STADSNIEUWST" BUITENLAN D. Uit Oterleek. Verdwenen. Onderzoek gelast. Uit Graft. Een ontaarde moeder. Uit De Rijp. Van den Langedljk. Uit Wieringerwaard. Een vergissing? Gemeente-Slachthuis. Uit de Streek. Van Texel. Oplichting. Fjederik J. Roeske. Ongelukken. Trekking van heden. 5e klasse. 7e Lijst. Ns. 521, 7464, 18200, 19359 en 19406 elk f 1000; ns. 820, 3363, 7253, 9845, 13631, 14247, 14421, 16103 en 20188 elk f 400; ns. 5424, 6413, 12613, 12758 en 16828 elk f 200; ns. 1603, 3522, 15598 en 19408 elk f 100. Nieuws uit Hoorn. Schoolhumor. Toezegging beroep. Laatste Berichte n Goedgekeurde statuten. Stand van het hooi. Taalkennis. Een reuzenslang. Gemen *de Mededeel ingen. Een en ander had tengevolge, dat de buren partij trokken voor de vrouw en buiten gekomen zagen zij zich al spoedig omringd door menschen die met hen van opinie verschilden en alras werden er klappen uit gedeeld. Maar de eene broer verdedigde den ander en zou pardoes op het publiek met een dolkmes hebben in gestoken, als niet juist ter plaatse verschenen politie dit hem ontrukt, en in beslag nam als verboden wapen. Tegen hen werd procesverbaal opgemaakt. De broers achtten het nu maar geraden om te vertrekken. De aanhoudende droogte veroorzaakt in de polders eene sterke verlaging van den waterstand, wat op den duur het leven der planten zou bedreigen. Daarom is in den O'terleeker polder door den duiker, liggende door den dorpsweg, een massa water ingelaten. Yoor de bewoners van 't dorp is daaraan niets bijzonders; vreemdelingen schenken er hun aandacht aan, want het groote verschil in waterstand tusschen de ring- sloot van H.HAVaard en het binnenwater van Oterleek veroorzaakt een val van eenige voeten, en als de pomp geheel open staat, als bij deze gelegenheid, is die val sterk, de stroom krachtig, zoodat hij aan een miniatuur waterval doet denken. Driejarig- ventje valt te watey. Duikt kopje onder in de diepe wegsloot. Broertje van vijf jaar, een bij de hand kereltje, een lastpostje voor de ouders, een plaag voor de buren, maar vaardig van geest, weet de drenkeling te grijpen, aan één oor. Met alle inspan ning van krachten en met behulp van klein broertjes angst voor den bullebak, die de Noord-IIoll. jeugd wil grijpen, als ze te dicht bij den kant komt, gelukt het Cor om Klaas te redden. Moeder blij en boos; vader trotsch op de pittige jongens. Droevig bericht. Bij de familie S rit, in het Oosterparkkwartier, is bericht ingekomen, dat hun zoon op een machinefabriek in Duitechland om 't leven is gekomen. Zondagavond vertrok per Leitboot van IJmuiden naar Amsterdam, ter begeleiding, de kommies der belastingen v. L. Deze is sedert niet op zijn stand plaats teruggekeerd. Zijn dienstpet werd op het stoomschip achtergelaten. Hij had vooraf oneenigheid met zijn chef gehad. Inbraak. Dinsdagnacht is in het magazijn der Staatsspoorwe gen te Tilburg door het uitsnijden van een ruit de lessenaar van den magazijnmeester geopend en daaruit het aanwezige kasgeld, pi. m. f 250, ontvreemd. Door de Haagsche politie moet, naar men verneemt, op last van de justitie een onderzoek worden inge steld naar aanleiding van een klacht van den heer M., te Rijswijk, dat hij door beloft n en bedreigingen is bewogen geworden tot het accepteeren van wissels tot een bedrag van f 50,000, zonder d it hij iets ge noten had. Wegens de langdurige droogte is in de gemeente Graft gebrek aan drinkwater. De 4 regenbakken van het „Witte Kruis" aldaar zijn opengesteld tot het be komen van drinkwater, waarvan dan ook veel gebruik wordt gemaakt. De justitie te Heerenveen heeft de gevangenhouding gelast van G. K., te Kuiure, die haar kindje van 4 maanden onverzorgd in de woning achterliet, terwijl zij stilletjes naar Duitschland trok in gezelschap van 5 kinderen uit haar eerste huwelijk. Deze moeder heeft 14 kinderen gehad eenige jaren geleden verbrandden er 4 van, die ook zonder toezicht door haar in de woning waren achtergelaten. Aan den stoombootdienst „Alkmaar Packet" is door den Gemeenteraad van De Rijp een subsidie van 10Ö toegestaan voor den dienst De Rijp naar Amsterdam voor den tijd van 15 Mei tot Sept. De St. Ct. no. 180 bevat de statuten van de naam- looze Landbouw- en Handelsvereeniging „Langedijk en Omstreken" te Broek op Langedijk, thans genaamd Tuinbouw- en Handelsvereeniging „Langedijk en Omstreken" te Zuid-Scharwoude (wijzigingen in de statuten). In de St. Ct. no. 130 zijn opgenomen de statuten van de stierhouderij „Wieringerwaard" te Wieringer waard. Overleden. Ruurt de Vries, het slachtoffer van den noodlottigen moordaanslag te Barger Compascuum is gistermorgen in het Sophiaziekenhuis te Zwolle overleden. Het lijk zou heden gerechtelijk worden geschouwd. De ver moedelijke dader J. B. is in hechtenis genomen. Di-zer dagen kwam te Meppel in een winkel een eenvoudig gekleede boerenvrouw eenige kruideniers waren bestellen. Terwijl deze werden afgewogen, legde de vrouw een gulden op de toonbank, welke in de lade geworpen werd. Bij de afrekening zeide zij een rijksdaalder gegeven te hebben, wat door den winkelier natuurlijk ontkend werd. Daar de lade echter meer rijksdaalders en guldens bevatte, kon de vrouw niet overtuigd worden van de onwaarheid barer bewering. Er kwamen meer menschen bij en het gevolg was een luidruchtig gejammer, zoodat de winkelier, om maar van de drukte af te komen, toegaf. der eersten die op liet terrein aanwezig was, kreeg een dakpan op hat hoofd. De pan drong hem door zijn helm en verwondde hem het hoofd. De heer van der Veen bloedde hevig en heeft zich moeten laten verbinden. Krachtig werkte de brandweer en hieraan is het te danken dat men in korten tijd het vuur meester was-, Ondertusschen had men niet kunnen voorkomen dat alles op den zolder verbrandde, dat groote schade werd aangericht aan het dak en in de bakkerij én water schade in het andere deel van het huis. De belendende perceelen kregen onbeduidende waterschade. I ij deus den brand waren verschillende autoriteiten op het terrein aanwezig, o. a. de loco-burgemeester, de lieer Jan de Wit Dz. W ij vernamen nog dat Jansen verzekerd was op Rot- tordamsche Beurspolis. Gedurende de maand Mei werden geslacht57 paarden. 4 ossen, 66 koeien, 10 vaarzen, 2 pinken, 38 vette kalveren. 2 graskalveren. 201 nuchtere kalveren, 11 schapen, 2 lammeren, 3 bokken, 3 geiten en 304 varkens, totaal 703 stuks. Hiervan werden uit nood geslacht of waren gestorven, afkomstig uit de gemeente Alkmaar 3 paarden, 2 koeien, 1 vet kalf, 3 nuchtere kalveren. 5' schapen, "2" lammeren en 2 hokken uit andere gemeenten 1 schaap, totaal 19 stuks. Geheel werden afgekeurd 2 kooien, 1 paard, 1 vet kalf, 3 schapen, 1" ongeboren kalf, 2 lammeren, 2 bokken, tezamen 12 stuks. Afgekeurd werden verder de longen van 23 paar den. 22 koeien, 1 os, 42 varkens, 2 schapen, 1 nuch ter kalf de lever van 3 paarden, 16 koeien, 17 varkens, 2 schapen het hart van 1 paard, 1 koe, 1 nucht. kalf, 2 schapen de milt van 1 paard, 1 koe, 2 varkens, 2 schapen de darmen van t paard, 1 koe, 1 nuchter kalf, 2 schapen, 7 varkens de nieren van 1 koe en 1 vet kalf. de buikspeekselklieren van 5 varkens de pens van 1 koe 40 Ko. paardenvleesch55 Ko. rnndvet3 Ko. rundvleesch 20 Ko. varkensvet. Algemeen wordt hier geklaagd over de slechte ont kieming van de boonen. Niettegenstaande het gunstige weer gaat soms meer dan de helft tot rotting over. Zeker wel een bewijs, dat het zaad verleden jaar onder ongunstige omstandigheden is gewonnen. Bij de gister gehouden stieren-keuring werden prijzen toegekend aan de 2-jarige van de heeren J. B. Bakker en 8. Dros, r6s. f 25 en f 10. Van de jarige stieren behaalden premiön de inzen dingen vanP. Stoepker f 40, IJ. Lap f 30, P. Ko ning Sz. f 15, P. Wz. Roeper f 10, Gebr. Bakker f 10. Met ingang van 1 Juni zijn de Bijz. Normaallessen te Texel opgeheven. Dinsdagmiddag wisten twee, als heeren gekleede personen, onder valschen naam, bij een juwelier in de Kalverstraat te Amsterdam een armband op zicht te krijgen. De juwelier, die eerst tot deze ontdekking kwam, toen de „heeren" den winkel hadden verlaten, waarschuwde de politie, aan wie het gelukte, de perso nen in een bank van leening aan te houden, op het oogenblik, dat zij den armband wilden van de hand doen. In de rubriek „Onder de Streep" in het Hdbl. komt het volgende voor Onze Amsterdamsche Mannen-zangvereeniging „Apollo" viert vandaag haar vijf-en-twiutig-jarig be staan haar feestgeschenk is geweest, dat zij het prudicaat „Koninklijk" heeft ontvangen. En aan de orde is haar directeur Fred. J. Roeske, 'Oen nu langzamerhand heel Amsterdam wel zal kennen,.na de Kroningsfeesten met de Dam--ulmde in 1898, na de Zweers-cantate bij de Rembrandt- feesten na de groote volksuitvoeringen in het „Pabis voor Volksvlijt". Ferd. Roeske is al lang populair bij de zangvereeni- gingen, zélfs als hij met „Apollo" de prijzen komt weghalen Roeske is populair bij zijn zangers, die hij prachtig aanvoert met zijn zoo oorspronkelijke, tem perament-volle leiding, met zijn sterke suggestie, waarmee hij er alles bij hen uithaalt wat er aan stem in zit, met zijn hartelijk en vertrouwelijk aan- spraakje van „Jongens nog vijftig maal, en boeken weg Te Vries is de vrouw van J. Kommer in een dorsch- machine geraakt on levensgevaarlijk gewond. In de aardewerkfabriek „De Sphinx" te Maas tricht, waren twee metselaars op het gewelf bezig met de reparatie van een oven. Het gewelf stortte in en de metselaars werden ernstig gekwetst, doordat zij van een boogie van ongeveer zes meter vielen. Gisterenmiddag geraakte op de Amsterdamsche Vaart een paard bespannen voor een wagen beladen met hout, op hol. De wagen kwam tegen de rails van de E. S. M. aan en sloeg om, met hot treurig gevolg, dat de ongeveer 16-jarige voerman onder het hout terecht kwam. Hij werd ernstig gekwetst. Roeske raakt hekend, te gelijk met „Apollo", bij heel Amsterdam. Wij kenden al lang zijn vibreerende kuif, zijn krachtigen geste als hij den breeden maat aangeeft, zijn vingerknipje naar de tenoren, zijn hand neerwuiven naar de bassen zelfs zijn slapgedirigeerde boorden bij elke uitvoering, prijszingerij, en repetities zijn bekend. Doch Roeske en „Apollo" worden nu pas recht populair bij hun pogen om den mannenzang vooruit te brengen, door uit te voeren, bij voorkeur, het Hollandsche lied droeg Wierts niet aan „Apollo" zijn „Lied van den Arbeid" op om het concours zingen wat langzamerhand een onding is geworden, volgens de kenners te beperken, en alle eigen krachten liever in te spannen, om goeden zang te laten hooren aan het volk, en dus de door duizenden bezochte matinée's in het „Paleis" te laten voort bestaan. Nu „Apollo" jarig geluk en Roeske zangvereeniging 387e STAATSLOTERIJ Tot lid gekozen. Als lid in de sectie van natuur en geneeskuudige wetenschap ia in de gister gehouden vergadering van het provinciaal Utrechts Genootschap voor kunstenen wetenschappen, benoemd de heer dr. H. J. van der Zande, alhier. Meester, we hebben van: acht alweer een zusje ge kregen nu moet ik nog meer aardappelen schillen (Historisch) Naar wij vernemen beeft de heer ds. G. W. Mel- chers toezegging gekregen van het beroep bij de Ned. Herv. gemeente te Ursem. In het Engelsche Lagerhuis deelde de minister der posterijen Buxton mede dat de Veree- nigde Staten toegestemd hebben tot de instelling van het stuiversport met Groot Britannië te beginnen met 1 October. Op den Balkan worden eiken dag weer opnieuw gruwelen gepleegd. Thans meldt een telegram van' Turksche herkomst dat een Bulgaarsche bende in den ifgeloopen nacht het Servische dorp Fabor Blato brand gestoken heeft. Een groot aantal vrouwen en kinderen kwamen om. Vorst Ferdinand van Bulgarije is in alle stil te naar Weenen gereisd. Men vermoedt dat dit. bezoek in verband staat met het optreden der benden in Ma cedonië en dat de vorst belangrijke voorstellen heeft gedaan bij den Oostenrijk-Hongaarsehen minister Buitenlandsche Zaken. Tn de Russische Doema heeft de regeeriiifi een nederlaag geleden. Behandeld werd de brand in de aan den staat toebehoorende Oboechoffabriek. Als rapporteur zei de heer Poerisjkéwitsj dat de brand geen toeval was, doch behoorde in de reeks, welke voor en na den oorlog alles vernielde wat Rusland voor de verdediging van zijn land bezat. Vóór den oorlog verbrandden de fabrieken in Kroonstad en St. Peters- burg en de helling aan de Oostzee, na den oorlog de torpedovloot op den Amoer. De minister van marine kon hiertegen niet veel zeggen en met algemeene stemmen werd een motie ("een overgangsformule) aan genomen, waarin de noodzakelijkheid van de instelling eener regeeringscommissie ter herziening van het be stuur der Oboechoffabriek werd uitgesproken. Tn Pruisen hebben gisteren de eerste verkiezin gen voor den Landdag plaats gehad. De Berlijnsehe binden klagen over de hitte, die een nadeeligen vloed heeft gehad op den toch al niet grooten ijver van de kiezers. Zij zeggen, dat de heeren te Berlijn naar de stembureaux gesleept moesten worden. Overi gens vertellen ze niet veel bijzonders. Uit de versla gen blijkt ons echter dat wij ons de vorige week vergis ten, toen we schreven dat de Rijkskanselier tot de kie zers der derde klasse behoorde. De heer Von Biilow tweede klasse kiezer. Hij is trouwens de eenige der ministers, de overige zijn allemaal derde klasse. De 395.000 3e kl. hebben te Berlijn evenveel invloed den uitslag- als de 75.000 2e en de 12.000 le klasse zers. Van den uitslag valt noi geneeskundigen leverde op, dat da man toerekenbaar moest worden geacht en hij werd veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf en 5 jaar verlies van eer. Brand in een telefoonbureau. Doordat de bliksem er was ingeslagen, ontstond er Dinsdag brand in het telefoonbureau te Barmen. Ongeveer 600 geleidingen voor aansluiting werden vernield. Denzelfden dag ontstond door kortsluiting een herin van brand op de tweede verdieping van het Pariische telefoonbureau. Een groot aantal draden verbrandden of moesten werden doorgesneden om het vuur te beperken. Bii bet eerste alarmsein verlieten de honderd aan wezige telefoonjuffrouwen in volmaakte orde de zaal, zoodat geen enkel persoonlijk ongeluk te betreuren valt. Men was den brand spoedig meester ongeveer een uur is de gemeenschap met de provincie en het buitenland verbroken geweest. Een draaimolen te water. In het Engelsche merengebied is een motorwagen en twee wagens, waarin »sn draaimolen werd ver boerd te water gereden. De motor schijnt defect te zijn geraakt, de wagen reed tegen een muur, die be zweek. en toen stortten alle wagens naar beneden. De heide mannen op den motorwagen waren onmiddellijk dood. eenige vrouwen en kinderen kregen lichte ver wondingen. Een hoedenwedstrijd. „Welke dame heeft den mooisten hoed op?" aldus luidde de groote vraag, die eergisteren aan de be zoekers en bezoeksters van een weldadigheidsfeest te Berlijn gedaan werd. Het was een feest voor, de élite van Berlijn, dat ook door den koning van Zweden werd bijgewoond en waar wonderschoone toiletten en hoeden te zien waren. Hef was niet gemakkelijk deze vraag te beantwoorden. Een groot deel van de aan wezigen maakte gebruik van het stemrecht en zette den naam van de draagster van den naar haars inziens mooisten hoed op een stukje papier. Ofschoon de vereeniging voor vogelbescherming gevraagd had niet op hoeden te stemmen, welke versierd waren met veeren of vogels, werden toch de meeste stem men uitgebracht op hoeden met mooie veeren. De eerste priis kreeg een zwarte hoed met witte struis vederen. de tweede een lichtgele hoed met klaprozen, de derde een bekoorlijke grijze hoed met veeren en de vierde een kersenhoed met roode fluweelen linten. Duur porcelein. Wij hebben in ons land oud porselein, dat veel waard is. Op een verkooping te Londen brachten een paar oude Sèvres-vazen, afkomstig uit de collectie van Lord Lauerdale een som van 45.360 op dat is nog' eens iets anders dan bij ons. Een duur parelsnoer. Volgens een telegram uit New York heeft de rech ter den Parijschen juwelier Bernard Citroen veroor deeld om boven en behalve de 22.000 dollar inkomende rechten, die hij voor een parelsnoer had betaald, nog 110.000 dollar te betalen. Het snoer is geschat op een waarde van 220.000 dollar, maar de New Yorksohe, voor wie het snoer bestemd wa3, had er 340.000 dollar voorbetaald. Een vreeselijk ongeli k. De Matin meldt dat er te Cherbourg aan boord van een onderzeesche boot een vreeselijk ongeluk gebeurd is. Terwijl de boot. onder water was, barstte door een verkeerden handgreep van een der opvarenden een hok met saamgeperste lucht. Den ongelukkige werd de schedel geopend, en de saamgeperste lucht, die als een wervelstorm in het klein werkte, leegde hem het hoofd. Het stoffel ij k overschot van Zola. Het. stoffelijk overschot van Zola is gisteravond om 8 uur naar het Pantheon overgebracht. Er waren eeni ge betoogingen van verschillende partijen, doch ernsti ge incidenten vielen er niet voor. Het? feest in Weenen. De overheid van Weenen ziet eindelijk in, dat de re geling welke gemaakt is voor het huldigingsfeest ter eere van keizer Frans Jozef groote gevaren kan ople veren, daar de groote volksmassa door de vele tribu nes in de straten nergens op straat staande den op tocht kan zien. De verontwaardiging is zoo groot, er dreigbrieven aan de politie worden geschreven, waarin gezegd wordt, dat men de tribunes in brand zal steken, of ze reeds den vorigen avond door de arm- sten der bevolking zal laten bezetten. Er is1 nu beslo ten den weg, welken de optocht zal volgen," aanmerke lijk te verlengen, wat echter met de heerschende tro- pischo hitte gevaren voor de deelnemers oplevert. op kie- Do St. Ct. no. 130 bevat de statuten van de ver eeniging voor volkshuisvesting „Alkmaar" te Alkmaar. weinig te zeggen. Uit Marokko wordt aan de Times gemeld de ondersecretaris voor buitenhindsche zaken van wettelijken sultan Abdel-Azis te Tanger uit Raba aangekomen om een beroep op de mogendheden doen ten bate van zijn heer, die, zegt hij, zijn heele dat den en bescha- is wenschen wij zijn dirigent feliciteeren wij met zulk een De stand van het hooiland in Westfriesland (N.-H.) valt over 't algemeen niet mee. Er zit weinig onder gras in de weiden. De hooioogst is op enkele plaatsen begonnen de meeste bceren wachten echter nog eenige dagen met maaien. Het volgende gesprek afgeluisterd tusschen twee vreemdelingen, en een controleur van de Amsterdam sche tram De vreemdelingen „S'il vous plaitIe quartier juif De controleur, voorkomend en beslist„Le café Suisse Kalverstraat." (Hdbl.) Eenige dagen geleden werd voor Artis te Amsterdam met een der stoomschepen der Noordduitsehe Lloyd een reuzenslang aangebracht, ongeveer 8 Meter lang en 100 kilo zwaar. Het is de netvormige Python of I Sawah-slang, afkomstig van Sumatra inderdaad een renzeuexemplaar, zooals in tal van jaren niet in de collectie is geweest. Brand. Vannacht hebben de brandklokken geluid, eerst de Waag, toen de andere klokken. Zij beierden maar te gen elkaar in en aan 't luiden scheen geen eind te zul len komen. Door de hitte geplaagd, waren tal van menschen nog wakker, 't Duurde daarom niet lang ot t was druk in de straten en een groote menschen- massa spoedde zich naar de plaats waar de brand was uitgebroken, 't Bleek te zijn op het Luttik-Oudorp in do bakkerij van Jansen. Hoe was de brand ontstaan? Om een uur of half twee was Jansen in zijn bakkerij aan het werk. Hij moest even naar boven om iets te halen en nam een petroleumlampje mee om het benoo- digde te zoeken. Boven gekomen zette hij het lampje neer, doch stootte het bij ongeluk om. Eenige voorwer pen vatten vlam. Jansen deed nog moeite om het vuur te blusschen. Daarbij geraakte de voorraad meel op den zolder in brand en in weinige oogenblikken sloegen de vlammen hoog op en vatte het dak en het beschot vuur. De politie vernam van een jongen, die per fiets kwam waarschuwen dat er brand was uitgebroken. Last werd gegeven de klokken te luiden en de brand weer^ werd gewaarschuwd. De slangen wagen van de politie was hét eerst bij den brand en begon water to geven. Spoedig daarna arriveerden de mannen van „Kracht en Vlugheid' met hun spuit en daarna die "van „Burgerplicht. In den beginne liet de brand zich bedenkelijk aanzien. Het dak brandde hevig en het had allen schijn dat het geheele perceel verloren zou gaan. Hevig woedde het vuur op den zolder en bene den in de bakkerij. Het voorste gedeelte van het huis had nog geen vlam gevat. Met een paar slangen was men op de daken geklommen van de belendende per ceelen en begon van daar het vuur krachtig te besto ken^ Ook beneden door het huis was een slang gelegd om in de bakkerij water te kunnen geven. Een onge luk had nu plaats, de heer G. W. van der Veen, een geering lang de kampioen voor hervorming ving is geweest. Daar is wel eenige waarheid in, vindt de correspon dent, maar nooit heeft sultan Abdel-Azis de geringste energie getoond in het bevorderen of verdedigen van zijn eigen zaak. Noch heeft hij Frankrijk, dat hem steunde, in Marokko geholpen. Abdel-Azis kan dus van den correspondent der Ti mes loeren, dat het invoeren van hervormingen en be schaving goed en wel zijn, maar het er vooral op aan komt voor zijn eigen belang op te komen. Dat hij daar- bij de hulp van een vreemde mogendheid, die duchtig onder zijn onderdanen opruiming houdt, niet meer "op prijs stelt, is volgens den correspondent blijkbaar dwaas. Hoe ze in Beieren pretmaken. In Roszbrunn bij Würzburg is een wielrijders feest gehouden, dat uitliep op een groote vechtpartij, waar- aan de geheele bevolking ijverig deelnam. Doordat iemand zoo slim was brandsignalen te doen hooren eindigde het gevecht, waarin heel wat gewonden zijn gevallen. Het einde van deze pret zal natuurlijk voor den reclTer spelen. Een tentoonstelling voor hygiëne. De Tweede Kamer van Saksen heeft een som van 200.000 mark toegestaan voor een internationale hy- giëne-tentoonstelling, welke in 1911 te Dresden plaats hebben zal. Ha rt.s tocht voor vrouw enkleeren. In Dessau werden de laatste jaren herhaaldelijk vrouwenkleeren vermist. Zoo werd van gravin Hftake zijden kledingstukken ter wr arde van 3000 mark ontstolen. Eindelijk vond men den dader, een spoor wegbeambte. Hij verklaarde, dat hij soms een onweer- staanbaren drang in zich gevoelde om gedragen \rou wenkleeren aan te trekken. Het onderzoek van PROF. Dr. H, J. HAMBURGER. GRONINGEN, 4 Juni. Heden herdacht prof. Ham burger alhier onder zeer vele blijken van waardeering den dag, waarop hij 25 jaar geleden tot doctor in de chemie promoveerde. Te Alkmaar den 9den Maart 1859 geboren, bezocht de heer Hamburger de R. H. B. S. aldaar, die toen maals reeds onder de leiding van Dr. Boeke stond. Deze paedagoog wist in hem zoodanige belangstelling voor de chemie te we! ken, dat hij reeds op de school banken het vaste voornemen koesterde zich later aan deze wetenschap te wijdeD. In 1879 verliet hij zijn vaderstad en werd te Utrecht, na afgelegd admissie- examen, aan de Universiteit aldaar als student in de natuurwetenschappen ingeschreven. Reeds na twee jaren zag hij zich tet candidaat bevorderd. De schitterem e colleges van Donders over phy siologic trokki n hem zoodanig aan, dat hij nevens zijn chemische studies tijd zocht, om geregeld tot Donders toehoorders te kunnen behooren. Nadat diens aandacht op hem was gevallen, werd hij tot assistent aan het physioiogisch-laboratorium aange steld. Toch bleef Hamburger zijn oorspronkelijk voornemen getrouw en voleindigde zijn chemische studies geheel, die hij op den 4den Juni 1883 met de promoeie tot doctor chemiae afsloot. Tn hetzelfde jaer bracht Donders in de Koninklijke Akademie v. Wetenschappen verslag uit over physio- logische onderzoekingen van den jeugdigen ('octer, onderzoekingen die, steunende op vroeger verschenen studies van Hugo de Vries op planten-physiologisch gebied, geheel nieuwe banen openden voor de toepas sing der biologie. Aan Hamburger komt de eer toe het begrip van den z.g. osmotischen druk in zijne toepassing op ver dunde oplossingen, gelijk het in 1885 door van'tHoff was ontwikkeld, in de medische wetenschappen te hebben ingevoerd en door een lange reeks van onder zoekingen, met veel beleid uitgevoerd, te)hebben be wezen, hoe vruchtbaar dat begrip voor de biologie is. Terwijl hij tot omstreeks 1889 de eenige was, die de nieuwe banen bewandelde/ trok zijn succes reeds aanstonds de aandachi van tal van buitenlandsche geleerden, zoodat het nieuwe gebied thans door tal- looze onderzoekers wordt doorkruist. intusschen was Hamburger in 1888 tot docent aan s Rijks veeartsenijschool te Utrecht benoemd, waar hij niet minder dan vijf verschillende studievakken moest doceeren. Desondanks promoveerde hij in hetzelfde jaar tot medicinae doctor en zette zijne onderzoekin gen met kracht voort, niettegenstaande de zeer beprk- et hulpmiddelen, die te zijner beschikking stonden. Het is hier de plaats niet te blijven stilstaan bij het

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2