s°Ku;u:shrsi'n''" ijir vaa ioh" k™ eSu w"lem STADSNIEUWS. 8 J,mL Soh,m*r B UI T E N L A N?D. Aangereden. Uit Venhuizen. Uit Bergen. Uit Enkhuizen. Een moedige oude. Telegrafisch Weerbericht. Vernieling. Een afscheid. Inbraak. Cadettenschool. Ratten. Ongelukken. Aanbesteding. Trekking van heden. 5e klasse. 9e Lijst. Ns. 1803 en 13080 elk f 1000ns. 549 en 13900 elk f 400; ns. 6704, 9807, 10330, 11295, 11338, 20184 en 20668 elk f 200; ns. 1129, 1898, 3184,4075, 4167 tloo'r 872^k^9854' 10156> 14923, 15121, 16318, 16555,' 16885 en 20633 elk f 100. Nieuws uit Hoorn. Spoorweg van Alkmaar door de Zijpe naar Schagen. Meeting op het Doelenveld. Nationaal kegelconcours in „de Unie". Vijftiende Oushoorn-concert. Onweer. Te Nieuwenhoorn is de 16-jarige zoon van den landbouwer H. Luyendijk, door den bliksem getroffen. Bewusteloos werd hij naar het ouderlijke huis gebracht, waar hij eerst na eenige uren teekenen van leven gaf. Te Velden, bij Roermond, is de bliksem geslagen zal worden, zijn de volgende prijzen ge in de woning van K. Hagens. Huis, stal en schuur brandden af; twee kalveren kwamen in de vlammen om. Alles was verzekerd. Verder sloeg de bliksem in de Peters, zonder brand te veroorzaken, dochter werden zoodanig getroffen, verlamd zijn. woning van H. Maar P. en een dat hun armen Ds 23-jarige G. van den Berg uit Leiden, die op een rijwiel zat, is onder Zoeterwoude door een boeren wagen aangereden en werd bewusteloos opgenomen. De geneesheer constateerde schedelbreuk. De patiënt werd in bedenkelijken toestand in het Akademisch Ziekenhuis opgenomen. Men is hier begonnen met do verzending van bloem kool naar de Amsterdamsche veiling. Door den heer N. J. Punt alhier is te 's-Graven- hage, de akte van bekwaamheid als gemeentesecretaris en ambtenaar ter secretarie behaald. Het tweemast-zeiljacht „Ada", schipper J. E. Gre- vers. van de Kon. Zeil- en Roeivereen. „Het IJ", ge raakte Zondagmorgen op het Enkhuizer Zand. Er woei een stevige bries uit het noordwesten. Van den wal kon men duidelijk zien hoe de golven over het vaartuig sloegen. De noodvlag werd geheschen en nauwelijks was dit opgemerkt of een vijftal vaartuigen zeilde de haven uit om hulp te bieden. Met veel moeite slaagde men er in de „Ada" weder vlot te krijgen en alhier binnen te brengen. Een twaalfjarige knaap geraakte bij het hengelen in de Keulsche Vaart bij Diemen. Hij zou stellig verdronken zijn, indien de 78-jarige heer J. H A. Nieuwenhuis niet geheel gekleed te water gesprongen was en den drenkeling, zwemmende voor zich uit duwende, op den wal had gebracht. De heer Nieu wenhuis heeft reeds meermalen drenkelingen gered en daarvoor twee medailles bekomen. gehouden schonken. Voor den wedstrijd om de Prix d'Excellencevan de V. V. V. V. een zilveren lauwertak. Voor het Vrije-Concoursvan den Edelachtb. Heer H. W. de Joncheere 1 gr. verg. zilver- en bronzen medaille. Van de leden der Peestcomm. 2 gr. verg. zilveren medailles. Van Harmonie Apollo" te Hoorn 1 gr. verg. zilver en zilver medaille. Van de Firma Wed. Zeehandelaar en' Zoon, de h.h. Jac. en Joh. van Straten te Hoorn en de heer W. Kamper te Amster dam, elk 1 gr. zilver medaille en van den heer D. Bakker te Hoorn l"gr. bronzen medaille. Op de -3e pagina van het nummer van heden zullen onze lezers vinden het weerbericht, zooals ons dit he den is geseind. Ook voortaan zullen wij dagelijks de telegrafische weerberichten van het Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut ontvangen en opnemen, welke zijn gemaakt naar waarnemingen verricht in den mor gen van denzelfden dag. 1 ot toelichting van het staatje een enkel woord. De barometerstand is aangegeven in millimeters, de temperatuur in graden Celcius, de neerslag in millimeters. De beteekenis van de cijfers der windkracht staat in het lijstje. Wat de bewolking en weertoestand betreft, onbewolkt of helder geeft aan, dat in het geheel geen wolken te zien zijn. Lichtbe- wolkt wordt gebezigd, wanneer gemiddeld 1, 2 of 3 tienden van den hemel met wolken bedekt zijn; be wolkt, wanneer 4, 5 of 6 tienden bedekt zijn; zwaar be wolkt, wanneer 7, 8 of 9 tienden bedekt zijn, betrokken, wanneer de hemel geheel bedekt is. Het belangrijkst zullen velen ongetwijfeld „de ver wachting" vinden. Deze bevat vijf elementen: wind kracht, windrichting, bewolking, weerstoestand en tem peratuur. Dezelfde volgorde zal steeds in acht geno- worden. Laat evenwel de toestand dezer men meer Gistermorgen te 5 uur heeft een vrouw, die alleen in een hemd gekleed ging, vrijwel alle ruiten stuk geslagen van café „De Pool," hoek Van der Heist en Van Ostadestraat te Amsterdam Hiermee niet tevreden, stapte het opgewonden mensch naar binnen en kon, voordat ze werd gegrepen, nog een deel van het buffet vernielen. Zwaar aan de pols en handen gewond is zjj naar het O. L. Vrouwengasthuis ver voerd. Men meldt ons uit Leiden f|Zondagvoormiddag nam de naar Beverwijk vertrek- ende leeraar der Ev. Luth. gemeente Ds. M. van KI e e ff (eertijds predikant te Alkmaar) afscheid van zijn® gemeente met eene prediking, naar aanleiding van den 2en brief van Paulus aan de Corinthiërs 10 7. Aan het eind zijner rede werden hartelijke afscheids woorden gericht tot de leden der kerkelijke Collegies en tot de kerkelijke beambten. Eene talrijke schare vulde het kerkgebouw, onder haar werden opgemerkt vele niet-geestverwanten van den scheidenden voor ganger. Zijn vertrek naar elders, na eene 15-jarige werkzaam heid £te Leiden, werd door ds. van Kleef gemotiveerd door de omstandigheid, eensdeels dat het wenschelijk was dat van jeugdiger krachten bij de gemeente im- pulsie zou uitgaan voor de moderne richting, anderzijds dat naar zijne meening zijn invloed te dien opzichte in de laatste jaren aanmerkelijk was getaand. Te Lathen is bij den heer Schaap ingebroken en een bedrag van f 6000 ontvreemd. Van den dader is geen spoor ontdekt. op een oi .Punten geen verwachting van voldoende waarschijnlijkheid toe, dan worden deze overgeslagen. In het algemeen heeft de verwachting betrekking op een tijdperk van 24 uur, loopende van den avond van den dag, waarop deze werd uitgesproken tot den avond van den volgenden dag. De verwachting, uitgesproken in dit nummer, geldt dus van hedenavond tot morgen avond. Men vergete echter twee dingen niet. In de eer ste plaats niet, dat zij geldt voor het geheele land dus niet voor Noord-IIolland in het bijzonder en ten tweede vergete men niet, dat zij een verwachting is en dat er dus een groote kans van falen is. Tntusschen hopen wij, dat de verwachting- zóó dik- wij Is „uit zal komen, dat velen eiken avond naar de courant zullen grijpen om te zien wat er „venvacht" wordt. Wij zullen dan ten volle onze moeite en kosten beloond zien, waarmede het opnemen van dit telegra fisch weerbericht gepaard gaat. De kapitein Snellen, thans commandant der cadetten- compagnie, zal, na bevordering, als zoodanig worden opgevolgd door den kapitein Van der Moer, thans te Leeuwarden. Voor het eerstdaags te houden toelatings-examen tot de cadettenschool hebben zich 69 candidaten op gegeven. Gedurende de maanden April en Mei zijn er in de gemeenten Oudkarspel en Noord-Scharwoude 1795 ratten verdelgd. De verschillende landbouwvereenigin- gen aldaar stellen een premie op gedoode ratten. Een auto, waarmede Zaterdagmiddag mevrouw Heier als patiente naar Zeist vervoerd werd, sloeg onder Diemen om. De zieke en haar juffrouw van gezelschap kwamen met den schrik vrij. Echter werd haar zoon uit het rijtuig geslingerd en bewusteloos opgenomen. Met een auto, die uit de andere richting pvsseerde, werd deze naar Amsterdam vervoerd, naar het gebouw TTe-r Vereeniging Ziekenverpleging aan de Prinsengracht. Uiterlijke kwetsuren had de patiënt niet bekomen, maar hij had het bewustzijn verloren. Gisteravond was de patiënt nog bewusteloos. Een 5-jarig dochtertje van den landman P. Buis te Uitdam, is hedenmorgen in de ringsloot gevallen en verdronken. Bij de Directie der Marine te Willemsoord werd heden herbesteed de levering van 10,000,000 K.G. Engelsche steenkolen (Cardiff). Minste inschrijver Ruijs en Co. te Amsterdam f 11.43 per 1000 K.G. 387e STAATSLOTERIJ. Op de Kunstnijverheidstentoonstelling te Harlingen behaalde in de afdeehng graveer en drijfwerk de heer YY. Kreeft alhier een eervolle vermelding. V. V.* V. V. Door het bestuur der V. V. V. V. zijn om verschil lende redenen de feesten nader vastgesteld op Zondag en Maandag 19 en 20 Juli. Ned. Bond van gemeenteambtenaren. In een vergadering, gehouden op initiatief van den heer O. Klomp, gemeente-secretaris te Andijk, is be sloten tot de oprichting van een afdeeling van boven- genoemden bond. Met ingang van 1 Juli is benoemd tot klerk bij de Rijksyerz bank mej. W. J. van Buren Lensink, thans tydelijk aldaar werkzaam. Prov. Bonds-Concours Alhier. Voor bovengenoemd Concours, dat op 14 en 21 Juni Beantwoordende het Voorloopig Verslag omtrent het wetsontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot uit 's rijks schatkist ten behoeve van den aanleg van bovengenoemden spoorweg, merkt de Minister van waterstaat, het voorschot verdedigende, o.a. op, dat hij het met zijn ambtsvoorganger eens is, dat er geen aanleiding bestond om in dit geval een kleinere bij drage voor te stellen dan vroeger ten aanzien van de vervanging van de vlotbrug te Alkmaar aan die ge meente in uitzicht was gesteld. Dat in de aanleg- kosten, waarin door het rijk voor één-derde wordt bij gedragen, het gedeelte der bouwkosten van de brug begrepen is, dat ten laste van den aanleg der lijn komt, ligt voor de hand. In antwoord op de vraag naar een overzicht om trent de reeds versterkte rentelooze voorschotten ten behoeve voor spoorwegaanleg en de daarop terugbe taalde bedragen, verwijst de minister naar een des- betreffenden staat, gevoegd bij de waterstaatsbegroo- ting voor 1908, uit welken staat blijkt, dat in het tijdvak van 18931907 ten behoeve van een 35-tal nieuwe lijnen een gezamenlijk bedrag van welk bedrag van f 11,477,204 uit 's rijks schatkist is beschikbaar gesteld, van welk bedrag ongeveer f 6,500,000 is uitgekeerd. Van deze lijnen zijn er reeds 25 geheel of althans bijna geheel voltooid en in exploitatie, tot een ge- zamelijke lengte van ongeveer 800 kilometer. Op de voor deze lijnen uitgekeerde rentelooze voorschotten is tot dusver nog slechts f 20,209,881/2 als restitutie ontvangen, en wel alleen uit de opbrengsten van de lijn AlkmaarPurmerend. Hieruit mag echter niet worden afgeleid, dat bij geen der overige lijnen de exploitatie-uitkomsten aanleiding zouden geven tot uitkeering van eenige restitutie aan den staat; vele lijnen zijn eerst sedert kort voltooid en in exploitatie en bij onderscheidene daarvan is de bouwrekening nog in onderzoek. De minister deelt voorts o.a. mede voornemens te zijn met betrekking iot de ontworpen lijn Groningen Dragten spoedige indiening van een ontwerp tot toe kenning van een rijks voorschot te bevorden. Den eersten Pinksterdag werd er op het Doelenveld een meeting voor het Socialisme gehouden. Ongeveer 1200 menschen woonden deze meeting bij. Nadat de voorzitter allen een welkom had toegeroe pen en medegedeeld had dat de zangvereeniging „de Volksstem" door het slechte weer van 's morgens niet geheel compleet was en wegens de afwezigheid van den Directeur, door ziektegeval, maar een paar gewone nummers zou zingen, bekwam de eerste spreker, de heer Domela Nieuwenhuis, het woord, die het onder werp Anti-Militarisme behandelde. Spreker begon met te herinneren aan de beteekenis van het Pinksterfeest en te zeggen dat deze viering wel niet overeen kwam met den geest van hen die het feest instelden, maar toch hoopte hij dat die geest van invloed zou zijn; de geest om te strijden voor de rechtvaardigheid voor al len, voor een samenleving van menschen, waarin ieder kan bekomen wat hij noodig heeft, want die geest was werkelijk heilig. Hij wees er op, dat het eigenaardig was dat zij die m de praktijk wilden toepassen, wat Christus ge- leeraard had n. 1. Gij zult niet doodslaan, werden ver oordeeld en opgesloten. Wijzende op het gebeurde in Amsterdam, waar de vorige week twee bestuursleden der Anti-Mihtaristenvereeniging waren veroordeeld wegens lidmaatschap van een verboden vereeniging, noemde spr. dit een aanranding van de grondwettelijke vrijheid van vereenigen. Bevreemden behoefde het echter niet, daar in alle landen de Anti-Militaristen worden vervolgd. In de oogen der bezitters is er nu eenmaal geen grooter misdaad dan in waarheid te trachten toe te passen de leer van Christus, voor zoo ver de oorlog betreft; de kapitalisten hebben nu een maal belang bij den oorlog. Het is echter van de be zitters de grootste dwaasheid om te denken dat door dergelijke vervolging de beweging verdwijnt. De eeuwen achter ons waren er om te getuigen dat een beweging juist daardoor in omvang toenam. Zoo ook de Anti-Militaristenvereeniging. Velen die het eerst niet noodig achtten lid te worden, kregen sym pathie voor de vereeniging en traden als lid toe. Uit dit oogpunt beschouwd mogen wij de justitie wel dank baar wezen voor oen vervolging. Een zeer wijze redeneering noemde spreker die van een lid van den hoogen raad te Jeruzalem gesproken in de dagen van de vervolging der Christenen. Toen de eerste vervolgde Christenen voor dien raad werden gebracht stond dat lid op en sprak: „laat die menschen rustig loopen, als hun werk uit God is kunt gij het niet verstoren en als het uit de menschen is verloopt het van zelf." In woorden van onzen tijd omgezet beteekent dat zit in een beginsel de geest der rechtvaardigheid, dan zal het door vervolging niet verdwijnen, bezit het dat niet dan heeft het ondanks alles geen levensvatbaar heid. Ten allen tijde moest men dat toepassen. Als men dat doet dan zal^men moeten onderzoeken en gaat men onderzoeken dan kan het niet anders of men komt in onze gelederen terecht. Onderzoek is voor de kinderen der duisternis nu eenmaal het grootste gevaar. Wij zijn echter voor het onderzoek en daardoor Anti-Mili tarist. Met het oog op de vervolgingen mogen we wel wat voorzichtig zijn met ons Anti-Militarist te noe men, maar wij zijn het nu eenmaal en blijven het. Wat is Anti-Militarisme. Militarisme is het aanleeren van bekwaamheden om in den kortst mogelijken tijd,zooveel menschen als mogelijk is, "te dooden, dus het aankwee- ken van beroepsmoordenaars. Anti wil zeggen tegen, wij zijn dus tegen het aankweeken van beroepsmoorde naars en meenen daardoor goed te doen en begrijpen niet dat er nog menschen zijn die den moed hebben dat tegen t-e spreken. Niemand verdedigt den oorlog. Wie tegen den oorlog is moet dus tegen het Militaris me zijn. Het klinkt vreemd als algemeen gezegd wordt „wij zijn allen tegen den oorlog." De begrootingen van den oorlog toch stijgen in alle landen. De legers nemen in grootte toe en de oorlogsschepen worden steeds grooter. Al die uitgaven worden maar toege staan en voor nuttige zaken als onderwijs en publieke werken is er geen geld. Het is geen wonder dat het Militarisme de lieveling is van de heerschers. Zij steunen er op. De kapitalisten waren niets zonder die bescherming. Zelf zijn zij echter te lam en te laf om hun bezit te verdedigen, dat moeten anderen doen en dat is juist het grootste raadsel, dat het mogelijk is dat de bezitters de brandkasten laten verdedigen door hen die ze niet hebben. De grootste schuld ligt bij het volk zelf, bij het volk dat nog maar steeds zoo dom is om zich daarvoor te laten gebruiken. De redeneering, dat het vaderland verdedigd moet worden is wel wat ail te gek, niemand met gezonde hersens is zoo dwaas om te veronderstellen dat dat mogelijk is. Ons vaderland is niet te verdedigen bijv. tegenover Duitschland. Dat lijkt wel wat op den kikker, die -dacht dat hij even groot als een koe was en zich zoo lang opblies dat hij berstte. Bovendien waar is dat vaderland, bezit men een va derland? Als men Zijn eigen land heeft zal men dat wel verdedigen evenzoo als men niet zal toestaan dat ieder maar in ons huis dringt. Daar het volk echter geen stukje grond bezit dat zij het hare kan noemen, gaat het niet op om het haar kwalijk te nemen dat zij er voor bedankt dit vaderland te verdedigen. Het volk wordt uitgeperst en afgetobd, onze oorlogs uitgaven bedragen jaarlijks een 50 millioen en dit is nog meer als men de rente welke jaarlijks opgebracht moet worden voor Nationale schulden er bij gaat reke nen. Als het de troepen geldt, dan heet het H. M. troepen, evenals van H. M. vloot wordt gesproken, maar met betalen is het Nationale schuld, dat mag het volk doen. Wij willen, zei spr., in verzet komen omdat de voort brenger vervreemd is van het product van eigen ar beid. Vele socialisten meenen dat een aparte Anti- Militaristenvereeniging niet noodig is, omdat men als men het Kapitalisme bestrijdt, ook het Militarisme be strijdt. Het Militarisme behoeft echter niet te verdwijnen met het Kapitalisme. De S. D. A. P. wil ver plaatsing van het gezag, maar in elk geval gezag, en deze zal dus iets noodig hebben om dat te handhaven. Het Militarisme en de godsdienst zijn de twee schil den van het Kapitalisme, men moet dus die twee wel afzonderlijk bestrijden, omdat er velen zijn die in hun omgeving als gezagsmenschen optreden, dus als mili taristen. Ook de socialisten dienen dat niet te vergeten. De tegenwoordige productiewijze acht het noodig overal afzetmarkten voor de waren te zoeken; men zegt om dat er overproductie is. Dat is echter een leugen, er is geen overproductie. Het volk mist koopkracht en kan daardoor zijn behoeften niet bevredigen. De oor logen zijn niets andei's dan economische financiëcle operaties. Wel wordt er beweerd dat wij in Indië be schaving willen brengen, maar wij hebben niets in Oost-Indië te maken. De Ohineezen weten zeer goed waarom de Europe anen in China komen. Een Chineesch wijsgeer drukte zich daarover op de volgende wijze zeer karakteristiek uit. „Eerst stuurt men hier blanke mannen in zwarte kleeren, die spreken over een hiernamaals, zei hij, dan mannen in witte kleeren de kooplui om ons te beroo- ven, en als wij daar wat op tegen hebben dan komen de mannen in bonte kleeren om ons te dooden, omdat wij niet alles afgeven wat wij hebben." Als men de troonrede van de laatste jaren liefhebbers was bijzonder groot en zeer veel kleinen hebben zich vermaakt in den bekenden draaimolen van Schoenmaker en de andere vermakelijkheden. Gistermorgen ha 1 de opening plaats van den bonden wedstrijd. De heer Van den Berg sprak het openings woord en riep den aanwezigen een hartelijk welkom toe. Er waren vier bonden opgekomen. De Haagsche kegelbond was er niet. Daarna werd het woord gevoerd door den heer Brosch van den Haag oud-voorzitter van den Algemeenen Nederlandschen Kegelbond, die den heer van den Berg huldigde en geluk wenschte met zijn 25-jarig jubileum. Hij bood den heer Van den Berg een lauwerkrans aan met de kleuren der bonden te Amsterdam, Rot- er am. Den Haag en Haarlem. Voorts werd het woord gevoerd door den voorzitter van den Amsterdamschen Kegelbond, den heer A. W. Scl ols, die de club geluk- wenschte en wees op den goeden naam van de club. Hij bracht hulde aan den heer Van den Berg en den secretaris van de club, den heer A. de Vries. Door de juryleden der genoemde vier bonden werd een mooie zilv. ren medaille aangeboden. Voorts jwerd „De Unie" een oorkonde cadeau gegeven, waarin het heugelijke feit van dat jubileum wordt vermeld benevens de namen der clubs, deelnemende aan het concours. Door de heeren van den Berg en De Vries werd bedankt voor de hulde en de cadeaux. De heeren De Leeuwb en Fuijk^ontzegelde daarop de bond en de wedstrijd nam een aanvang. gende U'tS'ag Van dwl ®ondeE-wedstrijd is de vol le. 2e. 3e. 4e. Amsterdamsche kegelbond 871 p. Rotterdamsche 848 p. Alkmaarsche 757 p' Haarlemsehe 735 p. met was De concertgever is zeer ongelukkig geweest dit zijn vijftiende concert. In de eerste plaats was hg wegens ongesteldheid verhinderd zelf op te treden, terwijl uitteraard een groot deel van het programma ;rr,Z1J" 'f™1-?*™)1 ziJH ^komen. En in de tweede' fe? f dlt kerkconcert op den Tweeden Pink sterdag met gunstig gekozen. Het groote kerkgebouw was leeg en kil en wij gelooven niet de gewone applausmaatstaf ontbreekt natuurlijk - dat de aan- verE "tt F* Warm gemoed d® kerk hebben verlaten. Het concert was van korten duur, er werd geen pauze gehouden De solisten vormden een heel 0 driemanschap. De heer Louis Robert had als orgamst een zware taak, waarvan hij zich zeer voldoende kweet zoowel wat zgn afzonderlijk spel als zijn be geleiding betrof Was liet carriïlon echter wel op zijn plaats in dit programma^? De heer F. W. Gail- lard gaf prachtig spel, terwijl de zang des heeren Van Kempen hier tei stede voldoende bekendheid heeft verworven. Jammer dat een d el van het publiek de Marche men BURGERLIJKE stand! 5 Jum' i;nrn A1!da> d' va" Hendricus Jacobus Vaske 7 Joha!^ Th3 ,Cathanna Wilhelmina Veer. 8 Elisabeth Catharina Maria, d. van Nicolaas Martfnus Br°erS 6n Maria Anna dekens. Martinus Andreas z. van Antonius Bernardus ten Berge en Te da Rondema. 9 Franciscus HendricusVCornells, z. van Adolf Louis Hendrik Dingerdis en Maartje van den OVERLEDEN Uit Tsaar f - nagaat, dan komt men tot een conclusie, dat wij met onze bu ien in harmonie leven. Als dat zoo is, dan kunnen wij dus het leger best missen. Men heeft echter met het leger wel een ander oogmerk, het is een machtsmiddel tegen verzet der arbeiders. Het kwaad zit in ons zelf, wij moeten breken met het gezag buiten ons zelf, dat is het weren van het Militarisme. Wij willen vrij zijn, vrij leven overeenkomstig onze natuur. Een ieder moet zelf zijn behoefte kunnen bepalen, wij begrijpen echter zeer goed dat er gewerkt moet worden en ken nen dus ook arbeidsplicht. Maar geen plicht zonder recht, naast arbeidsplicht past recht op de opbrengst van den arbeid. Omdat machtsmiddelen in strijd zijn met de vrijmaking daarom bestrijden wij godsdienst en militarisme. YV ie dus aandeel wil hebben in de vrijmaking van den mensch en recht op de zegenpraal mag niet ach terblijven in den strijd. Spr. herinnerde aan het niet meer verkrijgbare boek „De Puinhoopen" en deelde daaruit een gesprek van het volk en de priesters mede. loen het volk zeide geen bemiddelaars tusschen God Vorst noodig te hebben, omdat die diensten waar- lijk wat al te duur waren, riepen de priesterswee ons wij zijn verloren, het volk is verlicht. Er is geen grooter vijand dan onkunde, men moet dus leeren op eigen beenen te staan. Niemand kan het domme volk vrijmaken, al kon iemand dat, dan zou het ook mogelijk zijn dat later weer een ander het tot slaaf zou kunnen maken en waren wij dus niets verder. Met do spreuk „De vrijmaking der arbeiders is het werk der aibeiders zelve" aldus eindigde spreker zijn rede. (Wordt vervolgd.) Plnksterkermis in de Nieuwpoortslaan. Deze kleine kermis heeft evenals het vorige jaar weer zeer veel bezoekers getrokken. Het aantal dans. en koning. 5 UIi." vertalen we de volgende naief-sareasti- sche samenspraak tusschen den Tsaar en zijn zoontje Het zoontje (op vaders knie): Paatje wie is meer' jij of oom Eduard? Vadertje: Dat is moeielijk te zeggenJNBij ons thuis heb ik in elk geval meer te zeggen dan hij bij zich. ZoontjeIs oom Eduard niet een heerschor als jij? Vadertje Hij u maar koning, ik ben alleenheerscher. Zoontje Wat wil dat zeggen Vadertje: Hij is afhankelijk-, van de grondwet,'ik echter kan doen wat ik wil. Ik beslis over het leven en den dood van elk mijner onderdanen, zonder iemand iets te vragen. Zoontje: Enjdat kan koning Eduard niet? Arme oom Eduard Dan kan ik me begrijpen, dat hijjeens bg ons komt Hg is zeker bang in zijn land. Vadertje Een koning mag nooit bang zijn. ZoontjeNeen Als ik groot ben, zal ik voor nie mand bang wezen, zelfs niet voor onze kozakken. t 001 kozakken Die beschermen ons juist, vent. Zoontje: Neen vader, dat meen je niet. Mijn gou verneur heeft me verteld, dat die kozakken het volk beschermen Als ,k uit ga, dan staan er rechts en links schouder aan schouder kozakken en die laten geen enkel onderdaan7 door, zoodat er niemand door mij kan worden overreden of doodgeschoten. Vadertje: Je zou toch niemand willen doodschieten hen - mag Ik DOg Diet" MaS1' a,S ik groot Vadertje Dan mag jerheelemaal niet. Gij zult niet dooden, staat er geschreven. Zoontje En waarom zijn er dan onderdanen Oom Eduard schiet toch ook op zijn Engelschen. Vadertje Kind, wie leert je tochjzulken onzin Zeg me dadelijk van wien je dit hebt. ZoontjeVan niemand. Ik heb het me zoo voorge steld, omdat ik weet dat" oom Eduard veel in zijn land reist. J Vadertje Dat is vorsten-plicht. Zoontje: Moet hij dan ook naar de hoofdstad? VadertjeZeker, hij is daar dikwijls maanden lang. Zoontje: Arme Oom Eduard Wat doet hij dan in de hoofdstad, als hij daar toch geen menschen dood schieten mag Vadertje De menschen zijn erg blij als hij komt. Zij jubelen en roepen hoeraen^strooien"bloemen en versieren de huizen. Zoontje: Zeg vadertje, heb jij ook een hoofdstad? Vadertje: Wel twee, St. Petersburg,"de-nieuwe, en Moskou, de oude. ZoontjeOch vadertje, zoo'n hoofdstad zou ik-graag W!iie j zl?n- Kunnen we er niet eens heengaan Vadertje: Dat kan niet best later, als je groot bent. Zoontje Hebben wij ook nog andere steden Vadertje O ja, vele duizenden zelfs. Zoontje Toe vadertje, lief, best vadedje, laat me eens één keertje eens naar zoo'n stad gaan. Vadertje Als je groot bent, hoor Zoontje: Vadertje, jij bent groot en toch ga je nooit op reis. Waarom doe je niet net aIs"Koning Eduard? Vadertje: Omdat ik het niet prettig vind. Het hoera- geschreeuw en het toewerpen van bloemen en al dat andere van het volk vermoeit me zoo.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2