STADSNIEUWS. BUITENLAND. Uit Heerhugowaard. Uit Koedijk. Onweer. Groote verbouwing station. Luilak. Nog een Inktwerper. w Alkmaarsche Bad- en Zweminrichting. v. L. Niet gedood. Muziekuitvoering. Een buis gesprongen. Kegelconcours geopend. Een Hoteltrust. „De Prins". Gemengde Mededeelïngen. De moordenaar Heidervoorhetgerecht. Nieuws uit Hoorn. Laatste Bericht e n Door het bestuur der vereeniging vau getrouw schoolbezoek alhier is in overleg met het onderwijzend personeel het programma vastgesteld voor het school feest ter viering van het 25-jarig bestaan der vereeni ging. Voor de samenkomst der jeugd in de kom der gemeente zal een rijtoer worden gemaakt aanvangende te Veen huizen, terwijl de route zal worden genomen door Veenhuizen, langs d.n Veenhuizer-Middenweg, de Prik, Dijk, O. N. Verlaat, Laanderweg en Mid denweg tot de buurt, waar verder het feest zal worden gevierd. Hier zal de jeugd profiteeren van bioscoop, poppenkast, goochelaar en draaimolen, terwijl het feest zal worden besloten met een tombola zonder nieten. Het spreekt van zelf dat brood, melk en versnaperin gen niet zullen ontbreken. Om de feestelijke stem ming wat te verhoogen zal de burgerij worden uitge- noodigd dien dag, 1 Juli, te vlaggen. In hooge mate vertoont zich de zi kte van het „omvallen" der koolplanten zich op de plantenbanen, wat algemeen als een ongunstig tet-ken wordt be schouwd voor den koolbouw. Dit jaar mocht anders voor vele landbouwers wel beter zijn, dan 1907. Ons wordt medegedeeld dat den heer H. Kramer werd aangeboden h>-t beschermheerschap van de mu ziekvereniging „Aurora", alhier. De heer Kramer heeft zich deze benoeming laten welgevallen. op den Breda'schen Aan den overweg op den Breda'schen weg bij Til burg is een zevenjarig kind van den wachter P. door den bliksem getroffen en gedood. Te Loosduinen is de bliksem in een korenmolen geslageneen der wieken en veel van bet binnenwerk werd vernield. In den stal onder den molen werd een paard gedood. Aan de Lieijweg werden drie koeien doodelijk getrof fen. Op de Loozerlaan moesten een aantal telegraaf palen bet ontgelden. Een der kalkovens kreeg een scheur, terwijl een schelpenhoop uit elkaar werd gesla gen, en bij een ingezetene werden al de gloeilampen beschadigd. Het woonhuis van den landbouwer H. v. E., wo nende nabij Voorthuizen, gemeente Bameveld, is door liet inslaan van den bliksem totaal afgebrand. De boerenhofstede met schuren van v. d. Sch., te De Reek, en de kapitale hofstede van T., te Neder-As- selt, zijn door den bliksem getroffen en brandden tot den grond af. Verzekering dekt de schade. Te Almkerk is de bliksem in een korenmolen ge slagen. Een der wieken werd vernield, en zoowat alles in den molen werd door elkaar geworpen. Door het inslaan van den bliksem is de boeren plaats, bewoond door de gebroeders Venema, te Zuid- horn, en toebohoorende aan den heer Scholten, te Gro ningen, in brand geraakt. Het voorgedeelte bleef be houden. De bliksem is geslagen in de woning van den landbouwer Jansen, te Arewijn (gemeente Bergh). I Iet perceel brandde geheel uit. Dicht bij Zutphen, onder Steenderen, zijn door liet inslaan van den bliksem twee boerderijen in de asch gelegd. Spankeren is de vrouw van den landbouwer i homassen doodgeslagen; haar man werd gewond. Te Rotterdam heeft de bliksem eenige ruiten «tuk geslagen van een glazen overkapping aan boord van een steenkolenlichter van de Steenkolen-Handels- vereeniging, liggende terzelfder plaatse. sP°0r wegstation alhier zal binnenkort aanzien lijk worden uitgebreid. In de eerste plaats zal de vestibule worden vergroot met een ruimte van 14.18 M. Lang en breed 2.50 M. (buitenwerks). Het lokaal voor bestelgoederen wordt vergroot met een oppervlakte van 5.44 M. bij 9 M. Bo ven dit vergroote lokaal en kantoren, dus ook daar waar thans het bureau van de inspectie van den weg is, komt de nieuwe woning van den stationchef (5 ka mers met keuken). Daarnaast op deze verdieping wordt het bureau van den inspecteur van den weg ge maakt en wat thans de woning van den stationschef is wordt het bureau van den ingenieur der tractie. Dc tegenwoordige woning van den restaurateur wordt met de gewijzigde verdieping op het oostelijk vleugelge- ouw ingericht tot het bureau van den inspecteur van vervoer. Dit zijn de voornaamste wijzigingen. Zooals men merkt is de verbouwing waarvoor naar wij vernamen de raming 23.900 bedraagt voorna melijk gericht op hot, vergrooten der vestibule en op het bijeenbrengen van de verschillende inspectie-bu- reaux. Zou men hieruit mogen afleiden dat de plan nen, waarover hier ter stede wel eens gesproken wordt, n. I. verplaatsing van het station, op de lange baan mjn geschoven? Vanmorgen waren op deuren en ramen heel goed de sporen te zien van het luilak-houden. Met wit krijt zagen we op vele plaatsen geschreven „Luilak slaapzak", ten teeken dat de bewoners niet vroeg op waren. Voor dag en dauw begeeft de jeugd zich naar den Hout en het Heiloërbosch onder het zingen van: Luilak-slaapzak Je bent te lui om op te staan, Je kunt wel weer naar bed toe "gaan. Luilak-slaapzak of: Luilak slaapzak, Kermispop, Je staat om negen ure op, Negen ure, half tien, Heb je ooit zoo'n luilak gezien Van alle kanten klinken deze liedjes door den Hout en de kinderen tooien zich met meidoorn of zoeken z.g. „klevers", die ze tot kransen vlechten om bij hun thuiskomst aan de bellen te hangen of die ze elkaar stilletjes op den rug hangen. Thuisgekomen wacht moeder met het traditione» le Luilak-ontbijt, warme bollen met stroop en op school kan de onderwijzer best merken,^wie er Luilak ge houden heeft. M-n meldt uit Amsterdam Gisteravond wand; 1de de 16-jarige S. R. in de Korte Leidsehedwarsstraat, toen zij plotseling di or een opgeschoten jongen in het gelaat werd gestreken. Thuis gekomen, ontwaarde zij, dat haar kleed door een dikke donkerblauwe verf of'inkt bedorven was. Aan de bad- en zweminrichting alhier zijn van den 30 Mei tot en met 5 Juni genomen 873 baden door heeren, door dames 27, door weezen 12 en 243 door onvermogenden. Temperatuur van het water, hoogste 74° op 3 Juni, laagste temp. 650 0p 30 Mei. Het gerucht ging dat de 2de zoon van den land bouwer II Luitendijk te Nieuwenboorn gisterenmid dag doodelijk door den bliksem getroffen is. Dit is gebleken bezijden de waarheid te staan. Wel is hij getroffen, zoodat hij geheel blauw zag en scheen alle leven in hem geweken, doch aan een der toege snelde buren, den oud-doktersknecht Jb. Barendrecht is het mogen gelukken de levensgeesten weder op te wekken, vóór de inmiddels ter hulpe geroepen genees heer bij den getroffene was gekomen. Hedenmorgen leefde hij nog en was zijn bewustzijn en spraak wedergekeerd. Muziekuitvoering door het Stedelijk op Zondag 7 Juni 1908, des avonds ten stadshout onder directie^van den heer J, 1. Marche Loraine 2. Une fête champêtre, Ouverture de concert 3. Im Stadtwald, Walzer Tonge- mfilde 4. Fantaisie sur des motifs de l'opéra, „Les joyeuses Com- mères" 5. Ouverture zur oper „Die Ftlsen- müble zu Estalieres" Im Zigeuner Lager Tongemiilde in 6 bildern. a. Erzahlungen am Wachtfeuer. b. Auflforderung zum Tanz. c. Tanz, 'Lustijzer Treiben im Lager. d. Die Wahrsagerin. e. Solo! Tanz. f. Zur Ruhe gearr. v. Harmonie, door a. Grand iir de l'opéra Gretry Fontainebleau pour Eupho nium-solo b. Ls reveil de la nature, polca imitative pour petite flute Muziekkorps 7 uur in den M. Otto. Gaune. Labory. Max Fischer. O. Nicolai. 0. G. Reissiger. R. J. Sperbel1. M. Otto. 8. Fantaisie de l'opéra de Mad. Angot" „La fille G. Gamauer. J. Christophe. Ch. Lecocq. 1 Maandag 8 Juni, 's morgens 8juur, a. Koraal. b. La St. Pierre, marche de Procession 2. Grande ouverture de concert 3. a. Das ist der Tag des Herrn b. Arie „Sei stillen dem Herrn v. J. A. Zinnen. L. Langlois. C. Kreutzer. k Elias" 4. Fantaisie a. d. schauspiel Pre- ciosa 5. Ouverture La renaissance 6. a. Air du „Stabatmater" b. „O! seh mich nicht so lftche- lend an," Gearr. voor Harmonie, door 7. Fleurs des Bois, Fantaisie ori ginate 8. Finale. Mendelssohn Bartholdy. C. M. v.'Weber. R. Nihoul. G. Rossini. Nicolai. J. M. Otto. W. v. Pe ck. Hedenmorgen vroeg is de waterleidingbuis dicht bij de Kneppelbrug op den, Nieuwlandersingel gesprongen. De bewoners in de buurt hadden er eenigen tijd hinder Het gebrek is spoedig gerepareerd, zoodat nog voor 12 uur de kranen weer gebruikt konden worden. Zooals wij reeds gemeld hebben wordt door de kegel club „De Unie" ter gelegenheid van haar 25-jarig be staan een kegelconeours gegeven in „De Unie.'' He denmiddag is dat concours op de gebruikelijke wijze geopend. De heer II. van den Berg, die al deze 25 jaar voorzitter van de club was, werd voor de opening te espraken gehuldigd. Eerst werd het woord gevoerd door den heer A. de Vries, die den jubilaris namens de club „De Unie' twee etsen (een van Veldheer en een van Graedt van Roggen) aanbood. Vervolgens sprak de heer T. van der Klei, die hem namens de clubs aangesloten bij den Alkmanrsehen kegelbond een regulateur met speelwerk aanbood. De heer van den Berg bedankte en opende daarna het concours. Een telegram werd gezonden aan II. M. de Koningin-Moeder, die een medaille be schikbaar heeft gesteld. De eerewijn werd rondgediend. De aanwezigen werden uitgenoodigd het feestgebouw te bezichtigen. Dit gebouw is van hout opgetrokken door den heer Vasbinder alhier naast de gewone kegel baan. Er zijn vier nieuwe banen in gelegd en het is feestelijk versierd (gedrapeerd) door den heer Keuter, lhier. Het Hotel Toelast alhier is toegetreden tot een op te richten naamlooze Vennootschap „Maatschappij van Groote Hotels in Nederland." Door een Fransch' syn dicaat wordt verzekerd een kapitaal van 5.150.000 francs. Doel is het vormen van een hoteltrust in ons land, het doen bouwen van hotels etc. in het Gooi, en het aanleggen van een electrische tram van9 Am sterdam naar het Gooi. „Da Prins" van deze week bevat o.a. kiekjes van het 60-jarig jubileum van de Koninklijke Amster- damsche Roei- en Zeil vereeniging „de Hoop"de Fransch-Engelsche tentoonstelling te Londen; de Olympische speten te Rotterdam-; de tentoonstelling in de buitensocieteit te Deventer; het standbeeld van Johann Sebastian Bach te Leipzig; het bronzen borst beeld van wijlen P. W. Jansen te Amsterdam, enz. Bij het Engelsche La gerhpis is een wets ontwerp ingediend, dat jeugdige misdadigers een ande re behandeling wil bezorgen dan volwassen, opdat de straf, hun opgelegd, strekke tot hun verbetering, en dat de maatschappij tegen recidivisten een nieuw wa pen geeft. Wanneer een jury nl. overtuigd is, dat bij een beschuldigde de misdaad gewoonte is geworden, zal de man, behalve de tuchthuisstraf overeenkomstig het misdrijf, nog als vonnis kunnen krijgen, dat hij ge vangen blijft zoolang het Zijne Majesteit behaagt. En hij wordt eerst weer vrijgelaten, als de minister van binnenlandsehe zaken hem voor de vrijheid weer ge schikt acht. Desnoods kan hij dus levenslang opgeslo ten worden gehouden. Na afloop van de tuchthuis straf, wordt de gevangene, die in bewaring blijft, overgebracht naar een afzonderlijke inrichting, waar schijnlijk op Wight, waar hij meer vrijheid zal genie ten dan in een gewone gevangenis. Ren bedenking, die men tegen deze nieuwe regeling heeft gemaakt, luidtIs het wel goed, de beschikking over de vrijheid van een mensch uit handen van den rechter te nemen en aan de regeering te geven? President Roosevelt gaat het volgend jaai April met zijn zoon naar Kaïro om in Afrika te jagen op grof wild. Geen bezoeken zullen aan andere streken worden gebracht. Men acht deze mededeeling van belang, wijl daaruit de bedoeling blijkt, om inderdaad een candidntuur voor liet presidentschap niet te aanvaarden. Dreigt er in Engeland alweer een spoorweg staking? De heer Bell, secretaris der vakvereeniging van spoorwegbeambten, heeft in het Lagerhuis gesproken. Uit den bitteren toon waarop hij sprak bleek, dat het geschil door de bemiddeling van minister Lloyd George geenszins geheel bijgelegd is. De heer Bell vroeg aan minister Churchill allereerst of het niet de plicht was van zijn departement (Board of Trade) te beletten dat spoorwegbeambten willekeu rig ontslagen werden omdat zij leidende plaatsen in de Trade Union bekleedden Churchill antwoordde, dat de Midland-spoorweg-mij., die hier bedoeld werd, reeds haar redenen ontvouwd had. In een geval beriep zij zich op den slechten handelstoestand, in een ander op do tucht. Zulke redenen kan de regeering niet wra ken. Zij kan alleen tusschenbedden komen wanneer bewezen wordt dat werklieden ontslagen werden we gens lidmaatschap van een trade union, en dat be twist de maatschappij. Het departement zal de quaes- tie nauwkeurig in het oog houden. De heer Bell antwoordde, dat de redenen in één ge val verkeerd opgegeven waren en dat derhalve een on derzoek noodig was. De minister zeide dit toe.. Bells laatste woorden waren: „het spijt mij daarop te moe ten aandringen maar wellicht blijft ons slechts te kie zen tussehen een onderzoek of een algemeene werk staking." De Russische Rijksdoema behandelde gisteren een interpellatie over misstanden bij den bouw van den pantserkruiser „Rurik" door de Engel sche firma Vickens. De vertegenwoordiger van den minister van marine verklaarde, den vorigen minister verantwoordelijk. Hij bestreed het recht van inter pellatie der Doema, omdat ex geen onwettige handelin gen waren gepleegd. Mededeeling van de pantser-con structie aan de bouwfirma was geen verraad van ge heimen: het ministerie was daarvoor alleen aan den Keizer verantwoordelijk. Deze woorden wekten een ontzaglijke opwinding; de Doema nam een motie van orde aan waarin verklaard werd, dat zij met de regeeringsverldaring niet tevreden was. Men verwacht dat een streng onderzoek zal worden ingesteld en zal leiden tot bestraffing- der schuldigen. Over Samos wordt uit Konstantinopel gemeld: Een bericht, dat een Russisch oorlogsschip troepen op feamos zou hebben ontscheept en dat de gouverneur Kopassis afgezet werd door de bevolking is ongegrond. Het gerucht loopt, dat Kopassis verheven zou worden tot den rang van vizier. De hoofdstad athy heeft door de beschieting niet veel geleden. De vertegenwoordigers der beschermende mogendhe- n verklaarden aan de Grieken van het eiland, die vrees aan den dag legden ten opzichte van de voorrech ten die Samos geniet, dat zij onveranderd in dienst zouden blijven. De plaatselijke gendarmerie, bestaan de uit christenen en de politie worden voorloopig ver vangen door Turksche troepen. Men is bezig op Samos nieuwe gendarmen te werven en nieuwe agenten van politie. Pe® h a h van Perziëis voortvluchtig, heette het. Hij zou zijn zoon hebben meegenomen. Het een voudige feit is, dat hij inderdaad de stad Teheran heeft verrlaten. Onmiddellijk werd gedacht dat hij, beïnvloed door Russische raadgevers, voor immer Perzië zou verlaten en naar Europa zou gaan. Het parlement zond hem een boodschap achternaals ge Perzië verlaat, kiezen we dadelijk een nieuwen Shah. „Neen, antwoordde de Shah, „ik ga niet. Ik neem er slechts een paar daagjes van en ik kom gauw terug en dan zullen we samenwerken." D it de financieële toestand in Perzië slecht is wordt bovendien gemeld. Doch dat is bekend nieuws. De moordenaar Heider die een jongen heeft ver moord, het lijk in ongeveer 50 stukken gesneden en dé deelen verbrand en verstopt heeft, staat thans te Ber lijn terecht. Hij is 43 jaar oud en wegens diefstal, valschheid in geschrifte, etc. herhaaldelijk gestraft. 0 hebben destijds uitvoerig melding gemaakt van oen moord op den jongen Hermann Blecher. De behan deling dezer zaak heeft met gesloten deuren plaats. De beklaagde bekende gisteren gedeeltelijk. Hij verklaar de dat de knaap bij hem aan huis was gekomen om een paar beloofde laarzen te halen. Toen was de jongen in slaap gevallen. Daarna hadden ze samen koffie ge dronken. Ze zouden samen uitgaan, de jongen bukte zich en toen viel uit zijn zak een portefeuille, welke aan Heider toebehoorde. Deze is kwaad geworden en heeft den jongen beetgepakt. De jongen gaf een gil, doeg met de armen in de lucht en was dood. Heider probeerde te vergeefs de levensgeesten op te wekken. 1 oen dit niet gelukte was hij bang geworden. Hij was weggeloopen.en had nergens rust gevonden en daarom had hij het lijk willen verbranden. De deelen brandden niet, zoodat hij genoodzaakt was ze te verwijderen. De beklaagde ontkent beslist dat hij met den knaap 0112 dehjke handelingen heeft gepleegd. Vanmiddag zal waarschijnlijk het vonnis worden uitgesproken. Vreeselijke vondst. Te Berlijn heeft men een naakte vrouwenromp met armen gevonden, welke op afschuwelijke wijze was ver minkt. Men vermoedt, dat er een moord gepleegd is. EEN ONEERLIJKE NOTARIS. MIDDELBURG, 6 Juni. Voor de arrondissements rechtbank alhier werd 14 dagen geleden behandeld de zaak tegen den oud-notaris te Vlissingen, W. S. B„ ge detineerd in het huis van bewaring alhier. Zooals wij toen meldden werd hem ten laste gelegd tijdens zijn notarisschap gelden van verschillende personen, die hij onder zich had, zich wederrechtelijk te hebben toegeëi gend. Bovendien had hij een valsche verklaring in een akte gedaan. Geëischt werd toen door den Officier van Justitie, drie jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Heden werd beklaagde ver oordeeld tot liet geëischte. DE TOESTAND OP SAMOS. ATHENE, 5 Juni. Sophoulis en Hadjidakis, twee leden van den Senaat van Samos, boden heden aan de gezanten van Frankrijk, Engeland en Rusland een lan ge memorie over den otestand op Samos aan. Zij be tuigen daarin hun loyauteit voor den Sultan en be schuldigen ronduit prins Kopassis-Effendi om in sa menwerking met den grootvizier een aanslag te bera men op de autonomie van het eiland door er troepen te doen ontschepen, wier aanwezigheid absoluut niet gerechtvaardigd is. De quaestie der sigaretten toch betreft een Duitsch onderdaan, en was een incident zonder beteekenis, had geen enkele gebeurtenis veroorzaakt, die in staat is een maatregel te verklaren, zoo lijnrecht in strijd met de grondwet van het eiland. De meest volkomen orde heersehte toen op 26 Mei de ontscheping van eenige troepenafdeelingen begon. Toen de soldaten begonnen te schieten met losse patro nen om de menigte ontzag in te boezemen, ontstonden ei vechterijen, die ontaarden in een slag, waarin bloed gevloeid is. Met de bajonet werden kinderen en vrou wen doorstoken. Toen werden de troepen opgesloten in het paleis en in een oude kazerne, van waar zij vuurden op het volk, zoodoende het aantal onschuldige slachtoffers vermeerderend. De stad werd gebombar deerd, de huizen werden verwoest, de bewoners in de straten aangevallen en door de soldaten beroofd. De memorie zet verder uiteen, dat er geen sprake is van een oproerige beweging van de zijde der Samiozen. Het volk van Samos vraagt het herstel van den status quo ante, maar in de eerste plaats moet prins Kopas- - sis-Effendi worden teruggeroepen, omdat hij het werk- tnig was van den aanslag. En dan is het noodig, dat de Turksche troepen ten spoedigste het eiland verla ten. Predikbeurten. 7 en 8 Juni. Herv. Gemeente, Ooster Kerk, Vroegbeurt te uren, Ds. Tenthol Groote Kerk, voorm. 10 uur, Ds. van Doorn, medewerking van de Kerkel. Zangschool. Tevens Doopsbediening. 2en Pinksterdag 10 uur, Ds. Post. Luthersche Gem., len en 2en Pinksterd. 10 uur, Ds. Scharten. 71/2 Met 10 uur, Ds Terwogt. 2en uur, Ds. Uiterdijk. 2den Remonstrantsehe Gem., Pinksterdag, geen dienst. Doopsgezinde Gem., 10 Pinksterdag geen dienst. Gereformeerde Gem., voorm. 10 uur, avond 5 uren, Ds. Zantinge. 2en Pinksterdag 10 uur, Ds. Zantinge. Vereeniging tot Evangelisatie, voorm. 10 uur, avond 6 uren, en 2en Pinksterd. 10 uur, R. R. Posthuma, Evangelist. Woensdagavond 10 Juni, te 8I/0 uren, bijbellezing Ps. 64. ft Po enkele visschers, die nog ter ansjovisvangst gingen hebben hun bedrijf gestaakt. Er werden slechts enkele honderden vischjes gevangen, terwjjl groote averij aan de netten werd beloopen. ft De heer Schuitemaker van Medemblik beproefd® gisteravond voor de tweede maal een afdeeling Hoorn op te richten van de vereeniging tot verheffing van het ambacht in West-Friesland. Uitgenoodigd waren R. K. Volksbond, R. K. Middenstands vereeniging, Houtbewerkersbond en Patrimonium. Anderen werd de toegang geweigerd. Ook de Pers werd niet toege laten. We kunnen meedeelen, dat slechts een leden van Patrimonium waren opgekomen. paar MOORD TE ZEIST. UTRECHT, 6 Juni. De rechtbank deed hedenmid dag- onder groote belangstelling uitspraak in zake de 'moord op den 16-jarigen Hendrik Drost te Zeist op 16 November gepleegd en veroordeelde van Vaalen tot 12 jaar, van Ee tot twintig jaar, Kors tot zes jaar en Overhorst tot acht jaar gevangenisstraf, allen met af trek van preventieve hechtenis. EEN GEDENKPLAAT ONTHULD. ZWOLLE, 6 Juli. Heden is in 't huis waarin Johan erek van der Oapellen tot den Pol woonde de meta- en gedenkplaat onthuld door de Holland-Society in JNew 1 ork gezonden om de nagedachtenis te eeren van den man die voor den Amerikaanschen vrijheidskrijg zoo krachtig pleitte en werkte. Vanwege de Society was de heer van Wormer overgekomen. Deze voerde het woord en werd beantwoord door den burgemees- INDISCH TELEGRAM. 1 ®"®^"^VENHAGE, 6 Juli. Blijkens een uit Neder - landsch Indië ontvangen telegram is in Mandar (gou vernement Celebes en ond-.rhoorigheibn) de Rffsbcnting Boerikom verme stmd, waarbij een Inlandsch militai sneuvelde en een officier benevens een Europeesch en twee Inlandsche militairen beneden dien rang werden gewond. De vijand had 35 dooden. ONWEER. St. FILIPSLAND, 6 Juni. Vau 6 tot 7 uur woedde gisteravond boven onze gemeente een ontzettend on weer. De bliksem sloeg in de kapitale landbouwers- schuur van den heer I. v. Dalen. Het gebouw met den ganschen inhoud van granen en landbouwersgereed schappen werd een prooi der vlammen. 17 stuks hoorn vee, benevens een éénjarig paard kwamen in de vuur zee om. 3 wee koeien die het brandende gebouw nog hadden kunnen ontvluchten, liepen overdekt met brandwonden rond. Algemeene vergadering van de ver eeniging van vrijzinnigen in de Ned. Herv. Kerk in Noord-Holland. Op deze vergadering waren vertegenwoordigd 39 ge meenten door 65 afgevaardigden. De voorzitter, Ds. Schuurman, opende de vergade ring met een ernstig woord. Hij herinnerde dat in 't ai'geloopen jaar in Noord-Holland de organisatie is tot stand gekomen, maar dat de vrijzinnigen toeschou wers zijn geweest van het synodaal handelen zonder daarop veel invloed te hebben kunnen uitoefenen. Wat ons wacht zijn de reorganisatieplannen. Op het oogenblik is er voor de vrijzinnigen nog geen gevaar, maar er is een treurig verschijnsel waar te nemen, na melijk verslapping van geloofsovertuiging bij vele vrij zinnigen. Zij hebben wel gebroken met de orthodoxie, maar hebben geen positieve overtuiging en doen geen moeite er esn te verkrijgen. De vrijzinnigen moeten zich daarom nauwer aaneensluiten en trachten enkele overtuigingen dieper ingang te doen vinden, zooals 0. a. het recht om in de Ned. Hervormde kerk te blijven, zoolang wij ons bewust zijn Christenen te zijn. Niet een zwevend voor waar houden van de een of andere gedachte maar een vaste overtuiging is noodzakelijk ook voor een vereeniging van vrijzinnigen, en ook hier is het woord waar: „die zoekt vindt." De penningmeester, Ds. A. J. Adriani, deed reke ning en verantwoording over 1907, die, nadat zij door een commissie van drie leden was nagezien, werd goed gekeurd. De rekening wees een batig slot aan van 3623.98, welke som door het vroeger provinciaal col lege is overgedragen aan de nieuwe vereeniging. Het bestuur bedoelt dit saldo als kapitaal te beschouwen, waaraan men slechts in hoognoodige gevallen zal ra ken. En daar de werkzaamheden zich steeds uitbrei den, zal er steeds meer geld noodig zijn; versterking \an inkomsten is daarom een gebiedend vereischte. Hierna bracht de secretaris, ds. D. Eilerts de Haan het jaarverslag uit. Daaruit bleek dat reeds 55 ge meenten bericht van aansluiting hadden ingezonden, maar dat men mocht aannemen dat uit 81 gemeenten reeds zijn toegetreden 47 kerkvoogdijen, 23 kerkeraden, 6 afdeelmgen van de Evangelische Unie, 25 plaatselij ke vereenigingen, 1 kiesvereeniging, terwijl uit 32 ge meenten particulieren zich hebben aangesloten en in 5 gemeenten collecten worden gehouden. Men heeft (.us reden om dankbaar te zijn, maar ook om nog niet voldaan te wezen. Want van 18 vrijzinnige gemeenten was nog niets gehoord en in verschillende gemeenten droeg geen enkele particulier iets bij. Maar daarte genover stond dat te Haarlem een vereeniging is opge richt die reeds 330 leden telt en dat te Alkmaar het werk zich steeds uitbreidt. Die laatste plaats werd dan ook als voorbeeld ter navolging aangehaald. Tot leden van het Bestuur werden herkozen de heeren Mr. Ds. A. J. Adriani en D. J. Holzheimer, terwijl in de plaats van Ds. Cremer, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, gekozen werd Ds. OJdeman, predikant te Deemster. Ds. Adriani, die tevens secretaris van het Centraal

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2