs p.m. f 9 H 9.50. Handel matig. Door het Dag. Bestuur der gemeente Velsen is de Minister aangezocht, persoonlijk of door een vertegen woordiger, bij te wonen een vergadering, door dit be stuur tegen a.s. Donderdag te IJmuiden uitgeschreven, waarop vertegenwoordigers van reeders en handelaars zijn uitgenoodigd, ten einde te trachten op deze wijze een weg te vinden tot oplossing der bekende quaestie Voorts meldt men uit IJmuiden In de Maandag gehouden vergadering van de IJmui- der Visehhandelvereeniging is het volgende besluit ge nomen De vergadering van de I.Jmuider Visehhandel vereeniging van 1 Juni 1908, overwegende, dat de aangelegenheid der verhoogde retributie wordt gevoerd; overwegende, dat dit onderzoek evenwel vóór 11 Juni nog niet tot een praktisch resul taat kan leidenspreekt de verwachting uit, dat de Iweede Kamer deze aangelegenheid ook verder met zoodanigen spoed zal willen behandelen, dat de ge- wenschte uitkomst in deze maand Juni zal kunnen worden tegemoet gezien; besluit, lo. dank te zeggen aan de vereeniging ter bevordering van de Nederland- sche visscherij, afdeeling IJjnuiden, voor hare tot dus ver verleende medewerking en 2o. in afwachting van de praktische uitkomsten van het onderzoek der Twee de Kamer zich tot zoolang overeenkomstig de inge voerde regeling te gedragen. Te Overveen is gisteren de onderwijzer der school, tot grooten schrik van al de schoolgaande kinderen, plotseling ineengezakt. De spoedig ontboden genees heer kon slechts den dood door beroerte constateeren. Onder de schoolgaande kinderen veroorzaakte het noodlottig geval groote ontsteltenis. „Een onweder kwam op en felle bliksemschichten verlichtten spookachtig het feestterrein, terwijl het ge rommel van den donder er overheen rolde, inmiddels werd de feestmuziek voortgezet en lustig vierde men verder feest onder zang en dans. „Toen er onder den invloed van Bacchus een der gasten ter aarde zeeg, werd deze bij den doode onder dak gebracht. Te Oulemborg meldde zich Zaterdagavond bij den waamemenden burgemeester een vreemdeling om reis geld, nadat hem dit door den commissaris van politie was geweigerd. Toen ook de waarnemende burgemees ter hem dat reisgeld bleef weigeren, vernielde hij uit. dankbaarheid een der winkelruiten, wierp de uitstal ling over de straat, ontvreemdde daaruit manufacturen en bezorgde vervolgens het ontvreemde persoonlijk bij den commissaris van politie. De verdachte wordt ter beschikking der justitie ge steld, omdat hij verklaard heeft, indien zulks niet ge beurt, den waarnemenden burgemeester nog een derge lijk voordeeltje aan zijn andere winkelruiten te zullen bezorgen. ot 7 dagen hechtenis. H^Jan L., Zijpe, binnengedrongen in een woning, f 14 boete of 11 dagen hechtenis. Cornelis de G., Hoorn, overtreding ijkwet, f 4 boete of 4 dagen hechtenis. Hendrikus v. d. B. en Adrianus Hubert V., Castri- cum, rustverstoring, beiden f 6 boete of 6 dagen hech- lenis. Pieter S., Broek op Langedijk, mishandeling, f 4 boete of 4. dagen hechtenis. In de week van 25 tot 30 Mei zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen74 kuipbaden, 101 regen- baden le kl. en 191 regenbaden 2e kl„ te zamen 366 baden. BfTe Den Helder is bij het baden in het Noord- Hollandsch Kanaal verdronken de lichtmatroos A. Koole, een 16-jarige jongen uit Nieuw-Helvoet, die een paar dagen geleden van de Kweekschool te Leiden was gekomen bij de opleiding te Nieuwediep. Het 'ijk is gevonden en naar het marine-hospitaal overge bracht. Men schrijft uit Peize aan de N. Gron. Ct.: Zaterdagavond na het onweer vond ik op een bloem bed tusschen de kleine plantjes een paar sprietjes zoo uik als een baardhaar, die in voortdurende beweging waren. Beter toekijkende, merkte ik, dat het wormpjes waren van die dikte en ter lengte van 7 a 8 cM. Het voorste derde deel was opgericht, als het lichaam van n slang kan zijn, en was klaarblijkelijk zoekende naar steun, terwijl het achterste tweederde over den grond lag, zich uiterst moeizaam bewegende. In 't geheel vond ik er 4, die ik op spiritus heb gezet. Opmerke lijk is het, dat ik eenige jaren geleden, niet ver van be doeld bloembed, ook na een hevig onweer, een derge lijk diertje vond, iets dikker en langer. Alle gelijken wel iets op Phreoryctus Menkeanus, waarvan eene af beelding voorkomt in Brehms' Thierleben. Wie kan iets mededeelen omtrent die vreemde diertjes? Terwijl de moeder van het kind te Nieuwenhoorn hare schoonouders bezocht, is het driejarig kindje van KI. Aprel te Oudehoorn gisteren" in eene sloot geraakt en verdronken. Het echtpaar L., in de Nieuwstraat te Zwolle met hun kindje van vijf maanden thuis komende, wil de, om het wicht niet uit zijn sluimering te wekken, het in den wagen naar boven brengen. Nauwelijks twee treden hoog, gleed het kindje er uit en 't viel op den grond. Dr. Boerma, in allerijl gehaald, kon slechts den dood constateeren. De zusters der vereeniging brachten in de maand April 682 bezoeken aan 45 patiënten, en in de maand Mei 601 bezoeken aan 41 patiënten. Zondag hield de postduiven-vereeniging „Alcmaria Victrix" eene wedvlucht van Noyon (Frankrijk), afstand 358 K.M. De duiven werden ten 6 uur v.m. in heid gesteld en kwamen als volgt aan le duif D. Oostwouder 11.10.28. vrij- 2e W. Hillenius F. Feijen Joh. Huiberts W. Hillenius D. Oostwouder id. D. IJpma Snelheid der eerste duif 1152.6 en der laatste 806.4 M. in de minuut. 4e 5e 6e 7e 8e 11.13.20. 11.30.13. 11.45.32. 12.16.45. 12.28.26. 12.48.52. 1.23.55. eerste en voornaamste was der vredesvoorwaarden, neergelegd in het vredesverdrag van VeTeeniging van einde Mei 1902, dan verklaren zij dit onmogelijk, daar immers dan voor een geschenk niet de minste aanlei ding zou hebben bestaan! Hebben zij de vredesvoor waarden indertijd gelezen, in elk geval hebben zij die lang vergeten. Of Louis Botha deze uitkomst van het geschenk zou hebben verwacht? In Hongarije is een belangrijk wetsontwerp ingediend bij het Huis van afgevaardigden door den minister van onderwijs. Het heeft betrekking op kosteloos lager onderwijs. De schoolgelden worden af geschaft. De gemeenten en eerediensten, welke scho len onderhouden, ontvangen van den staat een scha deloosstolling, hetgeen een jaarlijksche uitgave van 4,000,000 kronen 2.400.000) zal vereischen. De minister sprak de hoop uit, dat deze wetgevende maatregel het aantal leerlingen belangrijk zal doen toenemen. Met belangstelling mag men het verdere lot van dit ontwerp tegemoet zien. De minister diende ook een wetsontwerp in betref fende de stichting van een landbouwcursus voor kin deren van 13 tot 15 jaar. Indienin.de Vereenigde Staten de repu- bhkemsche Candida at' voor het presidentschap, de heer 1 aft mocht worden gekozen, dan zal in het nieuw mi nisterie minister van buitenlandsche zaken worden de lieer David J. Ilill, thans gezant te Berlijn, vroeger te s-Gravenhage. duif Vakwedstrijd. Voor den uitgeschreven wedstrijd voor een diploma van den wedstrijd voor handwerkslieden en leerlingen (mannelijke en vrouwelijke) uit Alkmaar en omgeving, te houden in de maand Augustus, zijn ingekomen acht ontwerpen. Maandag het do van van Voor het gerechtshof te Amsterdam werd een aanvang gemaakt met de behandeling booger beroep, ingesteld tegen het bestuur Club International de Bienfaisance aldaar. Beklaagden hadden in het laatst van Januari voor de. rechtbank aldaar terecht gestaan wegens het deel nemen aan een vereeniging die in strijd met haar sta tuten gelegenheid gaf tot hazardspel. De rechtbank had hen vrijgesproken bij gebrek aan wettig en over tuigend bewijs doch het O. M. had appèl aangeteekend. Vijftien getuigen, meerendeels buitenlanders, waren ditmaal gedagvaard. Van de vijf beklaagden waren twee verschenen. Verdedigers zijn wederom mrs. Van Gigch, Polenaar en Hazelhoff. Het getuigenverhoor is gisteren niet afgeloopen en wordt heden voortgezet. Zondagavond te ongeveer 10 uur heeft, zooals in een deel der editie van gister reeds is meegedeeld, te Bar- ger-oosterveem een moordaanslag plaats gehad. Door minnenijd gedreven, heeft de 20-jarige J. B. den 21- jarigen Ruurd de Vries met een mes een steek in den buik toegebracht, welke verwonding zoo ernstig aan kwam, dat de ingewanden naar buiten traden en er geen hoop bestaat dat hij in het leven zal blijven. Hij is per tram naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd. De dader vluchtte over de Pruisische grens, doch keerde nog des nachts terug. Hij is in hechtenis genomen en werd in de marechausseekazerne in voorloopige hechtenis gesteld. Hij zal naar de gevangenis te As sen worden overgebracht. Dezer dagen stond er in de bladen een bericht over het uithalen van vogelnestjes door de jeugd. Niet al leen overmoed maar ook snoeplust werd daarbij ge noemd als drijfveer voor dat wreed vermaak. Wij kunnen, zegt het Centrum, nu uit de beste bron een tegenhanger mededeelen. In een der buitenwijken van Rotterdam had een jon gen een musschennest van het dak der kerk gehaald en vermaakte zich nu met de jongen een voor één op de straat dood te smakken. Dat ziet een andere jongen, vo geus getuigenis zijner onderwijzers een eerste rauw- auw-deugmet en lastpak. Zonder vorm van eenig proces wordt de dierenbeul op een fiksche rammeling onthaald door dezen straatbengel, die daarna de no<* levende jongen weer op de dakgoot van de kerk depo neert Beneden gekomen slaat de jongen zijn kleeren at en zegt: „Wat een lefmaker om die móssies dood te gooien. Mot ie mijn doen!" Den anderen morgen vertellen kameraadjes het geval op school aan den onderwijzer. Deze blij, noteert de geschiedenis als eerste aan hem bekende vrucht van zijn onderwijs in de dierenbeschermende natuurkunde fn de lastige, ruwe rekel krijgt een goedkeuring. Maar tegen zijn vriendje zegt ie: „Zukke nakende kleine beessies mot je ommers helpe. Die kunne nog d'er afpikke, nogal wiedes." me van Ns 118. ns. Toen de werklieden der sigarenfabriek der firma v. d. A., te Bergeyk zich gisterochtend aan den arbeid wilden begeven, vonden zij de fabriek geheel ontruimd en ledig. Alles, inventaris, grondstoffen, enz. was ver dwenen. Ook de fabrikant was afwezig. Gisteren werden te 't Zandt M. Herder en diens vrouw onpasselijk, hoogstwaarschijnlijk door het ge bruik van melk, afkomstig van een geit, die vergiftigd was. Tiet kleinste kind, pl. m. 1V2 jaar oud, dat ook van deze melk had gebruikt, overleed. Ook de geit is dood. De ouders alsmede een kind dat slechts weinig van de melk gebruikte zijn weder hersteld. 14263 en 18379 elk f 100. Een Zwolsche jongen liet aan de Zw. Ct. een prent briefkaart zien die, voor zijn verjaardag 9 Mei 1902 bestemd, den dag te voren daar aan het station in de bus gedaan en zes jaar later 19 Mei '08 daar afgestem peld en bezorgd werd. Ze heeft in dien tijd enkel een uitstapje gemaakt naar Deventer, want ze draagt ook het postmerk van die plaats. Men meldt aan de L. Crt. uit Sneek: ZekeTe M. O. alhier, die zich dikwijls schuldig maakte aan misbruik van sterken drank, werd Zondagnamiddag wegens het verkeeren in zeer kennelijken staat van dronkenschap door de politie naar het arrestantenlokaal gebracht. Hij was zoo onder den invloed, dat hij niet eens meer kon gaan. Maandagmorgen, toen men hem wilde los laten, vond men hem dood in genoemd lokaal liggen. Men vermoedt, dat hij in den drank is gestikt. Te Maastricht is, behoudens Kon. goedkeuring, op gericht eene vereeniging „Pro Infantibus," die zich ten doel stelt bestrijding van de kindersterfte door in stelling van een inelkkeuken. Zij stelt zich voor een stoominrichting in 't leven te roepen om de melk te prepareeren, die onder waarborg der deugdelijkheid kosteloos of tegen een uiterst lagen prijs zal afgele verd worden. Te Brussel, waar zulk een melkkeuken bestaat, daalde de kindersterfte van 17 tot 2 de gezinnen, waaronder zij werkzaam was. 7c in Men schrijft aan het N. v. d. D. „Te Diepenheim (Overijsel) werd dezer dagen eene bruiloft gevierd. „Tijdens het feest bezweek plotseling een der gasten. Deze werd ter zijde in een schuur gelegd. Omtrent het 21ste concours te Hoorn, te houden door don Provincialen Noordhollandschen Bond van harmonie- en fanfarekorpsen, kunnen we het volgende Djr6U06l8n De jury bestaat uit de heeren David Koning Jr directeur iaa „Amstel's fanfarecorps", Jac. Koning' gep dir. van het stafmuziekkorps der Kon. Marine en A. L. Hazehroek, kapelmeester der Kon. Marine. Zondag 14 Juni wordt het concours voor de fan farecorpsen gehouden. Hieraan nemen deel 3e afd. „Eensgezindheid", Wormer„Wiihelmina", Jan Gi,zen vaart„de Vriendschap", SchoorlWater- lands fanfarecorps", Buiksloot„Volharding", Berkhout. „Willen is kunnen", Haarlem„Arion", Wijk aan Zee; „Koningin Wiihelmina", Beemster „Crescendo", Assendelft; „le Ned. Bakkersfanfare", Amsterdam. le afd. „Diemer fanfarekorps", Diemen „Stedelijk Muziekkorps Purmerend „Harmonie", Assendelft „Excelsior", Zaandam„Oost-Knollendammer Kapel" Oost-Knollendam. Zondag 21 Juni wordt het concours voor de har moniekorpsen gehouden. Hieraan nemen deel 3e afd. Apollo", Hoorn; „Duinklank", Velseroord „Harmonie", Wieringen„Harmonie", Zandvoort „Sempro Crescendo", Zaandam„Zaandamsch mu ziekkorps, Zaandam. 2e afd. „Apollo", Zaandijk „Concordia", IJmuiden „Ons genoegen", Wormerveer. le afd. Kon. papierfabriek „Eendracht" te Velsen. Beide dagen worden geopend met een marsch-wed- strijd, terwijl na afloop van het concours een vrij- concours zal worden gehouden op de Kaasmarkt en op het Breed, waarbij de uitspraak zal geschieden door het publiek. Voor dit concours hebben zich, zoowel voor de afd. Harmonie, als voor de afd. Fanfare, 8 kt rpsen aan gegeven. Na afloop hiervan wedstrijd om den prijs bij uit nemendheid, waarvoor een zilvi ren lauwertak be schikbaar wordt gesteld. Eiken dag wirden de feestelijkheden besloten een bal champétre in den Parktuin. Aan de wedstrijden wordt door ongeveer 800 sonen deelgenomen. In de gisteren alhier gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van de Stoomtramweg-Maatschappij EgmondAlkmaarBergen, werden de balans- en tie winst- en verliesrekening over het jaar 1907 goe 1- gekeurd. Het dividend werd bepaald op 4 pet., betaal baar togen intrekking van dividendbewijs no. 5 der a; ndeelen van f 10000 met f 400 en tegen intrekking van dividendbewijs no. 5 der onderaandeelen van f 1000 met f 400. De heer J. van Reenen te Bergen, aftredend be stuurslid, werd als zoodanig herkozen. Aan het bestuur werd machtiging verleend tot het aangaan van eene overeenkomst met den Staat der Nederlanden, de Holl. IJz. Spw. Mij. en den heer Jvan Reenen te Bergen terzake van de doortrekking van den tramweg van Bergen naar Zee. Den 1 dezer werd van de scheepswerf „Nicolaas Witsen" van de Firma W. F. Stoel Zoon te Alk maar, met goed gevolg te water gelaten, een nieuw stalen salon motorjacht, genaamd „Nixe." Het vaartuig ia totaal lang 68 voet en wordt voortbewogen door een 4 cylindrigen motor van 68 P. K. De romp is van staal gebouwd en de betimmering geheel uitge- in blank bewerkt teakhout met koperen fittings, boot bevat een salon, kleine deksalon, pantry, W. C., ruime cock-pit in het achterschip en voor de bemanning onder het vóórtorpedodek. motorruimte staat eene afzonderlijke motor met dynamo voor electrische verlichting en verwarming van de geheele boot, electrische kooktoestellen in de pantryelectrisch zoeklicht en lantaarns op het vóórdek enz. De boot is gebouwd voor rekening van den Weled. heer J. Rypperda Wierdsma, directeur van de Holland- Amerika Lijn te Rotterdam. Verder zijn op dezelfde werf nog in aanbouw en bestelling Zeven luxe-motorbooten van 21 tot 41 voet, twee directiemotorbooten, elk van 52 voet, benevens twee andere motorbooten en een vaartuig voor 's Rijks Waterstaat. voerd De toilet, logies In de Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor civiel- ingenieur te Delft de heer N. H. Verdam, alhier. Aan de werf „Nicolaas Witsen" van de firma W. F. Stoel Zoon alhier is vandaag wederom een jubileum gevierd. De heer de Gier n.l. herdacht den dag, waarop hij vóór 25 jaar als scheepmaker aan die inrichting verbonden werd. Als stoffelijke blijken van belangstelling en waardeering werd den jubilaris door zijn patroon een gouden horloge met inscriptie ver eerd, terwijl hem door het p rsoneel een klok werd aangeboden. President Fallières op een Hollandsch schip. De Parijsche correspondent van de „Nieuwe Ct." seint President Fallières is in zijn goede stad Parijs teruggekeerd. De Engelsche reis met al haar genoegens en geestdrift zoo al niet met verstrekkende gevolgen ligt achter hem. De Europeesche pers heeft er het hare van gezegd en aan commentaren heeft het niet ontbroken, nergens, hek ik echter zien gewag maken van het aandeel dat Nederland aan die internationale gebeurtenis gehad heeft. Daarom vestig ik, al is dat aandeel klein, er de aandacht op. Lichtelijk vinden de voorstanders van het Algemeen Nederlandsch Verbond er eenige stof tot zelfvoldoening in. De President dan is met het stoombootje van de Holland—Amerika-lijn (zeer toe passelijk „Holland" geheeten) van den wal van Boulogne naar den kruiser gestoomd dat hem naar Albion moest voeren. Genoemde maatschappij heeft dus (be halve met haar vertegenwoordiger te Boulogne den heer Busch en diens secretaris den hèer Stöhr, die, meen ik, aan den President bij deze gelegenheid zijn voorgesteld) met haar wakkeren kapitein Nederlands eer opgehouden. Wist zelfs de eerste magistraat van Frankrijk wel, dat hij op een Hollandsch stoombootje stond Ik betwijfel het, want de wet brengt mee dat dit als verbonden aan een Fransche haven onder Fransche vlag vaart. Maar wat had hij moeten be ginnen indien de Holland—Amerika-lijn het niet voor dit ernstigiwereldvrede beoogende doel had willen afstaan Jozef Israels en een Deensch schrijver Op de tentoonstelling der Berlijnsche Sezession is- een schilderij van Jozef Israëls, getiteld „Droef leven". De Deensche schrijver Herman Bang geeft onder den indruk van dit schilderij de volgende lyrische ontboe zeming: „Dit doek zou ik gaarne aan mijn wand zien hangen dit ééne doek. Van de heele tentoonstelling dit ééne doek maar. Wie niets van de schilderskunst verstaat, moet zich hoeden, over schilderijen te spreken. Hij heeft geen anderen gids dan zijn instinct, en van het instinct, dat hem bovendien gemakkelijk op een dwaalspoor leidt, kan men geen rekenschap geven. Daarom zwijge men. Maar toch, dengeen, die de kunstwaarde niet kan schatten, kan een enkel schilderij zóó pakkeD, dat hij meent het schilderij te begrijpen meent ook de geheele kunst, welke er in ligt, te omvatten Ja, dit doek, dat ik zoo graag ier in mijn kamer aan mijn wand zou willen hangen, daar boven, vlak tegenover mij, zoodat ik het telkenmale zou zien als ik mijn oogen opsloeg dit eene doek begrijp ik. Ik wist niet, toen ik door de zalen wandelde, wie het geschilderd had. Ik keerde nadat ik al die honderd doeken had gezien, alleen tot dit terug en vroeg een vriend: „Dat zou ik graag willen hebben. Wie heeft het geschilderd Hij sloeg de catalogus op „de Hollander". Dit kleine zoo dikwijls had bewonderd, van het leven en alle lasten op een stuk doek te tooveren. Israëls, de Hollander Ja, het moet immers van hem zijn, want Millet is dood. Deze twee wezens, „Israels", zeide hij oude mannetje, dien ik want alle somberheden van het leven weet hij Er wordt in den laatsten tijd dikwerf geklaagd over „die dure Rijksverzekeringsbank." Dat die klach ten inderdaad niet overdreven zijn; bewijst het vol gende teekenende voorbeeld. Blijkens het verslag over de uitkomsten der onge vallen-verzekering voor een onderneming van een be kend werkgever hier ter stede, die aangesloten is bij de centrale werkgeversrisicobank, moest deze over 1905 betalen f 456.64. Bij aansluiting aan de Rijks verzekeringsbank zou hij vermoedelijk hebben moeten betalen f 3188.43. Er werd dus een besparing van f 2731.79 of 85 0/0 der Rijksverzekeringsbankpremie verkregen. En niet alleen over het laatste veislagjaar. De jaren 1904 en 1903 gaven respectievelijk 82 en 851/2 procent besparing, zoodat deze werkgever in deze drie jaren slechts 16 0/0 heeft moeten betalen, van hetgeen hij aan de Rijksverzekeringsbank verschuldigd zou zijn geweest als hij niet was aangesloten bij d0 Centrale Werkgevers risico-bank. gaan, een Niet dit met per- Uitspraken van heden. Gerrit W., Willem de B., Klaas B. Gerrit van D. en Cornelis B., visschers te Den Helder, toeëigenen van palmpitten, allen 1 maand gevangenisstraf. Antonius van D., Castricum, mishandeling f 7 boete of 7 dagen hechtenis. Theodorus M., Grootebroek, mishandeling, f 7 boe Over Engeland en Zuid-Afrika vin den we het volgende beschouwinkje in de „N. Ct." In den laatsten tijd levende te midden van Engel- schen in hun koloniën buiten Zuid-Afrika, ondervind ik telkens, dat zij zonder uitzondering het verleenen van zelfbestuur aan de gewezen Zuid-Afrikaansehe re publieken beschouwen als een daad van weergalooze grootmoedigheid der Britsche rijksregeering. Hun meerderheid is conservatief en rekent deze verleening de tegenwoordige liberale regeering als een fout aan, die zich bij de volgende algemeene verkiezing zal wre ken. Volgens hen is het schenken van den Cullinan- diamant aan hun Koning door de Transvaalsche volks vertegenwoordiging een teeken der juistheid hunner beschouwing. Want aldus hun oordeel zulk een geschenk wordt alleen gemaakt voor een weergalooze goedheid, bij overtreffing der verwachtingen. Wijst men er hun nu op dat van goedheid geen sprake is, daar immers het verleenen van zelfregeering een der die zoo met moeite en kuchend over den kalen weg gaan, langs het kale veld, naar een kaal tehuis de moeder voorop met een zak op den rug, de kleine krullekop daarachter ja, dit tweetal kon alleen Israëls zien en schilderen. Den geheelen last des levens draagt de moeder op haar rug, in den zak. Naar den geheelen last des levens trippelt de kleine meid zonder het te weten Alle droefenis van het leven, en van de dagelijksche plagen, is in deze kleuren weergegeven^ Alle, onoverkomenlijke zorgen van het armelijke leven is voor eeuwig op dit doek vastgelegd. Twee menschen maar, die huiswaarts moeder en haar kind. En men zou wel willen schreien, tweetal. Maar over het leven zelf. Israëls de Hollander Dit eene schilderij meen ik te begrijpen. Laten de anderen, de anderen dan maar bewonderen. Rechtvaardige rechters! De rechters in het bom men proces te Cettinje hebben een zeer eigenaardige opvatting van hunne taak. De jongste der beklaagden, de 16-jarige gymnasiast Gj or gij a Kottitsj had n.l. volgens de akte van beschul diging een uitvoerig verhaal gedaan over het plan om den vorst te vermoorden en diens zoon Danilo als op volger uit te roepen en over de betrekkingen van Marko Nakovetisj tot die zoogenaamde samenzwering te Cettinje. Bij het slot verhoor echter bleek, dat de rechter van instructie het geheele verhaal had ver zonnen, zonder dat hij zelfs den knaap had onder vraagd. Eerst toen het protocol af was, had men hem van den inhoud in kennis gesteld en hem, toen hij protesteerde, trachten te sussen met de belofte, dat hij geen straf zou krijgen, mits hij plechtig beloofde te zullen verklaren, dat het protocol de waarheid be vatte. Verbod van corsetdragen. Zooals vroeger reeds in Saksen 't geval was, heeft nu ook in Baden de schoolautoriteit het dragen van een corset gedurende het gymnastiek-onderricht ver boden. Bepaalde kleederen van bepaald snit en van bepaalde kleur zijn zijns inziens niet noodig, maar wel moet er op gelet worden, dat de tijdens 't gym nastiek doen gedragen kleeren aan eischen, die noch gezondheid, noch fatsoen kwetsen, voldoen.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2