DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Lijst van Kiesgerechtigden voor Leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. No. 133 Honderd en tiende jaargang. 1908 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1,—. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. D IN SD A G 9 JUNI. Inkwartieringslijst. Stedelijk Museum. BINNENLAND. Telefoonnummer 3. Burgemeester Passtoor. Dr. Kuyper teru? naar het Binnenhof In botsing. Een internationale maaltijd. Een uitgehongerde werklooze. Alcohol en kinderen. Uit Hoogwoud. Berechting Zeistermoordzaak. H. J. Lovink. De internationale zangwedstrijd. COURANT. filAVl BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat, overeen komstig art. 17 der wet van 14 September 1866, Stbl. no. 138, door hen is herzien de lijst, bevattende de namen der inwoners, die in aanmerking komen voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud van militairen en paarden, welke lijst ter inzage voor een ieder is nedergelegd ter gemeente-secretarie, gedurende 14 dagen na heden. Bezwaren tegen die lijst kunnen schriftelijk aan burgemeester en wethouders worden ingediend binnen 14 dagen na afloop van den tijd voor de inzage der lijst bestemd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, JAN DE WIT Dz., Voorz., 10 burg. 27 Mei 1908. DONATH, Secretaris. De BURGEMEESTER van Alkmaar, Gelet op het Koninklijk Besluit van 4 Mei 1896 (St.bl. No. 76) tot vaststelling van een Algemeen Regle ment voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken, Noodigt hen, die niet op de in het jaar 1906 vast gestelde kiezerslijst voorkomen, maar aanspraak kunnen maken om op de kiezerslijst te worden geplaatst, uit, daarvan vóór 1 Juli a.S. ter gemeente-secretarie aan gifte te doen volgens het daarvoor vastgestelde for mulier, waarvan aldaar exemplaren kosteloos verkrijg baar zijn. Art. 6 van het Reglement bepaalt, dat men om kiezer van leden eener Kamer te zijn, moet voldoen aan de beide volgende voorwaarden A. Kiezer zijn van leden van den Raad der gemeente waar de Kamer is gevestigd B. Aldaar bestuurder of mede-bestuurder zijD, en gedurende twaalf achtereenvolgende maanden zijn ge weest, van een bedrijf van handel of nijverheid. AlkmaarDe Burgemeesi er voornoemd 1 Juni 1908. JAN DE WIT Dz., lo. Burg. Het Stedelijk Museum is Zondag, 14 Juni a.s.,'s na middags van 13 uur te bezichtigen, tegen betaling van 10 ets. per persoon. ALKMAAR, 9 Juni. Ileoft de „Koning der Koningen" zich het Perzi sche stof reeds van zijn pantoffels geschud Men weet, dat de Shah den 4den Juni zijn hoofdstad Teheran heeft verlaten. Het was eerst niet duidelijk wat men yan deze vlucht moest denken. De berich ten waren vaag en tegenstrijdig. Nauwelijks was ge meld, dat de Shah genoeg van het regeeren had, of een ander bericht kwam ons mededeelen, dat de Shall zich slechts buiten de muren van zijn paleis een weinig had willen verkwikken hij zou spoedig terugkeeren en dan eensgezind samenwerken met het parlement. Nu heeft die samenwerking in den laatsten tijd alles te wenschen overgelaten. Regeering en volksvertegen woordiging hebben voortdurend rqet elkaar op voet van oorlog gestaan. Af en toe hoort men van minis tercrisissen, moordaanslagen, betoogingen en dergelij ke zaken, die bewijzen, dat het buitengewoon onrustig is in Perzië. De regeeringszaken loopen natuurlijk geheel in de war, met de financiën staat het ook niet te best. Onder deze omstandigheden is het te begrij pen, dat dp Shah „er stil van doorgegaan" is, den half faillieten Perzischen boedel in den steek heeft gelaten. De eene, helft der bevolking laat dit koud, de andere helft daarentegen wil dezen~ Shah wel gaarne terug zien. Het is een zuivere belangenstrijd. Er zijn op het oogenblik twee stroomingen in Perzië: de een is Russisch-gezind, de andere vijandig jegens Rusland. De Shah meent op het Tsarenrijk te mogen bouwen fiij wordt zelfs een marionet van Rusland genoemd. Het parlement is den Russischen raadgevers natuur lijk een doorn in het oog zij kunnen veel beter op schieten met een alleenheerseher dan met een volks vertegenwoordiging, waarvan de meerderheid boven dien niets van hen wil weten. Die Russische vrienden zouden wel graag zien, dat de Shah met het parlement handelde zooals Vadertje" met de Doema doet. Het Perzische volk begrijpt dit en hier vindt men de zeer troebele bron van de conflicten. Maar tegelijkertijd is er een botsing tusschen Rusland ep Perzi ontstaan. (Ir ?ijn Perzen over de Russische grens getrokken en pï is gevochten. Rusland heeft genoegdoening ge- éi scht bestraffing der schuldigen en vergoeding der schade. Het is nog niet bekend wat Perzië zal doen. Als echterede Russische beer, die weer meer kracht en meer leven vertoont, nu eens deze overtreding als een voorwendsel gebruikte om zich van liet zwakke Perzi sche leeuwtje meester te Maken? Is dit conflict al gunstig' verloopen een herhaling zal wel niet lang uitblijven. Het is niet zeer waarschijnlijk, dat de regeering te Teheran in staat zal zijn dwang uit te oefenen op de half nomadische grensstammen. Zij verkeert in vol slagen onmacht bij de thans heeirschende anarchie. De Perzen, die niet op Rusland gesteld zijn, zien niet zonder angst en niet zonder reden! de toekomst van Perzië tegemoet. Maar men behoeft geen Rus- sisch-gezinde Pers te zijn om te nieenen, dat Perzië er in elk opzicht slecht voorstaat de Shah moge dan al of niet terugkeeren! Uit Ginneken wordt aan de Tel. geschreven Wij zijn in staat, het bericht te bevestigen als zoude de heer Passtoors benoemd worden tot burgemeester van Ginneken. In verband hiermede zou de heer Pas stoors ook het plan hebben, niet meer als afgevaar digde ter Tweede Kamer voor het distriet Beverwijk te willen herkozen worden, maar zich bij de eerstko mende gelegenheid candidaat doen stellen voor het district Oosterhout, in de plaats van jhr. v. d. B rch van Heemstede. De Haagsche correspondent van de L. Ct. schrijft Nu in verband met het vrij komen van Sneek wederom geruchten opduiken omtrent een mogelijken terugkeer van dr. A. Kuyper naar het Binnenhof, kan ik uit een bron, welker inlichtingen reeds meermalen door de feiten bevestigd werden, mededeelen, dat de kansen voor hen, die dr. Kuyper zoo gaarne weder in de Tweede Kamer zouden zien terugkeeren, nog niet zoo gunstig staan als zij zouden wenschen. En dat wel om de eenvoudige reden, dat dr. Kuyper zelf, nog betrekkelijk kort geleden, zich in een persoonlijk gesprek in dien geest zou hebben uitgesproken, dat hij zich vooralsnog niet voor een candidatuur zou laten vinden. Overigens werd mij opgemerki, dat de oud-minister tegenwoordig, zelfs in intiemen kring zeer gereserveerd is met uitlatingen aangaande een mogelijk terug' eeren in het groote politieke leven. Waarschijnlijk niet zonder reden GEMENGD NIEUWS. Een D-trein, die te Gouda niet stopt, is aldaar een ongeval overkomen, dat zeer goed is afgeloopen. Aan den overweg stond een lorrie op de rails, die dooi den D-trein in volle vaart werd aangereden. De lorrie werd totaal versplinterd, doch wonder genoeg werd de trein niet beschadigd. Wel werd onmiddellijk ge stopt, doch na een tien minuten vertraging werd de reis voortgezet. Een tweede Inktwerper. Ilet N. v. d. D. spreekt tegen dat er te Amsterdam een tweede inktwerper zou zijn. gelijk wij ia een vorig nummer op gezag van het Vad. meldden. Een vinger afgebeten. De marechaussee van Finsterwolde heeft te Win schoten geboeid binnengebracht den arbeider J. S., die zijn kameraad Hulsebos in een hevigen twist een vinger had afgebeten. In de Arnh. Ct. lezen we, dat het Haag- che raads lid Deen indertijd deel heeft genomen aan een inter nationaal diner, waarop vertegenwoordigd waren de geslachten Deutz, Franse, Zwitser, Noorman, Spanjaard, Engels, Schot, Irisch Stephenson, van Italië, Rusch, Turk, Grieken, Oostenrijk en Luxembourg, alle ver meld in bet Haagsch adresboek 19071908. Men meldt uit Loosduinen aan Het Volk Dezer dagen viel een man op den Loosduinscben weg eensklaps bewusteloos op den grond. Nadat hij weer bijgebracht was werd hij in de coöperatieve Volkswasscherij binnengedragen. Hier bleek dat de stumperd vanaf Maandag niets te eten had gehad. Hij vertelde katholiek en typograaf te zijn en door werkeloosheid gedreven, Maandag per boot van Rot terdam, waar bij woont, naar Arnhem te zijn gegaan. Daar niets vindende, liep hij naar Haarlem, alwaar men hem meedeelde dat op Loosduinen bij de tuinders wel een plaatsje voor hem zou zijn. Hij toog op weg, doch zakte nadat hij zijn doel bereikt had, ineen. De man zag er zeer knap en fatsoenlijk uit en maakte een gunstigen indruk. Na 7 boterhammen, 5 kop koffie en 4 glazen water te hebben verzwolgen, toog hij met f 1.15 van het personetl der wasscherij weer opweg. Door de afdeeling Wormerveer van de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffiug van alcoholhoudende Dranken, gesteund door de Zaansche Vereenigingen op het gebied van drankbestrijding en onderwijs, is een rapport uitgegeven naar aanleiding van de uit. spraken der Zaansche artsen over den invloed van alcoholische dranken op het kinderorganisme. De vragen, welke de afdeeling beant woord wenschte te zien, betroffen het gebruik van alcohol bij kinderen 1. al3 geneeskrachtig middel, 2. als versterkend mid del, 3. als genotmiddel. Geen der 21 geneeskundigen verklaart den alcohol als gen eskrachtig middel te willen missenallen achten hem in sommige gevallen noodig. Als ver sterkend middel verklaren slechts twee geneesheeren den alcohol „in enkele door den geneesheer te bepalen gevallen van nut" of „soms wenschelijk" en dan nog bij zeer kleine hoeveelheden. Alcohol als genotmiddel voor kinderen wordt door allen afgekeurd. Het rapport wordt in de Zaanstreek in 8000 num mers kosteloos verspreid. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. Kerk le Oudorp door ds. H. Visser alhier. Zaterdag- meldden we reeds in een groot deel onzer oplage, dat de Utrechtsche rechtbank veroordeelde Hendrik van Vaalen tot gevangenisstraf voor den tijd van 12 jaren, Teunis van Ee voor 20 jaar, Hendrikus Kors 6 jaren en Johannes Overhorst 8 jaar. Aan het „Utr. Dagbl." ontleenen we nog het vol gende Er was, zooals wel te verwachten was, wederom bui tengewone belangstelling van liet publiek, zoowel bin nen als buiten het gerechtsgebouw. De gevangenwagen reed ook ditmaal voor door het hek aan de Hamburger straat, waar politieagenten en rijksveldwachters de or de handhaafden. De belangstellenden verdrongen .zich om de beklaagden uit den celwagen te zien stappen en ook na dit oogenblik bleef de menigte met groot ge duld wachten op den afloop van de terechtzitting. Bin nen het gebouw was de nieuwsgierigheid al niet min der; er waren een massa liefhebbers voor de gereser veerde plaatsen in de zaal, waarin er dan ook niet één onbezet bleef. De publieke tribune stroomde in enkele tellen geheel vol, zoodat te half twee de zaal tot in alle hoeken was' gevuld. Wij merkten onder de aanwezigen op den burgemeester van Zeist en de beide politiein- specteurs dier gemeente de heeren De Lange en Tenckinck; den commissaris van politie te dezer sted. de heer Dammers; dr. Breukink, een der deskundigen, over den toestand van Van Vaalen voor de rechtbank gehoord; en verder vele dames. Even na half twee trad de rechtbank binnen. Van Vaalen werd het eerst binnengeleid, bleek als altijd, de zwarte baard scherp afstekende bij het ingevallen, magere gelaat; Van Ee volgde daarop; uit een andere kamer, vastgehouden door twee veldwachters; Kors en Overhorst kwamen de zaal binnen van uit de gang, beiden eveneens onder sterk geleide. Op de tribune voor het publiek was eenige beweging, toen de be klaagden naar de bank der beschuldigden werden ge bracht. Van Vaalen tuurde weer onmiddellijk voor zich uit, naar den grond, de vingers van zijn rechterhand bewogen zenuwachtig op den rand van de bank. Van Ee was zichtbaar onder den indruk; eerst hijgde hij vaak naar adem en hoorde men hem diep zuchten, la ter stonden er tranen in z'n oogen en schreide hij zacht. Ivors was dezejfde onverschillige figuur van voor veertien dagen; z'n haar, inmiddels kort geknipt, deed het ronde gezicht met de hooge kleur des te ster ker uitkomen. E n Overhorst zette zich dadelijk tot luisteren, onbeweeglijk, geen trek op het gelaat dat het. innerlijk verried. Onder diepe stilte ving de president de voorlezing van het vonnis aan. In de zaal stonden een veertien tal rijksveldwachters geposteerd, waarvan vijf in de onmiddellijke nabijheid van de bank der beklaagden. Van Ee haalde al spoedig z'n zakdoek te voorschijn en liet het hoofd op de linkerarm rusten. Overhorst was de eenige van de vier, die alle aan dacht had voor de stem van den president. Terwijl het breedgemotiveerde- vonnis werd voorgele zen, bleef Van Vaalen onbeweeglijk zitten, als had hij geen woord van de veroordeeling gehoord en was alles ganschelijk buiten hem om gegaan; Van Ee snikte luid en verborg het gezicht in z'n zakdoek; Kors en Overhorst bleven totaal kalm en toonden niet de min ste ontroering. Van Vaalen keek héél even naar Van Ee, maar toen onmiddellijk weer vóór zich. Alleen toen de president den veroordeelden mededeelde dat* hun een termijn van 14 dagen openstond om desverkiezende te komen in 'hooger beroep, sloeg Van Vaalen de oogen op, als trof het hem dat iemand tot hem sprak. Tn de „Ilollandsche Revue" van 25 Mei komt o.a. voor een karakterschets van den heer II. J. Lovink, den directeur-generaal van den Landbouw. De heer H. J. Lovink werd op 10 Januari 1866 te Terborg (Gelderland) geboren, waar hij eerst de lage re, toen de zoogenaamde „Fransche" school bezocht; vervolgens genoot hij nog- eenigen tijd onderwijs op een school te Anholt, gelegen niet ver van Terborg, even over de Duitsche grens. Na den dood van zijn va der, kwam hij op 16-jarigen leeftijd in betre'kking bij den heer Oopijn, boomkweeker te Velp, waar hem reeds op 19-jarigen leeftijd de post van chef werd opgedra gen. Op 15 Februari 1887 werd hij benoemd tot. opzichter van de uitgebreide bezittingen en van de plantsoenen van Zutphen. „Niettegenstaande, den drukken werkkring te Zut phen, vond de heer Lovink nog tijd, om de lessen in de natuurwetenschappen aan de H. B. S. te volgen,"' lezen wij verder, „Zijn hard studeeren werd met suc ces bekroond, want reeds in 1889 legde hij met goed ge volg het examen af voor de akte M. O. in de hout teelt." Met ingang van 1 Mei 1891 werd hij tot adjunct-di recteur der Nederlandsche Heidemaatschappij be noemd. Toen ruim een jaar daarna de heer Brants als directeur dezer maatschappij eervol ontslag had fevraagd, werd (1 Juli 1892) de heer Lovink benoemd tot waarnemend directeur; en daarop volgde weldra, op 5 September 1892, zijn definitieve benoeming- tot di recteur. Toen h-j als directeur der maatschappij optrad, had hij slechts één ambtenaar onder zich; toen liij in November 1901 vertrok, telde de Nederlandsche Hei demaatschappij ongeveer 70 vaste ambtenaren en be ambten. Met ingang van 1 November 1901 werd den heer Lovink door den raad van commissarissen der Neder landsche Heidemaatschappij eervol ontslag verleend, in verband met de omstandigheid, dat hij bij Kon. be sluit, van 24 September 1901, met ingang van 1 No vember d.a.v., benoemd was tot directeur-generaal van den Landbouw. Tevens trad hij toen af als inspecteur der Staats- bosschen en -ontginningen, tot welk ambt hij met in gang van 1 Mei 1899 tijdelijk, met 1 Januari 1900 voor Vast, benoemd was geworden. Betreffende de blijken van waardeering, die de heer Lovink mocht ontvangen, vinden wij Nevens de koninklijke onderscheidingen, die den heer Lovink achtereenvolgens te beurt vielen, in den vorm, van officierskruis van Oranje-Nassau (1898), en van het ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw (3904) valt als blijk, zoowel van het vertrouwen der re- geering, als van hare waardeering van diens buitenge wone verdiensten op landbouwgebied, nog te vermel den, dat de, in 1898 gevormde en destijds uit slechts enkele ambtenaren bestaande afdeeling Landbouw, bij Kon. besluit van 7 Maart 1906, in eene meer zelfstan dige positie gebracht is, en verheven werd tot de „Di rectie van den Landbouw," welke, behalve de bureelen van den algemeenen dienst, thans acht afdeelingen omvat. De Internationale Zangwedstrijd, uitgeschreven door de liedertafels „Zanglust" en „De Vereenigde Zangers," werd Zondagavond te Amsterdam voortge zet voor de superieure afdeeling Gemengde Koren. Vier vereenigingen kwamen in deze afdeeling uit: de Residentie-zangvereeniging „Euphonia," te 's-Gra- venhage; „Onder Ons," te Haarlem; „Société Royale Emulation" te Verviers en „Onderling Kunstgenot," te Amsterdam. De „Cercle Tilman" van Brussel, die cok had ingeschreven, was niet opgekomen. Iedere vereeniging bracht 3 koren ten gehoore, het verplicht^Psalm 3, vertaling van S. de Wolff, getoon zet door Dan. de Lange, en twee koren naar keuze. Er waren drie prijzen uitgeloofd, onder voorwaarde, dat ten minste vijf vereenigingen meedongende ju ry besloot echter thans geen 3en prijs uit te reiken. Met 5 tegen 2 stemmen werd de eerste prijs (gouden medaille en 600) toegekend aan de „Emulation," di recteur Frangois Duyzings, die met 80 zangeressen en zangers was opgekomen. De tweede prijs (verguld zilv. medaille en 300) verwierf met algemeene stemmen „Onderling Kunst genot," directeur de heer Albert Heyloo. „O. K." kwam met bijna 200 leden uit. Gisteravond had de spannende kamp plaats in de Hoogste Eere-Afdeeling voor Mannenkoren. Vijf zang- vereenigingen dongen om den eerepalm. De Koninklijke Zangvereeniging „Breda's Mannen koor, directeur de heer H. W. G. van Nieuwe,nhoven, met 215 zangers; de Koninklijke Zangvereeniging „Mastrechter Staar,'' directeur de heer P. Gielen (aan tal zangers 215) de Miinnergesangverein „Sanssouci" te Dortmund, directeur de heer Rudolf Schmiemann (met 134 zangers)de Koninklijke Liedertafel, „Zang en Vriendschap" te Haarlem, directeur de heer W. Ro bert (met 104 zangers) en de „Dortmunder Manner- Gesaiig-Verein" te Dortmund, directeur de heer L. Rebbert, met 178 zangers. Als verplicht koor was opgegeven „Iphigenia," ge dicht van S. de Wolff, getoonzet door Fred. J. Roeske, in 't Duitsch overgezet door dr. J. A. van den Broecke. Voorts bracht elke vereeniging twee vrije koren ten gehoore. Breda: Hymne aan den Vrede, van H. W. G. van Nieuwenhoven en Super Flunima Babylonis van L. F. Brandts Buys; de Staar: Todtenvolk, van Hegor en La Mer, van Carl Smulders; Sanssouci: Schweden- ritt, van W. Sturm en Den Toten vom litis, van Franz Curt; Zang en Vriendschap: Requiem, Bene- dictus et Sanctus van II. Zöllner en Germinal van Er. Riga; Dordtmunder Verein: Die Elfe, van Fr. Curti en Sehwedenvision, van W. Sturm. De jury was samengesteld uit de heeren Leon Du bois (Leuven), W .la Porte (Dusseldorf), P. van An- rooy, L. F. Brandts Buys, Dan. de Lange, Fred. J. Roeske, F. Wusthoff (Aken), H. Flohr (Dusseldorf) en F. Litterscheid (Coblenz.) De eerste prijs, een zilveren lauwerkrans, een gou den medaille en 1500, werd met 6 tegen 3 stemmen toegekend aan „Zang en Vriendschap"; de tweede (gouden medaille en 750) met 6 tegen 3 stemmen aan de Manner-Geeang-Verein te: Dortmund: de derde (verguld-zilveren medaille en 250) aan de Maastrech ter Staar, en de vierde (een extra-prijs, verguld-zilv. medaille) aan Breda. Hedenmiddag zal de prijsuitdeeling dit schitterend geslaagd concours besluiten. Onderwijzers-vergadering. De vergadering der Vereeniging van o derwijzers en onderwijzeressen aan kweekscholen en normaal lessen in Noord-Holland, wordt gehouden op Zaterdag 27 dezer te Amsterdam. Aan de orde komt o.m. het onderwijs in de nuttige handwerken aan de opleidingsscholen voor onderwij zeressen in verband met de lagere school en met het bestaande examen. Inleidster mej. W. O. ter Gast, lid van het Dames comité voor toezicht op de handwerken op de lagere scholen, te Haarlem. Het onderwijs in het zingen aan onze opleidings inrichtingen. Inleider de heer II. J. den Hertog, directeur der Vereeniging tot verbetering van den volkszang.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1