DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat' uit 3 bladen. Lijst van Kiesgerechtigden voor Leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Honderd en tiende jaargang. 1908. ZATERDAG 6 JUNI. Inkwartieringslijst. KIJKREIZEN. BINNENLAND. No. 132. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. OEMENOD NIEUWS. Alcoholvrije-opvoeding van de jeugd. Kersen. Een arrestatie. Hardloopen. Huisvlijt te Medemblik. Van Texel. Uit Schermerhorn. Uit Winkel. Uit „De Egmonden." Tweeling kuikens. Uit St. Pancras. KORT NIEUWS. ALKMAARSCHE COURANT. kRlAVjj Telefoonnummer 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK- MAAR brengen ter algemeene kennis, dat, overeen komstig art. 17 der wet van 14 September 1866, Stbl. no. 138, door hen ia herzien de lijst, bevattende de namen der inwoners, die in aanmerking komen voor het verleenen van Inkwartiering en onderhóud van militairen en paarden, welke lijst ter inzage voor een ieder is nedergelegd ter gemeente-secretarie, gedurende 14 dagen na heden. Bezwaren tegen die lijst kunnen schriftelijk aan burgemeester en wethouders worden ingediend binnen 14 dagen na afloop van den tijd voor de inzage der lijst bestemd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, JAN DEJWIT Dz., Voorz., 1° burg. 27 Mei 1908. DONATH,'Secretaris. De BURGEMEESTER van Alkmaar, Gelet op het Koninklijk Besluit van 4 Mei 1896 (St.bl. No. 76) tot vaststelling van een Algemeen Regle ment voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken, Noodigt hen, die niet op de in het jaar 1906 vast gestelde kiezerslijst voorkomen, maar aanspraak kunnen maken om op de kiezerslijst te worden geplaatst, uit, daarvan vóór 1 Juli a.S.' ter gemeente-secretarie aan gifte te doen volgens het daarvoor vastgestelde for mulier, waarvan aldaar exemplaren kosteloos verkrijg baar zijn. Art. 6 van het Reglement bepaalt, dat men om kiezer van leden eener Kamer te zijn, moet voldoen aan de beide volgende voorwaarden: A. Kiezer zijn van leden van den Raad der gemeente waar de Kamer is gevestigd; B. Aldaar bestuurder of mede-bestuurder zijn, en gedurende twaalf achtereenvolgende maanden zijn ge- woest, van een bedrijf van handel of nijverheid. AlkmaarDe Burgemeesl er voornoemd 1 Juni 1908. JAN DE WIT Dz., lo. Burg. Het is weer de tijd, dat de neiging om uit de stof der steden in het groene buiten te gaan, allerwege opt- waakt. Het is weer de tijd, waarop de jaarlijksohe volksverhuizingen gaan beginnen, die, zooal niet in cultuurhistorische beteekenis, dan toch in grootte van het getal verplaatste menschen de voorbeelden uit de middeleeuwen overtreffen. Ieder jaar neemt deze neiging toe, voortdurend tast zij steeds breeder kringen aan. Waren het voor enkele jaren alleen de allergefortuneerdsten, die zich de lpxe van een zomerreis permitteerden, tegenwoordig zijn de bordjes verhangen en wordt het mogelijk de met al te weinig met aardsche goederen gezegenden te tellèn, die niet een zomerreis maken. Er is natuurlijk in deze beweging veel modezucht en lust tot nadoen. Het is velen niet te doen om buiten te zijn doch om er geweest te zijn, om naderhand te kunnen vertellen dat men er geweest is. Doeh aan den anderen kant is er toch ook een natuurlijke behoefte, geschapen door het steenwoestijnkarakter onzer steden ep door de steeds toenemende gejaagdheid van Het stadsleven, om althans voor enkele weken terug te kèe- ren tot het natuurleven. Intussehen de neiging is er, doch hoevelen bevte- digen die neiging? De man die in 14 dagen Zwitser land wil zien en de man, die in 6 dagen den Rijn wil bewonderen, komen zeer zeker buiten. Doeh blijvën zij niet veelal even ver van de natuur, tandsporend bp de Rigibaan, postkoetsend op de Furka of tusschèn twee treinen wandelend door Lucern, als wanneer zij zich het geld, de inspanning en de stof van het gefor ceerde gereis bespaard hadden door thuis te blijven? Nog is voor zoover ons bekend is niet uitgevonden de machinerie, die ons in staat stelt op één plaats blijvend dezelfde sensatie te hebben als ware men op reis door Zwitserland. Doch zeer zeker zal het niet lang meer duren, of eèn vernuftig ondernemer weet kinematografiekunst met panorama-kunst zóó te verbinden, dat hij iemand bin nen de ruimte van eenige honderden vierkante meters de illusie zal kunnen verschaffen van in een trein zit tend, des noods ook etend, landschappen voorbij te zien vliegen, van op booten meren te bevaren, in Zwitser- sche hotels te logeeren, aan Zwitsersche Saaltöchtfer fooien te geven, de Sehollenen-Schlucht te berijden en alle Ongemakken te hebben van een Zwitsersche reis,- precies als ware mèn op de gewone wijze aan het trek ken. Stof, koude, hitte, tocht, afzetterij, het zijn alle elementen, die ook hier zeer eenvoudig te leveren zijn en toch zeker de illusie van te reizen weer zouden ver- hoogen. Alleen de buitenlandsche natuur, die is niet te leve ren. Doch hoe weinig merken velen,, die door de En- gelschen met een aardig woord interressante-punten- kijkers genoemd worden, van de natuur. Zij willen kij ken of de werkelijkheid en de prentbriefkaarten en de reisboekbeschrijvingen 'met elkaar kloppen; dat is het wat hen interesseert. De natuur zij is voor dit soort reizigers van minder belang, meer bijzaak dan doel. En tóch worden ook zij gedreven door een, niet zel den onbewuste, neiging naar het buiten, en toch heb ben ook hun zenuwen en hun gezondheid geleden door de groote stads-onnatuur en meenen zij met liun kine- matografiereizen het geleden nadeel weer in te halen. Intus9chen, tegen deze punten-kijkerij is de reactie al in vollen gang. Steeds meerderen begrijpen, dat een krasse kijkoverspanning, als er in een 14-dagige reis door Zwitserland veelal gelegen is, zeker niet ;een middel is tegen dagelijksch leven-overspanning, en dat men dieper tot de natuur moet ingaan dan van den trein op de boot en van de boot in het bergspoor, en van het bergspoor op den uitkijktoren en van den to ren in het spoor, in een hotel, in een rijtuig, in een eetwagen enz. enz., dat men nader tot de natuur moet komen, wil men van haar de ontspanning, de rustige blijdschap, het gemoedsevenwicht krijgen, dat zij geven kan. Nu spreekt het van zelf dat niet alle püntenkijkerij uit den booze is en dat hij het beste en aangenaamste resultaat zal bereiken, die een matige kijkerij van wer kelijk interessante punten weet te verbinden met een verblijf in de natuur. Doch dit verlieze men niet uit het oog, dat de natuurlijke behoefte aan reactie tegen liet stadsleven alléén bevrediging vindt in een rustig verblijf in de natuur. Is het nu verkeerd de neiging om punten te kijken, om goedkoope reizen in te richten in de hand te wer ken? Allerminst naar het ons voorkomt. Reizen ontwikkelt. En misschien zijn er weinig volkeren, die zulke reisontwikkeling zóó noodig hebben als het Ne- aerlandsche, dat uit zijn aard geneigd is tot een zekere kleinsteedschlieid. Reizen ontwikkelt en geeft genot, verstrooiing, afwisseling. Doch de reactie tegen de on- natuur van het stadsleven geeft het reizen alleen dan, wanneer men werkelijk naar de natuur gaat. Het schijnt ons dus in hooge mate wenschelijk om speeiaal dit soort reizen te bevorderen, om te trachten steeds meerderen in de gelegenheid te stellen in een goedkoop en eenvoudig leven buiten de ontspanning en de gezondmaking te vinden,die een kijk-reis niet geeft. Inrichten van goedkoope zomerbuitenverblijven; het in Engeland steeds meer beoefende camping out voor jonge lieden, het bestudeeren van de kwestie gelijk dat in Berlijn tegenwoordig met zooveel succes geschiedt hoe men op de goedkoopst mogelijke wij- ze de eenvoudigst denkbare buitenhuisjes in heide of bosch opzet ziedaar een richting waarin de moder ne volksverhuizingsnciging'en eerder mogen geleid worden dan in die van het voor zoo weinig mogelijk geld zooveel mogelijk kijkpunten zien. Door den Volksbond tegen Drankmisbruiken eenige onderwijzers-vereenigingen wordt dezer dagen een be langrijke veelomvattende arbeid ondernomen in het belang van de opgroeiende jeugd en daardoor in het belang van de toekomst van ons geslacht en van de maatschappij. Men wil trachten te bewerken, dat het opkomende geslacht geheel alcoholvrij wordt opgevoed. Daardoor toch wordt bereikt: le. dat het kinderlijk organisme door zijn teerheid zoo vatbaar voor de schadelijke inwerking van den alcohol van dien invloed wordt vrijgehouden, en 2e. dat het kind, groot geworden, minder gevaar zal loopen het gebruik van den alcohol op te nemen in zijn dagelijksche levens gewoonten. Zal dit bereikt kunnen worden, dan moeten Ouders en Onderwijzers samenwerkende ouders door den alcohol in eiken vorm uit het leven van het kind verwijderd te houden, de onderwijzers door het kind bekend te maken met de gevaren, die uit den alcohol voortvloeien. Ten einde de onderwijzers nog eens op het belang rijke van hun medewerking opmerkzaam te maken, wordt aan alle Hoofden, Onderwijzers en Onderwijze ressen van alle Openbare en Bijzondere Scholen in Nederland gezonden een circulaire, waarin hun wordt meegedeeld, hoe 't zoowel der Ned. Onderwijzers- Propaganda-Club als den Volksbond tegen drankmis bruik bij hun onderzoek naar het oordeel der artsen is gebleken, dat de der zake kundigen het er over eens zijn dat sterke drank, bier en wijn als genotmiddelen uit het leven van het kind geweerd behooren te worden en waarin wordt aangetoond, op welke wijze de onder wijzer nuttig kan werkzaam zijn om dit denkbeeld te verbreiden. Ten einde de ouders te bereiken, wordt aan alle Gemeentebesturen en aan alle Schoolbesturen een circulaire gezonden, waarin een beroep wordt gedaan op de medewerking dezer Colleges tot het verstrekken van een kaart met goede wenken van de hier aan gegeven strekking te doen uitreiken aan de ouders, 't zij bij de geboorte van een kind, 't zij bij de plaatsing van kinderen op school. De circulaires zijn onderteekend door de vertegen woordigers van den Volksbond en van Vereenigingen van Onderwijzers van elke richting. Het blijkt, nu de kersen zich gezet hebben, dat een flinke oogst te wachten is. De boomgaarden zijn prachtig beladen. Het is aan de Haagsche politie gelukt de hand te leggen op een deel der effecten, in liet begin van dit jaar gestolen in de Bagijnestraat bij den heer Wassen- burg aldaar. Daardoor kwam tevens aan 't licht, wie de helers zijn van den diefstal van f 40,000 aan effecten, in Juli van het vorige jaar door middel van inbraak gestolen bij den heer Burgerhout te Rotterdam. Den 19, 20 en 21 Juni a.s. worden te Haarlem ge houden de voorwedstrijden der Olympische spelen te Londen. Allerlei takken van sport zullen hier beoefend worden, daaronder op 21 Juni de Marathon-wedloop over een afstand van 25 K.M. De hardloopers hebben daarvoor de volgende route te makenvan het terrein langs Binnenweg, door Heemstede en Bennebroi k naar den Rijksstraatweg, dezen volgen tot Ilillegom, den Stationsweg, Leidsche Vaart door Vogelenzang, Boekenroder weg, Zand voor terlaan, Rijksstraatweg, Van Merlenlaan, door Heem stede en Binnenweg naar het terrein. De noodige posten zullen worden uitgezet om den deelnemers de juiste route aan te geven. Te Medemblik zal een huis vlij ttentoonstelling wor den gehouden op 31 Aug. en volgende dagen. Vele inzendingen worden verwacht. Verschillende vereeni gingen hebben medailles en prijzen toegezegd. Prins Hendrik schonk een groote zilveren medaille. De beide opslagplaatsen, die men hier heeft inge richt tot berging van uit zee geborgen grint, liggen zoo overvol, dat de schelpzuigers een poos het grint- baggeren zullen staken. Er zal eerst van den grooten voorraad heel wat moeten worden afgeleverd, alvorens het grintbergen te hervatten. De lammerenuitvoer van Texel bedraagt sedert 1 Mei reeds 24.047 stuks. Gedurende de thans geëin digde week zijn met 6 veestoombooten 6869 stuks vervoerd, waarvan 5551 naar Leiden. Eenige schoolkinderen waren in een praam aan het spelen. Door het onverwacht verschijnen van den eige naar schrikten de kinderen en sprongen twee meisjes in het vrij breede water. Zij konden nog behouden den wal bereiken het eene had zich een weinig aan het hoofd bezeerd. Zeer ten gerieve van hen die gebruik maken van de stoomtram SchagenWognum en te Lutjewinkel in- of uitstappen, is dezer dagen een nieuw wacht lokaal opengesteld, en is men niet meer als voorheen, blootgesteld aan weer en wind. De maatschappij heeft het vermoedelijk de reizigers aan niets willen doen ont breken, tenminste voor de nieuwe wachtkamer is ook verlof voor verkotp van bier enz. gevraagd en ver kregen. Zoodra men te Egmond aan Zee de Oud-Katholieke kerk voorbij is, trekt een nieuw, trotsch, lichtgetint gebouw met helder-roode pannen en een torentje de aandacht. Waar weleer, dicht bij het strand, een klein cafétje en 'n paar bouwvallige huisjes stonden, is thans het hotel-café Restaurant Trompenberg ver rezen. Verrezen immers „Trompenberg" steekt vér uit boven zijn omgeving en het doet dat in meer dan één opzicht. We hebben het nieuwe gebouw, dat den eersten Pinksterdag zal worden geopend, bezichtigd. Het was nog niet af, maar de eigenaar, de heer K. Leeuwenkamp, gaf op een toon, waaruit stellige zeker heid klonk, de verklaring „We komen klaar, mijn heer. We zullen de drommen bezoekers, die, naar we hopen, de Pinksterdagen komen, verwachten en zij zullen tevreden zijn. Als het weer maar meeloopt, want het weer, did is de koopman." Men was nog druk aan het zagen en hameren, plassen en ploeteren, maar des ondanks was onze indruk onverdeeld gunstig en een nadere kennis making met het café, met zijn heerlijk-koele serre en zijn prachtig-gelegen terras zullen we in het konjende seizoen zeker niet achterwege laten. Door het nette café, waarin gemakkelijke stoelen hun armen naar de bezoekers uitstrekken en waarin in het groote buffet de sierlijke, glimmende zwanen halzen het verkoelende nat schuimend zullen uitgieten, komt men in de serre, die ruim 20 meter lang is en er met het vele groen, de lichtgroene stoeltjes, de marmeren tafels de bruingespikkelde neteldoekgordijnen gezellig uitziet. Doch hef is er niet alleen gezellig, maar ook frisch, daar de zon er haar stralen bijna niet kan doen binnendringen en de ramen hoog op geschoven kunnen worden. De eetzaal grenst aan de serre en het café. De keuken en de bijkeuken (met een brandvrije trap voor het personeel) zijn daarachter en daar beneden heeft men de kelders voor de koude schotels, de wijnen en de bieren. Boven zijn, geheel afgescheiden van de rest, logeerkamers, eenvoudig maar netjes en degelijk ingericht. Bijzondere zorg is er besteed aan de bedden en de eigenaar wees niet zonder trots op de nieuwe soort matrassen van vilt. Een paar van die kamers met balkons geven een prachtig uitzicht op het dorp, de zee en het strand. Op de volgende verdieping zijn nog zes kamers met kamertjes voor het personeel. Over een hooggelegen houten viaduct, rustend op zware ijzeren balken, komt men op het terras, dat gerust een unicum mag heeten. Vandaar ziet men neer op het rooddakige Egmond, blikt men ver uit over de zee, ziet men zelfs een stukje van de Alk- maarsche Groote Kerk. En bovenal, men heeft geen last van voorbijgangers, die niet voorbijgaan doch staan blijven en dan als ze jong zijn en op suiker broodjes etc. azen hinderlijk zijn. In een uitzicht toren zal een automatische verrekijker het uitzicht nog verwijden. De helling van het met grint belegde terras is met gras begroeid, dat hier veel onderhoud vereischt en dikwijls gesproeid moet worden. Egmonds hoogste duin is verdwenen, het is nu een effen vlakte gewor den met een trap naar zee. Gedeeltelijk heeft men met het zand het „Bokkendal" opgehoogd, gedeeltelijk heeft men het naar de zee gereden die het in Februari gretig heeft verzwolgen. Dat het gebouw aan alle eischen voldoet, spreekt vanzelf. Den ondernemenden eigenaar wenschen we ten slotte toe, dat Trompenberg te Egmond aan Zee mag worden wat zijn naamgenoot te Hilversum is een inrichting met een goeden naam en met een druk bezoek. Men meldt ons: Dat kippen groote eieren leggen, waarbij er nog al eens zijn met twee dooiers, is geen zeldzaamheid, doch de wijze waarop daarvan te St. Pancras partij is ge trokken, is wel vermeldenswaard. Iemand lag een zóódanig ei ter uitbroeding onder een kip en ter bekwamer tijd kwamen er twee springlevende kuikens ter wereld De raad dezer gemeente vergaderde gisteren. Voorzitter was de burgemeester, de heer F. Smit tegenwoordig waren alle leden. Na opening door d( n voorzitter werden de notulen van de laastgehouden Raadsvergadering op 17 Maart gelezen en goedgekeurd. Er werd voorgelezen een proces-verbaal van de laatstgehouden kasopname, waaruit bleek, dat er des tijds een saldo was van f 592.10. Hierop volgde een verslag van het herhalingson- derwijs, waaruit bleek dat aan den laatsten cursus 8 jongens hadden deelgenomen en dat deze cursus alge meen zeer goed had voldaan. Verschillende adressen met het oog op de salarisregeling van het onderwijzend personeel, werden voorloopig voor kennisgeving aange nomen, met het oog op de latere behandeling van de regeling der salarissen. Van de afdeeling St. Pancras van den Nederl. Ge- heelonthoudersbond, was een verzoe schrift ingekomen tot het ontvangen van een kleine subsidie. Een voorstel hierop van B. en W. luidde, om hierop niet in te gaan, (hoewel ten zeerste werd gereppec- teerd de goede werking van de geheelonthouding) daar men allicht van andere corporation dan meer dergelij ke vragen zou kunnen verwachten, werd met vijf tegen twee stemmen aangenomen. Hierna werd vastgesteld eene suppletoire begroe ting van 2050. Het kohier van den hoofdelijken om slag werd door den Raad voor het jaar 1908 vastge steld. Bij de, rondvraag werd door den heer Klooster boer gevraag-d hoe het met de regeling van de brand weer stond, waarop de voorzitter antwoordde dat alles in orde was. Hieruit ontspon zich heel wat discussie, voorname lijk over het verzuimen van het probeeren van de brandspuit in het vorige jaar. De tweede wethouder, de heer Nobel, maakte de opmerking, dat liet antwoord van den voorzitter, als zou de regeling van de brand weer in orde zijn ,in geenen deele juist was. Door B. en W. was 15 Januari de geheele regeling vastgesteld waarbij werd aangenomen dat de voorzit ter spoedig de instructiën aan de verschillende man schappen zou uitreiken, hetgeen tot heden 5 Juni nog niet was gebeurd. Dit werd door den tweeden wethou der Duif volkomen beaamd. Hierop werd de toezegging van den voorzitter ont vangen dat Zaterdag allen hunne instructiën zouden ontvangen. Met het oog op een verlof van drie weken van den Burgemeester werd besloten na zijne terugkomst met de nieuwe indeeling der spuitgasten dan de brandspuit te probeeren. Kloosterboer wenschte met liet oog op de vele hui zen aan den bovenweg, aldaar 3 a 4 brandputten te maken, dit punt zal nader door B. en W. worden onder zocht. Door den Raad was indertijd aan B. en W. op gedragen een ijzeren hek te plaatsen voor de secreta rie en onderwijzerswoning, dit geplaatste hek kon de goedkeuring van eenige raadsleden niet wegdragen. Voornamelijk werd afgegeven op het niet goed plaat sen der poorten, en hoewel B. en W. verklaarden dat met een komend voorstel tot verlegging van den tuin, de poorten wel zeer goed zouden staan, het mocht niet baten, met vijf tegen twee stemmen werd besloten dat er als nog een derde poort in het midden van het hek moét worden gemaakt. Bij de verdere rondvraag maakte den heer Kalis een opmerking over de woonwagens, die nog al eens in de gemeente verblijven, waarvan enkele bewoners soms last ondervinden. Deze zaak zal worden onderzocht en het binnen de gemeentegrens stationeeren zal worden verboden. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Op de kermis te Deventer is een meisje, S. ge naamd, uit een toboggan gevallen en werd ernstig ge kneusd weggebracht. Gisternacht is te Weere afgebrand het huis van A. Strikker. Huis en inboedel waren plaatselijk verze kerd. De heer J. W. Lantzendorffer, burgemeester der gemeente Haarlemmermeer, heeft tegen 1 Juli eervol ontslag gevraagd. - Naar gemeld wordt zal verschijnen een postzegel vuil Ned. O.-Indië van 22V2 cent. -Van een villa te 's-Gravenhage is een loodgieter gevallen met het hoofd op den grond. De man was on middellijk dood. Te Andijk (N.-II.) is het vierjarige dochtertje van W. S. verdronken.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1