STADSNIEUW S7 GEMENGD NIEUWS. Uit Zuidscharwoude. Uit de Streek. Uit de bollenstreek. Uit Oterleek. Door de warmte gedood. Brutale heeren. Door zonnesteek gedood. De nieuwe spelling. Gevolg van het 1 Mei vieren. Een drukfout. Zeven jaar later. Ongelukken. Ds. G. W. Melchers en het beroep te Assendelft. verklaringen kloppen echter geheel en zij zeggen niet meer dan zij kunnen verantwoorden. Het kan ook geen grapje geweest zijn, want dan had degeen die het geld in den zak van de jas van S. deed zich dadelijk wel bekend gemaakt toen hij hoorde dat er verdenking tegen S. was gerezen. Haar bekl. maar met de drie getuigen samen had gewerkt, was het voor hem echter geringe moeite geweest- hen s middags dadelijk te vragen van wie de gevonden zaken waren. Ook had hij den chef met het geval in kennis kunnen stellen. Ook is het vreemd dat S. dadelijk, zonder eenige aan wijzing de portemonnaie aan ^Bouwens gaf. Spr. ge loofde daarom dat hier werkelijk een misdrijf is ge pleegd en vroeg tegen hem 2 maanden gevangenis straf. De verdediger van S., mr. A. C. Reeringh sprak als zijn vaste overtuiging uit dat S. onschuldig is en het slachtoffer is geworden van iéts dat een ander heeft gedaan. Het is waar dat de schijn tegen hem is doch pleiter heeft van het begin af den vasten indruk dat S. de waarheid spreekt. Niemand kan verklaren dat S. de portemonnaie heeft weggenomen, want dit heeft niemand gezien. Niemand kan voorts bewijzen Jat. S. het opzet heeft gehad zich wederrechtelijk dit geld en de tabak toe te eigenen. Bovendien is S. steeds een zeer oppassend werkman geweest. Er kan dus onmogelijk ]>ositief gezegd worden dat S. schuldig is. Men kan alleen vermoedens uitspreken in deze, maar mist de bewijzen. Dat S. Bouwens terstond als de eigenaar beschouwde, kwam omdat hij dit uit de be wegingen van B. concludeerde. Ook wees pleiter er op dat de aanklacht is ingediend eerst nadat Bouwens uit de fabriek was ontslagen. Spr. wees er op dat de taak der rechters in deze zeer moeilijk is. Hij is over tuigd van de onschuld van S. en waarschuwt daarom dezen niet op vermoedens te veroordeelen. Vrijspraak zal moeten volgen, zoolang geen werkelijk bewijs is ge leverd. B e d e 1 a r ij. Tegen Alb. K. die te Spanbroek den lsten Mei s morgens gebedeld had, werd daarna bij verstek 12 da gen hechtenis geëischt. De getuige Alida Root had hem te woord gestaan en een cent gegeven, wat gezien was door den rijksveldwachter Uitenbroek, die proces verbaal tegen K. te dier zake opmaakte. Diefstal van een langen stok. (T. Z. en O. S. _te TToom hadden van hun buurman H. Keldert, een werkman aldaar, een 31/2 M. langen stok wegg-enomen in den nacht van 1 Mei. Eeldert gaf kennis van den diefstal aan de politie en.de poli tieagent Molenaar vond dgn gestolen stok ten huize i an een der beklaagden. Geen van beiden was versche nen oin zich te verantwoorden. Bij verstek werd door den O. v. J. tegen beiden gevraagd een gevangenis straf van 3 weken. Diefstal van hooi. N. G., te Sijbekarspel had 's avonds den 30sten April van het erf van Jan Beemster, landbouwer te Bonnebroek ongeveer 32 pond hooi weggenomen. Beemster had hem er op betrapt en ook de schoenma ker Van der Ben was getuige van het geval geweest. G. zeide dat het zijn plan geweest was Beemster later te betalen. Nadat B. den diefstal had gemerkt heeft hi.] ook aangeboden het hooi te betalen, doch Beemster weigerde dit. Tegen S. werd geëischt een gevangenisstraf van 10 dagen. Vernieling. Jacob O. en D. K., twee jongelingen te Andijk kwa men in den avond van 21 Maart na wat te veel gedron ken^ te hebben langs een voetpad aldaar, waarlangs eonig- hekwerk is geplaatst en eenige bruggen zijn ge legd. ITet hek was hier en daar vergaan en moest binnenkort vernieuwd worden. Om de Bloopers wat te helpen rukten O. en K. een gedeelte van het hek om en trokken er planken af, terwijl zij ook de leuningen van enkele bruggen afrukten. Voor deze vernieling vroeg de O. v. Jna het getuigenverhoor van W. van oer Lee, O. Vriend en P. Visser, landbouwers betrok ken bij het vernielde, voor beiden 14 boete of 14 da gen hechtenis. De officier wees er op dat indertijd in Andijk de baldadigheid zoo groot was dat besloten werd voor die misdrijven gevangenisstraf te eischen. Dat heeft men gedaan en dit heeft blijkbaar geholpen daar sinds dien dergelijke baldadigheden daar niet meer zoo talrijk waren. Daar deze beklaagden gunstig bekend staan, wil Z. E. A. thans met boete ofhechtenis volstaan. Komt daar echter weer meer baldadigheid voor dan zal weer gevangenisstraf geëischt worden. Kinderwetten. Met gesloten deuren werd daarna nog een kinder- wettenzaak behandeld. Uitspraken over 14 dagen. Uit Winkel. Op initiatief der heeren J. Breebaart Dz., burge meester secretaris te Hoogwoud, en A. de Ridder, secretaris te Wiukel, is in een bijeenkomst van leden van den Nederlandsehen Bond van Gemeente Ambte naren, gehouden te Seh igen, besloten tot oprichting van e n onderafdeeling van dien bond. Door den heer Abbing, predikant te Zweelloo, is het beroep naar deze gemeente aangenomen. In het lokaal ---an den heer A. Kist te Zuidschar woude werd Dinsdagmiddag eene gecombineerde ver gadering gehouden van de besturen der Tuinbouw- en Handelsvereniging „Langedijk en Omstreken", „Groen- tencultuur" te Broek op Langedijk en „Landbouwbe lang" te Noordscharwoude. In deze bijeenkomst werd behandeld het concept reglement voor den ouderhandschen handel in tuin bouwproducten, benevens de instructiên voor de be taalmeesters. In eene in de maand Juni te beleggen algemeene bestuursvergadering van de verschillende verenigingen aan den Langedijk en omstreken, zal ten en ander nader worden vastgesteld. Het blijkt, nu do vruchtboomen bijna geheel vrucht hebben gezet dat de stand van de strikvormen, voor al van vele perensoorten zeer tegenvalt. De stand der hoogstammen' is vrij goed. Het begint in de bloembollenstreek tot rust te ko men de laatste tulpen zijn afgeplukt en hoewel ver- schillende,- andere gewassen, zooals Ranontiels, Ane monen, Iris en Pioenrozen staan of gaan bloeien, zij geven niet die vele werkzaamheden, als dit bij de groot-culturen het geval is. De bollenstreek heeft geen gunstig jaar; de handel in het buitenland is ongunstig geweest, terwijl vel schillende gewassen nogal geleden hebben door het ongunstige weer. Een lichtpunt is het dat de Tulpen op de veilingen veel geld opbrachten. Voor sommige verscheidenheden werden prijzen besteed, welke aan vroegere tijden herinnerden. Zoo betaalde men voor „Mr. Van der Hoeven", een zuiver gele „Murillo", ongeveer f 25 en meer voor de regel. Niettegenstaande de Darwin-tülpen elk jaar in meerdore mate aange plant jworden, brachten ook jdeze goede prijzen op, in het bijzonder was dit het geval met „Psychi", „Zulu" en „La tulipe noire", de z.g. zwarte tulp. De hoogere tuipenprijzen worden toegeschreven aan de uitbreiding van deze cultuur in Noord-Holland. Daar worden jaarlijks groote stukken wei- en bouwland voor de bloembollen ingestoken en men vraagt zich af waar moet dat alles heen Men kan wel produ ceeren, maar men heeft consumenten noodig en wan neer de markt overvoerd wordt, dalen de prijzen. Den 6en herdenkt de heer Joh. Bos den dag waarop hij i óór 25 jaren werd aangesteld als vast wegwerker in dienst van den Prov. Waterstaat, tot het onder houden van den weg, strekkende van Huigendijk tot Ursem. Geheimzinnig. Voor eenige weken berichtten we, dat te Gebroek, onder de gemeente Maasniel, bij Roermond, door e-.-n Belg, een man uit een woonwagen, een meisje van 14 jaren ontvoerd was. Bovendien nam de kerel een bedrag van 100 Marken mede. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, om 12 uur, keeide het meisje geheel onverwachts weer bij hare moeder, de weduwe W., terug. Hare terugkomst was even geheimzinnig als hare verdwijning. (Msb.) Gisteren werd de werkman Joh. Frederiks, wonende 3e Oosterparkstraat 83 te Amsterdam, in dienst zijnde bij de firma Beclit Dy serine k, gedurende zijn werk zoodanig door de warmte bevangen, dat men over brenging naar het O. L. V. Gasthuis noodzakelijk oor deelde. Bij aankomst bleek de man reeds overleden. Zijn lijk werd naar de Ooaterbegraafplaats vervoerd. De werkman D. v. d. W. te Groningen had gisteren op het land werkzaamheden verricht en werd daar van terugkeerende ter hoogte van het melkhuisje in het Noorderplantsoen, waarschijnlijk bevangen door de warmte, plotseling onwel. Na een weinig water ge dronken te hebben, ging hij gesteund door twee mannen te voet huiswaarts. Maar op den Westersin gel gekomen, zakte hij plotseling ineen. De lieer Dr. van Dam, die juist passeerde, constateerde, dat de man reeds was overleden. De tolkwestie te Hilversum. Het bestuur va) den grintweg Laren -Hilversum heeft thans zoodanige maatregelen genomen, dat de melkboeren geen gelegenheid meer hebben om het tolgeld, verschuldigd bij den tol nabij het St. Jans Kerkhof, te ontduiken. Wij meldden reeds dat ongeveer 200 M. zuidwaarts van den tol hekken waren geplaatst ter afsluiting van den oostelijken doorgang. Men deelt nu mede, dat dit is geschied in overleg met de Utrechtsche Water leidingmaatschappij, aan welke de grond, waarop ge noemde hekken staan, in eigendom toebehoort. Thans heeft men op ongeveer 50 M. ten zuiden van den tol een tweeden tolboom geplaatst. Rijden de boeren nu over den gehuurden akker, dan komen zij op den weg voor den tweeden tol te staa - en moeten dan toch tolgeld betalen. In den nacht van Maandag op Dinsdag, tegen het sluitingsuur, half een, zochten in het café-restaurant „Terminus", aan het Vrijthof te Maastricht, een drietal personen ruzie. Do kastelein verzocht hun, het café te verlaten, doch z-< duwden, in antwoord daarop, den caféhouder do straat op. Buitengesloten, giug deze de politie halen maar toen deze kwam, waren allen weg. Om half twee kwam het drietal terug. De deur werd opengebroken en men liet drie vaten bier leegloopen, stal sigaren, terwijl eieren, vleesch enz. opgegeten en flessclien leeggedronken werden. Het driet 1, geen on bekenden bij de p; litie, werd gearresteerd. De 47-jarige Teunis Breugom, werkzaam aan den strandmuur te Schoveningen, werd Dinsdagmiddag onder zijn werk aan het strand door een zonnesteek getroffen. Geneeskundige hulp mocht niet ba en. Hij bezweek spoedig. De man is weduwnaar en laat 3 kinderen achter. De Inktwerper. De inktwerper te Amsterdam werd van het politiebu reau door een korporaal naar de provoost der infante- rie-kazerne overgebracht, waar hij, ondanks de pogin gen, door superieuren aangewend, pertinent weigert oenig voedsel tot zich te nemen. Gehuwde onderwijzeressen. Een medewerker van het Hbld. schrijft aan dat blad In verband met het gegeven ontslag door den Rot- terdamschen Gemeenteraad aan drie onderwijzeressen die gehuwd waren, vind ik het niet van belang ontbloot u het volgende mede te deelen. Gisteren sprak ik eene onderwijzeres, die reeds 12 jaren getrouwd en wier huwelijk met een paar kinderen gezegend is. Ik vroeg liare meening over de veel besproken quaestie van on derwijs geven als men getrouwde vrouw en moeder is. Haar antwoord, dat mij van veel waarde scheen, om dat het steunde op eene jarenlange praktijk, luidde kort en bondig: „Het onderwijs lijdt er niet onder, maar wèl de zorg voor het gezin en de plichten, die men als vrouw en moeder heeft. Als ik het geld dan ook niet broodnoodig bad voor de instandhouding van mijn gezin, dan zou ik uit mijzelf ontslag als onderwij zeres vragen, want èn goede onderwijzeres èn goede huisvrouw en moeder zijn behoort tot de onmogelijkhe den." Deze uitspraak kan voor de Rotterdamsehe onderwij zeressen een troost en voor alle onderwijzeressen die willen gaan huwen, eene vingerwijzing zijn. Uit Winschoten is bericht dat op een openbare school aldaar met goedvinden van B. on W. en van den districtsschoolopziener, de nieuwe spelling is inge voerd. Ook der besturen van de bijzondere scholen te Meeden en Westerlee zijn er toe besloten. Boeljes in de vereenvoudigde spelling om bij het onderwijs te gebruiken zijn in bewerking. In de N. Ct. komt naar aanleiding daarvan een ingezonden stuk voor. De inzender is van meening dat als meerdere plaatsen het voorbeeld van Win schoten gaan volgen, dit ten gevolge zal hebben groote verwarring in het schrijven van onze taal. Het zal dan blijken dat de schoolautoriteiten die hiertoe mede werkten zeer ondoordacht handelden. Een beweging als deze moet door de groote meerderheid van het Nederlandsche volk goedgekeurd zijn en begonnen, anders is zij schadelijk voor de enkele die er aan meedoen. Op vele bureaux z;,l men niet gediend zijn van medewerkers klerken enz., die zich van deze spelling bedienen en niet de andere kennen. De in zender is niet tegen eenige vereenvoudiging in de spelling van tegenwoordig. Een herziening van de schrijftaal zou hij zeer toejuichen daarvoor zou wel een staatscommissie benoemd kunnen worden. De inzender wijst op de slechte gevolgen als de schrijf taal zich naar de spreektaal voegt, de fonetische schrijfwijze. A. schrijft zoo, B. weer zus, ieder in zijn eigen dialect. Hij vervolgt dan „De toekomst van de „vereenvoudigde spelling" zou dan wt zen, zooals een berichtgever van 't Handelsblad die onlangs teekende. Uit een gesprek van twee Jordaners ving hij het volgende op: Soggushattienoggunboterammesstroopgegfcte ensa- vuswassieharstikkedood Is dat geen zinnetje om van te smullen voor de voorstanders eener fonetische schrijfwijze Laten wij eens nagaan hoe deze ontboezeming elders in ons land in „vereenvoudigde spelling" wel luidt. Wij hebben daarvoor uit verschillende oorden inlich tingen gekregen, waarvoor wij onze correspondenten zeer erkentelijk zijn. Daar is b.v. Drente. In geen provincie worden meer dialecten gesproken dan in Drente, in veel opzichten met elkaar overeenkomende, doch ook zeer veel ver schillend. Zoo spreekt men anders te Hooghalen, op anderhalf uur afstand van Assen, dan te Assen, en te Beilen nog weer anders, ofschoon Hooghalen tot de gemeente Beilen behoort. Een groot verschil be staat ook tusschen de dialecten té Mepptl, Hoogoveen, Srnjlde en Borger. Maar om ons nu slechts tot het plat-Assensch te bepalen, luidt bovenaangehaalde zin in dat dialect „Smörgens harrenogunboterrammetstroop eten en saovenswassemorsdood Van een echten Groninger zou men het volgende te hooren krijgen '„'s Mogns aarenognbootraminetstroup eten en savns warreharstikkedod." Een Walchersche Loer zou zich aldus uitdrukken „Smerges atten nog 'n stikke broat mee stroope gao en tèves wassen doat." Van het groot aantal dialecten in de Betuwe nemen wij alleen die van "Ochten en Tiel. O c h t e n „Buvrou heddet ok ghu(r)d van dè menneke van Ssmmele Kee 2) „Jao, dè was taor 3) iizecd gaw afgeloope 4). Gies- teremerrege zattie nog 'u aike te ête, wor, en'k seg nog soo Ettettè 5) nog en nou „Bel, miens, ze dochte, dettie weer lèter wier. Smerreges hattie nog 'n r< ndumke 6) mis stroop I) gegète en saoves waortie al dood 4). „Herre Jezes Christus, wastoch 'n miens." Tiel: Smerges hattie nog 'n botteram 8) mis stroop gegete 9) en saoves wassie harstikken dood. Ook op het platteland van Noord-Brabant kennen de menschen ,,'s ochtends" niet, maar zeggen „smergens". Een boerin, aan wie verzocht werd den bedoelden zin voor te lezen, maakte bezwaar tegen het woord „hardstikkedood", ze wou het riiet uitspreken, want dat was vloekenOp de vraag, wat zij dan zou zeggen, antwoordde ze: „en 's avus wassie nasjemoer" (waarschijnlijk „naast je moer"). De uitspraak in phrttelandsch-Brabantsch is intusschen „Smergens aiie noggunnebottevammeestroop geëten un savus wassie artstikkedood In Maastricht, waar zelfs in gegoede kringen, dia- lekt gesproken wordt, zou men u diets maken 's Muirgens hattur noggun boteram mèt schroep 10) gegeten en saovens waos ur liartstikkedoed. In 't plat-Geldersch zou men zeggen „'s Margens hi.d e 11) nog un botteram met stroop egêtten en saovens was u hadstikkendood Wij laten ten slotte den zin ook nog in het Frie: ch volgen „Moarns hie er noch 'n brogje mei sjirp iten,jouns wie er kroan dea Met dit een en ander wil de schrijver betoogen hoe bedenkelijk het voor het behoud van de kern onzer taal, van de afstamming der woorden, in één woord voor het nationale karakter onzer moederspraak moet geacht worden, wanneer ieder vrijgelaten wordt in de spelling. 1) De r wordt bijna niet gehoord en waar ze gezegd wort t „gebrouwd". 2) Kee van Samuel. De vrouw wordt genoemd naar den manook omgekeerd. 3) Een scherpe medeklinker maakt den volgenden zachten sch rp. 4) De oo van moor. 5) Eet het dat 8) „roudompje" 1 snede brood boterham 2 op elkander. 7) Gewone uitspraak. 8) De o van om. 9) De ee van meer. 10) Schr. in schroep wordt uitge sproken als de rh in het Fransche woord cheval. U) e u. Voorbarig bericht. Naar aanleiding van het. bericht, dat dr. Donath te Bennekom aan liet hoofd zou geplaatst worden van hit hoti 1 „Klein Zwitserland" te Heelsum, w;lk als sanatorium zou ingericht worden, deelt h-t Vadmee, dat bij den heer Donath hiervan niets bekend is. De brievenbesteller Chr. Ramkema te Enkhuizen is ontslagen, om lat hij op den len Meidag verlof had genomen, ofschoon het hem geweigerd was. In het verslag der wedrennen te Bussum op He melvaart gehouden, slaat in „Hippos": In de Derby hadden wij de noviteit eene dame op de sulky te zier', n.J. mej. E. G. Kuys, die Locomotiof reed. Het bestuur had de attentie deze sportswoman eene n an met bloemen aan te b'e ien. Op 5-jarigen leefrijd had W. v. d. Wilt te Rotter dam etn stuk naald ter grootte van een paar centi meter in den linkerarm gekregen en nu dezer dagen zeven jaar later kreeg hij pijn op die pjaats. Werk, lijk kon men de naald voelen zitten, die daarop door een deskundige verwijderd is. (R. N.) Onweer en brand. Gistermorgen sloeg de bliksem te Zeddam in de woning van Veanema, die daardoor totasl afbrandde. Het vee werd gered. Alles verzekerd. Gistermorgen te vijf uur is de bliksem geslagen in de boerderij van den heer B. Iloogteyling aan den Iloogen Rijndijk onder Zoeterwoude. De schuur met rijtuig, landbouwgereedschappen enz. is geheel afge brand. Ook een hond kwam in de vlammen om. Een belendende loods met oude materialen van den heer F. van der Waals kreeg ook nog veel schade, evenals een inrichting van nieuwe materialen van 'den heer II. de Jong Jr. Te half elf was men de vlammen ge heel meester. Alles was verzekerd behalve de inrich ting van den heer De Jong. Zware onweersbuien, brengende overvloedigen regen, ontlastten zich gisternacht boven Den Bosch en omtrek. Zonder noejnenswaardige schade te ver ooi zaken trof de bliksem o. m. in het tramstation te Vlijmen. Gisternacht van 2 tot 4 uur woedde een vrij hevig onweer boven Has riem en omstreken. Hoewel de eigenlijke onweersbui vrij ver weg was, toch waren vooral de slagen hier gedurende korten tijd zeer hei ig. Een der bliksemschichten trof den bliksem) fleider naast 't kruis van de kathedraal, dat vergezeld ging van een machtigen donderslag. Ineens vlogen alle electrische lampen in de Kathe draal asn. Behalve den bliksemafleider is geen schade toegebracht. Te Rheden sloeg de bliksem in de woning van L. Jansen aan de Dorpsstraat: in korten tijd was het geheele huis tot den grond toe afgebrand, het vee kon nog gered worden maar van den inboedel niets, De 29-jarige zoon Lambert die te bed lag werd ge troffen en is aan beide beenen en een arm verlamd. Ook werd een woning, .toebehoorende aan mej. M. D. Swaaben, onderwiizeres te Velp, aan den Am- hemschen weg door het hemelvuur getroffen. De voordeur werd ingeslagen en het dak en de balkon beschadigd, maar brand werd niet veroorzaakt. Te Worth-Rheden werd een kolossaal gat ge slagen in een stuk bouwland. Te Nederhemert (Eiland) sloeg de bliksem in den kerktoren. Er ontstond geen brand, doch wel groote materieele schade. Bij het onweder is te Herpt (N. Br.) een koe in de weidg door het hemelvuur gedood. Tijdens het onweder, dat gisteren te Rotterdam woedde, sloeg de bliksem in den topgevel van het met koffie gevulde pakhuispand van het Leidsche veem, "aan de Wilhelminakade. De topgevel sloeg daarop door een glazen dak. Ook het telefoonrék, dat op het dak van dat pand stond, werd beschadigd. Brand werd evenwel niet veroorzaakt. Brandstichting? De bewoner van den in den nacht van Zondag op Maandag- gedeeltelijk uitgebranden kruidenierswinkel, aan den' Dennenweg te Den Haagvis ter beschikking der justitie gesteld, wegens ernstigen twijfel aan de waarheid van zijn verhaal omtrent de oorzaak van den brand. Te Delft is gistermiddag de 14-jarige van B. bij het zwemmen in de Twee Molentjesvaart verdronken. --- Gisteravond* is te Oss een 14-jarige jongen bij het baden verdronken. Gistermiddag zag A. Sipman, werkman op een der steenfabrieken te Dodowaard, dat van een voor bijvarend schip een kind overboord viel. Zonder zich een oogeijbük te bedenken, sprong hij te water en het mocht "den geoefenden zwemmer gelukken, den kleine te redden. Gistermorgen had ^e Doesburg een zeer ernstige aanvaring plaats van de schipbrug. De marineboot „Mosa" stoomde tegen de brug op, met zulk een kracht, dat de brug ten deele werd vernield en het nog wel verscheidene dagen zal duren voor de brug weder is hersteld. De passage van de stoomtram en de voetgangers is dan ook voor dagen gestremd. Schoolsparen. Maandag werd te Amsterdam de jaarlijkschc nlge- meeme vergadering van den Nederiandsohen Sjiaar- bankbond gehouden, waar ook de spaarbank te Alk maar vertegenwoordigd was. Er werd o. a. het belang rijke onderwerp „Schoolsparen" behandeld. Een uit voerig praeadvies was uitgebracht door mr. G. H. N. Dclprat. Door den preadviseur werden de daarop betrekking hebbende vraagpunten ingeleid. Tiet eerste vraagpunt: Behoort het tot de taak der bijzondere spaarbanken hot schoolsparen te bevorderen werd in bevestigenden zin door de vergadering beantwoord. Het tweede vraagpunt Verdient het invoeren van „zelfstandige school- spaarbanken" aanbeveling? werd ontkennend beant woord. Omtrent bet derde vraagpunt Verdient het aanbeveling, dat elite spaarbank bereid zij minstens een tweetal ■"verschillende schoolspaarstel- sels in te voeren? werd geen beslissing genomen, doch van de agenda afgevoerd. Het vierde vraagpunt: Moet het hoofd der school vrij zijn a. in de beslissing of hij al dan niet het schoolspa ren wenscht in te voeren? b. in de keuze van spaarbank, aan welke bij de spaarpenningen der kinderen wensebt toe te vertrou wen? werd na uitvoerige besprekingen in bevestigen den zin beantwoord. Het vijfde vraagpunt: Ts een jaar.lijksche statistiek omtrent het schoolspa ren in Nederland gewenscht? eveneens. De navolgende vraagpunten: Verdient het geven van onderscheidingen of belon- ningen aan onderwijzers of hoofden van scholen, die het schoolsparen krachtig bevorderen, aanbeveling? Verdient het geven van premiën aan kinderen, als belooning voor goed schoolsparen, aanbeveling? Verdienen beperkende bepalingen, omtrent de groot te der inlagen, aanbeveling? Verdient een voorschrift, dat de schoolspaargelden alleen terugbetaald kunnen worden bij het verlaten der school, aanbeveling? werden allen in ontkennenden zin door de vergade ring beantwoord. Omtrent het tien.de vraagpunt: Behooren, in beginsel, terugbetalingen te geschieden door den onderwijzer, of direct door de spaarbank? be sloot de vergadering, dat zulks behoort te geschieden "door de spaarbank. Het elfde vraagpunt: (s het wenschelijk, dat elk sparend kind zoo moge lijk eens per jaar, of éénmaal vóór het verlaten der school, onder leiding, hetzij van den onderwijzer, hetzij van een zijner ouders, een inlage, hoe gering ook, aan het kantoor der spaarbank zelf brengt werd eveneens in bevestigenden zin beantwoord. Nieuws uit Hoorn. Opleiding van m eikcontroleurs. De cursus in melkonderzoek ter opleiding van con troleurs voor fokvereenigiugen en kaasfabrieken, welke van October 1907 tot April 1908 door het Zuivelcon- sulentsehap voor Noord-Holland te Hoorn is gegeven, werd gevolgd door 24 personen, waarvan er 21 deel namen aan het examen tër verkrijging van het diploma van bekwaamheid. Hiervan moesten 3 worden afge wezen, terwijl 18 leerlingen slaagden, n.l. K. Brouwer, Boven karspel J. Bijman, Spanbroek; J. van Dam, WogmeerC. Donker, Hoogwoud C. Hoebe, Spanbroek H. .T. E. van Hoorn, Hoorn H. Hooijberg, Venhuizen J. Kieftenburg, HauwertK. Leegwater, Hem Jb. Lewis, Oudendijk; P. Leijm, Aartswoud K. Otter, Schellinkhout C. Rentenaar, Sijbecari-pel G. Reijnders, Avenhorn; N. Smal, Wog meer G. Vet, Ursem; R. Zilver, Binnenwijzend A. Zijp, Lambertschaag. De groote bladen melden dat ds. G. W. Melchers het beroep te Aasendelft heeft aangenomen. Dit bericht bleek ons bij onderzoek in strijd met de waarheid. De heer Melchf rs heeft nog geen be slissing genomen.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2