DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Lijst van Kiesgerechtigden voor Leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. OE ALPEN K€Oü IN GIN. No. 130 Honderd en tiende jaargang. 1908 DONDERDAG 4 J U N I. Hinderwet. FEUILLETON. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. LriaviQ Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Eerste Kamer. Voorzitterschap Ned. R. K. Volksbond. De Inktwerper. Ongeluk voorkomen. Een rumoerige vergadering. Lieve zoons. AARSC BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van Jb. PELS, aldaar, om vergunning tot het oprichten van eene smederij, waarin eene herstelplaats voor rijwielen met smidse en moffeloven, in het perceel Paardensteeg, Wijk B, Nos. 2/3. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden in gediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Woensdag 17 Juni e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die be zwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, JAN DE WiT Dz., Voorz., lo. Burg. 3 Juni 1908. DONATH, Secretaris. BEVOLKING. Onderstaande personen worden verzocht zich ten spoe digste ter secretarie dezer gemeente aan te melden (afdeeling bevolking) GERTRUDE PERRIN, gekomen van de gemeente Texel. WILLEM HES, gekomen uit de gemeente Bloe- mendaal. De BURGEMEESTER van Ai .KMAAR Gelet op het Koninklijk Besluit van 4 Mei 1896 (St.bl. No. 76) tot vaststelling van een Algemeen Regle ment voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken, Noodigt hen, die niet op de in het jaar 1806 vast gestelde kiezerslijst voorkomen, maar aanspraak kunnen maken om op de kiezerslijst te worden geplaatst, uit, daarvan vóór 1 Juli a.S. ter gemeente-secretarie aan gifte te doen volgens het daarvoor vastgestelde for mulier, waarvan aldaar exemplaren kosteloos verkrijg baar zijn. Art. 6 van het Reglement bepaalt, dat men om kiezer van leden eener Kamer te zijn, moet voldoen 'aan de beide volgende voorwaarden: A. Kiezer zijn van leden van den Raad dei' gemeente waar de Kamer is gevestigd B. Aldaar bestuurder of mede-bestuurder zijn, en gedurende twaalf achtereenvolgende maanden zijn ge weest, van een bedrijf van handel of nijverheid. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 1 Juni 1908. JAN DE WIT Dz., lo. Burg. ALKMAAR, 4 Juni. Morgenavond gaan de Koning en Koningin van En geland met prinses Victoria te Port Victoria aan boord van de „Victoria on Albert." Zaterdagochtend zet het jacht koers naar Rusland. Dinsdag zal de ont moeting tusschen Koning en Tsaar aan boord van het jacht „de Standaard" te Reval plaats hebben. Ook het jacht „de Poolster1*' met de Keizerin-weduwe aan boord, is van de partij. Dinsdag komen de vorstelijke personen op alle drie jachten tezamen. Woensdag Naar het Duitsch van FRANZ ROSEN. 60) Eainer Amberger had een zeldzame gewaarwording. Alles wat hij ooit doorleefd, bemind en geleden had, was uitgewischt in zijne ziel; wat hem gelukkig ge maakt had, ontroerde hem niet meer. Dat alles lag zoo diep beneden hem, als het bloeiende lal onder het glinsterende sneeuwveld. Hij voelde het niet meer als ware hij, de warmbloedige, levende mensch, liitge- bluscht door een ademtocht der eeuwigheid in deze vreeselijke, zalige stilte, gelijk een licht in den storm, of in de zee. Hij gevoelde nog slechts deze stilte en in haar het ruischen van een adem, het schrijden van een voet, het heerschen van een bovenaardsche macht De Heere God schreed over de bergen. De andere morgen verscheen zoo stralend, als de vorige avond hem had beloofd. Bij de eerste scheme ring werd opgebroken, want het was van belang de uit gebreide sneeuwvlakten ,te overschrijden, eer de zon, do des nachts bevroren oppervlakte- weder smolt, zoodat de voet diep inzonk bij eiken stap en de overschrij ding der ijsvelden met hinderpalen en levensgevaar verbonden was. Nog verkondigde geen verwarmend licht het nade ren van den dagvorst. In het koude blauw stonden de toppen, toen de mannen voor de deur der hut traden. Lichte vroegnevelen zweefden als streepen over de ijs velden, zoodat de rotsrug op welken zij stonden, er in zwom als een eiland. In den dunnen nevel verdwij nend, bestegen zij langzaam de wanden van den Eiger en van den Viescherrug, terwijl deze over den afgrond hingen, als onbeweeglijke massa's. Rainer Amberger huiverde in de gevoelige ochtend- vindt het tweede ontbijt op de Standaard plaats en het middagmaal op de Victoria and Albert. Donderdag vertrekt het Engelsclie jacht weer. Het spreekt wel van zelf, dat zoowel Engelsche als Russische oorlogsschepen tijdens deze ontmoeting de monarchen zullen bewaken. Deze voorzorgsmaatregel lijkt geenszins overbodig. Rusland is een gevaarlijk land voor vorstelijke personen. Het: Keizerlijk jacht de Standard lig't reeds geruimen tijd onder bewaking hebben onlangs niet 's nachts twee anarchistische knapen getracht naar het Keizerlijk jacht te zwem men, om er een helsche machine in te leggen? Zelfs de veiligheid te water wordt dus ernstig' bedreigd. De mo narchen kunnener niet aan denken aan land te ko men. Te land zijn in Rusland alle personen van vor- stelijken bloede of van hoog aanzien gevangenen, aan wie elk oogenblilc de doodstraf kan worden voltrokken. Zij zijn doodongelukkig, omdat zij geen minuut zeker van hun leven zijn. In deze omstandigheid verkeerde onlangs de grootvorst Wladimir Alexandrowitsj tot dat hij een officieel schrijven van een revolutionnaire organisatie ontving, meldende, dat zijn naam van de zwarte lijst was geschraptDe grootvorst is sedert weer geheel opgeleefd: hij durfde weer wandelen en gevoelde zich vrij en gelukkig, alsof hij plotseling' aan doodsgevaar was ontkomen. De Tsaar heeft natuurlijk een nog onaangenamer leven. Hij wordt in zijn gou den kooi beter bewaakt, dan de gevaarlijkste mis dadiger, zelfs dan de sultan. Hij mag zonder vergun ning van de paleiswacht niet uit en zijn schreden moe ten bewaakt worden door kozakken en gendarmen. On gehoorzaamheid zou» met den dood kunnen worden ge straft. Voordat hij uitgaat, verschijnt aldus lezen we in een uitvoerige correspondentie uit St. Peters burg de politie die alle wandelaars van de straat verdrijft. De bewoners der villa's moeten hun balkon deuren sluiten en zich van de tuinhekken verwijderen. Geheime agenten vatten overal post en dan vliegen er met groote snelheid vijf of zes witgelakte auto's voor bij, in een waarvan de Tsaar zich bevindt die voor zijn pleizier uit rijden gaat! De eerste minister Stolypin is bijna evenzeer gevan gene als zijn Keizerlijke meester, 's Zomers woont hij in het Elaginpaleis op de Neva-eilanden. Torpedoboo ten houden de wacht nabij de landingsplaats. Het ter rein zelf is afgezet met prikkeldraad, verbonden met electrische schellen en voortdurend patrouilleeren er agenten en gendarmen met geladen geweren. Een le ger' van geheime agenten is mede met de bewaking be last. Zijn dienstreizen naar de Doema of naar Peter hof maakt Stolypin meestal op een klein oorlogs schip, dat vóór het paleis geankerd ligt en geheel en tqn allen tijde tot zijn beschikking is. Slechts zelden en wanneer niemand het vermoedt rijdt hij snel in zijn auto of in een rijtuigje door de straten. Nooit is hij dan vergezeld van een familielid, want uit ervaring weet hij, dat zijn aanwezigheid voor een ander noodlot tig kan worden. Tegenover het paleis bevindt zich een voornaam res taurant met een terras aan de Neva. Vandaar kan koelte en het was hem aangenaam, dat het er dadelijk flink op losging. Allereerst over het dak der hut en een paar rotsbuiten weder op het ijsveld en in scherpen gang de steile helling op naar het lage juk van den Münch. De tijd schreed voort; de vaalblauwe morgen lucht werd roze getint; deze tint verdiepte zich op de sneeuwtoppen tot warme kleurschakeeringen. De zwijgende ernst van deze van de aarde zoo verre we reld scheen als door een goedig glimlachen des nabij- zijnden hemels verheerlijkt. Over de bevroren rotsen van het juk gang het met montére sprongen naar de aan gene zijde gelegen kom van het mijlenwijde sneeuwveld. Rechts lag de Mönch, met zijn als een dak gevorm- den top; een besneeuwde kolos. Zijn sneeuwveld licht te zacht in het voorgevoel der naderende zon. Recht uit verrezen uit ijs en sneeuw de rotsmassa's van den Trugberg, wiens breede rug het Ewigschneefeld van den daarachter besloten Jungfraugletscher scheidt. Naar door de rots- en ijsspitsen wild getande opening tusschen Trugberg en Mönch het bovenste juk van den Mönch de richting houdend, overschreden zij bijna zonder moeilijkheden het vlakke, witte veld. ,,'t Is extra voor je klaargemaakt, Amberger," meende Peter Sehlegel, „dat je wensch zich zoo zonder hinderpalen laat vervullen, 't Gaat niet altijd zoo zon der moeite en zoo loonend. Geen wind, geen onweers wolken. Een uitzicht zal dat geven, waarom menigeen je hartelijk benijden zou!" Herhaaldelijk afwijkend van de voorgenomen rich ting, de een naar rechts, de andere naar links, zochten zij steeds te vergeefs naar de sporen van hen om wier wil zij uitgetrokken waren. Ook Rainer gevoelde zich door den ijver aangegrepen, die hem, den al te zeer met zich zelf zich bezighoudende», tot nu toe tamelijk koud had gelaten. „Zij zullen naar Lauterbrunnen teruggekeerd zijn," meende Sehlegel. Maar Almer meende daarentegen„Dan moesten zij daar toch gisteren middag aangekomen zijn, als zij ten minste niet hier ergens zijn opgehouden." „Zij kunnen aan den kant van Lauterbrunnen veron- men soms, verborgen achter de politiewacht, den eer sten minister zien wandelen of met zijn kinderen spe len. Plotseling hoort men eenig geluid, er is bijv- een balk in het water gevallen. Als geëlectriseerd staan de bewakers stil, de gendarmen grijpen naar het ge- woei' en luisteren, en de heer Stolypin verdwijnt in liet paleis. .Er ligt zegt de schrijver, aan wien wij de gege vens voor dit artikel ontleenen iets verschrikkelijk tragisch in de machteloosheid van deze almachtige be stuurders van Rusland, die een gevangenisleven leiden, evenals er ook over, de heldere nachten van de Tsaren- stad, over den zomer van St. Petersburg, een droef geestige wade ligt, welke door Koninklijke bezoeken •noch door feestelijkheden wordt weggenomen. Gemeld wordt dat de Eerste Kamer niet dadelijk na Pinksteren, doch eerst 16 Juni bijeenkomt tot her vatting der werkzaamheden. Het Centrum deelt mede, dat het aftreden van den heer Passtoors als voorzitter van den Ned. R.-K. Volks bond niet wegens ziekte, doch uit hoofde van drukke bezigheden plaats heeft. Als zijn opvolger wordt door da „N. Haarl. Ct." genoemd de heer W. A. J. van de Kamp, lid van den Haarlemschen gemeenteraad. Voorts bevestigt het blad, dat de heer Passtoors ernstig in aanmerking komt voor de vacante functie van bur gemeester der gemeente Ginneken, hij Breda, zooals wij onlangs reeds hebben gemeld. GEMENGD NIEUWS. Het IJmuider conflict. De vergadering, uitgeschreven door het dagelijksch bestuur van Velzen, waarin de minister zal worden vertegenwoordigd, is acht dagen uitgesteld. Naar gemeld wordt, is D. gisteren naar Haarlem overgebracht. De rechercheur v. Linsen kreeg een gratificatie van f 10, Prinsega een van f 7.50. Door de oplettendheid van den machinist van trein 863 uit Hilversum werd gistermorgen nabij het station Bussum een ernstig ongeluk voorkomen. Een land bouwer en diens echtgenoote wilden, niets kwaads vermoedende, daar de hoornen omhoog stonden, met paard en karretje den spoorweg oversteken, toen de trein reeds zeer nabij was. Do machinist, het gevaar bemerkende, wist nog juist den trein voor den over weg tot staan te krijgen. Onweer. To Emmercompascuum is de vrouw van J. B. doo- delijk door den bliksem getroffen. In een der zalen van „Krasnapolsky" te Amster dam hield gistermiddag de maatschappij tot opvoeding van weezen en andere minderjarigen in het huisgezin Zandbergen," zooals we gisteren reeds kort hebben meegedeeld, een gewone ledenvergadering onder voor zitterschap van da. Adriani. - 4.v?3 gelukt en intussehen gevonden zijn," merkte Rainer °P; Zij besloten in ieder geval tot naar den top door te dringen, om niets te verzuimen, wat doorzocht kon worden. Omtrent den weg kon geen twijfel bestaan, hij was door de vorming der berg'en, door de aangege ven natuurlijke richtingen altijd dezelfde. Waren zij afgedwaald, dan was het zoeken in deze onafzienbare ijswoestijn noodeloos. Zij gingen nog in den schemer. Maar over de hoogten lichtte het reeds het schitteren de zonlicht. Altijd weeker, altijd sluierachtiger werden de morgennevels en hoe hooger zij stegen, des te voor zichtiger werden zij. Toen zij het zonnegebied bereikt hadden zwommen de nevelen nog een poosje als een gouden sluier over de sneeuwvelden toen vervluch tigden zij geheel en al. Niet het minste zuchtje be woog de hemelsche helderheid. En hooger, steeds hoo ger steeg de zon. Nu stonden de mannen op den smullen sneeuwrug van het bovenste juli van den Mönch. Aan hunne voeten een nieuw meer van blauw achtig ijs en schitterende sneeuw, dat aan de andere zijde steil omhoog steeg'. Uit de witte massa's verhief zich een geweldige rotsberg; de slechts door kleine sneeuwvelden onderbroken steenwanden rezen reusach tig' en duister hemelwaarts; maar op den besneeuwden schedel was een lichten en schitteren als van een ko ninklijke stralendiadeem. „Dat is de Jungfrau," zeide Christen Almer, bleef staan en vouwde de handen om den bergstok. Wanneer men voor de vervulling van een levenslan gen wensch staat, dan gevoelt men zich wel door een zalige aarzeling aangegrepen, thans de hand uit te strekken en te grijpen, wat voor onze verlangende ziel gezweefd hoeft als een droombeeld van niet aardsche verte. Zoo verklaarde Rainer de aarzeling, die hem plot seling doortrilde. Zoo hoog was hij gekomen, zoo nabij stond hij bij de hoogte van den wonderberg, dat een enkele koene sprong hem schijnbaar kon heendragen naar den stralengekroonden top. En toch, al ware deze sprong uitvoerbaar geweest, hij zou geaarzeld hebben hein te doen. Deze meende deze bijeenkomst, met haar zeer groote opkomst, terwijl anders in dergelijke gevallen slechts een twintigtal leden opkwamen, geen gewone ver gadering te knnnen noemen. Een groote opkomst, zei spreker, is echter nqg niet altijd het bewijs van een gezond en krachtig leven. Spr. hoopt dat de bespre kingen en daden van hedenmiddag in het belang van „Zandbergen" mogen zijn. De secretaris las de uitvoerige notuleD, waarop de heer G. Dijkstra, die de bestuursverkiezing ongeldig noemde, daar een ongeldige stem den doorslag zou hebhen gegeven, tegen die notulen protesteerde. Onjuist noemde spr. het, dat de vergadering zich bij de ver kiezing zou hebben ne» rgelegd. Naar aanleiding van deze quaestie ontspon zich een uitvoerige en rumoerige discussie, waarin van andere zijde weder de ongeldigheid der verkiezingen werd ont kend en de vergadering zich wel degelijk bij den uitslag der verkiezing zou hebben neergelegd. Nadat de secre taris zich bereid heeft verklaard, een kleine wijziging in de notulen aan te brengen, wordt over de notulen op voorstel van een der aanwezigen gestemd vol gens de ledenlijst der vorige vergaderingen. Met 17 tegen 12 stemmen worden de notulen ten slotte goed gekeurd. (Applaus.) Na de uitloting der aandeelen stelt de heer Dijkstra den aanwezigen notaris de vraag, of een uitloting ongeldig is, indien de vergadering heslist dat het be stuur ongeldig achter de groene tafel zetelt. De notaris antwoordt, dat hij op deze vraag niet heeft te antwoorden en slechts den uitslag der loting heeft te constateeren. De heer Bartol tti Rynders stelt voor, vertrouwen uit te spreken in het bestuur, dat na één jaar zijn zetels ter beschikkingt stel van de vergadering, en een commissie te benoemen tot het onderzoeken der huidige quaestie. Het bestuur ontraadt de motie, daar uit de bestuurs verkiezing straks blijken zal of het bestuur het ver trouwen bezit der vergadering. In stemming wordt een motie, luidende „Het be stuur is wettig samengesteld" met 46 tegen 44 stem men en 7 blanco's verworpen, zoodat de agenda nu niet verder kan worden afgehandeld. De secretaris, de heer Lietaart Peerbolte, vindt de houding der achtereenvolgende vergaderingen „kinder spel". Den 21en Februari werd het bestuur naar huis gezonden, in een volgende vergadering herkozen en nu weder naar huis gezonden. Spr. is niet meer bereid een bestuursfunctie te aanvaarden. Het bestuur wilde radicaal op Zandbergen ingrijpen, doch de leden hebben het belet. Spr. deelt mede, den directeur op een leugen te hebben betrapt. Onder luide protesten en hevig rumoer, waarbij verscheidene sprekess gelijktijdig het woord voeren, gaat de vergadering uiteen. Gistermiddag 1 uur werd de President Steijnstraat te Haarlem in opschudding gebracht door 2 jongens die tegen hun moeder ruzie zochten. Deze jongens, de Qekr. de J. hadden al gedurende 13 14 weken geen werk g'ehad en toch bij hun ouders kost en inwoning genoten. Maar nu waren zij weer aan den slag, en besloten in een kosthuis te gaan om daar hun centjes te verteren. Zoodoende kwamen zij nu om hun garderobe, maar moeder, hierover niet gesticht, was niet van plan dit ai' te geven. Doch, dat was niet erg, vader was niet thuis, zij duwden moeder op zij, dienden haar nog klap pen fbe en togen naar boven om hun koffers en klee- dingstukken te halen. De berg keerde hem zijn donkere zijde toe. Niet meer den lichten, uit helderheid en glans geweven mantel droeg hij hier, die op de andere zijde schitte rend en plechtig van den hoogsten top tot op de groene weiden der kleine Scheidegg nederhing en waarin hij scheen te zeggen: kom tot mij en vier met mij feest! Een donker pantser omgordde hier zijne lendenen en zijn donker omhoog gestrekt lichaam scheen te drei gen: blijf verre van mij mijne omarming is uw dood! „Zij ziet er van hieruit niet vriendelijk uit, de ge vaarlijke Koningin", zeide Peter Sehlegel, die het ge wend was, dat de menschen, die hij van hieruit naar boven bracht, verbaasde en ook wel teleurgestelde ge zichten zetten. „Men is te dichtbij en staat te diep. Boven ziet het er anders uit." Daar slaakte Christen Almer een luiden kreet. Zijn scherp oog had op het sneeuwveld, waaroverheen zij nu de richting moesten houden, een onbeduidend don- kei punt ontdekt. Van steenen kon dat niet zijn; het kort een door menschen achtergelaten voorwerp zijn. Zij vergaten wat zij zooeven nog bespraken, zij zetten zich op de schuine helling neder en gleden af naar het lager gelegen bekken. Rainer Amberger aarzelde nog. Wat hij zag, liet hem niet los. Een breede zonnestraal viel op den top der Jungfrau, verlichtte de lucht hoog boven het blauw achtige ijsdal en schoot over den besneeuwden rug, waarop Rainer stond en over dé starre rotsen rondom; hij gevoelde de levenwekkende warmte op zijne kleede ren tot in het bloed. Een lichtende brug werd gevormd over duizelingwekkende diepte van hem uit naar het doel van zijn zielsverlangen. Ach, dat hij ze, bestijgen mocht (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1